Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Borg

τελικα τωρα ειναι οκ με το 1,36 ...

thanx Daidalos

αυριο που θα εχω καλυτερη ψηξη θα σας πω τι γινετε τοσες μερες...

Χαιρομαι που βοηθησα! Περιμενουμε αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον...update...παντα στo 1.36mod:

3940yl.jpg

Settings:

Μem:ddr100,1t,2,85volts(στο auto vdimm-με την μνημη ddr3200@2,5v στα 197mhz να ειναι πολυ χαμηλοτερα απο το μεγιστο που μπορει να δωσει-το pc ουτε καν ξεκιναει :confused: )

ΗΤ:2,5x(με 1/1,5/2/3x το pc ουτε καν ξεκιναει)

pci/agp:67mhz

μεχρι τα 315 fsb περιπου οι μνημες πηγαινανε 133/166,απο εκει και πανω αναγκαστικα ddr 100 και 2,85v:blink:

To max fsb που μου ξεκινησαν τα winxp ειναι 390-396,απο εκει και πανω :TD:

Για την ωρα μεχρι να μοy ερθουν οι καινουργιες μνημες ειμαι σε single channel mem 1gb στο πρωτο slot....

Link to comment
Share on other sites

oi καινουργιες μνημες ηρθαν...τελικα πειρα Twinmos με Winbond UTT αλλα δεν εχω ακομα ddr booster...τις εβαλα πανω στο board και...μαμιθικα να μηδενιζω το cmos:cry: βασικα τα 265fsb με κολησαν για πολυ ωρα.Ανεβηκα μονο με 1/2divider ....δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται....ακομα και οι uut σερνονται...215/220 2,5τ (@2,85v) το μεγιστο που μου δινουν χορις λαθη στο SP.Αυριο θα δοκιμασω και με τον booster kai me to 1.41mod μπας και ξεκολισω:tomato::blink:

Link to comment
Share on other sites

εχωσα και το ddr booster...255 στα 3,4v με 2,2,2,5 σταθεροτατα...το προβλημα ειναι αλου ομως...απο την στιγμη που περασα σε double ddr channel εχω προβλημα με το fsb...φορτωσα και το 1.41 αλλα τα ιδια...290 καταφερα να πιασο με ddr στα 166,εκανα πριμε95 ολα οκ....κανω επανεκινηση,δοκιμαζω στα 395...οκ...δοκιμαζω στα 300...τζιφος...εκανα σχεδον τα παντα με τα settings αλλα τζιφος...μονο με ddr στα 100 ανεβαινε απο εκει και πανω...ξαναβαζω το fsb πιο χαμηλα με ddr στα 166...τζιφος...ΛΟΛ...δεν καταφερα να ξαναξεπερασω τα 265....μπορει να μου δωσει καποιος μια λογικη εξηγηση;...αν καταφερω και ψυξω καλυτερα το chipset θα δω διαφορα με το fsb;ειναι το πιο "κουλο" mb που μου εχει τυχει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα συχνοτητα και ταση στον επεξεργαστη και κοιταξτε τι μου εδωσε στο τελος το pc

3150vj.jpg

315 1/1 2-2-2-5 με 3,6v στον booster:flower: :T::blink:

και το πιο ωραιο απ'ολα.....ΛΟΛ...οι μνημες μετα απο καμια 15αρια SP δεν ηταν ουτε καν ζεστες...:D:blink:

Μαλλον το προβλημα ειναι το τροφοδοτικο.......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ΔΕΝ είναι τόσο οι μνήμες...

Όταν έχεις 4χ πολλαπλασιαστή έιναι σαν να δουλέυεις με 5χ (είναι κατα κάποιο τρόπο εικονικός), οπότε η πραγματική σου συχνότητα είναι 1260/5=...252 ;) , δοκίμασε με5χ και πες μας πως πήγαν...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολυτο δικιο...στα 255/260 2,2,2,5 πανε σταθερα με 3,5v...

Μηπως εχετε καμια ιδεα γιατι δεν μπορω να ανεβω σε fsb;Oυτε 265 δεν εχω σταθερα με διερετη ddr166 η 133...μονο ο 1/2 με αφηνει

:( :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο...υπαρχει καποιος αλλος τροπος που να δουλευει ο διαιρετης; Εχω δει 315/325 fsb με τον 166/200 διαιρετη να δουλευοuν σταθερα.....:toomuchne

να και ενα Screenshot με 255 2,2,2,5 απο τις twinmoss στα 3,4v

25534v6wc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο μυστήριο το πως συμπεριφέρεται ο διαιρέτης. Πολλες φορές ουτε και η ίδια η μητρική δε ξέρει. Ο μονος τροπος ειναι να τρεξεις διαφορετικά benches. (Δοκιμασε το everest).

Το φαινόμενο παντως που παρατηρείς με το FSB το εχω δει και εγω. Οσο ανεβαίνεις συχνότητα, πεφτει το μεγιστο FSB που μπορει το σύστημα να παίξει. Μπορεί στα 2000mhz να κανεις παπάδες (5χ400 πχ) αλλά αν πας να το κανεις 7χ400 απλα δε θα μπορεις με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 10:00]

Παιδια καλημερα,

σε ποιο σημειο σε αυτο το board μετραμε τη ταση των μνημων γιατι το booster τα παρατησε και μου δειχνει κατι 5.4v.... lol

Είσαι γι'άλλα....... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.