Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Και καλά θα κάνεις, είναι μια χαρά προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου!

Αυτά που έβαλα τα έβαλα για να δεις χαρακτηριστικά , λειτουργίες , κλπ και αυτά είναι ίδια είτε το LT πάρεις , είτε το ΧΤ :)

Οπότε μπορείς να δείς τα πάντα στο reviewτου Martins, ισχύουν και για τα δύο στις ανάλογες ενότητες.

Αφού θα κάνεις επικοινωνία, κοίτα να σιγουρευτείς για την ανάγκη , η όχι μια ψύκτρας!!

Όσο για τα spoiler:

1. Σε καμία περίπτωση δεν είναι θέμα αξίας και ικανότητας, αλλά μόνο βούλησης των ταγών του τόπου να βοηθήσουν, και των χρημάτων που υπάρχουν, καθώς όλα αυτά πρέπει να είναι βιώσιμα σε μια ενοποιημένη παγκόσμια οικονομία , όπου η διαφορά κόστους μπορεί να γίνει ο συντριπτικά βαρύνων παράγων!

Με άλλα λόγια : "Δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων."

που έλεγε και ο Δημοσθένης! :)

2. Ειλικρινά δεν είχα καμία αμφιβολία! :T:

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση :)

Δυο λογια για τον fan controller, τα βαζω σε spoiler μιας και ειμαστε off topic :)

Ψυκτρα ο Aquaero 5 LT παιρνει και είναι

αυτή εδώ. Διαβάζοντας όμως το review που μου εδωσες, Θεε μου! Ποσα διαγραμματα!, ΑΝ καταλαβαινω καλα, χρειαζεται να τον φορτωσεις με καμια εικοσαρια ανεμιστηρες και κανα-δυο αντλιες για να ζεσταθει τοσο πολύ! Εγω αρχικα θα του βαλω τους 3 ανεμιστηρες μου. ΙΣΩΣ του βαλω και άλλους δυο, θα εξηγησω σε αυτό το post τι εννοω.

Βεβαια….εγω τον αγοραζω αυτόν τον fan controller με προοπτικη, ΚΑΠΟΙΑ στιγμη, όχι τωρα, να περασω σε water cooling. Σε ένα χρονο ας πουμε ή και παραπανω, από σημερα! Οποτε, δεν ξερω αν αξιζει να μπω από τωρα σε αυτό το εξοδο. Σιγουρα, τωρα θα πρεπει να αγορασω και το Mounting material aquaero 5 LT for drive bay!

Βεβαια, αν δεν αγορασω τωρα την ψυκτρα μετα θα πληρωνω επιπλεον μεταφορικα για αυτήν, και από Γερμανια είναι καμια εικοσαρια ευρω!

Τελος παντων, ένα δεκαρικο παραπανω παει με την ψυκτρα, θα δουμε. Η λογικη λεει να την παρω τωρα και αυτην…

Τωρα, κυριε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]!

Δυο θεματα που με τριγυρίζουν και με απασχολουν τις τελευταιες μερες είναι η ψυξη των VRM και η τοποθετηση ενός ανεμιστηρα πισω από την μητρικη, στο πισω μερος του κουτιου.

Τωρα… Ανεμιστηρας για την ψυξη του VRM, απ’ ότι διαβαζω σημαινει στοχευμενη πιεση αερα πανω στο ψυκτρακι! Δεν εχω μετρησει τι χωραει εκει αναμεσα, και αν χωραει κατι το…αξιοπρεπες! Δηλαδη, ανεμιστηρας μικρος-πολύ μικρος, ο οποιος να είναι ταυτοχρονα ησυχος και να παραγει υψηλο/ικανο Static Pressure! Διαβαζω ότι οι πολύ μικροι ανεμιστηρες (40x40x10, για παραδειγμα) είναι πολύ φασαριοζικοι… Εχετε να προτείνετε κατι? Υπαρχει κανενας μικρος, αποδοτικος και ησυχος ανεμιστηρακος (ή και δυο!) που να μπορω να τον τοποθετησω εκει να μου ψυχει την VRM ψυκτρα? Διαβασα ότι καποιοι τους κολλανε με ταινια διπλης οψης (double sided foam tape) στην πισω πλευρα των rear I/O ports…

Το άλλο θεμα είναι κατι που πραγματικα θα ηθελα να το πετυχω!! Να βαλω έναν ανεμιστηρα στην πισω –τεραστια και αδεια- πλευρα του κουτιου μου! Είναι τοσο τεραστιο και αδειο αυτό το κομματι! ΑΝ κολουσα έναν ανεμιστηρα στο πισω (δεξιο, όπως κοιταμε το κουτι) πλαϊνο, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα στο airflow και στις θερμοκρασιες γενικως? Φανταζομαι, όχι και τοσο καλο μιας και δεν εχει από πού να μπει κρυος αερας… Ρωταω όμως διοτι δεν εχω τις γνωσεις να πω με σιγουρια. Μια άλλη ιδεα: αν στις γριλιες πισω εμπαινε ενας μικρος ανεμιστηρας, ενας Noctua 60mm ή και 80mm (ψιλο-μετρησα και ισως κανει), να φυσαει αερα εξω, θα ειχε αυτό θετικο αποτελεσμα?

Τελος…όχι ότι το σκεφτομαι σοβαρα, αλλα…αν τρυπιοταν το πισω (δεξιο) πλαϊνο και δημιουργούταν μια θεση για έναν ανεμιστηρα εκει, να φυσαει κρυο αερα μεσα, θα αξιζε τον κοπο και το κοστος?

Να ειστε καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση :)

Δυο λογια για τον fan controller, τα βαζω σε spoiler μιας και ειμαστε off topic :)

Ψυκτρα ο Aquaero 5 LT παιρνει και είναι

αυτή εδώ. Διαβάζοντας όμως το review που μου εδωσες, Θεε μου! Ποσα διαγραμματα!, ΑΝ καταλαβαινω καλα, χρειαζεται να τον φορτωσεις με καμια εικοσαρια ανεμιστηρες και κανα-δυο αντλιες για να ζεσταθει τοσο πολύ! Εγω αρχικα θα του βαλω τους 3 ανεμιστηρες μου. ΙΣΩΣ του βαλω και άλλους δυο, θα εξηγησω σε αυτό το post τι εννοω.

Βεβαια….εγω τον αγοραζω αυτόν τον fan controller με προοπτικη, ΚΑΠΟΙΑ στιγμη, όχι τωρα, να περασω σε water cooling. Σε ένα χρονο ας πουμε ή και παραπανω, από σημερα! Οποτε, δεν ξερω αν αξιζει να μπω από τωρα σε αυτό το εξοδο. Σιγουρα, τωρα θα πρεπει να αγορασω και το Mounting material aquaero 5 LT for drive bay!

Βεβαια, αν δεν αγορασω τωρα την ψυκτρα μετα θα πληρωνω επιπλεον μεταφορικα για αυτήν, και από Γερμανια είναι καμια εικοσαρια ευρω!

Τελος παντων, ένα δεκαρικο παραπανω παει με την ψυκτρα, θα δουμε. Η λογικη λεει να την παρω τωρα και αυτην…

Ιωάννα πολύ σωστά το υπολογίζεις στο είπα και πριν, αυτός ο fan controller θα σε εξυπηρετήσει πάρα πολύ καλά!

