Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

[MENTION=743]psyber[/MENTION]

Φιλε, πειραματιστηκα ΛΙΓΟ και εφτιαξα προχειρα-προχειρα αυτο. Δειχνει την συμπεριφορα του υπολογιστη μου αμεσως μολις τελειωσε ενα OCCT test. Φυσικα, αυτη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι, οποτε σαφεστατα και θα αλλαξει! Απλα θελω να δειξω πως οτι εβλεπα εως τωρα απο το HWiNFO64 θα μπορω να το βλεπω πολυ ομορφοτερα απο την Aquasuite ΣΥΝ τις υπολοιπες πληροφοριες (πχ. οταν θα μπουν οι σενσορες). Παντως....η Aquasuite μου ψιλο-κoλλησε στο stress test (not responding κλπ) για 2-3 seconds και μετα ξαναπηρε μπροστα, οποτε θα το δοκιμασω παραπανω και μετα θα ρωτησω στο support. Εχω και καποιες αλλες αποριες αλλωστε. (Τα ανεμιστηρακια που φαινονται στη φωτο ειναι animation δηλαδη γυρνανε)

γαμάτο! ειδικα αν έχει κανείς δεύτερη οθόνη θα ήθελα πολυ να έτρεχαν όλα αυτα και να τα χαζεύω! ο έλεγχος μέσω software είναι ακριβής; ειναι είναι κατά πολύ προτιμότερο ένα ποτενσιόμετρο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=743]psyber[/MENTION]

Ναι, ειναι πολυ ωραιο! Μην κοιτας που εγω το εφτιαξα μαπα διοτι ασχοληθηκα μονο καποιες ωρες σημερα! Οσο για τον ελεγχο, δεν ξερω ακριβως να σου πω διοτι δεν εχω προλαβει ακομη να ασχοληθω.

Να σε ρωτησω κατι, μηπως ξερεις?

ΕΡΩΤΗΣΗ (για το glitch-ing της Aquasuite): μου το κανει και τωρα που ειμαι στα 4.0GHz ! Not responding για 2-3 sec και μετα επαναλειτουργει. Στο site λεει οτι πρεπει να εχουμε Microsoft .NET Framework 4

Εγω εχω το .NET Framework 4.5.1

Καλυπτομαι?

Ή πρεπει να κατεβασω και το 4 ?

EDIT: Κανει και το δικο μου! Το setup βγαζει: Same or higher version of .NET Framework 4 has already been installed on this computer. Και δεν επιτρεπει εγκατασταση. No worries, το support θα μου λυσει την απορια.

Παντως, και η συσκευη αλλα και το software ειναι ΤΙΤΑΝΟ-ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

To .Net framework 4.5 είναι inplace update για το .net framework 4.Εφόσον έχεις το 4.5.1 λογικό να μην σε αφήσει να βάλεις το .net 4.

Μήπως σου κάνει το not responding επειδή εκτελεί κάτι στο παρασκήνιο εκείνη την στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

......Παντως....η Aquasuite μου ψιλο-κoλλησε στο stress test (not responding κλπ) για 2-3 seconds και μετα ξαναπηρε μπροστα, οποτε θα το δοκιμασω παραπανω και μετα θα ρωτησω στο support.
To .Net framework 4.5 είναι inplace update για το .net framework 4.Εφόσον έχεις το 4.5.1 λογικό να μην σε αφήσει να βάλεις το .net 4.

Μήπως σου κάνει το not responding επειδή εκτελεί κάτι στο παρασκήνιο εκείνη την στιγμή?

