Jump to content



Απατη με επισκευη λαπτοπ


Dant3

Recommended Posts

Εχω μια πρωτοφανη ιστορια με μιε επισκευη λαπτοπ που μου τυχε.

Ονοματα προς το παρον δε θα αναφερω αλλα μου εχουν πεσει τα μαλλια με αυτα που ακουσα.

Και θελω τη γνωμη σας κιολας,για να δω εαν ειμαι λαθος η τρελος.

Μου εδωσαν ενα toshiba A300-15A που ειχε πεσει και δεν ανοιγε.

Το πηρα και αφου το ελυσα και το καθαρισα εψαξα μπας και βρω κατι που να υποδηλωνει το τι εχει,μπας και ειναι ευκολη η επισκευη.

Το μονο που εκανα ηταν να το λυσω και να το καθαρισω καθως και να του κανω πολυ καλο οπτικο ελεγχο.

Και στον οπτικο ελεγχο δεν ειδα σημαδι ζημιας.

Δεν εβγαλα ακρη και μιας και ηταν καλο λαπτοπ ειπα να το φτιαξω και να το κρατησω για να παιζω κανα ελαφρυ παιχνιδακι στυλ l4d κτλ.

Ωραια μεχρι εδω?Ωραια.

Ρωταω,μου λενε δωρεαν διαγνωση και ενδεχομενως η επισκευη γυρω στα 100Ε.

Το λαπτοπ το δινω και σημειωνω οτι η καρτα γραφικων οπτικα ηταν τελεια χωρις καψιματα χωρις τιποτα.κρατηστε το.

Αα να σημειωσω οτι ψιλιαστηκα οτι για να μην ανοιγει,θα εχει καμια ζημια στη τροφοδοσια.

Πιεσα ελαφρα με το χερι ολα τα μοσφετ και ως δια μαγεις ανοιξε και μπουταρε κανονικα!

Αρα λεω εδω ειμαστε.

Λεω εχει προφανως θεμα αλλα θα ειναι επισκευασιμο.δεν το εδεσα και σχοινι κορδονι αλλα ειχα μια ελπιδα.

Ωραια?Ωραια.

Να σημειωσω οτι το λαπτοπ δοθηκε σε ατομο και υστερα το εδωσε σε συνεργατη του που ασχολειται με επισκευες.

Ειδοποιουμε μετα απο λιγες μερες οτι θα αλλαχθει μητρικη και καρτα γραφικων με κοστος 170Ε.

Ολο και ολο αυτο μου ειπαν,τιποτα αλλο.ουτε τι ειχε χαλασει,τι θα μπει,τιποτα!

Βιαστηκα και ειπα οκ γιατι η αληθεια ειναι οτι ηταν καλη τιμη για αντικατασταση τους.

Μετα που το ξανασκεφτηκα,ειπα,γιατι και καρτα?και για αυτο το λογο ζητησα να μου δωσουν και τα παλια που θα αλλαζονταν.

Ωραια?Ωραια.

Ειμαι φαουλ πουθενα μεχρι εδω?δε νομιζω.

Ολα αυτα μεχρι χθες που το παιρνω στα χερια μου.

Το ανοιγω και παω device manager και βλεπω αντι για 3650 που ειχε το λαπτοπ οταν το δωσα,να εχει 3470.

Ωπα κατι τρεχει εδω.

Ανοιγω hwmonitor και βλεπω μοντελο Ρ300.

Να αναφερω οτι σε καποια φαση κιολας εκλεισε και μετα δεν ανοιγε.μετα απο κανα μισαωρο ανοιξε...μαλλον υπερθερμανση?τελος παντων,μετα δεν το ξανακανε,οποτε το περναμε.

Ψαχνω και βλεπω οτι το Ρ300 εχει ιδια μητρικη με το Α300 αλλα για καρτα την 3470.

Εν τω μεταξυ ο διαμεσολαβητης μου ειχε πει οτι μητρικη ειχε μεινει στο συνεργατη τους απο παραγγελια.

Αρχιζαν να μου μπαινουν ψυλλοι στα αυτια.

Εν τω μεταξυ η καρτα μου επιστραφηκε με καψιμο διπλα στο τσιπ και με αφαιρεμενο το πλαστικο απο τη μια γωνια που κραταει το τσιπακι.

