Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5

Τα τσιπάκια της OCZ πρέπει να είναι τα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ της Winbond "UIT" - ή κάπως έτσι - που θα τα δουλέψει και η Twinmos..... ;)

!!!!!?????!!!!!????? πολύ ενδιαφέροντα νέα, η Winbond back in business... :D
Link to comment
Share on other sites

εμ ως ποτε νομιζαν οτι θα το κρατουσαν μυστικο ...

μακαρι να ειναι winbond και να ειναι τα αντιστοιχα CH-6 με τις παλιες καλες εποχες γιατι αν ειναι οντως ετσι θα δουμε τρελα πραγματα τους επομενους μηνες ...

Link to comment
Share on other sites

εκτος και αν κανω κατι εγω τρομερα στραβα μεχρι τωρα για δοκιμαστε να δωσετε 1.85 στο Vagp... απο 246 που επαιζαν max οι μνημες τωρα bootαρω κανονικοτα με 252Hhz

δεν ξερω αν βοηθαει τις μνημες η το CPU , μολις τωρα το παρατηρησα

Link to comment
Share on other sites

περίεργο αυτό που λες γιατί ένας στο XS ζήτησε το AGPmod για την AV8, και τον ρώτησα τι το θέλει αφού δίνει 1.75 αλλά δε μου απάντησε, θα δοκιμάσω και γω να δω τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

εκτος και αν κανω κατι εγω τρομερα στραβα μεχρι τωρα για δοκιμαστε να δωσετε 1.85 στο Vagp... απο 246 που επαιζαν max οι μνημες τωρα bootαρω κανονικοτα με 252Hhz

δεν ξερω αν βοηθαει τις μνημες η το CPU , μολις τωρα το παρατηρησα

χμμ...αν αυτο που λες ισχυει ,λες να ισχυει και για 754 nf3 (εννοω την αυξηση του Vagp) ??

:hmm: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως? έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα, στον Κ8 τουλάχιστον δεν έχει να κάνει με τίποτα με το MCΗ να πω ότι ήταν στο corelogic το καταλαβαίνω....

Μήπως έχει να κάνει στη πραγματικότητα με το 83303D?

σε μένα λίγο που το κοίταξα δε μπορώ να πω ότι βοήθησε...

Link to comment
Share on other sites

ΟOOOOPPPPPPsssssssss............ :D

New Winbond UTT memory chips HEATS the market......... :D;)

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=634991#post634991

http://www.forumdeluxx.de/forum/showthread.php?p=1360650#post1360650

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=634991#post634991

Θα μου έρθουν δύο δείγματα από την Twinmos και θα σας πω....... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 18:32]

Για πιο λόγο έβγαλε η winbond τέτοια ics; Σκοπεύει ξανά να χτυπήσει την αγορά των overclockers;:D

Όχι.........Απ'οτι έμαθα είναι ΠΟΛΥ φτηνά τσιπάκια και θα τα δούμε και σε Kingston Value Rams - I hope - πάλι.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Όχι.........Απ'οτι έμαθα είναι ΠΟΛΥ φτηνά τσιπάκια και θα τα δούμε και σε Kingston Value Rams - I hope - πάλι.......

πολυυυυ ωραια! αλλα αν ισχυει κατι τετοια γιατι η OCZ λεει οτι τα VX τους θα ειναι limited edition και θα σταματησει η παραγωγη τους συντομα?

μολις βρηκα την επομενη μου μνημη, keep us update hipro5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

γιατί όμως? έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα, στον Κ8 τουλάχιστον δεν έχει να κάνει με τίποτα με το MCΗ να πω ότι ήταν στο corelogic το καταλαβαίνω....

Μήπως έχει να κάνει στη πραγματικότητα με το 83303D?

σε μένα λίγο που το κοίταξα δε μπορώ να πω ότι βοήθησε...

endu το ψαχνω το θεμα ... αλλα εκανα και παραλληλα μια τρελη ανακαλυψη χτες και εχουν αλλαξει τα δεδομενα των μνημων μου τρελα!!

ποιο συγκεκριμενα:

RAM : 2x256 OCZ EL Plat rev1.1 (DC) παντα σε 1:1 , 1T και timmings 2.5-3-3-5

(ψαχνω να βρω τι chipακια ειναι και δεν βρισκω ΤΙΠΟΤΑ!!!!)

με 2.85V επαιξαν μεχρι 247MHz error free memtest#5-6 (οπου αναφαιρω memtest ενοειται error free #5-#6

μετα απο ενα reset CMOS ανεβασα το Vagp στο 1.85 και κατα λαθος αντι για 2.85 εδωσα 2.7 στις μνημες. Αποτελεσμα ηταν να πανε μεχρι τα 252 σε memtest.

Νομιζα πως ηταν το Vagp .Μετα παω ΒΙΟS βλεπω την πατατα και χαμηλωνω το Vdimm στα 2.6 με το Vagp στο max παλι. οι μνημες τωρα πηγαν 257!!!!!ενω στα 258 παιζουν με 2-3 λαθη καθε 10 λουπες.

Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω με δεδομενα TCCD σφιχτα timmings με τις ιδιες τασεις (Vdimm=2.6,Vagp=1.85) , ποιο συγκεκριμενα απο τα AMD64 options του memtest εχω βαλει

rd-wr :2

wr-rd :2

rd/wr bypass :8

refresh rate : 15.6us (!!!!!!)

Command rate :1T

row cicle time : 10

ras-ras: delay :2

write recovery :3

Link to comment
Share on other sites

φτου και χθες παρήγγειλα τα VX :D Δε πειράζει σα τα OCZ δεν είναι καμία, δε νομίζω η Kingstone και η Twin να βάλει BrainPowerPCB :D

@esdee δεν αποκλείεται να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις τα Hynix χαρακτηριστικά που έχω δοκιμάσει δε θέλουν με τίποτα πάνω από 2.7. Βέβαια τα BH είναι άλλη ιστορία...

LOOOL στη φώτο βλέπω ότι η Twin έχει Brain Power PCB!!!!!:toomuchne, αυτά είναι πολύ καλά νέα :jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.