Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

@δαιδαλος , : cpu vcore, μετρας στη θεση του πυκνωτη που λειπει , αναμεσα στους υπολοιπους στο κυκλωμα τροφοδοσιας της cpu , Βάλε τη γη καπου αλλου ,-μιας και ειναι κοντα και μπορει να κανεις κανα βεγγαλικο με τα προμπ-, και μετρα απο το + ( και τη γη στο 4πινο molex που ειναι πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

τα φουρφουρια αναβουν, οταν συνδεεται το καλωδιο στο τροφοδοτικο;

μολις ανοιγω το πολυμπριζο που παιρνει ρευμα το πισι, αναβουν τα ανεμιστηρια και η οθονη λεει τα δικα της πως δεν εχει σημα, και το πισι μπουταρει κανονικα πατωντας το κουμπι.

αυτο συμβαινει μονο οταν βγαζω το πισι εντελως απο το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 01:59]

τα φουρφουρια αναβουν, οταν συνδεεται το καλωδιο στο τροφοδοτικο;

μολις ανοιγω το πολυμπριζο που παιρνει ρευμα το πισι, αναβουν τα ανεμιστηρια και η οθονη λεει τα δικα της πως δεν εχει σημα, και το πισι μπουταρει κανονικα πατωντας το κουμπι.

αυτο συμβαινει μονο οταν βγαζω το πισι εντελως απο το ρευμα.

καλα ρωτας τα αυτονοητα? και βεβαια αναβει αλλα εμενα αναβει και η οθονη κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

τα φουρφουρια αναβουν, οταν συνδεεται το καλωδιο στο τροφοδοτικο;

μολις ανοιγω το πολυμπριζο που παιρνει ρευμα το πισι, αναβουν τα ανεμιστηρια και η οθονη λεει τα δικα της πως δεν εχει σημα, και το πισι μπουταρει κανονικα πατωντας το κουμπι.

αυτο συμβαινει μονο οταν βγαζω το πισι εντελως απο το ρευμα.

και εμενα ακριβως το ιδιο γινετε μονο που αν πατησω το κουμπι εκεινη την ωρα που ανοιγει ανοιγει και η οθονη μετα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 02:12]

καλα ρωτας τα αυτονοητα? και βεβαια αναβει αλλα εμενα αναβει και η οθονη κανονικα

γιατι αυτονοητα; αλλες μητρικες που ειχα, δεν ανοιγαν, αν δεν πατουσες το κουμπι στο κουτι.

κι αλλες το εκαναν, αλλα αποφασιζαν να μην ξανανοιξουν μετα.

υγ: το καλο με το SpeedFAN, ειναι οτι αλλαζει τις στροφες απο τα ανεμιστηρια στην msi. το κακο ειναι, πως δεν τις αλλαζει σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι TCCD θα μου σπάσουν τα νέυρα... Ειμαι μια χαρα 10χ260 , με 166 τις μνήμες (216 δλδ) με 2-2-2-5 1Τ, και μια χαρα ολα στα win, τα παιχνιδάκια παιζουν μια χαρα και λεω οτι επιτέλους βρήκα ενα σταθερό συνδυασμό. Οι μνήμες περνανε μεμτεστ μια χαρα...

Τρέχω το quickpar για να κανω fill ενα release που κατέβασα, και εκτος οτι εκανε 25 λεπτά ( ηταν και DVD με 10 pars), μου πεταει στο τελος, error, possibly memory fault!. Τα πηρα και εγω, κατεβάζω στα default, ρευμα 2.8, 200 μνήμες, 13χ200 cpu. Πάλι ερρορς, στο par, λιγότερα όμως... Βάζω 2.73, και ως δια μαγείας, το εφτιαξε και μάλιστα σε ελάχιστα λεπτά...

Μου φαίνεται θα ψάξω να βρώ BH5 και αυτές θα πάνε για πούλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Τα Sata σε τι συχνότητα HTT βγάζουν πρόβλημα και θέλουν απενεργοποιήση?

