Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ και μονο που εγραψες! Επιτελους και καποιος άλλος ανθρωπος εγραψε μια κουβεντα, τοσο καιρο σαν να ακουω μασουλισματα pop-corn και να με παρακολουθουνε! (lol)

Εμενα προσωπικα η τελευταια AI Suite II, απο το site της μητρικης μου, ποτε δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα. Τρεχει μαζι με το HWiNFO64 και ολα μια χαρα. Μονο το Thermal Radar εχω τωρα, τα υπολοιπα θα τα εγκαθιστω ενα-ενα, θα τα δοκιμαζω και οτι μου κανει θα το κραταω. Ενα εχω απορριψει ηδη: το USB 3.0 Boost (ή καπως ετσι), διοτι αποδεδειγμενα στο δικο setup δεν κανει τιποτα.

Σχετικα με το Fan Xpert, ευχαριστω για την σελιδα. Το προβλημα μου αναφερεται στο μυνημα #148. Με μια λεξη: τον CPU_FAN μου τον τεσταρει/μετραει κανονικα (ΝΟΤ). Αυτους που αποκαλει "Chassis Fan" ΔΕΝ ξερω τι ειναι, ΔΕΝ ξερω πως τους μετραει, και τελος ΔΕΝ τους μετραει κανονικα σε μενα. Γι' αυτο το εβγαλα. Καλο θα ηταν να ηξερα τις πραγματικες τελικες RPM των fans μου, αλλα...δεν... (επισης, αν δεις τα screenshots του #148) θα δεις οτι ΟΥΤΕ τον CPU_FAN τον μετρα κανονικα! Τα ποσοστα ειναι λαθος. Στο καλο λοιπον. :)

Τελος:

--> 1) Συμφωνω :) (btw, μπορω τωρα να ξαναπερασω το ιδιο BIOS απο πανω μεσω της επιλογης αυτης? Μια χαρα λειτουργει, απλα ρωταω)

--> 2) Δεν σε καταλαβαινω

Να εισαι καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ και μονο που εγραψες! Επιτελους και καποιος άλλος ανθρωπος εγραψε μια κουβεντα, τοσο καιρο σαν να ακουω μασουλισματα pop-corn και να με παρακολουθουνε! (lol)

Εμενα προσωπικα η τελευταια AI Suite II, απο το site της μητρικης μου, ποτε δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα. Τρεχει μαζι με το HWiNFO64 και ολα μια χαρα. Μονο το Thermal Radar εχω τωρα, τα υπολοιπα θα τα εγκαθιστω ενα-ενα, θα τα δοκιμαζω και οτι μου κανει θα το κραταω. Ενα εχω απορριψει ηδη: το USB 3.0 Boost (ή καπως ετσι), διοτι αποδεδειγμενα στο δικο setup δεν κανει τιποτα.

Σχετικα με το Fan Xpert, ευχαριστω για την σελιδα. Το προβλημα μου αναφερεται στο μυνημα #148. Με μια λεξη: τον CPU_FAN μου τον τεσταρει/μετραει κανονικα (ΝΟΤ). Αυτους που αποκαλει "Chassis Fan" ΔΕΝ ξερω τι ειναι, ΔΕΝ ξερω πως τους μετραει, και τελος ΔΕΝ τους μετραει κανονικα σε μενα. Γι' αυτο το εβγαλα. Καλο θα ηταν να ηξερα τις πραγματικες τελικες RPM των fans μου, αλλα...δεν... (επισης, αν δεις τα screenshots του #148) θα δεις οτι ΟΥΤΕ τον CPU_FAN τον μετρα κανονικα! Τα ποσοστα ειναι λαθος. Στο καλο λοιπον. :)

Τελος:

--> 1) Συμφωνω :) (btw, μπορω τωρα να ξαναπερασω το ιδιο BIOS απο μενα μεσω της επιλογης αυτης? Μια χαρα λειτουργει, απλα ρωταω)

--> 2) Δεν σε καταλαβαινω

Να εισαι καλα :)

Τις πραγματικές τελικές θα μπορούσες να τις δείς αν κάνεις disable τα Q-Fan για κάθε ομάδα ανεμιστήρων μέσα από bios ,ώστε να παίζει max rpm και δείς στο HWinfo τι τιμή δίνει...'Εχοντας το Q-fan ενεργοποιημένο για να γίνει αυτό ίσως πρέπει να ρυθμίσεις min και max duty cycle στο 100% για να τους κολλήσεις στο full.

Δοκίμασε και πές τί έγινε.

To bios σου δεν χρειάζεται να το ξαναβάλεις, αφού μπήκε μια χαρα, απλά στο ανέφερα για μελλοντική χρήση..

Τα περι AMD Ahci αναφέρονται στο post #31 και μετά που είχες κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το αν είναι καλύτερος ο driver της AMD από τον ενσωματωμένο των Windows. Από την έκδοση 1.2.0.64 και μετά (αν θυμάμαι καλά), έχουν σταματήσει τα θεματάκια με το trim και με τις μειωμένες επιδόσεις...Απλώς για να μην μπλέκεις με τον "μισητό" για σένα CIM ( ποτέ δεν έκανα Express Install, μόνο Custom) σου πρότεινα στο μέλλον να κάνεις χειροκίνητο installation.

Link to comment
Share on other sites

Τις πραγματικές τελικές θα μπορούσες να τις δείς αν κάνεις disable τα Q-Fan για κάθε ομάδα ανεμιστήρων μέσα από bios ,ώστε να παίζει max rpm και δείς στο HWinfo τι τιμή δίνει...'Εχοντας το Q-fan ενεργοποιημένο για να γίνει αυτό ίσως πρέπει να ρυθμίσεις min και max duty cycle στο 100% για να τους κολλήσεις στο full.

Δοκίμασε και πές τί έγινε.

To bios σου δεν χρειάζεται να το ξαναβάλεις, αφού μπήκε μια χαρα, απλά στο ανέφερα για μελλοντική χρήση..

Τα περι AMD Ahci αναφέρονται στο post #31 και μετά που είχες κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το αν είναι καλύτερος ο driver της AMD από τον ενσωματωμένο των Windows. Από την έκδοση 1.2.0.64 και μετά (αν θυμάμαι καλά), έχουν σταματήσει τα θεματάκια με το trim και με τις μειωμένες επιδόσεις...Απλώς για να μην μπλέκεις με τον "μισητό" για σένα CIM ( ποτέ δεν έκανα Express Install, μόνο Custom) σου πρότεινα στο μέλλον να κάνεις χειροκίνητο installation.

Ναι, τις εχω δει ηδη (τις max RPM). Καλο θα ηταν αν τις μετρουσε και το Fan Xpert, no problem though.

Το BIOS το αφηνω οπως ειναι.

