Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Ισως ειναι το turbo core, δοκιμασε να το θεσεις disabled.

Εγω το αφηνω τουλαχιτον μιση ωρα για να κανει 2 FFT.

Αστα να πανε... :(

Μετα απο περιπου 28 λεπτα Small FFTs μου εδωσε αυτο:

FATAL ERROR: Final result was 1107946B, expected: 3EA979F3.

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

Παραιτουμαι :( :(

Μια ερωτηση μονο! Επεξεργαστης??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο 8350 νομίζω turbo boost έχει 4,2...στο screenshot που έδωσες, αυτό με τα 28 λεπτά, εκεί που λέει για τον 8350 γράφει cpu 0 package και στο maximum είναι 96.4 βαθμοί.

Εαν αυτό δηλώνει την θερμοκρασία του 8350 είναι πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ο 8350 νομίζω turbo boost έχει 4,2...στο screenshot που έδωσες, αυτό με τα 28 λεπτά, εκεί που λέει για τον 8350 γράφει cpu 0 package και στο maximum είναι 96.4 βαθμοί.

Εαν αυτό δηλώνει την θερμοκρασία του 8350 είναι πάρα πολύ...

Μαλλον πως βρηκα τι φταιει!! :) ΝΟΜΙΖΩ δηλαδη...θα κανω μερικα τεστ ακομα να δω, και θα ποσταρω αργοτερα.

Αυτη την ενδειξη θερμοκρασιας δεν την ειχα παρατηρησει!! Πρωτη φορα βλεπω τετοιο νουμερο και νομιζω οτι σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σωστο! Εχω ξανατρεξει prime torture tests, πχ. οταν αγορασα την ψυκτρα μου, και ποτε μα ποτε δεν εχω δει τετοιο νουμερο. Επισης, νομιζω οτι η πραγματικη ενδειξη της θερμοκρασιας του 8350, στο HWiNFO64 απεικονιζεται, στην περιπτωση μου, απο το CPU του ITE IT8721F sensor. To CPU 0 package reading ειναι μαλλον λαθος... Πχ. εμενα τωρα μου δειχνει 18.4C ! Πως ειναι δυνατον αυτο με θερμοκρασια δωματιου σχεδον 26C ?!

Παντως, το προβλημα μαλλον το βρηκα και το διορθωσα!! :) Μια επιβαιβεωση χρειαζομαι, τρεχοντας ακομα καποια τεστς και μετα θα ποσταρω τι ηταν :)

Ευχαριστω φιλε που συμμετεχεις στο θεμα! Να εισαι καλα! :)

Δεν ξερω γιατι κανενας άλλος δεν εχει πει τιποτα μεχρι τωρα (εκτος απο τον φιλο AMDακιας)

Laterz.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πως βρηκα τι φταιει!! :) ΝΟΜΙΖΩ δηλαδη...θα κανω μερικα τεστ ακομα να δω, και θα ποσταρω αργοτερα.

Αυτη την ενδειξη θερμοκρασιας δεν την ειχα παρατηρησει!! Πρωτη φορα βλεπω τετοιο νουμερο και νομιζω οτι σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σωστο! Εχω ξανατρεξει prime torture tests, πχ. οταν αγορασα την ψυκτρα μου, και ποτε μα ποτε δεν εχω δει τετοιο νουμερο. Επισης, νομιζω οτι η πραγματικη ενδειξη της θερμοκρασιας του 8350, στο HWiNFO64 απεικονιζεται, στην περιπτωση μου, απο το CPU του ITE IT8721F sensor. To CPU 0 package reading ειναι μαλλον λαθος... Πχ. εμενα τωρα μου δειχνει 18.4C ! Πως ειναι δυνατον αυτο με θερμοκρασια δωματιου σχεδον 26C ?!

Παντως, το προβλημα μαλλον το βρηκα και το διορθωσα!! :) Μια επιβαιβεωση χρειαζομαι, τρεχοντας ακομα καποια τεστς και μετα θα ποσταρω τι ηταν :)

Ευχαριστω φιλε που συμμετεχεις στο θεμα! Να εισαι καλα! :)

Δεν ξερω γιατι κανενας άλλος δεν εχει πει τιποτα μεχρι τωρα (εκτος απο τον φιλο AMDακιας)

Laterz.. :)

Για δοκιμασε και με τo HWmonitor να δεις τι τιμες λεει. Αν λεει τις ιδιες ισως να εχεις προβληματικο σενσορα. Ας πει καποιος με τον ιδιο επεξεργαστη στο φορουμ τι τιμες βλεπει στις θερμοκρασιες.

