Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Ευχαριστω παιδια!

Νομιζω οτι αυτη εδω θα μου κανει, τι λετε? Ειναι μονο 1,9cm πλατος αλλα ενταξει, για τον μεγαλο μπορω να βαλω μικρα κομματακια καθετα. Τι λετε? :)

Νομιζω παντως οτι αυτη μου κανει διοτι εκεινη η κοιλοτητα που θα μπει ο μικρος ειναι 2cm, παντως 2,5cm σιγουρα ΔΕΝ ειναι.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτή είναι αυτοκόλλητη διπλής όψεως, δεν είναι velcro, εκτός κι αν εννοείς να την χρησιμοποιήσεις για velcro που δεν είναι αυτοκόλλητη ( στην πίσω της πλευρά για να την κολλήσεις όπου θές).

Velcro Ταινία - Bestprice.gr

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι αυτοκόλλητη διπλής όψεως, δεν είναι velcro, εκτός κι αν εννοείς να την χρησιμοποιήσεις για velcro που δεν είναι αυτοκόλλητη ( στην πίσω της πλευρά για να την κολλήσεις όπου θές).

Μα...αυτο χρειαζομαι κι εγω :) Δηλαδη νομιζω, ετσι?

Αυτοκολλητη ταινια διπλης οψεως ωστε: στη μια πλευρα να κολλησω τον ανεμιστηρα και μετα να την κολλησω επανω στο κουτι και στο τροφοδοτικο, αντιστοιχα για τον καθε ανεμιστηρα που θελω να στηριξω. :)

Σωστα δεν τα λεω? Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε τετοια προϊοντα, οποτε σορυ αν κανω λαθος..

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα παραπάνω που έβαλα σου εμφανίζεται ? Τα links ?

Τη δουλειά σου θα την κάνεις εντέλει, άλλο πράγμα σου έχουμε γράψει όμως.

Ο λόγος που σου είπε ο Seafalco για τα Velcro, είναι γιατί πολύ απλά μπορείς να αφαιρέσεις σε κάποια φάση τον ανεμιστήρα (π.χ. για καθαρισμό) και να μπορείς να τον επανατοποθετήσεις.

Με την κοινή αυτοκόλλητο διπλής όψεως δεν γίνεται αυτό εκτός κι αν δεν βαριέσαι να καθαρίζεις τα υπολλείματα της ταινίας, όταν θα την αφαιρέσεις.

Εντέλει, αναφέρθηκε η velcro ώς μια λύση επαναχρησιμοποιούμενη, αν ρωτήσεις σε κατάστημα τύπου πράκτικερ θα βρείς σίγουρα, μη σου πώ και σε χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπε ο felix ! :T:

Με το Velcro tape θα μπορείς να τον αφαιρέσεις , η να ρυθμίσεις καλύτερα την θέση του κλπ

Θυμήσου να περάσεις τις επιφάνειες με λίγο οινόπνευμα , για αν μην έχουν τυχόν λιπαρές ουσίες !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενταξει με τα Velcro, τελικα εγω αυτοκολλητο Velcro χρειαζομαι, βρηκα, μπορει να το παρω, εχω καποιες αμφιβολιες κατα ποσο θα στηριξουν τον πισω μεγαλο Noctua ανεμιστηρα, ο οποιος αυτη τη στιγμη παταει επανω στο τροφοδοτικο. Μισος παταει αλλά παταει σταθερα. Βασικα, δεν ξερω ποσο σφικτα "δενουν" αυτα τα velcro, τεσπα θα παρω ενα πακετακι να δοκιμασω! Στον μικρο μεσα πιστευω θα κανουν δουλεια.

Τωρα, εχω ενα off topic ερωτημα για τον fan controller μου (ο οποιος παρεμπιπτόντως ακομα δεν εφυγε απο Γερμανια διοτι δεν εφτασε λεει ακομα το εμβασμα!). Την ερωτηση την βαζω σε spoiler, λογω off topic. Δινω και την απαντηση. Εσεις απλα επιβεβαιωστε το ΣΩΣΤΟ ή το ΛΑΘΟΣ.

Ευχαριστω :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ή οποιον άλλον θελει:

Ερωτηση:

Εχουμε τρια ζευγη ανεμιστηρων, με το καθε ζευγος να ενωνεται με ενα Noctua NA-SYC1 4-Pin Y-Cable. Αν τα ζευγη συνδεθουν στους 3-pin fan connectors του Aquaero 5 LT θα λειτουργησουν σωστα? Θα ρυθμιζονται οι στροφες και θα απεικονιζονται οι στροφες σωστα? Τα καθε ζευγος αποτελειται απο διαφορετικους ανεμιστηρες.

