Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

πολυυυυυυυυυ περιεργο

καταρχην ειμαι με το BIOS 1.41 του Onepagebook αλλα το ειχα δοκιμασει και με τα αλλα (σχεδον ολα)

κανω κατι δοκιμες με 32MB spi περι των 2.7GHz και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι απο το BIOS αν δοσω Vcore 1.55V+ χ% (οτι και να ειναι αυτο) δεν ειμαι σταθερος με τιποτα στο 15λεπτο το χανω

τωρα δοκιμαζω Vcore 1.5 +3.3 +5 +8,3 +10 και ειμαι σταθεροτατος ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

@@

με τα ΒΗ5 που εχω, δεν εχει καμια διαφορα απο το 1.36 στις μνημες με 2.85, εκτος οτι εχασε την επιλογη για περισσοτερο ρευμα στο cpu.

το μονο καλο στην υποθεση, ειναι πως βρηκα τροπο να αλλαζω το Bios μεσα απο τα ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομενος στο 1.51 , ειναι οριακα καλυτερο (οχι σε μεγαλυτερο fsb , αλλα εκει που αρχιζαν τα αλλα να δινουν ασταθεια αυτο ηταν σταθερο για +1-2μηζ .π.χ. στα 265 με το που εκανα apply στο clockgen -παλια- μαμιοταν ο διας, ενω τωρα ετρεχα και spi 1m.Στα 266.4 , βεβαια μας αφησε χρονους και αυτο.

Την ταση ναι μεν τη χανεις ,αλλα απο το core center ακουει κανονικα , οποτε δεν ειναι προβλημα.(εκτος αν θελεις να μπουταρεις σε πολλαααααα μηζ.. :) )

Link to comment
Share on other sites

γκουχ γκουχ για μενα χτυπαει η καμπανα?

με αερα καλουτσικο (hyper6) φτανει 2420 χαλαρα... αν πεταξεις και 1.5+3.3% vcore = 1.5 πραγματικο (οπως ειμαι εγω για καθημερινα) 2593 με τις μνημες στα 2.5-3-3-5 235χ11

το δικο μου θεωρειται και καλο κομματι αλλα αν θες την γνωμη μου ΓιαγκΤ παρε τον 3200+ φαινεται οτι clockaroun στα MHz που φτανουν και οι 3500+ και ειναι και 100usd λιγοτερα περιπου

Link to comment
Share on other sites

@edsee τα timmings ετσι και αλλιως τα πειραζω με το tweaker, -αν και ιδια ηταν- .Πιθανολογω οτι θα πειραζει τα εσωτερικα τιμμινγς του chipset, μιας και εκει δεν κανει παιχνιδι το tweaker .(με κανα wpcredit θα γινοταν παιχνιδι , αλλα ποιος αποκωδικοποιει τι ειναι τι.)

@ΓιαγκΤ αν το εργοστασιακες σημαινει default ταση στον επεξεργαστη, τοτε με τη μαματη ψυκτρα , περιπου τα 2500μηζ πρεπει να τα εχεις με default ταση, απο οτι διαβαζω οι 3500 90νμ , πανε καλυτερα απο τους 3200/3000+ , βεβαια οι μημες εκει 8α ειναι 227 οποτε μπορει να σε κοψουν αυτες..

Link to comment
Share on other sites

hyper 6 εχεις και εσυ πουλακι μου :D :D , για πες ποσο πας με την default της msi (1.45) ταση , για να δω αν ειναι πολυ μπανανα η ΠΑΡΑ πολυ μπανανα ο δικος μου..

btw , τι βδομαδα ειναι και τα λοιπα συναφη , ξερασε τα ολα τvρα :D

εμένα : CBBF(D νομιζω) 0432TPMW

1036416H40559

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 00:04]

το δικο μου θεωρειται και καλο κομματι αλλα αν θες την γνωμη μου ΓιαγκΤ παρε τον 3200+ φαινεται οτι clockaroun στα MHz που φτανουν και οι 3500+ και ειναι και 100usd λιγοτερα περιπου

Τώρα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Χθες, στις 21:05]

Την ταση ναι μεν τη χανεις ,αλλα απο το core center ακουει κανονικα , οποτε δεν ειναι προβλημα.(εκτος αν θελεις να μπουταρεις σε πολλαααααα μηζ.. :) )

τα 1.68 (1.550+13%, πραγματικα 1.72 με F@H) που θελει ο γνησιος εκπροσωπος της μπανανιας για τα 2600, μονο απο το 1.36 ερχονται, αλλιως με τα αλλα που φτανουν μεχρι το 10% (1.62), κανει restart.