Εδω αρχιζε να μου μυριζει πιο πολυ το θεμα

Εν τω μεταξυ ειχα και ενα αλλο λαπτοπ που ειχε πεσει υγρο και το εχω βαλει για ανταλλακτικα.

Μου εστειλε τυχαια καποιος απο δω μεσα που ασχολειται και μου ειπε φερτο να το δω μπας και επισκευαζεται.

Πηρα μαζι τη καρτα και τη μητρικη απο το λαπτοπ που τα αντικατεστησα για να ελεχθουν μιας και ειχα ηδη υποψιες.

Κοιταει τη καρτα και μου λεει κατα λεξη.

Η καρτα ειναι ταλαιπωρημενη,εχει μπει θερμοπιστολο η κολλητηρι για επισκευη της.

Εγω δεν ηξερα τιποτα για επισκευη της.δεν ειχα ειδοποιηθει καν οτι ηταν χαλασμενη!

Με τα πολλα κατεληξα στο συμπερασμα οτι μου βγαλαν την καρτα οφφ για να αλλαχθουν πακετο μητρικη-καρτα και να τα ξεφορτωθουν αφου τους ειχαν μεινει απο προηγουμενη παραγγελια.αυτα υποθετω βεβαια με βαση αυτα που ειδα.για να ειμαι σιγουρος θα πρεπει να το επιβεβαιωσει και αυτος που το εκανε.αλλα ποιος θα λεγε κατι τετοιο?

Με ολα αυτα φανταζομαι οτι θα ηταν το πρωτο που θα σκεφτοταν καθε λογικος ανθρωπος ετσι και αλλιως.

Καταληγω πριν λιγο να μιλαω στο τηλεφωνο με το ατομο που εκανε την επισκευη.

Ειπωθηκαν πολλα και αυτα που κραταω γιατι ειναι τα σημαντικα ειναι.

Το εδωσε στο διαμεσολαβητη,χωρις να του πει οτι εχει μπει αλλη καρτα ,χειροτερη απο αυτη που ειχε.

Θεωρησε ,οπως μου ειπε,οτι εφοσον δουλευει και η τιμη ηταν καλη ,δεν θα ειχε σημασια.

Εχει ομως σημασια οταν η μια ειναι διπλασιων επιδοσεων απο την αλλη και οταν το ηθελα για παιχνιδια.

Μετα προχωρησε σε προσπαθεια επισκευης της καρτας γραφικων χωρις ουτε καν να εχω ενημερωθει οτι εχει ζημια η καρτα γραφικων.

Οταν τον ρωτησα γιατι,αφου εγω μπορει να αρνιομουν το κοστος,μου ειπε οτι οταν κατι μπαινει στο μαγαζι θα προσπαθησει να το επισκευασει.

Οταν ανεφερα καταγγελιες σε ινκα κτλ μου ειπε κατα λεξη

Στο πλαισιο εισαι και κανεις απειλες?δεν εισαι εσυ ο πελατης μου για να σου πω εγω κατι και ουτε παραστατικο εχεις.

Αρα του λεω εφοσον δεν εχω παραστατικο για να αποδειξω κατι,στα τετοια σου?

Εν ολιγοις ναι.

Και μου κλεισε και το τηλεφωνο στη μουρη μετα.

Για να συνοψισω τα λεφτα θα μου δωθουν πισω αλλα μενει μια εκκρεμοτητα.

Το λαπτοπ μπουταρε πριν το δωσω εστω και μια φορα.

Η καρτα γραφικων οταν την εδωσα ηταν σε τελεια οπτικη κατασταση.

Που ξερω οτι δεν καταστραφηκε επιτηδες ετσι ωστε να μου δοθει πακετο η 3470?

Γιατι ουσιαστικα ειναι ο λογος μου με το λογο του.

Που ξερω οτι δε μπαινω μεσα κατα μια 3650 που στο ebay παιζει στα 80Ε?

Τις γνωμες και προσπαθησα να παρουσιασω οσο πιο αντικειμενικα τις σκεψεις μου και αυτα που ειδα.

