Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] Καλό θα ήταν να ανοίξεις νέο θέμα για το overclocking μιας και αυτό το θέμα έχει αναλωθεί περισσότερο με την ψύξη. Θα έχεις περισσότερη συμμετοχή έτσι.

Ναι, ενταξει, συμφωνω και το καταλαβαινω και εγω.

Απλα μωρε το θεμα ειναι οτι εγω δεν παω για "πραγματικο" overclocking αυτη την εποχη. Εγω θα το προσπαθησω αυτο οταν κρυωσει ο καιρος, κατα Δεκεμβριο περιπου. Τωρα ηθελα απλα να μετρησω θερμοκρασιες σε ενα καπως ανεβασμενο load, ωστε να δω πως συμπεριφερονται οι ανεμιστηρες μου και ποιο ειναι το max της αποδοσης τους. Μηπως. λεω μηπως, και χρειαζεται καποια διορθωση ή μπας και μπορει να γινει κατι καλυτερο, σε συνδυασμο και με τον fan controller που θα ερθει (σε 3 βδομαδες :( ).

Αλλα ενταξει, θα το δω και μονη μου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή κάποιες μέρες δεν λένε να το πάρουν απόφαση ότι νύχτωσε,

να πω μόνο ένα μεγάλο μπράβο, στο Λαγωνικό μας! ( aka felix)

Φίλε, απλά respect για το post σου! ! ! :T:

Ιωάννα επιφυλάσσομαι για αύριο!

Συμπάθα με !:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιες μέρες δεν λένε να το πάρουν απόφαση ότι νύχτωσε,

να πω μόνο ένα μεγάλο μπράβο, στο Λαγωνικό μας! ( aka felix)

Φίλε, απλά respect για το post σου! ! ! :T:

Ιωάννα επιφυλάσσομαι για αύριο!

Συμπάθα με !:)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σε ευχαριστω πολυ για την ευγενεια και το ενδιαφερον σου! Να εισαι καλα! Οποτε μπορεσεις απαντησε, κανενα προβλημα! :)

Λαβε αν θελεις υποψιν σου και τα τελευταια δεδομενα απο το O/C θεμα μου. :)

Ο στοχος μου: οταν θα ερθει ο Aquaero να εχω τελειωσει/καταληξει σε ενα σωστο και δυνατο Fan Setup που να μπορει να με κρατησει στα διαφορα O/C profiles που θα εχω μεχρι τοτε δημιουργησει. :)

Καλη Δυναμη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρες και από εμένα !

Ιωάννα μεγειά τα νερά, με το καλό και σε custom ! ! !:T:

Με βάση αυτά που λέγαμε τις προάλλες μπορούμε να δούμε το airflow του κουτιού σου.

Τώρα βλέπω από τον πίνακα που έβαλες πριν ότι το radiator το έχεις μόνο με τους Industrial σε Pull.

Η τοποθέτηση δεν είναι κακή, καθώς μπορούν να σηκώσουν πίεση, είναι όμως πολύ πιθανό να δουλεύουν καλύτερα σαν Push και ακόμα καλύτερα αν βάλεις τους corsair σαν Pull.

Με αυτό το τελευταίο σχήμα η "Ονομαστική" ροή αέρα στο κουτί είναι :

main-chamber-airflow-back-fan-exaust-12184.png

Intake= (107 x 3) + 93 = 414 m^3/h

Exaust= (182 x2 ) + 140=504 m^3/h

---------------------------------------------------

Negative presure = - 90 m^3/h

Πιο πάνω είπα ονομαστική, γιατί η πραγματική διαφέρει.

Οι εμπρός ανεμιστήρες έχουν φίλτρο συνεπώς πέφτει η ροή τους αισθητά!

Σε αντίθεση οι επάνω στο radiator καθώς υποβοηθούνται από τους pull , πιστεύω θα χάνουν αναλογικά λιγότερο.

Ο πίσω μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι περίπου σταθερός, οπότε αν ξαναγράφαμε τα παραπάνω για να έρθουμε πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι πολύ πιθανό να είναι κάπως έτσι:

Intake= (80 x 3) + 80 = 320 m^3/h

Exaust= (160 x2 ) + 140=460 m^3/h

---------------------------------------------------

Negative presure = - 140 m^3/h

Όπως βλέπεις η πίεση γίνεται ακόμα πιο αρνητική!

