Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

ναι το πιο πανω, οι τασεις ηρθαν οπως αναμενοταν , -απο 1.67, πηγε 1.87 (με 2ΚΩ)- , αλλα δεν εκανε την πραμικρη διαφορα.Επίσης , το γουρουνο φετ , στο οποιο μεtραει το vdd ,ζεσταίνεται σχετικά (55-60 βαθμους πρεπει να εχει), -και σε default ταση- οποτε αν περισσεύει καλό ειναι να βαλεις καμια μικρη ψυκτρουλα

Link to comment
Share on other sites

το 1,36β χρησιμοποιουσα ετσι και αλιως, αλλα ενω του gravedigga , παει μεχρι τα 255 εμ ιδια ταση σχεδον , μετα εκεινος εχει και "δευτερα" :'( , ενω εμενα τα φτυνε .Παντως , θα ξανα κανω τςρα σε λιγο μια αποπειρα, για 7(ραμ 166:200) χ340 => ραμ = 264,.. , με ιδια ταση(με αυτον) και θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ειναι o controller.Καπου την ειχα ψιλιαστει εγω και στην πορεια που δοκιμασα και αλλους επεξεργαστες τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακη.Κατι παιζετε με τα βιος της msi.Γιατι παραξενευτηκα που το 1.41 εδωσε πανω εστω και λιγα μηζ σε ολες τις μνημες.Και το κλου ηταν οταν μπηκαν τα pqi το board απλα να πεταξει.Παλι βεβαια με αποκλιση απο τα σταθερα στο dos και στα win αλλα μιλαμε απλα πηγε πολυ πανω απο ολες τις αλλες περιπτωσεις.Για καντε καμια πασα το bios αυτο το "καλο" του grave να δουμε τι κανει....

P.s. Θα αλλαξω και την ψυξη στο κατω γιοφυρι , εχω δανειστει και μερικες αλλες μητρικες να δω τι παιζετε οποτε εν αναμονη του ΣΚ...

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι τα διαφορα BIOS που 'ανεβαζουν' τις μνημες απλα κοβουν και ραβουν τα timmings στα μετρα ορισμενον. εκανα βλακια που δεν το ψιλιαστικα νωριτερα οταν εψαχνα ποιο BIOS να αφησω που δεν κραταγα καθε φορα screen απο το A64tweaker

τωρα εμεινα με το modded 1.41

vagouridi αναμενουμε νεα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις το 1.51? αν και αρκετοι αναφερουν οτι τους πηδηξε το sata , και μιας και ειμαι με sata, δε το δοκιμαζω.

Πάντως , vag , δεν ξερω αν ΔΕΝ ειναι ο IMC , τι σκ@τα ειναι πια, δεν ειναι δυνατο με 3.38 να βγάζει prime στα 254 (6 ωρες και το σταματησα) , και στα 260 μεχρι και 3.7 σταδιακα , που δοκιμαζα , να πεταει απο καποια στιγμη και μετα BSODs, , στα 264 δε, και με 3.8, με το που τρεχω καποια απο τα : unbuff sandra, ή everst mem write bench , να τρωω στο καπακι μπλε οθονη και reboot καποιες φορες

edit : στο xtreme παντως μουρμουρανε οτι οι νεωτεροι winchester εχουν πολλοι καλυτερους IMC και ο onepagebook πηγε πολυ πιο πανω και με λιγοτερη ταση με τις tccd, για αυτο κλεινω προς αυτο.Εξάλλου οπως ειπα και πιο πανω το vdd mod δεν προσεφερε τπτ, για αυτο δε μου μενει και τπτ αλλο , εκτος απο το Vhtt mod <-γιατην ωρα το ξεχνω , (και θεωρωντας οτι αφου πανε τοσο γραμμικα οι winbond αποκλειεται να τα στηλωνουν ετσι αποτομα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

δοκιμασε κανεις το 1.51? αν και αρκετοι αναφερουν οτι τους πηδηξε το sata , και μιας και ειμαι με sata, δε το δοκιμαζω.

Πάντως , vag , δεν ξερω αν ΔΕΝ ειναι ο IMC , τι σκ@τα ειναι πια, δεν ειναι δυνατο με 3.38 να βγάζει prime στα 254 (6 ωρες και το σταματησα) , και στα 260 μεχρι και 3.7 σταδιακα , που δοκιμαζα , να πεταει απο καποια στιγμη και μετα BSODs, , στα 264 δε, και με 3.8, με το που τρεχω καποια απο τα : unbuff sandra, ή everst mem write bench , να τρωω στο καπακι μπλε οθονη και reboot καποιες φορες

Aυτο ειναι που παρατηρησα και εγω , οτι παρολο μου στο μεμτεστ ολα οκ στα win ασταθεια και αναλογα με τις μνημες επρεπε να κατεβω στην συχνοτητα των μνημων απο 5 εως και 30 μηζ , κατι που δεν το παθαινα στο msi 754 socket.Θα δειξει το ΣΚ τι παιζει , εαν και παλι δεν βγαλω ακρη θα τα στειλω ολα και θα μεινω με τον φορητο...

Link to comment
Share on other sites

οι απανταχου MSI-άδες και χρηστες ΒΗ-χ , ας δοκιμάσουν το 1.51 bios ;) -ΤΟΝΙΖΩ οτι καποιοι που ειχαν sata raid ειπαν οτι τους τα μαμησε , παντως , εδω με απλο sata ,, παει μια χαρα.

Ενω δε μπορω να πω οτι με ανεβασε τρελλα -δε δοκιμασα και κτηνοβολτ ακομη- στα 260 ομως, ενω πρωτα δε σταθεροποιόταν με τπτ, τωρα φαινεται (εχει βγαλει 8μ σπι, και τρεχει το 16μ τωρα) να ειναι σταθερο με 3.53 (+ 45' περιπου cod sta 10x260) και ισως και με λιγοτερο.με αυτα τα timmings παντα

a64+tweaker.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω με περισσοτερη σιγουρια τωρα οτι το 1.51 bios ειναι ΑΡΚΕΤΑ (για να μην πω πολυ στην περιπτωση μου) καλυτερο , απο τα αλλα , οι μνήμες στα 260 ,έβγαλαν 18500% coverage με 3.53 στo memtest, + prime για κανα μισαωρο (βαρεθηκα) ενω πρώτα έτρωγα bsods για πλακα

Link to comment
Share on other sites

lol , το καλο ειναι ,παντως, οτι μολις τωρα αποκλειναν απο τη γραμμικη περιοχή (θα επρεπε να ημουν με 3.48-49 περιπου) οποτε λογικα με 3.62 θα πρεπει να ειμαι πραιμ σταβλε στα 265... αν το θελησουν οι υπολοιποι αποσταθεροποιητικοι παραγοντες..:weep:

btw... BH-6 είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.