Jump to content



H100 και τα υγρα στο πατωμα..!


atome

Recommended Posts

Σχεδον τρια απροβληματιστα χρονια με την Corsair H100 σε διαταξη Push and Pull, ατελειωτες ωρες gaming,editing πολλες ωρες γενικοτερα χωρις το παραμικρο ''κιχ''.

Σημερα λοιπον αφηνω τον υπολογιστη ανοιχτο και γυρνοντας πισω στο γραφειο μετα απο 2 ωρες τον βρισκω κλειστο..power up παλι και μετα απο 3-4 δευτερολεπτα shutdown μονος του...''εδω ειμαστε'' λεω απο μεσα μου ωρα για ψαχτηρι, ολο και κατι θα καηκε,κολλησε κλπ.. μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες και αφου εχω λυσει το κουτι στο επομενο power up ακουω εναν ηχο απο την αντλια, σαν σπινθηρας ρευματος μεσα σε νερο, και ξαφνικα κανει τακ το καπακι στο μπλοκ της Corsair και αρχιζουν και τρεχουν τα υγρα του κυκλωματος προς τα κατω..καρτα γραφικων,ηχου motherboard...:eek: :drool: :eek: :drool: :crazy:..πανικος σκετος βγαινουν πριζες το ρολο χαρτι της κουζινας εχει παρει φωτια και αρζιχει το ξηλωμα...:banging:

Μετα απο αμεσο στεγνωμα οτι προλαβα φυσικα ειδου το αποτελεσμα...πεταχτηκε προς τα εξω η αντλια εσωτερικα με αποτελεσμα να σπρωξει το εξωτερικο καπακι του μπλοκ και να φυγει το νερο..απο οτι καταλαβα η αντλια παρεδωσε πνευμα αλλα γιατι αλλαξε θεση και εσπασε το καπακι απαραδεκτο..

Και τωρα τι παιρνουμε? Χρηματα για Custom δεν παιζουν...παλι σε κανενα κιτ με βλεπω Seidon/H110i

post-17865-1416078352,5124_thumb.jpg

post-17865-1416078352,9666_thumb.jpg

post-17865-1416078353,3876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμπληρώνω σε λίγο 3 χρόνια με την Η100. ΩΧ ! :eek:

Πήγαινε σε κάτι τέτοιο, https://www.skroutz.gr/s/3313527/Noctua-NH-U14S.html να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Ελπίζω να μη πήρε παραμάζωμα καμιά κάρτα κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

:o:O:O Το υπόλοιπο σύστημα άθικτο; Πιθανόν επειδή οι αντλίες είναι μαγνητικές, από θερμοκρασία φούσκωσαν τα πηνία, έαν διακρίνω καλά απο την φωτογραφία, με αποτέλεσμα να πετάξει το καπάκι
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ λίγο υγρό. Είχες παρατηρήσει θερμοκρασίες cpu τελευταία; Μήπως είχε μειωθεί το υγρό στο κύκλωμα, εάν και δεν γνωρίζω εάν αυτό είναι εφικτό, και λειτουργούσε η αντλία με αέρα μέσα με αποτέλεσμα να αρπάξει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μήνας της διαρροής.Εμένα πιτσίκαρε το plexiglass tank σε μια custom w/c που έχω και γέμισε το γραφείο και ο πάτος του pc μπλε υγρά.

Άντε σιγά σιγά να γυρνάμε στις παλιές καλές λύσεις αερόψυκτρας (αν και δεν μου αρέσουν αλλά τουλάχιστον θα παραμείνει στεγνό το pc).

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει, οι μεσοβέζικες λύσεις έχουν και σοβαρά μειονεκτήματα. Με μια σωστά στημένη υδρόψυξη, πολύ σπάνια θα αντιμετωπίσεις ανάλογα προβλήματα, αλλά βέβαια και το κόστος είναι σαφώς μεγαλύτερο. Ακόμα κι αν έσκαγε, που δεν, η αντλία θα ήταν μακρυά ή μέσα στο δοχείο και δε θα είχες θέμα.

