Jump to content



MSI Κ8Ν NEo2 Platinum


Trooper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Χθες, στις 22:45]

1. πολυ σταθερο VCore ιδιαιτερα μετα το 1,9V

2. To CPU backplate ειναι καπως δυσκολο να βγει απο το MSI...απλα ζεστανεται το λιγο με ενα πιστολακι μαλλιων(η αφηστε το κατω απο ζεστο αερα σε air condition(απο προσωπικη εμπειρια)) κ θα βγει ευκολα μετα...!

3. απενεργοποιηστε τα fast writes

4. κλειστε NV/ATI Speed Up μεσα στα κρυμμενα bios settings

5. Χρησιμοποιηστε HTT multiplier 4x up to ~260 and 3x up to ~290

6. Χρησιμοποιηστε το + και το - η το PgUP & PgDn πληκτρα για να αλλαξετε το htt speed, ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ENTER

1. lol.... lol... lol.... πανω απο ....1.9....

2. ειναι ιδιαιτερα ευκολο να βγει, αν παρατηρησεις το θυληκομα που κανουν οι υποδοχεις... βαζεις τις βιδουλες που ξεβιδωσες εκει τραβας ελαφρα και ξεκολλαει μονο του... δεν ειναι για μοστρα τα θυληκοματα που εχει...

3. ? γιατι ? fast write kai side band ορθονοιχτα! σε 3 καρτες δεν δημιουργησαν το παραμικρο προβλημα...γιατι να το κλεισουμε εφοσον υποστηριζεται και απο τις καρτες?

4. ? γιατι ? +150pt στο 3dm'01 ειναι αυτα :)

5. για το 4αρι μεχρι 270 και για το 3αρι 315 μου πηγε..

6. Μονο αν παιζουν Bios πλην του 1.2 και 1.41 οπου φυσικα και δεν συμβαινει το bug

:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

@unseen για bh-5 δοκιμασε 1.3B6mod η 1.3Β7mod, τα 1.41 και 1.51 (που υποσχονται σταθεροτητα καλυτερη στις μνημες) για καποιο λογο δεν μου κανουν εντυπωση (χτες η βραδια ηταν BIOS-night) και εχω την εντυπωση οχι χαλαρωνουν τα timmings κατι που δεν το θελω με ΒΗ-5 (δεν ειμαι σιγουρος ομως γιατι το σκεφτικα αργα να επαληθευσω την υποψια μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 14:14]

ποιο καλο παιδι που εχει τη μητρική εξω απο το κουτι ή προχειρη , μπορει να κοιταξει και να μου πει τι ακριβως γραφει το τσιπακι στον κοκκινο κυκλο?

damn unseen πως το ειδες με το ματι? εμενα παραλιγο να μου μεινει ο φακος στο chip τοσο κοντα που εφτασα αλλα και παλι με την digi το ειδα

welcome to the pit btw

post-1377-1416071387,1642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσα bios και να δοκιμασα, τα ιδια πανε με τα ΒΗ5 που εχω. στα 225+ με νορμαλ timings και 2.85 απο τη μητρικη, στα 240+ καρασφικτα απο το tweaker και 3.5+ απο το booster. το 1.36 εμεινε, γιατι δινει παραπανω ρευματα στο cpu. οχι πως εγινε και τιποτα, μαλλον δε χαμπαριαζει το δικο μου απο παραπανω ρευμα. εκτος αν το τροφοδοτικο συνεχιζει να τρωει φρικη απο το booster και να κανει restart μονο του, παιρνωντας το registry μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

ποιο καλο παιδι που εχει τη μητρική εξω απο το κουτι ή προχειρη , μπορει να κοιταξει και να μου πει τι ακριβως γραφει το τσιπακι στον κοκκινο κυκλο?

K8N-Neo2-Vdd-Vddr-mod_e1.jpg

418BR.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

5. για το 4αρι μεχρι 270 και για το 3αρι 315 μου πηγε..

και εμενα 3x357!!

