Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Ωραία! :T:

Θα το προχωρήσω με την πρώτη ευκαιρία!

Και κοίτα να μην "αγχώνεσαι", Ιωάννα, δεν υπάρχει θέμα "βύσματος" βρε συ( :p), απλά είναι θέμα χρόνου, δεν χρειάζεται να "κινηθούν νήματα" :), αν ξέρει κάποιος θα το πεί! :yes2:

Κι εγώ -είδες- δυο μέρες γινόταν mention, αλλά εγώ.....στο "κόσμο μου" :look:, δεν το πήρα χαμπάρι!

Κάνε λίγο υπομονή! :)

Να είμαστε όλοι καλά και ....

Θάρρος, καρδιά και...πλάτη φαρδιά..............θα μας χρειαστεί! :p

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ενταξει μωρε...εχεις δικιο, sorry :)

Απλα, ειλικρινα εκπλησσομαι λιγο που σε αυτο το θεμα με 151 απαντησεις και 3.337 εμφανισεις, μεχρι αυτη τη στιγμη, υπαρχουν ουσιαστικα μονο δυο ατομα, εσυ και εγω, που κανουν εποικοδομητικο, ουσιαστικο και πλουσιο σε Πληροφορια διαλογο. Ενταξει...το εχω καταλαβει οτι η AMD εχει πατωσει αλλα η τωρινη μητρικη μου ειναι απο τις πιο δημοφιλης και περιμενα...ε...στο "εργαστηρι" να ξεστραβωθω κι εγω. Περιμενα οτι θα ξερουν καποιοι να μου πουν για το control των ανεμιστηρων, δεν ζητησα κανενα Συμπαντικο Overclocking :hang2:

Anyways :)

Θα βρεθει η Ακρη!

Με εχει πιασει και μενα μια ΣτοχοΠροσηλωση και μια ΚοστοΑποτελεσματικοτητα τωρα τελευταια! Βαρεθηκα την Ελλαδα και το άπατο της και ειπα να πιαστω με το PC : οπου ολα ειναι Επιστημη = προβλεψιμα. Και για ΟΛΑ υπαρχει Λυση.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=15018]Απλα, ειλικρινα εκπλησσομαι λιγο που σε αυτο το θεμα με 151 απαντησεις και 3.337 εμφανισεις, μεχρι αυτη τη στιγμη, υπαρχουν ουσιαστικα μονο δυο ατομα, εσυ και εγω, που κανουν εποικοδομητικο, ουσιαστικο και πλουσιο σε Πληροφορια διαλογο. Ενταξει...το εχω καταλαβει οτι η AMD εχει πατωσει αλλα η τωρινη μητρικη μου ειναι απο τις πιο δημοφιλης και περιμενα...ε...στο "εργαστηρι" να ξεστραβωθω κι εγω. Περιμενα οτι θα ξερουν καποιοι να μου πουν για το control των ανεμιστηρων, δεν ζητησα κανενα Συμπαντικο Overclocking :hang2:

enas-megalos-erotas.jpg

σοζ , αλλα δεν κρατηθηκα , αχ0α0χα0χα0χα0χ

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω , τι ιδεαρα μου εδωσες τωρα

"το γυμνο με το κουνελι " μουαχαχαχαχαχαχαχ

edit , θελοντας και μονο να δωσω μια εικονα του τι σκεφτηκα , εκανα μια αναζητηση "naked men"

απλα θελω να πω στον κοσμο , να μην το προσπαθησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα :)

Ηρθαν οι ανεμιστηρες και εγκατασταθηκαν. Φωτογραφιες δυστυχως δεν πηρα σημερα διοτι βιαζομουν αλλα θα τραβηξω καποια άλλη μερα. Αισθητικα ταιριαζουν πολυ με το κουτι παντως! :)

Τους μονταρα, οπως και τους υπολοιπους, βασει του σχεδιου του [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] που εχει περιγραφει. Αφου επαιξα για κανα διλεπτο με Thermal Radar & Fan Xpert απεγκατεστησα την AI Suite πληρως απο το PC μου. Εκανα μετα Load Optimized Defaults στο BIOS και απενεργοποιησα το Q Fan control σε ολα, δηλ. CPU fan και Chassis fans ωστε να μετρησω στην maximum αποδοση, ως σημειο αναφορας.

