Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Τι μου κάνετε τώρα!!! Ψήνομαι να δοκίμαζα αλλά το project έγινε και λίγο γιοφύρι της Άρτας... έχω συναντήσει όλες τις μλκίες που μπορούσα να συναντήσω!

Εχθές έστησα HyperV Core αλλά το DataTraveller Που πήρα είναι επιεικώς απαράδεκτο! Δεν ξέρω αν είναι έτσι από default ή το συγκεκριμένο έχει πρόβλημα αλλά ο Server έκανε εχθές πάνω από 1 ώρα να μπουτάρει και μετά το μπουτάρισμα για κάθε εγγραφή ήθελε σάλιο και υπομονή...

2zswmmt.jpg

Γενικώς δεν το έψαξα ([MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] κράξε ελεύθερα :p) αλλά απλά ήθελα ένα μικρό σε μέγεθος drive για να μπαίνει άνετα πάνω στην υποδοχή του motherboard.

Το πάθημα έγινε μάθημα όμως και σήμερα με την αυγούλα πήρα ένα Sandisk Xtreme 3.0 16GB

5vt852.jpg

Ελπίζω σήμερα να έχω νεότερα με στημένο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι μαρκουτσι πήρες ? :rofl:

Ή του ύψους ή του βάθους ε? Έχεις ακούσει "Όποιος έχει καεί από τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι?"

Παρά το μέγεθος, όπως το βλέπω οπτικά χωράει, αν δεν χωράει θα παίξει extention αλλά θα μπει ο κόσμος να χαλάσει :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καθόλες τις δοκιμές/πειραματισμούς που έκανα έπεσα πάνω σε διάφορα θέματα και για ιστορικούς/εκπαιδευτικούς λόγους, θα ήθελα να μοιραστώ τα παρακάτω που μπορεί να φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θα πάει να στήσει κάτι αντίστοιχο:

Αν θέλετε να στήσετε Windows Server 2012 ή Windows 8 πάνω σε παλιότερη έκδοση του ESXi, δεν παίζει. Δεν υποστηρίζεται από το VM. Υπάρχει λύση όμως και είναι εύκολη. Δουλεύει 100%!

https://communities.vmware.com/thread/394669?start=0&tstart=0 Post No:7

Για να στήσεις ESXi 4.1 από USB stick θέλει λίγο σκάλισμα μιας και στην εγκατάσταση είναι hardcoded να παίξει από CDROM μόνο

Install ESXi 4.1 from a USB stick | Jonathan Medd's Blog

Αν για κάποιο λόγο ξεχάσατε το root password σας για το ESXi 5+ η επίσημη απάντηση της VMWare είναι ότι δεν υποστηρίζεται reset με κάποιο μηχανισμό και πως πρέπει να γίνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Υπάρχει όμως fix και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Εύκολο/αναλυτικό video παρακάτω.

Θα χρειαστεί ένα Live Ubuntu USB για το παραπάνω. Το παρακάτω link παίζει άψογα:

How to create a bootable USB stick on Windows | Ubuntu

Αυτά μέχρι στιγμής, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ενημερώσω το παρόν post.

Θα επανέλθω με στήσιμο FreeNas και Plugins, ελπίζω χωρίς άλλα προβλήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο site τους λένε Virtualization WITH kvm gui. Έχεις παίξει? [MENTION=22342]minast[/MENTION]

Το έχω δουλέψει σε ήδη στημένη υποδομή, δεν είναι κακό. Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με KVM είναι μια καλή αρχή για μια από τις καλύτερες και open source πλατφόρμες virtualization.

Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε εν τέλει ο Hyper-V Server 2008 R2

Οι δίσκοι και όλο το hardware αναγνωρίστηκε κανονικά και ρθυμίστηκαν ώστε να δουλέψουν ως passthrough. Για να γίνει αυτό πρέπει οι δίσκοι από το Disk management, αφού γίνουν initialize, αν μπουν σε offline mode ώστε όταν αργότερα συνδεθούν με το HV σύστημα να διαχειρίζονται μόνο από εκείνον.

vijp52.jpg

Εδώ οι 3 δίσκοι διαθέσιμοι για passthrough σύνδεση

apbbpe.jpg

Στήθηκε, και το πρώτο πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι το Freenas δεν παίρνει IP κατά το μπουτάρισμα. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι γνωστό πως παίζει ασυμβατότητα μεταξύ NAS και Legacy Nic του Hyper-V και πως για να πάρει IP πρέπει αφού μπουτάρει να τρέξει ένα ifconfig nic down και μετά up. Μπορώ να ζήσω με αυτό.

