Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Α,ναι δεν απάντησα τελικά...κατεβάζω του τελευταίους για κάθε συσκευή από το site του καατασκευαστή γενικά. Σε κάθε μητρική μου κατέβαζα από AMD το τελευταίο πακέτο και έκανα χειροκίνητη εγκατάσταση ξεζιπάροντας το .exe. Γενικά μόνο ο AMD_Sata κάνει διαφορά. To SB driver πακέτο από το site της AMD, αν θυμάμαι καλά έχει AMD-Sata, USB filter και SMBus μέσα. Βάλτα όλα, κακό δεν κάνουν, εκτός από μια φορά στην 12.6 αν θυμάμαι καλά που ήταν corrupt ο installer.

Σε παρακαλω ΠΟΛΥ μου δινεις ενα link απο την AMD ωστε να βρισκω και εγω για την μητρικη μου? :)

Στο site της ASUS ο official chipset driver ειναι γυρω στα 900ΜΒ :(

USB driver εγω εχω της ASMedia διοτι κανενας άλλος δεν λειτουργει τις USB 3.0 ports, front και rear panel. Τις USB 2.0 ports μαλλον τις χειριζεται αυτος της AMD. Κατα τα άλλα θελει τον ASMedia.

Επισης!! Καταφερα να κανω και driver αλλα και firmware update στον ASMedia XHCI 1.0 Controller (για τις USB θυρες ειναι αυτος). Στον storage controller ομως, τον Asmedia 106x SATA Controller, δεν καταφερα να κανω firmware update, μονο driver update εκανα.

Εσυ firmware update εχεις κανει σε κανενα απο αυτα? Εγω με DOS usb stick το εκανα, αλλα στον storage ειχε 2 .bat αρχεια μεσα, ενα IDE και ενα AHCI και το αφησα ετσι, δεν το ετρεξα....

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αμαν πια! Παλι να μου το χαλασεις πας! :p :P

LOL! ! :p

Ρε συ δε θέλω να στη χαλάσω, αλλά πρόσεξε, από ότι λέει:

and can not be controlled for a single fan or a group, it is a pity.

[MENTION=5217]felix[/MENTION] έβγαλες κάτι παραπάνω εσύ?

Έτσι όπως το καταλαβαίνω τα πάει όλα μαζί !

Και αν είναι έτσι ίσως να μην έχει σφιχτό περιορισμό στο πόσα Watt ανά header μπορεί να δώσει, αλλά

αυτό δεν αλλάζει το ότι πρόκειται για ένα πολύ βασικό fan controller, έχει μόνο 3 pin outputs (συνεπώς το PWM το ξεχνάμε! :( )

To fan controller που είχες βάλει σε προηγούμενο post ( Aquaero 5 XT ) είναι μακράν καλύτερο!

Αυτό, ουσιαστικά πουλάει την ευκολία της διαχείρισης μέσω GUI (που το έχουν και οι άλλοι!)

Άκου 100 δολάρια! :fist:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Α, και για τον controller που δοθηκε παραπανω, ο reviewer λεει στο τελος:

Summary

NZXT GRID + belongs to simple type fan speed control, although there is no real control panel, but it can be monitored through the CAM software, and interface information is quite complete, the temperature, speed and even part of the wattage can be easily controlled in the installation the operations are fairly easy, but only part of the whole speed boost or slow down, and can not be controlled for a single fan or a group, it is a pity.

Εγω νοημα δεν καταφερα να βγαλω... Τι ειναι κριμα?

Link to comment
Share on other sites

LOL! ! :p

Ρε συ δε θέλω να στη χαλάσω, αλλά πρόσεξε, από ότι λέει:

and can not be controlled for a single fan or a group, it is a pity.

[MENTION=5217]felix[/MENTION] έβγαλες κάτι παραπάνω εσύ?

Έτσι όπως το καταλαβαίνω τα πάει όλα μαζί !

Και αν είναι έτσι ίσως να μην έχει σφιχτό περιορισμό στο πόσα Watt ανά header μπορεί να δώσει, αλλά

αυτό δεν αλλάζει το ότι πρόκειται για ένα πολύ βασικό fan controller, έχει μόνο 3 pin outputs (συνεπώς το PWM το ξεχνάμε! :( )

To fan controller που είχες βάλει σε προηγούμενο post ( Aquaero 5 XT ) είναι μακράν καλύτερο!

Αυτό, ουσιαστικά πουλάει την ευκολία της διαχείρισης μέσω GUI (που το έχουν και οι άλλοι!)

Άκου 100 δολάρια! :fist:

100$ μου βγηκαν εμενα τα μεταφορικα της Fedex απο America! Καπου 30$ εχει αυτος.

Να τον κανεις review εσυ! :p Τι να περιμενουμε απο τον φτωχο Ιαπων!?

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Μηπως εννοεις αυτους εδω?

Αν ναι, τοτε τους εχω ηδη εγκαταστησει.

Για να το ξεκαθαρισω μια και καλη αυτο το θεμα, διοτι με ειχε/εχει ψιλο-μπερδεψει:

- Σε clean installation των Windows, γραφουμε τον AMD AHCI σε ενα usb-stick, και τον εγκαθιστουμε στην αρχη, κατα την εγκατασταση των Windows. Μετα εγκαθιστουμε τους παραπανω chipset drivers απο την AMD, και τους LAN & USB drivers απο την ASUS (ή και καλυτερα απο εδω) και ειμαστε ΟΚ !

Right?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

100$ μου βγηκαν εμενα τα μεταφορικα της Fedex απο America! Καπου 30$ εχει αυτος.

Να τον κανεις review εσυ! :p Για να περιμενουμε απο τον φτωχο Ιαπων!?

Κοίτα το άρθρο αυτό , καλό σαν πληροφορία, αλλά review δεν το λες, άμα δε το σφάξεις το πράμα , να φανούν τα εσώψυχά του, πως θα καταλάβουμε τι πουλιά πιάνει !! :hehe:

Και να πεις ότι ήταν δύσκολο!

Τρία βιδάκια ήτανε στην εξωτερική πλευρά!