Απαντηση:

Βασει των posts #191 και #299, ναι θα ρυθμιζονται οι στροφες αλλα και θα απεικονιζονται αυτες σωστα! Θα ρυθμιζονται βασει της τασης που θα τους παρεχεται, ενω το Tach (RPM) pin θα μεταδιδει τις στροφες του ανεμιστηρα που εχει συνδεθει σε αυτο το βυσμα του Y-Cable. Στην περιπτωση διαφορετικων ανεμιστηρων πανω στο ιδιο Y-Cable, αυτοι θα στροφαρουν αναλογα με την ταση που τους παρεχεται και δεν ειναι δυνατον να απεικονιζονται και των δυο οι RPM. Πρεπει να επιλεγει μονο ο ενας, ο μεγαλυτερου ενδιαφεροντος.

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενταξει με τα Velcro, τελικα εγω αυτοκολλητο Velcro χρειαζομαι, βρηκα, μπορει να το παρω, εχω καποιες αμφιβολιες κατα ποσο θα στηριξουν τον πισω μεγαλο Noctua ανεμιστηρα, ο οποιος αυτη τη στιγμη παταει επανω στο τροφοδοτικο. Μισος παταει αλλά παταει σταθερα. Βασικα, δεν ξερω ποσο σφικτα "δενουν" αυτα τα velcro, τεσπα θα παρω ενα πακετακι να δοκιμασω! Στον μικρο μεσα πιστευω θα κανουν δουλεια.

Ιωάννα , αν έχω καταλάβει καλά έχεις τον ανεμιστήρα κάπως έτσι τοποθετημένο:

ashampoo-snap-2014-06-20-01h39m14s-008-12063.png

Πατάει στο τροφοδοτικό και κάπως τον έχει κολλήσει με σελοτέιπ.

Αμ πάρεις δυο μικρές γωνίτσες από πλαστικό και τις κολλήσεις στην μια πλευρά τους πάνω στον ανεμιστήρα και την άλλη πάνω στη λαμαρίνα του κουτιού.

Έτσι ο ανεμιστήρας θα έχει αρκετά στιβαρή στερέωση και δεν θα παίζει!

Τωρα, εχω ενα off topic ερωτημα για τον fan controller μου (ο οποιος παρεμπιπτόντως ακομα δεν εφυγε απο Γερμανια διοτι δεν εφτασε λεει ακομα το εμβασμα!). Την ερωτηση την βαζω σε spoiler, λογω off topic. Δινω και την απαντηση. Εσεις απλα επιβεβαιωστε το ΣΩΣΤΟ ή το ΛΑΘΟΣ.

Ευχαριστω :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ή οποιον άλλον θελει:

Ερωτηση:

Εχουμε τρια ζευγη ανεμιστηρων, με το καθε ζευγος να ενωνεται με ενα Noctua NA-SYC1 4-Pin Y-Cable. Αν τα ζευγη συνδεθουν στους 3-pin fan connectors του Aquaero 5 LT θα λειτουργησουν σωστα? Θα ρυθμιζονται οι στροφες και θα απεικονιζονται οι στροφες σωστα? Τα καθε ζευγος αποτελειται απο διαφορετικους ανεμιστηρες.

Απαντηση:

Βασει των posts #191 και #299, ναι θα ρυθμιζονται οι στροφες αλλα και θα απεικονιζονται αυτες σωστα! Θα ρυθμιζονται βασει της τασης που θα τους παρεχεται, ενω το Tach (RPM) pin θα μεταδιδει τις στροφες του ανεμιστηρα που εχει συνδεθει σε αυτο το βυσμα του Y-Cable. Στην περιπτωση διαφορετικων ανεμιστηρων πανω στο ιδιο Y-Cable, αυτοι θα στροφαρουν αναλογα με την ταση που τους παρεχεται και δεν ειναι δυνατον να απεικονιζονται και των δυο οι RPM. Πρεπει να επιλεγει μονο ο ενας, ο μεγαλυτερου ενδιαφεροντος.

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ?

Πολύ σωστά το λες.

Οι ανεμιστήρες με PWM αν μπουν σε 3 πιν βύσμα, τότε θα αυξομειώνουν τις στροφές τους ανάλογα με την τάση που τους τροφοδοτεί!

Και με δεδομένο ότι το Y-Spliter που έχεις στο ένα από τα τροφοδοτούμενα βύσματα δεν έχει καλώδιο για RPM , αναγκαστικά την πληροφορία για τις στροφές, θα την δώσει ο ανεμιστήρας πάνω στον οποίο θα κουμπώσεις το πλήρες 4 πιν καλώδιο!

