Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Χρειαζομαι-θελω,κατι σε buttonbox,εχει καποιος να προτεινει κατι ετοιμο,ή καποιο τροπο που να μην χρειαζεται να αγορασω απο 15 μαγαζια;
Έχεις δει μήπως στις προηγούμενες σελίδες ένα που έχω φτιάξει?
Έχω βάλει και τα Λίνκ.
Αν όχι τα ξαναστελνω.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Έχεις δει μήπως στις προηγούμενες σελίδες ένα που έχω φτιάξει?
Έχω βάλει και τα Λίνκ.
Αν όχι τα ξαναστελνω.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βλεπω το αποτέλεσμα,δεν βλέπω οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, PolomanGR said:

Βλεπω το αποτέλεσμα,δεν βλέπω οδηγίες.

 

Σε αυτο το βιντεο εχει ολο τον οδηγο, καθως και λινκ για να αγορασεις τα buttons, υποψη πως τα περισσοτερα μπορεις να τα βρεις ελλαδα αν ψαξεις λιγο.

καποια μου εχουν περισσεψει και αν το αποφασισεις μπορω να στα δωσω.

 

 

 

Αν βαριεσαι η δεν θες για καποιο λογο ολο αυτο, υπαρχει και αυτη η επιλογη σαν πολυ πιο απλο DIY, με λιγοτερες επιλογες ομως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, PolomanGR said:

Ενα button box θελω,γιατι πλεον και το πληκτρολόγιο μου ειναι μακρια λογο της θεσης του cockpit στον χωρο.

ναι ενταξει...τι θες να εχει επανω :

 

- push buttons

- rotary encoders

- On-off switches

 

και απο ποσα το καθενα?

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Maximvs έγραψε:

ναι ενταξει...τι θες να εχει επανω :

 

- push buttons

- rotary encoders

- On-off switches

 

και απο ποσα το καθενα?

Περιπου σαν αυτο του wargasm ας πουμε,4 rotary,2 on off,και καμια 10αρια push.

 

Για την ωρα εχω την g27 που μαζι με τις ταχυτητες εχει αρκετουτσικα κουμπια,αλλα ελπιζω να παω καποια στιγμη στο εγγύς μελλον σε dd,και δεν ξερω πως θα παιξω και εκει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PolomanGR said:

Περιπου σαν αυτο του wargasm ας πουμε,4 rotary,2 on off,και καμια 10αρια push.

 

Για την ωρα εχω την g27 που μαζι με τις ταχυτητες εχει αρκετουτσικα κουμπια,αλλα ελπιζω να παω καποια στιγμη στο εγγύς μελλον σε dd,και δεν ξερω πως θα παιξω και εκει.

Λοιπον....εχουμε και λεμε

 

ΑRDUINO PRO MICRO

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/microcontrollers/compatible-boards/arduino-leonardo-pro-micro-atmega32u4-5v-16mhz/

 

εχουμε και sketch και συνδεσμολογια ετοιμα.

 

ROTARY ENCODERS

 

https://grobotronics.com/rotary-encoder-16mm-24p-r.html

 

PUSH BUTTONS

 

https://grobotronics.com/push-button-monostable-black.html

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/components-and-ic/buttons/12mm-waterproof-momentary-on-off-push-button-mini-round-switch-black/

 

διαλεγεις πιο στυλ σου αρεσει.Χρωματα υπαρχουν κι απο τα δυο.

 

KNOBS

 

https://grobotronics.com/potentiometer-knob-19x11mm-black-silver.html

https://grobotronics.com/knob-davies-clone-1900h-black.html

 

TOGGLE SWITCH ON-OFF

 

https://grobotronics.com/toggle-switch-spst-on-off-10a-250v.html

 

 

Κουτι για να βαλεις υπαρχουν πολλα σε μαγαζια με ηλεκτρονικα,αναλογα τη διασταση...

 

 

Αυτα προς στιγμη και οτι αλλο θες....εδω ειμαστε....

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε δύο τιμονιέρες, την T150 Pro (220€ από skroutz) και την G29 (239€ από skroutz). Εχω δει την T300 αλλά φεύγει από το budget μου καθώς θα πρέπει να δώσω αλλά 100€ για τα T3PA. Ποια προτείνετε εσείς;

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dimitris Pappas said:

Εχει κανεις το παρακατω τιμονακι?