Μετα εκανα μερικα test. Στα παρακατω test ολοι οι ανεμιστηρες του κουτιου λειτουργουν στο 100% των δυνατοτητων τους. Στο HWiNFO64, το οποιο εγκατασταθηκε απο την αρχη, γινοταν Reset Values δευτερολεπτα πριν την εναρξη καθε test. Αρα ο συνολικος χρονος καθε τεστ φαινεται εκει, κατω απο το reset values. Ολοι οι ανεμιστηρες περιγραφονται με το μοντελο τους και ως προς το που ειναι τοποθετημενοι (front, rear, top). Οι front εισαγουν αερα, ολοι οι υπολοιποι εξαγουν αερα. LNA ειναι το Low Noise Adapter της Noctua. Τα test εγιναν στον φυσικο χωρο του PC -το δωματιο μου- οπου το εχω στο Hi-Fi rack μου, παταει σε τζαμι, 28cm αποσταση απο το πατωμα. Τελος, η θερμοκρασια χωρου ηταν απο 26,3 C εως 26,8 C.

Idle

Prime95 Blend test

Prime95 In-place large FFTs

OCCT 30 min

FurMark 13 minutes

Πως σας φαινονται? :)

Σχετικα με το θορυβο: οι Noctua τελικα ειναι εξαιρετικοι ανεμιστηρες στο θεμα θορυβου!! Ολη μερα λειτουργουσε το PC με ολους τους ανεμιστηρες στο full και ο ηχος ηταν απλα...ενας heavy duty ηχος! Συνηθιζοταν και δεν ενοχλουσε, εμενα μαλιστα κατα τη διαρκεια ενος test που ειχα αραξει στο κρεβατι με πηρε και λιγο ο υπνος! Σοβαρα μιλαω! Και φυσικα ουτε σφυριγματα, ουτε τουρμπισματα ουτε τιποτα! Νομιζω μαλιστα οτι...οσο θορυβο εκαναν σημερα οι επτα (7) Noctua του κουτιου μου εκαναν οι τρεις (3) εργοστασιακοι Corsair που ειχε το κουτι! Στο 100% RMP μιλαμε.

Τελειωνοντας, μια απορια: εχω βαλει ενα ανεμιστηρα στο CPU_OPT = optional header. Πειραζει?

Να ειστε καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα εισαι.

Δεν περιμενα παντως να κανουν φασαρια τυπου delta η papst τσιτα γκαζια.

Με (ξανα)θυμισες να βαλω το φαν της πλατης.

Ευχαριστω, να 'σαι καλα :)

Θελω να συμπληρωσω οτι διαφορες στις θερμοκρασιες ειδα, σε σχεση με πριν... Η GPU μου ειναι τωρα γυρω στους 2 -3 C κατω, αυτη τη στιγμη που γραφω, ενω επιασε και -2C απο οτι πριν στο FurMark. Και η CPU επιασε καλυτερες temps. Ωφεληθηκε επισης και το VCORE-1 το οποιο εμενα μονιμα ειναι το πιο ζεστο κομματι του συστηματος μου!

Για να λεμε (λεω) την αληθεια παντως οι Industrial ανεμιστηρες ΔΕΝ ειναι οπως οι απλοι (NF-A14)... Ακομα και σε χαμηλες στροφες, δηλαδη γυρω στις 1000, ε...τους αισθανεσαι (ακουστικα) ετοιμους!! Αλλα βεβαια άλλο max = 1500 και άλλο max = 2000.

Ενα άλλο που ηθελα να πω ειναι οτι, οπως παρατηρησα, ενω πισω φυσαει ΠΟΛΥ απο πανω αισθανεσαι να βγαινει ενα απαλο αερακι... Στα υπολοιπα σημεια του κουτιου οπου εχει γριλιες και περασα το χερι μου, αισθανθηκα και απο κει να βγαινει λιγος αερας. Δεν μπορεσα ομως να ελεγξω το σημαντικοτερο σημειο, το κατω μερος. Σε λιγες μερες που θα εχω τα μεταλλικα κομματια και θα στεκει το κουτι στον αερα θα σας πω.

