Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Οπως φαινεται και στα σχηματα του μυνηματος #86 οι δυο "βιομηχανικοι" 140αρηδες θα μπουν μπροστα.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ανεβασα το κουτι μερικες θεσεις επανω, στο rack. Τωρα εχει μια αποσταση 28 cm απο το πατωμα, αν θυμαμαι καλα...

Δυστυχως ΔΕΝ φτανει να πατησει στο μεταλλικο πλαισιο χωρις τζαμι. Θα κοιταξω να προμηθευτω 2 μεταλλικες λαμες καταλληλου πλατους και μηκους οσο και το τζαμι. Αν εχεις να προτεινεις κατι, ευχαριστω :)

Παιδια, ενα άλλο θεμα τωρα...

Με ποιο τροπο μπορω να ελεγξω την λειτουργια του ASMedia USB & Storage Controller της μητρικης μου?? Τι test & benchmarks μπορω να τρεξω, να μου πειτε και εσεις μετα τη γνωμη σας? Κατι μου λεει οτι ο Eltron που χρησιμοποιει η Gigabyte και ειχα στην προηγουμενη μητρικη ειναι καλυτερος απο αυτον... Νομιζω οτι εχω σχετικα χαμηλες ταχυτητες USB 3.0 ...

Ο ASMedia USB 3.0 controller. Του εχω κανει και driver update και firmware update απο εδω.

Και ο ASMedia Storage controller. Ειναι μαλλον (και) για το e-sata. Του εχω κανει μονο driver update απο το παραπανω site.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

γιατι πηρες νεους 140αριδες για μπροστα , με την προυποθεση να τους κανεις πατεντα , την στιγμη που θα μπορουσες να βαλεις 3 120αριδες και να μην πειραξεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Με τι δοκιμασες και ειδες οτι εχεις χαμηλες ταχυτητες?

Η σε φαινεται "οπτικα" = βλεποντας να γινεται αντιγραφη και μετρωντας το

χρονο τρωγοντας κερασια.

Οριστε τι ταχυτητα εχω οταν πριν λιγο αντιγραψα ενα φακελο 3.07GB απο τον SSD σε ενα Transcend 32GB usb stick.

Μικρη δεν ειναι η ταχυτητα αυτη? Δεν ξερω γι΄αυτο ρωταω. Με ποιο / ποια προγραμματα μπορω να μετρησω?

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μικρη.

Πχ σε 32αρι corsair απο τον μηχανικο ειχα αυτο.

[ATTACH]62377[/ATTACH]

Το στικ ειναι fat32 μηπως?

Το φορμαρα σε NTFS τωρα μολις και ξαναεκανα copy και βγαζει την ιδια χαμηλη ταχυτητα.

Δωσε κανα προγραμμα να τρεξω κανα bench, please

Μαλλον ο κωλο-ASMedia φταιει

:(

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/metriseis-se-usb-flash-drives-91919.html

Κατευθειαν πανω στην μητρικη η σε hub,προεκταση usb καλωδιου,front panel κουτιου?

Το πρωτο screenshot ειναι με το φλασακι στο front panel του κουτιου (θεση USB 3.0)

Το εβαλα και πισω, φυσικα σε USB 3.0 θυρα και εβγαλε την ιδια ταχυτητα στην αντιγραφη του ιδιου αρχειου: γυρω στα 16-17ΜΒ/sec, μετα απο λιγη ωρα.

Επισης εκανα το bench με το στικακι πισω (rear panel)

USB 3.0 , 32GB Transcend ειναι το στικακι μου.

Τι λετε να φταιει?

edit: εκανα το bench και με τον (εναν) εξωτερικο σκληρο μου (Western Digital 1002FAEX 1TB Caviar BLack), ο οποιος ειναι σε ICYBOX και με καλο καλωδιο USB 3.0

αποτελεσματα

Πως τα βλεπετε ρε παιδια?

Και τι μπορω να κανω??

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Οπως φαινεται και στα σχηματα του μυνηματος #86 οι δυο "βιομηχανικοι" 140αρηδες θα μπουν μπροστα.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ανεβασα το κουτι μερικες θεσεις επανω, στο rack. Τωρα εχει μια αποσταση 28 cm απο το πατωμα, αν θυμαμαι καλα...

Δυστυχως ΔΕΝ φτανει να πατησει στο μεταλλικο πλαισιο χωρις τζαμι. Θα κοιταξω να προμηθευτω 2 μεταλλικες λαμες καταλληλου πλατους και μηκους οσο και το τζαμι. Αν εχεις να προτεινεις κατι, ευχαριστω :)

Παιδια, ενα άλλο θεμα τωρα...

