Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από papatsonis

αυτο , ειπα (και πιο πανω) . οτι επειδη ειναι πιο γρηγορο , ειναι πιο ασταθες , αλλα ..για πες πιο ειναι αυτο το σημειο που θελει 7 :D

οκ δικο μου λαθος δεν το καταλαβα. κοιτα ακριβος το σημειο δεν το εχω βρει γιατι δεν το εχω ψαξει ετσι. παντος θα σε πω ενα πραγμα. εβαλα 7 και 5.5 απο 6 και 5 που τα ειχα. και αλαξα 2 ρυθμησεις στο auto απο το bios τις dfi. που δεν τα θυμαμε δυστιχος πρεπει να τα γραψω να τα πω. και εκει που ειχα κολησει στα 269 max eror free στο mem test εφτασα μεχρι 280 6 λουπες τεστ 8. απλα μετα τρελενοταν το συστημα και πολυ φοβαμε οτι ευθυνετε η 3.3 γραμη που παιζει πολυ ψηλα. και αυτες τις auto τις εσφηξα σιγα σιγα και ηταν ολα μια χαρα. ηταν ελαχιστα πιο χαλαρα αλλα ανεβηκε πολυ η μνημη

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update με τις νεες μνημες.Ενω ο επεξεργαστης πηγαινει σταθεροτατα στα 11*250 με χ volt στα 10*275 ( ιδια Μηζ ) ο πεεξεργστης θελει χ+ 2 σκαλες πανω τα βολτ για να παιξει σταθερα .ΑΠο την αλλη οι μνημες ενω περνανε κανονικα απειρες λουπες 5 και lrand η αληθινη συμπερριφορα τους φαινεται στο 8 οπου και και μετα απο πολλα παςς βγαζουν λαθακια.Κατι το οποιο το δειχνει πιο ευκολα το prime.Επισης το 1.36 βιος εκατσε καλυτερα με τις tccd παρα το 1.51 .Ψησιμο απο εδω και περα και καλυτερη ψυξη στο γιοφυρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

δοκιμαστε με 7 max async και 6.5 read preamble απο το tweaker μεσα στα win

Tα ιδια θοδωρη , εαν και αρχιζω να βγαζω ψιλο ακρη με τα ρευματα στον επεξεργαστη.Δεν ειναι θεμα timing , τα ιδια εκανε και με 2Τ κατι παιζετε με το πως δεχετε η cpu τα mhz , πανω απο 272 φσβ αρχιζουν να "βαρανε τα οργανα" με οποιοδηποτε μουλτι . Που δειχνει οτι ειτε το τσιπσετ ειτε οι μνημες ειναι οριακα.Το καινουργιο ( 24.6) το πριμε παντως μου φαινεται πιο "ελαφρυ" η πιο συμβατο απο οτι τα παλαια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ , στο τελευταιο μπετα βιος που εχει ανακοινωθει , αυτο το 1.5Χ που και καλα λυνει προβληματα με αρνητικες θερμοκρασιες σε winchester.Εμενα μου ψοφησε το mobo...απλα ολα τα ενδεικτικα λαμπακια κοκκινα και δεν αφηνει ουτε τα cdrom να ανοιξουν.Αλλα λαπτοπ ρουλεζ λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

λαπτοπ ρουλεζ λεμε γιατι δεν φοραει msi:hehe:

λαπτοπ παντα ρουλεζ! δεν μπορω αν δεν εχω λαπτοπ και ας κανει το 1 mb spi σε 3λεπτα!

vagouridi sorry 4 that... κουλο μου ακουγετε μηπως δεν πετυχε το flash? εισαι ετοιμος για 'καυτο' flashαρισμα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

λαπτοπ παντα ρουλεζ! δεν μπορω αν δεν εχω λαπτοπ και ας κανει το 1 mb spi σε 3λεπτα!

vagouridi sorry 4 that... κουλο μου ακουγετε μηπως δεν πετυχε το flash? εισαι ετοιμος για 'καυτο' flashαρισμα τωρα?