H συγκεκριμενη μητρικη εχει lock,αλλα καλο ειναι να βαζουμε το agp στα 67hz η και 68 κ να χρησιμοποιουμε τα port 3+4 οπου σιγουρα δεν παιζει προβλημα....το htt κ το γινομενο του ht πρεπει να βγαινει λιγοτερο απο 1000 η κοντα εκει...!

Καλα δεν τα ειπα η εκανα καμια πατατα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

γιατι αυτονοητα;

Γιατι εχεις και εσυ το almighty MSI που πρεπει να το υποστουμε με τις παραξενιες του

Αρχική απάντηση από Trooper

Αυτές οι TCCD θα μου σπάσουν τα νέυρα... Ειμαι μια χαρα 10χ260 , με 166 τις μνήμες (216 δλδ) με 2-2-2-5 1Τ, και μια χαρα ολα στα win, τα παιχνιδάκια παιζουν μια χαρα και λεω οτι επιτέλους βρήκα ενα σταθερό συνδυασμό. Οι μνήμες περνανε μεμτεστ μια χαρα...

Τρέχω το quickpar για να κανω fill ενα release που κατέβασα, και εκτος οτι εκανε 25 λεπτά ( ηταν και DVD με 10 pars), μου πεταει στο τελος, error, possibly memory fault!. Τα πηρα και εγω, κατεβάζω στα default, ρευμα 2.8, 200 μνήμες, 13χ200 cpu. Πάλι ερρορς, στο par, λιγότερα όμως... Βάζω 2.73, και ως δια μαγείας, το εφτιαξε και μάλιστα σε ελάχιστα λεπτά...

Μου φαίνεται θα ψάξω να βρώ BH5 και αυτές θα πάνε για πούλημα...

Μην μου ταραζεσαι!!! ψυξη στις μνημες εχεις ? τα 2.8 ειναι αρκετα για tccd και μπορει να θελουν λιγη ταση αλλα πολα ampere που δημιουργουν θερμοτητα. αφου στα 2.7V εισαι οκ μην το ψαχνεις!!!(γνωμη μου παλι καλα που πηγες 216 με 2-2-2-5 και 2.8V) 208-210 ειναι τα συνηθισμενα

Πρεπει να περασεις σιγουρα απο το σπιτι μου να δοκιμασουμε maximizer στα bh5 μου και τα tccd σου

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Θελει τα 1+2 sata disabled για να μην εχεις προβλημα.Επισης δοκιμασα το κιτακι PQI του billyvan και απλα το board πηγε σταθερα στα 275.....

εεεεεεμ λεω και εγω πως του εκατσαν τα PQI ετσι ξαφνικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 02:05]

Γιατι εχεις και εσυ το almighty MSI που πρεπει να το υποστουμε με τις παραξενιες του

και γιατι ειναι αυτονοητο να ξερω πως κανει το χαζο που αλλες μητρικες κανουν πριν ψοφησουν (ενω αλλες δεν το κανουν ουτε πριν ψοφησουν); εκτος αν ειναι default στα msi (ειχα παλια αλλα δε θυμαμαι κατι τετοιο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

και γιατι ειναι αυτονοητο να ξερω πως κανει το χαζο που αλλες μητρικες κανουν πριν ψοφησουν (ενω αλλες δεν το κανουν ουτε πριν ψοφησουν); εκτος αν ειναι default στα msi (ειχα παλια αλλα δε θυμαμαι κατι τετοιο).

Oτι και να παρουσιασει το MSI (κουλο) ειναι αναμενομενο ... btw πλακα εκανα ετσι για να γελαμε και λιγο με τον πονο μας (MSI)

και δεν νομιζω να ειναι default στα MSI...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Θελει τα 1+2 sata disabled για να μην εχεις προβλημα.Επισης δοκιμασα το κιτακι PQI του billyvan και απλα το board πηγε σταθερα στα 275.....