Με ποιο τροπο μπορω να ελεγξω την λειτουργια του ASMedia USB & Storage Controller της μητρικης μου?? Τι test & benchmarks μπορω να τρεξω, να μου πειτε και εσεις μετα τη γνωμη σας? Κατι μου λεει οτι ο Eltron που χρησιμοποιει η Gigabyte και ειχα στην προηγουμενη μητρικη ειναι καλυτερος απο αυτον... Νομιζω οτι εχω σχετικα χαμηλες ταχυτητες USB 3.0 ...

Ο ASMedia USB 3.0 controller. Του εχω κανει και driver update και firmware update απο εδω.

Και ο ASMedia Storage controller. Ειναι μαλλον (και) για το e-sata. Του εχω κανει μονο driver update απο το παραπανω site.

Ιωάννα επειδή δε μου πολυ-λέει το ζήτημα με τις λάμες κλπ , θα είναι ασθητικά ίσως λίγο άκυρο, για κύτα μια ιδέα :

ashampoo-snap-2014-06-02-22h42m20s-004-11948.png

Αντικαθιστάς το τζάμι με ένα παχύτερο (για αντοχή) στο οποίο έχει αφαιρεθεί το κεντρικό τμήμα.

Από κόστος δεν ξέρω τι παίζει βέβαια , ούτε αν καν μπορεί ταιριάξει αυτή η λύση στις διαστάσεις που έχεις στο rack, αλλά .... εσύ ξέρεις και κρίνεις! :)

Όσο για το άλλο ζήτημα που είπες, έτσι σαν μέτρο σύγκρισης μερικές φώτο από απλή αντιγραφή φωτογραφιών και ταινίας.

ashampoo-snap-2014-06-02-22h55m33s-005-11949.pngashampoo-snap-2014-06-02-22h56m15s-006-11950.png

ashampoo-snap-2014-06-02-22h57m59s-007-11951.pngashampoo-snap-2014-06-02-22h58m22s-008-11952.png

Το "σύστημά" μου βέβαια είναι πολύ ....... compact ( HP Pavilion dv7 ) :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Σ' εχασα...

1) Δεν καταλαβα αυτο το σχεδιαγραμμα σου. Μαλλον ομως θα παω σε λαμες διοτι ετσι κι αλλιως δεν θα φαινονται. Θα δεις οταν θα βαλω φωτο (οταν θα στησω τους fans).

2) Στο φλεγον ζητημα για τωρα: τι λειτουργικο εχεις?! Δηλαδη η ταχυτητα σου ειναι απο 5,50 μεχρι 20 ΜΒ/sec?

Μπερδευτηκα... Θα βαλω τον official της ASMedia απο το site της ASUS και επανερχομαι.

Μηπως μπορεις να τρεξεις και εσυ ενα bench?

τσ..τσ..τσ! YIFY?!

:p Αμα ειναι YIFY βαλε XBMC ή Popcorn time, my Christian! (Χριστιανε μου!)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα δείχνει το ράφι όπως θα το έβλεπες από κάτω , το τζάμι έχει ένα κενό στο κέντρο του (λευκή περιοχή) και πάνω από αυτό το κενό, "κάθεται" το PC.

Αν δεν φαίνονται οι λάμες , οκ καλό θα είναι και έτσι ! :T:

Το λειτουργικό είναι WIN7 Home και ο file manager το Directory Opus.

Όσο για bench ... τρία διαδοχικά περάσματα:

ashampoo-snap-2014-06-02-23h49m05s-009-11953.pngashampoo-snap-2014-06-02-23h57m44s-010-11954.pngashampoo-snap-2014-06-03-00h05m29s-011-11955.png

για πες....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο device manager δίνει >>>>

ashampoo-snap-2014-06-03-09h13m50s-001-11958.png

Ιωάννα έκανα μια δοκιμή και με ένα στικάκι της Trancend 8GB USB 2 , αρχικά σε πόρτα USB 2 (αριστερή φώτο) και μετά στην θύρα USB 3 (δεξιά φώτο) που έκανα τα προηγούμενα test.

transcendusb2-onusb2port-01-11956.pngtranscendusb2-onusb3port-01-11957.png

Δες τα αποτελέσματα , θυμίζουν αρκετά τα δικά σου σε σημείο να σκέφτομαι, μήπως ο controller σου, δεν αναγνωρίζει - τουλάχιστον μερικώς (!!)- το στικάκι σαν USB 3 !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ευχαριστω για τις μετρησεις που εκανες! :) Να εισαι καλα!