Καλή συνέχεια , και καλώς "να τον δεχτείς" τον 'Αίολο" του κουτιού σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

Ναι, ειναι γνωστα αυτα. Εχουν δοθει σε προσφατα προηγουμενα μυνηματα, δεν δοθηκαν τωρα για οικονομια χωρου/χρονου.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σε ευχαριστω πολυ για άλλη μια φορα για τις συμβουλες/ιδεες σου! :) Εξαιρετικη ιδεα η χρηση πλαστικων γωνιων! Συγνωμη και παλι που δεν τραβηξα φωτο! Ο ανεμιστηρας μου στεκει οπως τον σκιτσαρες με τη διαφορα οτι βρισκεται αρκετα πιο αριστερα, οπως κοιταμε το σκιτσο. Σχεδον ο μισος δεν παταει επανω στο τροφοδοτικο. Μετακινησε (νοητικα) τον ανεμιστηρα στο σκιτσο προς τα αριστερα μεχρι λιγο μικροτερη απο την μιση κατω πλευρα του να ειναι στον αερα. Ετσι "παταει". Ο λογος που τον εχω βαλει ετσι ειναι για να πιανει οσο μεγαλυτερη επιφανεια του backplate γινεται! Sorry και παλι που δεν εχω φωτο, στην αναγκη μπορω να βγαλω το δεξιο πλαϊνο και να τραβηξω μια φωτο, ετσι οπως στεκει το κουτι. Δεν θα ηθελα να το βγαζω παλι απο τη θεση του, για μια φωτο και μονο.

Να εισαι καλα, [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] για την ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙΑ συνεισφορα σου σε αυτο το site!! ΑΝ εχεις κεφι και διαθεση, ΟΠΟΤΕ μπορεσεις, θα ηθελα να δουμε λιγο το airflow του κουτιου μου, με αυτα τα νεα δεδομενα :)

Καλη σου μερα! :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ξέρεις για ποιους ανεμηστίρες (ζεύγη) πρόκειτε ? Ξέρεις πόσα A τραβά ο καθένας και ποσα αντέχει ο controler ?

Συνοψίζοντας -για λόγους ευκολίας- από την προηγούμενη κουβέντα οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιούνται στην σύνθεση που συζητάμε είναι αυτοί:

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

Με αντιστοίχως τα ρεύματά τους να έχουν μέγιστες τιμές 0,13 A, 0,18 A, 0,12 A

O fan controller είναι αυτός:

Aqua Computer Webshop - aquaero 5 LT USB fan controller 53095

Με ρεύματα (χωρίς ψύκτρα) 1,25 Α ανά "αναλογικό" κανάλι (3-pin header) και 1 A για το PWM (4-pin header) κανάλι.

Οπότε, όποιος και αν είναι ο συνδυασμός των ανεμιστήρων δεν πλησιάζει ούτε την μισή ικανότητα τροφοδότησης των καναλιών του fan controller.

Σαφώς βέβαια το ερώτημα των σχετικών καταναλώσεων είναι ένα ζήτημα που θα πρέπει να εξετάζεται, αλλά εν προκειμένω δεν θα δημιουργήσει θέμα.

Ο συγκεκριμένος fan controler -χωρίς βέβαια να υπάρχει ανάγκη στο θέμα που συζητάμε- μπορεί να συνεργαστεί και με module ισχύος:

Aqua Computer Poweradjust 2 USB - Ultra Version - Fan Controllers

που δίνει μέχρι 25 Watt /12Vdc, οπότε ουσιαστικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας και παλι

Ας μου συγχωρεθει το off topic αλλα επειδη αναφερθηκε ρητα ο fan controller θελω να επισημανω καποια πραγματα, οπως μου ξεκαθαριστηκαν και μενα απο το support της Aquaero πριν απο λιγο, ωστε να μην δημιουργηθουν λανθασμενες εντυπωσεις.

Ολα οσα ειπαμε ειναι γενικως σωστα αλλά στον Aquaero 5 LT πρεπει -για το δικο μου fan setup- να χρησιμοποιησω 3-pin Y-Cable και οχι αυτο της Noctua που διαθετω.

Διοτι:

- οι fan connectors 2 , 3 ειναι πολυ κοντα και δεν χωραει το τετραπινο βυσμα σε ολους.

- ο fan connector 4 ειναι μεν 4-πινος αλλα εγω στο συγκεκριμενο Y-Cable που θα εβαζα εκει σχεδιαζα να του φορτωσω τον 4-pin Industrial και τον 3-pin Corsair 140mm. Το αποτελεσμα θα ηταν οτι ο μεν Industrial θα λειτουργουσε κανονικα, ο δε Corsair θα δουλευε μονιμα στο 100% RPM του, μη μπορωντας να ρυθμιστει. Γι' αυτο και σε αυτο το καναλι του LT 5 θα πρεπει να χρησιμοποιησω 3-pin Υ-Cable ωστε να ρυθμιζονται και οι δυο βασει τασης και οχι με PWM.