Αν ξερει καποιος ας μου λυσει την απορια μου, παραπανω. :)

Επαναδιατυπωνω καλυτερα την απορια μου στο spoiler:

Eχω βαλει ενα ανεμιστηρα στο CPU_OPT = optional header. Πειραζει? Τι εννοω:

Ο optional header (CPU_OPT) ειναι μαλλον για push/pull διαταξη ψυκτρας. Παντως, τον cpu fan δεν μπορεις να τον συνδεσεις εκει, σου δινει error. Αυτος πρεπει να μπει στο CPU_FAN header. Οποτε, εγω αναρωτιεμαι: αφου ο CPU_OPT ειναι ουσιαστικα για τον pull fan μιας ψυκτρας, οπως εχω εγω τη δικη μου, μηπως ειναι λαθος που εβαλα τον 120αρη ανεμιστηρα που εχω στην οροφη, εκει??

Βεβαια εγω τον εβαλα εκει διοτι δεν ειχα που αλλου να τον βαλω! Η μοναδικη διαφορετικη λυση ηταν να τον βαλω με Y-Cable, μαζι με τον 140αρη που επισης εχω στην οροφη, στο CHA_FAN2. Εκει ειναι τωρα ο 140αρης μονος του. Δεν ξερω ομως ΑΝ γινεται και ΑΝ επιτρεπεται να βαλεις σε Y-Cable 2 ανεμιστηρες διαφορετικων διαστασεων και στροφων...

Απο οσα εχω κατανοησει μεχρι τωρα:

Η μητρικη μου εχει τελικα τρεις (3) ομαδες ανεμιστηρων:

1) Chassis 1-3

2) Chassis 4

3) CPU + CPU_OPT. ---> γι' αυτο αναρωτιεμαι ΑΝ κανει να μπει εκει ο 120αρης. Παντως τωρα ετσι τον εχω!

Ευχαριστω.

Α....ξεχασα να πω και κατι...που με εχει χαλασει ΠΟΛΥ στο κουτι! :(

Μπροστα, εκει που βιδωνονται οι ανεμιστηρες, εκει που βιδωνουμε τον κατω ανεμιστηρα ΑΝ θυμαμαι καλα, τελος παντων εκει, εχει κατι βιδοτρυπες μεγαλυτερες πολυ απο τις κανονικες! Τεσπα, το καταλαβαινω, θα ειναι μαλλον για ψυγεια, δεν ξερω εγω απο αυτα. Αλλα οι βιδες της Noctua δεν κανουν εκει, το κεφαλακι τους ειναι μικρο και περναει απο μεσα! OK λοιπον βιδωσα με τις βιδες των Corsair ανεμιστηρων. Αλλα αυτο που με χαλαει και με ...ΦΟΒΙΖΕΙ ειναι οτι εχει ενα πολυ ψιλο κομματακι μεταλλο, να κρατησει τη βιδα και τον ανεμιστηρα! :( ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ρε παιδι μου?! :(

Αφου ειπα: αντε να βιδωσω τους ανεμιστηρες (στη συγκεκριμενη θεση) για τελευταια φορα και μετα δεν τους ξανακουμπαω! Αυτο βρε συ δινει την εντυπωση οτι θα κοπει και θα πεσει! :(

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αυτο που παρατήρησες είναι φυσιολογικό , ο πίσω ανεμιστήρας έχει τους ανεμιστήρες της ψύκτρας να τον τροφοδοτούν, ενώ ο πάνω είναι κόντρα στο πλάι.

Για πες ο πάνω είχε από πάνω και το καπάκι του κουτιού (την πάνω γρίλια ?) αν ναι , τοτε ο αέρας του σκορπιζόταν μέχρι να βγει απο αυτήν!

Και μην ξεχνάς και κάτι ακόμα, ο πίσω στην έξοδό του έχει μια γρίλια που παρουσιάζει εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση στην διέλευση του αέρα!

Το σχήμα που έχεις τώρα είναι αυτό?

εμπρός : 2 NF-A14 Industrial PPC 2000 PWM

Πίσω : 1 NF-A14 PWM

Πάνω και προς τα πίσω : 1 NF-A14 PWM με LNA

Πάνω και προς τα εμπρός: 1 NF-S12A FLX με LNA

Αν ναι , χοντρικά υπολογισμένο , πρέπει να έχεις περίπου 45 m^3 / h περίσσεια αέρα. (γύρω στα 26 cfm)

Από ότι είδα η περίσεια αέρα που μπορείς να πετύχεις -ανάλογα με την επιλογή στροφών των δύο πάνω ανεμιστήρων κυμαίνεται από 1,4 μέχρι 109 m^3 / h.

