Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Παιδια γεια σας :)

Πεστε μου σας παρακαλω:

Η μητρικη ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 θα μπορει να ρυθμιζει τις στροφες των τριων ανεμιστηρων που διαθετει το Corsair Air 540? Αυτο το συστημα, το TUF Thermal Radar, της συγκεκριμενης μητρικης θα μπορει να ρυθμιζει τις στροφες των ανεμιστηρων? Ρωταω επειδη δεν ειναι PWM, αν δεν απατωμαι.

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδια γεια σας :)

Πεστε μου σας παρακαλω:

Η μητρικη ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 θα μπορει να ρυθμιζει τις στροφες των τριων ανεμιστηρων που διαθετει αυτο το κουτι? Αυτο το συστημα, το TUF Thermal Radar, της συγκεκριμενης μητρικης θα μπορει να ρυθμιζει τις στροφες των ανεμιστηρων? Ρωταω επειδη ειναι δεν ειναι PWM, αν δεν απατωμαι.

Ευχαριστω :)

Το manual της μητρική λέει αυτό "4xChassis fan connectors (4-pin)" άρα άμα οι ανεμιστήρες που έχει το κουτί είναι pwm λογικά θα μπορείς να τους ρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το manual της μητρική λέει αυτό "4xChassis fan connectors (4-pin)" άρα άμα οι ανεμιστήρες που έχει το κουτί είναι pwm λογικά θα μπορείς να τους ρυθμίζεις.

Γεια σου, ευχαριστω για την απαντηση :)

Ειχα κανει τυπογραφικο λαθος παραπανω, το διορθωσα τωρα. Το ξερω οτι αμα ειναι PWM τους ελεγχει. Απλα, νομιζω οτι οι Corsair ανεμιστηρες που διαθετει το συγκεκριμενο case, ειναι 3pin. Οποτε αναρωτιεμαι: η μητρικη αυτη τους ελεγχει?

Εκανα ενα μικρο search και ειδα οτι διαθετει ενα προγραμμα, δεν θυμαμαι τωρα πως το λενε... Με αυτο ισως μπορεις να τους ρυθμισεις? Αυτο αναρωτιεμαι...

?

edit: το προγραμμα λεγεται Fan Xpert ή Fan Xpert 2 και ανηκει μαλλον στο AI Suite της μητρικης. Με αυτο λοιπον μπορουν να ελεγχθουν οι στροφες των 3pin ανεμιστηρων του κουτιου βασει θερμοκρασιας?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Το Fan Xpert έχει επιλογή να ρυθμίσεις τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασία αλλά νομίζω μόνο άμα είναι 4-pin ο ανεμιστήρας...αν είναι 3-pin μπορείς να τον ρυθμίσεις με το voltage που θα του δώσεις. Μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές.

Βέβαια ας απαντήσει και κάποιος άλλος που θα είναι 100% σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Το Fan Xpert έχει επιλογή να ρυθμίσεις τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασία αλλά νομίζω μόνο άμα είναι 4-pin ο ανεμιστήρας...αν είναι 3-pin μπορείς να τον ρυθμίσεις με το voltage που θα του δώσεις. Μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές.

Βέβαια ας απαντήσει και κάποιος άλλος που θα είναι 100% σίγουρος

Okay, ευχαριστω.

Βασικα διαβασα λιγο το manual της μητρικης αλλα δεν καλο-καταλαβα.. Εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο κουτι και την μητρικη αλλα δεν τα εχω ακομη.

