Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Αγαπητε Seafalco,

Καταρχην να σε ευχαριστησω αλλη μια φορα θερμα για την συνεισφορα σου στο θεμα! Ειναι απιστευτο το ποσα μπορεις να μαθεις οταν ενας ευκαταδεκτος επιστημονας σου δινει τα φωτα του! Ειναι επισης πολυ σημαντικα αυτα που γραφονται διοτι και η μητρικη αλλα κυριως το κουτι ειναι αρκετα δημοφιλη προϊοντα, οποτε οποιος θελει μπορει να "ξεστραβωθει", ας μου επιτραπει (η εκφραση).

Το πρωτο απο τα διαγραμματα του τελευταιου μυνηματος σου δεν το πολυκαταλαβα. Απο το δευτερο ομως καταλαβα οτι σε μειωση 50% των στροφων, δηλαδη γυρω στις 1000 RPM που θα λειτουργουν οι δικοι μου, εχουμε μια μειωση γυρω στα 15dB του ηχου, δηλαδη 31,5 - 15 = 16dB περιπου στις 1000 στροφες? Σωστα? ΑΝ ειναι ετσι τοτε ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟ! Και χαιρομαι! :) :)

Θα ρωτησω παντως τη συγκεκριμενη ερωτηση και στο support της Noctua, οποτε "πατατα" αγορα δεν θα κανω!

Σχετικα τωρα με το εξαιρετικα ενδιαφερον και χρησιμο μυνημα σου (#86), να πω τα εξης, και φυσικα περιμενω την γνωμη σου:

Δυστυχως, δεν εχω αυτη την περιοδο τη δυνατοτητα για αγορα 3 "βιομηχανικων" ανεμιστηρων... Δεν πειραζει ομως, νομιζω οτι δεν χρειαζεται, ιδου γιατι: διαθετω απο το προηγουμενο setup δυο (2) NF-S12A FLX και εναν (1) NF-P12! Και οι τρεις αυτοι ειναι, δυστυχως, 3-pin αλλα...την δουλεια τους θα την κανουν!

Εχουμε:

- Front: 2 X NF-A14 industrialPPC = 182,5 m³/h X 2 = 365 m³/h

- Rear: 1 X NF-A14 = 140,2 m³/h

- Top: 1 X NF-A14 + 1 X NF-S12A FLX = 140,2 m³/h + 107,5 m³/h = 247,7 m³/h

Αρα:

Total Intake airflow = 365 m³/h

Total Exhaust airflow = 140,2 m³/h + 247,7 m³/h = 387,9 m³/h

Αρα, οχι μονο δεν υπαρχει ακαθοδηγητη διαφυγη αλλά ψαχνουμε και 22,9 m³/h να ρουφηξουμε! :p (δηλαδη σκονη? μπα, καλτσον!) :p

Ολα τα παραπανω βεβαια σε 100% RPM παντου και παντα συμφωνα με τα στοιχεια του κατασκευαστη. Σε κανονικες συνθηκες μπορουν να ρυθμιστουν (ολοι πλην ενος ειναι τετραπινοι) κλπ...

Μετα τα παραπανω, στα οποια ελπιζω να μην εχω κανει κανενα τραγικο λαθος, η αποφαση μου ειναι η εξης: δοκιμαζω το Σ/Κ εναν 140αρη πισω. Αν δεν κανει σαν αεροπλανο, και αφου λαβω και την απαντηση απο το support της Noctua, παραγγελνω 2 βιομηχανικους για εμπρος. Και στηνω οπως περιγραφω παραπανω.

Οι ανεμιστηρες θα βιδωθουν εξωτερικα και χαιρομαι που ξεκαθαρισαμε οτι ΔΕΝ γινονται διπλωματα και τριπλωματα! Οταν θα στηθουν και αναλογως πως θα παει, θα αγοραστουν και 2 φιλτρα να βιδωθουν πανω στους εμπρος.