 

Screenshot_2018-05-03-12-16-44.png

 ειναι 270mm αρα 27 ποντους....νομιζω οτι ειναι πολυ στενο τιμονι....μη πεσεις κατω απο 300mm σε τιμονι...

Link to comment
Share on other sites

@Maximvs,το συγκεκριμενο μαιμου τιμονι θελει να αντιγραψει το momo mod.29.

Παρα το ονομα,mod29,ειναι 27mm!

Για οδηγηση GT αγωνιστικου νομιζω δεν θελει μεγαλυτερο.

Αλλο με απασχολει εμενα,αυτο το 50mm PCD,η αποσταση των τρυπων.Ολα μου τα τιμονια εχουν 75mm.

Μαλλον θα φαει drill!

 

 

 

 

Screenshot_2018-05-03-17-58-58.png

Screenshot_2018-05-03-17-53-08.png

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Dimitris Pappas said:

@Maximvs,το συγκεκριμενο μαιμου τιμονι θελει να αντιγραψει το momo mod.29.

Παρα το ονομα,mod29,ειναι 27mm!

Για οδηγηση GT αγωνιστικου νομιζω δεν θελει μεγαλυτερο.

Αλλο με απασχολει εμενα,αυτο το 50mm PCD,η αποσταση των τρυπων.Ολα μου τα τιμονια εχουν 75mm.

Μαλλον θα φαει drill!

 

 

 

 

Screenshot_2018-05-03-17-58-58.png

Screenshot_2018-05-03-17-53-08.png

 

Συνηθως τα τιμονια εχουν 70mm τρυπες (κεντρο με κεντρο παντα)....μπορεις να το τρυπησεις ευκολα....φυσικα θα παιζεις με γαντια γιατι το suede σε λιγο διαστημα θα χαιρετησει με γυμνα χερια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, OceanMan1695 said:

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε δύο τιμονιέρες, την T150 Pro (220€ από skroutz) και την G29 (239€ από skroutz). Εχω δει την T300 αλλά φεύγει από το budget μου καθώς θα πρέπει να δώσω αλλά 100€ για τα T3PA. Ποια προτείνετε εσείς;

Sent from my Le X820 using Tapatalk
 



από τα 2 που ρωτάς  υπάρχουν τα + και τα -

Απο θέμα τιμονιού η τ150 ειναι ουσιαστικά ένα upgrade της F430 και σαν τιμόνι για έμενα ειναι μια κατηγορία πιο κάτω από T300 kai G29. Το καλό της από την άλλη είναι ότι έχει τα πετάλια T3PA 3 με το Conical Rubber Brake MOD που είναι καλύτερα από τα Default της Τ300RS


Από την άλλη η G29 είναι γενικα κατά την γνώμη μου καλύτερο σαν πακέτο... σχεδόν ίδια πετάλια (δεν ξέρω πραγματικά αν είναι λίγο καλύτερα ή χειρότερα από τα T3PA, αλλά είναι κοντά). Αυτό που έχουν βγάλει σίγουρα οι τιμονιέρες logitech είναι η αξιοπιστία τους και η αντοχή στον χρόνο...

 

Πόσο θέλεις να ασχοληθείς και να συνεχίσεις με "αναβαθμίσεις" ειναι ένα θέμα (το 1ο που αλλαξα στην g27 μου ήταν πετάλια fanatec - και μετά που άλλαξα σε t300rs δεν χρησιμοποίησα τα original της thrustmaster )

 

1. Αν δε σε νοιάζουν άμεσα τα πετάλια και μπορεις να τα αναβαθμίσειςΤ300RS  https://www.skroutz.gr/s/12321468/Thrustmaster-T300-RS-Rally-Pack.html
2. Αν θέλεις κάτι overall με αξιοπιστία G29
3. Αν θέλεις πρώτα τα πετάλια με πιο μέτριο και απο τα 3 τιμόνι T150

Προσωπικά θα επαιζα αναμεσα στα 2 πρώτα

Έγινε επεξεργασία από beastie
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

από τα 2 που ρωτάς  υπάρχουν τα + και τα -

 

Απο θέμα τιμονιού η τ150 ειναι ουσιαστικά ένα upgrade της F430 και σαν τιμόνι για έμενα ειναι μια κατηγορία πιο κάτω από T300 kai G29. Το καλό της από την άλλη είναι ότι έχει τα πετάλια T3PA 3 με το Conical Rubber Brake MOD που είναι καλύτερα από τα Default της Τ300RS

 

Από την άλλη η G29 είναι γενικα κατά την γνώμη μου καλύτερο σαν πακέτο... σχεδόν ίδια πετάλια (δεν ξέρω πραγματικά αν είναι λίγο καλύτερα ή χειρότερα από τα T3PA, αλλά είναι κοντά). Αυτό που έχουν βγάλει σίγουρα οι τιμονιέρες logitech είναι η αξιοπιστία τους και η αντοχή στον χρόνο...

