Jump to content



Motorola Moto G


Volrath

Recommended Posts

Καλά για 100 λίρες (αν ξαναέρθει ποτέ stock σε αυτή την τιμή) είναι η αγορά της δεκαετίας. Επειδή πάω Αγγλία μέσα Δεκεμβρίου, αν βρω κανένα σε αυτή την τιμή θα το πάρω για δεύτερο or something. Χαμένο δε θα πάει σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το N4, έχει χειρότερη διάρκεια μπαταρίας, χειρότερη οθόνη, κοστίζει παραπάνω και είναι καλύτερο. Απλά καλύτερο. Για δεύτερο κινητό, αξίζει να δώσεις τα παραπάνω λεφτά; Για κάποιον που μπαίνει στο φέσιμπουκ, αξίζει να δώσει τα παραπάνω λεφτά; Για κάποιον που έχει τάμπλετ, αξίζει να δώσει τα παραπάνω λεφτά; προφανώς και όχι.

Και για όνομα του θεού, δε μιλάμε για ένα κινέζικο κινητό της επαρχίας Που-τσου, για κινητό της Motorola μιλάμε.

Νομίζω το παρατραβάμε..:giveup:

Σαν επίλογο από πλευρά μου, καλό το ΜΟΤΟ G αλλά θα έπαιρνα το Ν4 (που πήρα, πρόσφατα, μεταχειρισμένο, 16GB).

Ο κύριος λόγος που άλλαξα κινητό ήταν η RAM, και στην τελευταία 15ετία που ασχολούμαι με Η/Υ ήταν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που τα pc αντιμετώπισαν, στην καθημερινή τους χρήση. Το 1GB του ΜΟΤΟ είναι στο όριο να με καλύψει ΣΗΜΕΡΑ, αν το είχα αγοράσει ένα χρόνο πριν θα το κρατούσα, σήμερα όμως δεν θα το αγόραζα.. (τώρα αν μιλάμε για 2ο κ 3ο κ 4ο κινητό ίσως να χρησιμοποιούσα και το Nokia 3310)

Υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους, που για εμένα είναι από αμελητέες (ποσοτικά) π.χ. οθόνη (το μότο έχει καλύτερο ppi + Gorilla3 / το Ν4 έχει True HD IPS ), επεξεργαστής (+N4), GPU(+N4), διάρκεια μπαταρίας (+Μ, οτιδήποτε μου βγάζει μια ολόκληρη μέρα με καλύπτει και το Ν4 βγάζει σχεδόν 2) κτλ

Αλλά και διαφορές σε features (που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρα αλλά ίσως ενδιαφέρουν κάποιους) όπως: DC-HSDPA (+N4), LTE (γίνετε να το ενεργοποιήσεις στο N4), Wireless charging (+N4), και 8MP camera (+Ν, αυτό με ενδιαφέρει λιγάκι (με τα 5MP του ΜΟΤΟ ίσως να συμβιβαζόμουνα για 2ο κινητό) )

Και τέλος υπάρχει μια διαφορά >= 15% στην τιμή υπέρ του ΜΟΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που άλλαξα κινητό ήταν η RAM, και στην τελευταία 15ετία που ασχολούμαι με Η/Υ ήταν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που τα pc αντιμετώπισαν, στην καθημερινή τους χρήση. Το 1GB του ΜΟΤΟ είναι στο όριο να με καλύψει ΣΗΜΕΡΑ, αν το είχα αγοράσει ένα χρόνο πριν θα το κρατούσα, σήμερα όμως δεν θα το αγόραζα.. (τώρα αν μιλάμε για 2ο κ 3ο κ 4ο κινητό ίσως να χρησιμοποιούσα και το Nokia 3310)

Προφανως δεν το εχεις πιασει στα χερια σου γιατι αλλιως δεν θα τα εγραφες αυτα. Παει σφαιρα. Με 4.3. ΜΕ 4.4 θα παει ..μιωντας...

Υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους, που για εμένα είναι από αμελητέες (ποσοτικά) π.χ. οθόνη (το μότο έχει καλύτερο ppi + Gorilla3 / το Ν4 έχει True HD IPS )

Nope απλη IPS εχει, το ξαδερφακι του το Optimus G TRUED HD IPS

επεξεργαστής (+N4), GPU(+N4),

gpu ναι, το τσιπιγιου ειναι χειροτερο στο N4

διάρκεια μπαταρίας (+Μ, οτιδήποτε μου βγάζει μια ολόκληρη μέρα με καλύπτει και το Ν4 βγάζει σχεδόν 2)

εντω γελαει παρνταλο κατσικι :hehe:

pi5uPWc.jpg

Fd03JB5.jpg

Αλλά και διαφορές σε features (που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρα αλλά ίσως ενδιαφέρουν κάποιους) όπως: ....... LTE (γίνετε να το ενεργοποιήσεις στο N4),

Ναι σε απασχολει αν εισαι στην Τ-Mobile Αμερικης. Αλλιως ειναι αχρηστο.

8MP camera (+Ν, αυτό με ενδιαφέρει λιγάκι (με τα 5MP του ΜΟΤΟ ίσως να συμβιβαζόμουνα για 2ο κινητό) )

Εχεις δει φωτο απο τα 8θκατοπικθελ του N4? Εγω ειδα. Το ειχα κατι μηνες. Οχι οτι του Moto G ειναι κλασεις ανωτερη, αλλα χειροτερη δεν ειναι,

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι κινέζοι τους έχουν θερίσει σε αυτή τη κατηγορία τιμής και αποφάσισαν να κάνουν κάτι.

Προφανως, αλλα αν συμπεριλαβεις και τις τιμουλες των Ν4,Ν5 και Ν7 2012/2013 ισως να θελουνε να πουνε στους υπολοιπους ΟΕΜ να σταματησουν να χρεωνουν τον κουκο αηδονι, γιατι το επομενο ανοιγμα ειναι οι αγορες τυπους Βραζιλιας, Αργετινη και γενικοτερα αναπτυσσομενες χωρες. Η μπανανια μας ειναι στον 3ο κοσμο πλεον, συνεπως στο 5ετες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το παρατραβάμε..:giveup:

Σαν επίλογο από πλευρά μου, καλό το ΜΟΤΟ G αλλά θα έπαιρνα το Ν4 (που πήρα, πρόσφατα, μεταχειρισμένο, 16GB).

Ο κύριος λόγος που άλλαξα κινητό ήταν η RAM, και στην τελευταία 15ετία που ασχολούμαι με Η/Υ ήταν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που τα pc αντιμετώπισαν, στην καθημερινή τους χρήση. Το 1GB του ΜΟΤΟ είναι στο όριο να με καλύψει ΣΗΜΕΡΑ, αν το είχα αγοράσει ένα χρόνο πριν θα το κρατούσα, σήμερα όμως δεν θα το αγόραζα.. (τώρα αν μιλάμε για 2ο κ 3ο κ 4ο κινητό ίσως να χρησιμοποιούσα και το Nokia 3310)

Υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους, που για εμένα είναι από αμελητέες (ποσοτικά) π.χ. οθόνη (το μότο έχει καλύτερο ppi + Gorilla3 / το Ν4 έχει True HD IPS ), επεξεργαστής (+N4), GPU(+N4), διάρκεια μπαταρίας (+Μ, οτιδήποτε μου βγάζει μια ολόκληρη μέρα με καλύπτει και το Ν4 βγάζει σχεδόν 2) κτλ

Αλλά και διαφορές σε features (που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρα αλλά ίσως ενδιαφέρουν κάποιους) όπως: DC-HSDPA (+N4), LTE (γίνετε να το ενεργοποιήσεις στο N4), Wireless charging (+N4), και 8MP camera (+Ν, αυτό με ενδιαφέρει λιγάκι (με τα 5MP του ΜΟΤΟ ίσως να συμβιβαζόμουνα για 2ο κινητό) )

Και τέλος υπάρχει μια διαφορά >= 15% στην τιμή υπέρ του ΜΟΤΟ.

