Jump to content



LG G2


Alexopus6

Recommended Posts

Είμαι Root με Cloudy G3 και θέλω να γυρίσω σε stock .

Στον οδηγό δίνει αυτό το site για stock formware download .

Πως Θα καταλάβω ποιο κάνει για το G2 μου ;

Στην πραγματικότητα κάνουν περισσότερα από ένα. Εάν θέλεις να το κάνεις ακριβώς όπως το πήρες, ταιριάζεις τα τρία γράμματα που έχει στο κουτί σου με τα τρία πρώτα γράμματα του firmware. Από έκδοση, λογικά προτιμάς την τελευταία που υπάρχει για τη χώρα σου. Πχ. η τελευταία για NEU (EUROPE/OPEN) είναι η V20D.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο γυρνάνε φτιαγμένο και κανονικά με φουλ εγγύηση για το νέο εξάρτημα. Το μόνο θέμα στην επιδιόρθωση είναι ότι για κάποιο χρόνο, ενώ έχεις πληρώσει ένα αντικείμενο, δεν το έχεις.

Το τι απαιτούμε και το τι ορίζει ο νόμος διαφέρει πολύ όμως.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το θεμα του ανταλακτικου και της εγγύησης αλλα εχω την αίσθηση οτι και εσύ στην δική θέση εαν είχες αγοράσει ενα κινητο(άσχετα με την αξια του ) και μεσα σε 2 μήνες σου έβγαζε προβλημα, οπως στην δική μου περίπτωση, και το εστελνες στην αντιπροσωπεία με σκοπό να επισκευαστεί ( ενώ θα έπρεπε να αντικατασταθεί με καινούριο και θα το καταλάβεις στην συνέχεια αυτο ) και είχες μάθει οτι σου κάνανε αλλαγή την πλακέτα και όλη την οθόνη, δλδ με λίγα λόγια αλλάξανε σχεδόν όλο το τηλεφωνο εκτός απο τα καπάκια, και μετά απο 3 μήνες σου ξανά εβγαΕ προβλημα το τηλεφωνο ....δεν θα ζητούσες αντικατάσταση ????

Θέλεις να μου πεις ότι εσύ κάθεσαι και διαβάζεις τι λέει ο νόμος και σε ποιες περιπτώσεις δικαιούσαι πλήρης αντικατάσταση αντί κάποιου είδους επιδιόρθωση?

Επειδή εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να κάθομαι να ψάξω κάτι τέτοιο. Απλά θα πάω στο μαγαζί και θα ρωτήσω "αλλαγή με άλλο κάνετε?", αν πουν ότι κάνουν, τότε εγω αυτό "δικαιουμαι" να το απαιτησω.

Επειδή απο την πρώτη στιγμη δεν επικοινώνησα με το κατάστημα που έγινε η αγορα του τηλεφώνου αλλα επικοινώνησα με το service της lg αυτο θα κανω και τωρα....θα επικοινωνήσω με την lg και θα προσπαθήσω να μου το κάνουν αντικατάσταση. Αν γίνει καλός , αν δεν γίνει τοτε κακός για την ίδια την εταιρια.

@Ηero

Άλλο το:

και άλλο το:

Θα προσπαθήσω να βρω τον καλύτερο τροπο επικοινωνίας μαζί τους για να γίνει η δουλειά μου.:devil:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά ξέχασα να το ποστάρω ?

Σήμερα μου ήρθε η Nillkin θήκη.

Περίμενα το πίσω μέρος και γενικά όλη πιο πολύ σαν λαστιχένια αλλά είναι από ωραίο και στιβαρό πλαστικό. Επίσης μέσα είχε και ένα screen protector, είναι καλό, να το βάλω;

PS1: Μένει να συνηθίσω τηλέφωνο με θήκη τώρα...

PS2: Αυτό το πράγμα με τα on screen button· παίζει τις μισές φορές που γράφω post από το κινητό να πατάω το home και να χάνονται όλα [emoji53]

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά ξέχασα να το ποστάρω ?

Σήμερα μου ήρθε η Nillkin θήκη.

Περίμενα το πίσω μέρος και γενικά όλη πιο πολύ σαν λαστιχένια αλλά είναι από ωραίο και στιβαρό πλαστικό. Επίσης μέσα είχε και ένα screen protector, είναι καλό, να το βάλω;

PS1: Μένει να συνηθίσω τηλέφωνο με θήκη τώρα...