Μπορεις αν θες να ξεκινησεις καινουριο θεμα εδω, για να εχεις μεγαλυτερη ανταποκριση.

Επισης, αν τελικα δε βρεις λυση δοκιμασε ενα Clear CMOS για να κανεις ρεσετ το BIOS ή κοιτα μηπως πρεπει να κανεις κανα BIOS update.

Edit: απ οτι ειδα εχεις τη καινουρια beta εκδοση του HWiNFO64, ισως φταιει και αυτο...

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πως βρηκα τι φταιει!! :) ΝΟΜΙΖΩ δηλαδη...θα κανω μερικα τεστ ακομα να δω, και θα ποσταρω αργοτερα.

Αυτη την ενδειξη θερμοκρασιας δεν την ειχα παρατηρησει!! Πρωτη φορα βλεπω τετοιο νουμερο και νομιζω οτι σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σωστο! Εχω ξανατρεξει prime torture tests, πχ. οταν αγορασα την ψυκτρα μου, και ποτε μα ποτε δεν εχω δει τετοιο νουμερο. Επισης, νομιζω οτι η πραγματικη ενδειξη της θερμοκρασιας του 8350, στο HWiNFO64 απεικονιζεται, στην περιπτωση μου, απο το CPU του ITE IT8721F sensor. To CPU 0 package reading ειναι μαλλον λαθος... Πχ. εμενα τωρα μου δειχνει 18.4C ! Πως ειναι δυνατον αυτο με θερμοκρασια δωματιου σχεδον 26C ?!

Παντως, το προβλημα μαλλον το βρηκα και το διορθωσα!! :) Μια επιβαιβεωση χρειαζομαι, τρεχοντας ακομα καποια τεστς και μετα θα ποσταρω τι ηταν :)

Ευχαριστω φιλε που συμμετεχεις στο θεμα! Να εισαι καλα! :)

Δεν ξερω γιατι κανενας άλλος δεν εχει πει τιποτα μεχρι τωρα (εκτος απο τον φιλο AMDακιας)

Laterz.. :)

Βασικα εγω θα σε προτεινα να μην προσεχεις/βασιζεσε σε τετοια προγραμματα μετρησης θερμοκρασιας.

Εμενα μετα απο gaming με ελεγε 12~13 βαθμους οταν το lcd της GD80 με δειχνε

47.

Υποψιν εχω την γερασμενη mugen 2 με 2 φαν της ιδιας εταιρειας και φαν στην πλατη γιοκ (βαριεμαι να βαλω:p)

σε ενα HAF XB.

Εσυ με την καλυτερη noctua και καλυτερη ροη αερα μην φανταζεσε οτι θα δεις εξωφρενικα νουμερα.

Aν οντως ειχες τετοιες τιμες θα ειχες ενα καρα- unstable συστημα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας :)

Το προβλημα λυθηκε!! :) :)

Αυτο αποδυκνειεται απο τα τρια παρακατω test:

1) Prime95 Blend Test, 1:13 minutes

2) Prime95 In Place Large FFTs test, 60 minutes

3) Prime95 Small FFTs test, 60 minutes

κοιτατε τη στηλη Maximum

Θερμοκρασια χωρου : 26 C

To PC τα πηγε τελεια και οπως μπορειτε να δειτε ειχε και καλυτερες θερμοκρασιες! :)

Το προβλημα ηταν οτι ενω ειχα κανει BIOS update αμεσως μετα την εγκατασταση ειχα παραμελησει να κανω load optimized defaults στο BIOS με αποτελεσμα η μητρικη να μην ξερει τι κανει / να μην ξερει τι της γινεται!... Στην προηγουμενη μητρικη μου ποτε δεν εκανα load optimized defaults, απλα εθετα χειροκινητα τα settings που ηθελα στο BIOS. Στην SABERTOOTH ομως, οπως διαβασα, πρεπει να γινει διοτι αλλιως λεει δεν το παιρνει σωστα το BIOS...!