Aπό ότι κατάλαβα κι εγώ τo "Not Responding" έγινε κατά τη διάρκεια του stress test...οπότε μάλλον νορμάλ ειναι...όταν στρεσάρω, μέχρι και το coretemp κλατάρει και δεν ανανεώνει..αν το πατήσω μου βγάζει κι έμενα "not responding"....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδια [MENTION=1215]nucleus[/MENTION], [MENTION=5217]felix[/MENTION]

Απο το πρωι προσπαθω τα 5.0GHz και δεν εχω ασχοληθει καθολου με την Aquasuite. Αυτο που θυμαμαι απο χθες -και το εγραψα- ειναι οτι και με load optimized defaults και κανονικες συνθηκες, ψιλο-κολλαγε. Ισως να ειναι το interface -αυτο που δειχνει το screenshot- λιγο φορτωμενο, αλλα και παλι δεν επρεπε να το κανει αυτο. Anyway, τελειωνω με την ανεπιτυχη προσπαθεια μου να φτασω στα 5.0 stable, θα ξεκινησω τωρα να δοκιμαζω stability στα 4.9 και κατα το απογευμα που θα εχω τελειωσει θα ξανασχοληθω.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Μιας και εισαι εδω να σου πω την αποτυχια μου. ΑΝ θες να σχολιασεις, ας τα πουμε καλυτερα στο άλλο θεμα :)

Ενταξει...

ανεβασα CPU Ratio και Core Volage, γυρισα και τις μνημες στις default ρυθμισεις! Εκανα και καποιες αλλες ρυθμισεις σε CPU/NB manual voltage, αισθανομαι τοσο κουρασμενη τωρα που δεν παω να παρω screenshots.

ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ το Prime95 Blend test ρε γαμωτο! :(

Ουτε και στο Custom - 75% Ram περναει :(

Παντως, ενα τριλεπτο LinX που ετρεξα, αν και ανεβηκαν τα temps μεχρι ~84C, το περασε χωρις λαθη.

Τι να πω........... :(

Επισης, το χθεσινο 4.9 που....γιορταζαμε, απετυχε σημερα το πρωι σε Blend test.. Γαμωτο, μηπως εχει καποιο bug αυτη η εκδοση του Prime?? Την τελευταια εχω!~

Shit! :(

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Στο blend σε ποιό FFT length σου σταματάει και με τi error ?

Μην ξεχνάς, ότι σου τονίζω από την αρχή τη σημασία της σταθερότητας...σου είπα ότι "αν" τρέχεις με τις ίδιες ρυθμίσεις σταθερά είναι golden κομμάτι...

Oι 9590 έχουν VID 1.5V και παίζουν 5.0Ghz. Ένας κανονικός 8350 αν είναι τυχερός και φτάνει να μπουτάρει στα 5.0 τότε θα χρειάζεται αρκετά περισότερο ρεύμα 1.55-1.60 για να φτάσει σταθερά στα ίδια...

Στην περίπτωση που ο δικός σου είναι καλό κομμάτι, έχεις ακολουθήσει ανορθόδοξη οδό και στο οριακό αυτό σημείο, δεν έχεις την ίδια ευκολία να δείς τι φταίει, σε σχέση με κάποιο πιο mild overclock....

Γιαυτό προτείνω πίσω στα 4.6, δοκιμές και σημειώσεις πολλές....τουλάχιστον τώρα έχεις σύμμαχο την καλύτερη ψύξη....

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα :)

Αφου τελειωσα σχεδον με το O/C για το καλοκαιρι, επανερχομαι να συνεχισουμε εδω! :)

[MENTION=743]psyber[/MENTION]

Σχετικα με την ερωτηση σου για την αγορα του Aquaero: αφου εκανα απο μια ερωτηση σε 2-3 γνωστα Ελληνικα καταστηματα και μου ειπαν ολοι οτι δεν μπορουν να τον φερουν επειδη δεν εισαγεται επισημως στην Ελλαδα, τον παραγγειλα κατευθειαν απο Γερμανια. Ο Aquaero κατασκευαζεται στην Γερμανια και οχι καπου μακρια στην Απω Ανατολη. Ολα πηγαν καλα! :) Βεβαια, ενω στο webshop τους φαινοταν διαθεσιμος, ηταν τελικα out of stock. Δεν πειραζει, μου εφτιαξαν εναν φρεσκο και μου τον εστειλαν με το τελευταιο firmware. Εκανα και εγω firmware update βεβαια, για να δω την διαδικασια. Την πληρωμη την εκανα μεσω εμβασματος της τραπεζας Πειραιως για το οποιο πληρωσα 1 ευρω εξοδα και τα χρηματα εκαναν 2-3 μερες να πανε. Υπαρχει και η επιλογη πληρωμης μεσω Paypal οπου τα χρηματα πανε αμεσως και στοιχιζει γυρω στο 1,20€.

