Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

με βαση αυτην την φωτο σου , βλεπω εχεις 2 * 140 μπρος . μια χαρα βιδωμενα και απλα θελεις καποιο φιλτρο . Για να θετεις θεμα antivibration ... οταν λειτουργουν ταυτοχρονα αρχιζουν και ταλατευονται ?

Το οτι κανει σαν τουρμπιινα μονο στην εληψη αερα μπορω να το αποδωσω

Αχ...δεν με διαβαζεις, δεν με διαβαζεις :p

Και ουτε την υπογραφη μου δεν διαβαζεις, οχι δεν την διαβαζεις :p

Λοιπον.

Εμπρος εχω δυο ανεμιστηρες εισαγωγης αερα, τους Noctua 140mm που φαινονται στην υπογραφη.

Αυτοι, τωρα που μιλαμε και το PC δουλευει, ειναι βιδωμενοι οπως φαινεται στη φωτο και δεν βγαζουν κιχ! "Απολυτη" ησυχια!

Ο τροπος αυτος μονταρισματος τους, ομως, ειναι λαθος! Κανονικα οι εμπρος ανεμιστηρες του Air 540 βιδωνονται εσωτερικα στο κουτι και οχι εξωτερικα, οπως τους εχω εγω!

Οταν λοιπον πηγα και τους βιδωσα και εγω εσωτερικα εκαναν σαν τουρμπινες μαχητικου!!

Αποσυνδεω τον εναν, ξεβιδωνω τον άλλο και τον κρατω στο χερι. Ανοιγω το PC και τον κραταγα κολλημενο στο κουτι, εσωτερικα. Εκανε σαν τουρμπινα! Ξεκινησα να τον απομακρυνω απο το κουτι, προς τα μεσα, σιγα-σιγα... Σε αποσταση περιπου 2 εκατοστων, και ενω τον κραταγα στο χερι μου φυσικα, ο θορυβος εξαφανιστηκε και ακουγοταν μονο η (αθορυβη) λειτουργια του. Οσο τον πλησιαζα τοσο δυναμωνε ο θορυβος! Οσο τον απομακρυνα, εως τα 2 περιπου εκατοστα, τοσο εξαφανιζοταν ο θορυβος (*)!

Καταλαβες τωρα? Αυτο ονομαζω εγω συντονισμο.

Μετα τους βιδωσα και τους 2 απεξω οπου δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν ακουγονται "καθολου"! Μου στοιχισε το οτι δεν χωρουσε (φυσικα) το φιλτρο. No problem: το εχω βαλει απεξω με τους μαγνητες που διαθετει! (προσωρινη λυση)

:)

Γι΄αυτο ρωτησα για anti-vibration solutions ;)

edit: τι αντιβαϊμπεϊshιον δηλαδη, και κολοκυθια! Τεσσερα κομματια λαστιχο παχους περιπου 2 - 2,5 εκατοστων και τεσσερις μακρυτερες βιδες, ιδιας διαμετρου, ειναι πιστευω αυτο που χρειαζομαι (ανα ανεμιστηρα)! Θα τους πλησιασει και λιγο παραπανω στην ψυκτρα (ενω τωρα ειναι λιγο μακρυτερα απο το κανονικο).

(*) θορυβος = ΜΜΜΠΠΠΠΠΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ.....!!!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κανονικα πρεπει να ειναι απο μεσα βιδωμενοι η πιασμενοι με τα λαστιχοειδη

παπαντζακια.

Ο συντονισμος αν ολα ειναι καλα με το κουτι πρεπει να οφειλεται(μαλλον)

στο οτι η προσοψη δεν ειναι τοσο στιβαρη οταν βιδωνεις φαν αρχιζει και συντονιζει

ολο το συμπαν.(λεω τωρα υποθετικο σεναριο).

Οσο βλεπω σε φωτος αυτοι οι φαν που εχεις μπροστα ερχονται με τα παπαντζακια

και κατι εξτρα καλωδιακια ενα Υ και μια μαλλον αντισταση για μειωση στρφων .

Αυτα τα εχεις?

Βασικα τοσο θορυβο κανουν που ειναι ενοχλητικος?

Κατι 8ρηδες κιολας που εβαλε ο κολλητος σε κουτι no name ουτε καν ακουγονται.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να ειναι απο μεσα βιδωμενοι η πιασμενοι με τα λαστιχοειδη

παπαντζακια.