Μια άλλη προσέγγιση που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι αυτή:

main-chamber-airflow-back-fan-intake-12185.png

Εδώ οι ονομαστικές σχέσεις είναι :

Intake= (107 x 3) + 93 + 140= 554 m^3/h

Exaust= (182 x2 ) =364 m^3/h

---------------------------------------------------

Positive presure = +190 m^3/h

Και αν κάνουμε τις ανάλογες περικοπές έχουμε:

Intake= (80 x 3) + 80 + 110= 430 m^3/h

Exaust= (160 x2 ) =320 m^3/h

---------------------------------------------------

Positive presure = +110 m^3/h

Και αν υποθέσουμε ότι ο ανεμιστήρας που φυσάει το back plate της μητρικής θα πρέπει να πάρει φίλτρο:

ashampoo-snap-2014-07-05-22h38m30s-031-12186.png

και τα ονομαστικά 93 m^3/h θα είναι μειωμένα τόσο από το φίλτρο , όσο και από το γεγονός ότι στον πίσω θάλαμο υπάρχει ανατροφοδότηση αέρα από τον κύριο θάλαμο μέσω των ανοιγμάτων που δεν έχουν gromets, τότε μπορούμε να πούμε ότι η συμβολή του σε φρέσκο αέρα θα είναι 60 m^3/h.

Έτσι η τελική εικόνα θα γίνει κάπως έτσι:

Intake= (80 x 3) + 60+ 110= 410 m^3/h

Exaust= (160 x2 ) =320 m^3/h

---------------------------------------------------

Positive presure = +90 m^3/h

Έχουμε δηλαδή θετική πίεση στον κύριο θάλαμο του κουτιού που θα κρατήσει τη σκόνη έξω .

Επίσης και σημαντικότερο, οι ανεμιστήρες που τροφοδοτούν το radiator θα έχουν και από πίσω φρέσκο αέρα.

Και σαν κερασάκι στην τούρτα, ο πίσω ανεμιστήρας σαν εισαγωγής πλέον, θα δροσίζει πιο αποτελεσματικά και τα VRMs!

Από εκεί και πέρα μπορείς μα ρυθμίσεις του fan controller να κάνεις ότι θέλεις!

Συνεπώς, θα έλεγα ότι αφού κάνεις το στήσιμο της υδρόψυξης σε push - pull με τον πίσω ανεμιστήρα σαν εξαγωγής και συγκεντρώσεις μετρήσεις, να κάνεις και ένα τουμπάρισμα του πίσω ανεμιστήρα , σαν εισαγωγής, να δεις τι λένε οι θερμοκρασίες !

Πρόσεξε σε κάθε περίπτωση τι γίνεται με την ροή του αέρα στα ανοίγματα που δεν έχουν ανεμιστήρα, για να δεις αν τελικά θα χρειαστούν φίλτρα ή όχι!

Αναμένουμε λεπτομέρειες από το νέο στήσιμο!:T:

Καλή συνέχεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Τελικα, πως σου φαινονται οι 55,8C (core) & 59C (socket), για Small FFTs 15 λεπτα, θερμοκρασια χωρου = 28C ?

[MENTION=743]psyber[/MENTION]

Πολυ ευχαριστως να σου πω εντυπωσεις μετα απο μερικες μερες που θα το μαθω και θα το δουλεψω. Χθες βραδυ κατα τις 10:00 τελειωσα το στησιμο, sensors δεν εβαλα ακομη, και σημερα ξεκιναω να το μαθαινω. Ενα πραγμα που μπορω να σου πω απο τωρα, καθως μου αρεσει ΠΟΛΥ, ειναι οτι η τελευταια εκδοση του Aquasuite συνεργαζεται με το HWiNFO64, το μονο προγραμμα που χρησιμοποιω και εμπιστευομαι! Τωρα λοιπον τις ενδειξεις του θα τις βλεπω διαμεσω της Aquasuite, μαζι με ολες τις υπολοιπες!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ευχαριστω παρα πολυ για την αναλυση! :)

Να διευκρινησω τα εξης:

1) "Φιλτρο" στην μεγαλη γριλια στην πισω πλευρα του κουτιου εχει μπει εδω και μερες! Ουσιαστικα απο τοτε που μπηκε ο Noctua NF-P12 ως backplate fan. Ειχα ελεγξει τοτε την πιεση και την ειχα βρει αρνητικη (ρουφουσε απο εκεινο το σημειο), οποτε εβαλα κατευθειαν...τουλι μπομπονιερας τετραπλο (lmao!). Θα βρω απο καπου να αγορασω κανενα φιλτρο! Προτασεις δεκτες!