Αυτα :)

Οποιος παντως θελει να αγορασει αυτο το κουτι ας διαβασει λιγο προσεκτικα... ;)

Εγω εχω και τον πολυαγαπημενο μου FX 8350 που ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θελω να υπερχρονισω λιγουλακι! Γι' αυτο ψαχνομαι με αεροψυξεις και βιομηχανικες και στρατιωτικες προδιαγραφες! :big_boss:

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπάρχει μία λύση που θα σε απαλλάξει από τον "πονοκέφαλο της σκόνης, τουλάχιστον όσον αφορά στην "στατική " πίεση του κουτιού:

Αν χρησιμοποιήσεις τα μόνιμα μέσα μείωσης της ταχύτητας περιστροφής των ανεμιστήρων :

NF-A14

Airflow with L.N.A. 115,5 m³/h

NF-S12A

Airflow with L.N.A. 83,2 m³/h

+__________________

198,7 m³/h

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

140,2 m³/h + 198,7 m³/h = 338,9 m³/h

>>>>>>>>365 m³/h - 338,9 m³/h = + 26,1 m³/h

Τώρα έχεις περίσσευμα και χωρίς κίνδυνο να μπει σκόνη , από κακή ρύθμιση, γιατί ακόμα και αν "τσιτώσεις" τις τάσεις αυτοί οι δύο -μεγίστως- θα βγάζουν μέχρι αυτή την παροχή! ! :)

Edit 1: Το διάγραμμα για να το διαβάσουμε

ashampoo-snap-2014-05-30-00h06m05s-008-11910.png

ξεκινάμε από μία αρχική κατάσταση, π΄χ΄της στροφές του ανεμιστήρα και πάμε (κόκκινα βέλη) προς την καμπύλη που μας ενδιαφέρει (εδώ η πράσινη που αντιστοιχεί στον Papst, από το σημείο συνάντησής τους, τραβάμε ένα ακόμα βέλος πρός τον άξονα των dBA και έχουμε την τιμή του θορύβου για τις π.χ 2500 rpm.

Στην συνέχεια "μειώνουμε τις στροφές σε π.χ. 1500 rpm και με ανάλογο τρόπο (μπλέ βέλη) βρίσκουμε την νέα -μειωμένη- τιμή του θορύβου.

Αν την μεταβολή θέλουμε την εκφράσουμε σε ποσοστά , θα πρέπει να προσέχουμε γιατί για κάθε 3 dBA μείωση, ο ήχος υποδιπλασιάζεται!

Edit 2: είπες πριν :

Αρα, οχι μονο δεν υπαρχει ακαθοδηγητη διαφυγη αλλά ψαχνουμε και 22,9 m³/h να ρουφηξουμε!

Να ξεκαθαρίσω κάτι προς χάριν της ακρίβειας, το να έχουμε διαφυγή είναι καλό γιατί δεν μπαίνει σκόνη, το να έχουμε "ακαθοδήγητη" ροή μέσα στο κουτί είναι κακό, απλά στις λεζάντες των σκαριφημάτων αυτό δεν φάνηκε , και διαπιστώνω ότι στο κείμενό μου υπήρχε μια μικρή ασάφεια, καθώς θεώρησα δεδομένο το γιατί προτιμάμε μια ελαφρά θετική πίεση μέσα στο κουτί και εδώ ακόμα βέβαια , υπάρχει και η αντίθετη άποψη, που κυρίως εδράζεται σε περιπτώσεις όπου το έχουμε παρακάνει με την θετική πίεση, όπως π.χ. ήταν το αρχικό σχήμα ροής που συζητήσαμε.

Ιωάννα να 'σαι καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:)

Και όσο για την βοήθεια, το έχεις διαπιστώσει και εσύ, εδώ μέσα που είμαστε - με τα τόσα ανάλογα παραδείγματα- "σου βγαίνει φυσικά" !! :)

Καλή συνέχεια και δώσε στις "ανησυχίες" αέρα, να πάρουν πάνω τους, καλό μας κάνει !!!

Το καλύτερο ! ! ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα επιτέλους να βγάλω τις φώτο που λέγαμε!

από την εξωτερική μεριά:

DSC_0140_zps6dc289a1.jpg

και από μέσα:

DSC_0139_zps8c8e5639.jpg

DSC_0138_zps9e984dab.jpg

Μιας και άνοιξα το κουτί,δοκίμασα να αυξήσω τις στροφές του ανεμιστήρα(έχει δικό του ροοστάτη) και η αλήθεια είναι ότι δεν έκανε τόσο θόρυβο όσο όταν τον είχα βάλει και τον δοκίμαζα!! :wassat: ίσως γιατί συνήθισα τον θόρυβο που έκανε μέχρι τώρα? δεν ξέρω...

