Jump to content



Ο γερόλυκος πρέπει να αποσυρθεί - Νέο Μηχάνημα


masteroidz

Recommended Posts

Και το 9χρονο πλέον enermax 465 πόσο να βαστήξει ακόμα; Και δεν γνωρίζω τίποτα για την αποδοτικότητά του.

Αθάνατο!!! Το έχω και εγώ μια δεκαετία τώρα και είναι ακόμα εν λειτουργία στο pc της συζύγου, αφού με υπηρέτησε πιστά στο main pc πριν χρόνια, έχοντας τροφοδοτήσει απαιτητικά μηχανήματα (ψηλά o/c με τον τότε Athlon XP mobile, μονταρισμένες μητρικές, υδροψύξεις κτλ...). Κρίμα που εδώ και μερικά χρόνια δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράζω enermax τροφοδοτικά. Είναι κορυφαία, αλλά δυστυχώς πανάκριβα.

NOCTUA NH-U14S ->83,50

Καταξιωμένες οι NOCTUA, αλλά πανάκριβες... Διαβάζω καταπληκτικά σχόλια από reviews για την φρέσκια Xigmatek Dark Knight. Σε κάποια reviews που πήρε το μάτι μου, απέδωσε καλύτερα και από NOCTUA NH-U14S !!! Και κοστίζει και 30€ λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Το VT-d δίνει την δυνατότητα, εφόσον το υποστηρίζει το σύνολο του υλικού, να βλέπει η εικονική μηχανή κατευθείαν το υλικό. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για παράδειγμα να περνάω την κάρτα γραφικών απευθείας σε ένα windows box. Δυστυχώς αφορά κυρίως pci adapters σε data centers και λιγότερο καθημερινή χρήση. Το VT-x είναι αρκετό.

Ένα ελαφρύ oc για να πάρω το κάτι παραπάνω θα κάνω, δεν κυνηγάω αριθμούς ούτε σκορ. Πιο πολύ με νοιάζει η σταθερή απόδοση σε πραγματικές συνθήκες.

Τέλος για το τροφοδοτικό, αναζητείται ποιοτικό 500αρι, έχεις κάποιο να προτείνεις; Κάρτα γραφικών, όταν αλλάξω, δεν νομίζω ναναι τόσο ενεργοβόρα δεδομένου ότι πλέον απολαμβάνουμε αποδόσεις με λογικότερη κατανάλωση σε σχέση με το παρελθόν.

Το VT-d είναι για απευθείας χρήση των σκληρών από τα VM. Καμία σχέση με την κάρτα γραφικών ή κάποια άλλη κάρτα. Δεδομένου ότι σε παλιότερη εμπειρία μου με VM (και από γνώμες γνωστών μου admin) αυτό ήταν το αδύνατο σημείο σε virtualization ίσως να είναι σημαντικό. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θα τα ζορίζεις τα VM και πόσα θα έχεις ανοιχτά ταυτόχρονα.

Δεν ξέρω τι εννοείς ότι το VT-x είναι αρκετό, αλλά αφού σε φτάνει είμαστε τζετ!

Link to comment
Share on other sites

σε τροφοδοτικό ρίξε μια ματιά για το Seasonic S12G (G=gold) αλλά με γρήγορη αναζήτηση το βλέπω μόνο σε ένα κατάστημα εδώ, το οποίο δε γνωρίζω. Είναι στα χρήματα που θες, μονάχα διπλοτσέκαρε αν η εγγύηση είναι 5ετής.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Σκυλιά τα Enermax αλλά δυστυχώς ξεφεύγουν πολύ από τις δυνατότητές μου. Την ψύκτρα την βάζω στις επιλογές!

[MENTION=9497]nspattak[/MENTION]

Το IOMMU ή VT-d αναφέρεται στο passthrough πόρων του φυσικού συστήματος στην εικονική μηχανή συμπεριλαμβανομένης της κάρτας δικτύου, κάρτα γραφικών, ελεγκτών δίσκων κλπ. Προν το παρόν οι gpus της AMD υποστηρίζονται σε ένα βαθμό αλλά με τους χάλια οδηγούς για linux δεν είναι επιλογή.

[MENTION=28876]salde[/MENTION]

Θα το έχω υπόψιν μου!

