Jump to content



xiaomi pistons ομαδική αγορά


Recommended Posts

Εγώ είπα να φορτωθώ σε κάποιον γιατί δεν έχω λεφτά στην κάρτα ούτε χρόνο για να πάω σε τράπεζα να βάλω λεφτά στην κάρτα, αλλά ο [MENTION=10518]panos444[/MENTION] πρότεινε να κάνουμε θέμα για ομαδική αγορά, οπότε here we are.

Είδα επίσης ότι ενδιαφέρονται [MENTION=5271]sstav[/MENTION] & [MENTION=19824]LABROS[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα υπάρχει, χρόνος όχι, αλλά με λίγη καλή θέληση κάτι γίνεται!

Απλά είμαι Θεσ/νικη μόνιμα πλέον οπότε είτε τα φέρνω όλα μαζί είτε από το πατρικό μου στον κ.μύλο περνάτε και τα παίρνετε, είτε τα στέλνω στον [MENTION=4171]deninho[/MENTION] και κανονίζουμε το μοίρασμα.

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] γύρω στα 25$ έρχονται αν κάνουν καμία έκπτωση σε περίπτωση μάζωξης δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι Κινέζοι αγοράζουν γύρω στα 17$ (λιανική).

και μερικά λινκς να δουν όσοι ενδιαφέρονται..!

1)Xiaomi Pistons 2.0 MK301

2)The Xiaomi Pistons Thread

3)Review of Xiaomi Pistons 2 headphones with Android in-line remote w/lots of pics!!! - xda-developers

τώρα όσον αφορά τις εκδόσεις ισχύει το εξής:

Xiaomi Piston 2.0 has:

- no L/R markings

- no shirt clip

- tips are sized by number two single-flange "Music" tips and a double-flange "Call" tips

- impedance: 12 ohms

- output power: 3mW

Xiaomi Piston 2.1 has:

- with L/R Markings

- with shirt clip

- tips sized by S/M/L

- impedance: 16 ohms

- output power: 5mW

The shirt clip was an update to Piston 2.0 plus impedance and output power (We know as 2.1).

IF are the same as Piston 2.1 but has white box, IF award logo at shirt clip and "silver color"

τέλος να πω πως παίζουν με όλα τα καινούρια κινητά κανονικά (αντίθετο πρότυπο από τα σονυ) και έχουν ποιοτικό καλώδιο με σλιβ σε σχέση με την "ταλιατέλα". Όποιος έχει μπει πιο "βαθιά" και έχει να προσθέσει θα ήταν καλό για να μαζέψουμε συμπυκνωμένη πληροφορία! :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την εμπέδηση δεν τον έχω καταλάβει ποτέ. τι συμφέρει καλύτερα; :hmm:

πέρα από αυτό, τα 2,1 μου κάθονται καλύτερα γιατί το χρυσαφί των "απλών" φέρνει λίγο σε bling :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ψείρες το μόνο που έχει "νόημα" να κοιτάμε είναι η αντίσταση μιας και συνήθως έχουν χαμηλή και οι ενισχυτές των πηγών τα βρίσκουν σκούρα.( πχ ο δικός μου έχει αντίσταση εξόδου 10Ω τιμή πολύ μέτρια για να οδηγεί ψείρες)

Αντίθετα "όλοι" οι ενισχυτές μπορούν να βγάλουν 5mW.

Καλή πηγή είναι μερικά κινητά με dac wolfson (:p), και το sansa clip+ ειδικά στην τιμή που κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

εγώ για το oppo find5 τα θέλω κατά κύριο λόγο.

OPPO Find 5 smartphone announced with Dirac HD Sound | Dirac Research

& Dirac sound, DAC, voltage | OPPO Forums

dirac dac. δεν ξέρω specs λέει ότι έχει πολύ καλή ποιότητα ένα ριβιού αλλά δεν φτάνει το beats (τώρα αυτό είναι καλό;!!)

αν αναζητάς κάτι καλύτερο μπορείς να δεις είτε το fiio e18 είτε το ifi idsd με το τελευταίο να είναι πολύ καλό από ότι διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι ακουστικά μιας και τα άλλα τα έχασα στο γήπεδο προχθές :p οπότε λέω να πάρω κάτι της προκοπής χωρίς κόψε ράψε (βλ. sony) σε χαμηλό budget γιατί λεφτά δεν.

Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει να προτιμήσω τα 2.0 ή τα 2.1 για το κινητό μου. Αφού δεν ξέρουμε τπτ για το dac του oppo, μάλλον τα 2.1 θα πάρω που είναι και λιγότερο φανταχτερά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξέρετε ότι δεν υπάρχουν v2.1 σαν αριθμός έκδοσης από την xiaomi.