Νομίζω ότι στα δικά μας τα "χωριά", το "μαχαίρι" φτάνει στο κόκκαλο! :)

(Εδώ κουτί γίνεται review και άμα δε "σφαχτεί" το μισό για να φανεί και το πιο απλό fan controller, το review δεν τελειώνει ! :) )

Όσο για την "πρόκληση" .... δεν ξέρεις το μέλλον τι θα φέρει ! :) (αρκεί να μην το "μετανιώσεις" μετά! :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Στην AMD δεν ψάχνεις με μητρική, ψάχνεις με κατηγορία προϊόντος. Τώρα τελευταία το έχουν κάνει λίγο @@ το download center αλλά γενικά εδώ είσαι ( για Win7-64 ).

ASMedia έχω βάλει από το site της ASUS και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω, αλλά οι τελευταίοι είναι στο station-drivers.

Firmware update δεν εχω κάνει, γενικά να ξέρεις ότι αν κάνεις badflash μετά δεν έχει εύκολη επιστροφή, οπότε προσοχή με τα αρχεία που φλασάρεις, ειδικά αν δεν έχεις θέμα με τη λειτουργία της υπο αναφορά συσκευής.

To driver package της AMD πρέπει να έχει μέσα και το USB3.0 driver για τις θύρες που τρέχουν από το chipset ( αν δείς στο manual έχει ένα διαχωρισμό και σου λέει ποιές USB3.0 τρέχουν από ποιό device)

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Μηπως εννοεις αυτους εδω?

Αν ναι, τοτε τους εχω ηδη εγκαταστησει.

Για να το ξεκαθαρισω μια και καλη αυτο το θεμα, διοτι με ειχε/εχει ψιλο-μπερδεψει:

- Σε clean installation των Windows, γραφουμε τον AMD AHCI σε ενα usb-stick, και τον εγκαθιστουμε στην αρχη, κατα την εγκατασταση των Windows. Μετα εγκαθιστουμε τους παραπανω chipset drivers απο την AMD, και τους LAN & USB drivers απο την ASUS (ή και καλυτερα απο εδω) και ειμαστε ΟΚ !

Right?

Με πρόλαβες, αυτούς εννοώ. Το πακέτο της ASUS είναι 900MB γιατί μάλλον έχει για όλα τα λειτουργικά.

Tον AMD_SATA δεν χρειάζεται να τον περνάς με στικάκι κατά την εγκατάσταση, άσε να ξεκινήσει με msahci και μετά τον φορτώνεις χειροκίνητα. Αφού είναι να κάνεις τους chipset όλους, τότε δεν χρειάζεται καν το προηγούμενο που σου είπα.

Mιας κα διαβάζεις το win-raid ψάξε να βρείς με fw update τί έχει πάθει κόσμος γενικά...

100$ μου βγηκαν εμενα τα μεταφορικα της Fedex απο America! Καπου 30$ εχει αυτος.

Να τον κανεις review εσυ! :p Τι να περιμενουμε απο τον φτωχο Ιαπων!?

Δεν με προσέχεις...:whip::p

Κάτω δεξιά έχει International Checkout...

NZXT_zpsdefa0b11.png~original

Και σε πετάει εδώ, όπου θεωρώ ότι δεν έχει Tax και βλακείές λόγω αρχικής τιμής προϊόντος, αλλά αν είναι να το πάρει κάποιος που διαβάζει αυτό που γράφω ας επικοινωνήσει μαζί τους πρώτα....

NZXT2_zps42cdf048.png~original

Link to comment
Share on other sites

Firmware update δεν εχω κάνει, γενικά να ξέρεις ότι αν κάνεις badflash μετά δεν έχει εύκολη επιστροφή, οπότε προσοχή με τα αρχεία που φλασάρεις, ειδικά αν δεν έχεις θέμα με τη λειτουργία της υπο αναφορά συσκευής.

Ενταξει, και εγω πρωτη φορα το προσπαθησα, ευτυχως πετυχε, phew!, τωρα δεν εχω αναγκη διοτι εχω το τελευταιο :)

To driver package της AMD πρέπει να έχει μέσα και το USB3.0 driver για τις θύρες που τρέχουν από το chipset ( αν δείς στο manual έχει ένα διαχωρισμό και σου λέει ποιές USB3.0 τρέχουν από ποιό device)

Μακαρι να ηταν ετσι, αλλα δυστυχως στην μητρικη μου ολες οι USB 3.0 θυρες ειναι απο την ASMedia. :(

Οριστε screenshot απο το manual.

Με πρόλαβες, αυτούς εννοώ. Το πακέτο της ASUS είναι 900MB γιατί μάλλον έχει για όλα τα λειτουργικά.

Ναι...! ΤΙ βλακεια!

Tον AMD_SATA δεν χρειάζεται να τον περνάς με στικάκι κατά την εγκατάσταση, άσε να ξεκινήσει με msahci και μετά τον φορτώνεις χειροκίνητα. Αφού είναι να κάνεις τους chipset όλους, τότε δεν χρειάζεται καν το προηγούμενο που σου είπα.

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να τον περνας απο την αρχη επειδη αλλιως ΙΣΩΣ να μην μπορεις να ξεφορτωθεις τον MSAHCI, οπως ειχα παθει εγω. Τελικα τον ξεφορτωθηκα κανοντας update (και οχι uninstall) τον ιδιο τον MSAHCI--->Have Disk---> και φορτωσα τον AMD AHCI.

Αυτο με το "Αφού είναι να κάνεις τους chipset όλους, τότε δεν χρειάζεται καν το προηγούμενο που σου είπα." δεν το καταλαβα

Mιας κα διαβάζεις το win-raid ψάξε να βρείς με fw update τί έχει πάθει κόσμος γενικά...

All right, all right, δεν το ξανακανω! Ισως μια τελευταια φορα :p

Δεν με προσέχεις...:whip::p

Κάτω δεξιά έχει International Checkout...

Και σε πετάει εδώ, όπου θεωρώ ότι δεν έχει Tax και βλακείές λόγω αρχικής τιμής προϊόντος, αλλά αν είναι να το πάρει κάποιος που διαβάζει αυτό που γράφω ας επικοινωνήσει μαζί τους πρώτα....

Ενταξει, εγω International CheckOut δεν εκανα. Απο την εμπειρια σου: ποσο περιπου θα κοστιζει αυτος οταν θα ερθει Ελλαδα?

