Jump to content



Εγκατάσταση Ubuntu 14.04 LTS (the ssd way!)


Recommended Posts

Μπορείς να μου πεις πώς περνάς το /tmp στη ram και αν αξίζει και σε ποια σενάρια χρήσης; Στο desktop έχω 12GB Ram, οπότε με παίρνει να το δοκιμάσω.

ΥΓ με vm δεν ασχολούμαι, αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιείς άλλη τοποθεσία εκτός από το /home?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πώς περνάς το /tmp στη ram και αν αξίζει και σε ποια σενάρια χρήσης; Στο desktop έχω 12GB Ram, οπότε με παίρνει να το δοκιμάσω.

Στο fstab προσθέτεις το εξής:

# tmp on ram
tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid,[B]size=8G[/B] 0 0

Όπως βλέπεις του έχω δώσει μέχρι 8GB. Ποτέ δεν πιάνει πάνω από 1GB.

Που χρησιμοποιείται:

1. Δεν απασχολείται ο δίσκος με εγγραφές που δεν είναι αναγκαίες.

2. Μπορείς με ένα μικρό script να μεταφέρεις κατά το δοκούν προγράμματα στο /tmp όπως τον firefox κλπ, τα καλείς με κάποιο alias και κατά το κλείσιμο αποθηκεύει τις αλλαγές στον δίσκο. Περισσότερα στο εξαιρετικό Arch Wiki.

3. Σε συνθήκες π.χ. compiling δεν υπάρχει γυρισμός.

ΥΓ με vm δεν ασχολούμαι, αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιείς άλλη τοποθεσία εκτός από το /home?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Γίνεται αλλά για να περιοριστεί ο κάθε χρήστης στο δικό του VM όπως και για ευκολία backup κλπ τα έχω στο εκάστοτε /home. Είναι θέμα συνήθειας, προτιμήσεων και καταστάσεων.

Έγινε επεξεργασία από masteroidz
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη παρουσίαση,πιο αναλυτικά δεν γίνετε.

Βεβαια στο δικό μου σύστημα αντιμετώπισα κάποια προβληματάκια.

Ένα είναι ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τον gnu grub.

Δεν ξέρω για πιο λόγο δεν τον εμφανίζει καθόλου για να επιλέξω ubuntu η win8.1 .bootαρει μονο του στα windows.

Τι λύση μου την έδωσε το boot-repair.

Λογικά ευθύνονται τα windows 8.1?

Κάτι άλλο που με έχει παιδέψει και ακόμα δεν έχω βρει λύση είναι το shut down και στα δυο λειτουργικά.

Δεν λειτουργεί και μπαίνει το pc σε sleep.

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τον gnu grub.

Δεν ξέρω για πιο λόγο δεν τον εμφανίζει καθόλου για να επιλέξω ubuntu η win8.1 .bootαρει μονο του στα windows.

Τι λύση μου την έδωσε το boot-repair.

Λογικά ευθύνονται τα windows 8.1?

Δυστυχώς το βδέλυγμα που ονομάζεται MS έχει βάλει το χεράκι του για να κάνει τη ζωή δύσκολη σε όσους θέλουν να χρησιμοποιούν και άλλο OS πλην των windows. "Σκλαβιά" στον ίδιο μας τον υπολογιστή δηλαδή!!!

Για οποιοδήποτε θέμα με το boot (για windows8 και UEFI συστήματα), όλες οι λύσεις εδώ:

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

Κάτι άλλο που με έχει παιδέψει και ακόμα δεν έχω βρει λύση είναι το shut down και στα δυο λειτουργικά.

Δεν λειτουργεί και μπαίνει το pc σε sleep.

Κάποια ρύθμιση από τα power settings του bios πιθανόν να σου λύσει το πρόβλημα. Στο χειρότερο σενάριο, υποψιάζομαι κάτι να παίζει με το τροφοδοτικό ή τη μητρική σου και να μην μπορούν να δώσουν σήμα (το ένα προς το άλλο) για τερματισμό του συστήματος... Θα πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το βδέλυγμα που ονομάζεται MS έχει βάλει το χεράκι του για να κάνει τη ζωή δύσκολη σε όσους θέλουν να χρησιμοποιούν και άλλο OS πλην των windows. "Σκλαβιά" στον ίδιο μας τον υπολογιστή δηλαδή!!!

Για οποιοδήποτε θέμα με το boot (για windows8 και UEFI συστήματα), όλες οι λύσεις εδώ:

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

Κάποια ρύθμιση από τα power settings του bios πιθανόν να σου λύσει το πρόβλημα. Στο χειρότερο σενάριο, υποψιάζομαι κάτι να παίζει με το τροφοδοτικό ή τη μητρική σου και να μην μπορούν να δώσουν σήμα (το ένα προς το άλλο) για τερματισμό του συστήματος... Θα πρέπει να το ψάξεις.

Εγώ αντιθέτως βλέπω πρόβλημα στο ubuntu gdp77. Επειδή χτες έστησα win 8.1 και ubuntu. O grub δεν ήθελε να δεί το Win 8.

Βέβαια και εγώ απο το boot-recovery το έφτιαξα. Γιατί ο grub δεν άφηνε με τίποτα να κάνει boot win8 ούτε απο το cd τους

Link to comment
Share on other sites

Χωρίζεις /, /boot, /home με κάποιον τρόπο η μέγεθος ;

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Γενικότερα το /home είναι ο βασικότερος λόγος για να κάνει κάνεις partitioning, αν χρησιμοποιείς διαφορετικές διανομές στο ίδιο μηχάνημα και θες να συντηρείς τις ρυθμίσεις σου. Επίσης σε servers το /tmp είναι καλό να το έχεις σε επιπλέον partition, για να μπορείς να ορίσεις (noexec,nosuid) στο /etc/fstab.

Σχετικά με τους ssd, συμφωνώ ότι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε οποιοδήποτε tweak, με εξαίρεση το trim, κάνοντας χρήση του εργαλείου fstrim με κάποιο cron job.(κάθε 12 ώρες πχ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.