Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Ενταξει, εχουμε διαφορετικους επεξεργαστες και μητρικες. Εγω το HWiNFO παντως το εμπιστευομαι, οσο παιρνει να εμπιστευτεις τετοια προγραμματα... Οταν ο ιδιος ο FX 8350 σου λεει αρλουμπες σχετικα με τις θερμοκρασιες του οταν ειναι μικροτερες των 45C, τι να πεις... Ας εξηγουσε τουλαχιστον η AMD ποιον αλγοριθμο υπολογισμου θερμοκρασιας χρησιμοποιει και γιατι! Επισης, άλλα προγραμματα διαβαζουν τις ενδειξεις temps των πυρηνων, και άλλα τους σενσορες που υπαρχουν κατω απο τη CPU, οπου υπαρχουν...

Συνεχιζω και σε λιγο θα καταληξω!

Ο τυπος μαλλον ειναι: (X1t*x1%)+(X2t*x2%)+....+(Xnt*xt%)

Δεν διαιρεις στο τελος διοτι παιρνεις ηδη τμηματα (το ποσοστο). Τουλαχιστον αυτο μου βγαζει το Excel.

σωστη ! λαθος δικο μου , διαιρεση θα καναμε αμα δεν ειχαμε το ποσοστο :p fixed

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] Βρε παίξε με τους ανεμιστήρες όσο θές και μην ακούς τα πειραχτήρια!!! :)

Κάτι που θα καλό είναι να το έχεις υπόψη είναι το ότι, για να διατηρείται σαν σημείο χαμηλότερης πίεσης , το σημείο πίσω από την έξοδο της ψύκτρας, θα πρέπει ο πίσω ανεμιστήρας που βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την έξοδό της, να ρουφάει περισσότερο αέρα από αυτόν που βγάζει η ψύκτρα.

Έτσι δεν θα υπάρχουν ρεύματα ζεστού αέρα (της ψύκτρας) που θα ανατροφοδοτούν την ψύκτρα, αλλά όλος ο ζεστός αέρας της θα βγαίνει αμέσως από το κουτί !

Μάρτυράς μου σε αυτό κάποιος φίλος _κάπου τον είδα .... τελευταία ^^^ :hehe: _ που έβαλε πίσω ανεμιστήρα και είδε το φώς του .. ε τις θερμοκρασίες να πέφτουν 5 βαθμούς! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μαλλον οτι τελειωσα. :)

Η μητρικη μου λοιπον, αν καταλαβα καλα, χειριζεται δυο set ανεμιστηρων: τον chassis fan 4 και τους chassis fans 1-3. Εγω τωρα εχω 3 ανεμιστηρες στις θεσεις CHA_FAN3 (front fan), CHA_FAN1 (front fan) και CHA_FAN2 (rear fan). Τα μοντελα τους φαινονται φυσικα στο

SCREENSHOT

Ο τυπος που οριζει την λειτουργια του User Profile ειναι (οπως ειπαμε):

(Component_1_Temp * ποσοστο παρακολουθησης (%)) + (Component_2_Temp * ποσοστο παρακολουθησης (%)) + (Component_3_Temp * ποσοστο παρακολουθησης (%)).

Μεχρι τρια επιλεγονται.

Για παραδειγμα, απο το παραπανω sceenshot εχουμε:

(VCORE-1 * 50%) + (VCORE-2 * 30%) + (NB HT * 20%) = (43 * 50%) + (43 * 30%) + (38 * 20%) = 42C

δηλαδη, οσο δειχνουν και τα προγραμματα. Οι καθορισμενες στροφες των ανεμιστηρων (73%) ειναι επισης σωστες, λαμβανοντας υποψιν το +/- 10% του κατασκευαστη. Αλλα και κατα τη διαρκεια του Prime95 που το μετραγα στο Excel, σωστο βγαινει!

Οποτε, ετσι λειτουργει και σεταρεται το Thermal Radar για εμας τους φτωχους της AMD... Ο τεταρτος ανεμιστηρας επιδεχεται μονο ρυθμιση στροφων αλλα και παλι δεν ξερω, θα ξερω σε λιγο καιρο που θα εχω.

Δεν περιμενω βεβαια να επιλυσω τα (ridiculously) high temps των VCORE μου με αυτα... Εδω σε θελω κυριε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] !!! Πως θα τα ψυξω??

[νομιζω οτι η Noctua στην NH-U14S προτρεπει/συστηνει να εχουμε τον pull σε χαμηλοτερες στοφες (1200?) απο τον push?!)

Να ειστε καλα. :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενω βεβαια να επιλυσω τα (ridiculously) high temps των VCORE μου με αυτα... Εδω σε θελω κυριε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] !!! Πως θα τα ψυξω??

[νομιζω οτι η Noctua στην NH-U14S προτρεπει/συστηνει να εχουμε το pull σε χαμηλοτερες στοφες (1200?) απο τον push?!)

