Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Zarras [22-02-2005 10:00]

Παιδια καλημερα,

σε ποιο σημειο σε αυτο το board μετραμε τη ταση των μνημων γιατι το booster τα παρατησε και μου δειχνει κατι 5.4v.... lol

εχει ξερυθμιστει το booster.με ενα λεπτο κατσαβιδακι ρυθμισε τις τασεις που δειχνει

το λενε καθαρα οι οδηγιες πως γινεται,ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με τον ροοστατη αλλα τωρα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδια εχει τυχει σε κανεναν το παρακατω πρόβλημα?

Πριν απο κανα μηνα χρειαστηκε να μεταφερω το pc σε αλλο δωματιο οποτε και το αποσυνδεσα και εκανα τη μεταφορα...

Αφου τελειώνω και τα συνδεω όλα με το που παταω το switch του psu [ΟΝ] αρχίζουν και δουλευουν οι ανεμιστήρες και οι λαμπες του κουτιού!!Παταω και το power button και κανει boot κανονικά!Η μητρική ειναι μεταχειρισμενη και την ειχα αγορασει πριν απο περιπου 1-2 μηνες και πρόσφατα παρατήρησα αυτο το προβλημα μιας και χρειαστηκε να κλεισω το pc...

Δεν υπαρχουν προβλήματα σταθερότητας κλπ μόνο αυτο που σας ειπα.Δοκίμασα τα εξής χωρίς όμως αποτελεσμα...

-Αλλο τροφοδοτικό

-Αρχισα να αφαιρώ κομματια και να δοκιμαζω μεχρι που κατεληξα μόνο με mobo/psu/cpu

-Εβγαλα το mobo απ το κουτι και επανελαβα το προηγούμενο

-Αλλαξα 2-3 bios

-Εκανα clear CMOS 30-40 φορες:)

-Δοκίμασα όλες τις μπριζες του σπιτιού(Με αφορμή άλλο post στο forum)

Τη μητρική την ειχα παρει μεταχειρισμενη αλλά οπως ειπα και πριν εκτος απ αυτο δε μου εχει παρουσιασει κάτι άλλο...:help:

Link to comment
Share on other sites

Οχι το προβλημα δεν ειναι η πρίζα[οπου κι αν τη δοκιμασα το ιδιο εκανε]...Το προβλημα ειναι η μητρική!Δεν εχω καταφερει να βρω ακομα λυση...

Το θεμα ειναι οτι σημερα εγινε διακοπή ρευματος όσο ελειπα απ το σπίτι και όταν γύρισα βρίκα λαμπες και ανεμιστήρες να δουλευουν...

Μεχρι και τον επεξεργαστή κατεβασα στα defaults μηπως ήταν απο εκει αλλά τίποτα....τσεκαρα και τους πυκνωτες μήπως κι εχει βγαλει υγρα κανενας και βραχυκυκλωνει αλλά όλα ειναι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα απο τα κουσουρια της, να δινει ρευμα σε ολα, οταν δινεις ρευμα απο το τροφοδοτικο, ενω αυτη παραμενει κλειστη. δεν εχω ακουσει κανεναν να βρηκε λυση, ολοι μαθαμε να ζουμε με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα διάστημα είχε διορθωθεί , αλλά ύστερα απο στησιμο ξεστήσιμο του pc όλου για να moddarw το mobo άρχισε να το ξανακάνει .

Επίσης γνωρίζει κανεις γιατί οταν παίζεις διαιρέτη παίρνεις τα @@ απο overclock μνήμης ?

Παράδειγμα UTT πάει 1/1 [200ram] 1Τ 260μηζ.

Ε με τον 166 διαιρέτη πάνω απο 230 δεν..... είχα διαβάσει καπου πώς με τον 166 διαιρέτη πειράζονται και κάποιες άλλες ρυθμίσεις [lat] στην ram με αποτέλεσμα να κόβει πολύ & η μόνη λύση είναι να bootareis με τον 200 1/1 και να πειράξεις μέσω a64teaker.

καμία λύση - γνώμη - εμπειρία - βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

@Athens2004

Μπορείς να bootάρεις 2 φορές , μια με τον 200 και μια με τον 166 και να δεις τις διαφορές.

Απ'όσο είδα , όσο ρίχνεις διαιρέτη "σφίγγει" τα Trc και Trfc.

Να ρωτήσω ένα κάτιτις (ίσως έχει απαντηθεί , αλλά 20 σελίδες....).

Στον Winchester , το maximum Vcore που μπορώ να δώσω είναι ~1.58V (σύμφωνα με το cpu-z) , βάζοντας από το bios 1.55 + 10%.

Έβαλα ένα modded bios που εμφανίζει επιλογές για περισσότερο +% , αλλά αν επιλέξω κάτι τέτοιο , απλά γυρνάει μόνο του στο +0%.

Ομοίως , αν παίξω με το Vcore από το core center , απλά κάνει reset στο default Vcore (1.34V).

Πως θα του δώσω περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

@apocalyspe

Οι winchester κανουν undervolt απο μόνοι τους.

στο msi k8n neo2 με official bios δίνει 10% + 1.55 = 1.6 περίπου.

Με το beta 1.36b [απο τα καλύτερα που έχω flasharei] δίνει 18% +1.55 αλλά και πάλι δεν παίρνεις το υποτιθέμενο 1.9vcore . Κάπου 1.8+ το έχεις όμως [πολύ είναι και τόσο για 0.90 πίστεψε με]

Σβήσε το corecell κάνει αρκετά μπερδέματα ..... Εμένα μου έδεινε και 18% μόνο του μονίμως ... Βάλε το speedfan μόνο για monitoring και να αυξομειώνεις τα ανεμιστήρια. και το ρευμα χειροκίνητα απο βιος.