Ο συντονισμος αν ολα ειναι καλα με το κουτι πρεπει να οφειλεται(μαλλον)

στο οτι η προσοψη δεν ειναι τοσο στιβαρη οταν βιδωνεις φαν αρχιζει και συντονιζει

ολο το συμπαν.(λεω τωρα υποθετικο σεναριο).

Οσο βλεπω σε φωτος αυτοι οι φαν που εχεις μπροστα ερχονται με τα παπαντζακια

και κατι εξτρα καλωδιακια ενα Υ και μια μαλλον αντισταση για μειωση στρφων .

Αυτα τα εχεις?

Βασικα τοσο θορυβο κανουν που ειναι ενοχλητικος?

Κατι 8ρηδες κιολας που εβαλε ο κολλητος σε κουτι no name ουτε καν ακουγονται.

Κανονικα ναι, αλλά οπως ειπα μετα δεν χωραει να κουμπωσει το φιλτρο.

(Το Air 540 εχει ενα φιλτρο που κολλαει με μαγνητες στην προσοψη. Απο πανω κουμπωνει το εμπρος καπακι του κουτιου.)

Και, απ' οτι θυμαμαι, δεν χωραει να κουμπωσει το φιλτρο ΟΧΙ επειδη οι Noctua ειναι πιο φαρδιοι απο τους εργοστασιακους Corsair αλλά επειδη οι Corsair εχουν ενα καπως ιδιαιτερο σχημα, καπως ελλειψοειδες, και το φιλτρο κουμπωνει. Το ιδιο ακριβως παχος εχουν.

Για την προσοψη: δεν ειμαι σε θεση να κρινω ποσο στιβαρη ειναι (λογω απειριας). Αυτο που θυμαμαι ομως ειναι οτι επειδη εμπρος μπορεις να βαλεις ψυγειο, σε ορισμενες θεσεις βιδων εχει μεγαλυτερες οπες. Αποτελεσμα οι βιδες που παρειχε η Noctua να μην κανουν, ενω τα Anti-Vibration Mounts (λαστιχοειδη παπαντζακια :p) που παρεχει η Noctua να μην στεκονται καν! Αμφιβαλλω αν κανουν στις βιδοτρυπες αυτου του κουτιου. Εγω με βιδες τους εχω βιδωσει ολους. (ΦΥΣΙΚΑ και διαθετω ολα τα accessories των Noctua ανεμιστηρων μου! Ειχα και στο προηγουμενο κουτι Noctua).

Για το θορυβο μου ρωτας: ειπα ηδη οτι το τωρινο μου στησιμο (=front fans βιδωμενα εξωτερικα) ειναι σχεδον απολυτως αθορυβο! Δεν θα ανεχομουνα εγω θορυβους και βουητα!! Και ουτε δεν χρειαζεται να μειωσω στροφες! Μεταξυ 900 και 1000 RPM λειτουργουν συνεχεια και δεν ακουγονται καθολου! Και θερμοκρασιες τελειες! Αν ηταν να μειωνα στροφες γιατι να αγορασω fan με Max Rotational Speed 1500 RPM ?! Οχι! Εκει τους θελω να βρισκονται και οποτε κληθουν θα δουλεψουν!

Οποτε, γιατι ψαχνομαι?

Ψαχνομαι επειδη κανονικα πρεπει να μπουν απο μεσα! Να γινει σωστη δουλεια! Ειπα πριν οτι ισως "ενα κομματι λαστιχο" να κανει. Αν κοιταξεις στις φωτο, ο pull ανεμιστηρας που εχω πανω στην ψυκτρα εχει καποια πιο παχια αντισυντονιστικα pads για να παταει πανω στην ψυκτρα. Αυτα ειναι για αποφυγη θορυβου (και δουλευουν α-ψο-γα!). Κατι τετοια θελω και 'γω αλλα με τρυπες να περναει μακρια βιδα. Φαρδους ισως εως 2cm max. Δεν ξερω βεβαια αν μετα θα επηρεαστει η ροη κρυου αερα... Διοτι άλλο να εισαγεις αερα σφιχτοβιδωμενος στο κουτι και άλλο να εχεις "χασμα" 2 εκατοστων... Ετσι?

Παντως υπαρχουν ατομα στο site που θα μπορουσαν να με φωτισουν αλλά...απλα.....δεν ειναι εδω...............

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνεις mention τα άτομα που θες να σε βοηθήσουν ώστε να τους έρθει ειδοποίηση!

Α...ενταξει, δεν την ηξερα αυτη τη δυνατοτητα. Καλα, θα δω..