Ps: Πόση δουλειά κάνουν τελικά οι extra* ανεμιστήρες στο κουτί? Πχ σε μένα,με τον πλαϊνό ανεμιστήρα,έχω στην καλύτερη -1 βαθμό σε μητρική και hdd.

Ps2: Γιατί τα ρημάδια δεν στέλνουν ευθεία τον αέρα αλλά στα πλάγια?? :rant:

* Εννοείτε πως πίσω και πάνω χρειάζεσαι για να βγάζουν τον ζεστό αέρα κ φυσικά κάποιον μπροστά για να βάζει! Οπότε σαν extra εννοώ τους πλαϊνούς,τους από κάτω,τον 2o μπροστά κτλπ...

Έγινε επεξεργασία από Tribal
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29456]Tribal[/MENTION]

Με την μηδαμινη μου εμπειρια σου συστηνω ενα anti-vibration frame ή καποιες λαστιχιενιες "βιδες", οπως αυτες που δινει η Noctua ή και καποια λαστιχιενια "αυτακια" στις 4 γωνιες, οπως και παλι δινει η Noctua. Δεν εχω χρονο τωρα..

Καλημερα σας! :)

Παιδια, καλο απογευμα :)

Ξεσκονιζω το manual της μητρικης και εχω μια-δυο αποριες... (ως τωρα εχω διαβασει μεχρι ΠΡΙΝ το software):

1) Ποια ειναι τελικα η max ανεκτη θερμοκρασια του FX 8350? Στο BIOS εχει default CPU Upper Temperature [70]. Να το αφησω εκει ή να το κατεβασω στους 60C - 65C?

edit - update: μαλλον ειναι MAX 65C για τους cores (πυρηνες)...

2) Στο Advanced (menu) / USB Configuration εθεσα το Legacy USB Support στο Auto. Ειμαι ενταξει?

edit - update: ναι, μαλλον ενταξει ειναι! Μπορουν να απενεργοποιηθουν οσα devices δεν χρησιμοποιουνται, οπως πχ. απενεργοποιησα την on-board καρτα ηχου.

3) Η πιο σημαντικη ερωτηση: Στο Advanced menu / North Bridge Configuration / Memory Configuration το DCT Unganged Mode ειναι enabled by default. Το manual λεει:

[Enabled] : Ganged mode.

[Disabled]: Unganged mode.

Εγω που να το θεσω?

Στο προηγουμενο setup μου παντως τις (ιδιες) μνημες τις ειχα unganged (στην, τοτε, Gigabyte μητρικη μου).

edit - update: λοιπον, με μπερδεψε το manual! Στο Unganged mode ειναι by default και εκει θα το αφησω.

Α, και κατι τελευταιο που το εχω απορια: το BIOS μου μπορει να κανει update την ημερομηνια και την ωρα του απο το internet? Ή και απο τα Windows? Ή εγω πρεπει παντα να του θετω ημερομηνια και ωρα χειροκινητα?

edit - update: LOL, ενταξει δικαιουμαι και 'γω μια βλακεια-ερωτηση...

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29456]Tribal[/MENTION]

Ι. Μιας και άνοιξα το κουτί,δοκίμασα να αυξήσω τις στροφές του ανεμιστήρα(έχει δικό του ροοστάτη) και η αλήθεια είναι ότι δεν έκανε τόσο θόρυβο όσο όταν τον είχα βάλει και τον δοκίμαζα!! ίσως γιατί συνήθισα τον θόρυβο που έκανε μέχρι τώρα? δεν ξέρω...

ΙΙ. Ps: Πόση δουλειά κάνουν τελικά οι extra* ανεμιστήρες στο κουτί? Πχ σε μένα,με τον πλαϊνό ανεμιστήρα,έχω στην καλύτερη -1 βαθμό σε μητρική και hdd.

ΙΙΙ. Ps2: Γιατί τα ρημάδια δεν στέλνουν ευθεία τον αέρα αλλά στα πλάγια??

Ι. ) Σίγουρα η συνήθεια είναι "μεγάλο" πράμα, αλλά μιας και η ακουστική αίσθηση είναι ακόμα μεγαλύτερο, ας δούμε λιγάκι αυτό που έλεγες.

1. Αν το πρόβλημά σου είναι θόρυβος από μηχανικό συντονισμό του ανεμιστήρα με το πλαϊνό του κουτιού, η λύση είναι αυτό που σου πρότεινε η Ιωάννα!