Όσο για το off topic, δικό σου είναι το θέμα και εξάλλου -ήδη από πολλά post πριν- ζήτησες να γίνει μετονομασία, οπότε ... μην αγχώνεσαι ! :)

Τωρα, κυριε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]!

Δυο θεματα που με τριγυρίζουν και με απασχολουν τις τελευταιες μερες είναι η ψυξη των VRM και η τοποθετηση ενός ανεμιστηρα πισω από την μητρικη, στο πισω μερος του κουτιου.

Τωρα… Ανεμιστηρας για την ψυξη του VRM, απ’ ότι διαβαζω σημαινει στοχευμενη πιεση αερα πανω στο ψυκτρακι! Δεν εχω μετρησει τι χωραει εκει αναμεσα, και αν χωραει κατι το…αξιοπρεπες! Δηλαδη, ανεμιστηρας μικρος-πολύ μικρος, ο οποιος να είναι ταυτοχρονα ησυχος και να παραγει υψηλο/ικανο Static Pressure! Διαβαζω ότι οι πολύ μικροι ανεμιστηρες (40x40x10, για παραδειγμα) είναι πολύ φασαριοζικοι…

Μια χαρά τα διαβάζεις ! :) είναι η φυσική του πράγματος !

Εχετε να προτείνετε κατι?

Υπαρχει κανενας μικρος, αποδοτικος και ησυχος ανεμιστηρακος (ή και δυο!) που να μπορω να τον τοποθετησω εκει να μου ψυχει την VRM ψυκτρα? Διαβασα ότι καποιοι τους κολλανε με ταινια διπλης οψης (double sided foam tape) στην πισω πλευρα των rear I/O ports…

Να σου πω , θέλει αρκετή σκέψη το θέμα γιατί υπάρχουν ροές αέρα που μπερδεύουν τα πράματα

Αλλά δεν αποκλείεται να φέρει αποτέλεσμα, αυτό που θα βοήθαγε είναι να δημιουργηθεί μια ροή αέρα κατά μήκος της ψύκτρας, αυτό μπορεί να γίνει περικλείοντας τα VRM με ένα λούκι (ένα "Π" ) το οποίο θα καταλήγει σε στρόγγυλη διαμόρφωση και εκεί να μπεί ε΄νας ανεμιστήρας να ρουφάει αέρα μάσα από την ψύκτρα.

Αλλά αυτό θέλει κάποια κατασκευή και προσεκτικό σχεδιασμό.

Άσε να το δώ και θα τα πούμε πάλι γι αυτό ! :)

Το άλλο θεμα είναι κατι που πραγματικα θα ηθελα να το πετυχω!! Να βαλω έναν ανεμιστηρα στην πισω –τεραστια και αδεια- πλευρα του κουτιου μου! Είναι τοσο τεραστιο και αδειο αυτό το κομματι! ΑΝ κολουσα έναν ανεμιστηρα στο πισω (δεξιο, όπως κοιταμε το κουτι) πλαϊνο, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα στο airflow και στις θερμοκρασιες γενικως? Φανταζομαι, όχι και τοσο καλο μιας και δεν εχει από πού να μπει κρυος αερας…

Για το πρόβλημα αυτό μια ιδέα είναι παραλλαγή αυτού που σου είπα σε προηγούμενο post για την ψύξη του socket, μπορείς να βάλεις έναν ανεμιστήρα πάνω σε ένα διάφραγμα που θα στερεωθεί στον πίσω θάλαμο , έτσι ώστε να καλύπτει όλο το κενό του CPU cut out, με τον ανεμιστήρα ακριβώς πίσω από το socket, έτσι αφενός θα ρουφάει αέρα ακριβώς από την περιοχή που θέλουμε να δημιουργηθεί ρεύμα αέρα για να ψύξει στο socket και αφετέρου θα προκαλέσει μαι αύξηση της πίεσης στον πίσω θάλαμο, σιγουρεύοντας καλύτερη ψύξη σε ότι έχεις βάλει εκεί , και εμποδίζοντας την σκόνη να μπει από το πίσω άνοιγμα!

Ρωταω όμως διοτι δεν εχω τις γνωσεις να πω με σιγουρια. Μια άλλη ιδεα: αν στις γριλιες πισω εμπαινε ενας μικρος ανεμιστηρας, ενας Noctua 60mm ή και 80mm (ψιλο-μετρησα και ισως κανει), να φυσαει αερα εξω, θα ειχε αυτό θετικο αποτελεσμα?

Αυτό όχι δεν θα πρόσφερε κάτι καλό , γιατί ναι μεν θα έβγαζε κάποιο αέρα έξω που θέλουμε να βγάνει για να μην μπαίνει η σκόνη, αλλά η θέση είναι λάθος , γιατί από το υπόλοιπο άνοιγμα -ακριβώς δίπλα του- ο αέρας θα ξαναμπαίνει μέσα στο κουτί ! Δώρο άδωρο δηλαδή!

Τελος…όχι ότι το σκεφτομαι σοβαρα, αλλα…αν τρυπιοταν το πισω (δεξιο) πλαϊνο και δημιουργούταν μια θεση για έναν ανεμιστηρα εκει, να φυσαει κρυο αερα μεσα, θα αξιζε τον κοπο και το κοστος?

Ούτε και αυτό θα προσφέρει κάτι σημαντικό, εκτός και αν βάλεις κάποιο shrud και κατευθύνεις τον αέρα πάνω στο CPU cut out.

Αλλά αποψή μου είναι να δοκιμάσεις αυτό που σου είπα πρίν με το διάφραγμα και το ανεμιστηράκι !

Να ειστε καλα :)

Να είσαι και εσύ καλά Ιωάννα! :)

.....................................................

:hmm: .... που στο καλό έχω καταχωνιάσει το μονόκλ μου ! :hehe:

Καλό βράδυ ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα! :)

Σχετικα με το cooling του VRM heatsink καποιοι προτεινουν ακομα και τοποθετηση του εργοστασιακου (stock) CPU cooler του FX-8350 επανω απο αυτο, ωστε να φυσαει αερα προς αυτο και οχι να απορροφα αερα απο αυτο. Στο link που δινω ανοιξε το spoiler "Tricks to Keep things Cool". Στο ιδιο spoiler συστηνει ανεμιστηρα πισω (απο την μητρικη) ο οποιος να φυσαει αερα επανω στο backplate και οχι να απορροφα αερα απο αυτο. Βεβαια οι συστασεις αυτες φανταζομαι πως δεν απευθυνονται σε κατοχους κουτιων με τεραστιους "πισω του backplate" χωρους, οπως το δικο μου, και σιγουρα στην δευτερη περιπτωση (socket cooling) το εννοει με τρυπημα του κουτιου.

Δεν εχω χρονο τωρα να ποσταρω φωτο-παραδειγματα για τα παραπανω, αλλα αν κανεις ενα image Google search με terms "sabertooth vrm cooling" και "fan behind the motherboard", θα δεις καποια παραδειγματα. Τωρα που το κοιταζω κι εγω παντως, στις λιγες φωτο που βρισκω για ανεμιστηρα πισω απο την μητρικη, βλεπω οτι ολοι εχουν κουτι κομμενο. Εμενα παντως το CPU cut out ειναι τεραστιο!

