Jump to content



Πρόταση Η/Υ για:Autocad, Civiltech, 4M Kenak Gcad


syban

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ένας συνάδελφος μου θα βοηθήσει έναν φίλο του να στήσει ένα σίδερο για επαγγελματική χρήση, (Autocad – Civiltech – 4M (Kenak – Gcad)

Budget max 3k, + (monitor, key, mouse, windows, office)

Ενδεικτικά τι κοιτάμε :

Case cooler master haf 912 plus

Psu cooler master v700

Cpu intel i7 4770

Mb asus z87 deluxe

Ram kingstone 16 gb 2133 hyper x genesis ή 32 ;

Vga nvidia asus 770 gtx

Ssd Samsung evo 256gb

Hdd seagate 3tb

Monitor 27 lg ips 27ma53d

Αν κάποιος έχει δουλέψει αυτά τα προγράμματα και μπορεί να μας βοηθήσει να πάρουμε κάτι καλύτερο θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η σύνθεση που έχεις δώσει παραπέμπει περισσότερο σε gaming pc, παρά σε pc δουλειάς. από τα προγράμματα που μας λες, φαίνεται πως πρόκειται για πολιτικό μηχανικό. εφόσον είναι διατεθειμένος να δώσει τόσα χρήματα, καλύτερα να ψάξει την δυνατότητα ενός DELL workstation με quadro καρτα γραφικών και έναν SSD, σε συνδιασμό με μία οθόνη της αρεσκείας του.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο υπολογιστης που συνεθεσες.

Η μητρικη που εβαλες δεν εχει COM θυρα. (οχι πισω, μεσα με ανταπτορα)

Βαλε κ μια καρτα με COM θυρες των 5-10€, συνηθως χρειαζεται αν εχει μηχανηματα που συνδεονται μονο με COM ελλείψει θυρας USB.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται, υπάρχει κάποια πρόταση ;

αν το autocad το δουλεύει 2D, όποιο από τα workstations της DELL να πάρει θα κάνει δουλειά του. καλό είναι να έρθει σε επαφή με κάποιο από τα "σοβαρά" καταστήματα που πουλάνε workstations για το κατά πόσο είναι δυνατόν να μπεί SSD χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.

επιπλέον (εάν θεωρηθεί διαφήμιση ας σβηστεί από τους mods) ας πάει μια βόλτα στην Ace Hellas να συζητήσει με τα παιδιά. είναι εξυπηρετικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

To AutoCAD δουλεύει από όσο γνωρίζω τόσο σε 2D όσο και στα 3D add-ons του με accelerator DX11. Δεν χρησιμοποιεί αποκλειστικά OpenGL για να είναι μονόδορμος οι επαγγελματικές. Θα συμφωνήσω λοιπόν με την πρόταση του sfirculitu σε γενικές γραμμές, αλλά απλά δε νομίζω ότι χρειάζεται απαραιτήτως επαγγελματική κάρτα, Quadro, FirePro κ.λπ. Οπωσδήποτε όμως σε εφαρμογές με rendering κ.λπ. χρειάζονται οι παραπάνω πυρήνες και το Hyper THreading. Συνοπτικά λοιπόν, μια πρόταση κι από μένα:

Κουτί: Corsair Carbide 500R ~ 115€€

CPU: i7 4930k ~510€€

Μ/Β: Gigabyte-X79-UD3 ~ 190€€

Τροφοδοτικό: Corsair CS 650W Modular 80+Gold ~ 100€€

Μνήμες: Kingston HyperX 16gb (4x4gb) @1866 (9-11-9) ~160€€

Ssd: Kingston HyperX 3K 240gb~ 160€€

HDD: WD 1Tb 7200rpm ~90€€

Κάρτα Γραφικών: Ή η quadro 2000k (στα 500€ περίπου) ή οποιαδήποτε εμπορική κάρτα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μνήμη και memory bus. Εγώ θα κοίταζα την gtx 760 4gb με λιγότερα από 300€€

ΣΥΝΟΛΟ: 1600 έως 1825€ αναλόγως με την κάρτα γραφικών.

Για οθόνη κάποια 23-24" τουλάχιστον με μεγάλη ανάλυση, όπως πρότεινε ήδη ο sfirculitu.

Link to comment
Share on other sites

πάντως από ότι διάβασα το AutoCAD δεν έχει καθόλου αποτίσεις, εντύπωση μου έκανε.

Autodesk - Autodesk AutoCAD Services & Support - System requirements for AutoCAD

για τα άλλα προγράμματα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως θα το δουλέψεις το Autocad. Σε 2D σχεδιασμό και σε απλά σχέδια 3D (40mb max) δουλεύεις και με C2D6300/HD3870 (εγώ) .Στο μηχάνημα της υπογραφής βλέπω μεγάλη διαφορά με το προαναφερθέν όχι τόσο όταν σχεδιάζεις αλλά στο rendering. Να σημειώσω ότι δουλεύω και Archicad στα ίδια μηχανάκια όπου εκεί η VGA κάνει πιο μεγάλη διαφορά από το Autocad.

Αυτά με ένα pc 6-7 χρονών , σκέψου τώρα τί θα γίνει με αυτό που σου προτείνουν τα παιδιά.

Προσωπική μου άποψη είναι να επενδύσεις στο κυρίως pc εκτός της VGA με το σκεπτικό ότι αυτή μπορείς να την αλλάξεις ανεξάρτητα από το όλο pc με κόστη ανάλογα των απαιτήσεών σου. Αν μπορείς να βρείς καμμιά δανεικιά για να δοκιμάσεις , ακόμη καλύτερα.