Οπότε ουσιαστικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις! :T:

Βέβαια αυτά είναι λογαριασμοί στο χαρτί και θα αποκλίνουν από την πράξη, αλλά δίνουν μια καλή αίσθηση των δυνατοτήτων.

Καλή συνέχεια λοιπόν και καλά πειράματα!!! :T:

Όσο για το σκαρίφημα της ροής αέρα, ..."ψήνεται " !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αυτο που παρατήρησες είναι φυσιολογικό , ο πίσω ανεμιστήρας έχει τους ανεμιστήρες της ψύκτρας να τον τροφοδοτούν, ενώ ο πάνω είναι κόντρα στο πλάι.

Για πες ο πάνω είχε από πάνω και το καπάκι του κουτιού (την πάνω γρίλια ?) αν ναι , τοτε ο αέρας του σκορπιζόταν μέχρι να βγει απο αυτήν!

Και μην ξεχνάς και κάτι ακόμα, ο πίσω στην έξοδό του έχει μια γρίλια που παρουσιάζει εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση στην διέλευση του αέρα!

Το σχήμα που έχεις τώρα είναι αυτό?

εμπρός : 2 NF-A14 Industrial PPC 2000 PWM

Πίσω : 1 NF-A14 PWM

Πάνω και προς τα πίσω : 1 NF-A14 PWM με LNA

Πάνω και προς τα εμπρός: 1 NF-S12A FLX με LNA

Αν ναι , χοντρικά υπολογισμένο , πρέπει να έχεις περίπου 45 m^3 / h περίσσεια αέρα. (γύρω στα 26 cfm)

Από ότι είδα η περίσεια αέρα που μπορείς να πετύχεις -ανάλογα με την επιλογή στροφών των δύο πάνω ανεμιστήρων κυμαίνεται από 1,4 μέχρι 109 m^3 / h.

Οπότε ουσιαστικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις! :T:

Βέβαια αυτά είναι λογαριασμοί στο χαρτί και θα αποκλίνουν από την πράξη, αλλά δίνουν μια καλή αίσθηση των δυνατοτήτων.

Καλή συνέχεια λοιπόν και καλά πειράματα!!! :T:

Όσο για το σκαρίφημα της ροής αέρα, ..."ψήνεται " !!! :D

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ για τα σχεδια και ολες τις πληροφοριες! Θα βοηθησουν πολλους τα μάλα!

Το fan setup που εχω αυτη τη στιγμη ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις με την διαφορα οτι ο επανω-προς-τα-εμπρος 120αρης ανεμιστηρας μου ειναι ο Noctua NF-S12A PWM. Με LNA το εχω.

Την περισσια αερα, οπως λες , εχω περισσιο ενδιαφερον να την μαθω και να κατανοησω πως ακριβως θα την επιτυγχανω! Διοτι καλα και ωραια τα νουμερα, οπως τα βγαλαμε (εβγαλες) στο 100% λειτουργιας τους αλλα το σημαντικοτερο ειναι τι θα συμβαινει οταν θα εχω πχ. profile Silent οπως τωρα ή ακομα καλυτερα πως ακριβως πρεπει να σεταρω και να ρυθμισω ωστε και να διωχνω τη σκονη και να δροσιζω το PC μου και τα αυτακια μου να προστατευσω (που λεει ο λογος).

Και...ΑΝ τα παραπανω δεν επιτυγχανονται με το..Thermal Radar...ε...ας προταθει και κανενας αξιοπρεπης fan controller ΑΝ ειναι να κανει τη δουλεια! :)

Ευχαριστω :)

ps: ναι απο πανω ειναι κλειστο το κουτι κανονικα. Ολο το κουτι ειναι κλειστο κανονικα και ηταν και καθολη τη διαρκεια των test. Σε πραγματικες συνθηκες δοκιμαζω.

Link to comment
Share on other sites

Α....ξεχασα να πω και κατι...που με εχει χαλασει ΠΟΛΥ στο κουτι!