Εγραψα αυτο το post, λιγο βιαστικα, για να σου επισημανω οτι ολοι φυσανε αερα (προς το VRM heatsink / προς το backplate) και δεν προσπαθουν να απορροφησουν αερα. Αναλογως των περιστασεων εχουν αναφερθει μεχρι και -10C κατω στο VCORE-1 και (-5) εως (-7) C στο CPU temp (socket).

Σημειωση: εγω ακομη socket temp πιστευω οτι δειχνουν (ολα τα προγραμματα), παρα τα οσα λεγονται εδω.

Καλημερα :)

Υστερογραφο: Και (ακομα) μια ερωτηση περι του Fan Setup, με κινδυνο να...φαω ξυλο (μη βαρας μπαμπακο!!)

Διαθετω, απο προηγουμενο configuration, καμποσους 120αρηδες Noctua, της σειρας S12A FLX, οπως και εναν P12. Υπολογισα το εξης:

- Τωρα εχω μπροστα 2 x Noctua NF-A14 PWM = 2 x 140,2 m³/h = 280,4 m³/h

- ΑΝ εβαζα μπροστα 3 x NF-S12A = 3 x 107,5 m³/h = 322,5 m³/h !

Και ταυτοχρονα νομιζω οτι θα διορθωνα το θεμα του βουισματος/θορυβου που προκαλουν οι 140αρηδες στις υψηλες στροφες διοτι αν δεν απατωμαι, οι 120αρηδες θα εχουν ελευθερο πεδιο εμπρος τους! Που σημαινει οτι, αν αυτο ειναι σωστο, θα μπορουσα να τους βαλω απο μεσα, οπως κανονικα μπαινουν! Επισης, με τρεις 120αρηδες εμπρος αυξανεται...πως να το πω...η συνολικη επιφανεια ρευματος αερα? Διοτι αυτοι θα μπουν απο το κατω-κατω μερος της προσοψης εως πανω-πανω. Οποτε, πιο κοντα στην μητρικη + μεγαλυτερο εμβαδο ρευματος αερα, ισως πιασει και το VRM heatsink κατι απο ολο αυτο.

Εγω τους διαθετω ηδη αυτους παντως. Και οι άλλοι δεν προκειται να χαθουν διοτι εχω κρατησει και το προηγουμενο κουτι, και την προηγουμενη μητρικη, και την παλια ψυκτρα...

Η γνωμη σας παιδια?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα! :)

Καλημέρα (καλησπέρα δηλαδή ! :o) και σε σένα ! :)

Σχετικα με το cooling του VRM heatsink καποιοι προτεινουν ακομα και τοποθετηση του εργοστασιακου (stock) CPU cooler του FX-8350 επανω απο αυτο, ωστε να φυσαει αερα προς αυτο και οχι να απορροφα αερα απο αυτο. Στο link που δινω ανοιξε το spoiler "Tricks to Keep things Cool".

Είναι πολύ λογικό, αυτή τη στιγμή τα VRM σου δεν δέχονται ισχυρό άμεσο ρεύμα αέρα!

Δυστυχώς με την επιλογή της ψύκτρας με οριζόντια ροή αέρα , αυτό είναι επόμενο , γι αυτό σου είπα αν μπορε΄ςι να καταβάσεις λίγο τους ανεμιστήρες!

Όσο για το να δυσάει και όχι να απορροφάει, αυτό είναι μια σύμβαση που καθοδηγείται κύρια από την ευκολία και όχι γιατί είναι καλύτερο!

Αυτό που σου πρότεινα με επιφύλαξη γιατί θέλει καποια κατσκευαστική δουλειά είναι κάποια από τις λύσεις που ακολουθούν:

ashampoo-snap-2014-06-16-20h14m47s-010-12032.png

Τα VRM περικλείονται με κάποιο διάφραγμα από πλαστικό και μέσα από αυτό το διάφραγμα αναροφά αέρα ένα μικρό ανεμιστηράκι.

Έτσι μολονότι τα cgm δεν είναι πολλά , θα διατίθενται μόνο για την ψύξη των VRM

ashampoo-snap-2014-06-16-20h16m07s-011-12033.png

Εδώ υπάρχει ένας ανεμιστήρας σε κάποιο βολικό σημείο , του οποίου η ροή συγκεντρώνεται σε μια εύκαμπτη σωλήνα και διοχετεύεται στην καλύπτρα των VRM.

ashampoo-snap-2014-06-16-20h16m42s-012-12034.png

Εδώ την καλύπτρα την τροφοδοτεί ένα φυγοκεντρικό ανεμιστηράκι, κάπως ανάποδα βαλμένο!:)

ashampoo-snap-2014-06-16-20h17m50s-014-12036.png

Εδώ η καλύπτρα τροφοδοτείται πάλι από ένα φυγοκεντρικό ανεμιστηράκι , το οποίο μπορεί να τοποθετηθεί κάπου βολικότερα , είτε με άμεση σύνδεση , είτε μα κάποια εύκαμπτη σωλήνα!

Τελευταία άφησα μια λύση που είναι πολύ εύκολη στην εφαρμογή:

ashampoo-snap-2014-06-16-20h17m12s-013-12035.png

Εδώ ένας μικρός ανεμιστήρας εφοδιάζεται με ένα μικρό σύστημα ευθυγράμμισης της ροής του αέρα , ο ανεμιστήρας τοποθετείται σε απόσταση βολής και σημαδεύουμε τα VRM .

Η συγκέντρωση της ροής του αέρα , είναι πολύ καλή και έτσι πάνω στα VRM θα πέσει ένα έντονο ρεύμα αέρα!

Το που θα στηθεί θα το δείς ψάχνοντας.

Για την κατασκευή του air flow straigthtener μπορείς να δείς μια συζήτηση που κάναμε το πρωί σε άλλο θέμα:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/project-no-name-yet-scratch-build-stage-135953-3.html#post1063700824 post 43 και μετά.

Στο ιδιο spoiler συστηνει ανεμιστηρα πισω (απο την μητρικη) ο οποιος να φυσαει αερα επανω στο backplate και οχι να απορροφα αερα απο αυτο. Βεβαια οι συστασεις αυτες φανταζομαι πως δεν απευθυνονται σε κατοχους κουτιων με τεραστιους "πισω του backplate" χωρους, οπως το δικο μου, και σιγουρα στην δευτερη περιπτωση (socket cooling) το εννοει με τρυπημα του κουτιου.

Στην περίπτωση αυτή θα βρείς πολύ βολική την τελευταία λύση με τον air flow straigthtener!

Για την στήριξη , κάποια λαμάκια θα είναι ότι πρέπει , ή ένα διάφραγμα που θα καλύψει το CPU back plate cutout,πάνω στο οποίο θα στερεωθεί το ανεμιστηράκι.

Αλλά θα σου έλεγα , ρπιν πας σε αυτό να δοκιμάσεις την μερική κάλυψη το ανοίγματος αυτού , με ένα χαρτονάκι , όπως σου έχω πεί πριν κάποια ποστ

Δεν εχω χρονο τωρα να ποσταρω φωτο-παραδειγματα για τα παραπανω, αλλα αν κανεις ενα image Google search με terms "sabertooth vrm cooling" και "fan behind the motherboard", θα δεις καποια παραδειγματα. Τωρα που το κοιταζω κι εγω παντως, στις λιγες φωτο που βρισκω για ανεμιστηρα πισω απο την μητρικη, βλεπω οτι ολοι εχουν κουτι κομμενο. Εμενα παντως το CPU cut out ειναι τεραστιο!