Για το AHCI: μετρησα και σε μενα (σε μενα!) ο AMD AHCI (ο τελευταιος) αποδιδει καλυτερα απο τον MS. Thanks για την συμβουλη σου για τον CIM. Εγω εγκαθιστω κανοντας update τον MS-AHCI, Have Disk κλπ. και ετσι εξαφανιζεται κιολας αυτος. Στο επομενο clean installation των Windows βεβαια θα τον εχω ηδη σε USB stick, τον AMD.

Εσυ στην μητρικη σου chipset drivers εβαλες / βαζεις? Αν ναι, τους official βαζεις?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να μην σου τους μετράει κανονικά λόγω του ότι τους έχει ως group όλους είτε λόγω της ρύθμισης αυτής του BIOS με το Duty Cycle. Δοκίμασε να αλλάξεις το Duty Cycle στο Bios αν δεν είναι 100% το max, ή/και παίξε με το min Duty Cycle.

Στα άλλα profil του Fan Xpert ( όχι Standard ) σου κρατάει τα ίδια νούμερα (740rpm κλπ) ?

Ίσως αν τους ομαδοποιήσεις διαφορετικά, δλδ τους Industrial των 2000 να τους έβαζες στην ίδια ομάδα CHA_FAN και τους άλλους 2 μαζί...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Ευχαριστω για τις προτασεις :)

Το Fan Xpert, οπως ειπα ηδη, το εχω απεγκαταστησει. Δεν παρεχεται officially στα utilities της μητρικης μου και μαλλον καποιος λογος θα υπαρχει γι' αυτο. Εγω, οπως ειπα, το κατεβασα απο τα utilities καποιας άλλης AM3+ μητρικης, το εβαλα, το πηρε, χαρηκα, νομισα οτι δουλεψε σωστα, αλλά τελικα μαλλον δεν λειτουργει σωστα (στη μητρικη μου), λυπηθηκα, το εβγαλα.

Σε άλλα profiles (silent, turbo κλπ) δεν θυμαμαι να τεσταρα ανεμιστηρα.

Τελος, οπως φαινεται και απο το screenshot που μολις πηρα απο το BIOS, οταν κανεις το Q Fan control Disabled, εξαφανιζονται ολα και δεν μπορεις να ρυθμισεις τιποτα. Ετσι το ειχα κανει και 'γω χθες, οταν τα τεσταρα ολα full speed.

Εμενα τωρα άλλα πραγματα με απασχολουν:

1) Ειπα οτι εχω εναν ανεμιστηρα στο header CPU_OPT. (δες spoiler μυνηματος #161). Βλαπτει αυτο πουθενα?

2) Δεν ειμαι σιγουρη για τον CHA_FAN2 στον οποιο εχω βαλει τον επανω ανεμιστηρα και τον CHA_FAN4 στον οποιο εχω βαλει τον πισω.

Το manual λεει: If you install two VGA cards, we recommend that you plug the REAR chassis fan cable to the motherboard connector labeled CHA_FAN1 or CHA_FAN2 for better thermal environment. Εγω εχω μια καρτα γραφικων, απλα αναφερω τι λεει το manual.

Επισης, το Thermal radar λεει αυτο για τον CHA_FAN4, οπου εγω εχω βαλει τον πισω ανεμιστηρα μου.

Συνοπτικα: το manual λεει οτι στον 1 ή στον 2 ειναι καλο να βαλουμε τον ΠΙΣΩ ανεμιστηρα, εγω στον connector 1 εχω τον πρωτο εμπρος fan μου, ενω στον connector 2 εχω τον 140αρη της οροφης, με LNA.

Το T.R. λεει οτι στον connector 4 ειναι καλο να βαλουμε τον ΠΛΑΪΝΟ ανεμιστηρα μας, εγω πλαϊνο δεν εχω οποτε εκει εχω βαλει τον πισω ανεμιστηρα μου. Με τη λογικη οτι μπορω να του ρυθμιζω τις στροφες αυτονομα.

Για ολο αυτο το setup δεν ειμαι σιγουρη επειδη δεν εχω καταλαβει τη Λογικη του Thermal Radar.

Οι ονομασιες κα οι θεσεις ολων των fans φαινονται και στα προσφατα screenshots.

Κατα 99% θα ρωτησω στο support της ASUS.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για την αναλυση Καταλαβα τι συμβαινει. Θα τον αφησω ετσι, δεν με πειραζει να σβηνει οταν (το συστημα κρινει οτι) δεν χρειαζεται. Δεν καταλαβα ομως γιατι πρεπει να αυξησω το min RPM, αν θελω να μην κλεινει. Μηπως πρεπει να το μειωσω? Sorry, δεν καταλαβαινω την Λογικη, δεν πολυ-ασχοληθηκα κιολας διοτι τωρα ψαχνω άλλα πραγματα.

Φιλε Seafalco, ενα ενδιαφερον και πραγματικα χρησιμο θα ηταν ΑΝ μπορουμε με καποιο τροπο, εστω και κατα προσεγγιση, να βρουμε το m^3 / h (ή το CFM) αναλογως των στροφων του εκαστοτε ανεμιστηρα! Δηλαδη, ξερουμε οτι στο 100% RPM ολων εχουμε αυτα τα Χ νουμερα, οπως εχουν ηδη δοθει. Ποια ειναι ομως τα νουμερα και τι συμβαινει μεσα στο κουτι οταν οι ανεμιστηρες λειτουργουν σε λιγοτερες στροφες?

ΑΝ με καθοδηγουσες λιγο πανω σε αυτο θα μπορουσα μετα να φτιαξω ενα Excel-ακι ωστε να εχω μια εστω και θεωρητικη "υποψια" για το τι παιζεται, σε πραγματικες συνθηκες.

ΑΝ απο την άλλη μερια ολα αυτα προϋποθετουν την υπαρξη πανακριβου εργαστηριακου εξοπλισμου και ιδανικες συνθηκες τοτε sorry για την ανοητη ερωτηση.

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION].

Σου είπα ..θα το πουντιάσεις το μηχάνισμα! :)

Μόνο αυτά τα VCORE 1 και 2 χαλάνε λίγο την εικόνα.

Ιωάννα, τράβα αν μπορείς και έχεις οπτική γωνία , καμιά κοντινή φωτογραφία από τις ψύκτρες τους, θα δω κι εγώ στο διαδίκτυο βέβαια, μήπως το σχήμα τους βολεύει για καμιά εύκολη επέμβαση για να αυξηθεί η επιφάνεια ακτινοβολίας της θερμότητας .

Μπορεί να βρεθεί απλή λύση με κολλητά ψυκτράκια σαν αυτά που βάζουν στα περιφερειακά τσιπάκια κάποιων καρτών γραφικών.

Τώρα για αυτά που ρώτησες:

1. Για τους "Fan controllers" με την γενική έννοια.

Και οι μητρικές έχουν έναν fan controller (PWM) οπότε η κουβέντα μπορεί να καλύψει εύκολα και αυτές.

