Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

η Fanatec μενει μονη της εκτος παιχιδιου απο custom τιμονια γιατι εχει παρα πολυ περιεργο quick release και δεν υπαρχει στο εμποριο για να αγοραστει.
Εγω παιρνω παρα πολυ συχνα mails απο κοσμο με fanatec που ζητανε τα τιμονια μου αλλα δυστυχως δεν μπορω να τους τα δωσω.
Το έχω παρατηρήσει αυτό ότι δεν υπάρχουν custom επιλογές για βάσεις fanatec δυστυχώς.
Ωστόσο με τη κυκλοφορία του McLaren GT3 τιμονιού της, έβγαλε στο εμπορία σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό και το quick release system της, το οποίο λογικά μπορεί να προσαρμοστεί σε οποιοδήποτεcustom τιμόνι.
Οφείλω όμως να αναφέρω πως το κοστολογεί 100 ολόκληρα ευρώ αυτή τη π@π@ριτσα.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wargasm said:

Το έχω παρατηρήσει αυτό ότι δεν υπάρχουν custom επιλογές για βάσεις fanatec δυστυχώς.
Ωστόσο με τη κυκλοφορία του McLaren GT3 τιμονιού της, έβγαλε στο εμπορία σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό και το quick release system της, το οποίο λογικά μπορεί να προσαρμοστεί σε οποιοδήποτεcustom τιμόνι.
Οφείλω όμως να αναφέρω πως το κοστολογεί 100 ολόκληρα ευρώ αυτή τη π@π@ριτσα.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nαι το εχω δει...Γενικα ειναι λιγο "κλειστη" εταιρια η Fanatec....και απο οτι ειδα την ιδια τακτικη θα κρατησει και με το DD συστημα που ετοιμαζει....και αν η τιμη ειναι στα επιπεδα των MiGE πιστευω πως δεν θα εχει την επιτυχια που θα ηθελε.Και ενας μεγαλος λογος θα ειναι οτι δεν θα μπορεις να βαζεις οτι τιμονι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2018 at 11:22 ΜΜ, το μέλος wargasm έγραψε:

Το έχω παρατηρήσει αυτό ότι δεν υπάρχουν custom επιλογές για βάσεις fanatec δυστυχώς.
Ωστόσο με τη κυκλοφορία του McLaren GT3 τιμονιού της, έβγαλε στο εμπορία σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό και το quick release system της, το οποίο λογικά μπορεί να προσαρμοστεί σε οποιοδήποτεcustom τιμόνι.
Οφείλω όμως να αναφέρω πως το κοστολογεί 100 ολόκληρα ευρώ αυτή τη π@π@ριτσα.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπάρχουν πολλές λύσεις (εύκολες και φτηνές) για μετατροπή Fanatec για DD (το έχω κάνει εγώ) και λογικά με έναν κατάλληλο αντάπτορα το βάζεις και σε άλλες βάσεις τιμονιών.

Δεν μ' αφήνει να μπω εδώ (είμαι στη δουλειά) αλλά λογικά θα έχει τέτοιους μετατροπείς, ρίξε μια ματιά: simracinghardware.com

Link to comment
Share on other sites

Άρη μιλάω για το αντίθετο, δηλαδή σε μια βάση φανατεκ να βάλεις ένα custom τιμόνι.

Υπάρχουν πολλές λύσεις (εύκολες και φτηνές) για μετατροπή Fanatec για DD (το έχω κάνει εγώ) και λογικά με έναν κατάλληλο αντάπτορα το βάζεις και σε άλλες βάσεις τιμονιών.
Δεν μ' αφήνει να μπω εδώ (είμαι στη δουλειά) αλλά λογικά θα έχει τέτοιους μετατροπείς, ρίξε μια ματιά: simracinghardware.com


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Άρη μιλάω για το αντίθετο, δηλαδή σε μια βάση φανατεκ να βάλεις ένα custom τιμόνι.

 


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

A ok. εννοείς να υπάρχουν custom τιμόνια με το quick release της fanatec... 

Είχα δύο τέτοια QR, αν ήξερα ότι τα θες θα στα έδινα να κάνεις μόνος σου mod (τα χάρισα στον φίλο που πήρε την CSW v1 μου)

ΥΓ. Η fanatec δεν έχει το fanatec universal hub για να βάλεις ότι τιμόνι θες?

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dimitris Pappas said:

Με αυτο δεν μπορεις?Λιγο πιασοκολε βεβαια.

https://www.fanatec.com/us-en/support/product;old_product_id;783

Screenshot_2018-06-15-10-57-06.png

Εκτος απο την τιμη , εχει ενα βασικο μειονεκτημα....Μονο την προσοψη του τιμονιου μπορεις να βαλεις....τα υπολοιπα δεν μπαινουν.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τις ρυθμίσεις της βάσης, τις ελέγχεις μόνο από το τιμόνι, και όχι από το software της.
Γενικά η fanatec έχει επιτηδευμένα κλειστό το οικοσύστημα της, καλώς ή κακώς.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:DΧρειάζομαι χαλασμένη τιμονιέρα και πετάλια για να τα χρησιμοποιήσω ως "placeholder" στα δοκιμαστικά PVC μοντέλα που φτιάχνω (για να μην ξηλώνω κάθε φορά τα κανονικά).:D

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδια είναι τοσο ακριβα τα custom add on τιμονια?

Εβλεπα στο σκρουτζ πχ ότι αυτή η τιμονιερα εχει 669 eur ολοκληρη.

https://www.skroutz.gr/s/13171880/Thrustmaster-TS-XW-Racer-Sparco-P310.html

 

Πως είναι δυνατον ένα τιμονι μονο να κανει τα ιδια ή και παραπανω χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Γιατι βρε παιδια είναι τοσο ακριβα τα custom add on τιμονια?