Ελπιζω να μη ξεχασα κατι γιατι αυτη τη στιγμη νιωθω και ολιγον *******.

Link to comment
Share on other sites

Αρα του λεω εφοσον δεν εχω παραστατικο για να αποδειξω κατι,στα τετοια σου?

Αυτό ακριβώς. Μάρτυρες υπάρχουν; Δύσκολο να έχεις και να γνωρίζουν λεπτομέρειες.

Άρα, νομικά πολύ δύσκολο να κινηθείς.

Δε χάνεις φυσικά να κάνεις μια καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή, δεν κοστίζει τίποτε.

Πήρες τα λεφτά σου πίσω από ότι κατάλαβα; Τότε, μικρό το κακό.

Τέλος, γράψε και κανένα όνομα να τους αποφύγουμε οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Μάρτυρες υπάρχουν; Δύσκολο να έχεις και να γνωρίζουν λεπτομέρειες.

Άρα, νομικά πολύ δύσκολο να κινηθείς.

Δε χάνεις φυσικά να κάνεις μια καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή, δεν κοστίζει τίποτε.

Πήρες τα λεφτά σου πίσω από ότι κατάλαβα; Τότε, μικρό το κακό.

Τέλος, γράψε και κανένα όνομα να τους αποφύγουμε οι υπόλοιποι.

Τα λεφτα δε τα εχω παρει ακομα.

Ονοματα οχι ακομα,εμπλεκονται ατομα απο εδω.

Δε θελω να εκθεσω κανεναν χωρις να ειμαι 100% σιγουρος για κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα φοβαμαι και εγω τους αετονυχιδες,διοτι τωρα αρχιζω και μαθαινω πραγματα με την βοηθεια των φιλων εδω μεσα και το utube....

Yπαρχουν κατι απατες εξω....

Ευχαριστω παιδια για την πολυτιμη βοηθεια σας....

Φιλε αφου πηρες και χρηματα πισω,ουτε του παπα,που λενε....

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι οι ΗD 3650 δύσκολα χαλάνε. Έχω αλλάξει αρκετές ελαττωματικές GeForce 8000M (το γνωστό πρόβλημα) με HD 3650 σε φίλους και γνωστούς εδώ και χρόνια και τα λαπτοπάκια τους δουλεύουν ακόμα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Βέβαια δε λέει κάτι αυτό, το αναφέρω καθαρά για στατιστικούς λόγους. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δίδαγμα είναι ότι δεν μπλέκεις σε τέτοια θέματα με μεσολαβητές.Το πας ο ίδιος στον τεχνικό για να σου δώσει και εσένα παραστατικό γιατί μου έχει τύχει και εμένα να το "χάσει" ο μεσολαβητής όταν στράβωσε η επισκευή και πήρε και άλλα μαζί του.Το ότι πήγε να επισκευάσει κάτι χωρίς να στο πεί και μετά να στην αλλάξει χωρίς να διευκρινίσει ότι θα βάλει χειρότερη από αυτή που είχε δεν αρμόζει σε συμπεριφορά επαγγελματία.Καταγγελία να κάνεις και ονόματα να πεις.Τα λαμόγια πίσω στις τρύπες τους.

Link to comment
Share on other sites

μπερδεμενη ιστορια... Απο τη μια ειναι σωστο να σε πνιγει το δικιο αν οντως παιξαν π...στια και σου χαλασαν την καρτα για να στη φερουν, αλλα απο την αλλη παιζει τρελη πιθανοτητα να επεσες απλα σε μαστρο-Τσακωνα που "ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει" (κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι στην πιατσα που αν δε φταιει το τροφοδοτικο χαλανε τα παντα και τα αλλαζουν ωστε να ειναι σιγουροι οτι θα επισκευαστει οντως).

Απο τη στιγμη που σου boot-αρε οταν πατησες τα φετακια το 10000% σιγουρο ειναι πως με ενα καλο κολλητηρακι για smd θα επισκευαζοταν το laptop, αρκει ειτε να ειχες ορεξη και γνωσεις, ειτε να εβρισκες καποιο "καταδικο" που να εχει την τρελη υπομονη να το εκανε αυτο (πριν 10-15 χρονια την ειχα κι εγω, και υπαρχουν πολλα παιδια στο hlektronika.gr που οντως γουσταρουν τετοιες ψιλομαζοχιστικες επισκευες)...