Για πες μου εσυ τη γνωμη σου: επηρεαζεται η αποδοση ενος ανεμιστηρα εισαγωγης απο το αν εχει μια μικρη αποσταση? Αν δηλαδη δεν ειναι "κολλημενος" πανω στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Α...ενταξει, δεν την ηξερα αυτη τη δυνατοτητα. Καλα, θα δω..

Για πες μου εσυ τη γνωμη σου: επηρεαζεται η αποδοση ενος ανεμιστηρα εισαγωγης απο το αν εχει μια μικρη αποσταση? Αν δηλαδη δεν ειναι "κολλημενος" πανω στο κουτι?

Δεν έχω άποψη επί του θέματος οπότε ας μην πω κάτι που θα είναι πατάτα...

Ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] σίγουρα θα ξέρει να σου πει!

Link to comment
Share on other sites

Συντονισμός είναι ή ακούγετε ο αέρας που περνά από τις γρίλιες? Γιατί μου φανεται παράξενο να συντονίζει μόνο από μέσα και όχι απ'έξω!

Τι να σου πω, φιλε?

Εγω ξερω οτι τωρα που ειναι απεξω αυτοι οι δυο ανεμιστηρες, οταν δουλεψαν χθες-προχθες στο 100% και εκανα καποια τεστ (εχω ποσταρει screenshots), ουτε κατα διανοια δεν εκαναν το βουητο που εκαναν το λιγο που τους βιδωσα εσωτερικα. Ουτε κατα διανοια! Δουλευαν στο 100% για ωρες (Q-Fan control (chassis fans) στο BIOS απενεργοποιημενο), και ναι μεν γινοταν αισθητη η παρουσια τους αλλά αυτο το βουητο το τουρμπινατο δεν το εκαναν!

Θα σου πω μονο αυτο: εσωτερικα βιδωμενοι ακουγονταν απο το...σαλονι! Στο δωματιο μου ειναι το PC. Εξωτερικα βιδωμενοι, οπως τους εχω τωρα, μπορουσες ανετα να κανεις browsing, το συνηθιζες μετα απο λιγο. Το άλλο με τιποτα!

Συντονισμος καθαρος πιστευω εγω οτι ειναι. Ισως επειδη τα πτερυγια δεν ειναι εντελως "στον αερα" οπως τωρα? Δεν ξερω.

Εγω παντως, αμα με διαβεβαιωσει καποιος γνωστης οτι ενα κενο 2 cm δεν θα επηρεασει την αποδοση του κουτιου / ανεμιστηρων θα ψαχτω να τους βαλω απο μεσα, οπωσδηποτε! Θα ειναι στη σωστη θεση και πιο κοντα στην ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι συντονισμός αλλά ο αέρας που περνά από τις γρίλιες του κουτιού,γι'αυτό όταν τον απομακρίνεις 2cm σταματάει! Γιατί τότε πέρνει αέρα από τα πλάγια(δλδ μέσα από το κουτί) και πολύ λιγότερο απ'εξω! Για τον ίδιο λόγο θα έλεγα πως δεν είναι και το καλύτερο να τον βάλεις εκεί! Καλύτερα να πέρνει αέρα από έξω,όχι ότι θα δεις και καμιά διαφορά βέβαια αλλά....

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ενα κουτι με την φημη Corsair αποκλειται να εχει ψευτοκατασκευη ωστε να ταλαντευεται . Δευτερον εφοσον απεξω δεν στον κανει , αλλα απο μεσα στο κανει , ειναι κουλο , η διαφορα στην αποσταση ειναι οσο το παχος του fan και το μεταλλο που παταει το ιδιο . Για αυτον τον λογο και μονο δεν μπορω να βαλω την περιπτωση αυτου που λες .

παρολαυτα , κανε μια παλικαρια (χα χα) και δοκιμασε απο την εσωτερικη μερια , με τους ανεμιστηρες εναλαξ , μια τον εναν , μια τον αλλον . επισης δοκιμασε με τον ενα σβηστο και τον αλλον ανοιχτο .

Καλτσον ξερεις να βαζεις , κανα λαστιχακι για τα μαλλια δεν εχεις να βαλεις για την δονηση :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι συντονισμός αλλά ο αέρας που περνά από τις γρίλιες του κουτιού,γι'αυτό όταν τον απομακρίνεις 2cm σταματάει! Γιατί τότε πέρνει αέρα από τα πλάγια(δλδ μέσα από το κουτί) και πολύ λιγότερο απ'εξω! Για τον ίδιο λόγο θα έλεγα πως δεν είναι και το καλύτερο να τον βάλεις εκεί! Καλύτερα να πέρνει αέρα από έξω,όχι ότι θα δεις και καμιά διαφορά βέβαια αλλά....