Η βασική λειτουργία όπως -ήδη είπα- ενός ρυθμιστή τάσης μέσω διαμόρφωσης του πλάτους παλμών (PWM controller) έγκειται στην αυξομείωση της τάσης ( η των στροφών που είναι "παράγωγο" της τάσης) ενός ανεμιστήρα με την τροφοδότησή του , όχι με συνεχή τάση , αλλά με φέτες (παλμούς ) τάσης των οποίων το πλάτος, προσαρμόζεται ανάλογα με την επιθυμητή τιμή της τάσης,

Αν θέλουμε χαμηλή τάση , οι παλμοί είναι στενοί, αν θέλουμε υψηλότερη τάση οι παλμοί γίνονται φαρδύτεροι!

Το βασικό θέμα εδώ είναι το αν ο controller διαθέτει έναν τρόπο να αντιλαμβάνεται τι επίδραση έχουν στην τάση, οι αλλαγές που προκαλεί αυτός στο πλάτος των παλμών και αν αυτό το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό , ή όχι και αναλόγως να προσαρμόσει την ρύθμιση που κάνει στο πλάτος των παλμών του!

Αν διαθέτει αυτήν την "εξυπνάδα" τότε λέμε ότι ο συγκεκριμένος fan controller διαθέτει βρόχο ανάδρασης (feedback loop).

Αυτό το χαρακτηριστικό είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να λείπει σε κανένα σύστημα αυτομάτου ελέγχου.

Αν ένα σύστημα δεν διαθέτει ανάδραση απλά δεν είναι κατάλληλο για αυτόματο έλεγχο οποιουδήποτε μεγέθους / εργασίας.

Μπορούμε σαν πολύ απλό , αλλά κοντινό στον καθένα παράδειγμα, να σκεφτούμε έναν θερμοσίφωνα με θερμοστάτη (έχει ανάδραση) και έναν χωρίς θερμοστάτη (χωρίς ανάδραση) ! ! !:-O

Στο επόμενο διάγραμμα σχολιάζεται η βασική διαφορά δυο fan controller με και χωρίς ανάδραση:

fan-controllers-pwm-feedback-loop-01b-11975.png

Μια βασική παρατήρηση που θα βοηθήσει στην κατανόησή του είναι ότι, την ενέργεια που περιέχεται μέσα στους παλμούς η οποία με την βοήθεια ενός φίλτρου εξομάλυνσης μετατρέπεται σε μια σταθερή και χωρίς διακυμάνσεις τάση /" ενέργεια" , χαμηλώνοντας σε "ύψος" και αυξάνοντας σε πλάτος ,μπορούμε να την φανταστούμε σαν μία λίμνη! ! !

Το νερό της λίμνης είναι η διαθέσιμη ενέργεια, το βάθος του νερού της είναι η τάση.

Αν η λίμνη είναι τρικυμισμένη (κύματα = παλμοί) δεν έχει παντού το ίδιο βάθος (τάση) οι κορυφές των κυμάτων της έχουν περισσότερο νερό από κάτω τους (περισσότερη τάση ) , το νερό όμως που περιέχει είναι το ίδιο! ! !

Αν αυτή η λίμνη ηρεμήσει, η επιφάνειά της θα έχει σε όλα της τα σημεία το ίδιο βάθος, χαμηλότερο από ότι είχε πριν σε κάποια σημεία, και πάντα φυσικά το νερό που περιέχει, είναι το ίδιο!

Ελπίζω το παράδειγμα για την "μορφολογική μετατροπή" της ενέργειας να ήταν επιτυχημένο! :)

Και κάτι ακόμα:

1. Παρατηρούμε ότι η μέγιστη τάση που μπορεί να πετύχει ο fan controller είναι λίγο μικρότερη από αυτήν που τον τροφοδοτεί, αυτό οφείλεται στις απώλειες πάνω στα μέσα που χρησιμοποιεί για να "κόβει¨τις φέτες της τάσης! (switching transistor κλπ).

2. Μια μητρική τώρα πως ρυθμίζει την τάση του ανεμιστήρα:

Η μητρική δεν έχει τρανζίστοr ισχύος πάνω της γι αυτήν την δουλειά (αυτά βρίσκονται μέσα στον ανεμιστήρα, η μητρική απλά στέλνει στον ανεμιστήρα μαι σειρά παλμών που του λένε πως να φτιάξει αυτός τους δικούς του παλμούς για να πετύχει τις στροφές που θέλει ο χρήστης η το πρόγραμμα που έχει αναλάβει να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μας ! :)

Γι αυτό που παρατήρησες λοιπόν Ιωάννα (το σταμάτημα του ανεμιστήρα στην χαμηλή ρύθμιση με το LNA) τα ενδεχόμενα είναι δύο, ή η μητρική εξασκεί πολύ φτωχό έλεγχο πάνω στο αποτέλεσμα που έχουν οι εντολές της σε σχέση με τις εντολές που έλαβε, πράγμα που είναι πολύ απίθανο, ή η μείωση της τάσης που προκάλεσε η χρήση του LNA adapter, έφερε τον βρόχο ελέγχου της μητρικής σε οριακή κατάσταση! (που και αυτό είναι αρκετά απίθανο)

Και φυσικά υπάρχει και το τρίτο ενδεχόμενο (που είναι και το συντριπτικά πιθανότερο), η μητρική να κάνει μια χαρά την δουλειά της και απλά το όλο θέμα, να είναι ζήτημα ρυθμίσεων και εξοικείωσης

με την λογική τους! :)

Κάτι μου λέει ότι αυτό ακούγεται σαν χαράς ευαγγέλια ! :D

Μέχρι να δεις τι ακριβώς τρέχει, μπορείς να δοκιμάσεις να έχεις τους ανεμιστήρες που έχουν LNA μια ρύθμιση που δεν θα τους αφήνει να κατεβαίνουν πολύ χαμηλά! Εκτός και αν ήδη έχεις πεισθεί ότι γίνονται OFF από εντολή του προγράμματος!

Και φυσικά να θυμάσαι ότι με το LNA οι ανεμιστήρες δεν θα μπορούν να πιάσουν τις μέγιστες στροφές τους, άρα η μητρική θα συναντά μια αναντιστοιχία εκεί και ίσως βγάζει allarm (θα δίνει εντολή δηλαδή για 1500 rpm και ο ανεμιστήρας θα φτάνει μόνο μέχρι τις 1200 στροφές!

2. Για την σχέση μεταξύ στροφών και παροχής των ανεμιστήρων (RPM vs CFM)

Η σχέση μεταξύ τους είναι στις πιο πολλές περιπτώσεις σχεδόν γραμμική.

Υπάρχει δηλαδή μια σταθερή αναλογία μεταξύ της μεταβολής των στροφών και της μεταβολής της παροχής του ανεμιστήρα.

Εδώ να σημειώσουμε ότι μιλάμε για PC case fans !

Το "κακό" είναι ότι αυτή η σχέση προκύπτει μετά από πειράματα, με εξοπλισμό που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πράγματι πάρα πολύ ακριβός!

Ευτυχώς για μας , η απορία η δική σου είναι και απορία πολλών άλλων, οπότε ήδη υπάρχει αρκετό υλικό συγκεντρωμένο.