Τωρα απο κει και περα, αφου πηρες τα χρηματα πισω οκ, δεν ειχες τιποτα - δεν εχασες τιποτα...

Προσωπικα πονταρω στο να ηταν απλα "μαστο-Τσακωνας" ο "επισκευαστης" κι οχι απατεωνας (βασικα και το να παριστανεις κατι που δεν εισαι ειναι κι αυτο ψιλο-απατη, αλλα τεσπα το κακο ειναι πως οταν βγαινουν απ τις σχολες και ανοιγουν μαγαζια πρεπει να τους εξεταζει κι ενας ψυχολογος για μνα κανει γνωματευση κατα ποσο ισχυουν οσα νομιζει καποιος για τον εαυτο του:p)

Link to comment
Share on other sites

Δωσε ονοματα να γινει σφαγη η αν δεν θελεις μαγαζι κλπ κλπ κλπ κλπ

Η επικηνωνησε με τους admins

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

δεν πρεπει να ειναι ο μαγαζατορας απο δω, αλλα μαλλον ο μεσαζοντας, οποτε λιγο βλακεια δεν ειναι?

μπορει να πηγες σε ενα μαγαζι, και να ΝΟΜΙΖΕΙΣ (με βαση τις γνωσεις σου) οτι ουτε η ΝΑΣΑ δεν εχει τοσο @@τους τεχνικους, οποτε το συστησες και σε καποιον αλλο... σε τι φταις?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι που το ξέρω εγώ αν δεν είχε προσωπικό όφελος , επίσης δεν θα κάτσω να το ψάξω ... υπάρχουν και οι admins εγώ είμαι άπλα ένα μέλος ....

Στο δια ταύτα δεν θέλω να μάθω ποιος του είπε να πάει που, αυτό θα το δουν οι admins .

Αλλά θα ήθελα να μάθω ποιο μαγαζί ή ποιος τεχνικός επισκεύασε το λαπιτοπι ...

Δίπλα έχουν κράξει την αρβατο και όχι το μαγαζί που αγοράστηκε το κινητό, αν κάνεις μια γρήγορη ανάγνωση !

Υ.Γ

Με εκτιμηση σε ολα τα μέλη του thelab.gr

Αυτά ειχα να πω και εδώ σταματάω !

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Nα το λυσεις ηξερες, να ψαχνεις mosfet ηξερες, να κοιτας καρτες ηξερες, να ψαχνεις ebay με κωδικους κτλπ ηξερες, ηξερες τέλος παντων να κανεις μια ερευνα...

Γιατι το πηγες σε αυτον;!!

Εκανε αυτος την δικια του ερευνα - με οτι γνωσεις εχει - επιασε τα πιστολια τα καλαι αρχισε να σκαλιζει μπας και αναστησει τον πεθαμενο κατα τυχη και βγαλει χοντρα $$$ μεχρι που τα αποτελειωσε ολα και ησυχασε. Σου εβαλε την μητρικη την μεταχειρισμενη απο αλλο χαλασμενο που ειχε, στην χρεωσε 170€ - δε σε χαλασε - σου εβαλε και κατωτερη χωρις να στο πει και ολα μια χαρα.

Και μετα τον περνεις τηλεφωνο? Παρτο οπως ειναι και πανε απο εκει και πετα το (οχι στο κεφαλι του γιατι θα σε κανει αγωγες και θα το πληρωσεις 100 φορες το A300) και πες του να σου αγορασει απο οπου θελει μια νεα μητρικη με την σωστη καρτα κτλπ στην τιμη που εσυ συμφωνησες στην αρχη.

Και εσυ ρε ARMAGEDDON τι σκας να μαθεις ποιος ειναι? Ο Νωντας ο ταριφας ειναι που τωρα φτιαχνει και υπολογιστες για μεροκαματο κατι τι εγινε ? Οι μισοι εκει εξω ετσι δουλευουν και οχι μονο οι τεχνικοι η/υ ...

Ολο το λαθος ειναι στην συνεννοηση που εγινε (ή δεν εγινε) μεταξυ του Dan3 και του τεχνικου.