Να και τι αγορασα και ποσο μου κοστισε:

Aquaero 5 LT USB fan controller 59,90€

Heat sink for aquaero 5 (new version, height approx. 20 mm) 9,98€

Mounting material aquaero 5 LT for drive bay 8,90€

Μεταφορικα απο Γερμανια (Deutsche Post DHL) 21.79€

Τελος, ΑΝ θυμαμαι καλα, εκανε γυρω στις δυομιση εβδομαδες να ερθει, επειδη επρεπε να τον κατασκευασουν κιολας.

Το support της Aquaero κρινεται ως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ απο μενα, μεχρι στιγμης!!! Πριν, κατα τη διαρκεια, αλλα και τωρα μετα την αγορα, απαντουν σε καθε ειδους ερωτηση, αυθημερον! Μολις πριν μερικα λεπτα ελαβα μια σημαντικη απαντηση σχετικα με το πως να απεικονισω τα Overview page(s) στο δευτερο monitor μου! Μαλιστα, επειδη το συγκεκριμενο ειναι σημαντικο αλλα και αρκετα στρυφνο μεχρι να το ανακαλυψεις, παραθετω στο spoiler την απαντηση απο το support, ωστε να βοηθηθει και καποιος άλλος που θα το ψαχνει:

To be able to see the overview elements on the second screen you have to move them inside the aquasuite.

Click on the lock icon of an overview page to go into the edit mode. Now click the monitor icon on the left to it to take a screenshot of your desktop. It normally should also cover the second screen (if used as extension). The edit window should also show a scroll bar now where you can move everything more to the right where the second screen starts.

Επισης:

Τα ονοματα των συνδεδεμενων στο Aquaero ανεμιστηρων μπορουν να ειναι μεχρι 21 χαρακτηρες, max. Δεν εχει λεει άλλη μνημη.. Δεν πειραζει ομως διοτι μπορει να δημιουργηθει ενα Text Box και εκει να γραψετε οτι θελετε!

:) Σε αυτο το παραδειγμα βλεπετε το Fan Overview page που δημιουργησα και ειναι still under construction! Τα ονοματα των ανεμιστηρων τα εχει κοψει.

Το τελευταιο του NF-A14 PWM, οπως και αυτων του ψυγειου, τα εχω φτιαξει εγω με text boxes και απεικονιζονται κανονικα :)

Ισως λοιπον τα manual να μην ειναι και τοσο επεξηγηματικα αλλα το suppοrt ειναι αψογο! Και δεν εννοω το English forum, ετσι? Το technical support της εταιριας εννοω.

:)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Αρχηγε, δεν σε ξεχασα!! :)

Τα μυνηματα σου θα μελετηθουν! :)

Γυρω στις 13-14 του μηνα παραλαμβανω τις βιδουλες και μετα θα βιδωθουν και οι Corsair του κουτιου επανω στο ψυγειο ως pull. Μια ερωτηση: ποσο βλαπτει το γεγονος οτι αυτοι δεν εχουν τετραγωνο πλαισιο αλλα ειναι σαν κυκλικο?

Μετα θα γινουν και δοκιμες, αφου θα εχω δοκιμασει πρωτα θερμοκρασιες (Prime95 - Small FFTs) και με τους push μονο.

Επισης, θα βαλω και τους 4 sensors του fan controller καπου μεσα στο κουτι... Αν εχεις να προτεινεις καποιες θεσεις θα μου εκανε πολυ καλο! :) Θα ρωτησω και στο support βεβαια. Θυμιζω οτι η μητρικη εχει ηδη 10 σενσορες επανω. Ενας απο τους τεσσερις παντως θα μπει στην πισω πλευρα του κουτιου και ενας άλλος θα ηθελα να μετραει θερμοκρασια τροφοδοτικου! Δεν ξερω ομως αν αυτο ειναι εφικτο...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννα!

