Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

βασικά το binary μπορεί να έχει όποια κατάληξη θέλεις αφού flashάρεται και δεν χρησιμοποιείται για να αναγνωρίζεται από κάποιο πρόγραμμα που θα το τρέξει με διπλό click αρκεί βέβαια να πρόκειται για BIOS και όχι για κάτι άλλο. στο flashάρισμα στο dos απλά βάλε και την κατάληξη. Για το chipset δεν έχω ιδέα αν έχει ή δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

παιδες ενα μικρο update αν και λιγο εκτος θεματος. η Κ8Νεο 4 (nf4ultra ) για την ωρα δειχνει να εχει καλθτερη συμπεριφορα στις μνημες μου , εκει που δεν πηγαινα με τιποτα με το Νεο2 με το Νεο4 εχω παει με τη μια καρφωτος!. Εχει πολλες ρυθμισεις στο ΒΙΟΣ και εχω χαθει για την ωρα το ψαχνω . Ειναι κλειδωμενα και το pcie , ωραια φαση α και δειχνει σωστες θερμοκρασιες!.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη ea6gka και καλά ocia είναι η αλήθεια ότι το MSI ΝF4 ότι δίνει πιο πολλές ρυθμίσεις στο BIOS. Aυτό μόνο θετικό είναι (δίνει όλους του διαιρέτες :D ) γι αυτό και την πάω πολύ πιο πολύ από την NF3. το μόνο που μου ξένισε είναι ότι έχει χαμηλό OVP και με Vcore mod δε πάει πιο πάνω. Αλλά θα μας τα πεις εσύ καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δινει περιπου στις 14 ρυθμισεις για μνημες, δινει ολους τους διαιρετες δινει μεχρι 1.55+8% επανω στο επεξ, 2.85 μνημες, 1.65 στο νφ4 και επισης εχει διαιρετες στις μνημες παρα πολλους, εγω δεν εχω ξανα δει τοσα πολλα σε οσες μητρικες ειχε, ξεκιναει απο 200, 180,166 κοκ. ειμαι 250 ΗΤΤ prime stable για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο πρεπει να βαλω το pcie 100MHZ pou leei , επισης εχει κατι περιεργα οπως 16 πανω και κατω στη καρτα γραφικων αυτα πρεπει να βρω λιγακι τι ειναι....

26002uk.jpg

εδω 1:1 ουτε στο ονειρο μου με τις μνημες που εχω με το Νεο2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 02:29]

Γιώργο είναι επειδή έχεις Wini, στον Wini πρέπει να επιλέξεις 1.45(το max που δέχεται)x13% για να παίξει, εκτός και αν κάνω λάθος. Για παραπάνω μόνο με Vcore mod.

μια χαρα παιζει το 1.55

Borg: τι εννοεις "μόλις επιλέξω 1,55 * 13% δεν το δέχεται , μέχρι το 10% δέχεται" ??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει αυτο με τα 1,37mod και 1,41 mod. Ενω μεχρι 1,55+10% ολα οκ αν βαλω 1,55+13 στην επενεκινηση εχει βαλει απο μονο του 1,55 σκετο. Με το 1,36mod ολα μια χαρα μεχρι και +18%.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μηπως ξερει κανεις.....?

Το Μ/Β Αυτο η θερμοκρασιες ειναι και σε αλους ασχετες?

Το Cooler εινει κρυο και μου δυχνει 47-50 καμια φορα παει και 43 δεν ξερω τη να πω

πραγματικα εχω ξενερωση με αυτο το Μ/Β.....

Μηπως υπαρχει κανενα προγραμα αλλα οχι τισ MSI που να λεει σωστες θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 17:00]

Το Μ/Β Αυτο η θερμοκρασιες ειναι και σε αλους ασχετες?

Το Cooler εινει κρυο και μου δυχνει 47-50 καμια φορα παει και 43 δεν ξερω τη να πω

πραγματικα εχω ξενερωση με αυτο το Μ/Β.....

Μηπως υπαρχει κανενα προγραμα αλλα οχι τισ MSI που να λεει σωστες θερμοκρασιες?

οι εξωτερικοι αισθητηρες εδειχναν διαφορετικες θερμοκρασιες, αλλα το Msi επιμενει πως ο 3500+ 0.13 στα 2800 κι ο 3200+ 0.09 στα 2600 εχουν το ιδιο idle και ιδιο Load. και αλλο προγραμμα να βαλεις, απο τον ιδιο αισθητηρα θα διαβασει, οποτε δεν υπαρχει καμια τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 03:18]

δεν ξερω ποσο πρεπει να βαλω το pcie 100MHZ pou leei , επισης εχει κατι περιεργα οπως 16 πανω και κατω στη καρτα γραφικων αυτα πρεπει να βρω λιγακι τι ειναι....

26002uk.jpg

εδω 1:1 ουτε στο ονειρο μου με τις μνημες που εχω με το Νεο2

Δεν ανοιγεις ενα καινουριο θεμα αποκλιστηκα για αυτο το board μιας και θα ενδιαφερει αρκετους νομιζω(και πρωτο εμενα).Α! και τη μνημες ηπαμε οτι εχεις?????

Link to comment
Share on other sites

ilgreco19746zy.jpg

μολις μου ειρθε το νεο2 με τον 3200+...με την πρωτη επαφη εμεινα πολυ ευχαριστημενος και με το μβ και με τον επεξεργαστη...φορτωσα το 1.36mod και εκανα μερικες δοκιμες...στα 2,77 κανω πριμε95 και διπλο τοαστ για κανενα μισαορο χωρις προβλημα...το μηχανημα μπουταρει και στα 2,9 αλλα τα παιζει στα winxp...ειμαι με νερο αλλα μου εμφανιζει υψηλες θερμοκρασιες και αυτο μου φαινεται παραξενο...42 idle ,54 FL με 2,77 στα 1,56v...

Το μεγιστο FSB που καταφερα να πιασω ειναι 315 σταθερα...στα 220 και πανω:TD:

Με το 1/2 mem divider δεν ειδα καμια διαφορα στο fsb αν και ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι ανεβαινει κι αλλο με τις μνημες στα 100mhz

Περιμενω να μου ερθουν και κατι tccd που εχω παραγγειλει για να κανω κανενα παραπανω τεστακι....

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Δεν ανοιγεις ενα καινουριο θεμα αποκλιστηκα για αυτο το board μιας και θα ενδιαφερει αρκετους νομιζω(και πρωτο εμενα).Α! και τη μνημες ηπαμε οτι εχεις?????

αυριο βραδυ φιλαρακο , φωτο σκορ και οτι θελετε, Hynix D43 εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

μια χαρα παιζει το 1.55

Borg: τι εννοεις "μόλις επιλέξω 1,55 * 13% δεν το δέχεται , μέχρι το 10% δέχεται" ??

αυτο ...:)

Αρχική απάντηση από Daidalos [Χθες, στις 16:10]

Εμενα το κανει αυτο με τα 1,37mod και 1,41 mod. Ενω μεχρι 1,55+10% ολα οκ αν βαλω 1,55+13 στην επενεκινηση εχει βαλει απο μονο του 1,55 σκετο. Με το 1,36mod ολα μια χαρα μεχρι και +18%.

Link to comment
Share on other sites

H ταση μενει 1,55 και το δειχνει και στο hardware monitor! Αλλα πχ σε εμενα δεν μπαινει windows και η cpu που θελει 1,6 για τα 2700. Με το 1,36 δουλευει κανονικοτατα, με τα 1,37 και 1,41 ειναι το προβλημα σε εμενα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.