Εγραψα αυτο το post, λιγο βιαστικα, για να σου επισημανω οτι ολοι φυσανε αερα (προς το VRM heatsink / προς το backplate) και δεν προσπαθουν να απορροφησουν αερα. Αναλογως των περιστασεων εχουν αναφερθει μεχρι και -10C κατω στο VCORE-1 και (-5) εως (-7) C στο CPU temp (socket).

Δεν είναι καθόλου απίθανο να δείς και μεγαλύτερες διαφορές , ανάλογα την λύση που θα εφαρμόσεις! :)

Σημειωση: εγω ακομη socket temp πιστευω οτι δειχνουν (ολα τα προγραμματα), παρα τα οσα λεγονται εδω.

Καλημερα :)

Υστερογραφο: Και (ακομα) μια ερωτηση περι του Fan Setup, με κινδυνο να...φαω ξυλο (μη βαρας μπαμπακο!!)

LOL ! ! !

Σε παρακαλώ !!! :whip:Μα για ποιόν:whip: με πέρασες! ! !:whip: :whip: :innocent:

:hehe:

Διαθετω, απο προηγουμενο configuration, καμποσους 120αρηδες Noctua, της σειρας S12A FLX, οπως και εναν P12. Υπολογισα το εξης:

- Τωρα εχω μπροστα 2 x Noctua NF-A14 PWM = 2 x 140,2 m³/h = 280,4 m³/h

- ΑΝ εβαζα μπροστα 3 x NF-S12A = 3 x 107,5 m³/h = 322,5 m³/h !

Και ταυτοχρονα νομιζω οτι θα διορθωνα το θεμα του βουισματος/θορυβου που προκαλουν οι 140αρηδες στις υψηλες στροφες διοτι αν δεν απατωμαι, οι 120αρηδες θα εχουν ελευθερο πεδιο εμπρος τους! Που σημαινει οτι, αν αυτο ειναι σωστο, θα μπορουσα να τους βαλω απο μεσα, οπως κανονικα μπαινουν! Επισης, με τρεις 120αρηδες εμπρος αυξανεται...πως να το πω...η συνολικη επιφανεια ρευματος αερα? Διοτι αυτοι θα μπουν απο το κατω-κατω μερος της προσοψης εως πανω-πανω. Οποτε, πιο κοντα στην μητρικη + μεγαλυτερο εμβαδο ρευματος αερα, ισως πιασει και το VRM heatsink κατι απο ολο αυτο.

Εγω τους διαθετω ηδη αυτους παντως. Και οι άλλοι δεν προκειται να χαθουν διοτι εχω κρατησει και το προηγουμενο κουτι, και την προηγουμενη μητρικη, και την παλια ψυκτρα...

Η γνωμη σας παιδια?

Ιωάννα αυτές οι σκέψεις είναι πολύ σωστές και αν θυμάσαι σου είχε προταθεί κάτι τέτοιο από τον Kpetros αν θυμάμαι καλά!

Έτσι είναι χαμηλότερος θόρυβος και μεγαλύτερη παροχή , με πιο ευρεία κατανομή του αέρα!

Αν το κάνεις, επειδή θα καταλήξεις σε ένα κουτί με υπερβολικά μεγάλη θετική πίεση, μπορείς να βάλεις πάνω και πίσω τον ανεμιστήρα που έχεις τώρα εμπρός κάτω που είναι 140 M^3, οπότε θα έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα, και κόβοντας τις στροφές του πάνω πίσω με ένα LNA θα ρυθμίσεις την πίεση του κουτιού πολύ εύκολα, και θα έχεις καλύτερη ροή στο κουτί!

Χαίρομαι που δεν έχεις ησυχία, το ψάχνεις το πράγμα μέχρι να πετύχεις το τέλειο !! :T:

Ιωάννα δες αυτά πιο πάνω ελπίζω να βρείς κάτι χρήσιμο που να σου κάνει για την περίπτωση !

Καλή συνέχεια !!!:D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν έχεις ησυχία, το ψάχνεις το πράγμα μέχρι να πετύχεις το τέλειο !! :T:

....και που να δείς την επόμενη γραμμή του ποστ μου...

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] σε βλέπω για R-pi και εντατικά προγραμματισμού...

..
Link to comment
Share on other sites

....και που να δείς την επόμενη γραμμή του ποστ μου...

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] σε βλέπω για R-pi και εντατικά προγραμματισμού...

..

Ωχ ! Βαγγελίστρα μου! :slap:

Κάτσε καλά βρε συ !!! :hehe:

Μη μ' ακούς .... βάλε κι άλλο !!

:T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σε ευχαριστω για άλλη μια φορα για τις προτασεις και τις ιδεες σου! Να εισαι καλα! :)

Πρεπει ομως να πω μερικα πραγματα, τηλεγραφικα δυστυχως διοτι δεν εχω χρονο:

1) Οχι. Δεν μου ειχε προταθει τιποτα (περι 120αρηδων εμπρος). Το να γραφεις μια (1) προταση, μια γραμμουλα, λες και ειμαστε στο Tweeter, και μαλιστα σε στυλ ερωτησης, δεν ειναι προταση! Αν μου εξηγουσαν γιατι ενδεχομενως ειναι καλυτερα με 3 120αρηδες εμπρος απο οτι με δυο 140αρηδες, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το δοκιμασω! Και δεν ειναι αναγκη, οπως εχω επισης ξαναπει, να γραφει καποιος σαν και σενα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], με τοσα διαγραμματα, σκιτσα, σχεδια και σε βαθος. Δυο λεξεις παραπανω ομως πρεπει να πεις, φιλε μου, για να σε καταλαβω!

Εγω παντως συνολικα ΔΕΝ χανω. Κερδιζω! Σε εμπειρια! Οι 120αρηδες στην ντουλαπα μου ειναι και θα δοκιμαστουν, ειτε το Σ/Κ, ειτε οταν ερθει ο Fan Controller μου, μια και καλη!

2) Τους ανεμιστηρες της ψυκτρας μου προσπαθησα να τους χαμηλωσω αλλα δεν πανε πιο κατω. Το ανεφερα ηδη αυτο. Δεν πανε πιο κατω!

3) [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]... Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σου! ΑΝ ομως επιθυμεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ να με βοηθησεις εμενα, τοτε....δεν εχουν νοημα ολα αυτα τα σχεδιαγραμματα μονα τους. Εμενα, και σε ανθρωπους σαν και μενα, πρεπει απλα να πεις: σε αυτο το μαγαζι θα πας και θα αγορασεις αυτο + αυτο + αυτο! Και μετα, χωρις εργαλεια ή εστω με απλα εργαλεια, θα τα μονταρεις "ετσι" και θα κανεις τη δουλεια σου. Διοτι εγω, οπως και καποια δισεκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο, αγαπητε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], ουτε με κατασκευες ασχολουμαστε, ουτε εχουμε την πειρα, τον χρονο και τα μεσα για ολα αυτα. ΑΝ λοιπον αυτο που ρωταω γινεται απλα ή σχεδον απλα, τοτε ειμαι ικανη και προθυμη να το κανω. Αν δεν γινεται, τοτε ΟΚ, δεν γινεται. Τερμα! Ψαχνοντας προσφατα για VRM cooling για την μητρικη μου, βρηκα ανθρωπο που...τρυπησε την Sabertooth του για να βαλει υδροψυξη στο VRM! Αφου αυτος μπορεσε και το εκανε με γεια του - με χαρα του. Εγω δεν θα το κανω ποτε.