Κοίτα το άρθρο αυτό , καλό σαν πληροφορία, αλλά review δεν το λες, άμα δε το σφάξεις το πράμα , να φανούν τα εσώψυχά του, πως θα καταλάβουμε τι πουλιά πιάνει !! :hehe:

Και να πεις ότι ήταν δύσκολο!

Τρία βιδάκια ήτανε στην εξωτερική πλευρά!

Νομίζω ότι στα δικά μας τα "χωριά", το "μαχαίρι" φτάνει στο κόκκαλο! :)

(Εδώ κουτί γίνεται review και άμα δε "σφαχτεί" το μισό για να φανεί και το πιο απλό fan controller, το review δεν τελειώνει ! :) )

Όσο για την "πρόκληση" .... δεν ξέρεις το μέλλον τι θα φέρει ! :) (αρκεί να μην το "μετανιώσεις" μετά! :hehe: )

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

ΕξκιουΖε μουΑ!

Αφου λεει VOLTAGE & SHORT-CIRCUIT PROTECTION γιατι ανυσηχειτε??? :p :P

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν ετσι, αλλα δυστυχως στην μητρικη μου ολες οι USB 3.0 θυρες ειναι απο την ASMedia. :(

Οριστε screenshot απο το manual.

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να τον περνας απο την αρχη επειδη αλλιως ΙΣΩΣ να μην μπορεις να ξεφορτωθεις τον MSAHCI, οπως ειχα παθει εγω. Τελικα τον ξεφορτωθηκα κανοντας update (και οχι uninstall) τον ιδιο τον MSAHCI--->Have Disk---> και φορτωσα τον AMD AHCI.

Αυτο με το "Αφού είναι να κάνεις τους chipset όλους, τότε δεν χρειάζεται καν το προηγούμενο που σου είπα." δεν το καταλαβα

All right, all right, δεν το ξανακανω! Ισως μια τελευταια φορα :p

Ενταξει, εγω International CheckOut δεν εκανα. Απο την εμπειρια σου: ποσο περιπου θα κοστιζει αυτος οταν θα ερθει Ελλαδα?

Τελικά κι έμενα μόνο από ASMEdia έχει, άλλο είχα κατά νου.

O msahci είναι τμήμα του λειτουργικού δεν μπορείς να τον ξεφορτωθείς, γιατι αν σε κάποια φάση έκανες απεγκατάσταση του εκάστοτε driver που είχες φορτώσει εσύ από αλλού, δεν θα υπήρχε driver να λειτουργήσει το σύστημα. Δεν είναι βάρος να υπάρχει στο σύστημά σου.

Όταν λέω ότι περνώντας τους chipset δεν χρειάζεται το προηγούμενο που είπα, εννοώ ότι αν ειναι να περάσεις όλο το πακέτο από την AMD , τότε δεν είναι ανάγκη να περάσεις χειροκίνητα τον AMD_Sata.

Το Grid+ το κόβω για κανα 35άρι - 45άρι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι έμενα μόνο από ASMEdia έχει, άλλο είχα κατά νου.

O msahci είναι τμήμα του λειτουργικού δεν μπορείς να τον ξεφορτωθείς, γιατι αν σε κάποια φάση έκανες απεγκατάσταση του εκάστοτε driver που είχες φορτώσει εσύ από αλλού, δεν θα υπήρχε driver να λειτουργήσει το σύστημα. Δεν είναι βάρος να υπάρχει στο σύστημά σου.

Όταν λέω ότι περνώντας τους chipset δεν χρειάζεται το προηγούμενο που είπα, εννοώ ότι αν ειναι να περάσεις όλο το πακέτο από την AMD , τότε δεν είναι ανάγκη να περάσεις χειροκίνητα τον AMD_Sata.

Το Grid+ το κόβω για κανα 35άρι - 45άρι εδώ...

Δεν το ηξερα οτι ο MSAHCI δεν μπορει να απεγκατασταθει πληρως! Δηλαδη, εμενα αυτη τη στιγμη υπαρχει ακομα στο συστημα μου?

edit: yeah...you're right!. [MENTION=5217]felix[/MENTION] : Αυτο το critical σημαινει κατι?

Περι των chipset drivers: Ναι, εγω στο επομενο clean install θα βαλω ολο το πακετο chipset απο την AMD, USB & ASMedia SATA απο station drivers και & LAN driver απο την Realtek.

Καλη τιμουλα θα ειναι, εως λιγο αλμυρη... Ο προαναφερθεις Aquaero 5 LT εχει 60€ Γερμανια.... + μεταφορικα...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικός driver του συστήματος οπότε το error control είναι σε critical priority φαντάζομαι.

Όσο για τον aquaero, αν είχα ανάγκη ρύθμισης στο κύριο σύστημα, αυτόν θα έπαιρνα...στο παλιό κρίμα ήταν να βάλω τόσο ακριβό controller...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικός driver του συστήματος οπότε το error control είναι σε critical priority φαντάζομαι.

Όσο για τον aquaero, αν είχα ανάγκη ρύθμισης στο κύριο σύστημα, αυτόν θα έπαιρνα...στο παλιό κρίμα ήταν να βάλω τόσο ακριβό controller...

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Μπραβο αρχηγε!! :)

Μιαμιση ωρα εκανα Google search το πρωι και δεν μπορουσα να βρω τιποτα! Τωρα που ανεφερες τον ορο "...priority"

καταφερα να ενημερωθω!

Σχετικα με τον fan controller, τον Aquaero σκεφτομουνα (σκεφτομαι ακομη) και εγω. Αλλα στο συστημα μου, με τρεις ολους κι ολους ανεμιστηρες, μου φαινεται way too much.. Βεβαια, αυτος μενει και μπορει να χρησιμοποιηθει και αργοτερα. Σωστα? Συμφωνεις? Ειναι δηλαδη απο τα εξαρτηματα που μπορεις να κρατησεις καποια χρονια?

Παντως ΑΝ ο GRID+ αποδειχθει τελικα καλος ή εστω αξιοπρεπης εγω ελυσα το "προβλημα" μου με αυτον! Μιας και δεν εχει sensors θα μπορω πιστευω να εμπιστευομαι τους 10 σενσορες της μητρικης, ετσι?

