Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Ioanna να σε ρωτήσω κάτι...από την στιγμή που οι θερμοκρασίες των VRM είναι κομπλέ και είναι πολύ μακριά από το να χαρακτηριστούν υψηλές ή και επικίνδυνες,

για πιο λόγο να βάλεις (ακόμα) ένα φρουφρουρι στο setup σου που το μόνο που καταλαβαίνω οτι θα κάνει είναι να αυξήσει το συνολικό θόρυβο ;

Δεν νομίζω οτι αυτή η μείωση στη θερμοκρασία είναι αρκετή για να πούμε οτι αξίζει...(τουλάχιστον σε εμένα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ioanna να σε ρωτήσω κάτι...από την στιγμή που οι θερμοκρασίες των VRM είναι κομπλέ και είναι πολύ μακριά από το να χαρακτηριστούν υψηλές ή και επικίνδυνες,

για πιο λόγο να βάλεις (ακόμα) ένα φρουφρουρι στο setup σου που το μόνο που καταλαβαίνω οτι θα κάνει είναι να αυξήσει το συνολικό θόρυβο ;

Δεν νομίζω οτι αυτή η μείωση στη θερμοκρασία είναι αρκετή για να πούμε οτι αξίζει...(τουλάχιστον σε εμένα)

Εννοεις πως ημουν (κομπλε και ΟΚ) πριν να βαλω αυτον τον μικρο stock της ψυκτρας να φυσαει πανω στο VRM Heatsink? Ή εννοεις οτι απο τωρα και περα δεν πρεπει να βαλω και αλλον ενα πανω στην VRM? Διοτι εγω σκεφτομουν εναν μικρο ακομη ωστε να καλυφθει ολοκληρη.

Οπως και να 'χει κοιταξε να δεις. Ψαχνομαι επειδη οι θερμοκρασιες VCORE-1, CPU (socket) και CPU (core) ειναι αμεσα συνδεδεμενες! Δηλαδη αν το VCORE θερμαινεται πολυ σου ανεβαζει και τα υπολοιπα και αντιστροφως. Ειναι αυτα τα σημεια εκει γυρω που επηρεαζουν αρκετα το ενα το άλλο. Δεν ειναι ας πουμε οπως το PCIE temp. Γι' αυτο οσο καλυτερη ψυξη σε αυτη την περιοχη, γενικως, τοσο καλυτερα. Παντως....υποψιαζομαι οτι οι ανεμιστηρες εκει, στην VRM, καλυτερα θα αποδιδαν ως PULL. Δυστυχως ο θορυβος του ετσι ειναι ανυποφορος! Δεν ξερω αν ειναι θεμα ανεμιστηρα ή αν ολοι θα κανουν ετσι. Θα δειξει...

Παντως, ειλικρινα ο stock ανεμιστηρας απο την εργοστασιακη ψυκτρα του FX-8350 που εβαλα σημερα, ουτε που ακουγεται καθολου! Λειτουργει μονιμως γυρω στις ~3500RPM και ειλικρινα ο ηχος του ΔΕΝ υπερβαινει τον ηχο του συστηματος! Και ειναι ησυχο το συστημα μου παροτι τα εχω ολα στο Turbo profile = μονιμως ολοι >1000RPM και ο πισω (industrial) > 1300RPM. Ειναι τοσο ησυχο που στις 2:00 μετα τα μεσανυχτα που εδω δεν ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ, ουτε ΚΙΧ! το PC μου ακουγεται σαν ενα απαλο-απαλο hhsshhh... ΑΝ ειχα αλλον εναν παρομοιο θα ημουν τζαμι! Τωρα ψαχνω να βρω κανεναν μικρο.

Μηπως ξερετε καποιον? :) Ησυχο και δυνατο? Ειτε 60x60x20, ειτε 70x70x20. 20mm παχος πρεπει να εχει οπωσδηποτε διοτι αλλιως δεν χωραει! (ειδαλως θα πηγαινα στον 60αρη της Noctua).

A....και μια ΚΑΡΑ-off topic ερωτηση παιδια!!!

- Οταν κανουμε τραπεζικο εμβασμα μεσω SEPA μπορει η τραπεζα να μας χρεωσει τελη?! Εγω σημερα για να παρω τον Aquaero αναγκαστηκα να τους στειλω εμβασμα διοτι απευθειας πιστωτικη δεν δεχονται. Μου ειπαν απο το support οτι δεν θα χρεωθω εξοδα αλλα εμενα η Πειραιως με χρεωσε ενα euro! Νομιζα οτι εχουν απαγορευτει αυτα?

Anyway, αν ξερει καποιος ας πει :)

Βασικα πρωτη φορα το κανω ετσι!