4) Δεν ψαχνω ουτε το τελειο, ουτε και τιποτα παρατραβηγμενο / εξεζητημενο. Και ΟΥΤΕ το ψειριζω, οποτε ανουσιο το post σου, [MENTION=5217]felix[/MENTION]. Το κουτι μου ειναι τεραστιο και αδειο πισω απο την μητρικη και θα γουσταρα να βαλω ενα fan, και το VCORE μου ζεσταινεται σχετικα ευκολα ή τελος παντων επιθυμω να το ψυξω καλυτερα. Δεν νομιζω να ζηταω και της Παναγιας τα ματια, ετσι? Δηλαδη, εσεις εχετε δει μοντες και μοντες! Υπερβολικα ειναι αυτα που ρωταω εγω?! :o

Αυτα παιδια.

Θελετε να βοηθησετε? Δωστε σας παρακαλω links με τιμες, υλικα, μαγαζια! Να δει ο ανθρωπος (ο ασχετος). Εγω και τα υπολοιπα δισεκατομμυρια. Διοτι οταν η άλλη σου λεει: θελω να ψυξω την μητρικη απο πισω, εχω και χωρο, και της πετας ενα...σκιτσο....τι να το κανει? Δωσε τιμες! Υλικα! links! Φωτογραφιες! Να δουμε περι τινος προκειται, πως ειναι, πως γινεται, ποσο κανει!

Να ειστε καλα.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Θελετε να βοηθησετε? Δωστε σας παρακαλω links με τιμες, υλικα, μαγαζια! Να δει ο ανθρωπος (ο ασχετος). Εγω και τα υπολοιπα δισεκατομμυρια. Διοτι οταν η άλλη σου λεει: θελω να ψυξω την μητρικη απο πισω, εχω και χωρο, και της πετας ενα...σκιτσο....τι να το κανει? Δωσε τιμες! Υλικα! links! Φωτογραφιες! Να δουμε περι τινος προκειται, πως ειναι, πως γινεται, ποσο κανει!

Να ειστε καλα.

Ευχαριστω.

Θα σε μαλώσουμε και οι δύο μου φαίνεται....έχεις κάνει τόσο ψάξιμο για τους ανεμιστήρες, έστειλες mail κλπ

....και ζητάς links και τιμές ? :p

Θα σου παραθέσω μια παροιμία και νομίζω θα συμφωνήσει και ο Seafalco :

"Όποιος γυρίζει, μυρίζει" ( Αντίστοιχο του "όποιος ψάχνει, βρίσκει" )

:p

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσουμε και οι δύο μου φαίνεται....έχεις κάνει τόσο ψάξιμο για τους ανεμιστήρες, έστειλες mail κλπ

....και ζητάς links και τιμές ? :p

Θα σου παραθέσω μια παροιμία και νομίζω θα συμφωνήσει και ο Seafalco :

"Όποιος γυρίζει, μυρίζει" ( Αντίστοιχο του "όποιος ψάχνει, βρίσκει" )

:p

Πλακα με κανεις?

Αν δεν με κανεις πλακα, να σου πω οτι με τους ανεμιστηρες, και λοιπα προσϊοντα, τα πραγματα ειναι απλα: το προϊον το ξερεις, το βρισκεις, εχει specs. Ρωτας κατι απλο στο support και σου απαντανε απλα + straight to the point.

Ρωταω τωρα εγω, εδω, εσας: τι θα πει διαφραγμα στηριξης ανεμιστηρα πισω απο την μητρικη?! Ποσο κανει? Δεν ξερω ουτε πως ειναι! Καμια φωτο? Υπαρχει? Πως αλλιως μπορω εγω να στηριξω ανεμιστηρα στην πισω πλευρα της μητρικης μου να ψυχει το socket?! Τι αερα θα φυσαει ο ανεμιστηρας εκει? Ζεστο?

Μερικες απλες ερωτησεις.

?

ps: εχω "κολλησει" με τον ανεμιστηρα στην πισω μερια διοτι μου φαινεται πιο ευκολο/εφικτο απο το vrm cooling. Μπορει να κανω και λαθος...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Αστειευόμενος το είπα ( δεν ξέρω αν σου εμφανίζονται τα smilies στη συσκευή που διαβάζεις) κυρίως, άλλωστε δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να γράφω στο θέμα αν ήμουν αυτής της άποψης, αλλά εν μέρει έχει μια δόση αλήθειας και άμεσης σχέσης με την πραγματικότητα και θα σου εξηγήσω γιατί :

Άνοιξες ένα θέμα για να βγάλεις κάποια άκρη με τη μτηρική και τους ανεμιστήρες και γενικότερα με το σύστημά σου.

Χρήστης "αρχάριος" δεν θεωρείσαι νομίζω όταν έχεις τη δυνατότητα π.χ. να μπείς στη διαδικασία να κάνεις FW upgrade, υπολογισμούς ροής ( έστω απλούς και έστω με βοήθεια), να καταλαβαίνεις τη φάση της θετικής πίεσης και να ρυθμίζεις με λεπτομέρεια ένα σύστημα ανεμιστήρων ώστε να πετύχεις επάρκεια ψύξης και περιορισμό θορύβου.

Κάθε άλλο.

Συνολικά , αν δείς στις 7 σελίδες του θέματος, ρωτάς κάτι και επανέρχεσαι με περισσότερες δοκιμές, αποτελέσματα, απορίες (ρητορικές) και εντέλει γνώση. Οπότε, μάλλον έχεις επιβεβαιώσει το ρητό που σου έγραψα, καθώς 7 σελίδες μετά ( όχι 1 ποστ μετά ) βρήκες κατα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μόνη σου τη γνώση με τη διακριτική βοήθεια του Seafalco.

Όσο για το αν κάτι έχει περίεργο όνομα θα το βρείς και πιο δύσκολα, ναι οκ, μπορεί να αργήσεις λίγο παραπάνω από κάποιον που το έχει ήδη δεί, με λίγη φαντασία και επιμονή σίγουρα θα το βρείς, έως να σου απαντήσει κάποιος άλλος στο forum. Κανείς δεν γεννήθηκε με τη γνώση. Η ονομασία μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά αν την αναλύσεις θα καταλάβεις και το σχήμα και τη στήριξη.

Μιλαει για κάτι custom ο Seafalco άλλωστε. Ένα επίπεδο κομμάτι υλικού που θα καλύψει μεν το άνοιγμα του CPU Socket και ταυτόχρονα θα παρέχει τη στήρικη στον ανεμιστήρα που θέλεις. Φαντάσου ένα κομμάτι plexi με οπές στα σημεία γύρω από το άνοιγμα του CPU socket ( πίσω από τη μητρική προφανώς ) για να το βιδώσεις όπου μπορείς και έχει θεση, με ένα κενό στο μέσον του που θα στερεώσεις ( με οπές πάλι) τον ανεμιστήρα της προτίμησής σου. Δεν είναι κάτι που το βρίσκεις , αν καταλάβεις τί κάνει, αυτοσχεδιάζεις.

