Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Ναι μάλλον τα νορμάλ TCCD είναι. Το κακό ειναι οτι η μητρική δίνει 2.73 volt ότι ρύθμιση και να της βάλω. Μαλλον το bios φταίει, θα δοκιμάσω να το ξαναπεράσω. Εχω το 1.41.

Τα volt της μνήμης ειναι μετρημένα πάνω στη μητρική απο το DDR Maximizer. Βάζω πχ 2.6, με το που πατάω F10 και save, κανει ρεβοοτ, μου δείχνει το maximizer 2.61,λέω οκ, και με το που παει στο boot, ανεβαίνει αυτόματα στα 2.72-2.73!!! Το ιδιο απο την ανάποδη κάνει εαν βάλω πχ 2.85 βολτ. Μολις πάει για boot, μου το πάει 2.73...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

μηπως εχεις trcd=2 ??? γιατι μονο τοτε δινει την ταση που λες (αν και με το δικο μου πολυμετρο μετρουσα 2.65=>.. μαλλον κλεβει αρκετα) , αν βαλεις trcd=3 ακουει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο τελικά, εαν δε βάλεις trcd=3, κάνει οτι γουστάρει. αντε να βγει ενα bios της προκοπής.... Παντως αυτο που μου έιπατε για 2.7 και 270 με 2.5-3-3-7 δεν ισχύει. Μου βγάζει λάθη στο μεμτεστ.

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την εβδομάδα θα έχω και εγώ μια msi neo2 να παίξω μαζί με ένα winchester οπότε θα σας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου με τα TCCD που έχω . Στο dfi μου πάντος (ut250) πηγαίνανε με 2,7 στα 8*270 1t 2.5 3 3 7 . Ίσως με την MSI να θέλουνε 2,8 τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Kατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δειχνει αρνητικες

θερμοκρασιες... με το LS επανω μου εδειχνε +40!!! και βασικα νομιζα οτι δεν πατουσε η κεφαλη σωστα.. αλλα τελικα ειναι βλαμμενο το MSI, μονο οταν η θερμοκρασια γινεται θετικη τοτε απο 40oC πηδαει στα 113oC ..λολ

τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω ποτε περναει το 0οC

(βιος 1,41)

Link to comment
Share on other sites

το msi αλλά και άλλα mains 939 με winchester(0,9 n) πανω κιολας λενε δεν δουλεύoυνε με αρνητικές θερμοκρασίες .Στο xs πολύ εχουνε προβλημα. Κατι ασχετο απο που πηρες το LS γιατι ψηνομαι και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 09:13]

Έχεις δίκιο τελικά, εαν δε βάλεις trcd=3, κάνει οτι γουστάρει. αντε να βγει ενα bios της προκοπής.... Παντως αυτο που μου έιπατε για 2.7 και 270 με 2.5-3-3-7 δεν ισχύει. Μου βγάζει λάθη στο μεμτεστ.

Δοκιμασε και 2.6-2.65. Δεν χανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα και μονο , για οσους δεν εχουν προσβαση σε καλες μνημες τα samsung με TCCC δειχουν να αποδιδουν πολυ καλα για τα λεφτα τους.Τα twinmos ακομη και με τα νεα rev ειναι πολυ pos.Σε λιγες μερες θα εχουμε ενα καλο review με μνημες του εμποριου αλλα και "αλλες".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Ενημερωτικα και μονο , για οσους δεν εχουν προσβαση σε καλες μνημες τα samsung με TCCC δειχουν να αποδιδουν πολυ καλα για τα λεφτα τους.Τα twinmos ακομη και με τα νεα rev ειναι πολυ pos.Σε λιγες μερες θα εχουμε ενα καλο review με μνημες του εμποριου αλλα και "αλλες".

Σωστός...

Επιτέλους να δούμε και επιδόσεις και συμβατότητα...

Νονέ είσαι άρχοντας

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και εγω ...

Specs

Winchester 3500+ 0437

MSI Neo2 plat 0439A2 Korea

2x512 BH5 (double sided) και παιζουν αλλα μονο με 2.85V απο BIOS, αν γινει στραβη και κανεις reset cmos θες η booster η ενα σετακι αλλων chip για να βαλεις απο BIOS 2.85 (max)

Περιμενω απο εβδομαδα Powerstream 520 + DDR Booster για να πιεσω και τις μνημες λιγο

προς το παρον (λογο ελειψης booster και σοβαρων τασεων (chieftech 360W))

δοκιμαζω mobo και CPU, οχι μνημες ...

παρτε ενα screenshot ... με αυτο μπορω να bootαρω κανονικα σε Win (check FSB)

post-1377-1416071370,3682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks man μαλλον το ξανασκεφτηκα (και εγω και το MSI) για τα BH-5...

οταν μπαινουν πανω γινεται ΚΟΛΑΣΗ απο το BIOS μεχρι τα Win ασταθεια ακομα και στο BIOS μεχρι και το Bootblock ειδα σε πολλα boot και επαθα ενα ψιλοκαρδιακο...