Ας δούμε μερικούς πίνακες :

pc-case-fan-prm-vs-cfm-graph-11977.png

Και ένας ακόμα που είναι "δωράκι" :) :

noctua-nf-s12b-flx-rpm-vs-cfm-11978.png

Αυτοί οι πίνακες / γραφήματα προέρχονται από το :

Be Cool: Ultimate 120/140 mm Fans Roundup - X-bit labs

όπου υπάρχει ένα από τα πολλά PC case fan roundups, εδώ όμως έχουν κάνει αρκετά συστηματική δουλειά.

Πρόσεξε μόνο γιατί τα μέσα που χρησιμοποίησαν για την μέτρηση της παροχής δεν είναι και τα καταλληλότερα καθώς παρουσιάζουν κάποια αντίσταση λόγω αλλαγής διατομής του ρεύματος του αέρα !

Εδώ να ξεκαθαρίσω ότι αυτός ο περιορισμός -όντας σταθερός- δεν επιδρά στην μορφή των διαγραμμάτων αλλά μόνο στις τιμές τους, που μπορεί να φανούν χαμηλότερες από αυτές των κατασκευαστών , οι οποίοι μετράνε σε πολύ μεγάλες εγκαταστάσεις , όπου ο αέρας δεν συναντά τους περιορισμούς που προανέφερα.

Πως θα χρησιμοποιήσουμε τώρα αυτούς τους πίνακες

Το σημαντικό συμπέρασμα είναι ότι η σχέση είναι γραμμική!

Συνεπώς έχουμε αμέσως μια ευθεία που ορίζεται από δύο σημεία.

1. Πρώτο σημείο: Οι μέγιστες στροφές με την μεγίστη παροχή

2. Δεύτερο σημείο: Κάποιες ενδιάμεσες στροφές με κάποια ενδιάμεση παροχή.

με αυτές μόνο τις τιμές μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας , καθώς αυτές οι δύο ορίζουν μια σχέση αναλογίας ανάμεσα στην μεταβολή της ταχύτητας και στην μεταβολή της παροχής!

Ας το δούμε με ένα παράδειγμα:

NF-A14 PWM

1. Σημείο πρώτο: 1500 rpm >>> 140,2 m^3/h (~ 82,7cfm)

2. Σημείο δεύτερο: 1200 rpm >>> 115,5 m^/h (~ 68,14 )cfm

Από το σημείο 1 έχουμε ότι :

1500 / 140,2 = 10,69 rpm /1 m^3/h

δηλαδή για κάθε 10,69 στροφές παίρνουμε 1 κυβ μέτρο αέρα την ώρα.

Από τη σημείο 2 αντίστοιχα έχουμε:

1200 / 115,5 = 10,38 rpm /1 m^3/h

Παρατηρούμε ότι η αναλογία άλλαξε ελαφρά (είπαμε ότι η σχέση είναι σχεδόν γραμμική :) )

'Έτσι αν πάρουμε ποσοστιαία τις αλλαγές αυτές έχουμε :

Ταχύτητα περιστροφής από 1500 μειώνεται στις 1200 >>>> μείωση 20 %

Παροχή από 140,2 m^3/h μειώνεται στα 115,5 m^3/h >>>> μείωση 18,4 %

Από αυτό, χωρίς μεγάλες αποκλίσεις (όχι τέτοιες δηλαδή που να μας απασχολήσουν για τις δουλειές που θέλουμε να κάνουμε) μπορούμε να πούμε ότι για κάθε 10 % μείωση στροφών , έχουμε 9,2% μείωση της παροχής.

Η αλλιώς, για κάθε 100 rpm μείωση της ταχύτητας, έχουμε μείωση 8,2 m^3/h.

Με αυτά τα στοιχεία μπορούμε να φτιάξουμε ένα πίνακα τιμών και να ξέρουμε τι περίπου να περιμένουμε για κάθε ρύθμιση στροφών που κάνουμε.

Εδώ προσοχή!

Αυτά που είπα παραπάνω αποτελούν μια χονδρική προσέγγιση για να κάνουμε με επάρκεια τους "λογαριασμούς" , σε καμία περίπτωση δεν φιλοδοξούν να αποτελέσουν ακριβή μέτρηση αυτού που συμβαίνει, όχι μόνο γιατί στις αλλαγές αυτές υπεισέρχονται και φαινόμενα που δεν είναι γραμμικά, αλλά και γιατί δεν έχουν όλοι οι ανεμιστήρες "γραμμική" συμπεριφορά! ! !

Μπορούμε να δούμε τι σημαίνει αυτό από τα ακόλουθα διαγράμματα:

1. Γραμμική συμπεριφορά :

rpm-vs-cfm-good-linearity-11979.png

2. Σχεδόν γραμμική συμπεριφορά :

rpm-vs-cfm-almost-cood-linearity-11980.png

3. Μη γραμμική συμπεριφορά σε όλο το φάσμα των στροφών :

rpm-vs-cfm-poor-linearity-11981.png

Πριν κλείσω αυτή την αναφορά ας δούμε ένα διάγραμμα ακόμα που συνδέει τα δυο θέματα μας:

pc-case-fan-prm-vs-cfm-graph-11976.png

Με αυτό το διάγραμμα θα μπορούσε ένας fan controller να ελέγχει έναν ανεμιστήρα σωστά χωρίς να κοιτάει πόσες στροφές παίρνει πραγματικά ο ανεμιστήρας!

Και αυτό γιατί το διάγραμμα αυτό δίνει την παροχή με βάση το Duty cycle των παλμών του προς τον ανεμιστήρα! (Duty cycle = Ο λόγος του χρόνου που ένας παλμός έχει τιμή high σε σχέση με τον χρόνο που διαρκεί η περιόδός του , δηλαδή>>>> t high / t (high + low) ) .

Το κακό είναι ότι αυτό το διάγραμμα ισχύει μόνο για ένα συγκεκριμένο ανεμιστήρα.

Όταν δεν ξέρεις με ποιον ανεμιστήρα έχεις να κάνεις , τότε χρειάζεσαι ένα βρόχο ανάδρασης για να σε διορθώνει!!!

Ελπίζοντας να βοηθάνε τα παραπάνω, εύχομαι καλό διάβασμα και καλύτερους πειραματισμούς! ! :T:

Ιωάννα, αναμένουμε την συνέχεια! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Και παλι ευχαριστω, ευχαριστουμε, για τις πληθωρικοτατες πληροφοριες οπως και για την παρουσιαση τους :)

Κοντευει μεσανυχτα ομως και δεν χωνευονται ολα αυτα τωρα, κυριως απο αυτους που δεν εχουν το καταλληλο υποβαθρο...

Γι' αυτο θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μου απαντησεις για τωρα στις τρεις παρακατω ερωτησεις, με τροπο συνοπτικο και κατανοητο:

1) Δυο διαφορετικοι (μεγεθος, ισχυς) ανεμιστηρες επιτρεπεται να μπουν στο ιδιο Y-Cable και μετα σε ενα header (connector) μητρικης? Ή δεν επιτρεπεται? Συγκεκριμενα μιλαω για τους δυο δικους μου που εχω στην οροφη του κουτιου.