Οποτε...αντε τωρα να ψαχνω 3-pin Y-Cables...

Τελος, ετσι που χρησιμοποιω διαφορετικους τυπους ανεμιστηρων ζευγαρωμενους, πρεπει με χαμηλη ταση να ψαξω να βρω ποιος απο το ζευγος σταματαει νωριτερα! Διοτι σε αντιθετη περιπτωση, αν εχω τον πιο "ζωηρο" να μου δινει το RPM, υπαρχει περιπτωση ο άλλος να σταματησει και να μην το παρω χαμπαρι!

Αυτα (καταλαβα εγω απο την απαντηση που πηρα απο το support) και ευχαριστω για την υπομονη σας.

Για λογους πληροτητας παραθετω και το fan setup μου, οπως θα εφαρμοστει. Οπου βλεπετε 3-pin Y-Cable ειχα το Noctua NA-SYC1 4-Pin Y-Cable.

- On FAN_1 channel: Noctua NF-S12A PWM (4-pin fan), chassis’ front, intake.

- On FAN_2 channel: 2 x Noctua NF-S12A FLX (3-pin fans), chassis’ front, intake, paired together with 3-pin Y-Cable.

- On FAN_3 channel: Noctua NF-P12 + FX-8350 Stock fan, located on the back-plate and on the VRM heatsink, respectively, paired together with 3-pin Y-Cable.

- On FAN_4 channel, the PWM channel (white header): Noctua NF-A14 IndustrialPPC-2000 PWM + Corsair 140mm (3-pin fan), chassis rear and top rear respectively, both exhaust, paired together with 3-pin Y-Cable.

Επισης, για λογους πληροτητας και κατανοησης παραθετω τμηματα της απαντησης που ελαβα απο το support, στα Αγγλικα:

"the selected y-adapter makes not much sense to me since fan channels 1 to 3 do not support PWM. You could use them anyway but you will experience problems with channel 2 because the connector of the third channels sits directly next to it so the larger 4-pin plug will not have enough space."

"Your setup at channel 4 will not work in the way you want - or at least I think how you want it to work. When you switch this channel to PWM mode it means that the power will be 12V all the time and the PWM signal adjusts the speed. That will work fine for the Noctua fan but not for the fan from Corsair because this one has no PWM control so it will run at full speed (12V) all the time. If you want to control both fans you have to control them with the voltage like the other three fan channels. In this case you can also use the mentioned 3-pin y-adapter. The PWM fan will run at 100% if there is no PWM signal so it can be adjusted by the voltage like a 3-pin fan.

Mixing different types of fans on one channel might cause a problem with the rpm signal. You can only take the signal from one fan so I recommend to check which of them stops earlier with a low voltage. This way you will make sure that both fans will run when they are supposed to run. If you connect it the other way around it could happen that the fan which provides the rpm signal is still spinning while the other one already stopped because of a too low voltage."

:)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ιωάννα, ας τα πιάσουμε ένα - ένα !

1. - ο fan connector 4 ειναι μεν 4-πινος αλλα εγω στο συγκεκριμενο Y-Cable που θα εβαζα εκει σχεδιαζα να του φορτωσω τον 4-pin Industrial και τον 3-pin Corsair 140mm. Το αποτελεσμα θα ηταν οτι ο μεν Industrial θα λειτουργουσε κανονικα, ο δε Corsair θα δουλευε μονιμα στο 100% RPM του, μη μπορωντας να ρυθμιστει. Γι' αυτο και σε αυτο το καναλι του LT 5 θα πρεπει να χρησιμοποιησω 3-pin Υ-Cable ωστε να ρυθμιζονται και οι δυο βασει τασης και οχι με PWM.

Η πρώτη σκέψη είναι σωστή!

Δεν γίνεται να έχεις τον PWM ανεμιστήρα και τον απλό πάνω στο Header Νο 4 γιατί ο απλός δεν θα ρυθμίζεται.

Η δεύτερη σκέψη όμως είναι λάθος! :)

Αν βυσματώσεις στο βύσμα του fan controller ένα 3πινο βύσμα και μετά στα βύσματα του spliter που τροφοδοτεί αυτό, βάλεις τον ανεμιστήρα PWM και τον απλό, τότε δεν θα ρυθμίζεται κανένας από τους δύο!

Το ζήτημα εδώ είναι ότι στο συγκεκριμένο header υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα 3 pin headers.

Στα 3 pin headers το pin No 2 έχει τάση ρυθμιζόμενη από "0" - περίπου 12 Vdc.