Μπροστα, εκει που βιδωνονται οι ανεμιστηρες, εκει που βιδωνουμε τον κατω ανεμιστηρα ΑΝ θυμαμαι καλα, τελος παντων εκει, εχει κατι βιδοτρυπες μεγαλυτερες πολυ απο τις κανονικες! Τεσπα, το καταλαβαινω, θα ειναι μαλλον για ψυγεια, δεν ξερω εγω απο αυτα. Αλλα οι βιδες της Noctua δεν κανουν εκει, το κεφαλακι τους ειναι μικρο και περναει απο μεσα! OK λοιπον βιδωσα με τις βιδες των Corsair ανεμιστηρων. Αλλα αυτο που με χαλαει και με ...ΦΟΒΙΖΕΙ ειναι οτι εχει ενα πολυ ψιλο κομματακι μεταλλο, να κρατησει τη βιδα και τον ανεμιστηρα! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ρε παιδι μου?!

Αφου ειπα: αντε να βιδωσω τους ανεμιστηρες (στη συγκεκριμενη θεση) για τελευταια φορα και μετα δεν τους ξανακουμπαω! Αυτο βρε συ δινει την εντυπωση οτι θα κοπει και θα πεσει!

Ιωάννα αυτές μέσα στα κίτρινα κυκλάκια εννοείς;

ashampoo-snap-2014-06-05-23h28m17s-005-11971.png

Αν ναί, δεν έχουν πρόβλημα, απλά είναι oval για να επιτρέπουν κάποιες μικρές μετατοπίσεις που μπορεί να χρειαστούν και το μέταλλο αντέχει πολύ περισσότερο από ότι φαίνεται ! :)

Τους ανεμιστήρες γενικά τους έβαλες με βίδες μεταλλικές , ή με τα Silicone vibration isolators που δίνει η Noctua?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αυτές μέσα στα κίτρινα κυκλάκια εννοείς;

Αν ναί, δεν έχουν πρόβλημα, απλά είναι oval για να επιτρέπουν κάποιες μικρές μετατοπίσεις που μπορεί να χρειαστούν και το μέταλλο αντέχει πολύ περισσότερο από ότι φαίνεται ! :)

Τους ανεμιστήρες γενικά τους έβαλες με βίδες μεταλλικές , ή με τα Silicone vibration isolators που δίνει η Noctua?

Ναι, ναι αυτα εννοω! Στη μια απο τις δυο θεσεις εκει μπροστα εχει αυτα τα oval... Εμενα το ενα μου φαινεται λιγο στραβωμενο απο το βιδωσε-ξεβιδωσε και δεν το εχω κανει και πολλες φορες, ενταξει? Τους ανεμιστηρες τους εβαλα με βιδες διοτι τα isolators της Noctua δεν χωρανε εκει και ο ανεμιστηρας πεφτει! :( Ουτε στις κανονικες (στογγυλες) βιδοτρυπες δεν κανουν... Στο προηγουμενο κουτι μου τα χρησιμοποιουσα κατα κορον, εδω? Ουτε ενα! Πεφτουν! Ολα με βιδες! Noctua βιδες οπου εχει στρογγυλη τρυπα, Corsair βιδες οπου εχει oval τρυπα, διοτι της Noctua-βιδας το κεφαλακι ειναι μικρο!

Αντεχει το μεταλλο?? I hope so! Δεν το ξαναγγιζω παντως!

ps1 : ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΚΙΤΣΑ αλλα ανοιξε λιγο τα χρωματα :)

ps2: παω να δω καμια ταινια και μετα για υπνο :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τους Noctua όπου θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα και να χρησιμοποιήσεις τα στηρίγματα σιλικόνης!

Απλά θα πας σε κάποιο έργαλειάδικο να πάρεις μερικές ροδέλες με τρύπα τόση ώστε να περνάει μέσα το στήριγμα σιλικόνης και να στέκεται σταθερά.

Και μετά θα κάνεις την στήριξη όπως στο σχήμα που ακολουθεί:

ashampoo-snap-2014-06-06-00h01m13s-006-11972.png

Ακόμα και αυτός ο προβληματικός κάτω εμπρός ανεμιστήρας θα κάτσει σωστά, μπορεί να τερματίσει στο κάτω μέρος της οβάλ τρύπας , αλλά δεν θα έχει κανένα θέμα, και φυσικά δεν θα περνάει κραδασμούς στο σασί! ! !

Αν δε, βρεις και πλαστικές ροδέλες, τότε θα κάνεις τέλεια δουλειά.

Πρόσεξε κάτι μόνο , οι ροδέλες να μην είναι πολύ χοντρές!