Συμφωνω μαζι σου. Αυτο που συμβαινει εγω προσωπικα το ονομασα "συντονισμο", ειπα οτι ΙΣΩΣ να λεγεται ετσι, και τελικα μαλλον δεν ειναι αυτο. Ο θορυβος που βγαζουν στο 100% λειτουργιας τους οταν ειναι βιδωμενοι απο μεσα

αν αφαιρεσετε το hhssh... Καπως σαν αεροπλανο δηλαδη. (sorry για το video αλλά ηταν το καλυτερο που μπορεσα να βρω.

ΑΝ θεωρησουμε λοιπον οτι τελικα ο θορυβος που δημιουργειται οφειλεται στον αερα που περναει απο τις γριλιες, εγω μπορω να κανω κατι? Φυσικα και ειναι καλυτερα να παιρνει αερα κατευθειαν απεξω, γι' αυτο σκεφτομαι και 'γω να το αφησω οπως ειναι. ΙΣΩΣ βαλω κανενα φιλτρο (σιτάκι) 140αρη, βιδωτο στους ανεμιστηρες, ετσι για να μην ειναι το φιλτρο απεξω. Αλλα και παλι ετσι θα μενει κενο και θα μπαινει σκονη.

Προσωρινα το αφηνω αυτο το θεμα μεχρι να κανω μια ερευνα.

ps: τους ανεμιστηρες τους ειχα βαλει και εναλλαξ (εσωτερικα / εξωτερικα -- εναλλαξ λειτουργια). Η ουσια ειναι μια: απ' εξω ειναι αθορυβοι, απο μεσα κανουν σαν τουρμπινες αεροπλανου.

ΑΝ θελουν οι moderators μπορουν παρακαλω να αλλαξουν τον τιτλο του θεματος σε:

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 + Corsair Air 540: Εντυπωσεις - Αποριες

?

Ευχαριστω.

Μακαρι να ελεγε και ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] την αποψη του.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι ο θόρυβος και είναι από τον αέρα! ;)

Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να χαμηλώσεις τις στροφές,μέχρι εκεί που ο θόρυβος δεν θα είναι ενοχλητικός για εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο θέμα έχω με έναν Enermax 140άρη,που έχω βάλει στο πλαινό του κουτιού.

Πάει μέχρι 1300 στροφές αλλά πάνω από τις 1000 κάνει πολύ φασαρία ο αέρας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι ο θόρυβος και είναι από τον αέρα! ;)

Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να χαμηλώσεις τις στροφές,μέχρι εκεί που ο θόρυβος δεν θα είναι ενοχλητικός για εσένα!

Ενταξει καταλαβα, παλι καλα που ειναι αθορυβοι ως εξωτερικα βιδωμενοι!!

Λοιπον θα τους αφησω οπως ειναι! Η λογικη αγορας τοσο ακριβων PWM ανεμιστηρων ειναι να μπορουν να δουλεψουν στο maximum των δυνατοτητων τους, οταν και αν παραστει αναγκη. Τους αφηνω λοιπον οπως ειναι και θα ψαχτω με φιλτρα. Υπαρχει ηδη φιλτρο εμπρος, εστω αυτο που υπαρχει. Θελω να βρω και ενα παρομοιο για το κατω μερος.

Το Σ/Κ θα ανοιξω το PC για λιγο καθαρισμα και κυριως για να κανω λιγο cable management διοτι στις φωτο οπως βλεπετε, πισω ειναι χαλια μαυρα. Θα δοκιμασω και τον ενα 140αρη πισω...

Ελπιζω και προσευχομαι ειλικρινα να κανει! Εννοω να μην βγαζει και αυτος κανενα τουρμπινατο θορυβο... Τωρα εχω τον 120αρη - που λειτουργει τέλεια- αλλά θελω να τον αλλάξω με 140αρη.

Θα ακολουθησουν καποιες ερωτησεις + screenshots σχετικα με τη ρυθμιση του Thermal Radar.

Να ειστε καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

O πίσω δεν θα σου κάνει φασαρία για τον ίδιο λόγο που δεν κάνουν οι μπροστά όταν τους βάζεις από την έξω μεριά!! ;)

Έχεις δίκιο για την λογική αγοράς ακριβών ανεμιστήρων αλλά δεν κάνουν αυτοί φασαρία! Στην ουσία το κουτί φταίει,αυτοί είναι αθόρυβοι.... :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη επί του θέματος οπότε ας μην πω κάτι που θα είναι πατάτα...

Ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] σίγουρα θα ξέρει να σου πει!

Συμφωνω μαζι σου. Αυτο που συμβαινει εγω προσωπικα το ονομασα "συντονισμο", ειπα οτι ΙΣΩΣ να λεγεται ετσι, και τελικα μαλλον δεν ειναι αυτο. Ο θορυβος που βγαζουν στο 100% λειτουργιας τους οταν ειναι βιδωμενοι απο μεσα
αν αφαιρεσετε το hhssh... Καπως σαν αεροπλανο δηλαδη. (sorry για το video αλλά ηταν το καλυτερο που μπορεσα να βρω.

ΑΝ θεωρησουμε λοιπον οτι τελικα ο θορυβος που δημιουργειται οφειλεται στον αερα που περναει απο τις γριλιες, εγω μπορω να κανω κατι? Φυσικα και ειναι καλυτερα να παιρνει αερα κατευθειαν απεξω, γι' αυτο σκεφτομαι και 'γω να το αφησω οπως ειναι. ΙΣΩΣ βαλω κανενα φιλτρο (σιτάκι) 140αρη, βιδωτο στους ανεμιστηρες, ετσι για να μην ειναι το φιλτρο απεξω. Αλλα και παλι ετσι θα μενει κενο και θα μπαινει σκονη.

Προσωρινα το αφηνω αυτο το θεμα μεχρι να κανω μια ερευνα.

ps: τους ανεμιστηρες τους ειχα βαλει και εναλλαξ (εσωτερικα / εξωτερικα -- εναλλαξ λειτουργια). Η ουσια ειναι μια: απ' εξω ειναι αθορυβοι, απο μεσα κανουν σαν τουρμπινες αεροπλανου.

ΑΝ θελουν οι moderators μπορουν παρακαλω να αλλαξουν τον τιτλο του θεματος σε:

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 + Corsair Air 540: Εντυπωσεις - Αποριες

?

Ευχαριστω.

Μακαρι να ελεγε και ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] την αποψη του.

Καλησπέρα και από εμένα !:)

Και τι που κάνατε mention και τι να μην κάνατε, απλά εγώ έτρεχα και δεν....:(

Αν και βλέπω ότι το ένα είναι από εχθές! ! ! :sorry:

Όμως τώρα το είδα και θα επανέλθω μόλις ετοιμάσω κάποια πραγματάκια, γιατί η περίπτωση που αντιμετωπίζεις Ιωάννα, είναι άλλο θέμα , εμπλέκει τον αέρα αλλά δεν έχει σχέση η γρίλια, τουλάχιστον όχι πολύ! :)

Κάτσε μια στιγμή να ψαχουλέψω λίγο το υλικό που έχω συγκεντρώσει για ένα σχετικό άρθρο που είναι στα σκαριά και θα επανέλθω! :

Και προ παντός μην μας ταράζεσαι! :D

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Λοιπόν συνεχίζουμε:

Ο ήχος που ακούς είναι σαν αυτόν :

Αυτός ο ήχος δεν οφείλεται σε συντονισμό, έχει να κάνει με την σχετική θέση των πτερυγίων του ανεμιστήρα ως προς την θέση στήριξής του, όπως διαπίστωσες και εσύ καθώς ο ήχος παύει όταν απομακρύνεις τον ανεμιστήρα από το εσωτερικό της πρόσοψης.

Ο ήχος αυτός προέρχεται από ένα video που τράβηξα στα πλαίσια αυτής της δουλειάς που ετοιμάζω σχετικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Που οφείλεται τώρα και πως δημιουργείται.

Ας δούμε την εικόνα που ακολουθεί (την πήρα από αυτήν που έβαλες link εσύ)

airstrike-noise-01-11897.png

Όπως βλέπεις έχω σημειώσει με πράσινο βέλος την φορά περιστροφής του ανεμιστήρα , με κόκινο την εμπρός άκρη των πτερυγίων του ανεμιστήρα και με κίτρινο τις άκρες των αυτιών στήριξης που έχει το σασί .