Βρε δεν αντιλλεγω οτι μπορει να το φλασαρα λαθος ( που χλωμο το κοβω) αλλα η ιστορια εχει ως εξης

Vag vs MSI...0-13...i tccded the bitch....15-13 ...and she died....so rma the fackin bitch...Vag vs MSI ..total με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

1. Good test points for Vdd and Vtt are next to DIMM slot 4. Use EC1 for Vdimm and CB30 for Vtt.

2. Left-side FET generates Vddr, and right-side FET regulates/supplies

drain-voltage from Vio.

This Vddr circuit is similar to K8T Neo2's one, but not same, I think.

I've already found feedback line of Vddr and drain-voltage to CoreCell,

and probably 2 pattern-cuts are required for obtaining over 3V Vddr.

If upto 3V is enough, 1 pattern-cut is enough...

This mod(step1) gives upto 3.2V in case of Vddr=2.85V setting@BIOS.

Trcd=2 setting@BIOS gives lower Vddr(2.7V, without mod),

so set Trcd=3 or Auto and use A64Tweaker, or use CoreCenter

attachment.php?attachmentid=16656

Step 2 wil gives Vddr over 3.2V ...upto near Vio !!!

attachment.php?attachmentid=16902

I expect that FET(Q20) generates Vdd(chipset voltage) and

FET(Q17) generates Vht(HyperTransport voltage), and now

both voltage are controllable

Vddr-mod(step2) also works fine. I've confirmed that Vddr

can be set upto 3.65V, though it depends on Vio.

In case of Vddr=3.65V, Vio is over 3.8V

Vcore is controlled by ISL6559, so mod is easy, as usual.

Connect Pin#10 and Pin#15 by 50k~25kOhm VR.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vcore mod

attachment.php?attachmentid=17104

Vddr &Vdd mod

(> which mod is just for VDDR?

--

Mod by 2k-Ohm POT and orange-yellow-green wires is for Vddr.

Mod by 1k-Ohm POT and purple-blue wires is also for Vddr but optional.

> or do you have to do VDD too?

--

No, Vddr-mod and Vdd-mod are independent.)

attachment.php?attachmentid=17105

Vddr(step2) & Vht

attachment.php?attachmentid=17106

Vht mod

attachment.php?attachmentid=17107

Για ριχτε μια ματια κ εδς...μπορει να εχω κανει κανενα λαθος,αλλα δεν νομιζω...!Το παρακατω ειναι το thread πο το οποιο πηρα τις πληροφοριες...!Enjoy it...!:p

http://xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=41350

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα μοντ στο μσι βασιλη , αλλα μετα απο διαφορα μοντ πανω του και με σηκωμενη την 3.3 του ταγκαν και ενα καλο βιος ο απολογισμος ειναι βαρυς.Μσι οφφ , επεξεργαστης οφφ και κατα 90% και η μια απο τις 2 μνημες .Περασικα μου και στα τσακιδια το μσι.Ο επεξεργαστης αφοβα περνα εγγυηση η μητρικη δεν ξερω και εαν ειναι και μνημη εκει ειναι μεγαλη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

update για τα Bh-5 μου...

επαιξαν!!

παιδια ειχα κανει την κλασσικη βλακεια να μην διαβασω το manual του booster και αλαζσ τα volt χυμα στο κυμα με αποτελεσμα να μην (νομιζω) ακολουθει το Vtt τις τασεις που εδινα !!!

σε επιπεδο bench αυτο μου λεει πολλα!

i'll be back

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση απο εμενα.....

Εχω το συστημα τηε υπογραφης μου για να μην το ξανα λεω....

και αυτο το Μ/Β

Το προβλημα ειναι οτο οταν κανω Overclocking π.χ. 10χ250 μου λεει το bios οτι ειναι 2500

αλλα στο CPUZ λεει 1250????

:wall:

Και στο Ssndra μου παει χαλια ο cpu

Τι φταιει καπια ρυθμηση στο bios????:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.