Τελος παντων, μολις εκανα load optimized defaults ετρεξα τα παραπανω test με τα πολυ καλα αποτελεσματα που βλεπετε και φυσικα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ERROR of any kind! Μου εθεσε την συχνοτητα στα 4GHZ και τους ανεμιστηρες του κουτιου (case fans) σε πληρη λειτουργια (απενεργοποιοντας το Q-Fan Control (chassis)), οι CPU fans παρεμειναν ρυθμιζομενοι απο το BIOS. Με αυτα τα settings ετρεξα τα τρια παραπανω test, και ορθως! Διοτι σε stress tests πρεπει τουλαχιστον οι ανεμιστηρες του κουτιου να δουλευουν στο maximum και ετσι θα τους ρυθμισω και εγω οταν θα παιξω με το thermal radar. Συμπερασμα λοιπον: ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ PC MOY!! :) :) :) Ευτυχως διοτι μου εφυγε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΡΟΣ...

Μια ερωτηση εχω να κανω τωρα, και προσεξτε διοτι μπορει να ακουστει σαν τεραστια βλακεια....! Εγω ομως θα το ρωτησω διοτι το εχω πραγματικα απορια:

- Τους επισημους drivers της μητρικης μου, για Windows 7 64bit, πρεπει απαραιτητως να τους εγκαταστησω??

Προσεξτε να δειτε...

Στο επισημο site το αρχειο των chipset drivers (Win7 64bit) ειναι.... 922.57 ΜΒ!! Εγω το ειχα κατεβασει απο πριν καν να ερθει η μητρικη! Παω λοιπον να το εγκαταστησω και...βγαινει ο κοπανος! (ο AMD CATALYST INSTALL MANAGER). ΕΙχα φαει τεραστιο μανικι να τον απεγκαταστησω απο το προηγουμενο setup! Nevermind λεω, παταω Next, κανει ενα scan και μου προτεινει Express installation. Παταω Custom να δω τι θα μου χωσει (στο συστημα, ε?) το ερμο και βλεπω τεσσερα :

- AMD CATALYST INSTALL MANAGER (ουστ ερμο!)

- AMD APP SDK RUNTIME (τι εισαι 'συ μωρε?!)

- AMD SATA AHCI DRIVER (προτιμω τους MSAHCI, σε πειραζει γιατρε μου??!!) (δε δαγκωνα τη γλωσσα μου... δες παρακατω μυνημα)

- AMD USB FILTER DRIVER (ναι ε? και το ASMEDIA της ASUS που κατεβασα ηδη?!)

Οποτε ρωτω: Am I missing something here?! ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταστησω το πακετο αυτο?? Really-really-deeply sorry IF I've got it all wrong....! Αλλά ΠΡΕΠΕΙ?! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εγκαθιστα? Αυτα τα τεσσερα που φαινονται ή και κατι άλλο?!

Σημειωστε οτι τους official USB και LAN drivers φυσικα και τους εχω εγκαταστησει απο την αρχη.

ps: τα προηγουμενα test που ανεβασα μπορειτε να τα θεωρησετε λιγο αλλα αντ' αλλων...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας :)

Το προβλημα λυθηκε!! :) :)

Αυτο αποδυκνειεται απο τα τρια παρακατω test:

1) Prime95 Blend Test, 1:13 minutes

2) Prime95 In Place Large FFTs test, 60 minutes

3) Prime95 Small FFTs test, 60 minutes

κοιτατε τη στηλη Maximum

Θερμοκρασια χωρου : 26 C

To PC τα πηγε τελεια και οπως μπορειτε να δειτε ειχε και καλυτερες θερμοκρασιες! :)

Το προβλημα ηταν οτι ενω ειχα κανει BIOS update αμεσως μετα την εγκατασταση ειχα παραμελησει να κανω load optimized defaults στο BIOS με αποτελεσμα η μητρικη να μην ξερει τι κανει / να μην ξερει τι της γινεται!... Στην προηγουμενη μητρικη μου ποτε δεν εκανα load optimized defaults, απλα εθετα χειροκινητα τα settings που ηθελα στο BIOS. Στην SABERTOOTH ομως, οπως διαβασα, πρεπει να γινει διοτι αλλιως λεει δεν το παιρνει σωστα το BIOS...!