Αν ξερει καποιος ας πει και σορυ που ρωτησα στο review..

thanx

Link to comment
Share on other sites

για να σε βοηθησω επειδη ειχα την asus M5Α990 fxa rev 2.0 με παρομιο συστημα ρυθμισης ανεμηστηρων (συνολικα 5) ρυθμιζε τους 2 επι τις 100% (80-70-50) σε 3pin αν θυμαμαι καλα !! τωρα τον 3ο ανεμηστηρα σε 3pin μπορουσες τον ριξεις στροφες με 3 σταδια

λογικα δε πρεπει να εχεις προβλημα με τους 3 pin ανεμηστηρες

Link to comment
Share on other sites

για να σε βοηθησω επειδη ειχα την asus M5Α990 fxa rev 2.0 με παρομιο συστημα ρυθμισης ανεμηστηρων (συνολικα 5) ρυθμιζε τους 2 επι τις 100% (80-70-50) σε 3pin αν θυμαμαι καλα !! τωρα τον 3ο ανεμηστηρα σε 3pin μπορουσες τον ριξεις στροφες με 3 σταδια

λογικα δε πρεπει να εχεις προβλημα με τους 3 pin ανεμηστηρες

Εννοεις δηλαδη οτι οι 3pin ανεμιστηρες δεν ρυθμιζονται αυτοματα βασει των θερμοκρασιων που διαβαζουν οι σενσορες της μητρικης αλλά τους θετει ο χρηστης, χειροκινητα, σε ποσοστο?

Anyway, no worries!

Παραγγειλα ηδη δυο τετοιους, δυο μονο, να μπουν μπροστα να φυσανε! Αλλωστε η Αγαπη, στο εξαιρετικο review της, γραφει οτι σε φορτο εργασιας οι corsair ανεμιστηρες κανουν αισθητοτατη την παρουσια τους... Οποτε τους άλλαζω και 'γω. Κριμα που δεν δυναμαι και για εναν τριτο, την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, αλλα επιφυλασσομαι. Επισης, διαθετω και άλλους Noctua ανεμιστηρες (120mm) που βρισκονται στο τωρινο PC μου, οπως επισης και εναν PWM 120mm του οποιου το μοντελο δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη. Ισως αυτος να κανει για πισω ή να μπορουν να προστεθουν και οι υπολοιποι επανω, πχ.

Αυριο-μεθαυριο παραλαμβανω και το Σ/Κ ή και πιο νωρις στηνω.

Θα ακολουθησουν φωτο και καποιες κλασσικες μετρησεις θερμοκρασιων οπως ειχα κανει παλιοτερα.

Να ειστε καλα :)

Παιδια, περιμενοντας την μητρικη (και το κουτι, αυριο ερχονται) να κανω μερικες ερωτησεις:

1) Τη μητρικη πρεπει να την κανω registration στην ASUS ωστε να ισχυει η πενταετης εγγυηση της? Διοτι απο το καταστημα που την πηρα ελεγε 3 χρονια εγγυηση...

2) Απο ολα αυτα τα utilities που διαθετει ποια θεωρουνται σημαντικοτερα και ποια να μην εγκαταστησω καθολου? Στην Gigabyte που φαινεται ακομα στην υπογραφη μου παντως, δεν χρησιμοποιω κανενα απο τα utilities που διαθετει (κατι easytune κλπ...). Τα utilities της SABERTOOTH φαινονται σε αυτη τη σελιδα, για Windows 7 64bit. Κατω κατω που λεει Utilities (26)..

3) Μια ερωτηση βλακεια, αλλα κολλησε το κεφαλι μου τωρα: αφου εγκαταστησω τους chipset drivers (απο το παραπανω link) για το λειτουργικο μου, χρειαζεται μετα να βαλω και τους AMD AHCI Drivers? Ή αυτοι περιλαμβανονται στους drivers του chipset?

Ευχαριστω

Λοιπον παιδια το κουτι και η μητρικη ηρθε. Φρεσκια εγκατασταση Win και διαφορες μετρησεις παρακατω.

Πρωτα μερικες φωτο: φωτο1, φωτο2, φωτο3, φωτο4

Στο επομενο μυνημα οι μετρησεις.

