Jump to content



Βουδαπέστη


Recommended Posts

Καλησπέρες,

Λέω να πεταχτώ ένα ΣΚ Βουδαπέστη με την γυναίκα.

Δεν έχω πάει, δεν έχω ιδέα.

Νομίζω πως κάπου υπήρχε κάποτε ένα θρέντ αλλά είμαι καινούργιος εδώ και δεν ξέρω να ψάξω!

Ερωτήσεις απλές.

Ξενοδοχεία βλέπω είναι πολύ φθηνά, έχετε κάπου να πείτε που μείνατε και ήταν καλά? Δεν πάω με τους κάφρους μου, οπότε θέλω να είναι ωραίο και καθαρό.

Συνοικείς? Απλά "κέντρο" αρκεί?

Κανένα εστιατόριο? Κάποιο sight seing που είναι "μάστ" και δεν είναι στην περπατημένη?

Ότι πληροφορίες καλοδεχούμενες.

Το πλάνο είναι ΣΚ, οπότε φτάνουμε Παρασκευή βράδυ, φεύγουμε Κυριακή απόγευμα. Συνεπώς πχ εκδρομές μακριά κλπ δεν βολεύουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά και χύμα(αν δεν ξεχαστώ, θα σου στείλω αργότερα από δουλειά)

Πάνω δεξιά είναι τα λουτρά. 15 πισίνες +πόσες σάουνες ++ MUST 1000% (έχει και άλλα λουτρά μικρότερα, αλλά δεν έχω πάει, δεν ξέρω)

Στα αριστερά είναι κάστρο/προπύργιο ψαράδων τα οποία ενώνονται μέσω της "γνωστής" σιδερένιας γέφυρας με το κέντρο/Βουλή/Βασιλική Αγ. Στεφάνου.

Έχει και το New York cafe (το έχω με αστέρι).΄Από τα καλύτερα της Ευρώπης θεωρείται.

HCfsgpK.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αγαπάω!

Να μην ξεχαστείς ρε τεντυμπόυ να μου πεις!

Γιατί με τους άλλους που έχω μπλέξει [MENTION=173]Wizard![/MENTION] [MENTION=4643]o polonos[/MENTION] δεν βγάζω άκρη :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τους άλλους που έχω μπλέξει [MENTION=173]Wizard![/MENTION] [MENTION=4643]o polonos[/MENTION] δεν βγάζω άκρη :p

Αν ήταν Πράγα, θα σου έλεγα ότι θέλεις. Από Βουδαπέστη, μόνο τηλέφωνο/διεύθυνση της Aletta Ocean έχω...

Link to comment
Share on other sites

Τη μία 10ήμερο Ελλάδα/Ιταλία/Αθήνα/Ρόδο/Μιλάνο, την άλλη ΣΚ Βουδαπέστη, την παράλλη στη διπλανή Ιρλανδία για μεζεδάκια και μπύρες. Ένας να διαβάσει ότι παθαίνεις κατάθλιψη στην Αγγλία, θα σε διαολοστείλει :p

Δεν κάθεσαι καλύτερα να γράψεις τα personal experiences σου για τα εκείνα μακρινά ταξίδια??

On the topic, δεν είμαι Λονδίνο τώρα και θα επιστρέψω τέλη του μήνα. Γνωρίζω κανα δυο Μιλφάρες από Hungary που θα μπορούσαν να μου απαντήσουν σε όλα σου τα ερωτήματα. Φαντάζομαι δεν προλαβαίνω να σε ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια αξίζουν να πάς από το πρωί για να μπορείς να λιώσεις με την ησυχία σου στις πισίνες και τις σάουνες. Να πάρεις μαζί σου την πετσέτα σου καθώς και μαγιώ-σαγιονάρες.

Link to comment
Share on other sites

θα σε ενημερωσω εγω που εχω παει :pleasantry::pleasantry: μου αρεσε ο δουναβης κ ο πυργος των ψαραδων αν σου αρεσει δε ξερω εμενα παντως μου αρεσε πολυ αυτα πρεπει να τα επισκευτεις επισης να πας στο καφε σορμπο (αν θυμαμαι καλα στη βουδαπεστη ηταν εχουν περασει κ κατι χρονια) να παρεις ομπρελα οποσδηποτε

ηταν το πρωτο ταξιδι μου στο εξωτερικο με τη κοπελα μου κ θυμαμαι εζησα στιγμες που δυσκολα ξεχνουνται ...