Ναι πράγματι "ψήνονται" τα καημένα!!!! :hehe:

Και μη με ... προκαλείς ! ! ! :innocent::D

Αυτό με την Noctua το έχεις (link) να το δω? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενω βεβαια να επιλυσω τα (ridiculously) high temps των VCORE μου με αυτα... Εδω σε θελω κυριε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] !!! Πως θα τα ψυξω??

[νομιζω οτι η Noctua στην NH-U14S προτρεπει/συστηνει να εχουμε το pull σε χαμηλοτερες στοφες (1200?) απο τον push?!)

Ναι πράγματι "ψήνονται" τα καημένα!!!! :hehe:

Και μη με ... προκαλείς ! ! ! :innocent::D

Αυτό με την Noctua το έχεις (link) να το δω? :hmm:

Καλα, καλα, πρωτα θα με βοηθησεις να βγαλω το καλτσον (απο κατω απο το κουτι, ντε! = δημιουργια φιλτρου) :p

Για τη Noctua, yeap! Installation manual (δες εκει που λεει : adding a second fan)

Link to comment
Share on other sites

Σεμνάαααα! ! ! ! :p
πρωτα θα με βοηθησεις να βγαλω το καλτσον

δεν τα λεω εγω!!!!!!

και οταν το βγαλεις , φερτο σε μενα να το βαλω στην βαση του πισι , γιατι ντρεπομαι να παω να παρω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες πλακα κανουμε ! :)

Εσυ [MENTION=31456]kpetros[/MENTION] ως Sex Symbol δεν δικαιουσαι να ζητας μαθηματα, οφειλεις να δινεις!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] στο διαλλειμα του αγωνα: ειδες το manual? Τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες πλακα κανουμε ! :)

Εσυ [MENTION=31456]kpetros[/MENTION] ως Sex Symbol δεν δικαιουσαι να ζητας μαθηματα, οφειλεις να δινεις!

για το κουνελι παει αυτο καλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, καλα, πρωτα θα με βοηθησεις να βγαλω το καλτσον (απο κατω απο το κουτι, ντε! = δημιουργια φιλτρου) :p

Έτσι σε θέλω ! :T::D :D

Το χιούμορ και τα πειράγματα είναι το αλάτι που μας νοστιμίζει τη ζωή!

Φώτο όμως πρώτα -με και άνευ καλσόν- και ούτω πως βοήσωμεν και βοηθήσωμεν ! (στην κατασκευή του φίλτρου εννοείται!!! :hehe::hehe::hehe:)

Για τη Noctua, yeap! Installation manual (δες εκει που λεει : adding a second fan)

Ναι το είδα:

Please note that while the NF-A15 fan included with the NHU14S

runs at 1500rpm, Noctua recommends using the standard

1200rpm retail version as a rear fan in push/pull mode as the

combination of 1500rpm at the front and 1200rpm at the rear

will provide the best balance of performance and acoustics.

Διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές είναι σαν να λέει ότι:

Για να έχουμε μια καλή ισορροπία ανάμεσα στο θόρυβο και την απόδοση θα κάνουμε ένα συμβιβασμό κρατώντας λίγο χαμηλότερα τις στροφές του ανεμιστήρα προκειμένου να μην ανέβει ο θόρυβος.

Και είναι λογικός αυτό ο συμβιβασμός καθώς δεν συνοδεύεται από ιδιαίτερες απώλειες στην απόδοση, καθώς πρακτικά δεν χρειάζεται ίσης παροχής ανεμιστήρας πίσω και μικρότερης να μπει θα μπορεί να απορροφήσει τον αέρα που "του στέλνει" ο εμπρός, γιατί αυτός -ο αέρας- περνώντας ανάμεσα στα πτερύγια της ψύκτρας συναντά αντίσταση και χάνει ταχύτητα.

Όμως όλα αυτά δεν έρχονται σε αντίθεση με αυτό που σου είπα (το παραθέτω και πάλι για ευκολία) :

"Κάτι που θα καλό είναι να το έχεις υπόψη είναι το ότι, για να διατηρείται σαν σημείο χαμηλότερης πίεσης , το σημείο πίσω από την έξοδο της ψύκτρας, θα πρέπει ο πίσω ανεμιστήρας που βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την έξοδό της, να ρουφάει περισσότερο αέρα από αυτόν που βγάζει η ψύκτρα.

Έτσι δεν θα υπάρχουν ρεύματα ζεστού αέρα (της ψύκτρας) που θα ανατροφοδοτούν την ψύκτρα, αλλά όλος ο ζεστός αέρας της θα βγαίνει αμέσως από το κουτί !"

Για να το δούμε αυτό ας δούμε πρώτα τι συμβαίνει στους δύο βασικούς ανεμιστήρες του ζητήματος:

ashampoo-snap-2014-05-31-23h47m36s-019-11935.png

Εδώ έχουμε τους δυο ανεμιστήρες χώρια , μακρυά και άσχετα τον ένα με τον άλλο.