Η δικη μου μετρηση στο USB stick μου, συνδεμενο στην πισω USB 3.0 θυρα, μου δινει αυτα τα αποτελεσματα, οπως τα ξαναεδειξα σε προηγουμενο μυνημα.

Τωρα εχω δουλεια αλλά σε κανα διωρο θα ασχοληθω με το θεμα. Ειναι σημαντικο για μενα, οχι τοσο λογω του usb stick αλλα λογω του οτι ο εξωτερικος σκληρος μου ειναι συνδεμενος σε usb 3.0 θυρα. Εβαλα bench και απο αυτον.

ΝΟΜΙΖΩ, χωρις να ειμαι σιγουρη ακομη, οτι ο ASMedia USB controller ειναι ολιγον για τα μπαζα ή τελος παντων ο Eltron ηταν καλυτερος.

Επιστρεφοντας απο τις δουλειες μου θα απεγκαταστησω εντελως τον usb driver και θα επανεγκαταστησω αυτον που δινεται απο το site της ASUS, της μητρικης μου. Παρομοια θα πραξω και με τον storage controller ο οποιος ελεγχει τις e-sata θυρες. Μετα θα κανω καποιες μετρησεις και αντιγραφες. Θα προσπαθησω και με e-sata. Με ενδιαφερει πολυ (φυσικα) η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων απο και προς τον εξωτερικο σκληρο μου. To στικακι δεν το πολυ-χρησιμοποιω. Βεβαια θελω στο PC μου ολα να λειτουργουν οπως πρεπει! ΑΝ λοιπον η ASMedia ειναι απλα για τα μπαζα, τοτε OK, there's not much I can do... ΑΝ ομως κατι διορθωνεται θελω να το διορθωσω.

Ευχαριστω.

ps: μηπως ξερετε απο που μπορω να δω το firmware τοσο του USB οσο και του Storage controller? (εχω και το AIDA64 Extreme)

Γεια και παλι..

Για το στικακι μου και τις ταχυτητες του... Με μια λεξη: μεχρι τοσο παει - δεν παει παραπανω, αν καταλαβαινω καλα απο αυτα που βλεπω εδω.

Με περισσοτερες λεξεις, στο spoiler

1) Real world test

From my SSD to my USB stick (front panel)

289 mp3s = 2,68GB --->2:58 sec

videos: 185 files, 69 folders = 3.07GB --> 3:17 sec

Διαφορα αρχεια: 1603 files, 34 folders = 4.95GB ---> 6:39 sec

NTFS, Allocation unit size 4096 bytes

Οι αντιγραφες εγιναν η μια μετα την άλλη, αφου πρωτα αδειαζα το stick. Εγιναν με τον official USB driver που δινει η ASUS. Ο προηγουμενος εγινε uninstall με το Revo Uninstaller Pro. CrystalDiskMark με τον official usb driver. Οπως βλεπετε οι διαφορες του με τον προηγουμενο που ειχα ειναι μηδαμινες. Θα ξαναβαλω τον προηγουμενο.

Ευτυχως, σπανιοτατα χρησιμοποιω USB stick. Οταν θα μου χρειαστει θα αγορασω καινουργιο.

Συμπερασμα: ο USB controller λειτουργει κανονικα. Συμφωνειτε?

ps: η εφαρμογη USB 3.0 Boost που ερχεται μαζι με την AI Suite της μητρικης, σε εμενα τουλαχιστον, δεν κανει απολυτως τιποτα. Θα φυγει.

Επανερχομαι και για τον εξωτερικο σκληρο.

Λοιπον αυτα ειναι τα τελικα που εχω για τον εξωτερικο σκληρο μου. Ειναι με e-sata. Ο ASMedia Sata controller φοραει τον τελευταιο driver αλλα firmware update δεν καταφερα να κανω! :( Στο USB controller εγινε κανονικα, στον sata δεν ηξερα πως να το κανω, ειχε εκει ενα AHCI.bat και ενα IDE.bat, τελος παντων, δεν τα ετρεξα, μην ψαχνομαι και βραδυατικα... By the way, απο εκει μπορεσα να δω και τι firmware φοραει, τουλαχιστον ο usb. Το update εγινε απο DOS usb stick.

Αυτα για τους ASMedia controllers. Αν θελει κανεις να σχολιασει την ταχυτητα του εξωτερικου σκληρου παρακαλω να το κανει. ΙΣΩΣ ξανασχοληθω με αυτο το θεμα οταν θα εχω τελειωσει με ολα τα υπολοιπα.