Nαι. γιατι 1Gb ram ειναι λιγο για κινητο στα 200€ (πλην Κινεζικων.)

Τι αλλο θα ακουσουμε.

Προτιμας να παρεις κινητο με 8gb που εγω τα γεμιζω σε μια μερα. (Εχω στην SD μου πιασμενα 12gb τωρα που μιλαμε.)

Καλα κανεις, ο καθενας με τις αναγκες του, αλλα μην κανεις και σταυροφορια για το Nexus4, επειδη τα τελευταια κοματια ειχαν εξαιρετικα χαμηλη τιμη.

Για την τιμη του το Moto G ειναι υπεραριστο.

Σας εφτιαξα παλι:

Motorola Moto G (16GB, Black) #MOTOG16B.EU - EXPANSYS Ελλάδα 220€

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φαινεται....μονο η ram ρε γμτ να ηταν 2Gb ολα τα αλλα μια χαρα ειναι!

Παντως αφου μιλατε για VFM, να πεταξω και αυτο σαν ιδεα :

LG F180 (Optimus G) Qualcomn Quad Core 1.5GHz 4.7 inch IPS 768*1280 Screen with Android 4.0 2GB RAM 32GB ROM

αμα δε φοβαστε τελωνιο, το κινητο δεν υπαρχει στα 255$ που το εχουν τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα, μόνο και μόνο για την RAM, όχι δεν αξίζει

Γιατί ρε φίλε δεν αξίζει; Τι δεν μπορείς να κάνεις με 1GB RAM και θεωρείς τα 2GB απαραίτητα για android phone;

Εγώ πρόσφατα απέκτησα το S3 (με 1 GB RAM) και απλά δεν νιώθει και στα πιο βαριά site. Όλα τα apps που δουλεύω + office on the go + βαριά χρήση internet + ταινίες + μουσική όλα πάνε smooth.

Υ.Γ. παιχνίδια δεν παίζω στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε φίλε δεν αξίζει; Τι δεν μπορείς να κάνεις με 1GB RAM και θεωρείς τα 2GB απαραίτητα για android phone;

Εγώ πρόσφατα απέκτησα το S3 (με 1 GB RAM) και απλά δεν νιώθει και στα πιο βαριά site. Όλα τα apps που δουλεύω + office on the go + βαριά χρήση internet + ταινίες + μουσική όλα πάνε smooth.

Υ.Γ. παιχνίδια δεν παίζω στο κινητό

Εχεις 1GB και οχι 2GB. Αρα ειναι χειροτερο.- :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και γω παρέλαβα χτες για την κοπέλα μου!

Πήγα και το είδα σε κατάστημα της o2 και ήταν σφαίρα. Το 16αρι το έψαχνα μέρες και δεν υπήρχε πουθενά. Εντωμεταξύ με τα χρωματιστά καπάκια είναι λουκούμι για κοπέλες.

Όσο για το nexus 4 δεν υπάρχει πουθενά σε τιμή κοντά στα £200, ξεκινάει από £250 περίπου, δηλαδή £90 πάνω από το moto g.

Το άλλο καλό είναι ότι ο χειρισμός με το ένα χέρι είναι πολύ εύκολος, γιατί και το μέγεθος βοηθάει, αλλά και το rubber πίσω καπάκι.

Περισσότερες λεπτομέριες σε καμιά βδομάδα.

Μονές μου επιφυλάξεις για την μπαταρία και την κάμερα, που από και λήψεις που έκανα εντός καταστήματος ήταν παραπάνω από ικανοποιητική.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

post-7649-1416077991,6598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.