Ο ανεμιστήρας του κουτιού ρουφάει αέρα από γύρω του και από λοξά στο πλάι του, ο ανεμιστήρας της ψύκτρα αποβάλει τον αέρα υπό μορφή κώνου.

Ας τους πλησιάσουμε τώρα όπως θα είναι στο κουτί μέσα και ας υποθέσουμε ότι :

Α. Η παροχή Υ του ανεμιστήρα του κουτιού είναι αισθητά μικρότερη από την παροχή της ψύκτρας

ashampoo-snap-2014-05-31-23h47m19s-018-11936.png

Εδω έχουμε πρόβλημα γιατί το ρεύμα αέρα της ψύκτρα υπερτερεί κατά πολύ του αέρα που μπορεί να απορροφήσει ο ανεμιστήρας του κουτιού, με αποτέλεσμα οι εξωτερικές πλευρές της κωνικής δέσμης του αέρα που αποβάλει η ψύκτρα , να μην απορροφώνται από τον πίσω ανεμιστήρα του κουτιού και να στριφογυρίζουν μέσα στο κουτί και -γιατί όχι - να ξαναμπαίνει πάλι στην ψύκτρα! ! !

Β. Αν έχουμε στο κουτί ανεμιστήρα με παροχή ίση με αυτήν της ψύκτρας:

ashampoo-snap-2014-05-31-23h47m01s-017-11937.png

Η κατάσταση βελτιώνεται , αλλά κάποιο πρόβλημα παραμένει, καθώς κάποι μικρό τμήμα της εξωτερικής περιμέτρου της δέσμης του αέρα της ψύκτρας και πάλι διαφεύγει της "σύλληψης" από τον ανεμιστήρα του κουτιού!

Γ. Αν όμως έχουμε στο κουτί ένα ανεμιστήρα με αισθητά μεγαλύτερη παροχή σε σύγκριση με την παροχή της ψύκτρας:

ashampoo-snap-2014-05-31-23h46m34s-016-11938.png

Τώρα το πρόβλημα λύθηκε , γιατί ο ανεμιστήρας του κουτιού όχι μόνο καταφέρνει να στρέψει προς αυτόν, ακόμα και τις "απείθαρχες" εξωτερικές παρυφές της της κωνικής δέσμης του αέρα εξόδου της ψύκτρας, αλλά επιπλέον, απορροφά και ένα μέρος από τον υπόλοιπο αέρα του κουτιού , βελτιώνοντας κατά πολύ την ψύξη του κουτιού!

Τώρα νομίζω γίνεται φανερό ότι:

Ο ρόλος του πίσω ανεμιστήρα του κουτιού είναι πολύ σημαντικότερος από ότι συνήθως τείνουμε να πιστεύουμε!

Τώρα για το φίλτρο και -αν και δύσκολο :hehe: - χωρίς πλάκα :):

Πράγματι είναι δυνατόν να κατασκευαστεί φίλτρο με ίδια μέσα, αλλά είναι καλύτερα πρώτα να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία με το τι έχεις κάνει μέχρι τώρα.

Αλλά, Ιωάννα, έχε υπόψη σου ότι αν ρυθμιστεί η πίεση του κουτιού σε θετική, τότε το κάτω άνοιγμα του κουτιού (καθώς και τα άλλα ελεύθερα ανοίγματα ) θα αποτελεί σημείο εξόδου του αέρα και όχι εισόδου, οπότε δεν θα χρειάζεται φίλτρο!

Όπως και να έχει η θέση και η διαμόρφωση του κάτω μέρους του κουτιού "φωνάζει" ότι εκεί μπορεί να μπει φίλτρο και μάλιστα εύκολα αν είναι μαγνητικό!

Ίσως κάτι να έχει στα σκαριά η Corsair η άλλος κατασκευαστής, αλλά και γενικά η διαμόρφωση του χώρου είναι τέτοια που δεν θα φέρει εμπόδια στην όποια προσπάθεια ιδιοκατασκευής φίλτρου.

Αν πάμε λοιπόν τελικά σε φίλτρο εκεί, κάτι μου λέει ότι σε συνεργασία όλο και κάτι καλύτερο _αλλά όχι ίσως, τόσο πρωτότυπο :) _ από το καλσόν θα καταφέρουμε!

Να 'μαστε καλά και καλή ξεκούραση ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ευχαριστω και παλι για την αναλυτικοτατη απαντηση! Καταλαβαινω 100% τι εννοεις! Αν κοιταξεις λιγο το screenshot του μυνηματος #97 θα δεις οτι, ευτυχως, ο ενας 140αρης που δοκιμαζα χθες ανεβαινει πανω απο τις 1650 RPM, στο 100% λειτουργιας του! Ειναι ο ανεμιστηρας στη θεση Rear, στο screenshot, ο οποιος ειναι ενας NF-A14 PWM, απλα ξεχασα να τον μετονομασω στο HWiNFO.