Αρχική απάντηση από .38-.45

οσα bios και να δοκιμασα, τα ιδια πανε με τα ΒΗ5 που εχω. στα 225+ με νορμαλ timings και 2.85 απο τη μητρικη, στα 240+ καρασφικτα απο το tweaker και 3.5+ απο το booster. το 1.36 εμεινε, γιατι δινει παραπανω ρευματα στο cpu. οχι πως εγινε και τιποτα, μαλλον δε χαμπαριαζει το δικο μου απο παραπανω ρευμα. εκτος αν το τροφοδοτικο συνεχιζει να τρωει φρικη απο το booster και να κανει restart μονο του, παιρνωντας το registry μαζι του.

:coax:

Αρχική απάντηση από Βασιλης

418BR.....

dooooooing 3 ατομα 3 διαφορετικες αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

και εμενα 3x357!!

δεν λεει ποσο πρεπει να ειναι....αλλα ποσο θα επρεπε κ καλα να βαζουμε...!

Αρχική απάντηση από esdee

dooooooing 3 ατομα 3 διαφορετικες αποψεις

ε διαφορετικα δεν πρεπει να ειναι??καθε μητρικη εχει διαφορετικο αριθμο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

1. lol.... lol... lol.... πανω απο ....1.9....

το Vcore ειναι οντως πολυ σταθερο, σε idle πχ ειναι 1.641V και σε load 1.666 χωρις να κανει τσικ και στις δυο καταστασεις

εννοειτε με πολυμετρο ...

το Vddr ειναι αυτο που με προβληματιζει λιγο στη περιπτωση μου (και κατ'επεκταση στο θεμα ασυμβατοτητας με τα BH-5) μιας και λεγετε οτι στο 2.85 κανει overvolt 2.9 το mobo ενω εγω μετραω σταθερα 2.83V

μακαρι να ειναι αυτος ο λογος που δεν παιζουν τα bh-5 γιατι με ενα boosterακι θα λυθει το προβλημα και μετα ποιος ειδε την winbond και δεν τη φοβηθικε

παντως οσοι δεν αντιμετωπιζουν prob με bh-5 ας κανουν τον κοπο να μετρησουν το Vddr μπας και ειναι οντως σε αυτους 2.9V

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

το Vcore ειναι οντως πολυ σταθερο, σε idle πχ ειναι 1.641V και σε load 1.666 χωρις να κανει τσικ και στις δυο καταστασεις

εννοειτε με πολυμετρο ...

το Vddr ειναι αυτο που με προβληματιζει λιγο στη περιπτωση μου (και κατ'επεκταση στο θεμα ασυμβατοτητας με τα BH-5) μιας και λεγετε οτι στο 2.85 κανει overvolt 2.9 το mobo ενω εγω μετραω σταθερα 2.83V

μακαρι να ειναι αυτος ο λογος που δεν παιζουν τα bh-5 γιατι με ενα boosterακι θα λυθει το προβλημα και μετα ποιος ειδε την winbond και δεν τη φοβηθικε

παντως οσοι δεν αντιμετωπιζουν prob με bh-5 ας κανουν τον κοπο να μετρησουν το Vddr μπας και ειναι οντως σε αυτους 2.9V

Μπαα, το DDR Maximizer μου μετράει, το 2.85 ειναι 2.83.... δε παει βήμα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 16:06]

Μπαα, το DDR Maximizer μου μετράει, το 2.85 ειναι 2.83.... δε παει βήμα παραπάνω...

καπως ετσι. με το booster κλειστο, 2.83-2.85 δειχνει το πολυμετρο.

αυτα με το pc power & cooling.

με το Chieftec 360, για δικους της λογους εδειχνε 2.65.

Link to comment
Share on other sites

update : δοκιμαστηκε και το vdd mod ,μπας και αυξησει(την ανυπαρκτη...) τη σταθεροτητα στα 260+ . αλλα @@ μαντολες... :( , το μονο που μένει να πειραματιστω ειναι το vht , αλλα αυτο αφήνει ανεξίτηλα ίχνη επέμβασης.. οποτε απορριπτεται

το κουλο ειναι οτι ενω στα 10χ254 ετρεχε πραιμ για 6ωρες!!! και το σταματησα, στα 10χ255 εφαγα κλεινοντας το dscaler μια ωραια μπλε οθονη ξεγυρισμενη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.