Jump to content



Power bank


Recommended Posts

Χαίρετε.

Πήρα πριν από 1 περίπου χρόνο ένα Power Bank από eBay, χωρητικότητας 50.000 mAh !!

New 50000mAh Backup External Battery USB Power Bank Pack Charger for Cell Phone | eBay

Γνωρίζω (εκ των υστέρων) ότι η πραγματική χωρητικότητα δεν μπορεί να είναι τόσο μεγάλη, όπως επίσης και το ότι κάποια από αυτά τα power banks έχουν μέσα σακουλάκια με άμμο, αλλά για 25 ευρώ που έδωσα τότε δεν έχω απογοητευτεί. Λειτουργεί μια χαρά ακόμη και τώρα και μάλιστα επιστρέπει 6 πλήρεις φορτίσεις από το 3-4% στο iPhone 4S που έχω. Μάλιστα, με το Battery Detective που έχω εγκατεστημένο και επιτρέπει να βλέπω τα mAh της μπαταρίας του κινητού, οι εν λόγω φορτίσεις αντιστοιχούσαν σε 1040, 1000, 1100, 1100, 1020 και 1170 mAh αντίστοιχα, συνολικά δηλαδή το Power Bank έδωσε στο κινητό ~6500 mAh. Καμία σχέση με τα 50.000 που υπόσχεται αλλά ξέρω ότι μέρος της ενέργειας χάνεται κατά τη φόρτιση.

Η ερώτησή μου είναι αν με βάση τα στοιχεία που έδωσα μπορεί κανείς να μου πει πόσα mAh είναι το power bank που έχω και αν αξίζει να το αντικαταστήσω με το περίφημο xiaomi 10400 mAh. Μπορεί κάποιος που έχει το xiaomi και iPhone 4S να μου πει πόσες πλήρεις φορτίσεις κάνει ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Το iphone 4s έχει 1400 mah μπαταρία. Αν υποθέσουμε ότι η εφαρμογή σου είναι σωστή σημαίνει ότι η μπαταρία τα έχει φτύσει κ έχει πέσει κάπου στα 1200 αν ξεκίνησες φόρτιση απο 3%+ .

Άρα το power bank που έχεις είναι στα 7000 mah.

Σκέψου ότι της xiaomi θα σου δώσει άλλες 2 μιση φορτίσεις χαλαρά ίσως και 3. Συγνώμη αλλά παίζει να μείνεις 6 φορές από μπαταρία χωριά να έχεις ρεύμα?

Αν δε το χρειάζεσαι μη το αγοράσεις. Μόνο για θέμα μεγέθους ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone 4s έχει 1400 mah μπαταρία. Αν υποθέσουμε ότι η εφαρμογή σου είναι σωστή σημαίνει ότι η μπαταρία τα έχει φτύσει κ έχει πέσει κάπου στα 1200 αν ξεκίνησες φόρτιση απο 3%+ .

Άρα το power bank που έχεις είναι στα 7000 mah.

Σκέψου ότι της xiaomi θα σου δώσει άλλες 2 μιση φορτίσεις χαλαρά ίσως και 3. Συγνώμη αλλά παίζει να μείνεις 6 φορές από μπαταρία χωριά να έχεις ρεύμα?

Αν δε το χρειάζεσαι μη το αγοράσεις. Μόνο για θέμα μεγέθους ίσως.

Κάπου στα 1250 είναι η μπαταρία του τηλεφώνου πλέον. Όμως κάνεις λάθος στο να υπολογίζεις την συνολική χωρητικότητα του power bank προσθέτοντας τον αριθμό mah από τις επιμέρους φορτίσεις. Δεν σημαίνει ότι ένα power bank 10000 mah θα φορτίσει ένα κινητό των 2000 mah 5 φορές. Υπάρχουν πάντα απώλειες που είναι τουλάχιστον 20%.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3556]iparout[/MENTION]

Η ίδια η xiaomi στο site της λέει ότι κάνει 4.5 full charges στο 5s (που έχει λίγο μεγαλύτερη μπαταρία από το 4s).

Άρα μάλλον δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή.

Πηγή: Mi Power Bank - Xiaomi Singapore

Link to comment
Share on other sites

@FANISTELROOY

Όπως είναι δε μπορείς, όπως είπε κι ο Papakitou.

Χρειάζεται να προσθέσεις έναν step up converter στην έξοδο, για να "σηκώσει" τα volt εκεί που θες.

Δε ξέρω όμως πόσο αποδοτικό θα είναι...

Και στα 5V θα τραβηξει 13Α και θα το καψει

Με 4 σε σειρα ισως να το σηκώσει

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 1250 είναι η μπαταρία του τηλεφώνου πλέον. Όμως κάνεις λάθος στο να υπολογίζεις την συνολική χωρητικότητα του power bank προσθέτοντας τον αριθμό mah από τις επιμέρους φορτίσεις. Δεν σημαίνει ότι ένα power bank 10000 mah θα φορτίσει ένα κινητό των 2000 mah 5 φορές. Υπάρχουν πάντα απώλειες που είναι τουλάχιστον 20%.

Έχεις μια απώλεια κάπου στο 10%. Γιαυτό είπα 2μιση φορές.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει με το xiaomi να κρατήσουμε έστω ανοιχτό ένα λάπτοπ?

8y6y2a6a.jpg

Υπαρχουν αλλα powerbanks (εχω ενα τετοιο) με 4 παλι 18650 κανουν τη δουλεια.

Βεβαια το δικο μου τραβαει 90watts οποτε πρεπει να το φορτιζει κλειστο..ανοιχτο δε το σηκωνει.

Ειμαι βεβαιος οτι ενα netbook των 40watts μπορει να το σηκωνει ανοιχτο (το powerbank που εχω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει λίγες μέρες που βγήκε σε προσφορά αυτό JV POWERBANK 12000MAH BLACK στο eshop για τα μέλη του. Για τα ελληνικά δεδομένα είναι λες και το αγοράζεις από πανηγύρι. Στα ίδια λεφτά βέβαια παίρνεις απο κινα το XIAOMI Genuine 10400mAh. Από ebay έχει σχετικά καλές αξιολογήσεις, αν και εγώ προτίμησα το καινούριο powerbank της ADATA.

JV POWERBANK 12000MAH BLACK - 14,90 ευρώ

Κωδικός προσφοράς 1435

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.