Επισης, δυο διαφορετικες ερωτησεις για τον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]:

1) το VOLTAGE & SHORT-CIRCUIT PROTECTION που αναφερεται καλυπτει αυτο που ειπες? Για το αν χαλασει ενας ανεμιστηρας?

2) Στο εξαιρετικο review της [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] για το κουτι μου αναφερει: "Fan grill στη θέση για rear fan του κουτιού, για την επίτευξη καλύτερου airflow, αλλά και τη μείωση του θορύβου."

Με αυτο το προστατευτικο πισω μειωνεται ο θορυβος του πισω ανεμιστηρα?!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αρχηγε!! :)

Μιαμιση ωρα εκανα Google search το πρωι και δεν μπορουσα να βρω τιποτα! Τωρα που ανεφερες τον ορο "...priority"

καταφερα να ενημερωθω!

Σχετικα με τον fan controller, τον Aquaero σκεφτομουνα (σκεφτομαι ακομη) και εγω. Αλλα στο συστημα μου, με τρεις ολους κι ολους ανεμιστηρες, μου φαινεται way too much.. Βεβαια, αυτος μενει και μπορει να χρησιμοποιηθει και αργοτερα. Σωστα? Συμφωνεις? Ειναι δηλαδη απο τα εξαρτηματα που μπορεις να κρατησεις καποια χρονια?

Παντως ΑΝ ο GRID+ αποδειχθει τελικα καλος ή εστω αξιοπρεπης εγω ελυσα το "προβλημα" μου με αυτον! Μιας και δεν εχει sensors θα μπορω πιστευω να εμπιστευομαι τους 10 σενσορες της μητρικης, ετσι?

Επισης, μια ερωτηση για τον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]: το VOLTAGE & SHORT-CIRCUIT PROTECTION που αναφερεται καλυπτει αυτο που ειπες? Για το αν χαλασει ενας ανεμιστηρας?

Οι εταιρίες μπορούν να γράφουν ότι θέλουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ακριβές, μπορεί να υπάρχει κάποια ... "απόσταση" μεταξύ των "λόγων και των έργων" ! :)

Αλλά επειδή Ιωάννα έχω αντιληφθεί ότι θέλεις να καταλαβαίνεις τι σου απαντά ο άλλος, μια "σφαιρική" σαν "βότσαλο" (;) )και εν ολίγοις, περιγραφή των προστασιών νομίζω θα είναι ευπρόσδεκτη! (:suicide2: :p )

Δεν εννοούσα "μικρό βότσαλο"!

:hehe:

Η φράση που λες: VOLTAGE & SHORT-CIRCUIT PROTECTION, περιγράφει δυο ιδιότητες:

Α. VOLTAGE PROTECTION

Οι προστασίες που υπάρχουν είναι:

1. (Input) OVER-Voltage protection, που προστατεύει τον ρυθμιστή τάσης από ενδεχόμενη αστοχία της τάσης τροφοδοσίας του (π.χ υπέρταση στα 230 Vac), αυτή π.χ. είναι παρούσα σε όλα τα τροφοδοτικά των PC (Varistor εισόδου), έχει βέβαια και άλλες προσεγγίσεις που δεν εφαρμόζονται στα PC ( Gas Voltage arestors)

2. (Output) OVER-Voltage clamp protection, που προστατεύει τις τροφοδοτούμενες συσκευές από ενδεχόμενη αστοχία του ρυθμιστή τάσης, περιορίζοντας την τάση σε ανεκτά για τις τροφοδοτούμενες συσκευές επίπεδα.

3. (Output) OVER-Voltage growbar protection, που προστατεύει τις τροφοδοτούμενες συσκευές από ενδεχόμενη αστοχία του ρυθμιστή τάσης μηδενίζοντας ουσιαστικά την τάση πρός (αλλά και από ) τις τροφοδοτούμενες συσκευές. (συνηθισμένη προστασία κυρίως σε ποιοτικά bench top εργαστηριακά τροφοδοτικά)

4. (Input) UNDER Voltage protection, που προστατεύει την είσοδο του ρυθμιστή τάσης από υπερβολικά χαμηλή τάση τροφοδοσίας του.

5. VOLTAGE PROTECTION ..?...?....?......αν δεν οριστούν και τα χαρακτηριστικά της, είναι ουσιαστικά κενός λόγος! Σαν σκέτο Voltage protection , απλά ...δεν υπάρχει!

Β. CURRENT PROTECTION

Οι προστασίες που υπάρχουν είναι:

1. INRUSH Current Limiting (Input) : Δεν επιτρέπει κατά την διάρκεια της ενεργοποίησης του ρυθμιστή τάσης, στο ρεύμα εισόδου του /τροφοδοσίας του, να αυξηθεί υπέρμετρα!

Αυτή είναι μια προστασία που την συναντάμε σε όλα τα PSU, και περιορίζει το υπέρμετρο "ρεύμα ζεύξης" που οφείλεται στην ύπαρξη των πυκνωτών του φίλτρου εξομάλυνσης του APFC.

Υλοποιείται είτε με NTC θερμίστορ , είτε με αντιστάσεις και ρελέ, είτε με συνδυασμούς αυτών.

2. SHORT-CIRCUIT PROTECTION (Output): Προστατεύει τον ρυθμιστή τάσης, από βραχυκύκλωμα της τροφοδοτούμενης συσκευής, υλοποιείται με διάφορους τρόπους, άλλους πολύ απλούς (τηκόμενες ασφάλειες) που θέλουν επέμβαση για να αναταχθούν, και άλλες που διαθέτουν αυτόματη επαναφορά (όπως θερμομαγνητικές ασφάλειες , διμεταλλικές επαφές, μέχρι και ηλεκτρονικές αυτοανατασόμενες έχει κ.λπ.)