2) [εχει ξανα-ερωτηθει]: Το οτι εχω τον εναν ανεμιστηρα της οροφης στο CPU_OPT, το οποιο ειναι για τον pull της ψυκτρας, τι επιπτωσεις εχει στην λειτουργια του?

3) [εχει ξανα-ερωτηθει]: Το ολο fan setup ειναι σωστο? Ισως διαβασες παραπανω τι αναφερει το manual οπως και το Thermal Radar σε μια απο τις οθονες του. Να το αλλαξω?

Αν γινεται, συνοπτικα και συγκεκριμενα, σε παρακαλω :)

Να εισαι καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Η τιμή είναι όλη δική μου!

Γιατί έχω τη χαρά να μοιράζομαι το χρόνο και τις σκέψεις μου, με ανθρώπους που κάνοντας το ίδιο, μου δείχνουν ότι εδώ μέσα που είμαστε, η έννοια της οικειοθελούς προσφοράς και της ανυστερόβουλης προσφοράς βοήθειας, δεν είναι κενή!

Φίλε felix, σ' ευχαριστώ, τόσο για τα καλά σου λόγια, ειλικρινά με συγκίνησαν, δεν στο κρύβω!, όσο και για την συμμετοχή σου στο νήμα, γιατί πέρα από την βοήθεια που δίνεις, αποδεικνύεις και την αλήθεια σχετικά με κάτι που είπα αρκετά post πριν στην Ιωάννα (περί υπομονής και ζητήματος χρόνου) !

Ένα μόνο εύχομαι να μην γίνομαι κουραστικός -επειδή, αν και δεν την παλεύω, το ξέρω ότι μερικές φορές (λέεμε τώρα :)) - τα "σεντόνια" μου είναι "διπλόφαρδα" ! :hehe:

Να είμαστε καλά, και πάντα με κέφια!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Και παλι ευχαριστω, ευχαριστουμε, για τις πληθωρικοτατες πληροφοριες οπως και για την παρουσιαση τους :)

Κοντευει μεσανυχτα ομως και δεν χωνευονται ολα αυτα τωρα, κυριως απο αυτους που δεν εχουν το καταλληλο υποβαθρο...

Γι' αυτο θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μου απαντησεις για τωρα στις τρεις παρακατω ερωτησεις, με τροπο συνοπτικο και κατανοητο:

1) Δυο διαφορετικοι (μεγεθος, ισχυς) ανεμιστηρες επιτρεπεται να μπουν στο ιδιο Y-Cable και μετα σε ενα header (connector) μητρικης? Ή δεν επιτρεπεται? Συγκεκριμενα μιλαω για τους δυο δικους μου που εχω στην οροφη του κουτιου.

2) [εχει ξανα-ερωτηθει]: Το οτι εχω τον εναν ανεμιστηρα της οροφης στο CPU_OPT, το οποιο ειναι για τον pull της ψυκτρας, τι επιπτωσεις εχει στην λειτουργια του?

3) [εχει ξανα-ερωτηθει]: Το ολο fan setup ειναι σωστο? Ισως διαβασες παραπανω τι αναφερει το manual οπως και το Thermal Radar σε μια απο τις οθονες του. Να το αλλαξω?

Αν γινεται, συνοπτικα και συγκεκριμενα, σε παρακαλω :)

Να εισαι καλα :)

Α μην ανησυχείς ...οι εξετάσεις είναι τον άλλο μήνα! :hehe:

Και φυσικά θέλει διάβασμα, όλο το θέμα είναι η πληροφορία να είναι πλήρης , έτσι ώστε να μην αφήνει κενά και γεννά περισσότερες απορίες από αυτές που λύνει!

Ελπίζω να μην έχω αποτύχει οικτρά σε αυτό!

Πάμε λοιπον συγκεκριμένα:

1. Δυο διαφορετικοι (μεγεθος, ισχυς) ανεμιστηρες επιτρεπεται να μπουν στο ιδιο Y-Cable και μετα σε ενα header (connector) μητρικης? Ή δεν επιτρεπεται? Συγκεκριμενα μιλαω για τους δυο δικους μου που εχω στην οροφη του κουτιου.

Μπορείς να του βάλεις μαζί , δεν θα πάθουν τίποτε, αλλά αν μπορείς να το αποφύγεις , θα είναι καλό!

Γιατί αν οι ανεμιστήρες είναι ίδιοι, εξασφαλίζεις ομοιογενη συμπεριφορά στο συγκεκριμένο κανάλι ελέγχου , ξέρεις τι αέρα θα σου βγάλει και πώς!

έτσι καλό είναι όπως ήδη σου πρότεινε ο [MENTION=5217]felix[/MENTION] να ομαδοποιήσεις τους ανεμιστήρες με βάση τα χαρακτηριστικά τους.

Α. μια ομάδα οι εμπρός

Β. μια ο πίσω μαζί με τον πάνω και προς πίσω, ο οποίος μπορεί να είναι με LNA.

Εδώ να προσέξεις το βύσμα που έχει ενεργό το κίτρινο καλώδιο των RPM να μπεί στον πίσω ανεμιστήρα.

Αυτοί οι δύο εξασφαλίζουν την αναρρόφηση του ζεστού αέρα από το κουτί!

Γ. Μια ομάδα ο πάνω και προς τα εμπρός, μόνος του, με αυτόν μπορείς να ρυθμίζεις την πίεση του κουτιού! από ότι λογάριασα αυτός μπορεί να προκαλέσει διαφορά πίεσης από -22 m^3/h αν δουλεύει στο φουλ, μέχρι και + 84 m^3/h αν σταματήσει !

Αυτόν καλό είναι να τον ελέγχεις χωρίς LNA, να παίζεις με τις στροφές του δηλαδή !

2 Το οτι εχω τον εναν ανεμιστηρα της οροφης στο CPU_OPT, το οποιο ειναι για τον pull της ψυκτρας, τι επιπτωσεις εχει στην λειτουργια του?

Λογικά σε αυτό πρέπει να βάλεις τον δεύτερο ανεμιστήρα της ψύκτρας , τον πίσω!

3. Το ολο fan setup ειναι σωστο? Ισως διαβασες παραπανω τι αναφερει το manual οπως και το Thermal Radar σε μια απο τις οθονες του. Να το αλλαξω?

Ιωάννα έχεις 4 ομάδες ανεμιστήρων (μαζί με αυτούς της ψύκτρας) δυο από αυτές τις ομάδες αποτελούνται είτε από ανόμοιους ανεμιστήρες , είτε απο ανεμιστήρες που θέλεις να δουλεύουν διαφορετικά.

ΑΠό την άλλη μεριά η μητρική σου δίνει 6 βύσματα.