Τελος παντων, μολις εκανα load optimized defaults ετρεξα τα παραπανω test με τα πολυ καλα αποτελεσματα που βλεπετε και φυσικα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ERROR of any kind! Μου εθεσε την συχνοτητα στα 4GHZ και τους ανεμιστηρες του κουτιου (case fans) σε πληρη λειτουργια (απενεργοποιοντας το Q-Fan Control (chassis)), οι CPU fans παρεμειναν ρυθμιζομενοι απο το BIOS. Με αυτα τα settings ετρεξα τα τρια παραπανω test, και ορθως! Διοτι σε stress tests πρεπει τουλαχιστον οι ανεμιστηρες του κουτιου να δουλευουν στο maximum και ετσι θα τους ρυθμισω και εγω οταν θα παιξω με το thermal radar. Συμπερασμα λοιπον: ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ PC MOY!! :) :) :) Ευτυχως διοτι μου εφυγε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΡΟΣ...

Μια ερωτηση εχω να κανω τωρα, και προσεξτε διοτι μπορει να ακουστει σαν τεραστια βλακεια....! Εγω ομως θα το ρωτησω διοτι το εχω πραγματικα απορια:

- Τους επισημους drivers της μητρικης μου, για Windows 7 64bit, πρεπει απαραιτητως να τους εγκαταστησω??

Προσεξτε να δειτε...

Στο επισημο site το αρχειο των chipset drivers (Win7 64bit) ειναι.... 922.57 ΜΒ!! Εγω το ειχα κατεβασει απο πριν καν να ερθει η μητρικη! Παω λοιπον να το εγκαταστησω και...βγαινει ο κοπανος! (ο AMD CATALYST INSTALL MANAGER). ΕΙχα φαει τεραστιο μανικι να τον απεγκαταστησω απο το προηγουμενο setup! Nevermind λεω, παταω Next, κανει ενα scan και μου προτεινει Express installation. Παταω Custom να δω τι θα μου χωσει (στο συστημα, ε?) το ερμο και βλεπω τεσσερα :

- AMD CATALYST INSTALL MANAGER (ουστ ερμο!)

- AMD APP SDK RUNTIME (τι εισαι 'συ μωρε?!)

- AMD SATA AHCI DRIVER (προτιμω τους MSAHCI, σε πειραζει γιατρε μου??!!)

- AMD USB FILTER DRIVER (ναι ε? και το ASMEDIA της ASUS που κατεβασα ηδη?!)

Οποτε ρωτω: Am I missing something here?! ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταστησω το πακετο αυτο?? Really-really-deeply sorry IF I've got it all wrong....! Αλλά ΠΡΕΠΕΙ?! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εγκαθιστα? Αυτα τα τεσσερα που φαινονται ή και κατι άλλο?!

Σημειωστε οτι τους official USB και LAN drivers φυσικα και τους εχω εγκαταστησει απο την αρχη.

ps: τα προηγουμενα test που ανεβασα μπορειτε να τα θεωρησετε λιγο αλλα αντ' αλλων...

Πάνω σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ποτέ δεν είχα amd...αλλά θέλω να σου ζητήσω μια χάρη εάν γίνεται..

σε παραπάνω post είπες οτι έχεις βάλει καλτσόν για την σκόνη, μπορείς να βγάλεις φωτογραφία να δούμε πως είναι το κουτί ???

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ποτέ δεν είχα amd...αλλά θέλω να σου ζητήσω μια χάρη εάν γίνεται..

σε παραπάνω post είπες οτι έχεις βάλει καλτσόν για την σκόνη, μπορείς να βγάλεις φωτογραφία να δούμε πως είναι το κουτί ???

Χι, χι, χι... με κοροϊδευεις? :p

Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο: ενα κομματι καλτσον διπλο ειναι, κολλημενο με ταινια στο κατω μερος του κουτιου, εκει που εχει τα ανοιγματα των δισκων. Μια προσωρινη λυση μεχρι να δω τι θα κανω με φιλτρα.