Πιστευω λοιπον οτι βαζοντας αυτον το συγκεκριμενο ανεμιστηρα πισω θα εχω μια αρκετη δυνατη αναρροφηση ζεστου αερα μεσα απο το κουτι, και τελος παντων σημαντικα ισχυροτερη απο αυτη που εχω τωρα (με τον NF-S12A PWM), και απο αυτη που ειχα ποτε, ολα τα χρονια που διαθετω υπολογιστη. Επισης, οπως εχουμε πει, θα βαλω και ενα set των δυο (140 + 120) επανω στην οροφη, οι οποιοι και αυτοι θα ρουφανε! Οποτε ελπιζω οτι δεν θα αφηνω και τοσο ζεστο αερα μεσα να ανακυκλωνεται...

Ενα πραγμα που παρατηρησα στο κουτι μου και στο setup μου ειναι οτι ο πισω ανεμιστηρας ειναι λιγο πιο πανω απο την ψυκτρα. Δηλαδη, οπως στεκει το κουτι αν κοιταξεις απο το τζαμακι, θα δεις τον πισω fan να μην ειναι ακριβως στην ιδια ευθεια με την ψυκτρα, αλλα να ειναι λιγο ψηλοτερα. Αυτο βεβαια θα το δω καλυτερα οταν θα ερθουν οι 140αρηδες και θα στηθει το τελικο setup οπου θα βγουν και φωτογραφιες και θα τα δω λεπτομερεστερα ολα αυτα. Υπαρχει παντως εκει μια θεση για expansion card, με γριλιες, οποτε βγαινει και απο εκει θερμος αερας, ακομα και αυτη τη στιγμη. Ισως να με συμφερει να βγαλω αυτο το προστατευτικο να μεινει εντελως ανοιχτο απο εκει, για καλυτερη εξοδο αερα? Anyway, θα τα δουμε καλυτερα αυτα οταν θα στηθει το τελικο setup.

Επισης, μια άλλη απορια που εχω ειναι η εξης: εστω οτι στηνω το συστημα μου με θετικη πιεση, ολα καλα, δηλαδη φυσαται ο θερμος αερας εξω => κραταμε τη σκονη εξω. Σε ενα καθαρο συστημα, πεντακαθαρο οπως το δικο μου, βλαπτει να εχεις φιλτρο στον πατο του κουτιου?! Μιλαμε συγκεκριμενα για το δικο μου συστημα, ετσι? Που θα βλαψει δηλαδη αν βαλω ενα φιλτρο με μαγνητακια στον πατο και, αυστηρα, μια φορα την εβδομαδα το καθαριζω? Εξωτερικα, στο κατω μερος του κουτιου θα μπει, ανασηκωνω ελαφρως, το βγαζω, το πλενω, το ξαναβαζω και τελειωσα! Ισως ακουγεται βλακεια αλλα το σκεφτομαι ετσι επειδη θελω να αποφυγω το...αγχος της διατηρησης θετικης πιεσης: σε ενα συστημα με 5 ανεμιστηρες + 2 της ψυκτρας, και με τα διαφορα που θα γινονται, μηπως μετατρεπεται και σε αρνητικη η πιεση, καποιες φορες? Επισης, ετσι κι αλλιως, ο χωρος κατω απο το κουτι θα πρεπει να καθαριζεται συχνα διοτι με την θετικη πιεση θα μαζευεται η σκονη εκει απο κατω... Ευτυχως που το computer μου ειναι σε Hi-Fi rack, δεν ειναι στο πατωμα, θα μπουν φωτο οταν θα τελειωσω. Τελος παντων, ισως να κανω και λαθος, αλλα πειτε μου: βλαπτει (το φιλτρο κατω) αν εχω θετικη πιεση?

Κατι άλλο επισης: στις αρχικες φωτο, βλεπε μυνημα #9, φαινονται οι δυο SSD μου στο κατω μερος. Ειναι καλυτερα να τους βαλω στο cage πισω? Εγω παντως απο τον Samsung που μου δινει θερμοκρασια γυρω του, δεν εχω δει ποτε καμια τρελη-ανησυχητικη ενδειξη.

Αυτα λοιπον για τους ανεμιστηρες και την ψυξη. Με αυτο το μυνημα και με τις ενδεχομενες απαντησεις σας, εγω τελειωσα με το θεμα αυτο (της ψυξης). Αναμενω το ΟΚ απο το support της Noctua, και κυριως την απαντηση τους για τον θορυβο που παραγουν οι Industrial μεταξυ 900 και 1100-1200 στροφων, και μετα παραγγελνω! Σε περιπου 15 εργασιμες max που θα κανουν να ερθουν, στηνω, φωτογραφιζω, μετραω, και θα κανουμε (παρακαλω) το πραγματικο και ρεαλιστικο σεταρισμα του Thermal Radar! Και ετσι θα τελειωσω!! :)

Απο 'δώ και περα θα ηθελα να συζητησουμε για καποια άλλα χαρακτηριστικα της μητρικης, ξεκινωντας απο τον ASMedia Sata & USB controller... :hmm: ....