Ειδικα οταν εχεις και γνωσεις...

Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς οι υπηρεσίες της ΓΓΚ και του υπουργείου Εμπορίου δεν ασχολούνται με πραγματικά περιστατικά (έγινε ή όχι η Χ ενέργεια πάνω στην πλακέτα, του είπες αυτό, σου είπε εκείνο κ.λ.π.). Για αυτά θες δικαστήριο και μόνο, οπότε το ξεχνάς προσπαθώντας να μη χαλιέσαι και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά μάλλον δε θα στα δώσει. Εδώ σου έλεγε για παραστατικά όταν του έλεγες για καταγγελία. Δε θα εμπιστευόμουν σε κάποιον που δεν ξέρω 170ευρώ δουλειά. Ή θα του έλεγα "παρήγγειλέ την βάλε την και αν δουλεύει εσύ τα λεφτά εγώ τον φορητό και είμαστε εντάξει". Πως του έδωσες τα 170 χωρίς να τον ξέρεις και χωρίς να σου δώσει κάτι σαν απόδειξη; Δεν είναι 10 ευρώ. Είναι 170 ευρώ. Ο ενδιάμεσος αν μαθευτεί στο φόρουμ το όνομά του και βγούνε και άλλοι και πούνε πως την πάτησαν μέσω αυτού, είναι και αυτός ύποπτος. Αν είσαι ο μοναδικός ίσως πήγε να βοηθήσει και βρέθηκε μπλεγμένος.

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανον ειναι οτι πηγε να κανει ο τυπος το κολπο με τον φουρνο ή το θερμοπιστολο να ξεκολλησουν-ξανακολλησουν οι ενωσεις μηπως και παιξει .Αν ηθελε να στην χαλασει μπορουσε να το κανει με πολυ πιο απλες μεθοδους και να φαινοταν σαν να εχει βγει απο την μαμα εταιρια (πχ φλασαρισμα με blank bios).

Βεβαια ολα υποθεσεις ειναι και σιγουρα δεν θα μαθουμε ποτε.

Προσωπικη μου αποψη ειναι να μιλησεις με τον γνωστο σου εφοσον με τον τεχνικο εχεις βριστει ,να κρατησεις το λαπτοπ επισκευασμενο και να σου επιστρεψουν καποιο ποσο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνουν οι σοβαροί άνθρωποι.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jtivjHCRjM4]Π Π΅ΠΌΠΎΠ½Ρ Π²ΠΈΠ΄Π΅ΠΎΠΊΠ°ΡΡΡ ΠΏΠΎΡΠ»Π΅ Π΄ΡΡΠ³ΠΎΠ³ΠΎ ΠΌΠ°ΡΡΠ΅ΡΠ°. ΠΠΎΡΡΠ»ΠΊΠ° ΠΎΡ ΠΏΠΎΠ΄ΠΏΠΈΡΡΠΈΠΊΠ°. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καλησπερα.

Εδω και μερες σκεφτομαι αν θα απαντησω και τι θα απαντησω.

Επειδη απο το σαββατο με εχουν παρει τηλ και ξερω πως το ονομα μου ακουγεται "πισω απο τις οθονες"

Δεν θα μπω στη διαδικασια να απανταω σε συγκεκριμενες φρασεις και προτασεις απλα θα παραθεσω τη ιστορια απο τη δικη μου γωνια ως διαμεσολαβητη της υποθεσης.

Οπως σε αλλα θεματα που εχω γραψει παντα βιαζομαστε να χλευασουμε τη μια πλευρα χωρις να γνωριζουμε και τις δυο αποψεις.

Αρχικα η συνεργασια μου με το καταστημα που επισκευαστε το λαπτοπ του dant3 ειναι μακροχρονια και δεν ξεκινησε πριν μια εβδομαδα.

Συγκεκριμενα με εχουν εξυπηρετησει παρα πολλες φορες οι συνεργατες μου και δεν με εχουν φερει ΠΟΤΕ σε δυσκολη θεση απεναντι στον πελατη μου.

Παντα η συνεργασια μας ειναι σε κορυφαια επιπεδα με μηδενικο failure rate.