Συνοψίζοντας μέχρι τώρα, κρατάμε επεξεργαστή-μητρική-μνήμες και κοιτάω επιλογές για ψύξη και τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9497]nspattak[/MENTION]

Το IOMMU ή VT-d αναφέρεται στο passthrough πόρων του φυσικού συστήματος στην εικονική μηχανή συμπεριλαμβανομένης της κάρτας δικτύου, κάρτα γραφικών, ελεγκτών δίσκων κλπ. Προν το παρόν οι gpus της AMD υποστηρίζονται σε ένα βαθμό αλλά με τους χάλια οδηγούς για linux δεν είναι επιλογή.

Δεν ήξερα ότι το VT-d είναι ουιαστικά ένα iommu! Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση, είχα μείνει με αυτή την εντύπωση μετά από κουβέντες και με ένα φίλο από τη δουλειά που είναι και hardware engineer! Να βοηθήσω πήγα και τελικά εγώ έμαθα. Τενκ ιου m8!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλωστε το όφελος της συζήτησης :clap: Διαβάζοντας λοιπόν τις διάφορες παρουσιάσεις για τους Intel K's είδα για την περιορισμένη υποστήριξη σε virtualization και το έψαξα. Στην επίσημη σελίδα του virtualbox υπάρχει μια κατατοπιστική αναφορά Chapter*9.*Advanced topics . Για όποιον θέλει να το υλοποιήσει στον συνδυασμό linux-host//windows-guest ας δει και το https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162768

Link to comment
Share on other sites

Δες και το πακέτο 4770 με μια h87 μητρική σε σχέση με την αρχική που ήθελες να βάλεις και με μια ψήκτρα στα 40-50€ θα σου βγει στην ίδια τιμή, αν όχι 20€ παραπάνω.

Intel Core i7-4770 Box | Skroutz.gr ~275€

Asus H87-Pro (C2) | Skroutz.gr ~101€

Asus H87M-Pro (C2) | Skroutz.gr ~101€

Asrock Fatal1ty H87 Performance | Skroutz.gr ~90€

Asrock H87M Pro4 | Skroutz.gr ~70€

(τις asrock αν τις θες από Αθήνα τις έχει το e-shop αλλά ακριβότερες)

Seasonic G Series 550W Seasonic G Series 550W | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Η λύση Ζ87 με 4670K βγαίνει οικονομικότερα από την Η87 με τον 4770. Θα πήγαινα εξ'αρχής στον 4770Κ αν η διαφορά της τιμής ήταν ανάλογη της απόδοσης.

Είδα παρουσιάσεις από τις ψύκτρες που αναφέρθηκαν νωρίτερα (THERMALRIGHT True Spirit 140 BW, Xigmatek Dark Knight Nighthawk) και κλίνω περισσότερο στην Thermaright. Για το κόστος της δείχνει ποιοτική και αποδοτική λύση.

Στο τροφοδοτικό τώρα, η κατανάλωση σε load του τωρινού συστήματος, μετρημένη στην πρίζα, είναι ~300W. Αν δεχτούμε πως το νέο τροφοδοτικό θα είναι ακόμα πιο αποδοτικό τα 550αρια είναι το ανώτατο που θα χρειαστώ. Ακριβώς επειδή το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το σύστημα δεν (θα) είναι σε full load, για να εκμεταλλευτώ την αποτελεσματικότητα του τροφοδοτικού, δεν θα πρέπει η κατανάλωση του "πύργου" να πέφτει κάτω από το 20% της ισχύος.

To Seasonic S12G-550 έχει gold πιστοποίηση και 5 χρόνια εγγύησης. Το Corsair CS550M είναι επίσης gold και έχει 3 χρόνια εγγύηση. Ακόμα υπάρχουν τα CoolerMaster V550 και Enermax Revolution 87+ 550W.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση Ζ87 με 4670K βγαίνει οικονομικότερα από την Η87 με τον 4770. Θα πήγαινα εξ'αρχής στον 4770Κ αν η διαφορά της τιμής ήταν ανάλογη της απόδοσης.

Είδα παρουσιάσεις από τις ψύκτρες που αναφέρθηκαν νωρίτερα (THERMALRIGHT True Spirit 140 BW, Xigmatek Dark Knight Nighthawk) και κλίνω περισσότερο στην Thermaright. Για το κόστος της δείχνει ποιοτική και αποδοτική λύση.