δηλαδη εγω που εχω τους σκληρους στα 1+2 να τους αλλαξω και να τους βαλω στα 3+4 ??

Link to comment
Share on other sites

thanks vag..:)

τωρα εχω ενα προβλημα με την μοβο..

μολις εκανα bios upgrade(εβαλα τα 1.3 απο το site της Msi..) και τωρα μου δινει 2 επιλογες για την ταση του cpu..

1)cpu vid που παει μεχρι 1.550

και

2)cpu volt που παει μεχρι 10% παραπανω απο το cpu vid..

δηλαδη οπως το υπολογισα μπορω να δωσω μαχ 1.7 volt στην cpu..Που ειναι πολυ λιγο..με το παλιο εδινα παραπανω..(1.8 νομιζω..)

τι να κανω τωρα..?να βαλω παλι το παλιο η καμια παλαιοτερη εκδοση..??:o

help..!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τα modded BIOS που δινουν μεχρι και +18% απο το CPU VID.

το 1.3Β7mod ειναι πολυ καλο και μπορεις να το παρεις απο εδω http://www.svcheats.com/MSI_Neo_Plat2_939/beta/trats

Η αν θες να δοκιμασεις καποιο αλλο δοκιμασε εδω http://www.lejabeach.com/MSIK8N/k8nneo2.html

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ το εβαλα κ αλλου ας το βαλω κ εδω που ανηκει πραγματικα...:

MSI Neo2 nforce3

SATA ports 1+2 δεν κλειδωνωνται, χρησιμοποιησε τα 3+4(αυτα που ειναι κοντιτερα στον επεξεργαστη)

slots για μνημες 3+4 λενε οτι δεν δουλευουν καλα,γι'αυτο χρησιμοποιησε το 1+2...αν κ σε μερικους δεν εχει αναφερθει το παραμικρο....!

cpu temp reading δεν δουλευε σωστα,σε μερικους εχει αναφερθει οτι δουλευει...!

πολυ σταθερο VCore ιδιαιτερα μετα το 1,9V

το vdimm κανει overvoltage σε πανω απο 2.90V

VTT tracks automatically, OCZ DDR-Booster δουλεωει πανω απο 4,0V (το βαζουμε στο slot 4 των μνημων)

Εχει προβλημα με τις bh-5 αλλα το τελευταιο bios το διορθωνει

Δεν του αρεσουν οι ocz eb

τρεχει καλα με ballistix

τρεχει καλα με tccd memory

2x Memory Interleaving?

TIP: Να μπουταρετε με ενα memory stick,μερικες μητρικες ερχονται με το bios 1.10 και δεν της αρεσει το dual channel...!

TIP: Το cpu fan header πρεπει να ειναι συνδεδεμενο, αν οχι,μποριε να υπαρξουν boot problems

TIP: Αν εχετε προβλημα να μπουταρεται με bh-5,δοκιμαστε με αλλο ντιμακι μνημης κ βαλτε το vdimm στο μεγιστο,μετα αλλαξτε το σε bh-5!

TIP: To CPU backplate ειναι καπως δυσκολο να βγει απο το MSI...απλα ζεστανεται το λιγο με ενα πιστολακι μαλλιων(η αφηστε το κατω απο ζεστο αερα σε air condition(απο προσωπικη εμπειρια)) κ θα βγει ευκολα μετα...!

TIP: Για καλυτερη αποδοση το MSI χρειαζεται μονο Vdimm/3.3V mod (αλλιως maximizer η OCZ booster).

Ακομα να δοκιμασεται το chipset mod η το HTT mod στο MSI .??.. μπορει να βοηθησει με LDT 4x @ > 260 HTT bus speeds

TIP: Το core center μπορει να κανει το συστημα ασταθες αν ξεχαστει να τρεχει!

TIP: Αμα εχετε προβλημα να μπουταρεται με χαμηλες θερμοκρασιες με winchester δοκιμαστε το τελευταιο beta bios!