Γυρω στις 13-14 του μηνα παραλαμβανω τις βιδουλες και μετα θα βιδωθουν και οι Corsair του κουτιου επανω στο ψυγειο ως pull. Μια ερωτηση: ποσο βλαπτει το γεγονος οτι αυτοι δεν εχουν τετραγωνο πλαισιο αλλα ειναι σαν κυκλικο?

Μετα θα γινουν και δοκιμες, αφου θα εχω δοκιμασει πρωτα θερμοκρασιες (Prime95 - Small FFTs) και με τους push μονο.

Επισης, θα βαλω και τους 4 sensors του fan controller καπου μεσα στο κουτι... Αν εχεις να προτεινεις καποιες θεσεις θα μου εκανε πολυ καλο! Θα ρωτησω και στο support βεβαια. Θυμιζω οτι η μητρικη εχει ηδη 10 σενσορες επανω. Ενας απο τους τεσσερις παντως θα μπει στην πισω πλευρα του κουτιου και ενας άλλος θα ηθελα να μετραει θερμοκρασια τροφοδοτικου! Δεν ξερω ομως αν αυτο ειναι εφικτο...

Βλέπω το πράγμα προχωράει μια χαρά !:)

Λοιπόν γι' αυτά που ρωτάς -όπου μπορώ δηλαδή ! :) - :

1. Το σχήμα που έχουν οι ανεμιστήρες στο πλαίσιό τους (εκτός της κυκλικής περιοχής που βρίσκεται η φτερωτή) δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Παίξει ένα μικρό ρόλο καθώς αν το πλαίσιο είναι πλήρες (έχει εξωτερικά τετράγωνη μορφή) στην περιοχή του radiator που είναι κάτω από το πλαίσιο αναπτύσσεται κάποια υποπίεση η οποία εξαναγκάζει μια μικρή ροή αέρα και μέσα από αυτήν την "καλυμμένη" περιοχή του.

Αν το πλαίσιο είναι εξωτερικά κυκλικό, τότε δεν υπάρχει η ίδια υποπίεση στην αντίστοιχη με πριν περιοχή!

Αλλά η διαφορά από την μια μεριά είναι περισσότερο "φιλολογικού" επιπέδου, και από την άλλη η ύπαρξη των Industrial που είναι σε θέση push, βοηθάει κάπως !

Το ιδανικό βέβαια για την πλήρη εκμετάλλευση ενός radiator είναι η χρήση shruds, αλλά αυτά θέλουν χώρο και αυτός συνήθως είναι "απών" !

2. Για τους αισθητήρες θερμοκρασίας και την θέση τους τα πράγματα είναι λίγο ελεύθερα! :)

Από ότι βλέπω από τη μπροσούρα του Aquaero, μπορεί να κάνει τους αισθητήρες "ότι θέλεις" , να τους χρεώσει σε όποιο κανάλι θέλεις , να τους συνδυάσει με άλλους αισθητήρες και να φτιάξεις αισθητήρες εικονικούς που θα σου δίνουν μέσο όρο , ή διαφορές θερμοκρασίας κλπ.

Συνεπώς πραγματικά το ζήτημα καταλήγει στο τι ακόμα θέλεις να παρακολουθήσεις και φυσικά στο ποιό από όλα αυτά θα το κάνεις να οδηγεί την συμπεριφορά των καναλιών του controller!

Θερμοκρασίες που θα ήθελα να δώ είναι :

Θερμοκρασία δίσκων, θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα, Θερμοκρασία VRM, και γενικώς όποιος έχει πολύ πιπέρι ρίχνει και στα λάχανα! :hehe:

Για το τροφοδοτικό -με την προϋπόθεση ότι δεν θα το ανοίξεις- τα πράματα είναι λίγο δύσκολα.