3. FOLDBACK Current Limiting protection (Output): Όταν το ρεύμα εξόδου του ρυθμιστή , φτάσει σε μια προκαθορισμένη τιμή, η έξοδος του ρυθμιστή "μηδενίζεται", και παραμένει μηδενική , μέχρι να αρθεί το αίτιο του υπερβολικού ρεύματος, τέτοια προστασία έχουν τα PSU των PC μας, γι' αυτό και βλέπουμε το τροφοδοτικό μας -όταν κάνουμε καμιά σαχλαμάρα-, να σβήνει, αφήνοντάς μας "ένοχους" και λαχταρισμένους, αλλά μόλις π.χ. βρούμε το μαγκωμένο καλώδιο και το αφαιρέσουμε ( σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να σβήσουμε το τροφοδοτικό μας), η τάση επανέρχεται κανονικά μαζί με την καρδιά μας που είχε πάει στη κoλότσεπη! :hehe:

4. CONSTAND Current Limiting (Output): Αυτή είναι μια προστασία που δε επιτρέπει στο ρεύμα να αυξηθεί πέραν μιας προκαθορισμένης τιμής.

Αν το ρεύμα τείνει να αυξηθεί πάνω από αυτήν την τιμή, τότε η προστασία αυτή επιβάλει μια ανάλογη μείωση της τάσης του ρυθμιστή έτσι ώστε το ρεύμα να διατηρηθεί σταθερό.

Φυσικά οι παραλλαγές και οι συνδυασμοί έχουν ακόμα πιο μεγάλη ποικιλία, αλλά ήδη με τα βασικά, είναι ολοφάνερο ότι δεν αρκεί να πείς "Προστασία" , πρέπει να πεις και τι ακριβώς προστασία εννοείς! :)

Στο ερώτημά σου τώρα:

Φυσικά αν χαλάσει ένας ανεμιστήρας ο Fan controller δεν θα πάθει κάτι, ούτε καν κι αν χαλάσουν όλοι!

Η προστασία του θα τον "σβήσει" και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Αυτά βέβαια ισχύουν αν μας ενδιαφέρει μόνο ο fan controller, γιατί αν τυχόν μας ενδιαφέρει και ο ψυχόμενος εξοπλισμός, τότε τα πράγματα ... αλλάζουν!

Έχοντας όλα του τα "κανάλια" (βλέπε fan headers) στην ίδια τάση (τους ενός και μοναδικού rail που διαθέτει), αν συμβεί κάτι (που ενεργοποιεί την προστασία αυτή), στον έναν από τους 6 ανεμιστήρες, τότε θα κοπεί η τάση σε όλους τους ανεμιστήρες και το PC θα μείνει χωρίς "ανάσες" !

Ενώ στους Fan controllers που διαθέτουν πραγματικά διαφορετικά κανάλια (rails) , αν συμβεί κάτι , θα κόψει μόνο το κανάλι με τον προβληματικό ανεμιστήρα, στα υπόλοιπα κανάλια, οι ανεμιστήρες τους θα εξακολουθούν να δουλεύουν κανονικά!

Αυτή είναι μια σημαντική διαφορά όσον αφορά στα χαρακτηριστικά,

η δεύτερη σημαντική διαφορά είναι ότι δεν μπορεί _όπως είναι φυσικό_ να ορίζει διαφορετική τάση μεταξύ των "καναλιών" του, ακριβώς γιατί αυτά είναι οιονεί κανάλια και όχι πραγματικά και

η τρίτη ότι δεν διαθέτει -ακόμα πιο φυσικό- PWM 4pin fan header.

Νομίζω ότι με αυτή την πληροφορία είσαι σε πιο καλή θέση να κρίνεις αν σου κάνει η όχι! :)

2) Στο εξαιρετικο review της [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] για το κουτι μου αναφερει: "Fan grill στη θέση για rear fan του κουτιού, για την επίτευξη καλύτερου airflow, αλλά και τη μείωση του θορύβου."

Με αυτο το προστατευτικο πισω μειωνεται ο θορυβος του πισω ανεμιστηρα?!

Σωστά τα λέει η Αγάπη!

Πρόσεξε δεν εννοεί ότι βάζοντας την γρίλια αυτή μειώνεται ο θόρυβος του ανεμιστήρα γενικώς, αλλά θεωρώντας δεδομένο ότι κάποιο μέσο προστασίας θα υπάρχει για τα "περίεργα δάχτυλα" , εξετάζει το μέσο που χρησιμοποιήθηκε στο συγκεκριμένο κουτί!

Αυτού του είδους οι γρίλιες, (οι κυκλικές συρμάτινες) παρουσιάζουν ουσιαστικά μηδενικό θόρυβο ακόμα και εμπρός από τον ανεμιστήρα να τις βάλεις. Εκεί που είναι πίσω , δεν κάνουν κανένα θόρυβο!

Γι αυτό σου είπα σε προηγούμενο post να επαναφέρεις την γρίλια στην θέση της!

Καλή συνέχεια! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημά σου τώρα:

Φυσικά αν χαλάσει ένας ανεμιστήρας ο Fan controller δεν θα πάθει κάτι, ούτε καν κι αν χαλάσουν όλοι!

Η προστασία του θα τον "σβήσει" και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Αυτά βέβαια ισχύουν αν μας ενδιαφέρει μόνο ο fan controller, γιατί αν τυχόν μας ενδιαφέρει και ο ψυχόμενος εξοπλισμός, τότε τα πράγματα ... αλλάζουν!

Έχοντας όλα του τα "κανάλια" (βλέπε fan headers) στην ίδια τάση (τους ενός και μοναδικού rail που διαθέτει), αν συμβεί κάτι (που ενεργοποιεί την προστασία αυτή), στον έναν από τους 6 ανεμιστήρες, τότε θα κοπεί η τάση σε όλους τους ανεμιστήρες και το PC θα μείνει χωρίς "ανάσες" !

Ενώ στους Fan controllers που διαθέτουν πραγματικά διαφορετικά κανάλια (rails) , αν συμβεί κάτι , θα κόψει μόνο το κανάλι με τον προβληματικό ανεμιστήρα, στα υπόλοιπα κανάλια, οι ανεμιστήρες τους θα εξακολουθούν να δουλεύουν κανονικά!

Αυτή είναι μια σημαντική διαφορά όσον αφορά στα χαρακτηριστικά,

η δεύτερη σημαντική διαφορά είναι ότι δεν μπορεί _όπως είναι φυσικό_ να ορίζει διαφορετική τάση μεταξύ των "καναλιών" του, ακριβώς γιατί αυτά είναι οιονεί κανάλια και όχι πραγματικά και

η τρίτη ότι δεν διαθέτει -ακόμα πιο φυσικό- PWM 4pin fan header.