Εβλεπα στο σκρουτζ πχ ότι αυτή η τιμονιερα εχει 669 eur ολοκληρη.

https://www.skroutz.gr/s/13171880/Thrustmaster-TS-XW-Racer-Sparco-P310.html

 

Πως είναι δυνατον ένα τιμονι μονο να κανει τα ιδια ή και παραπανω χρηματα?

Εξεζητημένη κατηγορία. Ελάχιστοι τα φτιάχνουν, έχουν περιορισμένη/χειροποίητη κατασκευή και οι έχοντες να τα δώσουν είναι συνήθως αρκετοί ώστε να καλύπτουν τα έξοδα/ανάγκες των κατασκευαστών. Κοινώς αν δεν πουλούσαν με αυτές τις τιμές θα τις κατεβάζανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, GeoF1 said:

Γιατι βρε παιδια είναι τοσο ακριβα τα custom add on τιμονια?

Εβλεπα στο σκρουτζ πχ ότι αυτή η τιμονιερα εχει 669 eur ολοκληρη.

https://www.skroutz.gr/s/13171880/Thrustmaster-TS-XW-Racer-Sparco-P310.html

 

Πως είναι δυνατον ένα τιμονι μονο να κανει τα ιδια ή και παραπανω χρηματα?

Γιατι φιλε Γιωργο οπως εχουμε πει και πιο παλια....μονο τα κουμπια που εχει ενα custom τιμονι επανω κανουν  απο 80 - 120 ευρω....βαλε και τα shifters αν ειναι μαγνητικα απο 80 - 160...βαλε και αν ειναι carbon το μπροστα μερος και το πισω μερος του τιμονιου....βαλε και τη δουλεια που θα κατσει να κανει....και θα καταλαβεις γιατι ειναι τοσο ακριβα....
Χωρις βεβαια με οσα εχω δει κι εγω ως τωρα να σημαινει οτι δεν υπαρχουν πολλοι που κανουν custom τιμονια και σου ζητανε οσα θελουν,που σε καμια περιπτωση δεν αξιζει το τιμονι αυτα τα λεφτα....ειναι μεγαλη συζητηση το θεμα αυτο παντως....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα βλεπω μερικα διαμαντια και ακους τιμες 1,000 πχ. Οκ ακριβο το χομπι μας δεν λεω αλλα το θεωρω υπερβολικο το κοστος.

Από την άλλη βεβαια, δεν σου βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο για να το παρεις.

Αχχχ

 

Και γω τωρα εχω το Φερραρι f1 wheel της Thrusmaster. Και ψαχνω να δω πως μπορω να κανω τα σιφτερς αθόρυβα γιατι σπανε μπαλες το βραδυ,

Η να το καστομαρω λιγο γενικα ?

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος δεν ειναι εξοφρενικο, το οτι τα δινουμε για να ''παιζουμε'' ειναι.

Αγοραζεις π.χ momo και βαζεις πανω της παναγιας τα ματια και φτανει στα 1200 ευρω. κανεις τα ιδια ακριβως που θα κανει καποια ομαδα αγωνων με τη διαφορα οτι εσυ θα το κοτσαρεις πανω στη fanatec π.χ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Πραγματικα βλεπω μερικα διαμαντια και ακους τιμες 1,000 πχ. Οκ ακριβο το χομπι μας δεν λεω αλλα το θεωρω υπερβολικο το κοστος.

Από την άλλη βεβαια, δεν σου βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο για να το παρεις.

Αχχχ

 

Και γω τωρα εχω το Φερραρι f1 wheel της Thrusmaster. Και ψαχνω να δω πως μπορω να κανω τα σιφτερς αθόρυβα γιατι σπανε μπαλες το βραδυ,

Η να το καστομαρω λιγο γενικα ?

Για δες κι' αυτόν, https://www.simracingcoach.com/en/categoria/productos/

 

Link to comment
Share on other sites

Fanatec becomes F1 Official Supplier and Official Sponsor of Esports Series

 

Παράθεση
Formula 1, the pinnacle of motorsport is pleased to welcome Fanatec, world leader in professional simulator hardware, as the Official Sponsor of the F1 Esports Series, as well as the Official Supplier of gaming racing steering wheels and pedals. The agreement, which started at the Formula 1 Eyetime Grosser Preis Von Osterreich 2018, will run to the end of 2022.

All the simulators used in the Fanzone at Spielberg were fitted with the Fanatec steering wheels and pedals, produced by the German company Endor AG. This will also be the case for this season’s 12 remaining FIA Formula 1 World Championship Grands Prix.

Fanatec will also make its debut as Official Sponsor of the second edition of the F1 Esports Series on July 9, when the Pro Draft will be held in London, joining DHL as a sponsor of the championship.

From next year, the agreement with Fanatec will be extended to include the supply of cockpits and seats for the simulators used in the next F1 Esports Series.

“If there’s one sport where simulators really give fans a taste of the real thing, then it’s Formula 1," said Adam Crothers, Head of Digital New Business at Formula 1. "Therefore it is vital to offer our fans a driving experience that is as realistic as possible and so we need partners who are at the cutting edge of technology and world leaders in their field. Fanatec is a perfect fit with this premise.”

Speaking of the deal, Thomas Jackermeier, CEO of Endor AG, said: “We are thrilled that the most popular motorsport series in the world is heavily investing into esports and will bring sim racing to a new level. Among all esports categories, racing is the only one which actually allows gamers to become better drivers in real life and perhaps even start a motorsport career. The Fanatec racing wheels developed for F1 Esports combine outstanding realism as well as the performance you need to compete with the best sim racers in the world.”

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.