Στο τροφοδοτικό τώρα, η κατανάλωση σε load του τωρινού συστήματος, μετρημένη στην πρίζα, είναι ~300W. Αν δεχτούμε πως το νέο τροφοδοτικό θα είναι ακόμα πιο αποδοτικό τα 550αρια είναι το ανώτατο που θα χρειαστώ. Ακριβώς επειδή το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το σύστημα δεν (θα) είναι σε full load, για να εκμεταλλευτώ την αποτελεσματικότητα του τροφοδοτικού, δεν θα πρέπει η κατανάλωση του "πύργου" να πέφτει κάτω από το 20% της ισχύος.

To Seasonic S12G-550 έχει gold πιστοποίηση και 5 χρόνια εγγύησης. Το Corsair CS550M είναι επίσης gold και έχει 3 χρόνια εγγύηση. Ακόμα υπάρχουν τα CoolerMaster V550 και Enermax Revolution 87+ 550W.

Εδώ και μια βδομάδα αναβάθμισα σε 4670k + gigabyte z87mx και θα παραγγείλω άμμεσα και την true 120 ή 140, αν δεν βιαστείς να τα παραγγείλεις μπορώ να σου πω και θερμοκρασίες. Παλιότερα σε q9550 είχα την xigmatek των 30ε και ήταν εξαιρετική για τα λεφτά της(νομίζω), αν θυμάμαι καλά δεν περνούσε ποτέ τους 50 βαθμούς σε όχι και πολύ ευρύχωρο κουτί.

Σχετικά με τα τροφοδοτικά εφόσον τα 300w είναι το μέγιστό σου και για να δουλεύει το τροφοδοτικό σε ένα φορτίο που να είναι σε καλή περιοχή efficiency, μήπως να κοιτούσες για κάτι στα 400w; Ενα 550w στο idle του συστήματός σου (δλδ στα 40w; 50w;) θα είναι στο 50/550 - 50/500 ~=9-10% της απόδοσής του δλδ σε όχι και τόσο καλό efficiency. από την άλλη τα 300w που λες αν είναι να τα πιάνεις σαν peak σε κάνα παιχνίδι τότε ένα καλό τροφοδοτικό όπως ένα enermax μπορεί να τα δώσει άνετα ακόμα και αν είναι το 100% της ισχύς του.

Link to comment
Share on other sites

Καταξιωμένες οι NOCTUA, αλλά πανάκριβες... Διαβάζω καταπληκτικά σχόλια από reviews για την φρέσκια Xigmatek Dark Knight. Σε κάποια reviews που πήρε το μάτι μου, απέδωσε καλύτερα και από NOCTUA NH-U14S !!! Και κοστίζει και 30€ λιγότερο...

δεν απεδωσε καλυτερα σε καμια περιπτωση, αφου εριξε 2 βαθμους παρακατω σε idle, ενω κρατησε ιδια θερμοκρασια σε stress με 2000 στροφες εναντι 1300 της NH-U14S, τουλαχιστο στα links που δινεις.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τροφοδοτικά εφόσον τα 300w είναι το μέγιστό σου και για να δουλεύει το τροφοδοτικό σε ένα φορτίο που να είναι σε καλή περιοχή efficiency, μήπως να κοιτούσες για κάτι στα 400w; Ενα 550w στο idle του συστήματός σου (δλδ στα 40w; 50w;) θα είναι στο 50/550 - 50/500 ~=9-10% της απόδοσής του δλδ σε όχι και τόσο καλό efficiency. από την άλλη τα 300w που λες αν είναι να τα πιάνεις σαν peak σε κάνα παιχνίδι τότε ένα καλό τροφοδοτικό όπως ένα enermax μπορεί να τα δώσει άνετα ακόμα και αν είναι το 100% της ισχύς του.

Πως βλέπετε τις παρακάτω επιλογές; Και τα δύο είναι Gold. Το be quiet! έχει από την εταιρεία 5 χρόνια εγγύηση. Το CM δεν αναφέρει κάπου. Επίσης το CM έχει παρουσιαστεί από τον @cmaris.

be quiet! Silent PSU & Cooling for your PC ~ 115 ευρώ

Cooler Master: V450 Semi-Modular ~ 96 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το v700 είναι άψογο, γιατι δεν πας στο v550 CoolerMaster V550 Semi-Modular | Skroutz.gr στα 90€?

Για την εγγύηση πάρε τους τηλ. να στο διευκρινίσουν.