Νομίζω ότι με αυτή την πληροφορία είσαι σε πιο καλή θέση να κρίνεις αν σου κάνει η όχι! :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Πω, πω.... Στασου ρε φιλε, να δω αν σε καταλαβα καλα... Μου λες δηλαδη οτι αυτος ο NZXT GRID + fan controller:

- αν χαλασει ενας ανεμιστηρας, σβηνει και...ολους τους υπολοιπους?!?!

- δεν μπορει να οριζει διαφορετικη ταση μεταξυ των καναλιων του, δηλαδη ολοι οι ανεμιστηρες που συνδεονται πανω του θα καταντησουν να δουλευουν στις ιδιες στροφες?!

- παλαιοτερα νομιζα οτι το ατου των 4-pin ανεμιστηρων ηταν η ρυθμιση στροφων τους, αλλα δεν ισχυει αυτο, και των 3-pin ρυθμιζονται. To PWM τι ακριβως κανει, ειπαμε?

Παντως, ΑΝ σε κατανοησα σωστα, και ισχυει το ΝΑΙ στα 2 πρωτα, τοτε: Σοβαρα μιλαμε, ωρε NZXT ?! :o

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Πω, πω.... Στασου ρε φιλε, να δω αν σε καταλαβα καλα... Μου λες δηλαδη οτι ο NZXT GRID + fan controller:

- αν χαλασει ενας ανεμιστηρας, σβηνει και...ολους τους υπολοιπους?!?!

- δεν μπορει να οριζει διαφορετικη ταση μεταξυ των καναλιων του, δηλαδη ολοι οι ανεμιστηρες που συνδεονται πανω του θα καταντησουν να δουλευουν στις ιδιες στροφες?!

- παλαιοτερα νομιζα οτι το ατου των 4-pin ανεμιστηρων ηταν η ρυθμιση στροφων τους, αλλα δεν ισχυει αυτο, και των 3-pin ρυθμιζονται. To PWM τι ακριβως κανει, ειπαμε?

Εμ τι λέω τόση ώρα! :hehe:

Αν είπε κάτι σημαντικό ο Ιάπων ήταν αυτό:

and can not be controlled for a single fan or a group, it is a pity.

Και δεν μπορεί να έχεις έλεγχο για έναν ανεμιστήρα , ή για μια ομάδα από ανεμιστήρες, ..... κρίμα!

Οπότε ναι, όλοι μαζί στην ίδια ρύθμιση!

Για το αν κόβει όλες τις εξόδους σε περίπτωση σφάλματος.

Έχουμε δεδομένο ότι ελέγχει την ισχύ κάθε βύσματος ξεχωριστά, (πράγμα που σημαίνει ότι για κάθε βύσμα έχει και μια αντίσταση μέτρησης του ρεύματος, οπότε και το ρεύμα ξέρει και πόση ισχύ απορροφάται από αυτό το βύσμα.

Τα τεχνικά ενδεχόμενα είναι δύο πλέον όσον αφορά στην διακοπή σε περίπτωση σφάλματος:

Α. Ξέρει πιο βύσμα τροφοδοτεί το σφάλμα και δίνει εντολή σε ένα τρανζίστορ που ελέγχει την σύνδεση αυτού του βύσματος με την τάση του rail (τα 12 Vdc), και το τρανζίστορ αποκόπτεται και αποσυνδέει το βύσμα με το προβληματικό φορτίο, έτσι τα άλλα βύσματα δουλεύουν όπως και πριν!

Β. Ξέρει πιο βύσμα τροφοδοτεί το σφάλμα, αλλά επειδή δεν έχει τρόπο να απομονώσει μόνο το συγκεκριμένο βύσμα (δεν έχει τον ηλεκτρονικό διακόπτη (τρανζίστορ) ) , δίνει εντολή να "σβήσει" η τάση εξόδου από όλα τα βύσματα!

Το λογικό κριτήριο για το ποία από τις δύο λύσεις έχει επιλεγεί , θα ήταν το τι μας λέει ο κατασκευαστής, αλλά δυστυχώς εκεί διακρίνω μια "μυστικοπάθεια"!

Επομένως μας μένουν μόνο οι φώτο, και σε αυτές δυστυχώς δεν βλέπω ένα τρανζίστορ δίπλα σε κάθε fan header, που θα ήταν τοπολογικά λειτουργικό , αλλά ακόμα χειρότερα δεν βλέπω καν αρκετά τρανζίστορ για να επιτελέσουν το έργο των 6 "διακοπτών" που θα χρειαζόταν η πρώτη λύση!.

Αν δούμε την πλακέτα και με την προϋπόθεση ότι δεν κρύβει και άλλα υλικά από την πίσω πλευρά της βλέπουμε ότι:

nzxt-grid-pcp-01-12025.png

Α. Τρανζίστορ 4 (3 +1) που κάποια από αυτά θα είναι για τον DC to DC converter, στον οποίο ανήκει και η δίοδος D1.

Οπότε ξεχνάμε τον χωριστό έλεγχο των βυσμάτων!

Β. Βλέπουμε μια PPTC αυτοεπαναφερόμενη ασφάλεια >>> ο έλεγχος για το Sort circuit current, είναι συνολικός για όλα τα βύσματα μαζί!

Γ. Βλέπουμε την ZD1 μια δίοδο ζένερ, που προστατεύει από OVER Voltage (πιθανόν η τιμή της να είναι 13 V )

Οπότε ακόμα και αυτό που ανέφερα πιο πάνω [Β], μάλλον δεν ισχύει, δεν εξετάζει τα ρεύματα και τα αθροίσματά τους για να κόψει, αφήνει την δουλειά αυτή να την χειριστεί η PPTC resetable fuse!

Συνεπώς όλα συνηγορούν με την σκέψη που προανέφερα :

Ένα κανάλι όλα , μια ίδια ρύθμιση όλα , μια κοινή προστασία για όλα !

Απλά πράματα! :hehe:

Τώρα για την ρύθμιση των ανεμιστήρων:

1. Οι 3 πινοι ρυθμίζονται με την μεταβολή της τάσης που τους τροφοδοτεί , τους δίνεις 12 V πάνε τσίτα , τους δίνεις λιγότερα , στρέφονται πιο αργά.