Τέσσερα Vibration Isolators από σιλικόνη και είσαι έτοιμος.

Όμως αυτά δεν θα λύσουν το πρόβλημα που στην πραγματικότητα παρατήρησες (ήχος "αεροπλάνου" :) ) και ο λόγος είναι ότι αυτά τα παρεμβύσματα δεν απομακρύνουν αρκετά τον ανεμιστήρα από την γρίλια.

Άρα πάμε για άλλα μέτρα:

2. Η ιδανική λύση θα ήταν κάτι τέτοιο :

ashampoo-snap-2014-05-30-15h25m03s-010-11911.png

Σε μικροσκοπική μορφή βέβαια και από σιλικόνη, αλλά κολλάμε στην λέξη κλειδί: "μικροσκοπική"

Εκτός και αν παραγγείλεις απ' έξω, αλλά και αυτό είναι μια πονεμένη λύση γιατί βλέπω κάτι τιμές για "σκαμνάκι, αέρα και δροσερό νερό!" :rant:

Οπότε με βασική προϋπόθεση , ότι θέλουμε να απομακρύνουμε τον ανεμιστήρα αρκετά από το πλαϊνό του κουτιού πάμε να δούμε τι μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας με δυο απλά εργαλεία:

Α. Κατασκευή ελαστικής στήριξης με σωληνάκι σιλικόνης.

Τα σωληνάκια αυτά είναι μικρών διαστάσεων , αλλά έχουν πολύ παχύ και πολύ ελαστικό τοίχωμα:

silicone-tube-01-a-large-11920.jpg

silicone-tube-01-b-large-11921.jpgsilicone-tube-01-c-large-11922.jpg

Αυτό το σωληνάκι το βρίσκουμε σε καλά εργαλειάδικα που έχουν και υλικό για την βιοτεχνία και γενικώς εξυπηρετούν επαγγελματίες.

Διαλέγουμε μια διάμετρο στην οποία η βίδες που θα χρησιμοποιήσουμε βιδώνουν σταθερά επάνω του και κάνουμε το εξής:

fan-vibrations-isolator-01-a-large-11917.jpg

Βασικό θέμα αυτής της κατασκευής είναι να έχουμε το περιθώριο να απομακρύνουμε τον ανεμιστήρα σε μια απόσταση 15 έως 20 mm.

Προσοχή:οι βίδες θα πρέπει μέσα στο σωληνάκι να απέχουν 5 + mm μεταξύ τους τουλάχιστον, έτσι ώστε αυτή η "κενή" περιοχή να δουλέψει σαν αντρικραδασμικό!

Β. Στήριξη ανεμιστήρα με βοηθητικό προφίλ αλουμινίου.

Αν το σωληνάκι μας το "παίζε"ι ... δυσεύρετο, δε θα "πέσουμε και στην ανάγκη του"

fan-vibrations-isolator-02-a-large-11914.jpg

Προσοχή στο ..."Προσοχή!" :)

Γ. Στήριξη ανεμιστήρα με βοηθητικό λαμάκι αλουμινίου.

Για να δούμε όμως τι μπορούμε να κάνουμε με την απόσταση του ανεμιστήρα αοό την γρίλια εισροής αέρα που τον τροφοδοτεί:

fan-vibrations-isolator-03-a-large-11915.jpg

Πιστεύω ότι το σχήμα είναι αυτεξήγητο, αλλά καλό είναι να δούμε μερικές λεπτομέρειες για τις δυνατότητές του:

fan-vibrations-isolator-03-b-large-11916.jpg

Με το λαμάκι αυτό μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε και να έχουμε μια στήριξη που καταστέλλει τις "αεροπορικές ανησυχίες" των ανεμιστήρων μας!

Η ευκολία κατασκευής και η ρυθμισημότητά του, το καθιστούν σημαντικό βοήθημα στην αποθορυβοποίηση του κουτιού μας!

ΙΙ. Η αποτελεσματικότητα της ψύξης που επιφέρει το ρεύμα αέρα ενός ανεμιστήρα, εξαρτάται κυρίως από το ποιά είναι η ροή αυτή και αν σαρώνει καλά τον "στόχο" της!