 

Πόσο θέλεις να ασχοληθείς και να συνεχίσεις με "αναβαθμίσεις" ειναι ένα θέμα (το 1ο που αλλαξα στην g27 μου ήταν πετάλια fanatec - και μετά που άλλαξα σε t300rs δεν χρησιμοποίησα τα original της thrustmaster )

 

1. Αν δε σε νοιάζουν άμεσα τα πετάλια και μπορεις να τα αναβαθμίσειςΤ300RS  https://www.skroutz.gr/s/12321468/Thrustmaster-T300-RS-Rally-Pack.html

2. Αν θέλεις κάτι overall με αξιοπιστία G29

3. Αν θέλεις πρώτα τα πετάλια με πιο μέτριο και απο τα 3 τιμόνι T150

 

Προσωπικά θα επαιζα αναμεσα στα 2 πρώτα

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερής απάντηση σου! Οπότε βγάζω τελείως την T150 από το οπτικό μου πεδίο. Αυτό που με τραβάει μακριά από την T300 είναι ότι έχω διαβάσει πολλούς να γράφουν ότι τους κάηκε και την άλλαξαν παραπάνω από μια φορά.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω αρκετο καιρό και δεν εχει κάνει κιχ.
Δεν βάζω υπερβολικες τιμες σε δυναμη κλπ και ειναι μονιμα βιδωμένη. Δεν μπορώ να σου πω παραπανω γιατι ειναι η πρωτη TM που περνάει απο τα χερια μου ενω ειχα αρκετες logitech ξεκινοντας πριν πολλα πολλα χρονια απο την dfp (ακομα παιζει !!!) την εχει θείος μου για ets2

 

Σαν τιμονι και μονο όμως T300>G29 (δεν εχω συγκρινει pedals)_

Έγινε επεξεργασία από beastie
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αν μείνουν οι τίμες έτσι μέχρι την άλλη εβδομάδα θα πάρω την T300, αλλιώς θα πάρω την logitech και θα αναβαθμίσω στο μέλλον σε fanatec πετάλια! Ελπίζω να τα πούμε και στην άσφαλτο κάποια μέρα :D

Link to comment
Share on other sites

@OceanMan1695 Μακριά από την G29! Δίνει και τον shifter extra... Δεν τα αξίζει τα χρήματά της.

Το καλύτερο που μπορείς να βρεις είναι είτε μεταχειρισμένη G25/27(150-200€), παίζουν αρκετές σε αγγελίες. Αλλιώς Τ300(ανώτερη από τις logitech) με κλειστά μάτια! Μεταχειρισμένη ή νέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jumaru99 said:

@OceanMan1695 Μακριά από την G29! Δίνει και τον shifter extra... Δεν τα αξίζει τα χρήματά της.

Το καλύτερο που μπορείς να βρεις είναι είτε μεταχειρισμένη G25/27(150-200€), παίζουν αρκετές σε αγγελίες. Αλλιώς Τ300(ανώτερη από τις logitech) με κλειστά μάτια! Μεταχειρισμένη ή νέα.

shifter extra δινουν και οι TM...
Αν θέλει εκτος απο PC να παιζει και σε PS4 οι λύσεις γ25/27 δεν λειτουργουν...
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος beastie έγραψε:

shifter extra δινουν και οι TM...
Αν θέλει εκτος απο PC να παιζει και σε PS4 οι λύσεις γ25/27 δεν λειτουργουν...
 

Σε σχέση με τις προηγούμενες G αναφερόμουν, για το shifter. Τώρα αν το θέλει για κονσόλα... μονόδρομος. Αλλά από τη στιγμή που αναφέρθηκε για fanatec pedal αργότερα, μάλλον για pc ενδιαφέρεται θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.