2) Τους δυο Industrial τους εχω βαλει απο την κατω πλευρα του ψυγειου. Δηλαδη, φυσανε πανω στην επιφανεια του ψυγειου διωχνοντας τον αερα εξω, απο την πανω πλευρα του κουτιου. Εγω αυτο το ονομαζω PULL, με την ενοια οτι "τραβαω" θερμο αερα εξω απο το κουτι. Ισως το ονομαζω λαθος? Δεν ξερω. Παντως, εγω ετσι τους εχω βαλει. Το ψυγειο μου δηλαδη ειναι οπως το εχεις σκιτσαρει και εσυ, μονο πως λειπουν οι ανεμιστηρες της επανω πλευρας. Και λειπουν επειδη δεν εχω εξτρα βιδες να τους βιδωσω. Οι βιδες (της Corsair) παραγγελθηκαν ηδη αλλα...τεσσερις ανεμιστηρες επανω στο ψυγειο θα μπουν ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ αξιζει = Θορυβος / Αποδοση.

Ερωτηση: στην επανω πλευρα του ψυγειου, ΑΝ τελικα μπουν ανεμιστηρες, τι ανεμιστηρες πρεπει να μπουν? Οι "ασθενικοι" εργοστασιακοι της H110? Οι πιο δυνατοι (ειναι?) εργοστασιακοι του Air 540 κουτιου μου? Ή μηπως δυο NF-A14?

3) Ειχα μια ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ εκπληξη με τους δυο Noctua INDUSTRIAL!! :) :)

Ενα γεγονος καθοριστικο! Συγκεκριμενα, πριν παραγγειλω την H110, πηρα την ψυκτρα του παλιου μου CPU cooler, μιας CoolerMaster 112 Plus ή καπως ετσι, και την πλησιασα στον πισω Industrial (rear - exhaust) ενω τον ειχα θεσει στις max rpm = 2000. Και συνεβη το θαυμα! Ενω ελευθερος στην πισω θεση, στις 2000 στροφες, ψιλο-εκανε σαν τουρμπινα, με το που του κολουσα την ψυκτρα ο θορυβος επεφτε εντελως και εμενε μονο ενα Hhsshhh....!! Με το που το ειδα αυτο και αφου το ελεγξα καμια 15-αρια φορες, εδωσα αμεσως την παραγγελια της H110!!

Οταν ηρθε η H100 εβαλα τον εναν Industrial επανω στο ψυγειο και τον συνδεσα στο Aquaero. Max load = 12V! Παρατηρησα οτι ενω οταν τον κρατουσα στο χερι μου ανεβαινε μεχρι τις 2000 στροφες και ακουγοταν ακομα και τοτε το βουισματακι, μολις τον αποθετα επανω στο ψυγειο οι στροφες επεφταν αυτοματα στις ~ 1800 και δεν ακουγοταν ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ θορυβος, πλην φυσικα του Hhsshhhh ενος ανεμιστηρα σε υψηλες στροφες! Τον σηκωνα στα χερι? 2000 rpm + (λιγος) turbine noise. Τον αποθετα επανω στο ψυγειο? Κανενος ειδους ενοχλητικος θορυβος! Εξαιρετικη (και απροσμενη, για μενα) συμπεριφορα! :) Να θυμισω μονο οτι αυτους αναγκαστηκα να τους βγαλω απο εμπρος λογω τουρμπινισματος στις max rpm...ενω και πισω ο ενας που ειχα ψιλο-τουρμπινιζε στις 2000.

4) Στο χθεσινο στησιμο, φυσικα, καθαριστηκε ολο το κουτι μιας και βγηκαν τα παντα. Τις τελευταιες μερες ειχα κανει αρκετα stress tests οποτε φυσηξε γενικα πολυς αερας εκει μεσα... Σκονη δεν ειδα πουθενα, τουλαχιστον οχι πολυ, ΕΚΤΟΣ απο....το πατωμα του κουτιου! Εχω τους SSD εκει και ειχαν αρκετη σκονη επανω οπως και το υπολοιπο πατωμα... Αυτο δειχνει οτι τοσο καιρο εβγαινε αερας απο εκει ή οτι εμπαινε αερας απο εκει?

Ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας, να ειστε καλα :)

ps: ...το κερατο μου (!), ΑΚΟΜΑ δεν παραγγειλα τα μεταλλικα λαμακια ωστε να πατησει το κουτι επανω και να στεκει στον αερα!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα να χαίρεσαι τα καινούρια σου "παιχνίδια" !!! :D

Το ξέρω ότι θα τα περάσεις από "ψιλό κόσκινο" και σου εύχομαι ευχάριστες και δημιουργικές ώρες !!! :T:

Λοιπόν σε σχέση με αυτά είπες πιο πάνω:

1. Κάτι θυμάμαι για φίλτρο πίσω, αλλά αφού αποφάσισες να αφήσεις τα καλσόν στα "κύρια καθήκοντά τους"(:p), μπορείς να δεις εδώ:

Air 540

Από ότι βλέπω έχει για κάθε άνοιγμα το κατάλληλο μαγνητικό φίλτρο !

2. Σίγουρα είναι ζήτημα σύμβασης το πώς θα ονομάσεις τους ανεμιστήρες όσον αφορά το τι κάνουν τον αέρα τους και ως προ "σύστημα" αναφοράς το κάνουν!

Έτσι μιλώντας για τους ανεμιστήρες του radiator, οι ανεμιστήρες που σπρώχνουν τον αέρα μέσα σε αυτό, είναι "Push" και αυτοί που τον ρουφάνε μέσα από το radiator, είναι Pull.

Συνεπώς πολύ σωστά τους έβαλες σε θέση push ως προς το radiator, γι' αυτή του δουλειά είναι φτιαγμένοι!

Όταν θα βάλεις τους τέσσερις, οι πάνω, καλό είναι να μην είναι "ψόφιοι", μάλλον οι corsair του κουτιού θα είναι καλή επιλογή.

Γενικά δεν πρέπει η παροχή των pull να είναι μικρότερη της πραγματικής παροχής των push, εδώ στην περίπτωσή σου, έχοντας σαν δεδομένο ότι η πραγματική παροχή παροχή του θα μειωθεί λόγω της αντίστασης που παρουσιάζει το ψυγείο, είναι πολύ πιθανόν να έχεις ένα πολύ καλό συνδυασμό με τους corsair σε θέση pull.

3. Η πτώση των στροφών που είδες είναι φυσιολογική και δείχνει ότι ο ανεμιστήρας κάνει την δουλειά του καλά, του έβαλες φορτίο και αυτός ανταποκρινόμενος σε αυτό "ζορίζεται" και εφόσον εσύ τον έχεις σε μέγιστες στροφές, αναγκαστικά πέφτουν οι στροφές του!

Αν όμως τον βάλεις να γυρίζει σε λιγότερες στροφές (οπότε θα υπάρχει "απόθεμα τάσης" για την τροφοδότησή του) δεν θα "χάνει" στροφές, απλά θα ανεβάζει λίγο το duty cycle για να αντισταθμίσει το "φορτίο" του.

Βέβαια το ζήτημα αυτό είναι σύνθετο , καθώς εξαρτάται και από τον fan controller καθώς και από τον τρόπο τροφοδότησής του (Πόρτα, mode), αλλά κάτι μου λέει ότι το πράγμα έχει πέσει στα κατάλληλα χέρια! :hehe:

4. Η σκόνη δείχνει ότι από εκεί πέρναγε αφιλτράριστος αέρας, το γεγονός ότι πειραματίστηκες αρκετά με τους ανεμιστήρες, μπορεί να σημάνει ότι σε κάποια φάση το κουτί σου ήταν σε αρνητική πίεση και μάζεψε λίγο σκόνη από τον αέρα που έμπαινε από κάτω και ήταν πιο φορτισμένος σε σκόνη.

Τώρα γιατί πήγε μόνο εκεί η σκόνη και όχι αλλού, μπορεί να έχει πολλές και συνδυασμένες εξηγήσεις, και σηκώνει πολλά σενάρια! :)

5. Άσε το "κέρατο" και πιάσε κάνα τηλέφωνο να παραγγείλεις τις μπάρες !:p

Καλή συνέχεια και ακόμα καλύτερη διασκέδαση! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στο Small FFT ήταν κοντά στους 80°C πρίν, σωστά ?

Aν ναι, πολύ καλή βελτίωση.

Πλέον δεν έχεις να φοβάσαι τις θερμοκρασίες, άσε να τρέξει αρκετή ώρα ένα stress test για να δείς αν είσαι σε περιοχή σταθερότητας.