γιατί δεν τους μοιράζεις έτσι που να καταλάβουν όλα τα βύσματα:

CPU -FAN >>> Cooler input

CPU -OPT >>> Cooler exaust

Cha fan 1 >>> Front x 2

Cha fan 2 >>> Rear

Cha fan 3 >>> Top (rear)

Cha fan 4 >>> Top (front)

Έτσι και με την προϋπόθεση ότι όλα ρυθμίζονται, θα έχεις το σούπερ ευέλικτο σχήμα ελέγχου!

Kαι δεν θα χρειάζεσαι τότε ούτε και το LNA!

:)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

All right, well done!! Αρχιζουμε επιτελους και καταληγουμε σε κατι συγκεκριμενο! :) :)

Θα τη βρουμε την ακρη, σιγα-σιγα, χε χε! :)

Βασικα εγω μωρε μπερδευτηκα με τον felix, αλλα και με σενα λιγο, επειδη αυτος με την λεξη "ομαδοποιηση ανεμιστηρων" εννοουσε την χρηση Y-Cable και το κουμπωμα μετα σε ΕΝΑ connector, ενω εμενα πηγαινε το μυαλο μου στα set ομαδοποιησης που κανει η ιδια μητρικη, δηλαδη ουσιαστικα το εξης ενα: CHA_FAN 1 -3. Ενταξει, η CPU δεν μετραει, ειναι μια κατηγορια απο μονη της, ενω και ο CHA_FAN 4 απο το χρηστη ρυθμιζεται, χειροκινητα.

Συμπερασμα (που θα τεσταρω αυριο):

- Τους δυο 104αρηδες Industrial που εχω μπροστα τους βαζω διαμεσω ενος Y-Cable στο CHA_FAN 1

- Τον 140αρη που εχω πισω (rear) τον κουμπωνω στο CHA_FAN 2, οπως συστηνει και το manual !

- Τον 140αρη που εχω πανω ακριβως απο την ψυκτρα (δηλ. πανω-προς-τα-πισω), τον κουμπωνω στο CHA_FAN 3

- Τον 120αρη που εχω πανω-προς-τα-εμπρος τον κουμπωνω στο CHA_FAN 4 ! Εκει λεει το T.R. οτι πρεπει να μπει πλαϊνος, αν υπαρχει, εγω δεν εχω, οποτε βαζω αυτον.

Οποτε, βασει των παραπανω, η μητρικη θα εχει το εξης set να χειριστει: τους CHA_FAN [1-3] = τους 2 μπροστινους intake + τον ενα 140αρη πισω (exhaust) + τον ενα 140αρη ακριβως πανω απο την ψυκτρα (exhaust).

ΟΚ καταλαβα :)

Μακαρι να ηταν ηδη πρωι να δοκιμασω!!!

Η ψυκτρα μου θα μεινει μαλλον οπως ειναι, δηλ. στο CPU_FAN connector με Y-Cable. Οπως ειπες, ειναι καλυτερα οι της ψυκτρας να χειριζονται σαν "ενα σωμα". Ειχα βαλει για λιγο τον pull της ψυκτρας στο CPU_OPT, υπαρχει και screenshot καπου στην αρχη του θεματος. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ο Push λειτουργουσε περιπου στις 1500 RPM ενω ο Pull εμενε στις 1200... Γι' αυτο λεω, καλυτερα σε ενα header με Υ-cable.

Λοιπον ενταξει! :)

Λογικο και ομορφο μου ακουγεται το setup και αυριο το πρωι θα το δοκιμασω! Να δουμε πως θα τα παει και στα tests! ;)

L.N.A. δεν βαζω πουθενα, ετσι?

Τελος, δεν καταλαβα αυτο που λες "Εδώ να προσέξεις το βύσμα που έχει ενεργό το κίτρινο καλώδιο των RPM να μπεί στον πίσω ανεμιστήρα.". Εμενα ΟΛΟΙ οι ανεμιστηρες μου ειναι 4-pin, PWM

:)

Να 'σαι καλα, Seafalco!!! :)

ΑΝ εχω κανει κανα λαθος διορθωσε! Αλλιως πρωι - πρωι τεσταρω!!

Καλη νυχτα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Τελος, δεν καταλαβα αυτο που λες "Εδώ να προσέξεις το βύσμα που έχει ενεργό το κίτρινο καλώδιο των RPM να μπεί στον πίσω ανεμιστήρα.". Εμενα ΟΛΟΙ οι ανεμιστηρες μου ειναι 4-pin, PWM

Ιωάννα αυτό που σου λέω για το κίτρινο καλώδιο το εξηγώ σε αυτό το trhead:

http://www.thelab.gr/general-cooling/o-fan-controller-trelathike-stis-strofes-deixnei-133413.html

Πρακτικά αν οι δυο ανεμιστήρες είναι ίδιοι και έχουν τις ίδιες στροφές δεν πειράζει να πηγαίνει και στους δυο το σήμα RPM , αν όμως είναι διαφορετικοί και έχουν διαφορετικές στροφές , τότε πρέπει το κίτρινο καλωδιάκι από την μητρική να πηγαίνει μόνο στον ένα από τους δύο, διαφορετικά μπορεί να σου δείχνει παλαβά στις στροφές!!

Kαι όχι, μην βάλεις LNA

Καλή ξεκούραση !!:)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και με την προϋπόθεση ότι όλα ρυθμίζονται, θα έχεις το σούπερ ευέλικτο σχήμα ελέγχου!

Well....εμενα μια φωνουλα μου φωναζει οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο μονον με Fan Controller αλλα...ιδωμεν...

Ιωάννα αυτό που σου λέω για το κίτρινο καλώδιο το εξηγώ σε αυτό το trhead:

http://www.thelab.gr/general-cooling/o-fan-controller-trelathike-stis-strofes-deixnei-133413.html

Πρακτικά αν οι δυο ανεμιστήρες είναι ίδιοι και έχουν τις ίδιες στροφές δεν πειράζει να πηγαίνει και στους δυο το σήμα RPM , αν όμως είναι διαφορετικοί και έχουν διαφορετικές στροφές , τότε πρέπει το κίτρινο καλωδιάκι από την μητρική να πηγαίνει μόνο στον ένα από τους δύο, διαφορετικά μπορεί να σου δείχνει παλαβά στις στροφές!!

Kαι όχι, μην βάλεις LNA

Καλή ξεκούραση !!:)

Εχμμ...ναι, ενταξει, αλλα...εμενα συμφωνα με το συμπερασμα που εβγαλες μονο οι δυο μπροστινοι -που ειναι ιδιοι- θα κουμπωθουν διαμεσω Y-Cable σε ενα fan connector. Ολοι οι υπολοιποι ανεμιστηρες κουτιου θα κουμπωσουν μονοι τους στους αντιστοιχους fan headers.

Am I missing something? :flag:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Εχμμ...ναι, ενταξει, αλλα...εμενα συμφωνα με το συμπερασμα που εβγαλες μονο οι δυο μπροστινοι -που ειναι ιδιοι- θα κουμπωθουν διαμεσω Y-Cable σε ενα fan connector. Ολοι οι υπολοιποι ανεμιστηρες κουτιου θα κουμπωσουν μονοι τους στους αντιστοιχους fan headers.