Οταν μπαινουν τα 2x256 3200 Plat EL rev 1.1 (ξερει κανεις τι chipακια ειναι ? CH-5?)

Ολα καλα εως πολυ καλα

πχ---> http://img.photobucket.com/albums/v503/eedse/357x7178spi32m.jpg

το HTT ειναι στο 3x και οριακα εφτασα μεχρι 365Mhz

@Daidalos Δεν ειναι και τοσο περιεργο ... ειναι συνιθισμενο να μην αρεσουν στο MSI καποια double sided bh-5 (οχι ολα μερικα ...) εγω εχω τα KHX3200k2/1g

Link to comment
Share on other sites

επεσε στα χερια μου ενα msi neo2 με ενα winchester 3000+ και ειπα να κανω μια δοκιμη με τις ocz rev 2 3200 platinum που έχω. Με default ρευματα και 2,85 στις μνήμες.342*7 hht και 285 fsb τις μνήμες(2*512 1Τ παντα) δηλαδή έτρεξα με διαιρετη 166 οπωε προτεινουνε και πολυ στο XS ειχα τα παρακατω.Υποψην win δεν προλαβα να σεταρω ακομη γιαυτό μετρησα μονο με memtest(test 5).

post-403-1416071376,0792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και 288 εβγαλα κανα 2 pass αλλά μετά έβγαλε 2 λάθη.Ισως αν μπορούσα να δώσω κανα 2,9 Vdimm να το περνούσε και το 288. Τα 285 πάντος τα εχουνε οι μνήμες ανετα.Επισης καθησα και εβγαλα το cooler απο το chipset πριν βάλω την μητρική στο κουτι και χώρια που είχε ισα ισα μια κουτσουλιά παστα την οποία την αλλάξα φυσικά παρατήρησα ότι το chipset ητανε made in taiwan η κακη παρτίδα δηλαδή αφού στο Xs λενε ότι τα καλα ειναι made in korea. Την cpu την πηγα μεχρι 2700 με default ρευμα αλλά μπήκα μονο σε memtest μιας και δεν προλαβα να σεταρω win ακομη πάνω.Καλο o/c πιστεύω απο 1800 στα 2700 με default ρευμα και stock ψυκρα!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πάντως το μεμτεστ δεν ειναι αξιόπιστο για τις TCCD. Το έχω αφήσει να τρέχει για πολύ ώρα πχ στα 280, χωρίς κανένα λάθος, κι όμως στα windows να μη τρεχει καν το πι, και να βγάζει και άλλα λάθη, πχ να σκάει ο explorer και άλλα τέτοια. Απο ρεύματα έχω δοκιμάσει πιο πολύ, πιο λίγο κλπ. Υπάρχει το ιδανικό σημείο για κάθε Μηζ από οτι κατάλαβα... Αλλά πχ μπορεί με 2.85 να βγάζει λάθη, με 2.81 να βγάζει λάθη, αλλα με 2.83 να μή βγάζει λάθη! Ας ειναι καλά το DDR Maximizer που μου κάνει τη ζωή έυκολη (αλλάζω τα ρεύματα την ώρα που τρέχει το μεμτεστ ) :p

@crmaris, Πολύ καλό o/c :) Αν καταφέρεις και παίζει με 285 στα win θα είσαι άρχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

@daidalos Θα ειμαι πατρα το σαβ. το βραδυ για δουλεια!!!

Ριξε κανα πμ να κανονησουμε να βρεθουμε αν ειναι!

Ερωτηση: Οι τασεις που διαβαζει το MSI ειναι ασχετες η μου φαινεται??? Η 5αρα για παραδειγμα απο bios φαινεται 4,90 ενω στα μολεξ με πολυμετρο μετρηθηκε 5,25!!! Η 12 αρα φαινεται 12,65(!!!!) ενω ειναι με πολυμετρο 12,20! Τελος η 3,3 ειναι με πολυμετρο 3,35 και το Bios δειχνει το φοβερο 3,1!!!

Με το vcore τι παιζει?? Ξερει κανει που μπορω να το πολυμετρησω???

Link to comment
Share on other sites

@trooper. δεν ειναι δικιά μου η μητρική. Πελατη ειναι και την στείνω απλος δοκιμασα τις μνημες μου πανω σε αυτην.Δεν προλαβα καν να σεταρω win πανω.Απο τεταρτη που θα εχω χρονο θα δω τι γινεται.Παντως ο winchester 3000+ δεν μασαει τιποτα. Πηγε default στα 2700 για χαβαλε και πιστευω τραβαει και αλλο ανετα.Αλλα και η msi με εντυπωσιασε 350 fsb την πηγα αλλά η μνημες πια πεταξανε λαθη(καιρος ητανε) αφου τρεχανε 291 fsb (2.5 4 3 7 1T 2*512). Το κολπο στην MSI ειναι να παιξεις με διαιρετη 166 και οχι 1:1.Και κατι αλλο ουτε bios καν δεν flashara αλλο. Δεν προσεξα ουτε πιο φορουσε απο την μανα της πανω.Με εντυπωσιασε αυτο το main αλλα κυριος η cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.