έτσι βασικό ζήτημα γίνεται το επόμενο:

ΙΙΙ. Τι μορφή έχει το ρεύμα του αέρα που βγαίνει από έναν ανεμιστήρα;

Για το ζήτημα αυτό είχε γίνει συζήτηση πριν λίγο καιρό, που απαντά ακριβώς στο πρόβλημα που έθεσες:

http://www.thelab.gr/eidiseis/nea-seira-anemistirwn-apo-tin-aerocool-134287.html#post1063672498

Μέσα στην παρουσίαση του προϊόντος, υπάρχουν τα εξαρτήματα στα οποία αναφέρονται τα σχόλια.

ΙΙΙΙ. Το πρόβλημα του Shroud.

Φυσικά και εδώ υπάρχει και η αρνητική πλευρά, ο ανεμιστήρας όντας αρκετά μακρύτερα από την γρίλια του, απορροφά από την περίμετρο της διατομής του αέρα μέσα από το κουτί!

Η ποσότητα δεν είναι και τόσο σημαντική, αλλά δεν είναι και αμελητέα!

Αλλά εδώ η λύση (αν χρειάζεται) μπορεί να εφαρμοστεί με πολύ απλά μέσα, λίγο λεπτό αλουμίνιο (και χοντρό χαρτονάκι μας κάνει) ψαλιδάκι και κατασκευάζουμε τέσσερις λωρίδες που τις κολλάμε στο πλαίσιο του ανεμιστήρα , έτσι ώστε σχεδόν να καλύπτουν το κενό μεταξύ ανεμιστήρα και γρίλιας (αφήνουμε ένα μικρό "αέρα" για να μην ακουμπά το "φουστανάκι" που φτιάξαμε πάνω στην γρίλια!

IV. Κερασάκι στην "τούρτα" αποτελεί ότι τώρα πλέον που ο ανεμιστήρας απέχει κάπως από την γρίλια του, μπορούμε μεταξύ αυτού και της γρίλιας, να παρεμβάλλουμε και ένα αυτοσχέδιο φίλτρο για την σκόνη !

Βέβαια αυτή η κατασκευή, είναι άλλο θέμα, που -αν χρειάζεται- μπορεί να μας απασχολήσει σε αυτόνομο "Νήμα" :)

Ελπίζω τα παραπάνω, να βοήθησαν και κυρίως ... να έριξαν τον κατάλληλο "σπόρο"! ;):D

Καλή συνέχεια και αναμένουμε τις εξελίξεις ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Αλλη μια φορα θερμα συγχαρητηρια για την συνεισφορα και τις απαντησεις σου!! ΜΑΚΑΡΙ βρε μαστορα να ειχες το ιδιο μερακι και με τα υπολοιπα, περαν των κατασκευων!

Ή μακαρι να φιλοτιμηθει και καποιος άλλος να απαντησει σε αυτα που ρωταω...

Λοιπον σημερα ειπα να ασχοληθω λιγο με το Thermal Radar... Εγω εχω την εκδοση 1.01.29 που ειναι για την μητρικη μου, καποια άλλη δεν βρηκα.

Καταρχην, το Thermal Radar εχει αμεση και ευθεια σχεση με το σεταρισμα των ανεμιστηρων στο BIOS. Αν για παραδειγμα ορισω στο BIOS το CPU Fan Profile στο Turbo, στο Thermal Radar θα φαινεται Turbo. Παρομοιως, αν μεσα στο Thermal Radar ορισω, για παραδειγμα, CPU profile : Silent, μετα στο BIOS θα εχει οριστει το silent profile. Τα ιδια ισχυουν και για τους ανεμιστηρες του κουτιου.

Το προβλημα, δυστυχως, ειναι οτι ...δεν με καταλαβαινει... :(

Παντα πρεπει να υπαρχει ενα προβλημα, ρε γαμωτο?! Δεν γινεται να κανουν αυτα που υποσχονται?!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Παω στο BIOS, στο μενου MONITOR, και οριζω CPU Upper Temperature = 55C. Κανω save + reboot.

Μολις ανοιγει το PC μου βαζει τους ανεμιστηρες της ψυκτρας της CPU στο maximum των στροφων τους, ενω η θερμοκρασια της CPU δεν εχει φτασει ακομα τους 55 C !

Γιατι συμβαινει αυτο?!

Οι ανεμιστηρες του κουτιου και ολα τα υπολοιπα ειναι στο standard.