Να ειστε καλα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ωραία όλα αυτά, το θέμα είναι ένα, έχει μια διάθεση η Ioanna και η κάθε Ioanna να ασχοληθεί με τη μητρική της και να κάνει ότι πειραματισμούς θέλει. Αυτό δεν θα έπρεπε να μας βρίσκει αντίθετους, άλλωστε τα φορουμ γιαυτό είναι.

Και μακάρι να κρατήσει 5 χρόνια και να της είναι επαρκές το σύστημα και ακριβώς όπως το θέλει ( έχω και εγώ από το '06 και από το '08 συστήματα που χρησιμοποιούνται).

Δεν είναι ουτοπικό να αγαπάς κάτι που το χρησιμοποιείς καθημερινά, άλλοι είναι έτσι άλλοι δεν είναι.

Στην περίπτωση όμως που θέλει κάποιος να ασχοληθεί περισσότερο, είναι ζήτημα δικό του και προφανώς και μπορεί να το κάνει, ακόμη και αν η απάντηση στα ερωτήματά του έχει δοθεί, αυτός μπορεί να θέλει να το δεί ιδίοις όμμασι και δεν μας πέφτει λόγος κιόλας.

Έχουμε κάνει ένα θέμα με πολλές πληροφορίες και χρήσιμες για τους επόμενους που θα χρησιμοποιήσουν τη ρημάδα την αναζήτηση ( πότέ , όμως...όλοι ανοίγουν νέο θέμα σαν το μικρό Γιαννάκη)

και με τα φοβερά ποστ του Seafalco και την εξωπραγματική όρεξη που έχει να βοηθάει τους υπόλοιπους με τις γνώσεις του και με τα καταπληκτικά σχήματά του

και με την όρεξης της Ιοannas που προφανώς και γουστάρει να ασχοληθεί και να πειραματιστεί, άλλωστε όλα αυτά όταν τα συναντάς για πρώτη φορά είναι πολύ συναρπαστικά και μπορεί να μπεις στο τριπάκι να ασχολείσαι όλη μέρα ακόμη και για 1C ή 0.03dB.

Δεν χρειάζονται εντάσεις τόσες σελίδες μετά, είπαμε λίγο ο ενθουσιασμός λίγο ο ιντερνετικός χαρακτήρας επικοινωνίας, αλλά δεν χρειάζεται να παρεξηγούμε ούτε να ανεβάζουμε τους τόνους.

Άλλωστε για να βοηθιόμαστε είμαστε όλοι εδώ και να περνάμε ευχάριστα.

Η Ιoanna και έχει ευχαριστήσει κατ' επανάληψη και προφανώς είναι ευγνωμονούσα για τη βοήθεια που έχει πάρει.

Φαντάζομαι πως αν κάποια ποστ έχουν τον τόνο της "απαίτησης" δεν ήταν αυτή η πρόθεσή της.

Ας κλείσουμε εδώ, όμως...

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION], ώραία η παρέμβαση που έκανες, ο ανεμιστήρας σε push κάνει δουλειά και είναι και σε σωστό προσανατολισμό. Αν του βάλεις ένα μειωτήρα ή αν έχει άλλη διαθέσιμη υποδοχή η μητρική ( δεν θυμάμαι ποιες χρησιμοποίησες) θα είναι καλή φάση να τον στεερεωσεις μόνιμα ( με κανα δεματικό ίσως ? ) και να τον ρυθμίσεις στις επιθυμητές στροφές...Γενικά και η Sabertooth και οι Crosshair V έχουν αποτελέσει θέμα συζήτησης σε ξένα φόρουμ λόπγω θερμοκρασιών στην σύνθετη ψυκτρα VRM/NB και η στάνταρ λύση είναι ένα ανεμιστηράκι μικρό κατευθυνόμενο προς αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πως ημουν (κομπλε και ΟΚ) πριν να βαλω αυτον τον μικρο stock της ψυκτρας να φυσαει πανω στο VRM Heatsink? Ή εννοεις οτι απο τωρα και περα δεν πρεπει να βαλω και αλλον ενα πανω στην VRM? Διοτι εγω σκεφτομουν εναν μικρο ακομη ωστε να καλυφθει ολοκληρη.

Εννοώ και χωρίς αυτόν που έχεις τώρα...δεν νομίζω οτι θα πετύχεις κάτι σημαντικό με το να ρίξεις 1-2-3 βαθμούς την θερμοκρασία του...

εκτός αμα το ζορίσεις με OC και θες τότε να έχεις και άλλα περιθώρια...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]

Σοβαρα?!

Εμενα σημερα σε παραγγελια συνολικου κοστους 100,57 € μου πηρε 1€. Α, ρε τους κατακαημενους... Απο ενα και δυο € θα σωθουνε?! Να δεις που στη Γερμανια απαγορευονται αυτες οι χρεωσεις! Θα ρωτησω εγω το Sven!