Αντίθετα στα 4pin headers το 2ο pin έχει τάση σταθερά 12 Vdc που δεν ρυθμίζεται!

Η ρύθμιση της ταχύτητας των ανεμιστήρων που συνδέονται σε αυτό το header επιτυγχάνεται με το σήμα PWM (4ο pin ) το οποίο επιβάλει στην μονάδα ισχύος του ανεμιστήρα κάποιο συγκεκριμένο αλλά ρυθμίσιμο duty cycle.

Αυτό σημαίνει ότι η τάση εξόδου της μονάδας που οδηγεί τον κινητήρα του ανεμιστήρα -εκτελώντας την εντολή για π.χ. dyty cycle 50%-, θα τροφοδοτήσει τον κινητήρα με την μισή τάση από αυτήν που θα έβγαζε αν έπαιρνε εντολή για Duty cycle 100%.

Άρα στο κανάλι 4 μπορείς να βάλεις μόνο ανεμιστήρες PWM, εφόσον θέλεις να ρυθμίζονται!

Για την λύση τώρα:

Είπες ότι έχεις δυο Noctua NF-A14 PWM, τον έναν τον δοκίμασες στην θέση top rear και έκανε θόρυβο.

Μήπως δοκίμασες και τον άλλο, μήπως δηλαδή ο θόρυβος είναι θέμα του συγκεκριμένου ανεμιστήρα?

Αν τον δοκίμασες και κάνει θόρυβο και εκείνος τότε το μόνο μπορείς να κάνεις είναι στο κανάλι 4 να συνδέσεις τον Noctua NF-S12A PWM (4-pin fan), chassis’ front, intake.

Και στο κανάλι 1 να βάλεις τους Noctua NF-A14 IndustrialPPC-2000 PWM + Corsair 140mm (3-pin fan).

Έτσι θα έχεις ρύθμιση σε όλους τους ανεμιστήρες!

Άλλη λύση να ήταν να μεταφέρεις τον Corsair 140mm (3-pin fan) στο κανάλι 1 και τον NF-S12A PWM (4-pin fan) να τον βάλεις μαζί με τον Industrial στο κανάλι 4, βέβαια έτσι θα μπλεχτεί η παραμετροποίηση του συστήματος και η ρύθμιση της ροής του αέρα , θα γίνεται κάπως γρίφος.

Και φυσικά πάντα υπάρχει η λύση της αγοράς νέου ανεμιστήρα , αλλά ήδη έχεις δώσει αρκετά για φουρφούρια ! :)

2. Τελος, ετσι που χρησιμοποιω διαφορετικους τυπους ανεμιστηρων ζευγαρωμενους, πρεπει με χαμηλη ταση να ψαξω να βρω ποιος απο το ζευγος σταματαει νωριτερα! Διοτι σε αντιθετη περιπτωση, αν εχω τον πιο "ζωηρο" να μου δινει το RPM, υπαρχει περιπτωση ο άλλος να σταματησει και να μην το παρω χαμπαρι!

Αυτό που λες είναι σωστό και μπορείς να το βρεις παρατηρώντας τι κάνουν οι ανεμιστήρες καθώς χαμηλώνεις τις στροφές.

Όμως μπορείς να το σκεφτείς και ως εξής:

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε δυο ανεμιστήρες με τον εάν να έχει 2000rpm και τον άλλο 1200 rpm.

τότε αν ρυθμίσεις τις στροφές στις 400 , για το μεν αργόστροφο , αυτό θα σημαίνει το 1/3 των στροφών του (~4Vdc) , αλλά για τον ταχύστροφο θα είναι το 1/5 (2,4 Vdc) των στροφών του.

Ο αργόστροφος θα εξακολουθεί να περιστρέφεται , αλλά ο ταχύστροφος κατά πάσα πιθανότητα θα το ρίξει στον υπνο! :)

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι θα πρέπει να βλέπεις στον fan controller τις στροφές του γρήγορου ανεμιστήρα (για να μην σταματάει στις χαμηλές ρυθμίσεις στροφών), έτσι ας πούμε ότι βρίσκεις ότι οι ελάχιστες στροφές του ταχύστροφου είναι π.χ 500rpm αυτό είναι το 1/4 των στροφών, θα πρέπει στο ταίρι του να χρησιμοποιήσεις ένα ανεμιστήρα που να έχει αντίστοιχο λόγο μέγιστων προς ελάχιστες στροφές, π.χ. ο NF-S12A PWM πάει από τι; 1200 στις 300 , άρα και σε αυτόν ο λόγος είναι ίσος με 1/4, αν όμως στην θέση του βάλεις τον NF-S12A, αυτός κατεβαίνει από τις 1200 στις 700 rpm (~ 1/2), επομένως μαι ρύθμιση των στροφών στις 500 θα σημαίνει πιθανή ακινητοποίηση του αργόστροφου αυτού.