Και ενα update σχετικα με τους ανεμιστηρες: σημερα θα ανοιξω το κουτι και θα βαλω τον εναν 140αρη πισω να ακουσω την λειτουργια του. Μου απαντησαν και απο το support της Noctua ρωτωντας με τι θελω να επιτυχω με την αγορα των Industrial ανεμιστηρων: καλυτερο CPU cooling ή καλυτερο chassis cooling. Τους απαντησα με τους υπολογισμους που παρεθεσα παραπανω. Απο Δευτερα περιμενω την απαντηση τους και τις συστασεις τους.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελειωσα :)

Εβαλα τον 140αρη πισω και ολα μια χαρα! Ευτυχως!! Ο θορυβος του ειναι απολυτως αποδεκτος! :)

Οριστε ενα Prime95 Torture test: In place Large FFTs 15' με το κουτι ανοικτο, βεβαια. Ολοι οι fans λειτουργουν στο 100% και ο συνολικος θορυβος ειναι καθολα ανεκτος! (στο screenshot φαινεται ο προηγουμενος ανεμιστηρας ως Rear επειδη ξεχασα να τον μετονομασω). Θερμοκρασια χωρου 25C.

Συμπερασμα: μολις μου δωσουν και απο το support της Noctua το ΟΚ για τους industrial τους παραγγελνω!

(Ενα (1) μετρο πισω απο το PC εστεκα και ακομη αισθανομουν το ρευμα του 140αρη!)

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Φιλε μου εγω δεν εχω αυτην την εκδοση Thermal Radar, ουτε εχω δει ποτε την οθονη και τα μενου που ανεβασες. Εγω εχω αυτο το Thermal radar. Ηρθε μαζι με την τελευταια AI suite II.

Αυτο που εχεις εσυ τι ειναι? Παντως ειναι πολυ ωραιο το δικο σου!!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

ουπς...αυτο που εδειξα ειναι απο AI suite 3 , δεν περιμενα να χουν τοσο μεγαλη διαφορα . Μηπως σου εχει καποια επιλογη να σεταρεις RPM (η ποσοστο λειτουργιας) αναλογα με την θερμοκρασια ?

Link to comment
Share on other sites

ουπς...αυτο που εδειξα ειναι απο AI suite 3 , δεν περιμενα να χουν τοσο μεγαλη διαφορα . Μηπως σου εχει καποια επιλογη να σεταρεις RPM (η ποσοστο λειτουργιας) αναλογα με την θερμοκρασια ?

Ναι, εχει και στο BIOS και μεσα στο Thermal Radar το δικο μου. Θελω να φαω και μετα θα ανεβασω screenshots κανοντας καποιες προσπαθειες διοτι...θελω να το μαθω αυτο το προγραμμα!!. Σε λιγο καιρο θα εχω 5 (!) ανεμιστηρες μεσα στο κουτι και αν δεν βρω ενα τροπο να τους κοντρολαρω χαθηκα!!

Για τωρα ομως πες μου: ΠΟΥ βρηκες την AI Suite 3, για ποιες μητρικες ειναι και ΑΝ μπορω κι' εγω να εγκαταστησω στο συστημα μου εστω αυτη την εκδοση thermal radar...?

Γιατι μας αφησε εμας ετσι η ASUS...? :(

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

υποθετω πως η ASUS SABERTOOTH 990FX που εχεις ειναι η μοναδικη μητρικη TUF για τους amd . και βλεπωντας εδω , μαλλον η μοναδικη διαθεσιμη εκδοση ειναι το ai suite 2 .

εγω ειμαι με intel και gryphon

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=exydLW_vxZo]ASUS AI Suite II: Overclock Aftermath - Fan Control Speeds - YouTube[/ame]

στο 2ρο λεπτο βλεπω πως και εκει εχει χαρακτηριστηκες ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Εγω εχω την ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0, οπως λεει και η υπογραφη. Και εχει βγει και η GEN3 R2.0

Μαλιστα λοιπον. :(

Για εμας το απλοϊκο thermal radar :( ...

Okay, σε λιγο θα κανω καποιες δοκιμες με screenshots.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Εγω εχω την ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0, οπως λεει και η υπογραφη. Και εχει βγει και η GEN3 R2.0

Μαλιστα λοιπον. :(

Για εμας το απλοϊκο thermal radar :( ...

Okay, σε λιγο θα κανω καποιες δοκιμες με screenshots.