Μετρησεις προηγουμενου setup (= κουτι CoolerMaster Gladiator - Μητρικη Gigabyte GA-990XA-UD3 (rev. 1.x)

1. GPU Stress Test

2. Prime95

Τωρινο setup με τους Corsair ανεμιστηρες του κουτιου

1. GPU Stress Test

2. Prime95

Τωρινο setup με τους Noctua ανεμιστηρες που εβαλα μπροστα

1. GPU Stress Test

2. Prime95

Σε ολα τα παραπανω τεστ η θερμοκρασια δωματιου ηταν 24C

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
4 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, καλοτάξιδο κτλ. κτλ... :fun::T:

Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα! Τα screenshot των μετρησεων μου τα βγαζει πολυ μικρα αυτο το site..

Βασικα την μητρικη τη μαθαινω ακομη...

οπως και το thermal radar..

Να πω και δυο τρια πραγματακια:

1) Εκανα με επιτυχια update του BIOS μεσα απο τα Windows! Πρωτη φορα κανω κατι τετοιο γι' αυτο το λεω!

2) Ενεργοποιησα το Cool n' Quiet που ηταν "Disabled by CPU" στο BIOS. Επισης, ενεργοποιησα και το control των ανεμιστηρων, Q-Fan νομιζω λεγεται. Δουλευαν συνεχεια στο φουλ.

3) Οι ανεμιστηρες NOCTUA που εβαλα μπροστα ειναι ΑΡΙΣΤΟΙ μεν, αλλά...δεν μπορεσα μετα την εγκατασταση τους να τοποθετησω το φιλτρο σκονης (με τους μαγνητες) που διαθετει το κουτι! Αυτο δεν το περιμενα, νομιζα οτι ειναι standard και ακομα δεν εχω καταλαβει πως συνεβη αυτο. Τελος παντων, εγω το εβαλα απο την εξωτερικη μερια του κουτιου στην θεση των ανεμιστηρων. Προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου που ειναι ετσι, αρκει να κανει την δουλεια του.

4) Στο τροφοδοτικο, εβαλα τον ανεμιστηρα του στην θεση Normal = δουλευει συνεχεια και οχι στην θεση Hybrid. Δεν τον ακουω καθολου. Επισης, εβαλα ενα σιτακι που ειχα απο το προηγουμενο κουτι και καλυψα τις οπες αερισμου στην περιοχη αυτη.

5) Το πανω κομματι του κουτιου ντυθηκε με ενα καλτσον μου. Κουμπωσε κανονικα στην θεση του. Το κατω μερος του κουτιου καλυφθηκε επισης με διπλο καλτσον. Του παει! Γελατε οσο θετε, εγω τουλαχιστον προσωρινα γλυτωσα απο τη σκονη (κι' ας ειναι θετικης πιεσης!)

6) ΕΥΤΥΧΩΣ πηρα χαμπαρι το διαφανο αυτοκολλητο πανω στην ψυκτρα της SΒ σχετικα νωρις: μετα απο 24 ωρες, lol...

7) Για μια μερα περιπου κρατησα τον εναν ανεμιστηρα της CPU στο CPU_OPT header της μητρικης. Αποτελεσμα ο pull να εχει χαμηλοτερες στροφες απο τον push. Τωρα τους εχω και τους 2 στο cpu fan header με Y-cable.

Επανω με συμφερει λετε να βαλω κανενα να φυσαει μεσα?

Να ειστε καλα.

Γεια σας παιδια :)

Θελω να ρωτησω κατι και παρακαλω ας απαντησει οποιος μπορει :)

Οι εργοστασιακοι ανεμιστηρες του Air 540 ειναι αυτοι εδω? To site λεει οτι φοραει τους AF140L αλλα τα specs τους δεν τα βρηκα... Ειναι τα ιδια?

Ερωτηση λοιπον:

ΑΝ θεωρησουμε οτι οι παραπανω ειναι οι εργοστασιακοι ανεμιστηρες, ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη σας να βαλω πισω εναν Noctua NF-S12A PWM που διαθετω ηδη? Αυτος ειναι μεν 120mm αλλα ειναι PWM και εγω το θελω αυτο!