Άρτα θέλει λίγο πείραμα για να δεις ποια είναι η καλύτερη επιλογή!

EDIT:

Ιωάννα βλέποντας την απάντηση που πήρες :

When you switch this channel to PWM mode it means that the power will be 12V all the time and the PWM signal adjusts the speed.

Υποθέτω ότι το κανάλι 4 μπορεί να δουλέψει είτε σαν απλό κανάλι , είτε σαν PWM κανάλι.

Αν πράγματι είναι έτσι, τότε αυτά που σου είπα στο σημείο 1 μολονότι ισχύουν για τα PWM κανάλια δεν ισχύουν στον συγκεκριμένο fan controller, όταν αυτός αλλάξει την λειτουργία του 4ου καναλιού από PWM σε Voltage regulation.

Άρα εφόσον είναι έτσι, στο 1ο θέμα δεν έχεις κάποιο λάθος!

3. Για το air flow που είπες σε προηγούμενο post σου, χαρά μου θα είναι να βοηθήσω! :)

Kαρατσεκάρισε το setup που έχεις και προχωράμε! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ειχα παει για ποτακι και γυρισα τωρα!! :)

Το manual δεν το εχω διαβασει ακομη. Εκανα ενα search ομως και στη σελιδα 8 λεει:

Special feature “Fan 4”: This connector can be used for conventional fans

or PWM controlled fans. For PWM fans, select “Outputs” → “Fans” → “Fan

4” from the menu and set “Control mode” to “PWM controlled”.

Οποτε ρυθμιζεται αναλογα! :)

Ευχαριστω πολυ για το κατα τα άλλα πολυ χρησιμο post!

Καλο βραδυ! :)

---------------------------------------------------------

Συμπληρωμα, σημερα το μεσημερι:

Σχετικα με τον άλλο 140αρη Noctua που ρωτας, οχι δεν τον δοκιμασα διοτι βιαζομουν πολυ. Ισως ομως εχεις δικιο: μπορει να ειναι και ο συγκεκριμενος ανεμιστηρας διοτι τοτε που τους ειχα και τους 2 140αρηδες εμπρος σαν να θυμαμαι οτι ο ενας εκανε λιγο περισσοτερο θορυβο απο τον άλλο! Επισης, σιγουρα ο ενας παει παραπανω στροφες απο τον άλλο. Στο επομενο ανοιγμα του κουτιου, οταν θα ερθει ο fan controller, θα τους δοκιμασω και τους δυο. Παντως ο Corsair 140mm ειναι εντελως αθορυβος! Βεβαια, αν δεν απατωμαι, μεχρι 1200 rpm φτανει αυτος.

Παντως, για να πω και κατι για το κουτι: το Corsair Air 540 φαινεται οτι ΔΕΝ τα πηγαινει καλα με τους 140ρηδες ανεμιστηρες, γενικως και συνολικα! Οι εργοστασιακοι του ειναι θορυβωδεις στο max, οι Noctua αλλού κανουν, αλλού δεν κανουν.... Τελος παντων.

Παιδια! :)

Μια χαρη - βοηθεια θελω να σας ζητησω!! :)

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει, λεγοντας μου τα συγκεκριμενα βηματα, ωστε να ανεβασω τον επεξεργαστη μου στα ~4,5 ? :)

Δεν ψαχνομαι για σοβαρο overclocking τωρα, ουτε ψαχνω να βρω το οριο του. Απλα, τωρα με τις ζέστες, θελω να μετρησω θερμοκρασιες σε μια σχετικα ανεβασμενη συχνοτητα ωστε να κρινω την αποδοση του fan setup μου! :) Σε stock συχνοτητα καλα τα παω! Θελω να δω πως θα παει και λιγο πιο πανω...

Γινεται? :)

Προσπαθησα να το τρεξω στο ASUS Performance (?) profile που εχει το BIOS. Δυστυχως, μετα απο 15-20 λεπτα Small FFTs (Prime95), μου βγαζει ILLEGAL SUMOUT και σταματα ο ενας πυρηνας, νομιζω ο 7. Αυτο πιστευω οτι δεν σημαινει τιποτα, απλα αυτο το "Performance" profile δεν θετει τις σωστες ρυθμισεις. Πρεπει να γινει χειροκινητα.

Ευχαριστω.

ps: νομιζω οτι εχω μαπα μνημες..................

-----------------------------------------------------------------------------------

Καλημερα παιδια

Κανεις για εκεινο το ψιλο-overclocking?