δες το βιντεο .... επιλεγοντας σε καθε ανημιστηρα μπορεις να τον ρυθμησεις , η τουλαχιστον ετσι δειχνει εκει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Ξεκινησα με την αρχικη οθονη. Ειναι το profile: Standard και η πορτοκαλι μπιλια δειχνει την τρεχουσα θερμοκρασια CPU και ποσο τοις εκατο (%) λειτουργει ο CPU_Fan (δηλαδη η ψυκτρα μου).

Μετα, ορισα τον εξης κανονα:

Οταν CPU_temp <= 30C λειτουργησε εως το 50% των στροφων σου.

Οταν CPU_temp <= 45C λειτουργησε εως το 70% των στροφων σου.

Οταν CPU_temp >= 55C λειτουργησε στο 100% των στροφων σου.

Και τελικα λειτουργει! :)

Στα γρηγορα υπολογισα και τα ποσοστα (των στροφων) και ειναι ακριβη!

Τα παραπανω settings οριστηκαν καθαρα και μονο για το παραδειγμα!

Επανερχομαι αργοτερα με τους chassis fans οπου θα ειναι πιο περιπλοκο...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

πολυ νωρις δεν δινεις το 100% ? 55 βαθμοι δεν ειναι τιποτα για την cpu

επισης τον πισω ανεμiστηρα και τον επεξεργαστη βαλτα στα ιδια επιπεδα

εγω παντος εως του 50c τα εχω ολα νεκρα εκτος απο cpu και πισω , ετσι και αλλιως αμα δεν κανεις overclocking ειναι πονος στο κεφαλι να εχεις θορυβο χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

πολυ νωρις δεν δινεις το 100% ? 55 βαθμοι δεν ειναι τιποτα για την cpu

επισης τον πισω ανεμiστηρα και τον επεξεργαστη βαλτα στα ιδια επιπεδα

εγω παντος εως του 50c τα εχω ολα νεκρα εκτος απο cpu και πισω , ετσι και αλλιως αμα δεν κανεις overclocking ειναι πονος στο κεφαλι να εχεις θορυβο χωρις λογο

Δεν σεταρω τωρα οριστικά. Εγω τωρα απλα το μαθαινω. Θα σεταρω οταν θα εγκαταστησω τους καινουργιους μου ανεμιστηρες.

Μονο για παραδειγμα τα κανω ολα αυτα, ειδαλλως μενουν τα παντα στο Standard profile.

Εχω ψιλο-μπερδευτει με τους chassis fans... Ριξε μια ματια στα παρακατω screenshots, σε παρακαλω, και πες μου αν καταλαβα καλα:

Ο κανονας που του δινω:

- Παρε τον μεσο ορο των θερμοκρασιων απο MB temperature κατα 60% και VCORE-1 κατα 40% και

αν μεσος ορος <50C λειτουργησε ολους τους ανεμιστηρες του κουτιου στο 74% των στροφων τους

αν μεσος ορος >=60C λειτουργησε ολους τους ανεμιστηρες του κουτιου στο 100% των στροφων τους

Σωστα το λεω?

Και κυριως: οταν του βαζεις να παρακολουθει δυο ή τρεις σενσορες, παιρνει το μεσο ορο των δυο ή των τριων θερμοκρασιων και αναλογως ρυθμιζει τις στροφες?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

axa0xa0xa0xa0x0a

δεν υπαρχεις λεμε , το κανες επιστημη το θεμα :p

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ , πρεπει ειναι (X1t*x1%)+(X2t*x2%)+....+(Xnt*xt%) [ αυτα για να δειξω οτι μιλαω και εγω math language xD ]

τωρα πρεπει να αναρωτηθεις αμα εχω νοημα η ολη υποθεση . ακομα και να δουλευει ετσι , δεν εχει νοημα . Τα ολα στοιχεια πανω στην MoBo εχουν παρομοιες θερμοκρασιες , ειδικα στο σημειο που ελενχει ο ανεμιστηρας ειναι συνηθως διπλα διπλα οποτε ποση μπορει να ειναι η μεγυστη διαφορα ? 2?3? βαθμοι ?