Να ειστε καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

"Επισης, μια άλλη απορια που εχω ειναι η εξης: εστω οτι στηνω το συστημα μου με θετικη πιεση, ολα καλα, δηλαδη φυσαται ο θερμος αερας εξω => κραταμε τη σκονη εξω. Σε ενα καθαρο συστημα, πεντακαθαρο οπως το δικο μου, βλαπτει να εχεις φιλτρο στον πατο του κουτιου?! Μιλαμε συγκεκριμενα για το δικο μου συστημα, ετσι? Που θα βλαψει δηλαδη αν βαλω ενα φιλτρο με μαγνητακια στον πατο και, αυστηρα, μια φορα την εβδομαδα το καθαριζω? Εξωτερικα, στο κατω μερος του κουτιου θα μπει, ανασηκωνω ελαφρως, το βγαζω, το πλενω, το ξαναβαζω και τελειωσα! Ισως ακουγεται βλακεια αλλα το σκεφτομαι ετσι επειδη θελω να αποφυγω το...αγχος της διατηρησης θετικης πιεσης: σε ενα συστημα με 5 ανεμιστηρες + 2 της ψυκτρας, και με τα διαφορα που θα γινονται, μηπως μετατρεπεται και σε αρνητικη η πιεση, καποιες φορες? Επισης, ετσι κι αλλιως, ο χωρος κατω απο το κουτι θα πρεπει να καθαριζεται συχνα διοτι με την θετικη πιεση θα μαζευεται η σκονη εκει απο κατω... Ευτυχως που το computer μου ειναι σε Hi-Fi rack, δεν ειναι στο πατωμα, θα μπουν φωτο οταν θα τελειωσω. Τελος παντων, ισως να κανω και λαθος, αλλα πειτε μου: βλαπτει (το φιλτρο κατω) αν εχω θετικη πιεση?"

Με δεδομένο ότι ο ζεστός αέρας έχει από τη φύση του ανοδική πορεία και επειδή αφενός τα κάτω ανοίγματα δεν είναι και τεράστια και αφετέρου υπάρχουν αρκετά άλλα ανοίγματα σε πιο κατάλληλες -θερμικά- θέσεις (επάνω κυρίως αλλά και πίσω ακόμα και στον πίσω θάλαμο του PSU), δεν θα έχει κάποια υποβαθμιστική επίδραση η τοποθέτηση του φίλτρου στο κάτω μέρος του κουτιού!

Οπότε μπορείς άνετα να το βάλεις, όμως πρόσεξε αυτό που λές, αυτό το ζήτημα -αν ισχύσει- θα θέση υπό "ερώτημα" όλα τα ελεύθερα ανοίγματα! ! !(πίσω κύριου θαλάμου, πίσω δευτερεύοντος θαλάμου κ.λπ.)

Συνεπώς η διατήρηση της θετικής πίεσης -από άποψη καθαριότητας- μάλλον θα πρέπει να τηρείται "ευλαβικά" !

Οι λύσεις είναι δύο:

1. Να μην υπάρχουν "παθητικά" ανοίγματα, δηλαδή όπου υπάρχει άνοιγμα, αυτό να είναι "ενεργό", να έχει ανεμιστήρα ή να υπόκειται στην έμμεση αλλά στενή επίδραση ανεμιστήρα που σχετίζεται με το χώρο του βρίσκεται το άνοιγμα.

Η λύση αυτή παρά το ότι είναι η optimum λύση (ίσως ακριβώς γιατί είναι τέτοια), αφενός έχει αρκετές δυσκολίες να υλοποιηθεί και αφετέρου η λύση της ουσιαστικά θα αναχθεί στην λύση του βασικού προβλήματος που είναι το "ισοζύγιο" εισερχόμενου / εξερχόμενου αέρα!

Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν είναι εύκολο να υλοποιηθεί κάποιος αυτόματος βρόχος ανάδρασης που θα ελέγχει την "στατική" πίεση του κουτιού, ακριβώς γιατί οι διαφορές πίεσης που επικρατούν μεταξύ του εσωτερικού του κουτιού και του περιβάλλοντος χώρου, είναι πολύ μικρές και οι διαθέσιμοι αισθητήρες που μπορούν να αποδώσουν αυτές τς διαφορές είναι κατά κανόνα ψηφιακοί και προϋποθέτουν την παράλληλη ύπαρξη κάποιου ανάλογου controller που θα αξιοποιεί τις μετρήσεις τους και θα οδηγεί το σύστημα ανανέωσης του αέρα στο κουτί.

Οπότε η δεύτερη λύση ουσιαστικά είναι μονόδρομος -στο βαθμό τουλάχιστον που θέλουμε να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά.

2. Ελέγχουμε τους ανεμιστήρες μας στενά και εξασφαλίζουμε ότι θα υπάρχει πάντα μια ελαφρά θετική πίεση.