PS2: Αυτό το πράγμα με τα on screen button· παίζει τις μισές φορές που γράφω post από το κινητό να πατάω το home και να χάνονται όλα [emoji53]

Αντώνη μεγιά , ποιά πήρες και από που; :fun:

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα κάνουν περισσότερα από ένα. Εάν θέλεις να το κάνεις ακριβώς όπως το πήρες, ταιριάζεις τα τρία γράμματα που έχει στο κουτί σου με τα τρία πρώτα γράμματα του firmware. Από έκδοση, λογικά προτιμάς την τελευταία που υπάρχει για τη χώρα σου. Πχ. η τελευταία για NEU (EUROPE/OPEN) είναι η V20D.

Πέρασα την official V20D . Ολα λειτουργούν οκ αλλά έχω τα εξής προβλήματα .

1. Σε download mode λέει rooted

2. Δεν μπορώ να μπω σε recovery mode

Μόνο αν κάνω Root και εγκαταστήσω TWRP μπορώ να μπω σε recovery .

Τι πρέπει να κάνω για να γυρίσουν τα πάντα σε stock ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την official V20D . Ολα λειτουργούν οκ αλλά έχω τα εξής προβλήματα .

1. Σε download mode λέει rooted

2. Δεν μπορώ να μπω σε recovery mode

Μόνο αν κάνω Root και εγκαταστήσω TWRP μπορώ να μπω σε recovery .

Τι πρέπει να κάνω για να γυρίσουν τα πάντα σε stock ?

1)Μην αγχώνεσαι που λέει Rooted και σε μένα πριν κάνω root τα ίδια έλεγε σε προηγούμενα firm updates

back to stock :dirol:

LG G2 Stock Firmware (Go Back to Stock) | LG G2 | XDA Forums <- δοκιμασμένο δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη η την δεύτερη μέθοδο ?

Εγώ ακολουθώ την πρώτη και έχω τα προβλήματά που αναφέρω παραπάνω .

Με την δεύτερη μέθοδο κολλαω στο σημείο 1.

Δεν ξέρω πια DLL files να κατεβάσω .

Και γενικά δεν έχω καταλάβει 100% ποιο είναι το σωστό firmware για το κινητό μου (αυτό με τα 3 γράμματα που λέτε )

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη η την δεύτερη μέθοδο ?

Εγώ ακολουθώ την πρώτη και έχω τα προβλήματά που αναφέρω παραπάνω .

Με την δεύτερη μέθοδο κολλαω στο σημείο 1.

Δεν ξέρω πια DLL files να κατεβάσω .

Και γενικά δεν έχω καταλάβει 100% ποιο είναι το σωστό firmware για το κινητό μου (αυτό με τα 3 γράμματα που λέτε )

Στην ετικέτα του κουτιού της συσκευής πάνω από το χρώμα (πχ BLACK BLACK) έχει έναν τριψήφιο κωδικό που αναφέρεται στη χώρα προορισμού. Οι πιθανοί κωδικοί είναι πολλοί και τους βρίσκεις όλους στη σελίδα με τα firmwares. Παραδείγματα είναι: 6GR για Ελλάδα, 6NE για βόρεια Ευρώπη, 6BA Βαλτικές χώρες κλπ. - δεν ξεκινούν όλοι οι κωδικοί από 6. Στη σελίδα με τα firmwares βρίσκεις αυτό με τον ίδιο τριψήφιο κωδικό και τον μεγαλύτερο αύξοντα αριθμό - πχ το 20d είναι προγενέστερο του 20g.

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο site βρήκα αυτό

Poland OPEN D80210E_00.kdz

Θα το κατεβάσω και θα φλασαρω μπας και λυθεί το πρόβλημα .

Εγώ την προηγούμενη φορά φλασαρα με european open firmware

Edit : Μετά την εγκατάσταση του πολωνέζικου fw λύθηκε το πρόβλημα με το recovery mode .

Tωρα είναι σε 4.2.2 δεν βρήκα κάτι πιο καινούριο και μου λέει πως έχω εγκατεστημενο το τελευταίο fw

Να περιμένω να βγάλει μόνο του update ;

Έγινε επεξεργασία από Blade_gld
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.