Το v550 έχει 2 χρόνια στο visionstudio, δες και το seasonic που έχει 5 χρόνια εγγύηση.

http://www.skroutz.gr/s/3008598/Seasonic-G-Series-550W.html

Το CM δεν αναφέρει κάπου. Επίσης το CM έχει παρουσιαστεί από τον @cmaris.
στην παρουσίαση του γράφει 5 χρόνια εγγύηση, παρ'τους τηλ. να δεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί πλησιάζουμε στην αγορά. Έλαβα σοβαρά τα όσα προτάθηκαν στο θέμα και σας ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά σας. Δεδομένης της ανάγκης για έντονο multitasking και λιγότερο για πειραματισμούς με OC κλπ έκανα κάποιες αλλαγές στο σύστημα (Από 4670K με Ζ87 σε 4770 με H87) και από 16GB σε 32GB ram για να υπάρχει ένας αέρας καθώς θα με συντροφεύει για καιρό.

Έχουμε και λέμε:

INTEL Core i7 4770 3.40GHz (BX80646I74770) ~ 273

ASUS H87M-PRO (C2) ~ 103

MUSHKIN Stealth Stiletto 32GB (4x8GB) 1600MHz 9-9-9-24 (994110S) ~ 312

Fractal Design Define R4 Black Pearl ( FD-CA-DEF-R4-BL ), Midi Tower, Κουτιά Η/Υ, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ~ 107

CoolerMaster, Cooler Master V550 Semi Modular ( RS550-AMAAG1-EU ), 550 Watt, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ~ 90

Thermalright True Spirit 140 BW ( 100700546 ), Σύστημα Ψύξης CPU, Συστήματα Ψύξης, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας ~ 45

Σύνολο 930 ευρώ

Εδώ και μια βδομάδα αναβάθμισα σε 4670k + gigabyte z87mx και θα παραγγείλω άμμεσα και την true 120 ή 140, αν δεν βιαστείς να τα παραγγείλεις μπορώ να σου πω και θερμοκρασίες. Παλιότερα σε q9550 είχα την xigmatek των 30ε και ήταν εξαιρετική για τα λεφτά της(νομίζω), αν θυμάμαι καλά δεν περνούσε ποτέ τους 50 βαθμούς σε όχι και πολύ ευρύχωρο κουτί.

Έχουμε κάτι νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να πας και σε 24GB μνημης να γλιτώσεις 80€

Για μενα και τα 16GB πολλα ειναι

μπα... αν τρεχεις κανα δυο εικονικες και αν ξεπατωνεις τη ραμ και σε αλλα πραγματα (πχ αν φτιαχνεις πανω τους τιποτα virtual disks) και με τα 32 ανασφαλης νοιωθεις

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτι νεότερο;

Οχι. Τρέχω με τη δουλειά και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Μερικές μέρες τώρα το λιώνω με ένα prime να δω πως θα πάει από σταθερότητα και θερμοκρασίες. Με τη στοκ ψύκτρα είναι στους 67-72 βαθμούς. Πιστεύω να πέσει στους 50-55 με την ψύκτρα που έβαλες (και που σκοπεύω να πάρω).

Link to comment
Share on other sites

μπα... αν τρεχεις κανα δυο εικονικες και αν ξεπατωνεις τη ραμ και σε αλλα πραγματα (πχ αν φτιαχνεις πανω τους τιποτα virtual disks) και με τα 32 ανασφαλης νοιωθεις

Ακριβώς. Με δύο εικονικές μηχανές και το σύστημα βάσης είσαι κοντά στα 16GB (με το buffer και την cache). Να μην έχει έναν αέρα το σύστημα μιας που θαναι δύσκολο σε 6-12 μήνες να βρω το ίδιο κιτ να τις συνδυάσω.

Οχι. Τρέχω με τη δουλειά και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Μερικές μέρες τώρα το λιώνω με ένα prime να δω πως θα πάει από σταθερότητα και θερμοκρασίες. Με τη στοκ ψύκτρα είναι στους 67-72 βαθμούς. Πιστεύω να πέσει στους 50-55 με την ψύκτρα που έβαλες (και που σκοπεύω να πάρω).

Με την στοκ φαίνεται πως είναι στο όριο και ο καιρός είναι δροσερός. Τον Αύγουστο τι θα γίνεται; Και έλεγα μήπως γλίτωνα την ψύξη :coax:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.