Λοιπον...θα πιασω τωρα να εγκαταστησω τους chipset drivers της μητρικης. Η Κοινη Λογικη (ισως) λεει οτι δεν νοειται μητρικη χωρις τους drivers της! Εγω ομως δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα εγκατασταθει γι' αυτο και δισταζα... Κοιταξα μεσα στο φακελο AMD_Chipset_XPVistaWin7_8_V8973_V901, των drivers δηλαδη, αλλα δεν ειδα τιποτα που να μου λεει κατι. Απο τα παραπανω τεσσερα που αναφερω δεν θα βαλω τιποτα.

Αντε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

drivers....μητρικη ...και πρασινα αλογα

ωρες ωρες αναρωτιεμε γιατι βγαζουν , πλεον το λειτουργικο στα κουμπωνει ολα αυτοματα . Παλια βαζαμε 10 cd με drivers .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγκατεστησα και τους chipset drivers και δεν εγινε απολυτως τιποτα... Ουτε καν reboot δεν μου ζητησε..:hmm: Δεν ξερω, εμενα μου φανηκε οτι εγκατεστησε μονο τον CATALYST INSTALL MANAGER.. Δεν ειδα και τιποτα στο log file.

[MENTION=12885]AMDakias[/MENTION] φιλε αν ξερεις κατι δωσε τα φωτα σου! :)

Κατα τα άλλα δαγκωσα τη γλωσσα μου με τους AHCI drivers...

Εκανα για πλακα ενα as ssd και πηρα τη μουντζα. Μετα πηρα απο το φιλο τους τελευταιους AMD AHCI και... αντε τωρα... παμε γι άλλα! (συν αυτο και αυτο).

Ευχαριστω.

σημειωση: εγκατεστησα απο τον device manager τους 64bit Win7Vista AMD AHCI driver v1.2.1.359 WHQL οι οποιοι ειναι νεωτεροι απο αυτους που δινει η ASUS -->(1.2.001.0331 04/11/2012). Yes!

drivers....μητρικη ...και πρασινα αλογα

ωρες ωρες αναρωτιεμε γιατι βγαζουν , πλεον το λειτουργικο στα κουμπωνει ολα αυτοματα . Παλια βαζαμε 10 cd με drivers .

Φιλε αμα θες εξηγησε το λιγο αυτο που λες. Εννοεις δηλαδη οτι στη συγκεκριμενη μητρικη μπορουν και να ΜΗΝ εγκατασταθουν οι official chipset drivers? Εγω παντως ειπα: κατεβασα ενα τεραστιο αρχειο 900 τοσα MB και τελικα... δεν ξερω αν εγκατεστησε και τιποτα περαν απο τον catalyst install manager!

Στο φακελο αυτο (που κατεβασα) και συγκεκριμενα στο \Install\Win7_8\Packages\Drivers\SBDrv\SMBus\W764A εχει ενα αρχειο που ονομαζεται SMBUSamd. Αυτο εγω το εγκατεστησα χειροκινητα. ΟΥΤΕ που ξερω τι κανει... Εχει ενα ReadMe που λεει:

Windows thinks SMBUS as a device and require a driver for it. Therefore, we provide a null driver package, a .inf file without .sys file, to satisfy OS requirements.

This driver supports Windows XP, WS03, Vista, WS08, Win7 and WS08-R2 (32-bit & 64-bit versions of each OS).

Εχει και καποια άλλους φακελους (folders) μεσα στο Drivers, στο πακετο αυτο (των chipset drivers), εκτος απο τους AHCI & RAID:

- USB3, UsbFilter (και τα 2 της AMD), AmdIOV, AtiPcie, και ισως και κανενα άλλο που ξεχασα.

Αυτα ολα χρειαζονται?

Εγκατασταθηκαν απο τον catalyst manager? Και αν ναι, γιατι δεν αναφερονται στο log file?

Ας πει καποιος ρε παιδια τι παιζεται! Απιστευτο μου φαινεται, τετοιας ποιοτητας μητρικη, να μην εχει μια απλη straightforward διαδικασια εγκαταστασης chipset drivers! Εγω παντως ολα τα test που εχω κανει μεχρι τωρα + ολη τη χρηση του PC μου, την εκανα ΧΩΡΙΣ να τους ειχα εγκαταστησει ("εγκατασταθηκαν" αργα χθες βραδυ)

Καλημερα :)

UPDATE: Μολις εκανα εναν ελεγχο στους drivers που ειναι εγκατεστημενοι το συστημα μου. Απο το System Information, Software Environment, System Drivers. Τους εβαλα σε ενα αρχειο του Excel και εκανα search με τα ονοματα των drivers (που αναφερω παραπανω). Δεν βρηκα κανενα! Ουτε καν τον SMBUSamd που νομιζα οτι εβαλα. Συμπερασμα: για να μην τους εγκαταστησει σημαινει οτι δεν τους χρειαζομαι.