κ ειχα παρει μαζι μου τη canon 300d τοτε αυτη ειχα κ οταν ειχαμε παει στο πυργο των ψαραδων ξεχασα τη καρτα μνημης στο ξενοδοχειο κ τελικα δεν εβγαλα πολες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μείναμε σε αυτό το οποίο ήταν ικανοποιητικότατο και αρκετά φθηνό. Είναι αρκετά κεντρικά δεδομένου και των πολύ καλών συγκοινωνιών της πόλης δεν είχαμε κανένα θέμα. Αν σας κάνει καλό καιρό εγώ θα πρότεινα να κινείστε με ποδήλατα. Αυτά που σου έδωσε ο l2phile πιο πάνω είναι σημαντικά, αλλά για ένα ΣΚ πρέπει να δεις σίγουρα τα λουτρά (και το πάρκο εκεί γύρω) και το Κάστρο.

Για φαγητό προτείνω τα:

Szent Jup (αν και πέφτει λίγο μακρυά)

Paprikavendéglő (μετά που θα πας στα Λουτρά)

Επίσης εγώ εντυπωσιάστηκα από την ατμόσφαιρα σε αυτό, απλά να πάτε αφού κλείνουν τα φώτα.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε πάλι. Στα λουτρά θα πάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Πήγαμε για κανένα δίωρο και κλείσαμε κοντά 4ωρο. Απίστευτη χαλάρωση. Το ατού σε αυτά που σου έδειξα (Széchenyi Thermal Bath) είναι ότι έχουν και 2 εξωτερικές πισίνες (τα σπάνε ειδικά χειμώνα που έξω έχει .|.κρυο και μέσα 37) - Εκεί έχει και την πλατεία των ηρώων καθώς και μία λιμνούλα που τον χειμώνα ήταν παγωμένη και έλιωναν όλοι στο πατινάζ.

Εδώ είχαμε μείνει εμείς (πολύ καλή τοποθεσία)

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, στην Βούδα πηγαίνετε Κάστρο + Πύργο Ψαράδων + Citadella (δεν εχω πάει, λένε ωραία πράγματα)

Στην Πέστη έχει τη Βουλή, μόοοαρ ωραία σπίτια, Βασιλική Αγ. Στεφάνου (πολύ χλιδή ναός) και τα Χριστούγεννα πολλά πανηγυράκια με φαγητό/ζεστά κρασιά/event-άκια. Αυτήν την εποχή δεν ξέρω.

Επίσης δοκίμασε Kurtoskalacs ("κέικ" στη σούβλα)

kurtos_-0041.jpg

...και τσέκαρε και tripadvisor :p . (Κάπου στην αρχή της Andrassy είχαμε βρει και ένα στενό με ωραία μπαράκια. Κόσμος έξω με το ποτό στο χέρι)

Btw, οι απατεώνες έχουν κουβέρ ακόμη και στην καφετέρια.

ΥΓ. Νησί/καράβια δεν δοκίμασα. Τον χειμώνα και για το που βγαίναμε από το ξενοδοχείο ήμασταν ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει για δουλειά, οπότε δεν έκανα πολλές διακοπές, αλλά έμεινα σε αυτό:

Booking.com: Continental Hotel Zara , Budapest, Hungary - 1180 Guest reviews . Book your hotel now!

το οποίο είναι αρκετά καλό αλλά θέλει λίγο περπάτημα για να φτάσεις Δούναβη (10 λεπτά θα έλεγα).

Για μένα must είναι οι χαρακτηριστικές pub που έχουν (που είναι μέσα γιουσουρούμ) + ναργιλέ, η βολτούλα στην Πέστη κλπ. Λουτρά και νησάκι δεν πρόλαβα, next time!!

Θεωρούνται αδελφές πόλεις με Βιέννη και Πράγα, με τη διαφορά της τουρκικής επιροής.

Εκτός του κέντρου βέβαια (αν πας προς προάστια προς το αεροδρόμιο) η παρακμή έιναι έκδηλη, το κέντρο όμως το κρατάνε σε πολύ καλό επίπεδο. Το νόμισμα είναι γαμάτο, είναι σαν δραχμές, φεύγουν τα 5χίλιαρα αβέρτα.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151953700299173.1073741826.783574172&type=1&l=cb3c3f5421

Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι το κοιτάω για Σεπτέμβριο / Οκτώβριο απλά το OCD βαράει και πάντα τα κλείνω νωρίς και δεν τα πληρώνω και χρυσά.

Ευχαριστώ πολύ για το input παίδες, το εκτιμώ πολύ που ασχοληθήκατε!