EDIT : Όπως σου είπε και ο Seafalco, ο χαρακτηρισμός Push και Pull έχει να κάνει με τη σχετική θέση του ανεμιστήρα ώς προς το αντικείμενο. Επειδή συνήθως μιλάμε για ψύκτρα, όταν ο ανεμιστήρας είναι με φορά προς αυτην είναι push, όταν είναι με φορά ανάποδη είναι pull.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=743]psyber[/MENTION]

Φιλε, πειραματιστηκα ΛΙΓΟ και εφτιαξα προχειρα-προχειρα αυτο. Δειχνει την συμπεριφορα του υπολογιστη μου αμεσως μολις τελειωσε ενα OCCT test. Φυσικα, αυτη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι, οποτε σαφεστατα και θα αλλαξει! Απλα θελω να δειξω πως οτι εβλεπα εως τωρα απο το HWiNFO64 θα μπορω να το βλεπω πολυ ομορφοτερα απο την Aquasuite ΣΥΝ τις υπολοιπες πληροφοριες (πχ. οταν θα μπουν οι σενσορες). Παντως....η Aquasuite μου ψιλο-κoλλησε στο stress test (not responding κλπ) για 2-3 seconds και μετα ξαναπηρε μπροστα, οποτε θα το δοκιμασω παραπανω και μετα θα ρωτησω στο support. Εχω και καποιες αλλες αποριες αλλωστε. (Τα ανεμιστηρακια που φαινονται στη φωτο ειναι animation δηλαδη γυρνανε)

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Πιο πριν δεν μπορουσα καν να τρεξω Prime ή OCCT στο 4.7 σου διοτι εφτανε καμια 85αρια και ετρεμε η ψυχη μου και το σταματαγα! Μονο με AIDA64 το δοκιμασα και αν θυμαμαι πηγε 60 κατι. Εχει ss στο άλλο θεμα.

Σε παρακαλω πες μου, στο αλλο θεμα, τα settings για το 4.8 ! Ή και 4.9 ! Θελω να βρουμε το ΟΡΙΟ εποχης της νεας μου ψυξης! Please? :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Παω να φαω + ντουσακι! Τα λεμε μετα!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην ανέβεις αν δεν βρείς που είσαι εντελώς σταθερή.

Πρεπει πρωτα να μάθεις τη συμπεριφορά του επεξεργαστή σου και τα όριά του.Τα 15min δεν σου λένε κάτι σχετικά με το αν είσαι σταθερή ή όχι...

Άπαξ και βρείς στα 4.6 που είσαι , ποιές είναι οι ακριβείς ρυθμίσεις για να είσαι 8-10 ώρες σταθερή μετά θα είναι και πιο εύκολο για σένα και θα ξέρεις ακριβώς τι να βάλεις σε κάθε ρεύμα, για να ανέβεις κι άλλο...μέχρι εκεί που πάει το κομμάτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην ανέβεις αν δεν βρείς που είσαι εντελώς σταθερή.

Πρεπει πρωτα να μάθεις τη συμπεριφορά του επεξεργαστή σου και τα όριά του.Τα 15min δεν σου λένε κάτι σχετικά με το αν είσαι σταθερή ή όχι...

Άπαξ και βρείς στα 4.6 που είσαι , ποιές είναι οι ακριβείς ρυθμίσεις για να είσαι 8-10 ώρες σταθερή μετά θα είναι και πιο εύκολο για σένα και θα ξέρεις ακριβώς τι να βάλεις σε κάθε ρεύμα, για να ανέβεις κι άλλο...μέχρι εκεί που πάει το κομμάτι σου.

Ενταξει μωρε αλλα γινεται και με αλλο τροπο! :)

Μου λες εσυ τις ρυθμισεις για 4.8 ή και 4.9 πχ. και μετα εγω τρεχω ενα Prime95 Small FFTs για 10 λεπτα! ΑΝ εχει προβλημα θα χτυπησουν αμεσως καποιοι πυρηνες οποτε μετα το κοιταω! ΑΝ δεν εχει προβλημα στο 10-λεπτο, ξεκιναω μετα με Blend ή και Custom 75% ram και βλεπω! Ελα πες μου!! :p

(στα 4.7 ειμαι σταθερη, νομιζω)

ΕΡΩΤΗΣΗ (για το glitch-ing της Aquasuite): μου το κανει και τωρα που ειμαι στα 4.0GHz ! Not responding για 2-3 sec και μετα επαναλειτουργει. Στο site λεει οτι πρεπει να εχουμε Microsoft .NET Framework 4

Εγω εχω το .NET Framework 4.5.1

Καλυπτομαι?