Σε περιπτωσει στις οποιες μπορουσαν να χρεωσουν με π00στια πολυ απλα δεν το εκαναν σεβομενοι τη συνεργασια μας.

Με το συγκεκριμενο καταστημα λοιπον εχουν συνεργαστει και συναδελφοι απο εδω μεσα κατοπιν δικης μου συστασης και απ'οσο γνωριζω εχουν μεινει απολυτα ευχαριστιμενοι.

Με τον φιλο συμφορουμιτη dant3 εχουμε ενα παρελθον συνεργασιας και συγκεκριμενα τον ειχα εξυπηρετησει σε καποια περιστατικα (ειλικρινα δεν θυμαμαι συγκεκριμενα ποια και τι ηταν) χωρις ποτε να τον χρεωσω η ζητησω κατι.

Οπως επισης του εδωσα δανεικο dremel το οποιο κρατησε για σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να μπει στον κοπο να επικοινωνησει μαζι μου για να το επιστρεψει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως ΟΥΔΕΠΟΤΕ εστειλα ΠΜ, μαιλ, σημαδια καπνου η ταχυδρομικο περιστερι σε μελος του thelab.gr για να τον πιασω πελατη η να συνεργαστω μαζι του.

Μου στελνει μηνυμα ο συμφορουμιτης και λεει πως εχει δυο μηχανηματα κομματια στο οποιο 1ο εχει πεσει υγρο και το 2ο εχει πεσει κατω και ειναι ΝΕΚΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑ (more info στο print screen που εχω επισυναψει)

Του ανεφερα πως μπορω να παραλαβω τα μηχανηματα αλλα λογο φορτου εργασιας και ελλειψης μηχανηματος IR θα το εδινα σε εξωτερικο συνεργατη.

Συμφωνησαμε να μου τα παραδωσει μετα τις γιορτες οπως και επραξε.

Παρελαβα τα μηχανηματα χωρις βιδες και περ/κα οπως συμφωνησαμε.

Παντα πριν παραδωσω σε οποιονδηποτε κανω εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εναν ελεγχο.

Και τα δυο μηχανηματα λοιπον ηταν νεκρα και δεν εκαναν post, δεν εδιναν σημα στη οθονη.

Πανε λοιπον στους συνεργατες και μετα απο δυο μερες εχω απαντηση πως το ενα στο οποιο εχουν πεσει υγρα δεν επισκευαζεται και στο 2ο που εχει πεσει κατω η μητρικη ειναι νεκρη και δεν επισκευαζεται οπως και η καρτα γραφικων τη οποια προσπαθησαν να αναστησουν δεν δουλεψε.

Ερχομαι σε επικοινωνια με τον dant3 και ενημερωνω για τιμη αντικαταστασης μητρικης και καρτας γραφικων στα 170Ε.

Η μητρικη ηταν καινουργια αχρησμοποιτη απο καποια παραγγελια και καρτα γραφικων ηταν μεταχειρισμενη σε αριστη κατασταση απο αλλο μηχανημα.

Αυτη ηταν η τιμη που ζητησε εξωτερικος συνεργατης, εγω οπως ειχα δεσμευτει για "χαρη" της συνεργασιας μας δεν θα εβγαζα κατι :)

Ο dant3 απανταει θετικα στη αντικατασταση μητρικης και καρτας γραφικων και αντιστοιχα δινω και εγω το οκ στους συνεργατες μου.

Παω εγω ο ιδιος, παραλαμβανω το πλεον επισκευασμενο μηχαημα το βαζω σε προστατευτικη θηκη και αργοτερα το βραδυ το παραδιδω στον dant3 ΑΦΟΥ εχω κανει ελεγχο και ειδα πως το μηχανημα κανει post και μπαινει bios κανονικα κλπ.

Δεν περνανε πανω απο δυο ωρες και με παιρνει τηλ αργα το βραδυ ο dant3 και λεει πως βαλαμε αυτοκολλητο εγγυησης σε μια βιδα και δεν μπορει να το λυσει για να βαλει ενα μοντεμ μεσα κι τετοια (ναι λες και θα επαιζε dial up αλλα ασ'το να παει στο διαολο)

Του λεω ευγενικα θα μιλησω αυριο το πρωι με τους συνεργατες και σου λεω και κλεισαμε το τηλ.