Φυσικά το να ερευνηθούν όλα τα πιθανά σχήματα και συνδυασμοί λειτουργίας των ανεμιστήρων όσον αφορά στην στατική πίεση του κουτιού , δεν είναι και ότι το πιο εύκολο!

Μόνο πειραματικά μπορεί να βγεί συμπέρασμα, και εδώ προκύπτει ένα πρόβλημα για το οποίο ευτυχώς υπάρχει κάποια λύση.

Παίζοντας με τις στροφές των ανεμιστήρων είναι μεγάλη βοήθεια να βλέπουμε τι ποιοτική επίδραση έχει αυτό στην πίεση του κουτιού και όταν λέω ποιοτική , εννοώ αν η πίεση είναι θετική η αρνητική.

Για το θέμα αυτό υπάρχει ένα mini project που ήδη δουλεύει από καιρό και δίνει τα αποτελέσματά του στα review των κουτιών.

Ιωάννα -αν δεν το έχεις δει- τις οδηγίες κατασκευής αυτού του πρόχειρου αισθητήρα της "πολικότητας" της στατικής πίεσης του κουτιού μπορείς να τις βρεις εδώ:

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/simple-pc-case-static-pressure-indicator-home-107909.html#content_start

Με την βοήθειά του θα μπορέσεις να ελέγξεις το αποτέλεσμα που έχει ο κάθε συνδυασμός που κάνεις και η κάθε μεταβολή που συμβαίνει και έτσι να ορίσεις κάποια όρια στις σχέσεις λειτουργίας των ανεμιστήρων.

Αρκετή δουλειά και απαιτητική όσο αφορά στην προσοχή, αλλά σα κάτι να μου λέει ότι αυτό δεν θα είναι πρόβλημα! :D

Αναμένουμε τις εξελίξεις!

:T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλο μηνα και σε σενα και ευχαριστω για την απαντηση! :)

Συγνωμη, δεν εκφραστηκα και τοσο σωστα, sorry αν σπαταλησα τον χρονο σου. Η ουσια ειναι μια και απλη: ΑΝ τελικα εγκριθει η αγορα των Industrial απο την Noctua τοτε θα τους μονταρω, και αυτους και ολους τους υπολοιπους, οπως εχουμε πει! Συνεπως, θα υπαρχει σιγουρα θετικη πιεση! Αυτο που ρωτησα για το κατω φιλτρο ηταν τελικα ανοησια και sorry... Δεν θα μπει φιλτρο εκει, διοτι απο τα σημεια του κουτιου οπου δεν θα υπαρχει ανεμιστηρας, παντοτε θα βγαινει αερας και ποτε δεν θα μπαινει, θα το κανονισω εγω ετσι. Και αυτη τη στιγμη αλλωστε με τους 3 fans που εχω και με τον "ασθενικο" rear fan μου, με τα παντα στο Standard fan profile και χωρις καμια ρυθμιση, οταν περναω το χερι μου απο το επανω μερος του κουτιου και απο το πισω μερος του κουτιου (φυσικα οχι εκει που ειναι ο fan και φυσαει, διπλα!) αισθανομαι ηδη ενα ασθενικο ρευμα θερμου αερα να εξερχεται. Στο κατω μερος του κουτιου δεν εχω τη δυνατοτητα να βαλω το χερι μου ωστε να αιθανθω τι συμβαινει, διοτι παταει πανω σε τζαμι, στο Hi-Fi rack... Νομιζω ομως οτι εχω τη δυνατοτητα να βγαλω το τζαμι και να παταει το PC απλα στο μεταλλικο πλαισιο του rack. Ετσι ειχα και το παλιο μου κουτι. Καπως στο αερα, δηλαδη. Επισης, υπαρχει η δυνατοτητα να βιδωθει ψηλοτερα το πλαισο και το PC να στεκει πιο πανω. Anyway, οταν θα μπουν οι ανεμιστηρες και θα γινει το τελικα στησιμο θα τα ελεγξω ολα αυτα! Και ολα θα πανε καλα :)

Τελος, θεωρω οτι εμμεσα μου συστηνεις να αφησω τους SSD εκει που ειναι, οποτε καλυτερα ετσι! :)

Δυο αποριες:

1) Επηρεαζονται οι θερμοκρασιες απο το αν το κουτι παταει σε τζαμι και απο το αν στεκει στον αερα?

2) Επηρεαζονται οι θερμοκρασιες απο του υψος του κουτιου απο το εδαφος (μεσα στα πλαισια της Κοινης Λογικης = κοντα στο πατωμα σε συγκριση με μισο μετρο πανω απο το πατωμα)?

edit: μηπως οσο ψηλοτερα το ανεβαζουμε τοσο περισσοτερο θερμο αερα ρουφαμε μεσα του? Ή ειναι μηδαμινες οι διαφορες σε αποσταση 50cm?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

1)Ναι.Δεν υπαρχει ρευμα αερα η υπαρχει αλλα ειναι ποιο λιγο σε σχεση

με την δευτερη επιλογη

2)Ναι παλι.Ουτως η αλλος μιας και εχεις ροη αερα μεσα λογω των φαν

ο ζεστος αερας διοχετευεται εξω και δεν παγιδευεται.