TIP: απενεργοποιηστε τα fast writes

TIP: κλειστε NV/ATI Speed Up μεσα στα κρυμμενα bios settings

TIP: απενεργοποιηστε το performance mode

TIP: μονο το bios 1.36beta η επομενα για περισσοτερο 1.9v vcore

TIP: Τα χρωματισμενα ram slots ειναι διαφορετικα απο αλλα 939 boards. Τα slots 1&2 ειναι αυτα που ειναι πιο κοντα στο cpu κ ειναι dual channel

TIP: Χρησιμοποιηστε HTT multiplier 4x up to ~260 and 3x up to ~290

TIP: Χρησιμοποιηστε το + και το - η το PgUP & PgDn πληκτρα για να αλλαξετε το htt speed, ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ENTER

TIP: Κοιταχτε το official msi 939 neo2 tips and tricks guide thread

TIP: Ριχτε μια ματια σε αυτα τα 2 ram compability lists: 1 2

TIP: Vdimm=Vio, Vdimm, Vcore, Vdd & Vht mod

TIP: Μεσα στο bios πατηστε κ εχετε κρατημενο Shift+F2 κ μετα πατηστε ALT+F3 για να ξεκλειδωσεται τις ''κρυφες επιλογες'' του bios

TIP: Αν καποιος εχει προβληματα να κατεβασει την τελευταια εκδοση του MBM5 (και να χρησιμοποιησει το K8N NEO Plat mobo επιλογη, click settings,temps,CPU,κ διαλεξτε την πρωτη επιλογη για Winbond Diode 2)

TIP: Αμα αντιμετοπισατε προβληματα με ταAntec Neopower + Truepower PSUs κ επισης με ταPowerStream PSUs, δοκιμαστε το Bios 1.37 κ καλειστε το PSU μετα το shut down(δειχνει να βοηθαει)

TIP: Απενεργοποιηστε τα Agressive Timings στο Cell Menu αμα πηγαινεται για overclock

TIP: Προσθεστε στο northbridge λιγο ακομα thermal compound...(ΠΡΟΣΟΧΗ ομως,μπορει να χαθει η εγγυηση)

TIP: Το MAch II χρειαζεται καινουριο firmware για να δουλεψει με αυτη την μητρικη! Παρτε το απο δω!

TIP: Το vcore των winchesters δειχνει να κανει undervolt περιπου 0.1V, max vcore για winchesters ειναι 1.7V

TIP: bios collection: 1.10, 1.20, 1.23, 1.25, 1.30, 1.33, 1.34, 1.35, 1.36, 1.37, 1.41

TIP: beta biosses

TIP: 1.37 modded bios by Trats 1 2

TIP:lots of biosses, incl. beta and modded ones with changelogs

TIP: bios flash guide

TIP: windows tool bios flash guide

TIP: Τα πιο καινουρια boards, με S/N:K0411xxxxxx και S/N:K0410xxxxxx, δειχνουν οτι δεν εχουν πια προβληματα με winchesters σε μικρες-αρνητικες θερμοκρασιες!

TIP: get Codered's A64 tweaker

TIP: Αμα εχετε BH-5 memory χρησιμοπιηστε το A64 tweaker κ χαμηλωστε τα timings οπως πειγραφεται εδω

TIP: OC Guide για το msi k8n neo2 απο τον GraveDiggA (δεξι κλικ, save as και ανοιγεται με wordpad)

TIP: corsair xl pro memory δεν θα μαπινουν στην μητρικη εαν εχετε xp-90 or xp-120 heatsink

TIP: Τα νεοτερα northbridges (0410/0411) φαινεται να θελουν λιγοτερο vdimm για να φτασουν το ιδιο overclock σε 1:1!

TIP:Αμα εχετε προβλημα στο να μπουταρουν τα windows απο το sata("Error Loading Operating System"), να βαλετε SATA1/2/3/4 RAID στο "ENABLED", ακομα κ ανε δεν τρεχετε με RAID

TIP: Τα παλαιοτερα bios revisions χρειαζονται agp speed set to 67mhz για να το

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.