2. ΟΙ 4 πινοι ρυθμίζονται με δυο τρόπους.

α. Αν τους βάλεις σε 3 πιν βύσμα τότε μπορείς να τους ρυθμίσεις όπως και τους απλούς 3πινους

(Αν ένα 4 πιν ανεμιστήρα τον βάλεις σε ένα 3 πιν βύσμα τότε αυτός θα γυρίζει σε πλήρεις στροφές, καθώς δεν θα βλέπει τάση στο 4ο πιν, (το πιν του PWM) , οπότε "πιστεύει" ότι έχει πάρει εντολή για 100% duty cycle)

β. Αν τους βάλεις σε 4 πιν βύσμα, τότε το κύκλωμά τους τροφοδοτείται σταθερά με 12 v αλλά το πόσο γρήγορα θα περιστρέφονται ορίζεται από το σήμα PWM το οποίο λέει στην βαθμίδα ισχύος του ανεμιστήρα, πόσο % από την τάση των 12 V που έχει , θα χρησιμοποιήσει για να δώσει στο μοτέρ του ανεμιστήρα, (αυτό γίνεται με swiching ) και το σήμα PWM΄ορίζει το duty cycle του DC-DC converter που έχει μέσα του ο κάθε ανεμιστήρας!

Ι. Αν ένα 4 πιν ανεμιστήρα τον βάλεις σε ένα 3 πιν βύσμα τότε αυτός θα γυρίζει σε πλήρεις στροφές, καθώς δεν θα βλέπει τάση στο 4ο πιν, (το πιν του PWM) , οπότε "πιστεύει" ότι έχει πάρει εντολή για 100% duty cycle)

ΙΙ. Αν όμως αντί να του δώσεις 12 V του δώσεις 8V τότε , μολονότι αυτός δεν αλλάζει το 100% , η τάση όντας μικρότερη δεν μπορεί να υποστηρίξει την ίδια με πριν ταχύτητα περιστροφής, οπότε οι στροφές χαμηλώνουν και έχουμε ρύθμιση!

Ιωάννα λίγο τηλεγραφικά αυτά, αλλά πιστεύω να είναι επαρκή για να δεις το ζήτημα πως έχει !

Λυπάμαι αν στην "χάλασα", αλλά προτιμότερο μια "θεωρητική" στεναχώρια τώρα , παρά μια πραγματική μετά! :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καταλαβα.

Οχι, εμενα δεν μου τη χαλασες καθολου! Απ' οτι καταλαβα αυτο που προσπαθουν να πουλησουν ειναι οτι το βλεπεις απο το κουνητο! Θα βλεπεις το μηχανημα σου να καιγεται απο το κουνητο!

Οποτε εγω ευχαριστω εσενα που μας ξεστραβωνεις, προτεινω στον Ιαπων να παραχωρησει το katana του στον εμπνευστη του NZXT GRID + fan controller ωστε να κανει χαρακιρι, και εγω παω να διαβασω κανενα review για τον Aquaero 5 LT :)

Μου απαντησαν και απο το Noctua support, για εκεινες τις τιμες airflow / 100RPM

Unfortunately this type of information isn't available and the data sheets don't cover this fact either. Please keep in mind that it doesn't make much sense to try to perfectly match the air flow of your intake and exhaust fans as the quoted values for airflow are measured at free flow conditions or in case of pressure at zero airflow. Since you will be using the fans fitted to a fan mounting spot, the actual airflow will be lower than the quoted max value. However all of this won't matter much as a computer enclosure isn't airtight anyway.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Παντως, ΑΝ σε κατανοησα σωστα, και ισχυει το ΝΑΙ στα 2 πρωτα, τοτε: Σοβαρα μιλαμε, ωρε NZXT ?!

Κοίτα, για να μην γενικεύουμε τα πράγματα που είναι αν μη τι άλλο άδικο!

Το συγκεκριμένο προϊόν είναι ένας Digitaly controlled fan driver, τώρα αν η διαφημιστική ζαριά "ανακάτεψε" τις λέξεις και βγήκε Digital Fan controller, αυτό δεν μειώνει την αξία και την χρηστικότητα του προϊόντος, αρκεί να καταλάβεις τι κάνει ακριβώς και εδώ αφενός δεν θα ρίξω δίκιο αλλά αφετέρου, το έργο του "υπερβολικού" εκθειασμού, το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές και από πολλές εταιρίες!

Οπότε ο αγοραστής έχει πάντα το τελευταίο λόγο, αρκεί να το ψάχνει, και οι εταιρίες "ακούνε"!! :)

Edit:

Μπράβο στo Support της Noctua!

Εμπεριστατωμένη απάντηση και ακριβώς στην καρδιά του θέματος! :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Παντως, ΑΝ σε κατανοησα σωστα, και ισχυει το ΝΑΙ στα 2 πρωτα, τοτε: Σοβαρα μιλαμε, ωρε NZXT ?!

Κοίτα, για να μην γενικεύουμε τα πράγματα που είναι αν μη τι άλλο άδικο!

Το συγκεκριμένο προϊόν είναι ένας Digitaly controlled fan driver, τώρα αν η διαφημιστική ζαριά "ανακάτεψε" τις λέξεις και βγήκε Digital Fan controller, αυτό δεν μειώνει την αξία και την χρηστικότητα του προϊόντος, αρκεί να καταλάβεις τι κάνει ακριβώς και εδώ αφενός δεν θα ρίξω δίκιο αλλά αφετέρου, το έργο του "υπερβολικού" εκθειασμού, το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές και από πολλές εταιρίες!

Οπότε ο αγοραστής έχει πάντα το τελευταίο λόγο, αρκεί να το ψάχνει, και οι εταιρίες "ακούνε"!! :)

Edit:

Μπράβο στo Support της Noctua!

Εμπεριστατωμένη απάντηση και ακριβώς στην καρδιά του θέματος! :T:

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Well... I don't really mind/care αλλα fan controller που να εχει ιδιες στροφες και για τους 6 (εξι) ανεμιστηρες που υποστηριζει εγω πρωτη φορα βλεπω και δεν καταλαβαινω και την χρηστικοτητα του! :o Οποιος την καταλαβαινει ας τον αγορασει :)

Μηπως ξερεις ποτε πρωτο-βγηκε ο Aquaero ? :) Ποτε πρωτοεμφανιστηκε σαν προϊον..