Το να χώσεις μέσα τον αισθητήρα από κάποια γρίλια του τροφοδοτικού και δεν συνίσταται από λόγους ασφαλείας , αλλά και είναι άνευ σκοπού, μιας και δεν θα ακουμπάει κάπου σταθερά, απλά θα είναι υπό την επίδραση του ρεύματος αέρα του ανεμιστήρα, οπότε χαμηλή θερμοκρασία θα δείχνει !

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κολλήσεις τον αισθητήρα πάνω στο κουτί στην πλευρά που βγαίνουν τα καλώδια και κάπως χαμηλά (αυτή περιοχή εσωτερικά καλύπτεται από μια κάθετη πλακέτα που έχει τσοκ επάνω ), είναι πιθανόν να είναι η πιο ζεστή περιοχή του κελύφους του τροφοδοτικού.

Αλλά τα συμπεράσματα θα είναι φτωχά και με αρκετή χρονική καθυστέρηση.

3. Οι αισθητήρες κολλάνε με ειδικές αυτοκόλλητες ταινίες που κανονικά θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία τους!

ΑΝ αυτές δεν υπάρχουν θα δούμε τι μπορεί να γίνει !

Καλή συνέχεια και καλή διασκέδαση το Σ/Κ ! :T:

:D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Στελιο γεια σου, και ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες! :)

Ο Aquaero ηρθε χωρις αυτη την ειδικη ταινια για τους σενσορες αλλα δεν πειραζει. Αν θες πες μου απο που μπορω να αγορασω. Δεν την χρειαστηκα παντως διοτι, προς το παρων, εβαλα δυο σενσορες να αιωρουνται εμπρος και πισω στο κουτι, ωστε να μου δειχνουν την θερμοκρασια του εσωτερικου. Οταν λεω "πισω" εννοω εκει που μπαινει το τροφοδοτικο. Στο εμπρος διαμερισμα του κουτιου ο σενσορας αιωρειται στην κατακορυφο της αντλιας, κατα το δυνατον μακρυτερα απο τους front ανεμιστηρες. Παρομοιως και στο πισω διαμερισμα, ειναι σε θεση που δεν επηρεαζεται απο το airflow κανενος. Πριν τους βαλω τους επιασα με το χερι και εφτασαν μεχρι 36 κατι, οποτε σωστα πρεπει να λειτουργουν. Τα υπολοιπα που αναφερεις (οτι θα ηθελες να βλεπεις) τα δειχνουν ολα οι σενσορες της μητρικης μου.

Σχετικα με το post #350 στο οποιο μου προτεινεις καποια πραγματα, τα δοκιμασα. Δεν εχω ακομη four fan setup στην H110, αλλα τα δοκιμασα. Μου εκανε εντυπωση που δεν εντοπισα ουσιαστικες διαφορες...

Μπορεις να ριξεις μια ματια αν θελεις σε αυτο το Excel. Κατεγραψα τα αποτελεσματα για δικη μου χρηση. Φυσικα ΟΛΑ τα screenshots απο τα stress tests υπαρχουν! ΑΝ θελησεις να δεις καποιο, πες μου να ανεβασω. Ηταν ολα 10-λεπτα Prime95 Small FFTs με θερμοκρασια χωρου 29,5C. Το PC ηταν πανω στο τραπεζι της κουζινας, και ηταν παντοτε κλειστο και βιδωμενο, στις δοκιμες.

Αν θες, πες μου και την γνωμη σου για την αποδοση της Η110.. Πως σου φαινεται?

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ιωάννα καλησπέρα !

Τα έχουμε πει, αλλά πρέπει να το πω και εδώ για να μην νομίζουν οι φίλοι ότι αδιαφόρησα για το θέμα που ρωτάς και αποχώρησα από την συζήτηση!

Κάθε άλλο, απλά οι συγκυρίες επέβαλαν πάρα πολύ τρέξιμο για να προχωρήσει ένα project που θα το χρειαστούμε άμεσα και που όλοι -σε λίγο καιρό- θα το δείτε !

