Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 01:24]

Φίλε αυτό μου το κανει και εμενα η Abit NF7-S (NF2)!

Συγκεκριμενα απο cold boot οι θερμοκρασιες ειναι 2-3 βαθμους πανω και για να ερθουν στα κανονικα πρεπει να κανω save απο το BIOS.

δε χρειαζεται να κανεις τετοια στο Abit NF7-S. οταν την ειχα, περιμενα να σταματησουν να ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, και στο επομενο μπουτ ηταν οκ. σε εξαιρετικες περιπτωσεις ηθελε και 3ο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Δεν συμβαίνει παντα αυτό.Συνήθως όταν ειναι κρύο το PC και το ανοιγω. Να μετρήσω την τάση μόνος μου δεν παίζει γιατι δεν ξέρω πώς και δεν έχω και μηχανίματα. Πάντως στο έψαξα λίγο και δεν είμαι ο μόνος που έχω αυτό το πρόβλημα. Το ίδιο πρόβλημα αναφέρει και jeffstet έδω http://www.xtremesystems.org/forums/archive/index.php/t-43033-p-3.html

αλλα δεν βρήκαν λύση.

Επίσης εδώ

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=98770

ο Yannis1976 εχει λογικά το ίδιο πρόβλημα το οποίο το λύνει με reset όπως λέει. Μήπως είναι προβληματικό το board?

Link to comment
Share on other sites

αν υποψιαστω, πως αυτο που ακουγεται, οτι το POS πεθαινει μερα με τη μερα, συμβαινει και σε μενα, θα το πεταξω απο το παραθυρο και θα το παρω ενα pda.

εκει που ηταν σταθερο πριν 24/7, τρωει μπλε οθονες και κανει ρεσταρτ. και στα boot απο εντελως κρυο, σταματαει, και κατι λεει για overclocked settings. μπαινεις στο bios και ειναι ενταξει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειστε πολυ σαφεις...που ειναι το προβλημα-τα?

Οτι δε δειχνει σωστες θερμοκρασιες ?Αυτο συμβαινει και με τη δικια μου...πρεπει να ειναι θεμα βιος. Τι αλλο δε σας αρεσει ?

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ λίγο μετά τις 1 και ενώ είμουν έτοιμος να σβήσω το PC για να πάω για ύπνο με... πρόλαβε το MSI!

Χωρίς προειδοποίηση, απλά έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ! Δοκίμασα Clear CMOS, αλλαγή τροφοδοτικού, ξήλωσα όλες τις κάρτες, ξήλωσα όλο το motherboard από το κουτί και το δοκίμασα στον αέρα, αλλά τίποτα. Η μόνη και σταθερή αντίδραση του ήταν ένα πολύ αμυδρό τρεμόπαιγμα του Power LED όταν έδινα ρεύμε στο τροφοδοτικό.

Μετά από αυτά, πακεταρίστηκε μαζί με όλα τα παρελκόμενα του και σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για τη δουλειά το πήγα πίσω στο RAM-Shop που το είχα αγοράσει. Ήταν η πρώτη μου επαφή με το service τους, αλλά εξεπλάγην που το δοκίμασαν επιτόπου και μου έδωσαν αμέσως καινούριο. Δεν ξέρω αν... "έτυχε ή πέτυχε" αλλά ομολογώ πως δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια αντιμετώπιση από ελληνικά μαγαζιά (εκτός από ορισμένες περιπτώσεις στο Πλαίσιο).

Για να δούμε λοιπόν τι "ψάρια" θα πιάσει το νέο κομμάτι... Το προηγούμενο, μου είχε αφήσει μέτριες εντυπώσεις. Δούλευε (για 1.5 μήνα πριν παραδώσει ξαφνικά το πνεύμα), με έναν Winchester 3000+ στα 2650 (9x295) με 1.55V αλλά με μνήμη στα 197MHz (ενώ περνούσε Memtest και SuperPi 32M με τη μνήμη στα 245, το Prime έβγαζε λάθη).

Link to comment
Share on other sites

θΑ ΑΝαφερω ενα προβλημα της δικς μου μητρικης ΜΣΙ νεο2

κανει ενα διαρκες και παρατεταμενο τουουου...παυση...τουουουο.. οπως τα βαπορια που σαλπαρουν :D δεν ειναι τοσο δυνατο το βουητο, ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. Πηνιο ισως ?

Ποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα ? Γιααα αφουγκραστειτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Μόνο αυτά που είναι πάνω από το AGP είναι 100% σίγουρα

Ναι για αυτα το ξέρω, απλα επειδη λεω να βάλω κι αλλον ενα δισκο στο SATA 1 ή 2, ηθελα να ξέρω τι παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη μην τα βαλεις καλυτερα.....

προς georgeADAMS : Και εμενα καπως ετσι ψοφησε και σχεδον πηρε μαζι και τον 3500+ , τελικα ηταν ενα απλο biow corruption μετα απο ενα πετυχημενο φλασαρισμα και μπουταρισμα στα "παραθυρα" Aλλα η μητρικη γ@μει , στο ματι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Κωστη μην τα βαλεις καλυτερα.....

προς georgeADAMS : Και εμενα καπως ετσι ψοφησε και σχεδον πηρε μαζι και τον 3500+ , τελικα ηταν ενα απλο biow corruption μετα απο ενα πετυχημενο φλασαρισμα και μπουταρισμα στα "παραθυρα" Aλλα η μητρικη γ@μει , στο ματι μονο.

Γιατι να μη τα βάλω ? Παιζει να γίνει μαμακία ?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει , δεν κλειδωνουν , μετα τα 230 fsb αρχιζει και τα παιζει ο κοντρολλερ , τουλαχιστον σε μενα.Οποτε θα εχεις μερικα corruption και τα συναφη.Καλυτερη λυση ειναι να παρεις εναν εξτρα pci controller.Υπαρχει ενας της chronos στα 15 αψογος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπήκα και εγώ στην παρέα τις msi αλλά έχω ένα πρόβλημα

Έχω δοκιμάσει mod βιος τα 141 και 137 και δεν μπορώ να δώσω ρεύμα πάνω από 1,65 , μόλις επιλέξω 1,55 * 13% δεν το δέχεται , μέχρι το 10% δέχεται , τι να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Για παραπάνω μόνο με Vcore mod.

Οχ ....

Επίσης είδα το βιος 151 mod έχει κατάληξη αν θυμάμαι καλά κάτι σε s3 αντί για bin , πως θα το κάνω update ?

Και κάτι τελευταίο . Μην με πετάξετε ντομάτες :)

Γιατί δεν έχει επιλογή για volt στο chipset ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.