Θα πιασω να τυπωσω τις οδηγιες απο εδω και θα δοκιμασω σιγα-σιγα μονη μου... Παντως, με το AMD Overdrive που προσπαθησα, μολις ανεβει λιγο η συχνοτητα παιρνω Illegal Sumout :( Ισως οι μνημες μου ειναι μαπα?? Δεν ξερω... Παραθετω δυο screenshots, παρακαλω ας μου πει καποιος..

SCRN_1, SCRN_2

Και κατι τελευταιο: σημερα το πρωι εφαγα ΜΕΓΑΛΟ ξενερωμα! :(

Θυμαστε τον 140αρη Corsair που εχω βαλει επανω και τον θεωρουσα αθορυβο και αψογο?? Σημερα εβαλα λιγο τους ανεμιστηρες στο max και εντελως ξαφνικα, χωρις να εχω πειραξει τιποτα και χωρις κανενα φανερο λογο, ξεκινησε να συντονιζει! :( Οταν βγαζω το επανω καπακι δεν ακουγεται, οταν το βαζω πισω στη θεση του συντονιζει! Οποτε του ερθει, δεν το κανει συνεχως :( Χαλαρωσα λιγο τις βιδες, μια απο τα ιδια: ποτε το κανει, ποτε δεν το κανει :( Μιλαω παντα οταν ειναι στις max rpm. Αμα πατησω λιγο το επανω καπακι με το χερι μου σταματαει ο συντονισμος.

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο ξενερωμα απο το να εμπιστευτεις κατι, να ησυχασεις οτι δουλευει αψογα, και μετα χωρις κανενα απολυτως προφανη λογο, να σου αλλαζει εντελως συμπεριφορα! :(

Τελικα...μαλλον οτι το κουτι αυτο δεν τα παει καθολου καλα με τους 140ρηδες ανεμιστηρες... :(

Τελικα, μεχρι εκει καταφερα να παω, πριν το σταματησω. Θερμοκρασια δωματιου 30C.

Και με τον ανεμιστηρα ΟΚ, μπηκαν παπαντζακια και, οποτε χρειαζεται, ελαφρα πιεση του επανω καπακιου και το βουλωνει.

Εκανα και μια τελευταια προσπαθεια στα 4,7 με θερμοκρασια δωματιου 30C. Το αποτελεσμα ηταν οτι σε 3 λεπτα ανεβηκε το CPU0 (core) στους 90C και αμεσως το computer εκλεισε μονο του. Τα 4,6-κατι ειναι λοιπον εμενα το max μου, σε θερμοκρασια 30C βεβαια, ενω με stock voltage πιανω 4,5. Και φυσικα, πρωτη φορα στη ζωη μου επιχειρω overclocking και το μονο που εκανα ηταν οτι ακολουθησα τις οδηγιες απο το παραπανω link, εκτος απο το DRAM που δεν το πειραξα διοτι δεν καταλαβα τι εννοει.

Να ειστε καλα :)

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION], τα μυνηματα μου ειχαν διαφορα αρκετων ωρων και οχι μερικων λεπτων αλλά καταλαβαινω το πνευμα σου.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
3 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] Δεν κάνουμε συνεχόμενα post με διαφορά μερικών λεπτών. Edit στο προηγούμενο και προσθήκη του νέου περιεχομένου ! :whip:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Η αλήθεια είναι ότι καλά είναι να μην μπλέξεις με τους συντονισμούς! :(

Μπορεί να σου τύχει να έχεις ένα περιοδικό συντονισμό της φτερωτής που οφείλεται στον κινητήρα σε συνδυασμό με άλλο παράγοντα (π.χ. γρίλια) και αυτός να περνάει στο πλαίσιο του ανεμιστήρα, οπότε αρχίζει το παιχνίδι με τις συνδυασμένες ιδιοσυχνότητες φτερωτής , πλαισίου , κουτιού και καπακιού και τα περιοδικά "βασανιστήρια" και ....."βράσε όρυζα! " :rant:

Πρώτη κίνηση είναι αυτή που έκανες, σπάσιμο της "δονητικής" ( :) ) επικοινωνίας κάπου μέσα σε αυτή την αλυσίδα των "τραγουδιστών" !

Δεύτερη και εύκολη είναι να δεις αν υπάρχει τρόπος με κάποιο λεπτό παρέμβυσμα σε κάποια θέση, να εμποδίσεις το καπάκι να συντονίζει, δηλαδή αν είναι εύκολο να κάνεις το καπάκι να "σφηνώνει" στην θέση του, απαλά μεν, σταθερά δε!