Έτσι πραγματικά χρόνος... γιοκ! ! ! :)

Αλλά απόψε βρέθηκε μια μικρή ευκαιρία -η για το θέσω πλησιέστερα στην πραγματικότητα, τα "έπαιξα" τόσες ώρες στο εργαστήριο- και έτσι ήρθε η ώρα να απαντήσω -έστω και τόσο καθυστερημένα- σε αυτά που παρατήρησες.

1. Οι θερμοκρασίες της ΑΙΟ έχεις καλές μου φαίνονται και θα γίνουν και καλύτερες όταν ολοκληρώσεις το στήσιμο έτσι όπως το σκέφτεσαι!

2. Αυτό που βλέπω με την τοποθέτηση του πίσω ανεμιστήρα σαν εισαγωγής, είναι ότι ωφελεί πολύ λίγο την CPU και χαλάει όλα τα άλλα ! ! !

3. Αυτό σημαίνει :

Α> Η εισαγωγή αέρα που έχεις από τους εμπρός ανεμιστήρες (καθώς είναι τελείως ανεμπόδιστη) υπερκαλύπτει οριακά τον αέρα που χρειάζονται οι ανεμιστήρες του radiator και φυσικά και του πίσω ανεμιστήρα (που στην περίπτωση αυτή τον θεωρώ σαν εξαγωγής)

Β>Με το τρόπο αυτό έχεις πετύχει ένα ισορροπημένο airflow προσαρμοσμένο στης τοποθέτηση που έχεις κάνεις στους υπόλοιπους ανεμιστήρες που ψύχουν VRM, back plate κλπ.

Γ>Όταν αλλάζεις φορά στον πίσω ανεμιστήρα (και τον κάνεις εισαγωγής) σου χαλάει όλο το airflow, από τα περιφερειακά τσιπάκια (NBidge klp) μέχρι μνήμες και VRM ! !

Το μοναδικό κέρδος είναι ένας βαθμός κάτω η CPU, που σε σύγκριση με τα υπόλοιπα είναι "ανάξιο λόγου" !

4. Στο γιατί συμβαίνει αυτό -πέρα από όσα προανέφερα- παίζει ρόλο και ένας μη μετρήσιμος παράγοντας, που δεν είναι άλλος από την επίδραση που έχει στην παροχή των ανεμιστήρων του radiator, αυτό το ίδιο το radiator.

Προφανώς δεν μιλάμε για παροχή 180 m^3/h ανά ανεμιστήρα, αλλά για σαφώς λιγότερη !

Βέβαια, αυτό είναι αναμενόμενο και απολύτως φυσικό, αλλά η ποσοστιαία μείωση της ροής του αέρα δεν θα μπορούσε να προσδιοριστεί -εύκολα :)- παρά μόνο με τις δοκιμές που έκανες!

Έτσι λοιπόν τώρα έγινε σαφές ότι, με τον συγκεκριμένο ρυθμό που απορροφούν αέρα από το κουτί οι ανεμιστήρες του radiator, έχεις καλή ισορροπία με τον πίσω ανεμιστήρα σαν εξαγωγής!

Μόνο αν αλλάξεις κάτι σημαντικό θα πρέπει να επανεξετάσεις το θέμα αυτό!

5. Μια πρόταση για πειραματισμό θα ήταν -όταν έχεις όρεξη- και πάρεις και τους υπόλοιπους ανεμιστήρες που λες, να δοκιμάσεις την μεταφορά του radiator στην πρόσοψή του κουτιού και στην επάνω πλευρά να βάλεις μόνο ανεμιστήρες εξαγωγής.

Έτσι θα έχεις ψύξη του radiator με τον ψυχρότερο δυνατόν αέρα και το airflow του κουτιού δεν θα "ανατραπεί" !

Χώρος υπάρχει να κάνεις το push-pull στο radiator χωρίς κανένα πρόβλημα!

Παιδιά ζητώ την κατανόησή σας για την "απαράδεκτη" καθυστέρηση της απάντησής μου και εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι ! ! !