Ή πρεπει να κατεβασω και το 4 ?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σταθερότητα σου είπα τί ισχύει....στα 10 λεπτά το μόνο που κάνεις στο Prime είναι να τρέχεις κάθε φορά 10-12 κύκλους από 20Κ FFT...

Σε 1024Κ ή σε 2048Κ ή σε 4096Κ μπορεί να χτυπάει στο δευτερόλεπτο.

Αυτό που διάβασες κάπου που λέει ότι τρέχεις small για λίγα λεπτά και αν δεν χτυπήσει είσαι οκ, είναι για περιπτώσεις που είσαι εντελώς εκτός στα ρεύματά και τις ρυθμίσεις σου, π.χ. αν θέλεις 1.45 για 4.7GHz και εσύ έχεις βάλει 1.35V. Εκεί , ναι, θα δείς στο λεπτό τι παίζει.

Ο άλλος τρόπος που λες, είναι λίγο ανορθόδοξος...και νομίζεις ότι είσαι σταθερή, αλλά μπορεί να απέχεις μακράν...μπορεί όμως και όχι, γιαυτό σου λέω πρώτα να τσεκάρεις τί είσαι εκεί που είσαι τώρα, που είναι μια ενδιάμεση και όχι οριακή κατάσταση.

Οι ρυθμίσεις για 4.8GHz δεν είναι κάποιο μυστικό καλά κρυμμένο, που πρέπει να στο πώ εγώ ή κάποιος άλλος...είναι κάτι που το βρίσκεις μόνος σου δοκιμάζοντας, καθώς εσύ είσαι μπροστά στο pc σου και ξέρεις τι είναι ο επεξεργαστής σου και πόσο μπορεί να πάει.

Αν δεν κάνεις δοκιμές δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.

Πρέπει να βρείς με ποια λογική ακούει στο ρεύμα και να ξεκινήσεις από μια τιμή που είσαι 100% σίγουρη ότι είναι σταθερός ο επεξεργαστής και να ανέβεις. Αλλιώς κάνεις άσκοπους κύκλους γύρω γύρω...

Ενδεικτικά πάντως θα σου δείξω τo παρακάτω screenshot ( τα ρεύματα τα βλέπεις από δίπλα) :

ba06055e_Aeveryday4822and2143memory.PNG

Αυτό μπορεί να σου δώσει να καταλάβεις τι ρυθμίσεις πρέπει να έχεις για τα 4.8, μπορεί όμως να κάνεις και μια τρύπα στο νερό, αν το κομμάτι σου είναι καλύτερο ή χειρότερο από αυτό.

Αν θέλεις από την άλλη να το κάνεις έτσι για να δείς για πλάκα πόσο φτάνει, θα μπορούσες να δοκιμάσεις αν μπουτάρει με 1.48-1.5 CPU Voltage με ρύθμιση για 4.9GHz....υπόψιν να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες όλες...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη η διαφορά ρεύματος σε σχέση με το screenshot που πόσταρα... είσαι 100mhz πάνω με 0.072V λιγότερo...και αν θυμάμαι καλά αυτός έχει custom υδρόψυξη με τριπλό χοντρο ψυγείο και waterblock στην Crosshair....

Διαφορές υπάρχουν, είναι αρκετά πιο τσιμπημένος σε CPU/NB συχνότητα καθώς και σε μνήμες,αυτά το κάνουν να είναι πιο ζόρικο overclock, αλλά με μόλις 1.476V και χαμηλες μνήμες είσαι πάρα πολύ καλά.....όχι απλά καλά....

Ελπίζω να σημαίνει ότι είναι golden κομμάτι, όπως προείπα...αν παίζεις σταθερά με τις ίδιες ρυθμίσεις, τότε το κομμάτι αυτό μάλλον πήγαινε για FX-9590 και τους ξέφυγε....:D

Έτρεξες τίποτε από μετροπρόγραμμα στη συχνότητα αυτή ?

Δεν ξέρω αν δοκίμασες με max το 1.5V που σου έγραψα πριν, αλλά ενδέχεται έτσι όπως το βλέπω να μπορούσες και στα 5.0Ghz να μπουτάρεις με αυτό το ρεύμα...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.