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Συγχαρητηρια φιλε, εχεις απολυτο δικιο και πολυ κομψο λογο! :)

Δεν μου χρειαζεται Low Noise Adapter διοτι σε μερικες μερες θα εχω τον Aquaero 5 LT οποτε θα κανονιζονται ολα απο εκει! :)

Απο BIOS ξερεις?

[MENTION=30169]Lamogio[/MENTION]

Ναι, θα υπερχρονισω. Ελεγα για τον Δεκεμβριο αλλα μετα αποφασισα να το κανω τον Αυγουστο. Ελπιζω να με βοηθησετε!! Ολα στα δυσκολα φαινονται. Και -3C ειναι σημαντικο νομιζω αλλα το κυριοτερο ειναι να μην πηγαινει απο ενα σημειο και πανω.

@all, την γνωμη σας: επειδη εχω ισχυρες υποψιες οτι για την VRM ειναι καλυτερα PULL, πιστευετε οτι ενας άλλος μικρος θα εκανε λιγοτερο θορυβο απο τον εκκωφαντικο που εκανε σημερα ο stock? Μηπως ο stock ειναι κατασκευασμενος να λειτουργει ως PUSH και μονο?

Να ειστε καλα! :)

Α! Προτεινετε και κανεναν καλο μικρο (70x70x20) ρε παιδια! :)

?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα υπερχρονισω. Ελεγα για τον Δεκεμβριο αλλα μετα αποφασισα να το κανω τον Αυγουστο. Ελπιζω να με βοηθησετε!! Ολα στα δυσκολα φαινονται. Και -3C ειναι σημαντικο νομιζω αλλα το κυριοτερο ειναι να μην πηγαινει απο ενα σημειο και πανω.

Αμα είναι να κάνεις OC τότε πάω πάσο...

Edit: Από skroutz...Sharkoon System Fan 70mm Midrange | Skroutz.gr

Spire Fan blower 70 | Skroutz.gr

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Καλησπέρα και από εμένα !

Ιωάννα θέλω να ξέρεις ότι το τελευταίο πράγμα που πρόκειται σαν χαρακτήρας να κάνω,

είναι να αδικήσω κάποιον, και ιδιαίτερα φίλο από την παρέα του Λάμπη!

Να είσαι σίγουρη, ότι όλη αυτή η θετική σου στάση, έχει μεγάλο "ειδικό βάρος" και ήταν αυτή που έκρινε και την δική μου!

Συνεπώς, βάζουμε ένα τέλος εδώ στο "ατυχές" περιστατικό, δεν αξίζει σε κανέναν ούτε ένα ίχνος πικρίας!

Είπαμε ..."μαξιλαράκια" ! :)

Σε ένα πράγμα όμως έχεις κάνει ένα "σοβαρό λάθος"!

...................................................................................................

Συνέχεια υπάρχει :

Διαδικασία εγκατάστασης ανεμιστήρα ψύξης της περιοχής το Socket της μητρικής από την πλευρά του Back plate.

ashampoo-snap-2014-06-17-23h04m25s-002-12045.png

Αυτό το σκαρίφημα δείχνεις σε τομή όλη την κατασκευή για την εγκατάσταση ενός ανεμιστήρα από την πίσω πλευρά του ανοίγματος του ενδιάμεσου χωρίσματος του κουτιού (CPU cut out).

Το διάφραγμα αυτό θα έχει διαστάσεις περίπου 1,5 με 2 cm μεγαλύτερες από το άνοιγμα του CPU cut out.

To υλικό κατασκευής του μπορεί να είναι πλέξι , αλουμίνιο , βακελίτης , σκληρό χαρτόνι

προτιμώ το πλέξιγκλας, γιατί θα σε αφήνει να βλέπεις ε΄να μέρος της πίσω μεριάς της μητρικής.

Προσοχή μόνο στα τρυπήματά του , με το μαλακό και με κοφτερό τρυπάνι, γιατί είναι ευαίσθητο υλικό και σπάει εύκολα!

Ανεμιστηράκι , μπορείς να βάλεις ότι θέλεις , μέχρι 8 χ8 cm από εκεί και πάνω νομίζω , θα είναι υπερβολή!

Το ανεμιστηράκι δεν χρειάζεται να έχει μεγάλη παροχή, η δέσμη του αέρα του όντας συγκεντρωμένη , θα είναι πολύ αποτελεσματική!

Η προσθήκη του δεν θα σου αλλοιώσει την πίεση του κουτιού, γιατί όπως είπα δεν χρειάζεται μεγάλη παροχή, ιδιαίτερα αν χρησιμοποιήσεις κάποιον γύρω στα 6 χ 6 cm θα είναι ότι πρέπει!

Ο ευθυγραμμιστής ροής κατά τη γνώμη μου είναι καλό να μπει γιατί θα συγκεντρώσει τη ροή του αέρα εκεί ακριβώς που χρειάζεται.

Οι διαστάσεις του είναι ποικίλες αλλά εύκολα θα βρεις κάποιον 11,5 χ 11,5 cm.