Σαν 2.1 αναφέρονται στα φόρουμ τα 2.0 με το κλιπ όπου όλες οι αλλαγές έγιναν χωρίς να αλλάξει το νούμερο της έκδοσης.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παραγγείλετε αυτά με το κλιπ (2.1) αν η ίδια η xiaomi δεν τα ξεχωρίζει σαν προϊόντα.

Θα γυρίσω σπίτι να δω την συσκευασία (χάρτινο κουτί) αν αναφέρει specs, αλλιώς για να τα ξεχωρίσει κάποιος θα πρέπει να ανοίξει την συσκευασία και ίσως να τα βγάλει από την ζελατίνα που είναι τυλιγμένο για να ελέγξει την ταμπέλα κάτω από το κουτί.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] έχω την εντύπωση ότι ασημένια είναι μόνο τα if. Τουλάχιστον αυτό βλέπω στα forums.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

και μένα τα 2.1 μ' αρέσουν καλύτερα.

όσον αφορά το ντακ/ενισχυτής έχει πολύ μεγάλη διαφορά. πχ το Νεξους 7 που έχω με το GS3. Tο 2ο φοράει wolfson..! ;)

εντιτ:

Παιδιά να ξέρετε ότι δεν υπάρχουν v2.1 σαν αριθμός έκδοσης από την xiaomi.

Σαν 2.1 αναφέρονται στα φόρουμ τα 2.0 με το κλιπ όπου όλες οι αλλαγές έγιναν χωρίς να αλλάξει το νούμερο της έκδοσης.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να παραγγείλετε αυτά με το κλιπ (2.1) αν η ίδια η xiaomi δεν τα ξεχωρίζει σαν προϊόντα.

Θα γυρίσω σπίτι να δω την συσκευασία (χάρτινο κουτί) αν αναφέρει specs, αλλιώς για να τα ξεχωρίσει κάποιος θα πρέπει να ανοίξει την συσκευασία και ίσως να τα βγάλει από την ζελατίνα που είναι τυλιγμένο για να ελέγξει την ταμπέλα κάτω από το κουτί.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

θα πάρουμε τα IF που είναι 2.1 ουσιαστικά! ;)

βασικά να κάνουμε μία "σούμα"; είναι νωρίς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

έχουμε μέχρι στιγμής:

1. [MENTION=4171]deninho[/MENTION]

2. [MENTION=5271]sstav[/MENTION]

3. [MENTION=19824]LABROS[/MENTION]

4. [MENTION=289]YiorgosX[/MENTION]

5. [MENTION=30472]UltraB[/MENTION]

6. εγώ

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] εσύ;

όλοι για v2.1 είστε; προτιμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πως είναι σε σχέση με τα Sony MH1? Να υποθέσω πως δεν τα πλησιάζουν σε ποιότητα, αλλά τα "θέλουμε" γιατί παίζουν out of the box χωρίς πατέντες και ιστορίες;

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] θέλεις; :p

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω κι εγω τη συμμετοχη μου,καρτα δεν εχω δυστυχως,αυτος που αναλαβει δεν εχω θεμα να βαλουμε και κατι παραπανω για το τρεξιμο ....

για 2.1

Έγινε επεξεργασία από LABROS
Link to comment
Share on other sites

Αυτά πως είναι σε σχέση με τα Sony MH1? Να υποθέσω πως δεν τα πλησιάζουν σε ποιότητα, αλλά τα "θέλουμε" γιατί παίζουν out of the box χωρίς πατέντες και ιστορίες;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Να το θέσω απλά, αν σου αρέσει το μπάσο των mh1 τα piston θα σου φανούν ελαφριά.

Λοιπόν αν και δεν έχουν στρωθεί ακόμα, όποιος θελει αύριο-Κυριακή απόγευμα αργουτσικα πάμε για καφέ (περιοχή τουμπας-θεσσαλονικη) και φέρνω pistons v2.0 και mh1 να τα ακούσετε να αποφασισεται μόνοι σας αν αξίζουν.

Όποιος ψήνετε πμ, μην γεμίζουμε και το θέμα, να κανονίσουμε ώρα και μαγαζί.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φερω ντακ κ ενισχυτή ακουστικών, κ σίγουρα ενα δύο σφαγμενα σονυ καθως και άλλα ακουστικά εφόσον θέλετε. Το θεμα είναι ποιος αλλος ειναι θεσ/νικη;

Εννοείται πως οποιος συμμετέχει στην ομαδική θα βάλει το ακριβες αντίτιμο και τίποτα παραπάνω.

[MENTION=4655]racer[/MENTION] στο headfi δεν μιλάνε για άλλο ενα ακουστικό που ειναι φθηνό για αυτά που δίνει, αλλά για κάτι πολύ καλύτερο! Τα σονυ ειναι υπερτονισμενα στο μπασο οπως και να έχει..! :)

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.