:)

Καλημερα :)

Λοιπον, καταφερα και εβαλα και το Fan Xpert! :)

Συγκεκριμενα, κατεβασα το AI Suite μιας άλλης AM3+ μητρικης, της CROSSHAIR V FORMULA-Z οπου υπαρχει το Fan Xpert V1.01.15, και μετα αντεγραψα τον φακελο του στην δικη μου AI Suite και εγκατεστησα. Το αποτελεσμα ειναι οτι φαινονται και τρεχουν και τα δυο!

Φαινεται να λειτουργουν κανονικα στο λιγο που προλαβα να τα τεσταρω. Καταρχην τα readings τους -RPM + temps- ειναι κανονικα, συμφωνουν μεταξυ τους, αλλα και με το HWiNFO64. Επισης, οταν σεταρω κατι στο ενα φαινεται/περναει και στο άλλο, οπως και στο BIOS. Δηλαδη, αν ορισω πχ τον CPU fan στο profile Silent, στο Thermal Radar, το ιδιο οριζεται και στο Fan Xpert, και αντιστροφως. Το ιδιο ισχυει και με το User profile.

Τεσταρα και τους ανεμιστηρες!! Αυτος ηταν και ο λογος που ηθελα το Fan Xpert. Τον μεν CPU fan μου τον τεσταρε κανονικα. Τους υπολοιπους ανεμιστηρες του κουτιου ομως δεν μου τους τεσταρε κανονικα... Συγκεκριμενα, εκτος του CPU fan μου δειχνει αλλους δυο Chassis fan, οπως φαινεται στο screenshot. Αυτους δεν τους μετραει/τεσταρει κανονικα. Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι συμβαινει αυτο αλλα υποψιαζομαι οτι, επειδη η μητρικη μου χειριζεται τους ανεμιστηρες του κουτιου (chassis fan 1 - 4), ως δυο σετ, ως δυο ομαδες, γι' αυτο μου δειχνει και μενα μονο δυο επιλογες. Οι ομαδες ειναι:

α) CHA_Fan [1 - 3]

β) CHA_Fan 4.

Εμ, οποιος θελει ξεχωριστο ελεγχο ανα ανεμιστηρα ας αγορασει fan controller ;)

Θα το εκτιμουσα πολυ αν με διαφωτιζε καποιος λιγο παραπανω :)

Αυριο μαλλον παραλαμβανω και τους βιομηχανικους!! :)

Και οταν θα στησω θα βγουν ολοι απο τα headers και θα γινει Clear CMOS.

Να ειστε καλα! :)

....

Επισης, μηπως ξερεις τι δειχνουν οι Temp7 και Temp8?

.....

Δυστυχως, ουτε ο ιδιος ο δημιουργος του HWiNFO δεν ξερει...Τελος παντων. Ισως προσπαθησω στην ASUS.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Περιμενοντας τους καινουργιους μου ανεμιστηρες, οι οποιοι επιβεβαιωμενα φτανουν αυριο το μεσημερι, να πω οτι θα ακολουθησω το setup που συζητηθηκε στο μυνημα #90, βασει του οποιου θεωρητικα θα εχω ενα πλεονασμα + 26,1 m³/h να εξερχεται απο το κουτι κρατοντας την σκονη εξω. Αυτα, στο 100% RPM ολων (των ανεμιστηρων).

Μια βοηθεια να ρυθμισω το thermal radar / Fan Xpert, αναλογως, χρειαζομαι και...αγαπητε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] μια ΜΕΓΑΛΗ χαρη θα ηθελα να σου ζητησω!! :)

ΜΗΠΩΣ γινεται μωρε να μου φτιαξεις ενα απο εκεινα τα ΥΠΕΡΟΧΑ σχεδιαγραμματα σου στο οποιο να απεικονιζονται πια οι πραγματικοι fan του κουτιου μου, και σχηματικα/θεωρητικα το airflow τους? :) :) Να το εχω για Reference!! Γινεται? Αν ναι, πες μου να σου γραψω τους fans αναλυτικα και με specs αν θες!

Ευχαριστω πολυ! :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
4 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! ! !

Μετά από τέτοια εισαγωγή (!) θα σου έφτιαχνα ένα "ΥΠΕΡΟΧΟ Reference!! airflow diagram" .....