Εδώ να ρίξω και μια ιδέα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέτοιους ευθυγραμμιστές ροής και στους ανεμιστήρες εισόδου του κουτιού σου , και έτσι να στέλνεις τον αέρα τους συγκεντρωμένο , πχ, πάνω στην κάρτα γραφικών , η πάνω στον ανεμιστήρα εισόδου της ψύκτρας της CPU!!!!

Αλλά γι αυτά και πως θα γίνουν , επιφυλάσσομαι σε επόμενο post, στο οποίο θα δούμε πως μπορείς να βελτιώσεις και να κατευθύνεις καλύτερα την δέσμη αέρα που θα ψύχει τα VRM !

Μην ξεχνάς ότι οι ανεμιστήρες χωρίς κάποιο μέσο συγκέντρωσης της ροής του αέρα τους , τον σκορπίζουν σε ένα ανοιχτό κώνο, έτσι θα φυσάει μεν , αλλά όχι στο σημείο που θέλεις εσύ! :)

Για την επίδραση που έχει ο ευθυγραμμιστής ροής αέρα και το από που μπορείς να το προμηθευτείς και πως θα τον επεξεργαστείς, μπορείς να δεις εδώ :

(αντιγράφω post από "γειτονικό" θέμα, που έγινε σχετική συζήτηση)

########################

Μπορείς να κάνεις την δουλειά τζάμπα!

Πάς στο περιπτερά σου και του παίρνεις μερικές βάσεις από αναπτήρες (αυτά τα πλαστικά με τις παραλληλόγραμμες οπές που στηρίζουν τους αναπτήρες στις προθήκες τους) και κατασκευάζεις το ευθειαστή ροής αέρα που θέλεις !

Δες στα video αυτά το αποτέλεσμα που φέρνει η βάση των αναπτήρων!

Α. Χωρίς air flow straigthtener:

Vortex air flow

B. Με air flow straigthtener:

Nematic air flow

Γ. Με air flow straigthtener και επιπρόσθετο κατευθυντήρα ροής:

Nematic Oriended air flow

Πρακτικά δουλεύουν πολύ αποτελεσματικά και χωρίς ιδιαίτερη μείωση της ροής, και επιπλέον σε ένα κουτί μπορείς να στείλεις τον αέρα εκεί ακριβώς που θέλεις.

Λεπτομέρειες θα βρεις εδώ (απ΄το post #25 και κάτω):

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/cooler-master-atcs-840-modding-78196-2.html

#################################

Για να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα της κατασκευής δες εδώ :

ashampoo-snap-2014-06-17-23h05m27s-003-12046.png

Ο Ανεμιστήρας ρουφάει αέρα από τον πίσω θάλαμο του κουτιού και τον προωθεί συγκεντρωμένο , πάνω στην πίσω πλευρά της μητρικής!

Η στήριξη των εξαρτημάτων γίνεται με βίδες Μ3 παξιμαδάκια και ροδελίτσες.

Αλλά η στήριξη του όλου κατασκευάσματος (διαφράγματος) πάνω στην λαμαρίνα του κουτιού γίνεται με αυτοκόλλητες ταινίες Velcro (χριτσ χρατσ) .

Αυτό είναι μεγάλη ευκολία καθώς δεν απαιτεί τρύπες που σημαίνουν εργαλεία και λύσιμο της μητρικής!

Και επί πλέον, η ελαστικότητά του θα λειτουργήσει σαν ένας άριστος απομονωτής τυχόν κραδασμών από τον ανεμιστήρα.

Κολλάς την ταινία Velcro (αυτή με τα γατζάκια πάνω στο διάφραγμα, περιμετρικά του.

Κατόπιν ακουμπάς πάνω της την άλλη ταινία (με το "μαλί" ) προσέχοντας να είναι ευθυγραμμισμένες και αφαιρείς το προστατευτικό της κολλητικής πλευράς της "μάλλινης" ταινίας.

Στη συνέχεια κεντράρεις σωστά το όλο κατασκεύασμα με το άνοιγμα του κουτιού και το ακουμπάς επάνω του , πιέζεις να κολλήσει η μάλλινη ταινία και ......τελείωσες.:T:

Καλό είναι την επιφάνειες όπου θα πάνε να κολληθούν οι ταινίες να την έχεις καθαρίζει με οινόπνευμα για να πιάσει καλά η κόλα.

Προτίμησε Velcro της 3Μ (αν θυμάμαι καλά).

Επίσης (δεν το έχω σχεδιάσει αυτό ) μπορείς πάνω στο διάφραγμα να ανοίξεις δυο τρυπούλες κοντά κοντά , σε σημείο που να είναι βολικό για να πιάσεις τα καλωδιάκια του ανεμιστήρα με ένα tire up (πλαστικό δεματικό με δοντάκια).