Am I missing something? :flag:

Όχι μαι χαρά το κατάλαβες!

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι , απλά σου έδωσα το λινκ για να δεις πιο θέμα θα μπορούσε να δημιουργηθεί αν ήταν άλλες οι συνθήκες! :)

Όσο για τον Fan controller που λες , με προκαλείς !!!!

Έτσι εδώ στην άκρη στα "χείλη" το έχω !

Και έτσι όπως ψάχνεσαι με ρυθμίσεις και drivers μπορεί τελικά και να στον προτείνω !

ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ FAN CONTRLLER ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ! ! !

:whistle2::whistle2::whistle2::whistle2:

:p:P

Link to comment
Share on other sites

Όχι μαι χαρά το κατάλαβες!

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι , απλά σου έδωσα το λινκ για να δεις πιο θέμα θα μπορούσε να δημιουργηθεί αν ήταν άλλες οι συνθήκες! :)

Πσσσ... Α, χα, χα! Τι να σου πω, ρε Μαστορα?! Εισαι φοβερος! Πετας τη Σπιθα μπας και αναψει φωτια μονο και μονο για να πας μετα να τη σβησεις και να εξηγησεις και το φαινομενο της καυσης! E, τωρα που σας εκαψα να σας το εξηγησω κιολας!! Χα, χα! :p

Παντως, phew, καλα καταλαβα :)

Όσο για τον Fan controller που λες , με προκαλείς !!!!

Έτσι εδώ στην άκρη στα "χείλη" το έχω !

Και έτσι όπως ψάχνεσαι με ρυθμίσεις και drivers μπορεί τελικά και να στον προτείνω !

ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ FAN CONTRLLER ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ! ! !

:whistle2::whistle2::whistle2::whistle2:

:p:P

Στακα να μαντεψω! Προκειται μηπως για ιδιοκατασκευη που οταν την αντικρυσαν οι R&Ds της Lamptron χορεψαν Zalogo-Dancing? :p

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Μια ερώτηση για να κλείσουμε τη βραδιά με περαιτέρω επεξεργασία....

To Y-Cable που έχεις και χρησιμοποιείς, τί μορφής είναι ?

Το Y-Cable που θα βαλω σημερα ειναι αυτο που φαινεται σε αυτη τη φωτο. Παρεχεται στη συσκευασια των Noctua NF-A14 PWM. Οι Industrial που εχω, και στους οποιους θα το χρησιμοποιησω, δεν παρεχουν Y-Cable στην συσκευασια τους.Το συγκεκριμενο Y-Cable εχει απο τη μια μερα δυο υποδοχες, εκ των οποιων η μια εχει 4-pin και η άλλη εχει 3-pin. Απο την άλλη μερια του εχει ενα βυσματακι με 4 τρυπουλες που κουμπωνουν πανω στον 4-pin chassis fan header της μητρικης μου.

Εχω και άλλο ενα Y-Cable αυτη τη στιγμη στο συστημα: αυτο της ψυκτρας μου. Παρομοιας μορφης πρεπει να ειναι, δεν θυμαμαι, αυτο ομως ειναι ΟΚ. Η ψυκτρα θα μεινει οπως ειναι.

Λοιπον παιδια! :)

Μολις πιω μερικες γουλιες καφε να στανιαρω ξεκιναω το fan setup που συζητησαμε! Η αληθεια ειναι οτι το τωρινο fan setup μου ΔΕΝ το δουλεψα και ΔΕΝ το τεσταρα οπως θα ηθελα! Εκανα μεν μερικα τεστ με ολους τους ανεμιστηρες στο 100% αλλά εχω κανει μονο ΕΝΑ, νομιζω, σε normal συνθηκες: δημιουργωντας ενα user profile στο Thermal Radar. Κατα τα άλλα, εχω χρησιμοποιησει το PC μου για περιπου 24 ωρες στο profile Silent...

Δεν εχω λοιπον ουσιαστικο μετρο συγκρισης μεταξυ του τωρινου και αυτου που προταθηκε.

Δεν πειραζει ομως! Εγω θα το κανω οπως μου υποδειξατε, διοτι και μενα πιο "λογικο" μου φαινεται! Μετα θα κανω ενα τεστ με το ιδιο ακριβως user profile που ειχα δημιουργησει.

Ελπιζω να δικαιωθουμε! :) :)

ps: παρατηρω οτι ενω πιο πριν, με τους 2 NF-A14 PWM εμπρος το συστημα ηταν πολυ ησυχο στο Standard profile, τωρα με τους industrial το συστημα πρεπει να μπει στο Silent profile για να επιτυχω παρομοια ησυχια = να μην ακουγεται σχεδον τιποτα. Αυτο εχει να κανει με το οτι στο Standard οι industrial τιθονται μονιμα εκει γυρω στις 1100 - 1200 RPM και εκει...ε...αρχιζουν πια και ακουγονται λιγο. Δηλαδη αυτη η ησυχια-ηρεμια αρχιζει και χανεται. Αυτο κατα 95% οφειλεται σε καποιο συντονισμο που ξεκιναει τοτε. Δεν ειναι προβλημα - και θα το κοιταξω! Απλα, τις εντυπωσεις μου μεταφερω :)

Καλημερα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το Y-Cable που θα βαλω σημερα ειναι αυτο που φαινεται σε αυτη τη φωτο. Παρεχεται στη συσκευασια των Noctua NF-A14 PWM. Οι Industrial που εχω, και στους οποιους θα το χρησιμοποιησω, δεν παρεχουν Y-Cable στην συσκευασια τους.Το συγκεκριμενο Y-Cable εχει απο τη μια μερα δυο ίδιες υποδοχες, εκ των οποιων η μια εχει 4-pin και η άλλη εχει 3-pin. Απο την άλλη μερια του εχει ενα βυσματακι με 4 τρυπουλες που κουμπωνουν πανω στον 4-pin chassis fan header της μητρικης μου.

Το καλώδιο που έχεις για τον παραλληλισμό των ανεμιστήρων είναι σαν αυτό: (?)

y-spliter-noctua-01-11982.png

Αν ναι, είναι το σωστό.

Οι Θήκες των βυσμάτων είναι ίδιες (για 4 pins) , με την διαφορά ότι στην μία δεν υπάρχει το 3ο pin!

y-spliter-noctua-02-11983.pngpwm-fan-y-spliter-cable-proper-pinout-11984.png

Ο λόγος που επιτρέπεται (ή πιο σωστά: Επιβάλεται) να λείπει , οφείλεται στο ότι ο σκοπός του είναι να μεταφέρει την πληροφορία για τον αριθμό των περιστροφών του ανεμιστήρα ανά min. (RPM ή Tacho-signal).

Αυτή πληροφορία χρειάζεται να μεταφερθεί μόνο από τον ένα εν των δύο ανεμιστήρων.