Δεν θέλω να πιστεύεις πως εννοούσα πως πρέπει να βασανιστείς και εμείς να μην σου λέμε αν ξέρουμε επειδή θέλουμε να σε βασανίσουμε ή επειδή βαριόμαστε, εννοούσα πως καταλήγοντας στο επιθυμητό αποτέλεσμα, αυτό που θα σε ικανοποιήσει περισσότερο θα είναι η διαδρομή αναζήτησης και η αίσθηση της επίτευξης και ίσως λιγότερο το αποτελεσμα το ίδιο :hi:

4) Δεν ψαχνω ουτε το τελειο, ουτε και τιποτα παρατραβηγμενο / εξεζητημενο. Και ΟΥΤΕ το ψειριζω, οποτε ανουσιο το post σου, [MENTION=5217]felix[/MENTION].

Επίσης, τώρα το είδα,και έσπαγα το κεφάλι μου να δώ που σου έγραψα κάτι σχετικό, αλλά προφανώς και μπερδεύτηκες με το ποιός σου είπε ότι ψάχνεις το τέλειο, αλλά και πάλι για καλο στο είπε, οπότε δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό "ανούσιο" :

Χαίρομαι που δεν έχεις ησυχία, το ψάχνεις το πράγμα μέχρι να πετύχεις το τέλειο !! :T:

Ιωάννα δες αυτά πιο πάνω ελπίζω να βρείς κάτι χρήσιμο που να σου κάνει για την περίπτωση !

Καλή συνέχεια !!!:D

PS : Ανεμιστήρας πίσω από τη μητρική θα κάνει δουλειά και θα είναι διακριτικό ( θα αξιοποιήσεις και τον άπειρο κενό χώρο που έχεις ) , αλλά σίγουρα ψύχοντας την υπάρχουσα ψύκτρα των VRM με τον ίδιο ανεμιστήρα θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα πιστέυω :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Καταρχην, sorry για τον τονο μου. Net ειναι εδω, γραπτος λογος, μικροπαρεξηγησεις συμβαινουν. Βασικα παντως καλυτερα ειναι να πεις "οποιος ψαχνει βρισκει" παρα το άλλο.

Ενα-δυο παρατηρησεις τωρα, γενικως:

1) Συνηθως ανοιγω θεματα με ευστοχους τιτλους, αυτο απο βιασυνη μου ξεφυγε. Εγω ηθελα/θελω να μοιραστω εμπειριες-γνωσεις με παιδια που εχουν το κουτι και τη μητρικη μου. Δυστυχως, οπως φαινεται, δεν τα εχουν πολλοι αυτα :( Και ουτε τα εχουν ψαξει οσοι τα εχουν. Διοτι θεμα τοσο διαβασμενο και να εχουν μιλησει ουσιαστικα δυο ατομα, ο εξης ενας (και μοναδικος) [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], δεν εξηγειται αλλιως: Τα πιο πολλα παιδια εχουν άλλα κουτια και άλλες μητρικες.

2) Ξερω πολυ καλα οτι μπορω να φτασω στην γνωση και μονη μου, αλλα ηθελα να μοιραστω αποψεις/εμπειριες. ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερα μαζι απο ο καθενας μονος του.

3) Εχω λιγο αγχος και μια μικρη απογοητευση. Δεν προχωραει το θεμα δυστυχως :( Μετα απο τοσες σελιδες και μονο για ανεμιστηρες...ουτε BIOS...ουτε τιποτα άλλο... Εγω εχω (θεσει αυστηρα!) ενα προκαθορισμενο χρονικο διαστημα για ολα αυτα! Διοτι ΜΟΝΟ ετσι αξιζει: στον μικροτερο δυνατο χρονο να επιτυχεις το μεγαλυτερο πιθανο αποτελεσμα. Και ειναι κριμα διοτι ΑΝ υπηρχαν οι καταλληλοι ανθρωποι, οπως ο Seafalco, ολα θα ηταν θεμα μερικων πυκνων εστω posts και μετα βεβαια δοκιμων. Αξιολογοτατος ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] !

Anyway.. Το Σ/Κ θα κρατησω ανεμιστηρα πισω να δουμε το effect. Συμφωνω με το vrm cooling αλλα δεν υπαρχει προϊον για αυτο :( Μονο μοντες....

Καληνυχτα.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Καταρχην, sorry για τον τονο μου. Net ειναι εδω, γραπτος λογος, μικροπαρεξηγησεις συμβαινουν. Βασικα παντως καλυτερα ειναι να πεις "οποιος ψαχνει βρισκει" παρα το άλλο.

Ενα-δυο παρατηρησεις τωρα, γενικως:

1) Συνηθως ανοιγω θεματα με ευστοχους τιτλους, αυτο απο βιασυνη μου ξεφυγε. Εγω ηθελα/θελω να μοιραστω εμπειριες-γνωσεις με παιδια που εχουν το κουτι και τη μητρικη μου. Δυστυχως, οπως φαινεται, δεν τα εχουν πολλοι αυτα :( Και ουτε τα εχουν ψαξει οσοι τα εχουν. Διοτι θεμα τοσο διαβασμενο και να εχουν μιλησει ουσιαστικα δυο ατομα, ο εξης ενας (και μοναδικος) [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], δεν εξηγειται αλλιως: Τα πιο πολλα παιδια εχουν άλλα κουτια και άλλες μητρικες.

2) Ξερω πολυ καλα οτι μπορω να φτασω στην γνωση και μονη μου, αλλα ηθελα να μοιραστω αποψεις/εμπειριες. ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερα μαζι απο ο καθενας μονος του.

3) Εχω λιγο αγχος και μια μικρη απογοητευση. Δεν προχωραει το θεμα δυστυχως :( Μετα απο τοσες σελιδες και μονο για ανεμιστηρες...ουτε BIOS...ουτε τιποτα άλλο... Εγω εχω (θεσει αυστηρα!) ενα προκαθορισμενο χρονικο διαστημα για ολα αυτα! Διοτι ΜΟΝΟ ετσι αξιζει: στον μικροτερο δυνατο χρονο να επιτυχεις το μεγαλυτερο πιθανο αποτελεσμα. Και ειναι κριμα διοτι ΑΝ υπηρχαν οι καταλληλοι ανθρωποι, οπως ο Seafalco, ολα θα ηταν θεμα μερικων πυκνων εστω posts και μετα βεβαια δοκιμων. Αξιολογοτατος ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] !

Anyway.. Το Σ/Κ θα κρατησω ανεμιστηρα πισω να δουμε το effect. Συμφωνω με το vrm cooling αλλα δεν υπαρχει προϊον για αυτο :( Μονο μοντες....

Καληνυχτα.