Link to comment
Share on other sites

Το 1.51 δεν εδωσε και πολλα εαν και επιτελους βλεπω λιγοτερη αποκλιση απο dos σε win.Ειμαι ακομα σε δοκιμες.

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Αυτή η μητρική με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέχρι πόσο φτάνει άνετα έναν 3500 90nm;

Τα παντα ειναι θεμα κομματιου.Εαν τυχεις σε καλο κομματι , πραγμα αρκετο πιθανο με τους 90νμ θα πας τα 2500-2600 σχετικα ευκολα και με λιγο ρευματακι.Αρκετα βασικο να βγαλεις το φανακι στο γιοφυρι και να βαλεις η καποιο αλλο η το ιδιο και να σιγουρευτεις οτι πατα καλα και εχει μπει ενα στρωμα παστας.Τοτε το μονο που μπορει να σου δημιουργησει προβλημα ειναι αυμβατοτητα με τις μνημες...Διοτι το κοβω χαλαρα να παιζει κανα σκηνικο μιζας και τρεμουλας ωστε να τρεχουν καλα μονο με tccd ή booster + BH-5 για να τα αρπαξουν οι μνημεμποροι....Η ασυμβατοτητα του MSI και του Asus ειναι μνημειωδης....

Μ:devil: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

ο συνδιασμος booster + BH-5 σε μενα δεν εδωσε και τιποτα, εκτος αν θεωρειται επιτυχια τα 240 με 3.5+ volt, αισθητηρα θερμοκρασιας πανω στα Mosfet του booster και ολα τα ανεμιστηρια στα 12volt να γυριζουν σαν τρελα.

οι μνημες δεν πανε πανω απο 240, το τσιπ δεν παει πανω απο 2700, ευτυχως που η μητρικη 300αριζει για την πλακα και εχω να παρηγοριεμαι.

αν δεν ανοιξα μαναβικο, κατι κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 01:36]

Το 1.51 δεν εδωσε και πολλα εαν και επιτελους βλεπω λιγοτερη αποκλιση απο dos σε win.Ειμαι ακομα σε δοκιμες.

Τα παντα ειναι θεμα κομματιου.Εαν τυχεις σε καλο κομματι , πραγμα αρκετο πιθανο με τους 90νμ θα πας τα 2500-2600 σχετικα ευκολα και με λιγο ρευματακι.Αρκετα βασικο να βγαλεις το φανακι στο γιοφυρι και να βαλεις η καποιο αλλο η το ιδιο και να σιγουρευτεις οτι πατα καλα και εχει μπει ενα στρωμα παστας.Τοτε το μονο που μπορει να σου δημιουργησει προβλημα ειναι αυμβατοτητα με τις μνημες...Διοτι το κοβω χαλαρα να παιζει κανα σκηνικο μιζας και τρεμουλας ωστε να τρεχουν καλα μονο με tccd ή booster + BH-5 για να τα αρπαξουν οι μνημεμποροι....Η ασυμβατοτητα του MSI και του Asus ειναι μνημειωδης....

Μ:devil: :devil: :devil:

Όλοι λένε ότι δεν υπάρχει ασυμβατότητα με αυτές ρε Βαγγ λες σε μένα να δυστροπήσουν;

G.SKILL PC4400(DDR550) 2.5-3-3-7, PC3200 2-2-2-5 1GB Kit (F1-3200DSU2-1GBLE)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Όλοι λένε ότι δεν υπάρχει ασυμβατότητα με αυτές ρε Βαγγ λες σε μένα να δυστροπήσουν;

G.SKILL PC4400(DDR550) 2.5-3-3-7, PC3200 2-2-2-5 1GB Kit (F1-3200DSU2-1GBLE)

Εαν τα πραγματα ειναι ετσι καμαρι μου , τοτε δεν θα εχεις προβλημα.Ειναι οντως συμβατες μνημες με το αποκαΐδι μας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.