Ιωάννα ελπίζω να μην έχω αφήσει κενά κατασκευαστικά στην περιγραφή μου, αν όμως υπάρχουν, ή είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνεις ή δεν είσαι σίγουρη, μίλα και θα το δούμε ! :)

Καλή συνέχεια ! :T:

Και καλή διασκέδαση! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό ποστ και για άλλη μια φορά λεπτομερή σχήματα...

Ο ευθυγραμιστής ροής υπάρχει κει σε έτοιμο προϊόν( φυσιικά ακριβότερο από αυτοσχέδιο ) και είναι το NEXUS BeamAir :

nexbeam120_5.jpg

nexbeam120_2.jpg

Kαι μία παρουσίαση από Frostytech

Από όσο θυμάμαι είχε βγάλει και η Silverstone κάτι ανάλογο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος και να ήταν άλλη εταιρία...

Βέβαια, για τη χρήση που αναφέρουμε, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι απαραίτητος, καθώς σε τόσο μικρό βάθος, ίσως να μην έχει και νόημα η κατεύθυνση της ροής...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

LOL ! ! !

Μα όλη η δουλειά γίνεται για να είναι όλα διακριτικά , ήσυχα και αποτελεσματικά..... ....τουμπανιασμένα!! :hehe:

Κάνε λίγο υπομονή! :)

Πολύ κατατοπιστικό ποστ και για άλλη μια φορά λεπτομερή σχήματα...

Ο ευθυγραμιστής ροής υπάρχει κει σε έτοιμο προϊόν( φυσιικά ακριβότερο από αυτοσχέδιο ) και είναι το NEXUS BeamAir :

nexbeam120_5.jpg

nexbeam120_2.jpg

Kαι μία παρουσίαση από Frostytech

Από όσο θυμάμαι είχε βγάλει και η Silverstone κάτι ανάλογο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος και να ήταν άλλη εταιρία..

Ναι ! :T:

Και υπάρχουν και πολύ καλύτεροι (όσον αφορά στην αντίσταση ροής και το αποτέλεσμα) από την Saxon

Aλλά οι τιμές τους "τσούζουν" ! :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα :)

Εκανα καποιες δοκιμες σημερα και μαλλον οτι κατεληξα στο καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για το συστημα και το χωρο μου! :) Εβαλα τους τρεις 120αρηδες εμπρος, μια χαρα μπηκαν, δεν βγαζουν κιχ, βολευτηκε και το φιλτρο στη θεση του! Μετα...εβαλα και εναν ανεμιστηρα πισω! Χιλια συγνωμη, ορκιζομαι οτι νομιζα οτι τραβηξα φωτο αλλα τελικα το ξεχασα! :( Προκειται για εναν Noctua NF - P12 που διεθετα, και μπηκε πολυ απλα - μπακαλιστικα: παταει επανω στο τροφοδοτικο μου και ειναι στερεωμενος με λιγο σελοτεϊπ. Επισης, εβαλα και τον ενα εργοστασιακο 140αρη Corsair, που ηταν μαζι με το κουτι, ως Top Rear, πανω ακριβως απο την ψυκτρα. Να τα αποτελεσματα των αλλαγων αυτων:

Idle, room temp 28,3 C

Prime95, In-Place Large FFTs, 30 min, room temp 28,5 C

Οι ανεμιστηρες και το setup τους φαινονται στα screenshots. Τα ζευγαρια ειναι μαζι με Υ-Cables της Noctua.

Εκανα διαφορα τεστακια, με και χωρις top και backplate fans. Εκανα και ενα με τον backplate σε pull : πριν το 5λεπτο ειχε ανεβει το VCORE-1 στους 50C, οποτε το σταματησα. Κανενα απο τα υπολοιπα τεστ δεν ηταν καλυτερο απο το τελικο, παραπανω. Συμπερασμα: ολοι αυτοι οι ανεμιστηρες χρειαζονται.

Και απο θεμα θορυβου? , θα πειτε.

Στο ALL - MAX ναι, ακουγονται αλλα τιποτα δεν συντονιζει, τιποτα δεν βουιζει ουτε και κανει σαν τουρμπινα. Να πω εδω οτι επανω (top-rear) ο Noctua 140mm που εβαλα εκανε σαν αεροπλανο απο τις 1000 στροφες κιολας, ειτε με βιδες χαλαρες ή και σφιγμενες, ειτε με τα...παπαντζακια! Οποτε τον εβγαλα και εβαλα τον Corsair που συμπεριφερεται αψογα!! Συνοπτικα λοιπον οταν ολοι λειτουργουν στο max ακουγεται εντονο Hhhsssshhhh αλλα δεν ειναι ενοχλητικο. Ειναι ενα PC που λειτουργει στο φουλ του.

Σε κανονικες συνθηκες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα θορυβου! Τωρα που γραφω ειναι ολα στο Turbo και ειναι μια χαρα. Αν τα βαλω δε, στο Silent αρχιζει και μου τη δινει διοτι αισθανομαι το pc σαν νεκρο.

