Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Μπα το αντίθετο ίσως τελικά να θέλει, ίσως μια d4s με 70-200mm για

να ψαρώνεις τους σεκιουριτάδες ότι είσαι επαγγελματίας, να μην ενοχλούν :laughing:

Μπα, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

Με την DSLR μου έχουνε πρήξει τα συκώτια, μέχρι που τους πατικώνω τον νόμο στην μούρη και τους λέω "αν ξαναενοχλήσετε φωνάζω την αστυνομία και ασκώ όλα τα νομικά μου δικαιώματα τα οποία περιλαμβάνουνε και μια δωρεάν νύχτα στο αυτόφορο για εσάς αν αυτό επιθυμείτε".

Συνήθως μετά από αυτή την στοιχομυθία σπάνε :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

Με την DSLR μου έχουνε πρήξει τα συκώτια, μέχρι που τους πατικώνω τον νόμο στην μούρη και τους λέω "αν ξαναενοχλήσετε φωνάζω την αστυνομία και ασκώ όλα τα νομικά μου δικαιώματα τα οποία περιλαμβάνουνε και μια δωρεάν νύχτα στο αυτόφορο για εσάς αν αυτό επιθυμείτε".

Συνήθως μετά από αυτή την στοιχομυθία σπάνε :D

:T:

Μήπως υπάρχει κάπου online ο νόμος αυτός να δούμε;

Πάντως νομίζω δεν έχω δει σήμα απαγόρευσης φωτογράφησης μετρό/ηλεκτρικό

Link to comment
Share on other sites

:T:

Μήπως υπάρχει κάπου online ο νόμος αυτός να δούμε;

Πάντως νομίζω δεν έχω δει σήμα απαγόρευσης φωτογράφησης μετρό/ηλεκτρικό

Δεν υπάρχει, ούτε έχουνε νομικά το δικαιώμα απαγόρευσης φωτογράφισης, απλά είτε οι σεκιούριτοι από μόνοι τους είτε από τα κεντρικά τους λένε να λένε στον κόσμο ότι απαγορεύεται και μπλα μπλα αρκούμενοι στο ότι το 99% του κόσμου θα το δεχτεί και θα φύγει.

Το καλύτερο χαρτί για να το βουλώσουνε είναι η υπόθεση με τον ΣτΠ ( Συνήγορο του Πολίτη ) που έχει και απάντηση της ίδιας της εταιρίας που τονίζει πως ουδέποτε απαγόρεψε την φωτογράφιση σε οποιοδήποτε προσβάσιμο κανονικά από τον πολίτη μέρος του σιδηρόδρομου και των αμαξοστοιχειών...

here you go: http://www.synigoros.gr/resources/docs/199930.pdf

Αν ψήνεστε πάμε μια ομαδική βόλτα ΗΣΑΠ & Μετρό για φωτογράφιση ρε :)

Link to comment
Share on other sites

@ts0gl1s Ναι και όχι! Όχι στο selective colouring, την αδικεί τη

φωτογραφία νομίζω!

10257515_711642012233664_3009209560485812789_o.jpg

καλύτερα τώρα?

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα τώρα?

Τελικός κριτής είναι ο ίδιος ο φωτογράφος προφανώς, ένα μέρος της

φωτογραφίας είναι και η επεξεργασία της. Δεν λέω κάτι μη

κοινότοπο, αλλά πλέον μπορείς να δείς καλύτερα τη σύνθεση της

φωτογραφίας.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ το selective colouring είναι σαν να εξηγείς σε αυτόν

που βλέπει την φωτογραφία σου, να εκεί να κοιτάξεις, ενώ αυτό (πρέπει να) συμβαίνει

μέσα από τη σύνθεση της φωτογραφίας σου!

ΥΓ. Το τζάμι είναι καλύτερο στην προηγούμενη φωτογραφία πάντως :cool:

edit ΥΓ.2. Ναι να κανονίσουμε βόλτα, μια ίδεα είναι να ξεκινήσουμε πχ και κοντά/εκτός ΗΣΑΠ

σε κάποια γέφυρα κοντά, με σχετικό θέμα, και γιατί όχι τρίποδο και nd φίλτρα (που δεν έχω βεβαια nd!)