Τα specs των δυο, οπως δινονται στα sites:

Corsair Airflow : 67.8 CFM = 115.19 m³/h

Noctua Airflow : 63.3 CFM = 107.5 m³/h

Corsair Sound Level : 24 dBA

Noctua Sound Level : 17.8 dBA

Corsair speed : 1150 RPM

Noctua speed : 1200 RPM

Τι λετε? Αξιζει να μπει πισω ο Noctua?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Επανω με συμφερει λετε να βαλω κανενα να φυσαει μεσα?

Να ειστε καλα.

Οχι να φυσαει να τραβαει.

Οση ζεστα θα υπαρχει μεσα λογω οτι ο ζεστος αερας ειναι ελαφρυτερος

θα ανεβαινει στο ταβανι και καλα θα κανεις να τον βγαζεις εξω ;)

Και πισω βαλε τον ηδη υπαρχον (που λες οτι εχεις)Noctua.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τους πανω να ειναι intake υπαρχει πιθανοτητα να μειωθει η θερμοκρασια της cpu μιας και θα χτυπαει την ψυκτρα αερας απο παντου, σιγουρα ομως θα αυξηθει η θερμοκρασια της μητρικης, των δισκων και της καρτας γραφικων.

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Καταρχην, καταλαβα μια βλακεια που εκανα και θα την διορθωσω το μεσημερι: πηγα και εβαλα "φιλτρο" στην οροφη του κουτιου, lmao! Απο 'κει βγαινει αερας! Θα το βγαλω μεσημερι.

[MENTION=12885]AMDakias[/MENTION] : συστηνεις και εσυ να αντικαταστησω τον πισω 140αρη εργοστασιακο Corsair με τον 120αρη Noctua που αναφερω παραπανω? Εγω νομιζω οτι και πιο ησυχος θα ειναι -οχι οτι τωρα εχω φασαρια- αλλα και θα μπορω να τον κουμανταρω, σαν PWM που ειναι! Επισης, παιρνω κατι τρελλα readings τωρα, στο HWiNFO64, απο αυτον τον πισω ανεμιστηρα, γεγονος που οφειλεται μαλλον στο οτι ειναι 3pin. Τα ιδια επαιρνα και απο τους (παρομοιους) εμπρος Corsair, πριν τους αλλαξω. Το ιδανικο θα ηταν άλλος ενας 140αρης Noctua πισω, αλλα...δεν ξερω αν θα ταιριαξει! Μπορω βεβαια να το δω βγαζοντας εναν απο μπροστα και δοκιμαζοντας τον πισω. Θα δω.

Σχετικα με την οροφη του κουτιου... θα δουμε... δισταζω να βαλω ανεμιστηρες exhaust εκει λογω του οτι το κουτι ειναι "ορθανοιχτο" στην κατω πλευρα, και (μαλλον) θα λειτουργει σαν απορροφητικη σκουπα.

Καλα, θα δω..

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο θα ηταν άλλος ενας 140αρης Noctua πισω, αλλα...δεν ξερω αν θα ταιριαξει! Μπορω βεβαια να το δω βγαζοντας εναν απο μπροστα και δοκιμαζοντας τον πισω. Θα δω.

Γιατί να μην ταιριάζει ??

Sent from Submarine

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μη ταιριαζει ο 14ρης noctua. Παντως αφου εχεις διαφορες επιλογες διαθεσιμες θα σου προτεινα να κανεις δοκιμες (αν εχεις χρονο βεβαια) και να καταληξεις στην πιο υσηχη και δροσερη περιπτωση. Οσο για το θεμα της "σκουπας", παρε και βαλε φιλτρα παντου αν δν εχει ηδη το κουτι.

Κοιτα αν θες και τα παρακατω λινκς που ισως σε βοηθησουν:

SilverStone Technology Co., Ltd. What is positive air pressure?