Μετα απο 45-50λεπτα ξανα τηλ και μου αναφερει πως μεσα στο μηχανημα μπηκε αλλη καρτα.

Αστειευομενος του λεω "ρε μπας κι σου εβαλε ανωτερη?"

Οχι μου λεει ειναι κατωτερη απ'αυτη που ειχε της μανας του κλπ.

Μιας κι ωρα ειχε παει κοντα 11 το βραδυ του ξανα λεω θα μιλησω το πρωι κι θα σου πω, ξανα κλεινουμε.

Τη επομενη μερα λοιπον ερχομαι σε επικοινωνια με συνερτατες οπου λεει ναι οντως μπηκε κατωτερη καρτα γραφικων.

Σαν λυση του προβληματος συμφωνησαμε πως αν ο dant3 δεν ειναι ευχαριστημενος με τα ανταλλακτικα θα του επιστρεψουν ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 170ε

Στο μεταξυ αργοτερα μεσα στη μερα ειχαμε συναντηση με τους συνεργατες στο γραφειο μου, δεν προλαβαινω να παρω τηλ τον dant3 για να του πω να του επιστρεψουμε τα λεφτα πισω, μπαινω στο λαμπ και βλεπω ΠΜ

Θωμα επειδη οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους θα στα πω χυμα.

Εκει που εδωσες το λαπτοπ,χαλασαν την 3650 για να αλλαχθει πακετο μητρικη-καρτα και να τα ξεφορτωθουν πακετο αφου οπως μου πες τους ειχαν μεινει απο αλλη παραγγελια.

Το πως το φανταζομαι ειναι το εξης.

Η μητρικη παιζει να επισκευαζοταν(θα το διαπιστωσω σε λιγες μερες αυτο) και προκειμενου να δωσουν τη μητρικη και τη καρτα απο το Ρ300 που την ειχαν κανει παραγγελια και του εμεινε,ειπαν οτι η μητρικη δεν επισκευαζεται και οτι η καρτα ειναι χαλασμενη.

Και για να μη τη δοκιμασω και δω οτι δουλευει την πειραξαν.

Θα μου πεις που το ξερεις.

Πρωτον η καρτα οταν στην εδωσα δεν ειχε το καψιμο εκει γιατι την ειχα ελεγξει εξονυχιστικα.

Με βαση αυτο αλλα και το οτι μου βαλαν την 3470 πανω μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια.

Επισης τυχαια παιδι μου ειχε στειλει πμ για να του παω για δωρεαν ελεγχο το λαπτοπ που ειχα βαλει για ανταλλακτικα,δηλαδη αυτο που ειχε πεσει υγρο.

Ονομα δε θελω να πω οπως και εκει δεν ανεφερα τιποτα.

Αλλα επειδη οπως το βλεπω παει για απατη,αργοτερα θα ειπωθουν.

Ετσι του πηγα και τη μητρικη και τη καρτα απο αυτα που αλλαξαν.

Με το που ειδε τη καρτα μου ειπε οτι εχει πειραχτει.

Συγκεκριμενα εκει δεν παιζει να εγινε αυτο απο μονο του και οτι προσπαθησαν να βγαλουν το πλαστικο που συγκρατει το τσιπ,κατα πασα πιθανοτητα με κολλητηρι η θερμοπιστολο και κοψαν και τις επαφες ωστε να βγει οφφ η καρτα.

Τον ρωτησα εαν θα μπορουσε να μπουταρει με αυτη τη καρτα το συστημα και μου ειπε οτι το πιο πιθανο οχι.

Αρα εφοσον μου ειχε μπουταρει μενα το συστημα σημαινει οτι η καρτα ηταν οκ.

Δεν ξερω εαν ειχες αναμιξη σε αυτο.

Το θεμα ειναι οτι θα παιρνα πισω τα λεφτα μου και θα δινα και τη μητρικη με τη καρτα που μου δοθηκε αλλα εχω και μια 3650 που δουλευε και την καταστρεψαν.

Επειδη οπως ειπα οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους,εαν ξερεις κατι πες το γιατι δεν θα το αφησω ετσι.