πφφφφ not even worth να ασχοληθεις :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

axa0xa0xa0xa0x0a

δεν υπαρχεις λεμε , το κανες επιστημη το θεμα :p

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ , πρεπει ειναι (X1t*x1%)+(X2t*x2%)+....+(Xnt*xt%) /Xn [ αυτα για να δειξω οτι μιλαω και εγω math language xD ]

τωρα πρεπει να αναρωτηθεις αμα εχω νοημα η ολη υποθεση . ακομα και να δουλευει ετσι , δεν εχει νοημα . Τα ολα στοιχεια πανω στην MoBo εχουν παρομοιες θερμοκρασιες , ειδικα στο σημειο που ελενχει ο ανεμιστηρας ειναι συνηθως διπλα διπλα οποτε ποση μπορει να ειναι η μεγυστη διαφορα ? 2?3? βαθμοι ?

πφφφφ not even worth να ασχοληθεις :p

Μαλιστα.

1) Οταν καποιος αγοραζει κατι και προσπαθει να το καταλαβει, να το μαθει, να το ρυθμισει, οταν διαθετει εναν Α προκαθορισμενο χρονο, και οχι οταν καθεται και λιωνει χρονίως, αυτο ειναι για γελια, ειρωνιες και...δεν εχει νοημα?

2) Εμενα 3 προγραμματα αυτη τη στιγμη μου δειχνουν Motherboard temp = 30C και VCORE-1 temp = 46C! Αυτες οι δυο θερμοκρασιες, που φερνω σαν παραδειγμα, σου μοιαζουν εσενα να εχουν 2-3C διαφορα?! Μηπως ειναι ΟΛΑ αυτα τα προγραμματα για τα μπαζα και εχεις εσυ δικιο?! Ρωταω ετσι? Αμα ειναι να τα πεταξω, να τα πεταξουμε ΟΛΟΙ μας! :)

Χαιρομαι ΠΟΛΥ που ξερεις Μαθηματικα, εγω δεν ξερω και τοσα. Γι' αυτο αμα θες βοηθησε με να καταλαβω το Thermal Radar, να καταλαβω ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ! :) Θα με γλιτωσεις φιλε μου απο την αγορα fan controller...και θα ΜΑΘΕΙ και ο επομενος που θα ερθει απο το Google, "5 πραγματα" :)

Να εισαι καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα αμα δουλευει ΣΩΣΤα , αλλα το μονο σιγουρο που εχω παρατηρησει εγω ειναι πως ετσι και συγκρινεις τις θερμοκρασιες απο το AI suite με καποιο αλλο προγραμμα , θα υπαρχουν διαφορες . Μαλιστα μια φορα μου ελεγε το suite οταν η cpu ειναι στους 60 , ενω το αλλο προγραμαμ ελεγε 68 ....

ποιος εχει δικιο αραγε ? μαλλον ενα εξωτερικο θερμομετρο θα ηταν η πιο εμπιστη πηγη για αυτην την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα αμα δουλευει ΣΩΣΤα , αλλα το μονο σιγουρο που εχω παρατηρησει εγω ειναι πως ετσι και συγκρινεις τις θερμοκρασιες απο το AI suite με καποιο αλλο προγραμμα , θα υπαρχουν διαφορες . Μαλιστα μια φορα μου ελεγε το suite οταν η cpu ειναι στους 60 , ενω το αλλο προγραμαμ ελεγε 68 ....

ποιος εχει δικιο αραγε ? μαλλον ενα εξωτερικο θερμομετρο θα ηταν η πιο εμπιστη πηγη για αυτην την περιπτωση

Ενταξει, εχουμε διαφορετικους επεξεργαστες και μητρικες. Εγω το HWiNFO παντως το εμπιστευομαι, οσο παιρνει να εμπιστευτεις τετοια προγραμματα... Οταν ο ιδιος ο FX 8350 σου λεει αρλουμπες σχετικα με τις θερμοκρασιες του οταν ειναι μικροτερες των 45C, τι να πεις... Ας εξηγουσε τουλαχιστον η AMD ποιον αλγοριθμο υπολογισμου θερμοκρασιας χρησιμοποιει και γιατι! Επισης, άλλα προγραμματα διαβαζουν τις ενδειξεις temps των πυρηνων, και άλλα τους σενσορες που υπαρχουν κατω απο τη CPU, οπου υπαρχουν...

Συνεχιζω και σε λιγο θα καταληξω!

Ο τυπος μαλλον ειναι: (X1t*x1%)+(X2t*x2%)+....+(Xnt*xt%)

Δεν διαιρεις στο τελος διοτι παιρνεις ηδη τμηματα (το ποσοστο). Τουλαχιστον αυτο μου βγαζει το Excel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.