Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Δεν έχει τόσο θόρυβο αλλά έχει, θέμα συνήθειας είναι βέβαια. Αλλά η Τ300 είναι σαφώς πιο αθόρυβη και πιο "ποιοτική" αίσθηση στo FFB. Σφάλματα και ελαττωματικές παρτίδες υπάρχουν παντού, αλλά σίγουρα η Thrustmaster φημίζεται ως πιο ζημιάρα στις Τ300. Deadzone η Τ300 έχει από 8-11%, εγώ βάζω 9 ή 10 στα παιχνίδια και απ όσο ξέρω η G29 είναι στα επίπεδα της G27 δηλαδή περί του 13 και 16%. Εγώ δεν την έχω μετανιώσει ούτε ευρό την Τ300, αλλά έχω την έκδοση integral που έχει και πετάλ της προκοπής (T3PA), τα στόκ της T300RS είναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Zul said:

Καλησπέρα ,ψάχνω και εγώ για τιμονιερα και βασικά είμαι ανάμεσα σε 2 ,g29 και t300rs gt . επειδή η διάφορα στην τιμή τους είναι μεγάλη , αξίζει ? η g29 έχει όντως τόσο θόρυβο και μεγάλο deadzone  όπως διαβάζω σε μερικά review? Επίσης έχει τόσα προβλήματα η Τ300? 

Παρε την G25 χωρις να σκασεις τοσα λεφτα για καινουργια και εχεις καθαρισει.
Οταν θα αρχισεις να παιρνεις πιο σοβαρα το αθλημα, τοτε ξεκινα και τις αναβαθμισεις.
Αυτη ειναι η αποψη μου :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η g25 κάνει ακόμα περισσότερο θόρυβο οπότε δεν την σκέφτομαι , η g29  με την Τ300 gt έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ώστε να αξίζει η διπλάσια τιμή της δεύτερης?

P.S επειδή έχω την επιλογή να παίξω για λίγο καιρό με μια παλιά χωρίς FFB γνωρίζει κάποιος αν η logitech θα  βγάλει κάποιο καινούριο μοντέλο?

 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν διαφωνώ και προσωπικά δεν έχω θέμα με ακουστικά θα παίζω , αλλά βλέπω σε βίντεο ότι όταν πατάς έξω κάνει σαν τρελή και θα ακούγεται σε όλο το σπίτι ειδικά το βράδυ που υπάρχει ησυχία , εκεί είναι το πρόβλημα.

Γενικά έχω μπερδευτεί , μερικοί λένε ότι η g29 είναι σαν παιχνιδάκι μπροστά στην Τ300 gt άλλοι λένε ότι δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά  , η Τ300 έχει σίγουρα πολλά προβλήματα και ένας φίλος μου είχε αρκετά θέματα με επιστροφές κλπ.

Δεν βγάζω άκρη πίστευα ότι θα είναι πιο εύκολη η επιλογή όταν ξεκίνησα να ψάχνω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Zul έγραψε:

κοίτα δεν διαφωνώ και προσωπικά δεν έχω θέμα με ακουστικά θα παίζω , αλλά βλέπω σε βίντεο ότι όταν πατάς έξω κάνει σαν τρελή και θα ακούγεται σε όλο το σπίτι ειδικά το βράδυ που υπάρχει ησυχία , εκεί είναι το πρόβλημα.

Γενικά έχω μπερδευτεί , μερικοί λένε ότι η g29 είναι σαν παιχνιδάκι μπροστά στην Τ300 gt άλλοι λένε ότι δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά  , η Τ300 έχει σίγουρα πολλά προβλήματα και ένας φίλος μου είχε αρκετά θέματα με επιστροφές κλπ.

Δεν βγάζω άκρη πίστευα ότι θα είναι πιο εύκολη η επιλογή όταν ξεκίνησα να ψάχνω. 