Καλή τύχη στις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

αν το autocad το δουλεύει 2D, όποιο από τα workstations της DELL να πάρει θα κάνει δουλειά του. καλό είναι να έρθει σε επαφή με κάποιο από τα "σοβαρά" καταστήματα που πουλάνε workstations για το κατά πόσο είναι δυνατόν να μπεί SSD χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.

Μιας και έχω μερικά workstations της Dell στη δουλειά και μίλησα με το τμήμα της Dell Hellas για 2 ζητήματα, δεν έχει θέμα εγγύησης.

Ακόμα και την εργοστασιακή ψύκτρα του cpu είχα αλλάξει και δεν είχα θέμα εγγύησης του προϊόντος.

Συμφωνώ και εγώ να πάει σε τέτοια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ace Hellas να συζητήσει με τα παιδιά. είναι εξυπηρετικότατοι.

του το πρότεινα και αυτό ευχαριστώ, θεωρώ ότι τον βοηθήσαμε αρκετά, τώρα είναι στο χέρι του τι θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

+1 κι από μένα για dell.

Πρόσφατα στήσαμε ένα για την κουνιάδα μου και κάτι έτυχε με ένα module μνήμης. Σε 1 24ωρο στείλανε καινούργιο. Άψογοι στο service και την εξυπηρέτηση και με αρκετά περιθώρια στις εγγυήσεις. Βάλαμε και ssd πάνω και μας είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εγγύησης. Το πιστοποιώ κι εγώ λοιπόν από πρώτο χέρι. Δυστυχώς, τους καλούς επεξεργαστές (4700 και 4800MQ) τους βάζουν πλέον μόνο στα πολύ ακριβά μοντέλα.

Αυτό https://www.skroutz.gr/s/4316979/Dell-Precision-M6800-i7-4800QM-16GB-750GB-240GB-SSD.html είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια τιμη θα επαιρνα 2 laptop, το δευτερο για backup.

Για τα Civiltech, 4M Kenak Gcad να σου πω μονο ότι τρεχουν όπως ετρεχαν στα 98, και δεν εχουν καμια απαιτηση σε μνημη ή σε πολυπύρηνους.

Με λιγα λογια θα τρεξουν στο συστημα που θα φτιαξεις όπως θα ετρεχαν σε ένα ΡΙΙΙ.

Αρα θελεις για το AutoCAD 8 ή το πολύ 16 GB μνημης (εκτος αν ανοιγει >30 σχεδια Α0 ταυτοχρονα)

και ένα monitor 1440p 27" για να βλέπει λεπτομερεια στο σχεδιο.

Τωρα για τα υπολοιπα και με Ι5 θα εκανε δουλεια.

Πανω απ'ολα να είναι ποιοτικα τα εξαρτήματα. Θυρες COM δε χρειαζονται πλεον.

Υποψιν, μονο το CivilTech δε χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος δίνει 3K για το σύστημα που φτιάχνει. Αυτό είναι ό,τι καλύτερο σε laptop θα μπορούσε κατά την γνώμη μου να βρεί σε αυτά τα χρήματα. Άμα έλεγε με 1500€ άλλο θα του πρότεινα...

Και εγώ δουλεύω Archicad σε σύστημα με το 1/3 της τιμής; Τι πάει να πεί αυτό;

Αν έπαιρνα εγώ laptop για αυτήν την δουλειά θα το έκανα κι εγώ όπως λές κι εσύ στα μισά λεφτά. Το θέμα είναι τι προτίθεται ο καθένας να δώσει. Σύμφωνα με το αίτημα γίνονται και οι προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρα επειδή ρωταει

Αν κάποιος έχει δουλέψει αυτά τα προγράμματα και μπορεί να μας βοηθήσει να πάρουμε κάτι καλύτερο θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Τα 3Κ φτανουν για 1440p οθονη,

Αν έπαιρνα εγώ laptop για αυτήν την δουλειά θα το έκανα κι εγώ όπως λές κι εσύ στα μισά λεφτά.

το laptop που θα επαιρνες εσυ, (και εγω)

και περισσευει και 1Κ για πυργο.

Και 5Κ να διεθετε για τη συγκεκριμενη δουλεια, δε σημαινει ότι θα κερδισει κατι παραπανω, από ένα οριο τιμης και πανω.

Και με 1500 θα κανει δουλεια, και με 3000 θα κανει την ιδια δουλεια, αλλα και με 5000.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως εκανα

Αρα θελεις για το AutoCAD 8 ή το πολύ 16 GB μνημης (εκτος αν ανοιγει >30 σχεδια Α0 ταυτοχρονα)

και ένα monitor 1440p 27" για να βλέπει λεπτομερεια στο σχεδιο.

Τωρα για τα υπολοιπα και με Ι5 θα εκανε δουλεια.

Πανω απ'ολα να είναι ποιοτικα τα εξαρτήματα. Θυρες COM δε χρειαζονται πλεον.

Υποψιν, μονο το CivilTech δε χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως και εγώ μηχανικός είμαι και τρέχω τα ίδια περίπου προγράμματα (αντί για 4Μ ΚΕΝΑΚ έχω το Ecoline της ACE) στο σύστημα της υπογραφής. μάλιστα όσον αφορά το KENAK επειδή το έχω τρέξει και σε P4 Νorthwood μπορώ να πω ότι δεν είχε καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.