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας το πει.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αμα θες εξηγησε το λιγο αυτο που λες. Εννοεις δηλαδη οτι στη συγκεκριμενη μητρικη μπορουν και να ΜΗΝ εγκατασταθουν οι official chipset drivers? Εγω παντως ειπα: κατεβασα ενα τεραστιο αρχειο 900 τοσα MB και τελικα... δεν ξερω αν εγκατεστησε και τιποτα περαν απο τον catalyst install manager!

Στο φακελο αυτο (που κατεβασα) και συγκεκριμενα στο \Install\Win7_8\Packages\Drivers\SBDrv\SMBus\W764A εχει ενα αρχειο που ονομαζεται SMBUSamd. Αυτο εγω το εγκατεστησα χειροκινητα. ΟΥΤΕ που ξερω τι κανει... Εχει ενα ReadMe που λεει:

Windows thinks SMBUS as a device and require a driver for it. Therefore, we provide a null driver package, a .inf file without .sys file, to satisfy OS requirements.

This driver supports Windows XP, WS03, Vista, WS08, Win7 and WS08-R2 (32-bit & 64-bit versions of each OS).

Εχει και καποια άλλους φακελους (folders) μεσα στο Drivers, στο πακετο αυτο (των chipset drivers), εκτος απο τους AHCI & RAID:

- USB3, UsbFilter (και τα 2 της AMD), AmdIOV, AtiPcie, και ισως και κανενα άλλο που ξεχασα.

Αυτα ολα χρειαζονται?

Εγκατασταθηκαν απο τον catalyst manager? Και αν ναι, γιατι δεν αναφερονται στο log file?

Ας πει καποιος ρε παιδια τι παιζεται! Απιστευτο μου φαινεται, τετοιας ποιοτητας μητρικη, να μην εχει μια απλη straightforward διαδικασια εγκαταστασης chipset drivers! Εγω παντως ολα τα test που εχω κανει μεχρι τωρα + ολη τη χρηση του PC μου, την εκανα ΧΩΡΙΣ να τους ειχα εγκαταστησει ("εγκατασταθηκαν" αργα χθες βραδυ)

Καλημερα :)

UPDATE: Μολις εκανα εναν ελεγχο στους drivers που ειναι εγκατεστημενοι το συστημα μου. Απο το System Information, Software Environment, System Drivers. Τους εβαλα σε ενα αρχειο του Excel και εκανα search με τα ονοματα των drivers (που αναφερω παραπανω). Δεν βρηκα κανενα! Ουτε καν τον SMBUSamd που νομιζα οτι εβαλα. Συμπερασμα: για να μην τους εγκαταστησει σημαινει οτι δεν τους χρειαζομαι.

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας το πει.

******

η ιστορια εχει αποδειξει πως οταν δεν ξερουμε τι κανει κατι , καλυτερα να μην το πειραζουμε :p

******

ετσι οπως το περιγραφεις , μου ακουγεται ως universal αρχειο για να περναει τον catalyst σε οτι λειτουργικο και να εχεις βαλει , εξου και ο τεραστιος ογκος .

μην σκαλιζεις τα πραματα χωρις λογο , οταν κανεις install τα windows , εχουν τοσα drivers απο μαμα που θα στα βαλουν ΟΛΑ . (προβλημα θα δεις μονο με πολυ καινουργιο εξοπλισμο , πχ τα win7 δεν ειχαν βρει ΤΙΠΟΤΑ απτην asus gryphon , ενω τα Win8.1 τα βρηκαν ΟΛΑ).

Αν θες την συμβουλη μου , μην βαζεις drivers με το χερι εκτος αμα θελεις tweaking . Μετα το φορματακι σου , ανοιγεις χαλαρα το windows update , βρισκεις οτι εχει να κανει με driver και το βαζεις . Μετα πας device manager κανεις μια ανιχνευση και βλεπεις τι δεν δουλευει . αν ειναι τοσο ζωτηκης σημασιας αυτα που θα λειπουν , τοτε googlareis και τα βρισκεις μεμονωμενα .