Και κατα τη γνωμη σου, αν καποιος τον αγορασει τωρα ποσα χρονια θα τον κρατησει?

Να εισαι καλα :)

ps: το post #271 εγινε updated.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Αν δεν κάνω λάθος το Aquaero 5 βγήκε κάπου στα μέσα του 2011.

Ο διάδοχός του το Aquaero 6 προς το τέλος του '13 και φυσικά παράλληλα ακολουθεί και η Aquasuite που τώρα είναι στην έκδοση 2013 ver 3

Μπορείς να δείς εδώ:

aquasuite 2013 version 3 and extended manual - English forum - Aqua Computer Forum

Όσο για το Aquaero 5 XT που είναι το πιο εξελιγμένο από τα 3 της σειράς 5 μπορείς να δείς ένα εξαιρετικό review στο :

Aquacomputer Aquaero 5 XT Preview & Guide | martinsliquidlab.org

Δυστυχώς δεν είδα να έχει κάνει και για την σειρά 6!

Όμως επειδή το σύστημα του 5 είναι η βάση μπορείς να καταλάβεις τι παίζει !

Και παίζουν πολλά , παααρα πολλά! :)

Και να μην είσαι μπορεί πολύ εύκολα να γίνεις control freak ! :hehe:

Όρεξη να έχεις !:T:

Τώρα για την διάρκεια ζωής, από ότι βλέπω , είναι ένα εξαιρετικά προσεγμένο προϊόν, με ένα σωρό προσαρτήματα, συνεπώς όποιος το αγοράζει το κρατάει καιρό και δεν το αλλάζει.

Στην ουσία είναι ένα εξελισσόμενο , με βάση τις ανάγκες σου σύστημα, καθώς αλλάζουν οι ανάγκες σου , προσθέτεις αυτό που σου λέιπει, π.χ. έβαλες μια ενεργοβόρα συσκευή (π.χ. αντλία >>> αγοράζεις μια μονάδα ισχύος Poweradjust 2 USB ) .

Συνεπώς και εφόσον εξακολουθεί να πωλείται δεν υπάρχει κανένα θέμα/ ζήτημα που θα πρέπει να σε αποθαρρύνει για την αγορά του!

Βέβαια εφόσον πας προς τα εκεί , λογική κίνηση είναι η σειρά 6 που είναι 2 χρόνια πιο καινούρια, αλλά τα βασικά πράγματα που διαφοροποιήθηκαν είναι οι μονάδες εξόδου, τώρα μπορούν να δώσουν ανα κανάλι μέχρι 2,5 Α στα 12 V χωρίς καν ψύκτρα!

Δες εδώ :

New: aquaero 6 - English forum - Aqua Computer Forum

Ουσιαστικά έχουν επανασχεδιάσει το σύστημα!

Κάτι που δείχνει την εξέλιξη του εντυπωσιακά είναι σε αυτή τη φώτο:

http://forum.aquacomputer.de/images-ac/aquaero_generationen.jpg

Αυτό που βγάζω σαν συμπέρασμα (χωρίς να έχω δουλέψει κάποιο από αυτά) κρίνοντας μόνο από την σχεδίαση και την μελέτη που έχει ενσωματωθεί , μπορώ να πω αβίαστα, ότι το πράγμα φωνάζει από μακρυά, ποιότητα , σοβαρότητα και αξιοπιστία.

Χαρακτηριστικά που τα πληρώνεις βέβαια, αλλά σου κάνουν συντροφιά για πολλά πολλά χρόνια, απομειώνοντας έτσι το όποιο κόστος!

Συνεπώς πάρε την απόφαση για ποιο από τα δύο θέλεις Ιωάννα, και μην ανησυχείς για τίποτε άλλο ! :)

Καλή συνέχεια !!! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες αλλά εγω αγαπητε μου θα αγορασω (κατα 99%) το Aquaero 5 LT USB fan controller διοτι το κουτακι μου δεν παιρνει εμπρος οριζοντια. Δεχεται μονο καθετα (συσκευες). Αλλά απο την άλλη και εμενα ΜΙΑ ΧΑΡΑ με βολευει η συγκεκριμενη συσκευη διοτι ακομα και αν ειχα...οθονη τηλεορασης στο front panel του κουτιου μου, ποτε δεν θα επαιρνα τα ματια μου απο τις δυο οθονες μου! Ετσι λοιπον με βολευει πολυ αυτος ο software controlled USB fan controller! :)

Και βασικα, εγω για αυτον σε ρωταγα, αν ξερεις κανα test, κανα review, και για ποσα χρονια θα με συντροφευει... :) Εγω πιστευω καμποσα, πεντε ας πουμε!

Αλλα ΟΚ, εγω εγραψα και στην εταιρια και απο Δευτερα πιστευω θα μου απαντησουν :)

Δεν τον φερνει κανεις στην Ελλαδα, βλεπεις...

Ευχαριστω! :)

PS1 : Ειπες: "Αυτό που βγάζω σαν συμπέρασμα (χωρίς να έχω δουλέψει κάποιο από αυτά) κρίνοντας μόνο από την σχεδίαση και την μελέτη που έχει ενσωματωθεί , μπορώ να πω αβίαστα, ότι το πράγμα φωνάζει από μακρυά, ποιότητα , σοβαρότητα και αξιοπιστία." Λεω: εμεις, οι Ελληνες, αναξιοι ειμαστε να τα φτιαξουμε κατι τετοια?!

:( Γιατι, ρε ουστη μου?!

PS2: Ειπες: "Χαρακτηριστικά που τα πληρώνεις βέβαια, αλλά σου κάνουν συντροφιά για πολλά πολλά χρόνια, απομειώνοντας έτσι το όποιο κόστος!" Λεω: Εμενα το λες? :) Οταν εγω πριν σχεδον 10 χρονια (!) αγοραζα απο το χαρτζιλικι μου τα Sennheiser HD 600 που φαινονται στην υπογραφη, ολοι με ελεγαν τρελη! Χα! Χα! Ελα ρωτα με τι ακουω και πως ακουω εγω για ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ τωρα!! Και η Μουσικη, για καποιους, ειναι ανωτερη της Εικονας!!!... ;)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.