Jump to content



Ο γερόλυκος πρέπει να αποσυρθεί - Νέο Μηχάνημα


masteroidz

Recommended Posts

Καλή χρονιά να έχουμε και τι καλύτερο από το να ξεκινήσεις το νέο έτος με κάποιες αλλαγές :clap: :clap: :clap:. Πλέον εκτός από την προσωπική ευχαρίστηση, χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για τις ανάγκες της εργασίας μου. Εργασία γραφείου μεν αλλά η ταχύτητα του Η/Υ είναι συνυφασμένη με την παραγωγικότητα του εργαζομένου.

Το τωρινό μου σύστημα είναι ένας AMD X2 6000+ με 4GB ram και Nvidia 460. Από δίσκους έχω ήδη SSD (Samsung 830 128gb) όπως και πληθώρα από "αποθήκες". Σε πρώτη φάση και μέχρι να αποφασίσω ποια νέα οθόνη θα πάρω, κρατάω την vga όπως έχει. Οπότε πάμε για νέο Κουτί, Τροφοδοτικό, Επεξεργαστή-Μητρική-Μνήμες.

Το μηχάνημα όπως προείπα το χρειάζομαι κυρίως για workstation (linux) και τα χρήματα που διαθέτω είναι ~800-900 ευρώ ευρώ. Η σύνθεση που έχω προετοιμάσει είναι η παρακάτω:

CORSAIR Obsidian 550D (CC-9011015-WW) -> 139,50

XFX PRO 550W (P1-550S-XXB9) -> 62

ASUS GRYPHON Z87 (C2) ->143

INTEL Core i5 4670K 3.40GHz + Total War: Rome 2 (BX80646I54670 -> 218

NOCTUA NH-U14S ->83,50

MUSHKIN Stealth Stiletto 16GB (2x8GB) 1600MHz 9-9-9-24 (997110S) ->148

Σύνολο = 794 ευρώ

Έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή πάνω σε αυτό όπως π.χ. μεγαλύτερο ή άλλο τροφοδοτικό, gigabyte ή άλλη asus mobo κλπ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και καλή μας χρονιά και πάλι :D :jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Σιγουρα μπορεις να γλυτωσεις απο μητρικη και να επενδύσεις καπου αλλου.

Επισης θα ασχοληθεις με ΟC? γιατι στα ιδια $$ κυκλοφορουν και ετοιμες λυσεις υδροψυξης. Αν οχι δεν βλεπω τον λογο να παρεις μια τετοια ψυκτρα,γλυτωνεις και απο εκει.

Και απο μνημες μπορεις να γλυτωσεις. DDR3 SDRAM Computer Memory Modules & Upgrades for Desktop Computers

Αν κοψεις απο μητρικη/μνημες και παρεις απο διαφορετικα μαγαζια..ανετα κανεις συνθεση με 4770Κ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]

Πέρα από τον SSD έχω άλλους 2 μηχανικούς δίσκους.

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]

Θα τον τσιμπίσω λίγο τον επεξεργαστή για το καλό, δεν σκοπεύω όμως να του πιω το αίμα. Διάλεξα την καλύτερη αερόψυξη γιατί είναι αρκετά ήσυχη για την απόδοσή της. Ειδικά το καλοκαίρι θα έχει πολύ φόρτο:help1: Βέβαια αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση π.χ. Scythe το συζητάμε να κόψω ένα ποσό από εκεί. Ακόμα και με την stock μένω αν μπορεί να ανταπεξέλθει χωρίς να ξεσηκώνει την γειτονιά.

Η μητρική είναι η βάση του συστήματος και προτιμώ να μην κάνω εκπτώσεις. Σίγουρα θα μπορούσα να κόψω ένα 30αρι και να πάω στην ASUS Z87-K (C2) που θα έχει ως αποτέλεσμα 2 λιγότερες usb, realtek εναντι intel gigabit και θεωρητικά χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι ξοδεύεις αρκετά στον επεξεργαστή και στη ψύκτρα, σκοπεύεις να κάνεις oc? Αν όχι μπορείς να μειώσεις το κόστος.

Για workstation πάντως εγώ θα προτιμούσα ένα psu με 5ετή εγγύηση και gold rating (γύρω στα 100€ )

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι με πάρα πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα (πάμε και για νέα οθόνη) οπότε η μπόλικη ram και η επεξεργαστική ισχύς είναι ζητούμενο. Ιδιαίτερα όταν στην εξίσωση μπαίνει και το virtualization.

Όσο για το τροφοδοτικό έχεις δίκιο, στο τωρινό μηχάνημα έχω ένα Enermax (2005-) και μ'εχει βγάλει ασπροπρόσωπο παρά το 24/7 της λειτουργίας. Μπορείς να προτείνεις κάποιο 500αρι/600αρι μέχρι 100-120 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

H βαση του συστηματος πλεον ειναι ενα καλο PSU. H μητρικές πέραν του εξοπλισμού είναι αρκετά καλές ποιοτικά για νορμαλ χρηση. Αν παιζεις με αζωτα και ιστορίες τοτε υπαρχει λογος να τα σκασεις. Τοτε υπαρχουν και αλλα κριτιρια ομως.