Εγω ετσι δουλευω εδω και πολλα χρονια , προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει

Link to comment
Share on other sites

Χι, χι, χι... με κοροϊδευεις? :p

Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο: ενα κομματι καλτσον διπλο ειναι, κολλημενο με ταινια στο κατω μερος του κουτιου, εκει που εχει τα ανοιγματα των δισκων. Μια προσωρινη λυση μεχρι να δω τι θα κανω με φιλτρα.

Όχι δεν σε κοροϊδεύω απλά μου φαίνεται περίεργο...

Επίσης για τους drivers ότι λένε τα παιδιά από πάνω...είσαι κομπλέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω εγκαταστησει ποτε drivers μητρικης, ακομα και τωρα που εχω windows 8.1 και η μητρικη μου εχει υποστηριξη μεχρι win 7 δεν εχω κανενα προβλημα.

******

η ιστορια εχει αποδειξει πως οταν δεν ξερουμε τι κανει κατι , καλυτερα να μην το πειραζουμε :p

******

Εχετε δικιο και οι δυο και σεβομαι την αποψη σας. Με μια κουβεντα η δικη μου: οταν αγοραζω νεο υλικο, κυιρως δε εξαρτηματα, τα ψαχνω, τα μαθαινω, τα ρυθμιζω, προσπαθωντας να αποκομισω το καλυτερο δυνατον! Η διαδικασια αυτη εχει ενα σαφως ορισμενο (απο πριν) χρονικο διαστημα! Πχ. θα το ψαξω για ενα μηνα. Ή και λιγοτερο αν χρειαστει αλλά οχι περα απο αυτο. Τι ειναι λοιπον ενας μηνας πχ. για να στησεις (και να μαθεις!) ενα συστημα το οποιο θα σε υπηρετει πιστα, αξιοπιστα και αψεγαδιαστα για μια τουλαχιστον τριετια, διεκπαιρεώνοντας οτι του αναθεσεις, και με μονο απαιτουμενο το κλασσικο maintenance? Κατα την αποψη μου τιποτα γι' αυτο και εγω το ψαχνω + το μαθαινω + το μετραω = γνωριζομαστε! :)

Όχι δεν σε κοροϊδεύω απλά μου φαίνεται περίεργο...

Επίσης για τους drivers ότι λένε τα παιδιά από πάνω...είσαι κομπλέ. :)

Ενταξει, πλακα εκανα :)

Δεν ειναι τιποτα :) Μια απλη - απλοϊκη επικολληση ενος τεντωμενου καλτσον στον πατο του κουτιου απο εξω. Δεν φαινεται. Βιαζομουν να στησω και ηξερα οτι θα στρεσσαρω γι' αυτο το εκανα ετσι.

Πραγμα που με φερνει στην επομενη ερωτηση:

- Μηπως ξερετε καποιο μαγαζι ή site να δω τιμες για φιλτρα κουτιου?

- Μηπως ξερετε τι θα μπορουσα να κανω σχετικα με τον συντονισμο των εμπρος μου ανεμιστηρων? Το αναφερω παραπανω και ειπα οτι αναγκαστηκα να τους βιδωσω απο εξω. Φαινονται στις φωτο. Υπαρχουν καποια λαστιχενια ποδαρακια ή κατι τετοιο που θα μπορουσα να βαλω?

Ευχαριστω.

Παρακληση / Προτροπη προς τους moderators: γινεται να μετονομαστει το θεμα μου σε "Sabertooth 990FX R2.0 + Corsair Air 540: εντυπωσεις - αποριες" ?

Link to comment
Share on other sites

μωρε δικιο εχεις αλλα δεν ξερω για σενα , εγω παντος μετα απο αρκετα χρονια και πολυ σπασιμο νευρων διαπιστωσα πως για την καλη υγεια μου (και των εξαρτηματων) ειναι καλυτερο να μην τα μαγαριζω .

εδω το FAN κομματι

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

συντονισμος 2 μπροστινων ανεμηστιρων ?

