Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Ας συνεχίσουμε αυτό το thread.... Χάθηκε ολη η πληροφορία που έιχε μαζευτεί, ας προσπαθήσουμε να ξαναγράψουμε ότι μπορούμε...

Δε πρόλαβα να διαβάσω και το ποστ/τεστ του Ζαρρα για τις μνήμες... Οι δοκιμές που έκανα χτες/σημερα στη δική μου μητρική, δε μπορώ να πω οτι με έχουν αφήσει ικανοποιημένο ακόμα. Θέλει κι άλλο ψάξιμο.

Το περίεργο με τις TCCD είναι οτι ΔΕΝ θέλουν ρέυμα. Τουλάχιστον οι δικές μου. Το ανώτερο που "ακούνε" ειναι τα 3.1 βόλτ, ενω με παραπάνω ρεύμα βγάζουν πιο πολλά λάθη στο μεμτεστ. Εχω τραβήξει superpi με 1-1 στα 275Mhz, με 2.5-3-3-7 και 10 multi (δλδ 2750Mhz) και μού έδωσε το προσωπικό ρεκορ μου 30sec. Επίσης το ίδιο αποτέλεσμα έβγαλα νομίζω με 2-3-2-5 1T στα 230 με διαιρέτη, στα ιδια περίπου Mhz (2800 παρά κάτι). Εχω screenshots και από τα 2, θα τα ποστάρω άυριο.

Όλα αυτά με αέρα προς το παρόν, ελπίζω μεσα στην εβδομάδα να βάλω το water, μήπως και αλλάξει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Γαμωτη....χαθηκαν ολα τα καλα.....

Τσπ...θα πω ΠΩΣ ΚΑΠΟIΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ BACKPLATE ΑΠΟ ΤΗΝ MSI ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΚΡΙΜΕΝΗ....

o esdee νομιζω ειχε πει οτι πρασπαθουσε να το βγαλει θερμενοντας το με πιστολακι....το θεμα ειναι πιο απλο....Εγω την ειχα αφησει τυχαια εκει που καταληγε ο ζεστος αερας του air condition κ ξαφνικα....το πρωι παω να την παρω κ τσουπ...πεφτει απο μονο του το backplate....ουτε γατα,ουτε ζημια......:p

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αργα το βραδυ θα το ξαναβαλω, πρεπει πρωτα να δω που θα φτασει ο fx με την..."αστραπη" που αφιχθην σημερα το πρωι ;)

Παντως Trooper και οι δικες μου συμπεριφερονται ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με τις δικες σου απο οτι ειδα.

αλλα οπως λες χρειαζεται ελεινο ψαξιμο για να βρεθει η χρυση τομη :flower:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλη φαση ... θα το δοκιμασω και σε ενα INTEL preshot απο πανω και αν δε πιασει θα το βαλω για αρκετη ωρα σε πιστολακι η air condition...

Αnyway δεν πτοουμαστε και ξαναποσταρω το site με τα BIOS

MSI K8N Neo2 modded

http://www.lejabeach.com/MSIK8N/k8nneo2.html

@Βασιλη καλυτερα να ψαξεις κατι σε TCCD που να ανεβαινει καλα γιατι καλα τα voltage extreme αλλα κανεις δεν εχει δειξει πανω απο 277MHz το οποιο ηταν 256αρι καραselected ...

@trooper στα 275 εφτασες με 1T?

@zarras θα πεινασεις λες για 1μηνα ακομα αλλα το τσιμπισες το VapoLS (αν καταλαβα καλα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

Πολυ αργα το βραδυ θα το ξαναβαλω, πρεπει πρωτα να δω που θα φτασει ο fx με την..."αστραπη" που αφιχθην σημερα το πρωι ;)

Παντως Trooper και οι δικες μου συμπεριφερονται ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με τις δικες σου απο οτι ειδα.

αλλα οπως λες χρειαζεται ελεινο ψαξιμο για να βρεθει η χρυση τομη :flower:

Ναι ρε συ αλλά η μαμακια ειναι οτι δε μου έχει δώσει πουθενά τη "σιγουριά" οτι ειναι σταθερές... Ενω με τις BH5-6 ήξερες οτι και λίγο ρέυμα παραπάνω να τους δώσεις, θα εισαι πιο σίγουρος... Εδω πχ τωρα το έχω 10χ260 δουλεύει μια χαρά, αλλα μεμτεστ στα windows βγάζει έρρορς... Οποτε τι να υποθέσει κανενας...

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Σε λιγο καιρο (δηλαδη με το που βγουν) παιρνω ocz pc4200 el tccd voltlovers ......γι'αυτο......stay tunned.....χε!χε!

Χεχέ καλή ιδέα... τώρα που έχω volt να δώσω :hehe:

Αρχική απάντηση από esdee

@trooper στα 275 εφτασες με 1T?

