Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

The numbers are in:

  • SSD only: 32-36W
  • All disks active: 44-48W
  • Parity Check: 60-64W

Στο "SSD only" τα άλλα 4 drives είναι σε sleep και τρέχει μόνο το transmission, δηλ. η φάση στην οποία βρίσκεται ο server συνήθως (όπως περιέγραφα παραπάνω).

Το parity check είναι ψιλο-intensive (για CPU και disks), αλλά γίνεται once per month υπό Κ.Σ.

^ Αυτός είναι ο αντίστοιχος HP 54L με του it.expert ? Πολύ καλές καταναλώσεις...

Περιμένα με το καινούριο DSM 5.0 η Synology να έχει και HDMI support, αλλά το 714 που θα έβγαινε από το καλοκαίρι και καλά, δεν το βλέπω να βγαίνει...

Κανένας από το team του ΧPenology δεν κάνει και mod το software των ASustor να γίνει δουλίτσα....ΝAS με ΗDMI μαζί για multi-feature μηχάνημα...

Βρήκα και άλλο ένα ωραίο κουτάκι --> SilverStone DS380

Ή και για πιο xtreme καταστάσεις το Node 804

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα θα το δοκιμάσω.. Εγώ έχω μια απορία τώρα για κάτι που μου έγινε σήμερα.. Ενώ στο network φαινόταν κανονικά το diskstation τώρα μου το έχει στα other devices και δεν μπορώ να πλοήγηθω στους φακέλους μου.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Καμιά ιδέα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω;Ευχαριστώ

Μήπως απενεργοποίησες τίποτα UPnP από το ρούτερ? Θα πρότεινα πάντως να ρωτήσεις σε νέο θέμα, όπου και θα λάβει την προσοχή που του αρμόζει :)

Link to comment
Share on other sites

^ Αυτός είναι ο αντίστοιχος HP 54L με του it.expert ? Πολύ καλές καταναλώσεις...

Περιμένα με το καινούριο DSM 5.0 η Synology να έχει και HDMI support, αλλά το 714 που θα έβγαινε από το καλοκαίρι και καλά, δεν το βλέπω να βγαίνει...

Κανένας από το team του ΧPenology δεν κάνει και mod το software των ASustor να γίνει δουλίτσα....ΝAS με ΗDMI μαζί για multi-feature μηχάνημα...

Βρήκα και άλλο ένα ωραίο κουτάκι --> SilverStone DS380

Ή και για πιο xtreme καταστάσεις το Node 804

Πολύ μπόμπα το DS380 για full custom built NAS

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απενεργοποίησες τίποτα UPnP από το ρούτερ? Θα πρότεινα πάντως να ρωτήσεις σε νέο θέμα, όπου και θα λάβει την προσοχή που του αρμόζει :)

Όχι, αλλά μάλλον έχεις δίκιο, απλά έλεγα μήπως τυχόν του είχε τύχει και κανενός άλλου

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται το THECUS N2800 2-BAY NAS SERVER ? Το σκέφτομαι για γενική χρήση, file station + καταγραφικό ip cam . Είναι υπερβολικά φτήνο για τα χαρακτηριστικά του ή κανώ λάθος...?...

δες http://www.hardwareversand.de/articledetail.jsp?aid=85008&agid=652&pvid=4o27zi48r_hsqp8g00&ref=13 + 11~12Ευρώ μεταφορικά με άδεια για 4 κάμερες.

sorry για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Cloud station. Τα σπάει.. Το προσωπικό σου drop box. To download station είναι βασισμένο πάνω σε transmission για αυτό και δεν το έβαλα. Με μοντα μπαίνει και crash plan. Το time backup είναι επίσης εξαιρετικό σε συνδυασμό με εξωτερικό USB HDD.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Έχει προοπτικές αλλά εγώ ή είμαι γκαβός ή κάτι κάνω λάθος. Θέλω να κάνω sync φακέλους από το κινητό στον server αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τους επιλέγω..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω τη παρέα.

Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης αξιόπιστης λύσης για backup δεδομένων (extra δυνατότητες που θα με ενδιέφεραν είναι το VPN, η πρόσβαση σε κάποια από τα αρχεία μου από οπουδήποτε μέσω κινητού ή υπολογιστή).

