Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από enduracell [Χθες, στις 23:36]

DC, το Vdimm δε το τρώει ο IMC αλλά το Dimm :) νομίζω τη σωστότερη συμπεριφορά πάνω σε αυτό το θέμα την έχει η DFI αλλά δε ξέρω τι διαφορετικό έχουν κάνει.

βασικα στην DFI απλα πηραν τον Oskar wu...αυτο εχουν κανει διαφορετικο, ειναι σαν να εχουν βαλει το Vdimm mod ιδη στο board οποως ελεγε και ο bigtoe

τωρα για τη RAM αποκλειεται να φταει CPU (καλα μπορει να φταει αλλα οχι σε εμας) αλλα κατα 99% τα dimms και ασυμβατοτητα τους με το MSI...

/εδιτ ορθογραφιιιιιαααα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Με το tweaker δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, εχεις κανενα screenshot απο δικές σου ρυθμίσεις ? Τις πιο πολλές φορές οταν πείραζα κάτι στο tweaker, απλά πάγωνε το μηχάνημα αμέσως και με είχε τσαντίσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Χθες, στις 17:02]

'γεια στο στομα σου , μια παρομοια συμπεριφορα μου εχει πρηξει τα @@ και εμενα, βεβαια , εδω πανε 250 , αλλα ξαφικα πετανε απερα λαθη στο μεμτεστ και δε στρωνουν ουτε με 3.6+ .Για το μεμ κοντρολερ εχω καταληξει , αλλα και παλι , δεν μπορω να πω με σιγουρια ,στο μεταξυ εχει βουηξε και ολο το xs οτι εχει προβλημα σε μεγαλο φσβ-ο IMC- (και απο τα 250) , και οτι το πραιμ σχεδον ποτε δενμ βγαζει 24ωρες σε winch

μιας και ειμαι ο 3ος (αν δεν κανω λαθος) με τα ΒΗ5 που κανει πανω κατω τα ιδια, μαλλον φταινε τα ΒΗ5 παρα οτιδηποτε αλλο.

kingston valueram 2x256 single sided

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντυπωση που λες οτι με το που πειραζες κατι κολλουσε, εκτος απο ******* δικια μου( π.χ. στα 2700 να βαζω διαιρετη στις μνημες 10 :wall: ) , δε μου εχει κολλησει ποτε.Μπας και ειχες ανοικτο παραλληλα και το pu-z ?? το λεω μηπως και επειδη χρησιμοποιει τον ιδιο i/o driver , κολλαγε το μυαλο του

Link to comment
Share on other sites

papatsonis εγώ θα δοκίμαζα tref 3.9us από το tweaker (στην πραγματικότητα είναι 7.8us αλλά ο Codered το έχει βάλει ανάποδα με τα άλλα, για να δεις τι πραγματικά είναι μπορείς να το δεις από το CBID) το 15.6us παραείναι σφιχτό και καλύτερα να χρησιμοποιείται στο 1Μ μόνο για να πάρεις οριακό bench. Checkάρε και τι λέει ο rojakpot

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί να έχει τα value λίγο off στο tweaker γενικά εγώ παίζω μόνο με 3.9 (δηλαδή 7.8us) και 15.6 για πολύ οριακές καταστάσεις, εξ άλλου το datasheet τον Winbond ΒΗ/CH λέει 7.8us ;). Αν θες κάτι άλλο από αυτά setάρετα με το CBID (αυτά τα έχω διασταυρώσει με memtest86, Sandra, CBID και το Rightmark Mem αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Υπάρχει τρόπος να ξεκινήσει αυτή η μητρική από USB flash το memtest86+;

Λογικα ναι....βαζεις για first boot device το usb κ τρεχει κανονικα το memtest....ο τροοπερ το ειχε κανει νομιζω γιατι κατι ηθελε να κανει...!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ενω εχεις μπριζωμενο το usb flash και να εχεις στο βιος την επιλογη enabled other boot devise κατα την διαρκεια του post να πατησεις F11 , τοτε λογικα πρεπει να σου βγαλει την επιλογη για το στικακι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.