Ιωάννα καλή συνέχεια και καλές διακοπές ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Στελιο, ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διαθετεις παρ' ολες τις υποχρεωσεις σου! Να εισαι καλα! :)

Η Corsair Η110 μια χαρα τα παει με το 4-fan setup που της εχω κανει :) Για τα κυβικα της, μια χαρα ειναι. Το ψυγειο με τους τεσσερις ανεμιστηρες το εβαλα και στην εμπρος θεση του κουτιου. Το εκανα πριν λιγο καιρο που ανοιγα και πειραματιζομουν, και καπου μαλιστα (σε καποιο θεμα) το εχω γραψει κιολας. Αυτο που θυμαμαι απο εκεινη την προσπαθεια ηταν οτι με την H110 εμπρος ειχα παρομοια αποτελεσματα με αυτα που εχω τωρα, που την εχω επανω, push/pull, να εξαγει αερα. Σχεδον ιδιες θερμοκρασιες ειχα. Δοκιμαζω παντα με Prime95 - Small FFTs. Ετσι λοιπον, αποφασισα να αφησω το ψυγειο επανω, καπως και για ψυχολογικους λογους, ωστε να μην εισαγω - οσο να 'ναι- θερμο αερα στο κουτι. Το μονο πραγμα που δεν εχω προσπαθησει ακομη ειναι να βαλω με καποιο τροπο εναν ανεμιστηρα στον πατο του κουτιου να φυσαει αερα μεσα και προς τα επανω. Δεν το εκανα διοτι αφενως δεν υπαρχει θεση στηριξης αλλα κυριως επειδη δεν εχω ασχοληθει ακομη με την αγορα εκεινων των εξαιρετικων φιλτρων για το κουτι μου, που μου ειχες προτεινει, και btw, ευχαριστω πολυ, εξαιρετικη προταση! Συμπερασματικα λοιπον, το τωρινο μου fan setup ειναι το καλυτερο/αποδοτικοτερο δυνατο, οποτε τελειωσα με αυτο :) (μακαρι να βρισκοταν και τιποτα 140αρηδες λεπτοι-λεπτοι και αποδοτικοι-αποδοτικοι, να εμπαιναν ως pull και μεσα, αλλα δεν πειραζει)

Παιδια, ψαχνω να βρω τις MAX operating temperatures για καποια σημεια της μητρικης μου. Αυτη την περιοδο ασχολουμαι με την κατασκευη των Overview Pages της Aquasuite (του Aquaero 5 LT) και θελω να ορισω τα μεγιστα. Παραδειγματα (still under construction!): Fan's Overview, Various (1920x1080, καταλαμβανουν το 2ο monitor)

Οι θερμοκρασιες φαινονται εδω. (stock - room = 31C). Ορισμενες απο αυτες (τις max temps) τις εχω βρει ηδη: οι CPU (socket), CPU (core), VCORE-1, GPU temp, DRAM, και του SSD, ειναι ηδη ορισμενες.

Ψαχνω λοιπον να βρω ΜΑΧ operating temperatures ή και MAX SAFE temps για τα:

VCORE -2

NB HT

PCIE - 1 και 2

USB3.0 -1 και 2.

Μηπως τις ξερετε? ( [MENTION=5217]felix[/MENTION] ) ?

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψαχνω λοιπον να βρω ΜΑΧ operating temperatures ή και MAX SAFE temps για τα:

VCORE -2

NB HT

PCIE - 1 και 2

USB3.0 -1 και 2.

Μηπως τις ξερετε?

Ευχαριστω :)

Γεια και παλι, μετα απο αρκετο καιρο, σε αυτο το θεμα. :)

Τελικα, αν και ρωτησα, σαφη απαντηση για τα MAX operating temps δεν ελαβα. Δεν πειραζει, μπορει να κανω αυτο που προταθηκε.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Στελιο, ελπιζω να μην σε πετυχαινω με κανενα κοψιδι στο στομα, Χρονιαρα μερα, αλλα σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση ενος (ή και δυο) ανεμιστηρων στο πατωμα του κουτιου μου :)

Μηπως εχεις καμια καλη ιδεα πως θα μπορουσε να γινει αυτο? Στην αρχη δοκιμαστικα και μετα, αν φερει αποτελεσμα, και καπως πιο μονιμα?

