Jump to content



Μπορούμε να φτιάξουμε μαζί ένα gaming pc?!


Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aν εκανε ενα crossfire με αλλη μια 5870 δεν θα συμφερε πιο πολυ απο αποψη χρηματων; δεν ξερω βεβαια αν υποστηριζει η μητρικη crossfire...

αφου εχει την δυνατοτητα να παρει καινουρια καρτα, καλυτερα να μην ανακατευτει με Crossfire, και μαλιστα με παλια σειρα...!! για πολλους λογους....!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν εκανε ενα crossfire με αλλη μια 5870 δεν θα συμφερε πιο πολυ απο αποψη χρηματων; δεν ξερω βεβαια αν υποστηριζει η μητρικη crossfire...

Δε νομιζω...πολυ ρευμα για το τιποτα και απλα θα του εδινε μια παραταση το πολυ 2 χρονων για να μπορει να παιζει τα τελευταια παιχνιδια και αυτα οχι στις καλυτερες ρυθμισεις.

Οσων αφορα το το αθορυβο pc απλα φροντησε να βρεις και να βαλεις τα πιο αθορυβα ανεμιστηρακια που υπαρχουν. Οταν καταληξουμε σε ενα συστημα θα σε βοηθησουμε και με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Mα ουτως η αλλως για παραταση παει με αυτα που του λεμε να βαλει.

Πχ ο evo ssd ειναι υπερβολη πιστευω για sata2 motherboard. Ας παρει πχ τον crucial να γλυτωσει 30€

HDD :: Crucial 240GB M500 CT240M500SSD1 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Με την καρτα που λεω μεταχειρισμενη με κανενα 80-100€ γλυτωνει παλι 130-150€.

Εκτος και αν τα παρει τωρα μια και καλη και τα κρατησει για οταν κανει αναβαθμιση ολικη σε 2 χρονια, αλλα και παλι παλια θα ειναι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Eχω σταματησει να ασχολουμαι με hardware απο τοτε που εστησα το μηχανημα μου.

Γι αυτο δεν ξερω, απλα ρωταω αν αξιζει απο αποψη οικονομικου να παει σε crossfire.

καινε αρκετα οι 58**..! οποτε αυτο μεταφραζεται και σε αυξημενη θερμοτητα..!

ειχα κι εγω την 5850 (μπορει να ηταν και το ιδιο μοντελο με τη δικια σου..!) και πηγα σε 7950 -οπως βλεπεις στην υπογραφη μου. σε πληροφορω οτι σε IDLE το ιδιο ακριβως συστημα, καταναλωνει λιγοτερο τωρα, απο οτι με την 5850..! και σαφως αποδιδει πολυ καλυτερα σε παιχνιδι...!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα ακρως απαραιτητα (ειδικα δεν καταλαβαινω πως την παλαιψε με αυτη τη ραμ, εκτος αν εγραψε λαθος γιατι νομιζω τα 7ρια απο μονα τους θελουν παραπανω) αλλα αφου εχει σκοπο να ξηλωθει ετσι κι αλλιως ας παρει και μια καλουλα καρτα γραφικων

Με 1 γιγα ραμ δουλευει μια χαρα δεν εχει θεμα!!! Του πατερα μ το πισακι με 1 ειναι και δεν εχει θεμα! Οταν βλεπεις ταινια κολαει οκ!!! Αλλα απλα βλεπει- διαβαζει αρθρα στο νετ!

Link to comment
Share on other sites

Με 1 γιγα ραμ δουλευει μια χαρα δεν εχει θεμα!!! Του πατερα μ το πισακι με 1 ειναι και δεν εχει θεμα! Οταν βλεπεις ταινια κολαει οκ!!! Αλλα απλα βλεπει- διαβαζει αρθρα στο νετ!

εχμμμ... ελα τωρα πες πως τρολλαρεις για πλακα

Link to comment
Share on other sites

με 1 γιγα ραμ και διπυρηνο επεξ. amd atlon 64 4200, και μια 7950gt , και παιχνιδακια χαλαρα επαιζα.. :jump:

παντα με windows xp , μεχρι που ειχα βαλει τοτε το biochock 1 , και κατευθειαν εφυγα για 1 ακομα γιγα ραμ ..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο πλαίσιο πάτρας σήμερα και μίλησα με ένα παλικάρι(είμαι της εύκολης λύσης αλλιώς θα τα έπαιρνα απο έξω και θα τα έβαζα μόνος) .Αποφασίσαμε στην θεωρία γιατί τώρα δεν παίζουν λεφτά, να βάλω έναν σκληρό δίσκο γύρω στα 140 ευρώ ,μία κάρτα γραφικών την r9 280 στα 375 περίπου αν και πρίν απο αυτές είδαμε την gtx 760(πιό φθηνή) και όταν του είπα αντέχει το πορτοφόλι μου παραπάνω είδαμε την 770 όπου ρώτησα απο περιέργεια τι πιό δυνατό κυκλοφορεί και έκλεισα στην πρώτη που είναι πιό καλή και γρήγορη. Παράλληλα σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 3χ2 ram και μία ψύκτρα αφού θα ανεβάσω τον επεξεργαστή μου. Για πείτε γνώμες?? Το κόστος 8α βγεί στα 600 . Με πιάνει όμως μία υπερκατανάλωση και σκέφτομαι να αλλάξω λειτουργικό γιατί έχω τα win 7 32 bit και ακόμα μέχρι και κουτί! Έχω δεί της corsair ένα ωραίο ,βέβαια το cosmos s που έχω αξίζει την αλλαγή? Τελικά να κάνω αναβάθμιση η να τα αλλάξω όλα δεν έχω καταλάβει!! τι ψυχή έχει ενα 400 για επεξεργαστή .. λόλ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ειναι απλα τα πράγματα

2 εκδοχές υπάρχουν

πρωτη ειναι το πουλας οπως ειναι αυτο η σε κομμάτια και πας σε νεο πισι (εννοείται σε intel θα πας 4670K και μια καλη μομπο) +ssd + ram + vga + κουτι (μονο αν το βαρεθηκες πια και σου περισσεύουν φραγκα) + οτι αλλο χρειαστεί εδω είμαστε και θα σου προτείνουμε, αν αποφασίσεις τελικα να πας σε αυτη τη λυση

και η δευτερη εκδοχή ειναι να παρεις μονο μονο ssd,ram(2x8gb),vga και αφήνεις cpu+mobo για αργότερα

διαλέγεις και παιρνεις αναλογα με τα φραγκα που εισαι διατεθειμένος να δωσεις

αποψη μου ειναι να πας στην πρωτη λυση για να εχεις και τα usb3+sata3 να τελειώνεις

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωσε λιγο χρονο, διαβασε, ρωτα και φτιαξε το μονος σου. Πιο πολυ χαρα και γνωσεις θα παρεις ετσι. Εκτος και αν βαριεσαι, οποτε παω πασο.
Πήγα στο πλαίσιο πάτρας σήμερα και μίλησα με ένα παλικάρι(είμαι της εύκολης λύσης αλλιώς θα τα έπαιρνα απο έξω και θα τα έβαζα μόνος) .

αφου το λεει μονος του....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο πλαίσιο πάτρας σήμερα και μίλησα με ένα παλικάρι(είμαι της εύκολης λύσης αλλιώς θα τα έπαιρνα απο έξω και θα τα έβαζα μόνος) .Αποφασίσαμε στην θεωρία γιατί τώρα δεν παίζουν λεφτά, να βάλω έναν σκληρό δίσκο γύρω στα 140 ευρώ ,μία κάρτα γραφικών την r9 280 στα 375 περίπου αν και πρίν απο αυτές είδαμε την gtx 760(πιό φθηνή) και όταν του είπα αντέχει το πορτοφόλι μου παραπάνω είδαμε την 770 όπου ρώτησα απο περιέργεια τι πιό δυνατό κυκλοφορεί και έκλεισα στην πρώτη που είναι πιό καλή και γρήγορη. Παράλληλα σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 3χ2 ram και μία ψύκτρα αφού θα ανεβάσω τον επεξεργαστή μου. Για πείτε γνώμες?? Το κόστος 8α βγεί στα 600 . Με πιάνει όμως μία υπερκατανάλωση και σκέφτομαι να αλλάξω λειτουργικό γιατί έχω τα win 7 32 bit και ακόμα μέχρι και κουτί! Έχω δεί της corsair ένα ωραίο ,βέβαια το cosmos s που έχω αξίζει την αλλαγή? Τελικά να κάνω αναβάθμιση η να τα αλλάξω όλα δεν έχω καταλάβει!! τι ψυχή έχει ενα 400 για επεξεργαστή .. λόλ

375 η 280x? πάρα πολύ ακριβή.. μην δώσεις τόσα για την συγκεκριμένη κάρτα μπορείς να την βρείς πολύ φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.