Και απο θεμα πιεσης? , θα πειτε.

Στο ALL - MAX μαλλον εχω ουδετερη. Οταν εβαλα τον backplate fan ως pull τοτε ενιωσα την θετικη πιεση στο μεγαλειο της αλλα δεν εκανε δουλεια (vcore-1 = 50C σε 5΄). Την πιεση θα την ρυθμισω με τον fan controller :)

Edit/Update: τελικα, ΜΑΛΛΟΝ εχω αρνητικη πιεση! Κρατησα το χαρτι με τις κλωστες στην πισω μεγαλη γριλια και το ρουφαει σαν βεντουζα! Εμ, βεβαια με τον backplate να ρουφαει ετσι! Ομως ΔΕΝ ξερω αν εχω πραγματικα αρνητικη πιεση διοτι ενα άλλο χαρτακι με κλωστες κρατημενο πανω στην μικρη γριλια (πισω, κατω απο τον rear fan) το φυσαει προς τα εξω δυνατα! Τελος παντων, θα δω...προς το παρων δεν με νοιαζει, προτιμω χαμηλοτερες θερμοκρασιες! ΑΝ μου πει καποιος τι γινεται με το κατω μερος του κουτιου δεν με νοιαζει να αγορασω φιλτρο για τις πισω γριλιες. Προτιμω 1000 φορες να ψυχεται το τεραστιο πισω μερος του κουτιου μου! Δεν ξερω ομως τι επιπτωσεις εχει αυτο στο συνολικο airflow... Προσωρινα καλυφθηκα καλυπτοντας την πισω μεγαλη γριλια με τουλι απο μπομπονιερα, τετραπλο φυλλο!

Αυτα λοιπον! :)

Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!! Οι θερμοκρασιες μιλανε μονες τους, αλλωστε! Εγω τωρα δεν θα ξανασχοληθω με αυτο το θεμα (της ψυξης). Ετσι κι αλλιως το PC θα ξανανοιχτει για την εγκατασταση του Aquaero. Τοτε θα γινουν και τα τελικα :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Εξαιρετικα σχηματα, πολυ καλες ιδεες οπως παντα! Θερμα συγχαρητηρια! Εγω κουτσο-βολευτηκα :) Σιγουρα ομως καποιος άλλος που εχει δυνατοτητα και μερακι κατασκευων θα βρει τον Παραδεισο του μαζι σου!

Καλο βραδυ παιδια :)

edit: ξεχασα να μετρησω την καρτα γραφικων, να δουμε αν η μεγαλυτερη επιφανεια αερα εκανε κατι... Εκανε! FurMark 10 λεπτα, θερμοκρασια χωρου 28,9C :) :)

Παιδια να ρωτησω κατι? :)

Sorry για το απανωτο post αλλα το επανω γεμισε!

Ειναι κακο-πολυ-κακο, δηλαδη απαγορευεται δια ροπαλου, να ακουμπησουμε ανεμιστηρα πανω στο backplate?

Εγω σημερα το εκανα! Ελπιζω να μην εκανα καμια εγκληματικη βλακεια... Γυρισα το κουτι μπρουμητα, δηλαδη το διαφανες πλαϊνο προς τα κατω, ολο κλειστο, ανοιξα πισω, και ακουμπησα τον Noctua που αναφερω παραπανω, επανω στο backplate! Μετα το εβαλα μπροστα και δουλευε μια χαρα! Το εβαλα και στο max rpm για λιγο! Δεν κανει καθολου θορυβο αυτος ο ανεμιστηρας εκει πανω! Μετα απο κανα λεπτο το εκλεισα.

Ειναι προβλημα αμα βαλεις ανεμιστηρα εκει πανω? Δηλαδη, στο κατω μερος της μητρικης ακουμπαγε!

??

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Σε pull που το ειχες δεν ακούμπαγε η φτερωτή του ανεμιστήρα ?

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Α, δεν το ειχα "κολλητο" στο PULL! Σε ολα τα τεστ που εκανα σημερα, του τελευταιου συμπεριλαμβανομενου, ο ανεμιστηρας παταγε επανω στο τροφοδοτικο, καποια εκατοστα "προς τα εξω", δηλαδη σχεδον ο μισος "στον αερα", και απο εκει φυσουσε (και φυσαει και τωρα). Ειτε σε push ειτε σε pull. Απεχει γυρω στα 2cm απο το backplate. Σορυ που δεν εβαλα φωτο! Μολις ερθει ο Aquaero μου θα τραβηξω φωτογραφιες.