Και δεν προκεται απλα να παρω τα 170Ε πισω απλα και να μεινω με την 3650 κατεστραμμενη.

Γιατι για να την αντικαταστησω με μια πρωτη ματια θελω ενα 80αρι.

Περιμενω απαντηση σου σημερα.

Απ'οτι φαινεται ο φιλος dant3 ειχε ξεχασει το ΠΜ απο τις 15/12/13 στο οποιο λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως το μηχανημα αυτο δεν του ΕΔΙΝΕ ΣΗΜΑ ΣΤΗ ΟΘΟΝΗ.

Εκεινη τη ωρα οπως ειπα νωριτερα οι συνεργατες μου ηταν στο γραφειο και εχοντας διαβασει μολις το μισο ΠΜ παιρνω τον dant3 τηλ και του λεω τι ειναι αυτα που λες.

Δινω στο τηλ τον συνεργατη μου ο οποιος ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΛΕΕΙ

Εμεις Κυριε δεν ειμαστε Πλαισιο, εμας μας ενδιαφερει να συνεργαστουμε αυριο και μεθαυριο παλι μαζι σας.

Ειστε ευπροσδεκτος οποιαδηποτε ωρα και στιγμη να ερθετε στη εταιρια μας, να δειτε πως διαθετουμε μηχανημα IR να σηκωσω chip μπροστα σας, κανενα απολυτως προβλημα.

Οταν ο dant3 αναφερθηκε σε καταγγελιες, αναφερθηκε στο οτι το πηγε σε αλλον μαστορα ο οποιος του ειπε για κολλητηρια σεσουαρ κλπ του απαντησε πως πολυ απλα δεν τα δεχεται.

Επισης ο dant3 ειπε πως η καρτα γραφικων ΔΟΥΛΕΥΕ και οτι τη χαλασαν επιτηδες.

Σε πολυ αργτερη τηλ επικοινωνια που ειχα με τον dant3 και αφου ηρεμισα ΜΕΡΙΚΩΣ του ειπα ξεκαθαρα πως αν κατηγορηθω εγω πως κανω απατες θα τον γ@μησ#, και φυσικα αν αναφεροταν το ονομα μου δημοσια θα εκανα μηνυση.

Ανεφερα επισης πως αν ηταν πραγματικα οπως τα λεει θα ημουν διαθετημενος να του ΧΑΡΙΣΩ μια ATI Radeon HD 3650 MXM II σαν "επανωρθωση? συγγνωμη?" και μαλιστα ημουν ετοιμος να το κανω πραξη αλλα ξανα διαβασα προσεκτικα τα ΠΜ που λεει οτι δεν εδινε σημα η συγκεκριμενη καρτα.

Εχω παραλαβει λοιπον τα πραγματα παλι, οι συνεργατες μου εβγαλαν τα πραγματα και εχουν επιστρεψει το ποσο των 170ε.

Σημερα το βραδυ θα παραλαβεις το κουφαρι και τα χρηματα.

Εγω σαν Θωμας εχω βρεθει να εχω ξοδεψει 30ε βενζινη, 4ωρες στα τηλ, χαλασμενο σ/κ και απειρα νευρα και στεναχωρια.

Και τωρα μπεσα, ελα παραδεξου το, εκανες Μ@ΛΑΚΙΑ και ξεχασες το ΠΜ που λες οτι ειναι νεκρη και η καρτα ετσι ?

ΥΓ δεν χρειαζοταν ολο αυτο, και να ερχοσουν να ελεγες "φιλε δεν θελω κατωτερη καρτα" θα επαιρνες τα λεφτα σου πισω. Αν δεν τα εδιναν οι συνεργατες μου θα στα εδινα εγω γιατι ΤΙΜΑΩ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ

post-4643-1416078077,2236_thumb.jpg

post-4643-1416078077,4322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα ακριβώς η 3650 ήταν η δεν ήταν χαλασμένη? ?

Ο dant3 πως ειναι σιγουρος οτι δούλευε πριν η κάρτα? Αφου αναφερει οτι δεν εδινε σημα στην οθόνη.

Οι τεχνικοί πριν προσπαθησουν να την αναστησουν την δοκίμασαν αν όντως είναι χαλασμένη ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.