Καλή περίπτωση τελικά αποδεικνύεται ο Aquaero ! :T:

Άντε "καλώς να τον δεχτείς!"! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ευχαριστω, να εισαι καλα! :)

Δεν τον κανει πια αυτο το συντονισμο, δεν ξερω τι ειχε εκεινη τη μερα, τωρα του περασε. Μιλαω παντα για συντονισμο στις max rpm διοτι στο κανονικο (turbo profile) δεν ακουγεται καθολου. Αλλα και οταν το εκανε αρκουσε ενα απλο πατημα του επανω τμηματος, εκεινου που ξεβιδωνει, ωστε να σταματησει. Εννοειται οτι δοκιμασα να σφιξω/ξεσφιξω τις βιδες του, χωρις αποτελεσμα. Ποτε δεν θα το χρειαστω να λειτουργει στις max rpm, μονιμως. ΑΝ ομως οταν ερθει ο fan controller κανει πως ακουγεται θα κοιταξω να "σφιξω" το επανω πλαστικο λιγο καλυτερα, με ταινια ή αν δεν διορθωθει θα δοκιμασω άλλον 140αρη ή 120αρη, επανω. Ο 120αρης δεν θα εχει κανενα προβλημα!

Σχετικα με τον Aquaero fan controller σημερα με ενημερωσαν, μετα απο δικο μου mail, οτι και ο LT 5 αλλά και το mounting bracket ειναι out of stock και θα κανουν γυρω στις δυο εβδομαδες να παραλαβουν. Δυστυχως! Εγω παντως οταν εδωσα την παραγγελια δεν ηταν κανενα απο αυτα τα προϊοντα out of stock. Τελος παντων, δεν πειραζει, εχω περιπου ενα μηνα ή τρεις εβδομαδες να μαθω καλα τον fan controller μου απο reviews και forums. Επισης, θα τους "ταραξω" στις ερωτησεις/αποριες (στο support εννοω).

Επισης, [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], εχουμε αρκετο καιρο να δουμε το airflow του κουτιου μου και ΑΝ εχει γινει το καλυτερο δυνατον με τους ανεμιστηρες που διαθετω! :)

Ειδες το ψιλο-overclocking που εκανα μονη μου, για πρωτη φορα στη ζωη μου? :)

Πως σου φαινονται οι θερμοκρασιες (και κατ' επεκταση το Fan setup)?

Να ειστε καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα υπομονή με τον fan controller, είμαι σίγουρος ότι θα ξεκοκαλίσεις το manual του εν τω μεταξύ (:)) και βέβαια θα δούμε το air flow πως διαμορφώνεται τώρα! :T:

Όσο για τις θερμοκρασίες σε συνθήκες O/C, μολονότι δεν μου φαίνονται "εφιαλτικές" (:)) να μην πάρω θέση γιατί υπάρχουν φίλοι με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από την μηδαμινή δική μου! :)

BTW έχεις δει αυτό το άρθρο σχετικά με τα fan headers της ASUS?

SPCR • View topic - ASUS Z87-Deluxe fake 4-pin headers & other fan control info

Α και κάτι ακόμα που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε περίπτωση που θελήσεις να οδηγήσεις πολλούς ανεμιστήρες PWM (π.χ. σε radiator υδρόψυξης):

8-Way PWM splitter box - Rouchon Industries Inc., dba Swiftech - PC Liquid Cooling Systems CPU Cooler VGA Water Block Heatsink Pump Radiator Heat Exchanger Kit

Καλή συνέχεια και θα τα πούμε σύντομα!

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Εξαιρετικη πληροφορηση για τους fake chassis fan headers της Sabertooth! Και απ' οτι ειδα (στο manual) τα ιδια ισχυουν και στην καινουργια της εκδοση, Gen 3 νομιζω λεγεται. Το προβλημα φαινεται οτι διορθωθηκε μονο στις καινουργιες Ζxx για Intel επεξεργαστες.

Θερμα συγχαρητηρια [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] για την πληροφορηση!!

Anyway, εγω ηδη παραγγειλα fan controller, και αυτος βεβαια 3-pin fan headers εχει, πλην ενος, αλλα εκει τουλαχιστον υπαρχουν "απειρες" δυνατοτητες ρυθμισης!

...γιατί υπάρχουν φίλοι με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από την μηδαμινή δική μου! :)

Ναι, αλλα που ειναι αυτοι οι φιλοι? Κανεις δεν σχολιασε κατι... ΑΝ εχεις καποιον συγκεκριμενο υποψιν σου, πες μου να του κανω mention :)

Εγω θα προσπαθησω λιγο O/C παλι σημερα.

Καλη συνεχεια και σε σενα και να εισαι καλα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] Καλό θα ήταν να ανοίξεις νέο θέμα για το overclocking μιας και αυτό το θέμα έχει αναλωθεί περισσότερο με την ψύξη. Θα έχεις περισσότερη συμμετοχή έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.