Πήγα από G27 σε Thrustmaster TX leather Edition και δεν μετάνιωσα στιγμή για τα +200 που έδωσα. Και μόνο που δεν ακούω το κομπρεσερ της Logi μου φτάνει, αλλά και το FFB είναι εντελώς smooth χωρίς να νιώθεις τα "σκαλοπάτια" από τα γρανάζια. Αν τελικά πάρεις TM, όπως είπε και ο konnos πιο πάνω κοίτα να πάρεις μια έκδοση που να έχει τα τρία πετάλια, δηλαδή ή την integral ή την GT ή την leather edition.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω πληροφορίες αν στην Ε3 η logitech θα παρουσιάσει κάτι καινούριο που με  δεδομένη την ποιότητα της θα ήταν μονόδρομος για έμενα . 

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις όλους. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Zul said:

κοίτα δεν διαφωνώ και προσωπικά δεν έχω θέμα με ακουστικά θα παίζω , αλλά βλέπω σε βίντεο ότι όταν πατάς έξω κάνει σαν τρελή και θα ακούγεται σε όλο το σπίτι ειδικά το βράδυ που υπάρχει ησυχία , εκεί είναι το πρόβλημα.

 

οτι τιμονιερα και να παρεις δε το λυνεις αυτο το προβλημα.

Εκτος αν "μαθαινεις" οδηγηση μεσα στην πιστα και πηγαινεις με 30χμ/ω :D
 

Θελω να πω πως το ξυλο που ριχνεις με την τιμονιερα σε κατασταση αγωνα, δημιουργεις τετοιους θορυβους που καλυπτει τον θορυβο της τιμονιερας.

Αν δε πιεζεσαι οικονομικα, πηγαινε για TS, Αλλιως η προταση του Ακη ειναι μια καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον GoMar - Πάρε για αρχή την μεταχειρισμένη G25 και αν νοιώσεις αργότερα ότι θες να αναβαθμιστείς την ξαναπουλάς το ίδιο εύκολα!

Αν θες έχω CSWv1 βάση μεταχειρισμένη (είναι η προηγούμενη τιμονιέρα μου) που είναι εντελώς αθόρυβη! Την σκοτώνω να φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Τί ξύλο ρίχνετε εσείς ρε παιδιά, μια χαρούλα ησυχία κάνει το δικό μου... Παλεύετε με το τιμόνι; Ο μόνος θόρυβος που ακούγεται σ εμένα είναι όταν πατάω-αφήνω πετάλ και ένα ελαφρό απ το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο επιπλο τηλεορασης (65αρας), που να εχει χωρο απο κατω να βαλω το wheel stand pro, ετσι ωστε να ειναι το τιμονι ακριβως μπροστα απο την τηλεοραση και τα ποδια μου απο κατω της;  Στο δικο μου εχω βγαλει τα ραφακια και την εχω βαλει εκει αλλα δεν ειναι στο κεντρο της τηλεορασης (ειναι δεξια αριστερα με καθετο ξυλο στο κεντρο) και εχω προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARCADIOS said:

Εχετε να προτεινετε καποιο επιπλο τηλεορασης (65αρας), που να εχει χωρο απο κατω να βαλω το wheel stand pro, ετσι ωστε να ειναι το τιμονι ακριβως μπροστα απο την τηλεοραση και τα ποδια μου απο κατω της;  Στο δικο μου εχω βγαλει τα ραφακια και την εχω βαλει εκει αλλα δεν ειναι στο κεντρο της τηλεορασης (ειναι δεξια αριστερα με καθετο ξυλο στο κεντρο) και εχω προβλημα. 

Φιλε καλησπερα....65 ιντσες και καθεσαι στο μισο μετρο?.....θα παθουν τα ματια σου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Maximvs έγραψε:

Φιλε καλησπερα....65 ιντσες και καθεσαι στο μισο μετρο?.....θα παθουν τα ματια σου....

μονο για τους αγωνες για να εχω καλη αισθηση. Εδω σε λιγο καιρο θα παιζω με vr που ειναι χειροτερο αυτο ειναι πτεσμα...

αλλα και 32αρα να ητανε τα σημεια που εστιαζεις στον αγωνα ειναι τα ιδια οποτε δεν νομιζω να παιζει ρολο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.