Ρε κοπέλια η μητρική σου είναι καλή και δίνει πολύ καλά ρεύματα και έχει παραπάνω από ικανοποιητική ψύξη, ο seafalco σε βοήθησε πολύ το βλέπουμε και μόνοι μας αλλά με τον τόνο σου και τον τρόπο που γράφεις προσβάλεις τους άλλους που σε βοήθησαν ή έστω προσπάθησαν να σε βοηθήσουν, αν θες τόσο πολύ παραπάνω ψύξη στα vrm πάρε μια σέγα και κόβε ψύχτρες στα μέτρα σου πάρε και ένα ποτηροτρυπανο και γέμισε με fan το κουτί σου, αν όχι και δεν υπάρχει κάποια έτυμη λύση τι να σου κάνουμε και εμείς. Αλλά δεν έχω καταλάβει τον λόγο για όλα αυτά, θες να παίζεις τον amd σου στα 5+ghz για 24/7 και τα κάνεις όλα αυτά ? αν όχι τότε δεν έχεις λόγο ρίξε τα ρεύματα να πάρεις τις θερμοκρασίες που θες και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Νομιζω οτι ελυσα το προβλημα ψυξης του VRM ή τουλαχιστον εβαλα τις βασεις προς αυτη την κατευθυνση! Ενα απλο πραγμα εκανα που εχει ηδη αναφερθει. Εβαλα τον ανεμιστηρα της stock ψυκτρας του επεξεργαστη μου να φυσαει πανω στην ψυκτρα του VRM. Μια χαρα ταιριαζει και δεν μπλεκεται στα "ποδια" (στις φτερωτες!) κανενος! :)

Διαφορα αποτελεσματα:

- Prime95 In place Large FFTs, Room Temp = 28C, VRM fan : push

- Prime95 In place Large FFTs, Room Temp = 28C, VRM fan : pull

Στην περιπτωση PULL το πλαϊνο (διαφανες) κομματι του κουτιου ηταν ανοιχτο διοτι δεν τον ειχα μονταρει ακομη. Τοτε ηταν και η πρωτη φορα που ειδα στο συστημα μου και στο χωρο μου ιση θερμοκρασια VCORE-1 και CPU (socket)! ΠΟΤΕ δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο! Ο θορυβος ομως αυτου του ανεμιστηρακου στην διαταξη pull ειναι πραγματικα μεγαλος! Σε push δεν ακουγεται σχεδον καθολου, σε κανονικες συνθηκες (τωρα που γραφω ειναι στις ~3.300 RPM), ενω σε full load ακουγεται ενα παχυ φυσημα το οποιο δενει με τον ηχο των υπολοιπων - που σε αυτα τα test λειτουργουν στο 100%. Ευχαριστη εκπληξη οτι στο max του αυτος ο μικρος δεν ειναι καθολου ενοχλητικος! Για τα test μιλαω. Νομιζα οτι οι μικροι εχουν κανα εκκωφαντικο θορυβο!

Αυτα λοιπον και ΠΟΛΥ το χαρηκα που ειχα ανεμιστηρακο προχειρο και βολεψε μια χαρα κιολας! Νομιζω οτι ειμαι στη σωστη κατευθυνση και μαλλον θα αγορασω άλλον εναν (60x60x20), ωστε να καλυψω εξ' ολοκληρου την VRM ψυκτρα. (ΙΣΩΣ σε pull διαταξη να ειχα κανα-δυο Celsius πιο κατω αλλα ο θορυβος δεν αντεχεται). Θα δουμε και το Σ/Κ τα αποτελεσματα, οταν εμπρος θα μπουν 3 x 120.

Να ειστε καλα!

Παω να παραγγειλω τον Aquaero LT 5 :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Ιωάννα, τελείως φιλικά θέλω να σου πω ότι καλό είναι να σκεφτόμαστε και τον άλλο, ότι μπορεί δηλαδή

να έχει και εκείνος τις συνήθειες και τον τρόπο του να προσεγγίζει τα πράγματα.

Ότι, όσο και αν προσπαθεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες και την γνώση του συνομιλητή του, είναι πιθανόν κάποιες φορές η κουβέντα να "χάνεται στη μετάφραση" !

Και αυτό όχι από πρόθεση (!), αλλά απλά γιατί κάτι που είναι έξω από την πείρα του, είναι ενδεχόμενο να μην γίνει αντιληπτό!

Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει η συζήτηση που ένα μεγάλο μέρος της -μοιραία και αναγκαία- "αναλώνεται" στην επίτευξη μιας κοινής βάσης συνεννόησης.

Ανάμεσα σε αυτούς, που εδώ μέσα που έχουν αναφερθεί επανειλημμένα, για το γεγονός ότι η Ιντερνετική επικοινωνία είναι ανάπηρη, καθώς της λείπουν η οπτική επαφή, η γλώσσα του σώματος, η κίνηση και η έκφραση, καθώς και για το πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη οι συζητήσεις μας να έχουν τα "μαξιλαράκια" τους, για να μπορέσουν να αποσοβηθούν οι άνευ ουσιαστικού εδάφους προστριβές και έτσι να μπορέσει η επικοινωνία να "ανθίσει" και να αποδώσει τα μέγιστα, θέλω να πιστεύω ότι συγκαταλέγομαι κι εγώ!

Όλα αυτά για μένα είναι πολύ σημαντικά τόσο αυτά καθ' αυτά, όσο και κυρίως, γιατί μας επιτρέπουν να γινόμαστε καλύτεροι αλληλεπιδρώντας μεταξύ μας, πράγμα που είναι "εκ των ων ουκ άνευ!" για κοινότητα σαν τη δική μας!

Έτσι, Ιωάννα -με πίστη στο ότι όλοι "μπορούμε και καλύτερα"-, θέλοντας να παραμείνω συνεπής με αυτά και προσπαθώντας -πίσω από τον "τρόπο" και το "ύφος"-, να διακρίνω την ουσία των πραγμάτων, δεν δίνω συνέχεια στο:

"ΑΝ ομως επιθυμεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ να με βοηθησεις εμενα..."

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Αγαπητε, να σου ζητησω συγνωμη για την αναστατωση που σου προκαλεσα ωστε να γραψεις το παραπανω μυνημα! Νομιζω ομως οτι δεν θα επρεπε να δωσεις καθολου σημασια σε αυτο που εχεις με bold. Διοτι εγω σε καθε σου μυνημα κανω Like, για καθε σου μυνημα σε ευχαριστω και στην αρχη και στο τελος, και επισης εχω γραψει κιολας ποσο σημαντικη, μοναδικη, εποικοδομητικη και υποστηρικτικη, και άλλα πολλα θετικα και ομορφα, ειναι η συνεισφορα σου και σε αυτο το Topic αλλα και σε πολλα άλλα! Αποτελεσμα: στη μια μερια της ζυγαριας εχουμε ολους αυτους τους.. τονους θετικης ανταποκρισης (απο πλευρας μου) και ευχαριστιων. Απο τη άλλη εχουμε "μια κουβεντα". ΑΝ εσενα σου χτυπησε τοσο πολυ αυτη η μια κουβεντα και διαγραφεις ολη την υπολοιπη θετικοτατη αντιμετωπιση, ε τοτε...εισαι αδικος και λαθος! Γι' αυτο πολυ καλα κανεις που δεν δινεις συνεχεια, διοτι δεν υπαρχει συνεχεια.

Ρε κοπέλια η μητρική σου είναι καλή και δίνει πολύ καλά ρεύματα και έχει παραπάνω από ικανοποιητική ψύξη, ο seafalco σε βοήθησε πολύ το βλέπουμε και μόνοι μας αλλά με τον τόνο σου και τον τρόπο που γράφεις προσβάλεις τους άλλους που σε βοήθησαν ή έστω προσπάθησαν να σε βοηθήσουν, αν θες τόσο πολύ παραπάνω ψύξη στα vrm πάρε μια σέγα και κόβε ψύχτρες στα μέτρα σου πάρε και ένα ποτηροτρυπανο και γέμισε με fan το κουτί σου, αν όχι και δεν υπάρχει κάποια έτυμη λύση τι να σου κάνουμε και εμείς. Αλλά δεν έχω καταλάβει τον λόγο για όλα αυτά, θες να παίζεις τον amd σου στα 5+ghz για 24/7 και τα κάνεις όλα αυτά ? αν όχι τότε δεν έχεις λόγο ρίξε τα ρεύματα να πάρεις τις θερμοκρασίες που θες και όλα καλά.