Αν δε βγάλεις άκρη με Corsair και εγγύηση, μπορείς να κρατήσεις ψυγείο και ανεμιστήρες και να πάρεις block+δοχείο+αντλία με 100-120€ και να το στήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ λίγο υγρό. Είχες παρατηρήσει θερμοκρασίες cpu τελευταία; Μήπως είχε μειωθεί το υγρό στο κύκλωμα, εάν και δεν γνωρίζω εάν αυτό είναι εφικτό, και λειτουργούσε η αντλία με αέρα μέσα με αποτέλεσμα να αρπάξει.

Σωστή παρατήρηση. Το θέμα ειναι γιατι να μειωθεί το υγρό απο τη στιγμή που είναι κλειστό το κυκλωμα ? Εξατμίστηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες στο cpu ηταν φυσιολογικες το παρατηρουσα λογο overclock..αλλα επιμενω οτι η ποσοτητα του υγρου δεν ηταν η αναμενομενη και γενικοτερα επειδη κραταω καθαρο το case δεν ειχα διαρροες θα το ειχα δει κριμα παντως αν δεν ημουν κυριολεκτικα απο πανω θα εκλεγα και αλλο hardware..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ελεγχο στους σωληνες δεν υπηρχε καποια τρυπα..το νερο στο συνολο που εβγαλα απο το κιτ με τα βιας γεμισα 100ml να εχασα και αλλα 100ml ,λιγοτερο ηταν, μεσα στο συστημα..τι να πω δεν ξερω

Το έχουμε πει, οι μεσοβέζικες λύσεις έχουν και σοβαρά μειονεκτήματα. Με μια σωστά στημένη υδρόψυξη, πολύ σπάνια θα αντιμετωπίσεις ανάλογα προβλήματα, αλλά βέβαια και το κόστος είναι σαφώς μεγαλύτερο. Ακόμα κι αν έσκαγε, που δεν, η αντλία θα ήταν μακρυά ή μέσα στο δοχείο και δε θα είχες θέμα.

Αν δε βγάλεις άκρη με Corsair και εγγύηση, μπορείς να κρατήσεις ψυγείο και ανεμιστήρες και να πάρεις block+δοχείο+αντλία με 100-120€ και να το στήσεις.

δεν εχεις αδικο θα το σκεφτω σοβαρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σχετικά με το κόστος της custom λύσης θα διαφωνήσω. και εγώ είμαι από αυτούς που έχουν σκάσει αρκετά λεφτα επειδή κόλλησα το μικρόβιο αλλά πάντα μπορούσα να πουλήσω κομμάτια που πλέον δε χρησιμοποιούσα προκειμένου να πάρω καινούρια. συχνά στο φόρουμ μας πωλούνται πολύ καλές ευκαιρίες σε σετ κομματιών που δεν είναι απαραίτητα πολύ ακριβότερα από καινούρια h100. και όσο αφορά στην απόδοση εννοείται πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

κριμας

μακαρι να βρεις το δικιο σου γρηγορα! για να επιστρεωεις στο pcακι σου .

τα υγρα δεν δημιουργουν προβλημα αμα πεσουν πανω στα εξαρτηματα?

παρα το ατυχες γεγονος , αυτα ειναι να τα βλεπει ο κοσμος , και να σκεφτει ΠΟΛΥ σοβαρα πριν βαλει μια AIO υδροψυξη , γιατι οπως ειδατε , με μια ζημια , το συστημα ανοιγει επανω στα μηχανιματα , και οχι σε καποιο απομακρισμενο σημειο μεσα στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακομα ''δεσει'' το pc ειναι ολα λυμενα και στεγνωμενα ειδικα καρτα γραφικων και motherboard που φαγανε το περισσοτερο νερο..δεν ξερω αν η corsair βαζει non conductive υγρα και δεν μπορεσα να βρω καποια πληροφορια εξακριβωμενη..περιμενω την Δευτερα να δω τι θα βαλω τελικα επανω για ψυξη..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.