Χμμ με 1Τ ίσως... δε θυμάμαι, παντως δεν ήταν σταθερό... θα δοκιμάσω με μικρότερο multi να δώ μεχρι που πανε.

Link to comment
Share on other sites

δωστε 2,7 και βαλτε 270 με 2,5 3 3 7 . Εμενα με 2,9 βγαζανε λαθη σε μερικα ψηλά fsb και με τα 2,7 πηγαινανε μια χαρα. Το ελεγε και σε ενα site που testare τις gskill ότι όταν έδινε 2,85 δεν πηγαινε πάνω από 265 και με 2.65 πήγε 270.Από εκεί πηρα την ιδια και όταν βλέπω να ζοριζονται στα ψηλά οι μνήμες αντί να ανεβάσασω ρίχνω τα volt ( ακριβώς το αντίθετο δηλαδη με τα bh5)

Link to comment
Share on other sites

2.7 ? λίγο μου φαίνεται. Δε μπορώ να δώσω τόσο λίγο... lol. Anyway, μερικές ακόμα δοκιμές.

280 με 2.5-3-3-7 2T.

280-low.jpg

Καλύτερη ποιότητα φωτό:

http://www.nobrains.gr/280-good.jpg

Πέρασε κι άλλα πολλά loops από το τεστ 5. Μπαίνει και win κανονικά με 280 αλλά ειναι λιγα Mhz...

Link to comment
Share on other sites

@trooper δοκιμασε 2,7 και δεν εχεις να χασεις τιποτα. Αφου δουλευουνε μια χαρα σε μενα δεν βλεπω τον λογο να μην δουλεύουνε και σε σενα. Παντος θερίζει ο 939!!30 sec pi!! εγώ με 2430 athlon 64 (754) και τις μνημες 270(8*300 με 8/10 διαιρετη) βγαζω 36 sec μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

δωστε 2,7 και βαλτε 270 με 2,5 3 3 7 . Εμενα με 2,9 βγαζανε λαθη σε μερικα ψηλά fsb και με τα 2,7 πηγαινανε μια χαρα. Το ελεγε και σε ενα site που testare τις gskill ότι όταν έδινε 2,85 δεν πηγαινε πάνω από 265 και με 2.65 πήγε 270.Από εκεί πηρα την ιδια και όταν βλέπω να ζοριζονται στα ψηλά οι μνήμες αντί να ανεβάσασω ρίχνω τα volt ( ακριβώς το αντίθετο δηλαδη με τα bh5)

Trooper εχει δικιο εγω για TCCD θα δοκιμαζα απο χαμηλα Volt και οπου εβγαζε λαθη θα εδινα (μεχρι 2.8V) Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν πει οτι με πολλα Volt τους εβγαζαν λαθοι εκει που με λιγοτερα ηταν σταθεροι

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω και εγω κατι .Αρκετοι εχετε tccd μνημες και παρουσιαζεται το φαινομενο , μεμτεστ σε dos error free και στα win εχετε προβλημα?Kαλο θα ηταν κατα την ταπεινη μου γνωμη να δοκιμασετε και λιγο μεσα στα win εαν εχετε λαθη πχ με prime και memtest.Εαν παλι τα ιδια και το παθαινετε πολλοι αυτο τοτε κατι παιζει ειτε με τις μητρικες ειτε με τα βιος....

Link to comment
Share on other sites

Α και επισης να λεμε που πηγαν οι μνημες και να λεμε τα ακριβη τιμινκς το 1Τ ειναι πολυ σημαντατικο.Οπως και να τεσταρουμε περα απο το memtest , ας πουμε και το το αλλο το ντοσαδικο το τεστ απο την MS ειναι καλο , ειδικα εαν εχετε ΒΗ-χ to test Lrand χτυπαει πρωτο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα tccd οταν περνουσανε memtest test 5 συγκεκριμενα τρεχανε και prime. βασικα με το S&M προγραμμα δοκιμαζω εγώ τις μνήμες μου πιο πολυ το οποιο αν εχεις προβλημα σε 1 λεπτο στο δειχνει κατευθειαν.Επαθα πλακα με το συγκεκριμενο προγραμμα το prime δεν το πολυεμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Trooper μου φαινονται πολλα τα 3.1volt. ΜΟΝΟ τα Voltloving TCCD's ακουνε τοσο. Αν εχει τετοια καλως, αλλα τοτε θα επρεπε να εισαι και 2-2-2 στα 230+. Κατι τετοια νουμερα πιανουνε. Αυτο που εχουν πει πολλοι ειναι οτι ξεκινας απο 2.6 και ανεβαινεις και οχι απο 2.8 (default). υπαρχουν περισσοτερες περιπτωσεις μνημων που εριξαν το voltage και σταθεροποιηθηκαν παρα περιπτωσεις μνημων που ανεβασαν voltage και σταθεροποιηθηκαν. Μιλαμε μονο για TCCD-normal non-volt loving chips ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.