Ρε αγορινα μαλλον δεν εχεις γνωρισει πραγματικη προσβολη στη ζωη σου ή....βαριεσαι του Θανατου και ειπες να μου την πεσεις! :) Σε αυτο το topic υπαρχουν μεχρι τωρα 246 likes απο τα οποια το 90% το εχω δωσει εγω! Ευχαριστω επισης τον καθενα που γραφει και μιλαω ευγενεστατα σε ολους! Αυτα εσενα σου δειχνουν αγενεια?!

Δεν θα σου δωσω λογαριασμο ουτε ποσο θα ασχοληθω με το θεμα μου, ουτε τι θα γραψω! Αν δεν εχεις να πεις κατι επι του θεματος, καντην! Μη βαριεσαι! Τραβα παραλια! ;)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορινα μαλλον δεν εχεις γνωρισει πραγματικη προσβολη στη ζωη σου ή....βαριεσαι του Θανατου και ειπες να μου την πεσεις! :) Σε αυτο το topic υπαρχουν μεχρι τωρα 246 likes απο τα οποια το 90% το εχω δωσει εγω! Ευχαριστω επισης τον καθενα που γραφει και μιλαω ευγενεστατα σε ολους! Αυτα εσενα σου δειχνουν αγενεια?!

Δεν θα σου δωσω λογαριασμο ουτε ποσο θα ασχοληθω με το θεμα μου, ουτε τι θα γραψω! Αν δεν εχεις να πεις κατι επι του θεματος, καντην! Μη βαριεσαι! Τραβα παραλια! ;)

Δεν θέλω να σου χαλάσω το ωραίο σου thread, τα έχω διαβάσει όλα με προσοχή και με πολύ ενδιαφέρον και για αυτό σου έγραψα ότι έγραψα, δεν είναι πέσιμο καμιά σχέση εκτός αν το αντιλαμβάνεσαι έτσι αλλά όλα όσα γράφουμε εδώ απέχουν πολύ από το “Μητρικές για AMD Επεξεργαστές”

Mαλλον δεν έχεις γνωρίσει πραγματική προσβολή στη ζωή σου για αυτό το πήρες τόσο άσχημα ;)

φεύγω τώρα πάω παραλία :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου χαλάσω το ωραίο σου thread, τα έχω διαβάσει όλα με προσοχή και με πολύ ενδιαφέρον και για αυτό σου έγραψα ότι έγραψα, δεν είναι πέσιμο καμιά σχέση εκτός αν το αντιλαμβάνεσαι έτσι αλλά όλα όσα γράφουμε εδώ απέχουν πολύ από το “Μητρικές για AMD Επεξεργαστές”

Mαλλον δεν έχεις γνωρίσει πραγματική προσβολή στη ζωή σου για αυτό το πήρες τόσο άσχημα ;)

φεύγω τώρα πάω παραλία :D

Να πας ρε συ, ριξε και μια βουτια και για μενα!! :)

Εγω στα δυο βηματα ειμαι αλλα δεν εχω παει ακομη! (Καλα, μεχρι και τον Νοεμβριο εχουμε καιρο!)

Δεν ξερω μωρε αν εχουν σχεση, εχω ζητησει εγω αλλαγη τιτλου θεματος, αλλα δεν...

Εγω αυτο που θελω ειναι δυο πραγματα:

1) Να μαθω!

2) Να μαθει ο καινουργιος που θα ψαχνει Sabertooth ή/και Air 540 σε λιγους μηνες, εβδομαδες, μερες...

Δημοφιλη προϊοντα και τα δυο, ολο και καποιο θα ενδιαφερουν. Βεβαια οι πιστοι της AMD λιγοστευουν :( και ειναι και το ανερχομενο αστερι, call me ASRock, αλλα λεμε τωρα...!

Με ρωτησες και γιατι ολα αυτα, μηπως θελω να τον φτασω στα 5?!

Σιγα μη θελω να τον φταξω και στα 8, το γερο μου!

Θελω ομως να μαθω και να ρυθμισω στο ΜΕΓΙΣΤΟ διοτι, φιλε, εγω πεντε (5) χρονια τουλαχιστον θα την εχω την μητρικουλα! Μια εξαετια, να 'μαστε καλα! Οποτε...αμα δεν μαθω και κατιτι, αστα...θα μου φυγει...

Να εισαι καλα και sorry :)

Link to comment
Share on other sites

Να πας ρε συ, ριξε και μια βουτια και για μενα!! :)

Εγω στα δυο βηματα ειμαι αλλα δεν εχω παει ακομη! (Καλα, μεχρι και τον Νοεμβριο εχουμε καιρο!)

Δεν ξερω μωρε αν εχουν σχεση, εχω ζητησει εγω αλλαγη τιτλου θεματος, αλλα δεν...

Εγω αυτο που θελω ειναι δυο πραγματα:

1) Να μαθω!

2) Να μαθει ο καινουργιος που θα ψαχνει Sabertooth ή/και Air 540 σε λιγους μηνες, εβδομαδες, μερες...

Δημοφιλη προϊοντα και τα δυο, ολο και καποιο θα ενδιαφερουν. Βεβαια οι πιστοι της AMD λιγοστευουν :( και ειναι και το ανερχομενο αστερι, call me ASRock, αλλα λεμε τωρα...!

Με ρωτησες και γιατι ολα αυτα, μηπως θελω να τον φτασω στα 5?!

Σιγα μη θελω να τον φταξω και στα 8, το γερο μου!

Θελω ομως να μαθω και να ρυθμισω στο ΜΕΓΙΣΤΟ διοτι, φιλε, εγω πεντε (5) χρονια τουλαχιστον θα την εχω την μητρικουλα! Μια εξαετια, να 'μαστε καλα! Οποτε...αμα δεν μαθω και κατιτι, αστα...θα μου φυγει...

Να εισαι καλα και sorry :)

Δεν θα πω πολλά λόγια συγνώμη και απο μένα, αλλά τα 5 χρόνια είναι δύσκολα το έχω πεί πολλές φορές πως δεν θα χαλάσω χρήματα για pc και άλλο hardware αλλά είναι ναρκωτικό πάλι θα στα πάρει κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω πολλά λόγια συγνώμη και απο μένα, αλλά τα 5 χρόνια είναι δύσκολα το έχω πεί πολλές φορές πως δεν θα χαλάσω χρήματα για pc και άλλο hardware αλλά είναι ναρκωτικό πάλι θα στα πάρει κάπως.

Τα 5 ειναι πολλα?! Ε τοτε τι στρατιωτικου τυπου διαφημιζει η ASUS? Καλα! Θα δουμε!!

Εκτος και αν εννοεις οτι θα την βαρεθω... Σε αυτο εγω βρηκα τη λυση!!! Ειναι καποια περιφερειακα που τα λιμπιζομαι καιρο!! Παραδειγμα ο fan controller που μολις παραγγειλα! Αλλο παραδειγμα, και μη βαρατε, ειναι μια...φουσκα! Ναι, ενα Spider ή παρομοιο για καλιμπραρισμα οθονων, TV. Ενα καλο!

Και στην τελικη: ας τα παρει! Δεν υπαρχει σημερα συσκευη χρησιμοτερη απο τον υπολογιστη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.