Για να δούμε λοιπόν πως δημιουργείται το πρόβλημα:

airstrike-noise-02-11899.png

Η εικόνα είναι εύγλωττη, αλλά να προσθέσω ότι, το μέτωπο του αέρα που σχηματίζεται γύρω από το χείλος προσβολής (την εμπρός κόψη τους) των πτερυγίων του ανεμιστήρα, διακόπτεται περιοδικά και συνεχώς, παράγοντα έναν θόρυβο λόγω της απότομης πίεσης του αέρα που προκαλέι η απόσχισή του από την πτερύγιο.

Αν υπολογίσεις τώρα ότι ένας ανεμιστήρας έχει ας πούμε 7 πτερύγια και περιστρέφεται με 1000 στροφές το λεπτό, και έχουμε στην διαδρομή του πτερυγίου 2 εμπόδια όπως εδώ, τότε έχουμε:

7 πτερύγια Χ 1000 στροφές Χ 2 εμπόδια = 14.000 αποσχίσεις ανά λεπτό

πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε μια συχνότητα αποσχίσεων περίπου 230 Hz !!!

Αν δε η ταχύτητα περιστροφής γίνει διπλάσια θα έχουμε 460 Hz

Αυτές οι αποσχίσεις όμως δημιουργούν ένα ήχο που διαδίδεται αρκετά μακρυά και βρίσκεται σε μια αρκετά αισθητή περιοχή του ακουστικού φάσματος και τελικά έχουμε αυτό τον ήχο που θυμίζει ....... αεροπλάνο όπως χαρακτηριστικά ανέφερες! :)

Τώρα πως το αντιμετωπίζουμε αυτό!

Αν δεν υπάρχει περίπτωση να απομακρύνεις αρκετά τον ανεμιστήρα για να μην δημιουργείται ο ήχος αυτός, δυστυχώς θα πρέπει να αντικαταστήσεις τους δύο 140 ρηδες ανεμιστήρες , με τρεις 120 ρηδες , οι οποίοι θα κάτσουν ακριβώς πάνω στα στηρίγματα του κουτιού και δεν θα εμπλέκεται στην τροχιά τους κανένα ακίνητο τμήμα ελάσματος όπως γίνεται τώρα.

Εναλλακτικά και εφόσον υπάρχει το περιθώριο δοκίμασε δύο πράματα:

1. Αν χωράει "ντύσε" την κόψη του ελάσματος με λίγο ελαστικό προφίλ σχήματος U, το οποίο θα σφηνώσει πάνω στο έλασμα και θα του αλλάξει την αεροδυναμική , ελαττώνοντας το πρόβλημα.

2. Αν αυτό δεν αποδίδει , μπορείς να λυγίσεις την προβληματική άκρη του ελάσματος στήριξης προς τά έξω έτσι ώστε η κόχη του να απομακρυνθεί ελαφρά από το χείλος των πτερυγίων.

Λίγο βαρβαρο αυτό και θέλει και αρκετή δύναμη αλλά με μια πένσα ντυμένη με αρκετά παχύ λάστιχο θα μπορέσεις να τα λυγίσεις και μάλιστα προοδευτικά ("γλυκά" ) προς τα έξω.

Δεν χρειάζεται να απομακρυνθούν πολύ, μερικά χιλιοστά -από τα πειράματα που έχω κάνει φαίνεται ότι-

μπορεί να είναι αρκετά για να μειωθεί ο θόρυβος αισθητά.

3. Αν συνδυάσεις αυτές τις λύσεις με ταυτόχρονη απομάκρυνση _κατά το δυνατόν του ανεμιστήρα προς το εσωτερικό του κουτιού (πειραματίσου , ε! :) ), θα τα καταφέρεις να έχεις αποτέλεσμα.

4. Και το πιο σημαντικό , ότι και να κάνεις , τράβα φωτό !!!

Περιμένουμε update με τα πειράματά σου και τα αποτελέσματά τους!

Ιωάννα, ελπίζω να σε βοηθήσει κάτι από αυτά!

Καλή συνέχεια και είπαμε ε! :whistle2:

Θέλουμε feedback από το "πεδίο της μάχης" ! ! !:D

Καλό βράδυ! :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

πσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι , τι αλλο θελει κανεις απο εξηγηση !

ρε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] , εσυ μπορεσες και το περιεγραψες χωρις καν να το εχεις μπροστα σου . Αυτα τα ατομα οπου το σχεδιαζαν εκει μεσα στην corsair , δεν ειχαν καμοια επιγνωση αυτου του φαινομενου ? Γιατι καποιος να σου βαζει υποδοχη για 140αρι την στιγμη που θα δημιουργει τετοιο προβλημα ?

επισης μια αλλη λυση ειναι βαλεις ψυγειο :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.