Μητρικές δες και αυτές:

http://www.computeruniverse.net/en/products/90512304/asrock-z87m-extreme4.asp

ASRock Z87 Extreme4 Sockel 1150 ATX (Article no. 90513552) - Mainboards - computeruniverse

Χωρις να παρακολουθώ PSU τελευταία επελεξα Corsair λογο αψογου RMA αν χρειαστει. Υπαρχει και review στο forum.

Το μαγαζί ειναι αξιόπιστο και βγαζει και το VAT αν εχεις εταιρικο αφμ με ενεργοποιημενες τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

658 + το κουτι απο ελλαδα.

post-1392-1416078019,4714_thumb.png

εδιτ cpu αυτο http://www.computeruniverse.net/en/products/90512370/intel-core-i5-4670k.asp

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα το κατάστημα που θα κάνω την αγορά να έχει φυσικό χώρο στην Αθήνα ώστε αν πάει κάτι στραβά να μπορώ να βγάλω άκρη χωρίς ταχυδρομεία κλπ. Άλλωστε η συνολική διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή. 50 ευρώ βαριά σε όλη την αγορά. Για τον ίδιο λόγο δεν θα έπαιρνα Corsair psu καθώς όπως διαβάζω οι αλλαγές πάνε και έρχονται. Για μητρική κοιτάω και την GIGABYTE Z87-HD3

Link to comment
Share on other sites

CORSAIR Obsidian 550D (CC-9011015-WW) το κουτί που έχεις επιλέξει

Asrock Z87 Extreme4 Asrock Z87 Extreme4 | Skroutz.gr 120€ ή την asus που έβαλες

Intel Core i5-4670K Box Intel Core i5-4670K Box | Skroutz.gr 212€

ram

G.Skill Ares 16GB DDR3-1600MHz G.Skill Ares 16GB DDR3-1600MHz (F3-1600C9D-16GAR) | Skroutz.gr 140€

G.Skill ARES F3-1866C10D G.Skill ARES F3-1866C10D-16GAB | Skroutz.gr 143€

psu

Be Quiet Straight Power E9 580W / CM Be Quiet Straight Power E9 580W / CM | Skroutz.gr 118€

Be Quiet Straight Power E9 600W Be Quiet Straight Power E9 600W | Skroutz.gr 116€

CoolerMaster V650 Semi-Modular CoolerMaster V650 Semi-Modular | Skroutz.gr 101€

CoolerMaster V-series V700 CoolerMaster V-series V700 | Skroutz.gr 125€

ψήκτρα

Alpenfohn Brocken 2 140 Alpenfohn Brocken 2 | Skroutz.gr 44€

Thermalright TRUE Spirit 140 Thermalright TRUE Spirit 140 | Skroutz.gr ~46€

~758€ αν υπολογίσεις με το ''φθηνότερο'' τροφοδοτικό

~782€ με το ακριβότερο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29341]idonthave[/MENTION]

Θα κοιτάξω παρουσιάσεις των τροφοδοτικών που προτείνεις. Σ'ευχαριστώ.

[MENTION=9497]nspattak[/MENTION]

Έχω διαβάσει πως οι Intel K's έχουν απενεργοποιημένα κάποια virtualization extensions (vPro/TXT/VT-d/SIPP) τα οποία όμως δεν τα βλέπω στο Virtualbox/VMWare. Συγκεκριμένα το VT-x το υποστηρίζει κανονικά. Έχεις ίδια εμπειρία;

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]

Μιας που δεν θα βάλω ούτε high tech gpu ούτε sli νομίζω πως με ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό 500+ θα κάνω την δουλειά μου.

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Χρειάζομαι τουλάχιστον την διπλάσια ram από ότι έχω και έναν σύγχρονο επεξεργαστή. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα αλλαχθεί το σύστημα. Πόσο να τραβήξει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα. Από εδώ

ARK | Intel� Core

και εδώ όμως

ARK | Intel� Core

έχω δει ότι λείπουν τα εξής δύο: VT-d και TSX-NI. Το πρώτο θα περίμενα ότι θα είναι πολύ σημαντικό για σοβαρό virtualization, ψάξτο στο νετ να δεις μήπως βρεις αριθμούς να δεις αν έχω δίκιο και πόσο. Το δεύτερο δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν τα vbox/vmware, αν όμως το κάνουν θα επιρεάζουν σημαντικά το scaling σε 4 core.

Επίσης αν έχεις σκοπό να "ζορίσεις" τα vm σου τότε δε νομίζω ότι θα ήταν συνετό να κάνεις oc, αλλά εσύ ξέρεις και εσύ αποφασίζεις!

Εφόσον δεν έχεις σκοπό να τον ανεβάσεις, γιατί δεν παίρνεις απλά μια true 120/140 με τα μισά λεφτά?