Αυτο, που ακουμπησα τον ανεμιστηρα στο κατω μερος της μητρικης, ακριβως πανω στο backplate να φυσαει προς τα μεσα (push), εγω το εκανα ΜΟΝΟΝ για ενα λεπτο, ισα να δω τι κανει και αν ακουγεται! Μετα το εκλεισα το μηχανημα, το σηκωσα ορθιο, και συνεχισα τα υπολοιπα τεστ μου. Ειδαλλως, δεν στεκει ο ανεμιστηρας πανω στο τροφοδοτικο. (ναι, ξερω, χρειαζεται φωτο :( )

Τελικα λοιπον: επιτρεπεται ή απαγορευεται να ακουμπας ανεμιστηρα πανω στο backplate = στην πισω μερια της μητρικης? (με ενδιαφερει η περιπτωση μου οπου το κουτι δινει τεραστιο cpu cut out)

?

Thanks :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν το ειχα "κολλητο" στο PULL! Σε ολα τα τεστ που εκανα σημερα, του τελευταιου συμπεριλαμβανομενου, ο ανεμιστηρας παταγε επανω στο τροφοδοτικο, καποια εκατοστα "προς τα εξω", δηλαδη σχεδον ο μισος "στον αερα", και απο εκει φυσουσε (και φυσαει και τωρα). Ειτε σε push ειτε σε pull. Απεχει γυρω στα 2cm απο το backplate. Σορυ που δεν εβαλα φωτο! Μολις ερθει ο Aquaero μου θα τραβηξω φωτογραφιες.

Αυτο, που ακουμπησα τον ανεμιστηρα στο κατω μερος της μητρικης, ακριβως πανω στο backplate να φυσαει προς τα μεσα (push), εγω το εκανα ΜΟΝΟΝ για ενα λεπτο, ισα να δω τι κανει και αν ακουγεται! Μετα το εκλεισα το μηχανημα, το σηκωσα ορθιο, και συνεχισα τα υπολοιπα τεστ μου. Ειδαλλως, δεν στεκει ο ανεμιστηρας πανω στο τροφοδοτικο. (ναι, ξερω, χρειαζεται φωτο :( )

Τελικα λοιπον: επιτρεπεται ή απαγορευεται να ακουμπας ανεμιστηρα πανω στο backplate = στην πισω μερια της μητρικης? (με ενδιαφερει η περιπτωση μου οπου το κουτι δινει τεραστιο cpu cut out)

?

Thanks :)

Ιωάννα αν το κάνεις αυτό, ο ανεμιστήρας απλά δεν θα δουλεύει !

Αν του έχεις κλείσει (με την μητρική) την έξοδο του αέρα, θα γυρίζει απλά η φτερωτή του χωρίς να προωθεί φρέσκο αέρα, απλά θα "ανακατεύει" τον εγκλωβισμένο αέρα ! :)

Οπότε θα πρέπει να έχεις μια ελάχιστη απόσταση από την μητρική.

Και κάτι ακόμα, επειδή όλοι οι ανεμιστήρες έχουν ένα τυφλό σημείο που δεν στέλνουν αέρα (πίσω από το μοτέρ τους) θα πρέπει το σημείο που θες΄να ψύξεις να είναι μέσα στην ροή των πτερυγίων και όσο προς την άκρη τους πας τόσο πιο έντονη είναι η ροή!

Αν έχεις λοιπόν ένα τεράστιο cut out θα πρέπει να στηρίξεις τον ανεμιστήρα κάπως στην απόσταση εκείνη που δουλεύει πιο αποτελεσματικά!!

Καλή συνέχεια ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αν το κάνεις αυτό, ο ανεμιστήρας απλά δεν θα δουλεύει !

Αν του έχεις κλείσει (με την μητρική) την έξοδο του αέρα, θα γυρίζει απλά η φτερωτή του χωρίς να προωθεί φρέσκο αέρα, απλά θα "ανακατεύει" τον εγκλωβισμένο αέρα ! :)

Οπότε θα πρέπει να έχεις μια ελάχιστη απόσταση από την μητρική.

Και κάτι ακόμα, επειδή όλοι οι ανεμιστήρες έχουν ένα τυφλό σημείο που δεν στέλνουν αέρα (πίσω από το μοτέρ τους) θα πρέπει το σημείο που θες΄να ψύξεις να είναι μέσα στην ροή των πτερυγίων και όσο προς την άκρη τους πας τόσο πιο έντονη είναι η ροή!

Αν έχεις λοιπόν ένα τεράστιο cut out θα πρέπει να στηρίξεις τον ανεμιστήρα κάπως στην απόσταση εκείνη που δουλεύει πιο αποτελεσματικά!!

