Jump to content



Recommended Posts

άρα μήπωςδεν έχει νόημα να πάμε για άστροφωτογράφιση ; :p

Για άστρα δεν είναι θέμα, δηλαδή βγάζεις κάμποσα δίχως πρόβλημα.

Κάνεις δηλαδή star trails ή και circular trails ( "στοχεύοντας" πρός τον πολικό αστέρα(?) [ polaris ] ).

Milky Way εντάξει, δεν, ίσως σε καλές μέρες και αν είναι από την πλευρά της ερημιάς μπορεί να βγαίνει αχνά, όχι σαν κάτω στο Σούνιο ή κάπου ακόμα πιο απομωνομένα.

Το παν φυσικά είναι να πας σε μέρα σωστή, το καλό είναι το 5ήμερο του new moon ( 1η και 2η μέρα πρίν το νέο φεγγάρι, την 1η και 2η μέρα μετά το νέο φεγγάρι, αλλά και την ημέρα του νέου φεγγαριού ).

Το ΣΚ που μας πέρασε είχαμε το παραπάνω event, οπότε αυτό το ΣΚ σίγουρα δεν παίζουνε οι καλύτερες συνθήκες :p

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ που μας πέρασε είχαμε το παραπάνω event, οπότε αυτό το ΣΚ σίγουρα δεν παίζουνε οι καλύτερες συνθήκες :p

Πολύ σωστά τα λες απλά το ΣΚ που πέρασε η ατμόσφαιρα ήταν τίγκα στην υγρασία (Κερατέα-Λαύριο τουλάχιστον που είμαι εγώ) και δυστυχώς δεν έβγαζες τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι συνθήκες παρατήρηρησης εξαρτώνται (εκτός και από την υγρασία φυσικά)

και από το πότε φεύγει από τον ορίζοντα το φεγγάρι!

Πχ σήμερα μετά τις 12+ το βράδυ περίπου απ ότι είδα στο

στελαριουμ, αύριο λίγο πιο αργά με λίγο λιγότερη υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Η παρνηθα εχει δικο της καιρο μην περιμενεις να βγαλεις ακρη με προβλεψη.

Ναι δεν έχεις άδικο, ούτε και την ένταση του ανέμου μπορείς να προβλέψεις ακριβώς.

Πάντως startrails μπορεί κανείς ακόμα και με πανσέληνο να φωτογραφήσει :cool:,

πχ (βέβαια σχεδόν δεν υπήρχε φωτορύπανση εδώ):

~8-9μμ 7/1/2012 (σχεδόν πανσέληνος ~97%)

Προφανώς οι ιδανικές συνθήκες θα είναι ο καθαρός ουρανός χωρίς σύννεφα και χωρίς φεγγάρι,

διατηρώντας τα υπόλοιπα (πχ φωτορύπανση) σταθερά.

Για (αρκετά) νωρίτερα από τα τέλη του μήνα ψήνεται κανείς για βόλτα;

14138835963_76986ca7c7_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχεις άδικο, ούτε και την ένταση του ανέμου μπορείς να προβλέψεις ακριβώς.

Πάντως startrails μπορεί κανείς ακόμα και με πανσέληνο να φωτογραφήσει :cool:,

πχ (βέβαια σχεδόν δεν υπήρχε φωτορύπανση εδώ):

~8-9μμ 7/1/2012 (σχεδόν πανσέληνος ~97%)

Προφανώς οι ιδανικές συνθήκες θα είναι ο καθαρός ουρανός χωρίς σύννεφα και χωρίς φεγγάρι,

διατηρώντας τα υπόλοιπα (πχ φωτορύπανση) σταθερά.

Για (αρκετά) νωρίτερα από τα τέλη του μήνα ψήνεται κανείς για βόλτα;

14138835963_76986ca7c7_n.jpg

Όποιος γουστάρει ρίχνει ιδέα ( destination ) και κινούμαστε αναλόγως/οικειοθελώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Επανέρχομαι μετά απο καιρο για να σας ενημερώσω οτι τελικά το Ελληνικό ειναι ανοιχτό για το κοινό κάθε Κυριακή (ο χώρος με το 747 και τα μικρά 737 ειναι συρματοπλεγμενος όμως)..

Τελικά θα παμε καμία βόλτα ρε παιδιά; [emoji39]

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μια χαρά βολτάρεις βλέπω Μάνο :p

Προσωπικά πρίν τα τέλη Μαΐου εγω δύσκολα, έχω πολύ πιεσμένο πρόγραμμα και κάποιες επείγουσες εκδρομές προγραμματισμένες στο μεσοδιάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μια χαρά βολτάρεις βλέπω Μάνο :p

Προσωπικά πρίν τα τέλη Μαΐου εγω δύσκολα, έχω πολύ πιεσμένο πρόγραμμα και κάποιες επείγουσες εκδρομές προγραμματισμένες στο μεσοδιάστημα.

 

Χαχαχα ε ότι μπορούμε κάνουμε :p

 

Έλα άστα αυτά πρέπει να την σπάσουμε στον @ΝTG

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο καιρο για να σας ενημερώσω οτι τελικά το Ελληνικό ειναι ανοιχτό για το κοινό κάθε Κυριακή (ο χώρος με το 747 και τα μικρά 737 ειναι συρματοπλεγμενος όμως)..

Τελικά θα παμε καμία βόλτα ρε παιδιά; [emoji39]

Υπάρχουν εσωτερικοι χώροι στους οποίους μπορείς να έχεις πρόσβαση ή μόνο έξω από τα κτίρια επιτρέπεται αν γνωρίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εσωτερικοι χώροι στους οποίους μπορείς να έχεις πρόσβαση ή μόνο έξω από τα κτίρια επιτρέπεται αν γνωρίζεις;

Καλησπέρα,οχι δυστυχως μονο πίστα μπορείς να βγεις φιλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.