Positive vs Negative Pressure PC Case Cooling | Ron's Tech Tips

Case Fans: Should You Worry About Positive Or Negative Pressure? - How To: Properly Plan And Pick Parts For An Air-Cooled PC, Part 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μη ταιριαζει ο 14ρης noctua. Παντως αφου εχεις διαφορες επιλογες διαθεσιμες θα σου προτεινα να κανεις δοκιμες (αν εχεις χρονο βεβαια) και να καταληξεις στην πιο υσηχη και δροσερη περιπτωση. Οσο για το θεμα της "σκουπας", παρε και βαλε φιλτρα παντου αν δν εχει ηδη το κουτι.

Κοιτα αν θες και τα παρακατω λινκς που ισως σε βοηθησουν:

SilverStone Technology Co., Ltd. What is positive air pressure?

Positive vs Negative Pressure PC Case Cooling | Ron's Tech Tips

Case Fans: Should You Worry About Positive Or Negative Pressure? - How To: Properly Plan And Pick Parts For An Air-Cooled PC, Part 2

Ευχαριστω για τα link, φιλε, ενδιαφεροντα.

Εκανα καποιες μετρησεις και τελικα κατεληξα σε Noctua ανεμιστηρες σε ολο το κουτι. Φαινονται στο screenshot, παρμενο τωρα καθως γραφω. Ειναι πιο ησυχοι και με καλυτερα αποτελεσματα. Ο 140αρης χωραει πισω απλα δεν ξερω αν η οπη που εχει πισω θα αφηνει τα πτερυγια του ακαλυπτα, οπως πρεπει. Ο 120αρης που εχω τωρα ισα-ισα φαινεται. Δεν δοκιμασα καποιο μπροστινο, ειχα άλλα προβληματα...

Μια τελευταια παρατηρηση: οι εμπρος ανεμιστηρες μου ειχαν βιδωθει λαθος. Ειχαν μπει απ' εξω ενω επρεπε να βιδωθουν απο την μεσα μερια. Γι' αυτο δεν μου κουμπωνε το φιλτρο. Κανεις δεν το επισημανε...

Anyway, το πηρα χαμπαρι σημερα και πηγα χαρουμενη και τους άλλαξα θεση, τους βιδωσα απο μεσα. Με το που αναβω το PC εκανε σαν τουρμπινα! ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ! Δεν το πιστευα και κρατησα τον ενα στο χερι. Με το που τον απομακρυνα -προς τα μεσα- απο την προσοψη του κουτιου εξαφανιζοταν ο θορυβος! Με το που τον πλησιαζα δυναμωνε, και οταν τον κολλαγα στην θεση που πρεπει να βιδωθει εφτανε στο μεγιστο. Τελικα, τους ξαναβιδωσα απο την εξωτερικη πλευρα και δεν βγαζουν κιχ! Ο πισω, ευτυχως, δεν εχει τετοιο προβλημα.

Αυτα.

Θα επανελθω με καποιες ερωτησεις για το σεταρισμα του Thermal Radar.

Φχαριστω.

Βασικα... ψυχολογικα ειμαι ΧΑΛΙΑ αυτη τη στιγμη

:(

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ μου εβγαλε το Prime95 μυνηματα λαθους... :( :( :(

Αυτα τα δυο:

ERROR: ILLEGAL SUMOUT

Possible hardware failure, consult readme.txt file, restarting test.

FATAL ERROR: Final result was 00000000, expected: 53D6E3CB.

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

Γαμω το κερατο μου! :( :(

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ένα και στο small FFTs...

Καλημερα

Οριστε, το ετρεξα. Θερμοκρασια δωματιου = 25C

Δεν εβγαλε προβλημα.

Πες μου σε παρακαλω, και εσυ αλλά και οποιος άλλος ξερει: οι θερμοκρασιες πως σας φαινονται? πχ. του Vcore1, Vcore2?

Για 15 λεπτα το ετρεξα. Να το βαλω παραπανω?

σημειωση: παντως, απο οτι παρατηρησα, η μητρικη μου τρεχει τον 8350 στα 4,3 χωρις εγω να εχω ορισει κατι τετοιο. Εγω στο BIOS τα εχω ολα στο AUTO και χρησιμοποιω το profile: normal

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.