παραλληλη συνδεση

Link to comment
Share on other sites

μωρε δικιο εχεις αλλα δεν ξερω για σενα , εγω παντος μετα απο αρκετα χρονια και πολυ σπασιμο νευρων διαπιστωσα πως για την καλη υγεια μου (και των εξαρτηματων) ειναι καλυτερο να μην τα μαγαριζω .

Ενταξει, εμενα δεν με πηραν και τα χρονια, δα! :p :P

Ωραιος!! Ριξε μια ματια στις φωτογραφιες του κουτιου που ανεβασα στα πρωτα μυνηματα και πες μου: απο ενα antivibration frame 140mm στον καθενα μπροστινο, θα μου λυσει το προβλημα?? Λαστιχιενιες "βιδουλες" δινουν και οι Noctua, αλλα δεν κανουν. Λαβε υποψιν οτι κρατησα τον ανεμιστηρα με το χερι εν ωρα λειτουργιας και παρατηρησα οτι μονο οταν απομακρυνοταν γυρω στα 2 cm απο το πλαισιο του κουτιου, σταματαγε να συντονιζει. Οσο τον πλησιαζα και τελος οταν τον ακουμπουσα στο κουτι εκανε σαν τουρμπινα!

συντονισμος 2 μπροστινων ανεμηστιρων ?

παραλληλη συνδεση

Meaning?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, εμενα δεν με πηραν και τα χρονια, δα! :p :P

φτανει μαι στιγμη , οπου το παρελθον σου ειναι μεγαλυτερο απο το μελλον σου . Τοτε καταλαβενεις οτι καθησες και εσκασες για ανουσια πραματα . Ευτιχος που ακομα ισχυει το past<future . μια δοση ΠΟΙΗΣΗΣ δεν βλεπτει XD

Ωραιος!! Ριξε μια ματια στις φωτογραφιες του κουτιου που ανεβασα στα πρωτα μυνηματα και πες μου: απο ενα antivibration frame 140mm στον καθενα μπροστινο, θα μου λυσει το προβλημα?? Λαστιχιενιες "βιδουλες" δινουν και οι Noctua, αλλα δεν κανουν. Λαβε υποψιν οτι κρατησα τον ανεμιστηρα με το χερι εν ωρα λειτουργιας και παρατηρησα οτι μονο οταν απομακρυνοταν γυρω στα 2 cm απο το πλαισιο του κουτιου, σταματαγε να συντονιζει. Οσο τον πλησιαζα και τελος οταν τον ακουμπουσα στο κουτι εκανε σαν τουρμπινα!

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

με βαση αυτην την φωτο σου , βλεπω εχεις 2 * 140 μπρος . μια χαρα βιδωμενα και απλα θελεις καποιο φιλτρο . Για να θετεις θεμα antivibration ... οταν λειτουργουν ταυτοχρονα αρχιζουν και ταλατευονται ?

Το οτι κανει σαν τουρμπιινα μονο στην εληψη αερα μπορω να το αποδωσω

Meaning?

επιδη δεν ειχα δει το υπολοιπο παρτ , νομιζα πως ελεγες για θεμα τροφοδοσιας :p

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, εμενα δεν με πηραν και τα χρονια, δα! :p :P

Ωραιος!! Ριξε μια ματια στις φωτογραφιες του κουτιου που ανεβασα στα πρωτα μυνηματα και πες μου: απο ενα antivibration frame 140mm στον καθενα μπροστινο, θα μου λυσει το προβλημα?? Λαστιχιενιες "βιδουλες" δινουν και οι Noctua, αλλα δεν κανουν. Λαβε υποψιν οτι κρατησα τον ανεμιστηρα με το χερι εν ωρα λειτουργιας και παρατηρησα οτι μονο οταν απομακρυνοταν γυρω στα 2 cm απο το πλαισιο του κουτιου, σταματαγε να συντονιζει. Οσο τον πλησιαζα και τελος οταν τον ακουμπουσα στο κουτι εκανε σαν τουρμπινα!

Meaning?

Γενικα η παραλληλη συνδεση:

sci_dia_55+-+%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF.gif

Σε αυτο που θες εσυ μεταφραζεται σε Y-power cable ή splitter για 3-pin ή 4-pin αναλογως τα ανεμηστηρακια σου. Υπαρχουν και σε sleeved αν θες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.