2ykh06d.jpg

Πάω στην κονσόλα του FreeNas για να φτιάξω το Storage και τι να δω, φυσικά δεν φαίνεται κανένας δίσκος!

Ξανά ψάξιμο, το FreeNas δεν υποστηρίζει τον scisi controller του HV. Πρέπει να παίξω με EIDE. Σε περιορίζει μεν γιατί μπορείς να βάλεις μόνο 3 δίσκους (και 1 που είναι ήδη με το λειτουργικό) αλλά μικρό το κακό στην περίπτωσή μου γιατί εγώ έχω 3 δίσκους να συνδέσω.

Αφού έγινε η αλλαγή ξαναμπουτάρω και πίσω στην κονσόλα του FreeNas.

Στους δίσκου αυτή τη φορά φαίνεται μόνο ένας δίσκος και αυτός με περίεργα στοιχεία και χωρίς χωρητικότητα.

30rvb5y.jpg

Είναι ήδη 5 το πρωί και θέλω να το κοπανήσω αλλά πάω μια στη δημιουργία ZFS κι εκεί για γάποιο περίεργο λόγο με αφήνει να φτιάξω RaidZ με τους 3 δίσκους μου...

2410z9s.jpg

280v444.jpg

Συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενού μου post, επειδή φαίνεται ότι τους δίσκους δεν τους είδες σωστά αλλά από σπόντα, πριν συνεχίσω είπα να κάνω μια δοκιμή σε write/read.

Έφτιαξα λοιπόν έναν Dataset μέσα στο Volume, έδωσα δικαιώματα και στη συνέχεια δημιούργησα το share ώστε να το δω από το Win PC μου.

Απολαύστε νούμερο...

1zd58gl.jpg

Πολύ αργό write, αντίστοιχα χαμηλό read.

Κάπου εδώ αποφάσισα πως enough is enough και σταματάω με το Virtualization.

Με το Vmware έχω πρόβλημα να κάνω passthrough τους δίσκους και ίσως με έναν controller να παίξει αλλά αυτή τη στιγμή δεν θα δώσω άλλα χρήματα για κάτι που επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι θα παίξει 100%. Αν πέσει στα χέρια μου μια κάρτα θα κάνω δοκιμές και θα κινηθώ αντίστοιχα.

Στο HyperV επίσης προβλήματα με τους δίσκους και επιπλέν με το δίκτυο.

Οπότε προς το παρόν ξεχνάω τη σκέψη περί πολλαπλών μηχανημάτων πάνω στον Microserver και συνεχίζω στήνοντας το FreeNas απευθείας στο σίδερο.

Να πω ότι το τελευταίο το έχω κάνει από την πρώτη στιγμή και είναι πανεύκολο και παίζει 100% άψογα απλά πήγαινα για το κάτι παραπάνω. Στην πραγματικότητα μπορώ να το πάρω το κάτι παραπάνω χωρίς Passthrough αλλά με VHDs ξεχωριστά στον κάθε δίσκο αλλά θα το αποφύγω μιας και δεν προτείνεται (όχι ότι είναι λάθος).

Θα επανέλθω με πολλές λεπτομέρειες για το στήσιμο του FreeNas

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

/offtopic πιστεύω να καταλαβαίνουν τώρα όσοι έλεγαν ότι τα QNAP/Synology είναι ακριβά, για πιο λόγο είναι ακριβά....

Δεν θα πω ότι είναι ακριβά αυτά που αναφέρεις, σίγουρα όμως βγαίνει πιο φθηνά να το στήσεις μόνος σου.

Όλα τα βάσανα που περιγράφω πιο πάνω είναι γιατί προσπαθώ να εκμεταλευτώ καλύτερα το hardware. Αν έστηνα μόνο το freenas θα είχα ξεμπερδέψει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Να έχω τη δυνατότητα να τρέξω για οποιοδήποτε λόγο παραπάνω του ενός συστήματα. Είτε για δοκιμές είτε για "παραγωγή"

Sent from my Note II

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.