Καλή συνέχεια ! :T:

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Α, ενταξει, καταλαβα! Καλα ειναι λοιπον τωρα, που στεκει εκει πανω στο τροφοδοτικο, και σιγουρα εχει μια αποστασουλα γυρω στα...ξερω ΄γω? Δυο, τρια εκατοστα απο το backplate... Τελος παντων. Δουλεια παντως κανει!! Και ναι, τωρα που το σκεφτομαι, ετσι οπως στεκει αυτος, εχει την μια του γωνια διπλα στο backplate (αχ! πως διαβολο ξεχασα να τραβηξω φωτο?!?!), οποτε ειναι αυτο που λες! :)

Εγω βασικα αναρωτιεμαι: αν ακουμπαει πχ. αυτος ο ανεμιστηρας στην πισω πλευρα της μητρικης, θα της κανει κακο? Οι φτερωτες του εννοειται οτι δεν ακουμπανε, ετσι?! Το πλαισιο του ακουμπαγε (στην δοκιμη που εκανα για ενα λεπτο)! Αυτο λοιπον κανει καποιο κακο? Μπορει να προκαλεσει βραχυκυκλωμα ή άλλο κακο?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, το θέμα δεν είναι η μηχανική φθορά της μητρικής, είναι πολύ απίθανο να συμβεί!

Αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί μια ζημιά από εκκένωση στατικού ηλεκτρισμού που έχει φορτίσει το πλαίσιο του ανεμιστήρα λόγω της τριβής με τον αέρα, με θύμα κάποιο από τα ευαίσθητα κυκλώματα της μητρικής!

Και αυτό -πιστεψέ με- δεν θες να το δείς!!! :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ενταξει-ενταξει, καταλαβα, δεν θα το ξαναδοκιμασω ποτε αυτο!

Σε προηγουμενο μυνημα αναφερθηκες σε Velcro της 3M για την επικολληση/στηριξη ανεμιστηρων που δεν υπαρχει άλλος τροπος να στηριχθουν. Σε παρακαλω δινεις ενα link να δω τι ειναι - ποσο κανει?

Εγω θελω να στηριξω δυο ανεμιστηρες:

- τον stock fan της εργοστασιακης ψυκτρας του FX-8350, 70x70x18 (?) mm , ο οποιος θα στηριχθει επανω απο το rear I/O της μητρικης (σε μια κοιλοτητα που υπαρχει εκει, δηλαδη ουσιαστικα επανω στο κουτι θα στηριχτει)

- τον Noctua NF-P12, 120x120x25 mm, ο οποιος θα στηριζεται επανω στο τροφοδοτικο. Δεν θα παταει ολοκληρος επανω. Θα παταει η μιση κατω πλευρα του, οπως τον εχω και τωρα, ωστε να πιανει το ρευμα του το backplate.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ενταξει-ενταξει, καταλαβα, δεν θα το ξαναδοκιμασω ποτε αυτο!

Σε προηγουμενο μυνημα αναφερθηκες σε Velcro της 3M για την επικολληση/στηριξη ανεμιστηρων που δεν υπαρχει άλλος τροπος να στηριχθουν. Σε παρακαλω δινεις ενα link να δω τι ειναι - ποσο κανει?

Εγω θελω να στηριξω δυο ανεμιστηρες:

- τον stock fan της εργοστασιακης ψυκτρας του FX-8350, 70x70x18 (?) mm , ο οποιος θα στηριχθει επανω απο το rear I/O της μητρικης (σε μια κοιλοτητα που υπαρχει εκει, δηλαδη ουσιαστικα επανω στο κουτι θα στηριχτει)

- τον Noctua NF-P12, 120x120x25 mm, ο οποιος θα στηριζεται επανω στο τροφοδοτικο. Δεν θα παταει ολοκληρος επανω. Θα παταει η μιση κατω πλευρα του, οπως τον εχω και τωρα, ωστε να πιανει το ρευμα του το backplate.

Ευχαριστω :)

StickyBack.ashx?h=320&la=en&w=320

To χρίτς-χράτς που είχαν τα strike και θα το βρείς και σε μπουφάν/τσάντες ? Αυτό είναι...πρέπει να έχει το praktiker αλλά νομίζω μπορείς να βρείς και σε είδη ραπτικής,

δεν ξέρω βέβαια αν θα έχουν αυτό που έχει και αυτοκόλλητο στις άλλες πλευρές του...δες και άλλα παραδείγματα....Συναρπαστική είναι η ιστορία της εφεύρευσης του προϊόντος, κοπιάροντας στην ουσία τη μηχανική ενός φυτό

.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

^^Ωραίος ! ! ! :T:

3M Dual Lock Fasteners

Ιωάννα υπάρχουν διάφορες κατηγορίες ανάλογα με το υπόστρωμα στο οποίο θα κολληθούν.

Διάλεξε μια που να κολλάει και βινύλιο για να είσαι σίγουρη, αν και μπορεί και οι άλλες να κάνουν!

http://www.tapesonline.com.au/adhesive-tapes/hook-loop-tape.html

Έχουν και τα μαγαζιά που διαθέτουν υλικά μοδιστρικής , αλλά δεν ξέρω για αυτοκόλλητες αν έχουν.

καλό ψάξιμο γιατί εγώ είμαι υπ 'ατμόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.