Καλή ξεκούραση ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τους Noctua όπου θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα και να χρησιμοποιήσεις τα στηρίγματα σιλικόνης!

Απλά θα πας σε κάποιο έργαλειάδικο να πάρεις μερικές ροδέλες με τρύπα τόση ώστε να περνάει μέσα το στήριγμα σιλικόνης και να στέκεται σταθερά.

Και μετά θα κάνεις την στήριξη όπως στο σχήμα που ακολουθεί:

ashampoo-snap-2014-06-06-00h01m13s-006-11972.png

Ακόμα και αυτός ο προβληματικός κάτω εμπρός ανεμιστήρας θα κάτσει σωστά, μπορεί να τερματίσει στο κάτω μέρος της οβάλ τρύπας , αλλά δεν θα έχει κανένα θέμα, και φυσικά δεν θα περνάει κραδασμούς στο σασί! ! !

Αν δε, βρεις και πλαστικές ροδέλες, τότε θα κάνεις τέλεια δουλειά.

Πρόσεξε κάτι μόνο , οι ροδέλες να μην είναι πολύ χοντρές!

Καλή ξεκούραση ! :)

Ευχαριστω πααααρα πολυυυυ! Αυτο ειναι πολυ χρησιμο διοτι

1) εχω φαει τα χερια μου να βιδωνω-ξεβιδωνω

2) οσο παει το μεταλλο λυγιζει...!

3) και ψυχολογικα να το παρεις, καλυτερα τα isolators!

Αλλα σε παρακαλω πολυ δωσε κανενα link, δωσε καμια φωτο απο το Internet, ωστε να καταλαβω κι εγω για τι πραγμα ακριβως μιλας. Με ενδιαφερει αυτο! Δειξε μου καμια φωτο να τις δω αυτες τις ροδελλες!

Ευχαριστω, καληνυχτα :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι στρογγυλό κι επίπεδο με τρυπούλα στη μέση ! :p

http://www.google.gr/search?q=metal+washers&client=firefox-a&hs=nHM&rls=org.mozilla:el:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=COGQU9u3L9TLsASCt4JQ&ved=0CCcQsAQ&biw=1567&bih=672&dpr=1

Υπάρχουν και πλαστικές και υπάρχουν παντού όπου υπάρχουν εργαλεία και βίδες!!! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα :)

Α, αυτα εννοεις? Νομιζω οτι εχω καποια τετοια απο τα προηγουμενο κουτι μου. Θα κοιταξω να δω, εγω στην αρχη νομιζα οτι εννοεις κατι άλλο. Προς το παρων ομως θα το αφησω με τις βιδες, για να μην ξεστηνω και ανοιγω παλι σημερα. Να σημειωσω μονο οτι η Noctua δεν παρεχει τετοια isolators με τους "βιομηχανικους" της ανεμιστηρες. Μονο 4 βιδες δινει οποτε...ισως θεωρει οτι αυτοι πρεπει να βιδωνονται...

Λοιπον σημερα το πρωι που ανοιξα το PC παρατηρησα οτι ο επανω 140αρης μου, header : CHA_FAN2, αυτος με το LNΑ, δεν στροφαρε! Εκανε να ξεκινησει αλλα δεν ξεκινουσε! Μπαινω στο BIOS και τον εδειχνε Ν/Α. Το προφιλ που εχω σε ολα ειναι το Silent και εχει minimum αριθμος στροφων τις 600 σε ολους. Εκανα Load Optimized Defaults και ξεκινησε να δουλευει. Μετα εβαλα το minimum RPM στο 400, γι' αυτον, και παλι δεν στροφαρε. Μετα εθεσα το profile Standard για τους CHA_FANS 1-3, και τωρα λειτουργει.

Ερωτηση: στο Silent γιατι καμια φορα δεν δουλευει αυτος ο ανεμιστηρας? Εχει καποιο προβλημα ο header ή ειναι θεμα ρυθμισεων?

UPDATE: Λοιπον ενταξει! :) Κανονικα λειτουργει ο ανεμιστηρας, απλα το Silent profile τον απενεργοποιει οταν δεν τον χρειαζεται! Συγκεκριμενα, τα εβαλα παλι ολα στο silent, shut down και μετα απο 10 λεπτα εκκινηση. Δεν λειτουργουσε. Τρεχω το Prime95 και μετα απο λιγο πηρε μπροστα! Οποτε ολα καλα! :) :)

Επισης [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ή οποιος άλλος μπορει/θελει: αυτη την απορια μου για το CPU_OPT θελετε βρε παιδια να τη λυσουμε? :) Στο spoiler του μυνηματος #161 το περιγραφω.