Πάω να τα κοιτάξω μια τώρα!

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] Μιλάνο πάω 1-3 φορές τον μήνα για δουλειά δυστυχώς, αν και τώρα έχω ένα κολλητό στην Μονζα και θα αράζω κανένα ΣΚ :p

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν Πράγα, θα σου έλεγα ότι θέλεις. Από Βουδαπέστη, μόνο τηλέφωνο/διεύθυνση της Aletta Ocean έχω...

Να τα κανει ΤΙ ?? να παει για τσαι ? αφου το ειπε ξεκαθαρα...

Καλησπέρες,

Λέω να πεταχτώ ένα ΣΚ Βουδαπέστη.

Δεν έχω πάει με γυναίκα

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν Βουδαπέστη την πρωτομαγία με δύο φίλους οπότε να σου δώσω υλικό για διάβασμα

Εμείς μείναμε εδώ. Εξαιρετική τοποθεσία, πεντακάθαρο και με φανταστικό πρωινό.

Κάτσαμε 4 μέρες από τις οποίες τη μια τη φάγαμε οδικώς σε εκδρομή.

Από λουτρά πήγαμε μόνο στα Rudas τα οποία είναι τούρκικα και τα μόνα που μένουν ανοιχτά Παρασκευές και Σάββατα μέχρι τις 4 το πρωί, οπότε ένα λιώσιμο εκεί ενδείκνυται μετά από μια μέρα φουλ στο περπάτημα. Αν πάτε πάρε την αρωματοθεραπεία. Δεν θα είναι αυτό που νομίζεις.

Στα άλλα δύο λουτρά που ήταν τα πιο τουριστικά δεν πήγαμε. Next time.

Για φαί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εδώ. Α και δοκιμάστε το εξαιρετικό κόκκινο κρασί τους.

Επειδή την περπατήσαμε πολύ την πόλη, το μόνο που προλάβαμε να μπούμε και να ξεναγηθούμε ήταν το μουσείο του τρόμου (πολύ καλοφτιαγμένο - δείχνει τη συγγένεια φασισμού/κουμουνισμού όσον αφορά στα εγκλήματα)

Η πόλη γενικά ζει σε χαλαρούς ρυθμούς, τα αυτοκίνητα είναι λίγα, οι τιμές είναι πολύ κοντά στις δικές μας (και λίγο πιο κάτω ίσως) και οι γυναίκες την μέρα δεν φτιάχνονται λες και θα πάνε στον Παντελίδη για ποτό. Ούτε το βράδυ φτιάχνονται τόσο αλλά δεν κουβαλάνε και το τουπέ της Ελληνίδας. Έχουν κι αυτά τα ψηλά κορμιά με το ξανθό μαλλί σε υψηλή αναλογία... Αλλά τι σου λέω, αυτά δεν τα χρειάζεσαι σαν info :haha:

Highlight? Η θέα της πόλης το βράδυ από την γέφυρα δίπλα στο νησί της Μαργαρίτας. ΣΟΚ και ΔΕΟΣ. Πάρε τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μείναμε εδώ. Εξαιρετική τοποθεσία, πεντακάθαρο και με φανταστικό πρωινό.

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] επειδή το κοίταξα, με τυχαίες ημερομηνίες (1-3/8), το Booking είναι στα 196€ (και καλά από τα 997!!!) ενώ το Ελληνικό είναι στα 158€...

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα για 26-28/9 μετά την δουλειά Παρασκευή με βράδυ Κυριακή.

Κοιτούσα και δωμάτια και έκλεισα provisionaly ένα 45 τετραγωνικά διαμέρισμα με 120 λίρες και free cancelation.

Δείχνει καλό και είναι και δωρεάν (μένω Λονδίνο...) και το έκλεισα να καβατζωθώ. Τα ξενοδοχεία τα άλλα που είδα ήταν 260+ λίρες για τα ωραία δωμάτια (ναι κοιτούσα κάτι 5***** και με river view) αλλά δεν τα δικαιολόγησα ειδικά αφού στο δωμάτιο θα είμαστε 5 ώρες την μέρα.

Θα έχω τα μάτια μου τώρα για κανένα όφερ και βλέπουμε.

Μου άρεσε αυτό. Και με τρώει ο κώλος μου να το κλείσω απλά θα περιμένω κανένα οφερ κανένα μήνα ακόμα.

Τα άλλα θα τα κλείσω λίγο πιο κοντά στην ημερομηνία.

Ευχαριστώ πολύ παίδες για το input, το εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.