Ευχαριστω πολυ και ευχομαι να εισαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χώρος υπάρχει έτσι;

Αν ναι θα βάλεις και τους δύο να βάζουν αέρα, 12αρηδες. Με φίλτρο όπως και να έχει γιατί από κει θα μαζέψει την περισσότερη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χώρος υπάρχει έτσι;

Αν ναι θα βάλεις και τους δύο να βάζουν αέρα, 12αρηδες. Με φίλτρο όπως και να έχει γιατί από κει θα μαζέψει την περισσότερη σκόνη.

Στο κατω μερος, στο πατωμα, του κουτιου εχω 2 SSD. Εχει και φωτο καπου σε αυτο το θεμα. Οι SSD πατανε στο πατωμα, σε συρταρακια σκληρων. Σκεφτομαι μηπως με καποια ιδεα/πατεντα του Στελιου ( [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ), εβαζα τους ανεμιστηρες απο πανω απο τους SSD, να ρουφανε αερα μεσα (φυσικα).

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλημέρα -ώρα που είναι :)- και χρόνια πολλά!

Ρε συ μάντης είσαι ?

Την ώρα που πόσταρες, πραγματικά, ξεκοκάλιζα παϊδάκια! :hehe:

Λοιπόν το θέμα σου το είδα, σίγουρα κάτι μπορεί να γίνει και για πρόχειρο έλεγχο και για μόνιμη εγκατάσταση των ανεμιστήρων.

Άσε να το σκεφτώ και ελπίζω αύριο να έχω κάτι συγκεκριμένο ! :)

Για την ώρα καλή ξεκούραση, γιατί όπου να 'ναι θα κοιμηθώ στο πληκτρολόγιο πάνω ! :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Στελιο, ευχαριστω, να εισαι καλα, αλλά τελικα δεν θα το χρειαστω. Εκανα ενα test. Εβαλα δυο Noctua NF-A15 PWM να πατανε επανω στα συρταρακια των δισκων και τεσταρα με Prime95, Small FFTs, 15 λεπτα, θερμοκρασια χωρου 31C. Ολα αυτα στα 4.8GHz. Τα αποτελεσματα:

- Χωρις ανεμιστηρες στο πατωμα του κουτιου

- Με δυο ανεμιστηρες στο πατωμα του κουτιου.

Οπως βλεπετε οι διαφορες ειναι σχεδον ανυπαρκτες οποτε, στο δικο συστημα, δεν συμφερουν ανεμιστηρες κατω.

Για τα παραπανω (πενιχρα) αποτελεσματα των 2 extra ανεμιστηρων, πολλα μπορει να φταινε, οπως το οτι το κουτι μου δεν ειναι εντελως ανοικτο απο κατω, οτι οι δοκιμες εγιναν πανω στο τραπεζι της κουζινας = σε καποιο υψος, οτι οι SSD ηταν απο κατω, κλπ... Εγω πιστευω οτι το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι ο θερμος αερας δεν καταφερνε να εξαγεται αρκετα γρηγορα.

Anyway, δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα θερμοκρασιων οποτε το αφηνω οπως ειναι.

Αν επιθυμεις Στελιο πες την γνωμη σου για να μαθαινουμε ολοι.

Ευχαριστω πολυ :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

"Εγω πιστευω οτι το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι ο θερμος αερας δεν καταφερνε να εξαγεται αρκετα γρηγορα. "

Μια χαρά μου ακούγεται αυτό !

Θα επανέλθω σε πιο εύθετο χρόνο, αφού δεν επείγεσαι, αλλά και η πρόταση για μετακόμιση των δίσκων στον πίσω θάλαμο καλή είναι, έχει και κατάλληλες θέσεις !

Βέβαια εκεί θα κρυφτούν, και μιας και τα παράθυρα κάτι πρέπει να δείχνουν (:) ), είναι προτιμότερο να μείνουν εκεί που τους έχεις, αφού δεν βάζεις ανεμιστήρες κάτω!

Άντε καλή ξεκούραση ! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.