Ευχαριστω πολυ! :)

Σημερα θα βαλω το Thermal Radar και θα ξεκινησω να το ρυθμιζω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Καλημερα :)

Α, αυτα εννοεις? Νομιζω οτι εχω καποια τετοια απο τα προηγουμενο κουτι μου. Θα κοιταξω να δω, εγω στην αρχη νομιζα οτι εννοεις κατι άλλο. Προς το παρων ομως θα το αφησω με τις βιδες, για να μην ξεστηνω και ανοιγω παλι σημερα. Να σημειωσω μονο οτι η Noctua δεν παρεχει τετοια isolators με τους "βιομηχανικους" της ανεμιστηρες. Μονο 4 βιδες δινει οποτε...ισως θεωρει οτι αυτοι πρεπει να βιδωνονται...

Λοιπον σημερα το πρωι που ανοιξα το PC παρατηρησα οτι ο επανω 140αρης μου, header : CHA_FAN2, αυτος με το LNΑ, δεν στροφαρε! Εκανε να ξεκινησει αλλα δεν ξεκινουσε! Μπαινω στο BIOS και τον εδειχνε Ν/Α. Το προφιλ που εχω σε ολα ειναι το Silent και εχει minimum αριθμος στροφων τις 600 σε ολους. Εκανα Load Optimized Defaults και ξεκινησε να δουλευει. Μετα εβαλα το minimum RPM στο 400, γι' αυτον, και παλι δεν στροφαρε. Μετα εθεσα το profile Standard για τους CHA_FANS 1-3, και τωρα λειτουργει.

Ερωτηση: στο Silent γιατι καμια φορα δεν δουλευει αυτος ο ανεμιστηρας? Εχει καποιο προβλημα ο header ή ειναι θεμα ρυθμισεων?

Επισης [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ή οποιος άλλος μπορει/θελει: αυτη την απορια μου για το CPU_OPT θελετε βρε παιδια να τη λυσουμε? :) Στο spoiler του μυνηματος #161 το περιγραφω.

Ευχαριστω πολυ! :)

Σημερα θα βαλω το Thermal Radar και θα ξεκινησω να το ρυθμιζω.

Είναι λογικό τώρα που το σκέφτομαι :innocent::) να μην έχουν ελαστικά "βιδάκια" καθώς έχουν:

Integrated Anti-Vibration Pads

Integrated Anti-Vibration Pads made from extra-soft silicone

minimise the transmission of minute vibrations

while maintaining full compatibility with all standard mounting systems

and fan clips used on heatsinks.

Οπότε βίδες με.... ροδέλες μη πάει και "αχρηστη" η ιδέα! ! :hehe:

Για το σταμάτημα του ανεμιστήρα, δεν φταίει το header, είναι λογικό να σταματάει ο ανεμιστήρας σε χαμηλή ρύθμιση στροφών:

pwm-fan-lna-apapter-conflict-01-11973.png

Απλά είναι θέμα ρυθμίσεων, πρέπει να βάλεις ελάχιστο όριο στροφών, λίγο μεγαλύτερο !

Καλή συνέχεια! :T:

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι :)

Εγκατεστησα το Thermal Radar, και μονο αυτο απο την AI Suite II. Το Fan Xpert, αν και αναγνωριζεται και λειτουργει στην μητρικη μου, δεν το βαζω διοτι δεν καταλαβαινω πως τεσταρει τους ανεμιστηρες και αν τους τεσταρει σωστα. Εχω ξανα αναφερθει σε αυτο.

Στο Thermal Radar λοιπον... Τα profiles του (silent, standard, turbo) εχουν τις προκαθορισμενες καμπυλες τους και απλα οι ανεμιστηρες ακολουθουν αυτες. Για παραδειγμα λιγο που ετρεξα το Prime95: In-Place large FFTs στο Silent profile παρατηρησα οτι ζεσταινεται λιγο παραπανω μιας και αργει λιγο να τους φτασει στο max RPM.