Έγινε επεξεργασία από g1ann1s
ΥΓ.2.
Link to comment
Share on other sites

Απο τον Χαρουλη χθες με την x100, η θεση που ημουν δεν βολευε τοσο για κοντινα μιας και η μηχανη ειναι στα 35mm αλλα καταφερα να βγαλω 2-3 καλες μακρινες.

14394432662_43dda8cf46_c.jpg

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Η εντελώς ερασιτεχνική μου άποψη είναι πως ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της φωτογραφίας -και ειδικά στο καδράρισμα- είναι να έχεις την ικανότητα να περάσεις στον θεατή το δυνατό κομμάτι της φωτογραφίας. Να μπορείς να αναγνωρίσεις και να δώσεις έμφαση στα δυνατά σημεία ενός κάδρου (ή το απολύτως αντίθετο).

Νομίζω επίσης πως μια φωτογραφία η οποία δεν ξυπνάει συναισθήματα (είτε αρνητικά είτε θετικά) είναι "ερασιτεχνική". Θέλω την φωτογραφία είτε να την λατρέψω είτε να την μισήσω.

Ο λόγος που το λέω είναι η φωτογραφία που ανέβασε ο φίλτατος ts0gl1s με το GTO. Το δυνατό σημείο της φωτό προφανώς είναι το αυτοκίνητο, το οποίο εχει λατρευτεί για την ΜΟΥΤΡΑΚΛΑ που έχει... Η φωτό πιστεύω πως το αδικεί. Θα ήθελα ολη τη μούρη να γεμίζει το κάδρο ή το GTO να θυμίζει μικρομηχανή στο τοπίο... Με απολύτως κανένα ύφος κριτικής, μην παρεξηγηθώ κιόλας. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ultra-wide φακό δύσκολο αυτό που ζητάς ( αν και απόλυτα σωστό θα έλεγα, το αμάξι αυτό όπως και τα περισσότερα "ζωντανεύουνε" στις photo όταν είναι up close & personal και με την προοπτική που δίνουνε οι ultra-wide )

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειχε συμπιέσει λιγο το φοντο ζουμάροντας με το αυτοκινητο στο κεντρο του καδρου. πχ(ο φοντος ειναι "συμπιεσμενος" και το αυτοκινητο δειχνει τις λεπτομεριες του) vintage-car-photography-hd-wallpaper-1920x1080-7207.jpg

μπορει να βγαλει και καλο πορτραιτο αν ειναι στη θεση του οδηγου :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειχε συμπιέσει λιγο το φοντο ζουμάροντας με το αυτοκινητο στο κεντρο του καδρου. πχ(ο φοντος ειναι "συμπιεσμενος" και το αυτοκινητο δειχνει τις λεπτομεριες του) vintage-car-photography-hd-wallpaper-1920x1080-7207.jpg

μπορει να βγαλει και καλο πορτραιτο αν ειναι στη θεση του οδηγου :p

Μαζί σου. Μεχρι και το κουβαδακι-αλμεράκι μου βγαίνει ομορφο έτσι. Το χα βάλει και δώ πριν καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη γιατί του έκοψες τον κώλο? (κυριολεκτικά?)

Την δεύτερη δοκίμασε πιο σφιχτό κάδρο στην μάπα του.

Απο φοκους/χρώμα δεν έχω να πω κάτι όπως συνήθως :T:

για το άλλο που ξέχασα να σου απαντήσω, ΝΑΙ, αλλά θα σε πάρω σήμερα.

:kiss:

Link to comment
Share on other sites

γτ ο κωλος δεν θα εδινε κατι παραπανω ασε που θα ειχες αλλο καδρο και αποκτας παραπανω αερα οπου χανεις το πορτρετο.

για το πιο σφικτο καδρο , εχω αλλα ηθελα την ροη του σωματος του , επισης αυτος ειναι ενα τετραποδο κομπρεσερ..ο φακος δεν ηξερε που να εστιασει και που εχω αυτην , ειμαι τυχερος.Lol

για το αλλο , γραψε μου hangouts η πμ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.

Ποιο προγραμματακι εχετε πει οτι ειναι το τοπ για noise reduction?

εψαξα μερικες σελιδες πισω που θυμαμαι καπου το ειχε αναφερει, νομιζω ο Ιασωνας, αλλα δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.