Επειδή πάιζουν και άλλα 1.36 νομίζω αν θές να σου δώσω το δικό μου το οποίο έχω backup . Εμφανίζει όλες τις έξτρα επιλογές & φτιάχνει κάτι κολλήματα στο bios όπου δεν μπορουσες να αλλάξεις multi και κατι αλλα και κολλούσε και μόνο με pud-pdown άλλαζε . + ότι δίνει 18%. Οπότε το bug του vcore που αναφέρεις είναι bios - corecell η συνδιασμός σφάλματος και απο τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι παρατηρησα αν πατησεις το psu switch στο ON και μετα δώσεις ρευμα με το power button στο επομενο restart δεν το κανει....Επίσης αν κλεισεις το τροφοδοτικό και πατήσεις το power button αναβουν για λίγο οι λάμπες και ξανασβήνουν...Με λιγα λόγια κραταει μεγαλο φορτίο η μητρική κατι που μπορει να ειναι επικύνδινο....

Εχει δοκιμασει κανενας να τη στειλει για RMA γι αυτο το λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια στη μητρικη αυτη βαση του corecenter η του nvidia monitor οταν τρεχεις καποιο προγραμμα ανεβαινει αποτομα? δηλαδη τη μια δειχνει 34 και μεσα σε 1 sec εχει παει 44 και μετα ξαναπεφτει το ιδιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 20:15]

ναι, αν και δειχνει οτι θελει, μην του δινεις σημασια.

Ok thanks,απλα ανησυχω για το μπλοκ μην δεν εχει πατησει καλα με αυτα που βλεπω.Πρωτη φορα βλεπω σε μητρικη αυτες τις αποτομες αυξομειωσεις θερμοκρασιας και ανησυχησα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινονται οι θερμοκρασιες, αλλα εχει ενα περιεργο τροπο να μετραει.

με 2 διαφορετικα τσιπ, σε διαφορετικες ταχυτητες και τασεις, εδειχνε τα ιδια νουμερα. βεβαια στο νερο φαινοταν η διαφορα, αλλα αυτα μικρη σημασια εχουν για την msi.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά νόμιζα ότι το msi k8n neo2 δεν ''παίρνει'' τον 180 διαιρέτη ,, βάζοντάς τον για πλάκα σήμερα μέσω Α64tweaker δούλεψε !!! Απλώς το clockgen διαβάζει λάθος [διαβάζει σαν 1/1] .

Tα ίδια και με τον 150 [αλλα αυτόν τον διαβάζει κανονικά το clockgen]

Ti λέτε ?

http://img60.exs.cx/img60/9824/180divider8hs.jpg

Link to comment
Share on other sites

το τσιπ τους υποστηριζει, το bios δεν τους δειχνει. το clockgen διαβαζει λιγους, αλλα και παλι οχι ολους οσους υποστηριζει το bios.

υγ: αν δεν κανω λαθος, στο auto, το msi βαζει διαιρετες που δεν εμφανιζονται στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο 150 μου λύνει τα χέρια πάντως :flower: .

Δηλαδή κάποια στιγμή @38-45 μπορεί να δούμε modedbios και να παίζουμε απο το bios πλέον :)

Μεγάλο ΗΤΤ πιάνει , διαιρέτες παίζει , με ένα vdimm έχεις και 3.3rail@ότι psu έχεις .

Τελικά μαρέσει να έχω msi :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα το εξης περιεργο εστω οτι δινω ρευμα +8%απο bios , δινει μεσα στα windows βαση cpuz 1.536-1.552,αν λοιπον κλεισω κανονικα το pc οχι επανεκκινηση και ξαναναψω χωρις να μπω bios να πειραξω κατι, το ρευμα ανεβαινει κατα 0.25 volt δηλαδη εχω ελαχιστο 1.552-1578,εχει παρατηρησει κανεις κατι το αναλογο?

Παντως καλο ειναι αυτo δινει λιγο παραπανω ταση,:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα.

Λοιπόν , είπα και γώ να μετρήσω πρίν λίγο το vcore [φωτό!] αφού πρίν σιγουρεύτηκα απο το ΝΕτ ποιό είναι το σημείο που διαβάζουμε , αυτό δεν είναι /? [φωτό]

Λοιπόν όσο και να προσπάθησα δεν πήρα μέτρηση πάνω απο 1.55vcore [με τις ρυθμίσεις 1.55+ 18%!!! & 1.5+18% !!! + 1.45+18% !!] Στην φωτό έχω 1.45+3% [έπρεπε να είναι πραγματικο 1.5τόσο vcore ]

Ti γίνεται ρε παιδιααααα? Με 1.55 πραγματικό mαx ήμουνα τοσο καιρό ?

Το multimeter δεν παίζει φάση να ''χάνει '' αφού όλα τα άλλα ρευματα [3.3 5 12αρα vdimm ] τα βγάζει σωστά , μόνο το vcore δίνει λάθος ?

Μπορεί κάποιος με πολύμετρο και msi να επιβεβαιώσει στο δικό του πόσο δίνει ?

Έτσι να μου λυθεί η απορία δηλαδή γιατί αν είναι όντως 1.22vcore που μετράω απο την μία σπάζομαι γιατί έχω προβληματικό mobo , απο την άλλη χαίρομαι γιατί είμαι στα 2.7+ ghz

vcore17uu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.