Εμενα για βαρια χρηση με ενδιαφερει το User profile. Εκανα ενα παραδειγμα στοχευοντας στο VCORE-1, by far το θερμοτερο κομματι της μητρικης μου. Ο πισω ανεμιστηρας τεθηκε στο 100% λειτουργιας του, δεν επιδεχεται και άλλη ρυθμιση.

Prime95: In-Place Large FFTs 30min. Θερμοκρασια δωματιου: 26C

Νομιζω ειναι καλα. :)

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ευχαριστω και παλι για την αναλυση :) Καταλαβα τι συμβαινει. Θα τον αφησω ετσι, δεν με πειραζει να σβηνει οταν (το συστημα κρινει οτι) δεν χρειαζεται. Δεν καταλαβα ομως γιατι πρεπει να αυξησω το min RPM, αν θελω να μην κλεινει. Μηπως πρεπει να το μειωσω? Sorry, δεν καταλαβαινω την Λογικη, δεν πολυ-ασχοληθηκα κιολας διοτι τωρα ψαχνω άλλα πραγματα.

Φιλε Seafalco, ενα ενδιαφερον και πραγματικα χρησιμο θα ηταν ΑΝ μπορουμε με καποιο τροπο, εστω και κατα προσεγγιση, να βρουμε το m^3 / h (ή το CFM) αναλογως των στροφων του εκαστοτε ανεμιστηρα! Δηλαδη, ξερουμε οτι στο 100% RPM ολων εχουμε αυτα τα Χ νουμερα, οπως εχουν ηδη δοθει. Ποια ειναι ομως τα νουμερα και τι συμβαινει μεσα στο κουτι οταν οι ανεμιστηρες λειτουργουν σε λιγοτερες στροφες?

ΑΝ με καθοδηγουσες λιγο πανω σε αυτο θα μπορουσα μετα να φτιαξω ενα Excel-ακι ωστε να εχω μια εστω και θεωρητικη "υποψια" για το τι παιζεται, σε πραγματικες συνθηκες.

ΑΝ απο την άλλη μερια ολα αυτα προϋποθετουν την υπαρξη πανακριβου εργαστηριακου εξοπλισμου και ιδανικες συνθηκες τοτε sorry για την ανοητη ερωτηση.

Να ειστε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, το θέμα τα σπάει...τόσα σκίτσα μαζεμένα και τόσο ψάξιμο έχω καιρό να δώ...:T:

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION], πολλοί μπορεί να διαβάζουν το θέμα λόγω ενδιαφέροντος που έχει, λίγοι μπορέι να έχουν δοκιμάσει τo σοφτ της ASUS λόγω του ότι δεν έχουν τις απαιτήσεις που έχεις εσύ από τους ανεμιστήρες σου.

Εγώ έχω για παράδειγμα την Formula-Z και δοκίμασα λίγο καιρό τη σουίτα της ASUS μέχρι που με εκνεύρισε και την έβγαλα...

...10-15 services χωρίς λόγο και τα alarms για χαμηλές στροφές να βαρανε διαρκώς...

Από την άλλη, καλά κάνεις και το ψάχνεις, μιας και έχει τη δυνατότητα ρύθμισης η μητρική σου και την πλήρωσες γιαυτό...

Τόσο fine-tuning δύσκολα θα βρείς να έχει κάνει κάποιος, ίσως το μόνο και καλύτερο άτομο να σου απαντήσει και να σε κατατοπίσει, το κάνει ήδη....

BTW, [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], άριστα σκιτσα, απαντήσεις ,ανάλυση...πραγματικά τιμή μου που γράφουμε στο ίδιο φόρουμ...:worship:

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ με ενδιαφέρον...

P.S. : [MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] 1)καλό θα είναι να κάνεις Bios Update μέσω της επιλογής του BIOS και όχι μέσα από Windows, μειώνεις τις πιθανότητες badflash ( το διάβασα σε κάποιο από τα post σου γιαυτό το επισημαίνω)

2) ΑΜD Ahci Driver> ΜSAhci και μπορείς να κουμπώνεις απευθείας το .inf από device manager, δεν χρειάζεται να τρέχεις το installer.

3) Χρήσιμες πληροφορίες για το πώς λειτουργεί και πως σετάρεις το Fan Xpert έχει το ROG site της ASUS ( αναφέρεται ίσως σε άλλη έκδοση από αυτή που έχεις, αλλά δίνει μια γενική εικόνα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.