Τέλος να κάνω μια πράξη (σε περίπτωση που δεν το έχεις παρατηρήσει) ότι ο 4670 έχει TDP 84 ενώ η κάρτα γραφικών σου 150w, σύνολο 236. βάλε άλλα 15w ανά δίσκο=>45 και άλλα 40 η μητρική; πολύ χοντρικά λοιπόν χρειάζεσαι 320w, με 80% efficiency (που δε νομίζω ότι θα πάρεις τόσο κακό τροφοδοτικό) αυτό σημαίνει ότι σου αρκεί και ένα 400w τροφοδοτικό. Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις ποιο ενεργοβόρα κάρτα, μήπως να έπαιρνες ένα ποιοτικό αλλά μικρότερο από 550;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα. Από εδώ

ARK | Intel� Core

και εδώ όμως

ARK | Intel� Core

έχω δει ότι λείπουν τα εξής δύο: VT-d και TSX-NI. Το πρώτο θα περίμενα ότι θα είναι πολύ σημαντικό για σοβαρό virtualization, ψάξτο στο νετ να δεις μήπως βρεις αριθμούς. Το δεύτερο δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιούν τα vbox/vmware.

Επίσης αν έχεις σκοπό να "ζορίσεις" τα vm σου τότε δε νομίζω ότι θα ήταν συνετό να κάνεις oc, αλλά εσύ ξέρεις και εσύ αποφασίζεις!

Εφόσον δεν έχεις σκοπό να τον ανεβάσεις, γιατί δεν παίρνεις απλά μια true 120/140 με τα μισά λεφτά?

Τέλος να κάνω μια πράξη (σε περίπτωση που δεν το έχεις παρατηρήσει) ότι ο 4670 έχει TDP 84 ενώ η κάρτα γραφικών σου 150w, σύνολο 236. βάλε άλλα 15w ανά δίσκο=>45 και άλλα 40 η μητρική; πολύ χοντρικά λοιπόν χρειάζεσαι 320w, με 80% efficiency (που δε νομίζω ότι θα πάρεις τόσο κακό τροφοδοτικό) αυτό σημαίνει ότι σου αρκεί και ένα 400w τροφοδοτικό. Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις ποιο ενεργοβόρα κάρτα, μήπως να έπαιρνες ένα ποιοτικό αλλά μικρότερο από 550;

Link to comment
Share on other sites

Το VT-d δίνει την δυνατότητα, εφόσον το υποστηρίζει το σύνολο του υλικού, να βλέπει η εικονική μηχανή κατευθείαν το υλικό. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για παράδειγμα να περνάω την κάρτα γραφικών απευθείας σε ένα windows box. Δυστυχώς αφορά κυρίως pci adapters σε data centers και λιγότερο καθημερινή χρήση. Το VT-x είναι αρκετό.

Ένα ελαφρύ oc για να πάρω το κάτι παραπάνω θα κάνω, δεν κυνηγάω αριθμούς ούτε σκορ. Πιο πολύ με νοιάζει η σταθερή απόδοση σε πραγματικές συνθήκες.

Τέλος για το τροφοδοτικό, αναζητείται ποιοτικό 500αρι, έχεις κάποιο να προτείνεις; Κάρτα γραφικών, όταν αλλάξω, δεν νομίζω ναναι τόσο ενεργοβόρα δεδομένου ότι πλέον απολαμβάνουμε αποδόσεις με λογικότερη κατανάλωση σε σχέση με το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3039]masteroidz[/MENTION]

4GB DDR2 θα σου πήγαινε κάπου στα 40€(εφόσον τώρα είσαι με 2Χ2, αν όχι πάω πάσο, δεν αξίζει). Ένας Phenom II X6 κάπου στα 100€. Οι επιδόσεις θα ήταν υποθέτω της τάξης του 4Χ.

Αλλά αφού νιώθεις ότι πρέπει να αλλάξεις σύστημα ΟΚ. Πάντως ο 6000+ είναι 125W. Εφόσον το τροφοδοτικό σου τον σήκωσε, λογικά θα σηκώσει τον οποιονδήποτε Intel.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για το τροφοδοτικό, αναζητείται ποιοτικό 500αρι, έχεις κάποιο να προτείνεις; Κάρτα γραφικών, όταν αλλάξω, δεν νομίζω ναναι τόσο ενεργοβόρα δεδομένου ότι πλέον απολαμβάνουμε αποδόσεις με λογικότερη κατανάλωση σε σχέση με το παρελθόν.

Αν και είμαι fan της corsair στα τροφοδοτικά, αυτό το EVGA SUPERNOVA NEX750G GOLD POWER SUPPLY 750W είναι απίστευτη ευκαιρία στα λεφτά του. 750W, gold rating και 10 !!! χρόνια εγγύηση. Το ψάρεψα από άλλο thread που γίνεται συζήτηση για αγορά τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Δυστυχώς έχω 4 Modules του 1GB και θέλουν ξήλωμα. Και το 9χρονο πλέον enermax 465 πόσο να βαστήξει ακόμα; Και δεν γνωρίζω τίποτα για την αποδοτικότητά του.

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Αν είναι διαθέσιμο, μπαίνει πρώτο στη λίστα. Και μόνο που είναι Evga (10 χρόνια εγγύηση) και gold αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.