Επισης καλυτερα ειναι να βρισκεται ψηλσ λογω απορροφησης σκονης.

Το ups που το εχω στο πατωμα στο τριμηνο που το καθαριζω βγαζω μπαμπακια

τις σκονες απο μεσα.Το pc που ειναι πανω στο γραφειο εχει αλλα αισθητα λιγοτερες

απο το ups.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λές Ιωάννα!

Στήσε το σύστημα στην τελική του "αναπνευστική" μορφή (:) ) και θα βρεθεί η άκρη!

Και σωστά υπέθεσες ... εμμέσως πλην σαφώς, μια χαρά είναι εκεί που είναι οι SSD.

Η τοποθέτηση του κουτιού στον "αέρα" , χωρίς ράφι από κάτω του , συνεπάγεται διαφορετική κυκλοφορία του αέρα γύρω από αυτό.

ashampoo-snap-2014-06-01-16h19m51s-021-11940.png

1. Μια βελτίωση είναι ότι ο ζεστός αέρας (κόκκινα βέλη) που βγαίνει από κάτω , διαφεύγει πιο εύκολα καθώς δεν τον εμποδίζει το ράφι.

2. Το ανοδικό ρεύμα του αέρα που δημιουργείται γύρο από θερμό αντικείμενο (PC)(μπλε βέλη) μπορεί ελεύθερα να πλησιάζει στις επιφάνειές του και να παρασύρει πιο εύκολα τα θερμά ρεύματα αέρα που δημιουργούν οι θερμές του επιφάνειες (πορτοκαλί βέλη)

Έτσι σαφώς είναι καλύτερα να "αναρτηθεί στον αέρα"

Τώρα για το ύψος , όπως καταλαβαίνεις είναι ένας συμβιβασμός -όπως ήδη ειπώθηκε- ανάμεσα στην καθαριότητα και στην μικρότερη θερμοκρασία των χαμηλότερων στρωμάτων του αέρα μέσα σε ενα δωμάτιο.

Εδώ αν πάρεις υπ' όψιν ότι η σκόνη πολύ γρήγορα θα αρχίσει να περιορίζει την θερμοαπαγωγή, είτε εμποδίζοντας την είσοδο του αέρα , είτε καλύπτοντας τις ακτινοβολούσες επιφάνειες (ψύκτρες κλπ), γίνεται σαφές ότι η μικρή θυσία όσον αφορά την αρχική θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα που σημαίνει η υψηλότερη τοποθέτηση του κουτιού, πολύ γρήγορα αντισταθμίζεται από την καθαρότερη λειτουργία του.

Βέβαια κι εδώ υπάρχει μαι "χρυσή " τομή, μη πας και το κολλήσεις στο ταβάνι !:hehe:

Μισό μέτρο από το πάτωμα, άντε το πολύ στο ύψος του γραφείου σου, θα είναι καλά !

Καλή συνέχεια και καλή ξεκούραση σε όλους !! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Sorry για το ψιλο-hijack, αλλά άμα μπορείς κάνε μου μια χάρη.

Στο bios η θερμοκρασία που αναφέρει η μητρική ως "CPU Temp" είναι αυτή που λέει το HWinfo του ΙΤΕ8721F σαν CPU; Με λίγα λόγια είναι του socket - και όχι του επεξεργαστή;

Άρχισε να μου κάνει @@ριες τώρα, και με το που ξεκινάει το PC μου βγάζει 45C σε idle (socket temps και όχι core, μετά πέφτει στους 40C, ενώ core temp κλασικά 20C και "καλά") με αποτέλεσμα να κάνει την Η60 μου αεροπλάνο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Δεν ξερω πως και αν μπορω να δω το BIOS μεσα απο τα Windows αλλα κανοντας reboot και ελεγχοντας τη θερμοκρασια, τοσο μετα απο idle οσο και μετα απο 2-3 λεπτα Prime95, θεωρω οτι ναι, αυτη ειναι. Η ενδειξη που φαινεται ως CPU Temp στο BIOS φαινεται και ως CPU στο ITE8721F του HWiNFO. Η ιδια ενδειξη φαινεται και ως CPU temperature μεσα στο Thermal Radar και αφορα socket temp.

Το συμπερασμα μου : στο HWiNFO οι ενδειξεις CPU 0 και CPU Package απεικονιζουν την θερμοκρασια των πυρηνων (η CPU 0 σιγουρα). Η ενδειξη CPU απεικονιζει την θερμοκρασια του socket οπως αυτη λαμβανεται απο τον σενσορα το thermistor που υπαρχει πανω στην μητρικη, στη συγκριμενη θεση. Ο αλγοριθμος υπολογισμου θερμοκρασιων της AMD, για τους FX, ειναι εντελως ανακριβης σε idle, ενω μεγαλωνει (εξαιρετικα) σε ακριβεια οσο μεγαλωνει το φορτιο του επεξεργαστη.

