Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Γεια σε όλους,

εχω 2 μέρες που αγόρασα και εγώ την MSI K8N Neo2 54G και έχω ένα πρόβλημα.

Κατά το post αφού βγάλει τα μηνύματα για τη μνήμη και πριν ψαξει να βρει σκληρούς και cd-roms το σύστημα παγώνει για περίπου 10 δευτερόλεπτα κάτι που είναι αρκετά εκνευριστικό.

Στο πίσω πάνελ με τα λαμπάκια είναι τα λαμπάκια 1 και 3 κοκκινα και τα 2 και 4 πράσινα όσο το σύστημα είναι παγωμένο. Aυτο συμβαίνει μέ όλα τα bios 1,2 1,3 1,4 1,5 ktl...

Τι είναι αυτό πάλι? μήπως γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε να το βγάλεις έξω από το κουτί αν το έχεις ήδη βάλει μέσα και με την κάρτα γραφικών και μνήμη μόνο πάνω( η cpu ενοειται) δοκίμασε να δεις αν σου κάνει το ίδιο πράγμα.Μπορεί να βραχυκυκλώνει δηλαδή κάπου μέσα στο κουτί. Αν δεν φτιάξει πάλι άρχισε να βάζεις μια μια πάνω τις συσκευές Ide και sata αν εχεις για να δεις μπας και καμιά από αυτές δεν μπορεί να αναγνωρίσει και στα κάνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρω δοκιμαζοντας τις μνημες του ζυξ και το ειχα παρατηρησει και παλιοτερα....Αφου μπαινω στα win σε μια συχνοτητα που δεν ξερω τι παιζει με την σταθεροτητα , αρχιζω να τρεχω prime , τρεχει 4 λεπτα ας πουμε και μετα βαρα κατευθειαν.....Κατι παρομοιο συμβαινει και με το μεμτεστ μεσα στα win.....Μπας και κατι με το πολυ σκισιμο ζεσταινεται υπερβολικα και τα παιζει ?Εχει κανεις καλη ψυξη στο γιοφυρι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Κατι που παρατηρω δοκιμαζοντας τις μνημες του ζυξ και το ειχα παρατηρησει και παλιοτερα....Αφου μπαινω στα win σε μια συχνοτητα που δεν ξερω τι παιζει με την σταθεροτητα , αρχιζω να τρεχω prime , τρεχει 4 λεπτα ας πουμε και μετα βαρα κατευθειαν.....Κατι παρομοιο συμβαινει και με το μεμτεστ μεσα στα win.....Μπας και κατι με το πολυ σκισιμο ζεσταινεται υπερβολικα και τα παιζει ?Εχει κανεις καλη ψυξη στο γιοφυρι?

Ετσι και ειναι τα μοσφετ πισω απο την μητρικη που ζεματανε θα με κραξω.....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα bios σε αυτη τη μητρικη και...

οταν η θερμοκρασια ειναι υπο το 0 τοτε δειχνει 40

οταν η θερμοκρασια ανεβει στους + τοτε η 1η εδειξη ειναι 113 114, οσο ανεβανει, τοσο προχωραει και αυτη..

δηλ. αν σου δειχνει 120 τοτε ειναι +6

:)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 χ 256 Corsair με BH5 οι οποίες πηγαίνουν 240 κατι... Λοιπον, εκανα μερικές δοκιμές, παρατήρησα το εξής: Μέχρι 3.2-3.25 ρεύμα όλα παίζουν μια χαρά. Οταν ειναι για παραπάνω, αρχίζουν τα λάθη και τα προβλήματα, οι μπλέ οθόνες κλπ. Μου δίνει την εντύπωση δηλαδή οτι το cpu δεν αντέχει πολύ τάση... Ενώ οι μνήμες φαίνεται να πηγάινουν. Σα να ειναι ευαίσθητος ο memory controller... Με νεράκι όλα αυτά. Δε μπορεί δηλαδη με 3.2 στα 235 να μην έχω κανένα λάθος, να τρέχει πι κλπ και στα 237 με 3.3 να μου πετάει πολλά λάθη στο μεμτεστ και να τρώω μπλέ οθόνες...

Σημερα ηρθαν και οι VX :) οπότε θα έχω και κάτι καινούριο να δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 16:21]

Βρήκα 2 χ 256 Corsair με BH5 οι οποίες πηγαίνουν 240 κατι... Λοιπον, εκανα μερικές δοκιμές, παρατήρησα το εξής: Μέχρι 3.2-3.25 ρεύμα όλα παίζουν μια χαρά. Οταν ειναι για παραπάνω, αρχίζουν τα λάθη και τα προβλήματα, οι μπλέ οθόνες κλπ. Μου δίνει την εντύπωση δηλαδή οτι το cpu δεν αντέχει πολύ τάση... Ενώ οι μνήμες φαίνεται να πηγάινουν. Σα να ειναι ευαίσθητος ο memory controller... Με νεράκι όλα αυτά. Δε μπορεί δηλαδη με 3.2 στα 235 να μην έχω κανένα λάθος, να τρέχει πι κλπ και στα 237 με 3.3 να μου πετάει πολλά λάθη στο μεμτεστ και να τρώω μπλέ οθόνες...