και καρδιά από πέτρα να είχα! :D

Και τώρα, χωρίς πλάκα: Ιωάννα, χαρά μου θα είναι ρε 'συ, να φανώ χρήσιμος! :)

Πες το πλήθος και τις προδιαγραφές των ανεμιστήρων, και θα το έχεις το διάγραμμά σου! :)

Καλή συνέχεια, εγώ πάω να ξύσω τα μολύβια μου! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]!! Εισαι αρχηγος! :)

Οριστε λοιπον το fan setup μου:

Front fans (intake): 2 X Noctua NF-A14 industrialPPC - 2000 PWM

Airflow: 182,5 m³/h (ο καθενας)

Static Pressure: 4,18 mm H2O (ο καθενας)

Rear fan (exhaust): 1 X Noctua NF-A14 PWM

Airflow: 140,2 m³/h

Static Pressure: 2,08 mm H2O

Top Fans (exhaust):

1 X Noctua NF-A14 PWM (LNA)

Airflow with L.N.A. : 115,5 m³/h

Static Pressure with L.N.A. : 1,51 mm H2O

+

1 X Noctua NF-S12A FLX (3-pin) (LNA)

Airflow with L.N.A. : 83,2 m³/h

Static Pressure with L.N.A. : 0,73 mm H2O

Αυτοι νομιζω οτι ειναι !

edit: The total chassis fan header power circuit is usually rated at about 7amps or 84watts. [source]

Τελος, αν εχεις κανενα βυσμα στο thelab μεσολαβησε μπας και μου ξεκαθαρισει καποιος: το Fan Xpert χειριζεται και αυτο τους chassis fans ανα ομαδες, οπως το Thermal Radar? Σε δυο και μονο δυο ομαδες (sets) τους βλεπει? Και οταν τεσταρει αυτο που αποκαλει "chassis fan" εννοει την ομαδα, το set, των τριων ανεμιστηρων και ...βγαζει τι?! Μεσο ορο...απο τους τρεις!? Εχω ΦΑΕΙ το internet και ΔΕΝ μπορω να βρω πληροφοριες...!

Sorry για τα bold, αλλα στο site της ASUS βλεπω οτι το Fan Xpert V1.01.15 που εχω και 'γω, παρεχεται με τις εξης AM3+ μητρικες: M5A99FX PRO R2.0, M5A99X EVO R2.0, M5A97 EVO R2.0, M5A97 LE R2.0, M5A97 R2.0 και CROSSHAIR V FORMULA-Z!! Δεν υπαρχει κανεις που να το δουλευει?!

Να εισαι καλα! :) :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]!! Εισαι αρχηγος! :)

Οριστε λοιπον το fan setup μου:

Front fans (intake): 2 X Noctua NF-A14 industrialPPC - 2000 PWM

Airflow: 182,5 m³/h (ο καθενας)

Static Pressure: 4,18 mm H2O (ο καθενας)

Rear fan (exhaust): 1 X Noctua NF-A14 PWM

Airflow: 140,2 m³/h

Static Pressure: 2,08 mm H2O

Top Fans (exhaust):

1 X Noctua NF-A14 PWM (LNA)

Airflow with L.N.A. : 115,5 m³/h

Static Pressure with L.N.A. : 1,51 mm H2O

+

1 X Noctua NF-S12A FLX (3-pin) (LNA)

Airflow with L.N.A. : 83,2 m³/h

Static Pressure with L.N.A. : 0,73 mm H2O

Αυτοι νομιζω οτι ειναι !

Τελος, αν εχεις κανενα βυσμα στο thelab μεσολαβησε μπας και μου ξεκαθαρισει καποιος: το Fan Xpert χειριζεται και αυτο τους chassis fans ανα ομαδες? Σε δυο και μονο δυο ομαδες (sets) τους βλεπει? Και οταν τεσταρει τον chassis fan εννοει την ομαδα, το set, των τριων και ...βγαζει τι?! Μεσο ορο...!? Εχω ΦΑΕΙ το internet και ΔΕΝ μπορω να βρω πληροφοριες...!

Να εισαι καλα! :) :)

Ωραία! :T:

Θα το προχωρήσω με την πρώτη ευκαιρία!

Και κοίτα να μην "αγχώνεσαι", Ιωάννα, δεν υπάρχει θέμα "βύσματος" βρε συ( :p), απλά είναι θέμα χρόνου, δεν χρειάζεται να "κινηθούν νήματα" :), αν ξέρει κάποιος θα το πεί! :yes2:

Κι εγώ -είδες- δυο μέρες γινόταν mention, αλλά εγώ.....στο "κόσμο μου" :look:, δεν το πήρα χαμπάρι!

Κάνε λίγο υπομονή! :)

Να είμαστε όλοι καλά και ....

Θάρρος, καρδιά και...πλάτη φαρδιά..............θα μας χρειαστεί! :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.