Η μεταφορά των RPM και του άλλου ανεμιστήρα, όχι μόνο δεν ωφελεί σε τίποτε, αλλά μπορεί να δημιουργήσει -σε κάποιες περιπτώσεις- και πρόβλημα στην ακρίβεια ανάγνωσης των στροφών από τον fan controller!

Βέβαια υπάρχουν και 4 pin Y-Cable spliters που έχουν όλα τους τα pin και στα δύο βύσματα των ανεμιστήρων:

pwm-fan-y-spliter-cable_-unproper-pinout-11985.png

Αυτά είναι κατάλληλα μόνο για ακριβώς ίδιους ανεμιστήρες, όπου και εκεί δεν προσφέρουν κάτι, απλά δεν μπορούν (είναι πολύ απίθανο) να μπερδέψουν την απαρίθμηση των RPM !

Άντε καλά πειράματα ! ! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας :)

Λοιπόν έστησα και τράβηξα και μερικές φωτό.

Σε αυτή τη φωτό φαίνεται το εμπρός μέρος του κουτιού με τους industrial ανεμιστήρες. Όπως βλέπετε είναι βιδωμένοι απέξω. Μια φωτό εσωτερική όταν είχα τελειώσει. Όπως φαίνεται εκεί αλλά και σε αυτή τη φωτό όλες οι βίδες των ανεμιστήρων έφυγαν και μπήκαν τα vibration compensators της Noctua εκτός του μικρού μου ανεμιστήρα επάνω, όπου…σταυρώθηκα να το βάλω (το παπαντζάκι :p) και τελικά δεν τα κατάφερα! Και στον πίσω έβαλα. Α και τελικά βλακείες έλεγα: μια χαρά μπαίνουν αυτά! Ακόμα και στον ένα industrial εμπρός έβαλα. Όπως αποδείχθηκε όμως, προς μεγάλη μου έκπληξη, ΔΕΝ κάνουν εκεί, εμένα προσωπικά συντονιζόταν και έκανε αισθητότατο θόρυβο! Μάλλον κάτι ξέρει η Noctua που δεν παρέχει vibration compensators στη συσκευασία τους. Τη λύση την έδωσα βιδώνοντας τους και τους δυο (industrial μπροστινούς) με αυτό εδώ. Το πήρα από τα συρταράκια των σκληρών δίσκων που έχει το κουτί μου στον πάτο. Σας πληροφορώ ότι, σε μένα τουλάχιστον, αυτά έκαναν εξαιρετική δουλειά!! Όχι μόνο μείωσαν αισθητά το βούισμα των εμπρός ανεμιστήρων στις max RPM τους αλλά και, τώρα πια, στο Standard profile ο ήχος τους είναι καθόλα ανεκτός! Πάντως τελικά αυτοί οι ανεμιστήρες είναι ρε παιδί μου…βιομηχανικοί! Χε, χε! Άστους δηλαδή στο εργοστάσιο μέσα να δουλεύουν όπου δεν θα ενοχλούν κανέναν! Αυτή τη στιγμή που γράφω, στο Standard profile, στροφάρουν στις περίπου 1230 RPM. ΔΕΝ είναι θορυβώδεις, είναι όμως ακουστοί. Anyway, εγώ είμαι συνηθισμένη σε silent συστήματα οπότε Silent profile και NO problem! :)

Πήρα και μια φωτό το σιτάκι που έχω βάλει για το τροφοδοτικό, ευτυχώς το είχα από το προηγούμενο κουτί. Α, να και μερικές κοντινές που ζήτησε ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] (φωτο1, φωτο2. Ελπίζω να βλέπεις αυτό που θέλεις. :)

Όταν τελείωσα, το κουτί στήθηκε στο rack. To τζάμι που βλέπετε θα αντικατασταθεί σε λίγες μέρες από δυο μεταλλικές ράβδους όπου θα πατάει το κουτί, στέκοντας στον αέρα και έχοντας χώρο από κάτω. Πιστεύω ότι υπάρχει αρκετός χώρος γύρω και επάνω από το κουτί, αλλά και στην πίσω πλευρά του.

Έβαλα λοιπόν και το φίλτρο και ξεκίνησα κάποια test:

- In-place large FFTs-STANDARD profile 30 min

- In-place large FFTs-USER profile approx. 40 min

Το τελευταίο είναι το ίδιο που είχα τρέξει και χτες με το προηγούμενο Fan Setup. Έχουν κάνα-δυο βαθμούς C διαφορά εκτός από το…DRAM value! Τέλος πάντων, οι ανεμιστήρες δεν είναι ακόμα σεταρισμένοι και εγώ τα test τα έκανα απλά σαν παράδειγμα.

Οπότε παιδιά το μόνο που απομένει τώρα είναι να ρυθμιστούν οι ανεμιστήρες.

Αγαπητέ [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ειλικρινά προσβλέπω στη βοήθεια σου ώστε να επιτύχω ένα δροσερό σύστημα, που δεν θα σου παίρνει τα αυτιά αλλά κυρίως, και εδώ σε θέλω εσένα, θα έχει θετική πίεση ώστε να διώχνει τη σκόνη. Θα ξαναδιαβασω τα πρόσφατα μυνήματα σου αλλά, όπως αντιλαμβάνεσαι, τώρα ξεκινάει το ζουμί της υπόθεσης! Διότι να αγοράζω και να βιδώνω ανεμιστήρες ξέρω κι εγώ, όπως και ο καθένας. Να τους σετάρουμε/ρυθμίζουμε όμως ΔΕΝ…οπότε εδώ πρωταγωνιστείς εσύ!

Να είστε καλά :)

Σημείωση: η γυαλάδα που φαίνεται στο φίλτρο δεν είναι, φυσικά, σκόνη είναι αντανακλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα.

τι με θυμισες τωρα..το αειμνηστο PanzerBox.

Aπιστευτο airflow,fan που δεν τα ακουγες αν τα ρυθμιζες σωστα αλλα

απιστευτη ρουφηχτρα σκονης.Ελπιζω να μην εισαι και εσυ ετσι .

Στο ειπα οτι τα παπαντζακια θα κανανε δουλεια,απλα δεν το πιστευες.

Αυριο θα σε βγαλω φωτο απο τον IBM που ολα τα φαν του τα εχει ετσι

Φυσικα απογειωνετε απο το θορυβο :hehe:.

well done και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, να 'σαι καλα!

Ελπιζω και 'γω να βοηθησει ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ωστε να μην μετατραπει το συστημα μου σε απορροφητικη σκουπα. Τον εμπιστευομαι! :)

Εκεινο για το οποιο διατηρω επιφυλαξεις ειναι το Thermal Radar... ΟΧΙ επειδη μου εχει παρουσιασει κατι, μια χαρα λειτουργει! Απλα δεν βλεπω και πολυ παραμετροποιηση... Τεσπα, θα δουμε τι θα προτεινει και ο Seafalco.

To PC μου διαθετει ικανοτατη ψυξη. Η μονιμη θετικη πιεση ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.