'γεια στο στομα σου , μια παρομοια συμπεριφορα μου εχει πρηξει τα @@ και εμενα, βεβαια , εδω πανε 250 , αλλα ξαφικα πετανε απερα λαθη στο μεμτεστ και δε στρωνουν ουτε με 3.6+ .Για το μεμ κοντρολερ εχω καταληξει , αλλα και παλι , δεν μπορω να πω με σιγουρια ,στο μεταξυ εχει βουηξε και ολο το xs οτι εχει προβλημα σε μεγαλο φσβ-ο IMC- (και απο τα 250) , και οτι το πραιμ σχεδον ποτε δενμ βγαζει 24ωρες σε winch

Link to comment
Share on other sites

@all τρελη συμπτωση, μιλαω με τον chalie απο το XS γι'αυτο ακριβως το θεμα περι-winchester και high Vdd

@papatsonis δεν βγαινει prime σε πολλους μετα τα 2500mhz, εχει σταλει mail στο author του prime μηπως υπαρχει θεμα συμβατοτητας

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη θα το κανονίσουμε αυτό που μου έιπες. Απλά δεν έχω προλάβει γενικά απο το τρέξιμο.

@Βασίλης, φυσικά, ρεύμα άπλετο lol

Ηρθαν και οι VX σήμερα, ενα πρόχειρο τεστάκι έδειξε 260 με 2-2-2-5 1Τ :D:D:D:D:D , βέβαια με 3.6 ρεύμα... Θέλει ψάξιμο ακόμα μιας και ειναι περίεργο το οτι έτρεχα πι κανονικά με 3.6 ρεύμα στις μνήμες ενω με τις BH5 στα 3.4 δεν μπορούσα...

@unseen, αστα να πάνε, αφου τα ξέρεις αυτά.... Αναζήτηση μνημών Νο2 :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 22:21]

ειναι περίεργο το οτι έτρεχα πι κανονικά με 3.6 ρεύμα στις μνήμες ενω με τις BH5 στα 3.4 δεν μπορούσα...

Κατα 99% ειναι θεμα RAM+συμβατοτητας και οχι IMC αυτο καταλαβα σε εμενα δεν παιζουν τα BH-5...

(τουλαχιστον με αυτον τον συνδιασμο Mobo + CPU) με το nforce2 επεζαν με 2.9V 232memtest error free (dual channel), και σε ενα φιλο με IC7 που τα ειχα δανεισει τοσο καιρο τα ειχα στα 240 κανονικοτατα σε win και sPI (δεν τα εχω δοκιμασει εκει σε memtest)

ας ποσταρουμε τι BH-5 εχει καθενας ... εγω εχω kingston pc3200k2/1g 2x512 double sided (<---- και περιμενεις να σου παιξουν κακομοιιιιιιιιρηη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Ηρθαν και οι VX σήμερα, ενα πρόχειρο τεστάκι έδειξε 260 με 2-2-2-5 1Τ :D:D:D:D:D , βέβαια με 3.6 ρεύμα... Θέλει ψάξιμο ακόμα μιας και ειναι περίεργο το οτι έτρεχα πι κανονικά με 3.6 ρεύμα στις μνήμες ενω με τις BH5 στα 3.4 δεν μπορούσα...

παίδες αυτό που λέτε ότι με ρεύμα παθαίνει πλάκα ο mem controller δεν ισχύει, μόλις το απέδειξε και ο Trooper αλλάζοντας απλά μνήμες. Για παράδειγμα και οι TCCD με πάνω από 3v αρχίζουν τα errors κλπ. είναι ανάλογα τις μνήμες απλά δε πάνε παραπάνω είτε λόγο IC είτε λόγο BIOS δε ξέρω δε το έχω διαλευκάνει αυτό ακόμα πάντως ο IMC δεν έχει σχέση μάλιστα αν δουλέψω με SC φαίνεται να πάει παραπάνω το ρεύμα πριν μαμηθεί στα errors απ ότι με DC, το Vdimm δε το τρώει ο IMC αλλά το Dimm :) νομίζω τη σωστότερη συμπεριφορά πάνω σε αυτό το θέμα την έχει η DFI αλλά δε ξέρω τι διαφορετικό έχουν κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.