(διαβασε το post #2, και ολο το θεμα)

Απλος εμπειρικος κανονας (HWiNFO): Αν το CPU 0 < [30C - 40C] τοτε κοιταμε το CPU (=socket). Αν CPU 0 > [30C - 40C] τοτε το εμπιστευομαστε, για την θερμοκρασια του επεξεργαστη μας.

Στην προηγουμενη μητρικη μου, μια Gigabyte, ειχα βρει τις σωστες απεικονισεις θερμοκρασιων του HWiNFO απο το official owners thread της. Τωρα δεν εχω προλαβει ακομη να το ψαξω διοτι στηνω ακομη. Θα το κανω σιγουρα, συντομα, διοτι δεν υπαρχει πιο αξιοπιστο προγραμμα. Αν ξερεις κατι παραπανω πες! :) Επισης, μηπως ξερεις τι δειχνουν οι Temp7 και Temp8?

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] και [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σας ευχαριστω πολυ, ξεκαθαριστηκε και αυτο!! :)

Το κουτι θα στηθει "στον αερα", δηλαδη θα βγει το τζαμι απο κατω και θα παταει μονο στο μεταλλικο πλαισο του rack. Επειδη δεν ειναι τοσο επιμηκες οσο τα κλασσικα κουτια ισα-ισα θα φτανει να πατα, αλλα θα ειναι ΟΚ και κυριως θα εχει τα σοβαρα πλεονεκτηματα ενος κουτιου που αεριζεται ανενοχλητα και απο κατω! Σχετικα με το υψος του απο το πατωμα, αυτη τη στιγμη ειναι στα 18 εκατοστα, αλλα θα το ανεβασω γυρω στα 25cm. Θα πρεπει να λυσω το rack αλλα ενταξει θα το κανω! :) Παραπανω μαλλον δεν μπορει να παει διοτι το rack εχει φυσικα οροφη που εχει επανω πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το υψος του απο το πατωμα, αυτη τη στιγμη ειναι στα 18 εκατοστα, αλλα θα το ανεβασω γυρω στα 25cm. Θα πρεπει να λυσω το rack αλλα ενταξει θα το κανω! Παραπανω μαλλον δεν μπορει να παει διοτι το rack εχει φυσικα οροφη που εχει επανω πραγματα.

Ε ναι!

Μη το σηκώνουμε από το πάτωμα και πάμε και το κολλήσουμε στο πάνω ράφι, θέλει και από πάνω "αέρα" !

Ιωάννα -προφανώς θα το έχεις σκεφτεί -αλλά κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρόψαχνε- αν το πάτημα του κουτιού είναι οριακό πάνω στα πλαίσια που πριν πάταγε το ράφι, κοίτα να εξασφαλίσεις με κάποιο τρόπο ότι το κουτί δεν πρόκειται να μετακινηθεί από τυχαίο λόγο (αδέξια κίνηση κλπ) και έχουμε δράματα! ! ! !

Αν δεις ότι υπάρχει κάποιο θέμα στήριξης, πόσταρε διαστάσεις ραφιού , πλαισίου κλπ μήπως υπάρχει και άλλη πιο αξιόπιστη λύση.

Εδώ θα ήταν καλή ιδέα να ποστάρεις κάποιο σκαρίφημα για το πως σκέφτεσαι να πατήσει πάνω στο πλαίσιο,( αν θα πατάνε τα πόδια του ή η λαμαρίνα του κάτω μέρους κλπ)

Άντε καλή συνέχεια!:T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ναι, δικιο εχεις, θα το προσεξω πολυ το θεμα. Σημερα το απογευμα θα κανω καποιες δοκιμες. Ευχαριστω για την επισημανση: σημαντικη, μιας και το κουτι θα ανεβει καπως ψηλα!

Λοιπον παιδια, ενταξει! :) Ηρθε η απαντηση απο την Noctua και, μεταξυ άλλων, λεει και τα εξης:

"...since the iPPC fans are based on the same design as the standard A14 fans, just with a different motor and plastics, the sound profile is basically the same when both versions run at the same speed...."

Μολις εφυγε η παραγγελια για δυο NOCTUA NF-A14 INDUSTRIALPPC-2000 PWM :) :)

Επισης, αν και δεν ειναι εξοικειωμένοι με το Air 540, μου ειπαν οτι το γνωριζουν το φαινομενο (ηχου τουρμπινας) και το εξηγησαν οπως και ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] παραπανω (χωρις φυσικα τα σχηματα/διαγραμματα).

Το στησιμο των ανεμιστηρων που ετοιμαζομαι να κανω συνολικα δεν το σχολιασαν αλλά δεν με πειραζει διοτι εχω πειστει για την αποτελεσματικοτητα του! :)

Να ειστε καλα! Σε μερικες μερες θα τα τσεκαρουμε ολα, απο πρωτο χερι πια! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.