Γνωρίζω επίσης ότι ακόμη και λύσεις raid 1,5,10 δεν μπορούν να θεωρηθούν 100% ασφαλείς για τα δεδομένα μας, και θα έχω και δεύτερο αντίγραφο σε άλλο δίσκο-εξωτερικο.

Αρχικά είχα καταλήξει στη Synology και συγκεκριμένα στο ds213j (χώρος για δυο δίσκους-mirroring).

Στη συνέχεια είδα το ds413j που μπορεί να δουλέψει σε raid 5, ώστε ακόμη και αν χαθεί ένας δίσκος να μπορέσω να επαναφέρω το σύστημα.

Επόμενη επιλογή το QNAP TS-212-E (δυο δίσκους και εδώ), οικονομικό σαν λύση όπως το ds213j.

Η αντίστοιχη έκδοση με 4 δίσκους από τη Qnap είναι η ts-420.

Τέλος υπάρχει η λύση ενός hp microserver με κόστος γύρω στα 200€ και με μια αναβάθμιση μνήμης και εγκατάσταση του xpenology θα βγει σίγουρα πιο οικονομικά από τις αντίστοιχες έτοιμες λύσεις.

Βέβαια με κόστος γύρω στα 250€ στήνεις πιο δυνατό μηχάνημα mini atx, λύση DIY.

Σημαντικά για εμένα είναι ο θόρυβος, η σωστή λειτουργία και η λύση με τα λιγότερα προβλήματα (αν το πειραγμένο software της synology είναι ημιτελές καλύτερα να πληρώσω για το επίσημο προϊόν).

Άλλη μια ιδέα ήταν λύση με ZFS αλλά κατέληξα ότι δεν υπάρχει λόγος να καταφύγω σε κάτι τόσο ακριβό.

Περιμένω τις προτάσεις από τους κατόχους και όσους έχουν σχετική εμπειρία με κάποια από τα ανωτέρω προϊόντα και λογισμικό.

Καλοδεχούμενη και η εμπειρία από το περιβάλλον της qnap (μπας και καταλήξω σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

+1 για hp. Φτάνει να το βρεις στα λεφτά που λες. Εκτος αν εχεις πραγματικα όρεξη για diy οπότε θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Βεβαιωσου όμως για την κατανάλωση της diy λύσης σου.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

+1 για hp. Φτάνει να το βρεις στα λεφτά που λες. Εκτος αν εχεις πραγματικα όρεξη για diy οπότε θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Βεβαιωσου όμως για την κατανάλωση της diy λύσης σου.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Υπάρχει στο Amazon,

[ame=http://www.amazon.fr/HP-704941-421-Proliant-Micro-serveur/dp/B00AHQUX86/]http://www.amazon.fr/HP-704941-421-Proliant-Micro-serveur/dp/B00AHQUX86/[/ame]

[ame=http://www.amazon.de/ProLiant-MicroServer-Hot-Plug-f%C3%A4hig-Netzteil-Server/dp/B00AHQUX86/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1396092259&sr=8-1&keywords=microserver]HP ProLiant G7 MicroServer N54L 1P 2 GB-U Nicht: Amazon.de[/ame]

Δεν έχω δει πόσα μεταφορικά θέλουν βέβαια.

Υπάρχει και στο eshop

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.914115

Έγινε επεξεργασία από eicr
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη για qnap και το περιβάλλον χρήσης υπάρχει;

Επίσης πόσο εύκολο θεωρείται το στήσιμο του xpenology, στον HP N54L.

(Δοκίμασα να το βάλω σε virtualbox και είναι ταλαιπωρία).

Παίζουν κανονικά οι υπηρεσίες που αφορούν cloud?

Επίσης το HP υποστηρίζει κανονικά Raid ή γίνονται όλα μέσω software και το προτιμούμε;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη για qnap και το περιβάλλον χρήσης υπάρχει;

Επίσης πόσο εύκολο θεωρείται το στήσιμο του xpenology, στον HP N54L.

(Δοκίμασα να το βάλω σε virtualbox και είναι ταλαιπωρία).

Παίζουν κανονικά οι υπηρεσίες που αφορούν cloud?

Επίσης το HP υποστηρίζει κανονικά Raid ή γίνονται όλα μέσω software και το προτιμούμε;

Πανεύκολο το πέρασμα και δουλεύουν κανονικότατα τα πάντα όλα. Για το raid λογικα μέσω software αν και δεν ξέρω με βεβαιότητα.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.