Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Ειναι εύκολο να μου πει καποιος μερικες καλες ανατομικες καρεκλες για υπολογιστη οταν καποιος εχει θεμα με τη μεση του; Ευχαριστω!
Αν και νομίζω δεν είσαι στο σωστό θέμα, η πιο σωστή απάντηση είναι να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις οποιαδήποτε. Από προσωπική έρευνα, οτιδήποτε φτηνότερο από 500 ευρώ μάλλον θα σε απογοητεύσει. Μια της σειρας που έχω βάλει στο μάτι αλλά τσιγγουνευομαι να τα σκασω είναι αυτή: http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/karekles/karekla-chair/@Work-Karekla-Grafeiou-Ergohuman-Plus.htm

Υ.Γ. Το νήμα είναι για συγκεκριμένο εξοπλισμό που αφορά sim racing και όχι γενικά για καρέκλες γραφείου...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί αστείο αυτό που θα πω, αλλά ποιο ανατομική από αυτήν ενός αυτοκινήτου δεν υπάρχει - αν μπορούσα θα έβαζα την καρέκλα από το κόκπιτ μου στο γραφείο...:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και off topic
αυτό με τις καρέκλες απο αυτοκίνητο είναι αλήθεια

όταν χαλάσει αυτή που έχω τώρα (ikea markus που δεν την βλέπω να χαλάει σύντομα)
θα ψάξω για κάποια απο κανένα audi/merc/bmw (απο αμάξια τύπου s-class)
το βασικό προβλημά τους είναι ότι δεν έχουν θέση να βάζεις τα χέρια(αν και με λίγη φαντασία όλα μπορούν να μπουν)

τώρα αν πιο πολλές ώρες κοιμάμαι στην καρέκλα και όχι στο κρεβάτι ...

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aris Teidis said:

Θα φανεί αστείο αυτό που θα πω, αλλά ποιο ανατομική από αυτήν ενός αυτοκινήτου δεν υπάρχει - αν μπορούσα θα έβαζα την καρέκλα από το κόκπιτ μου στο γραφείο...:hehe:

Απο τοτε που εφτιαξα κοκπιτ με θέση αυτοκινήτου η καρέκλα του γραφείου δεν ξαναμπήκε στη θέση της... Αλλα η περισσότερη ωρα δαπαναται στα sim οπότε... 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και γενικά δεν το έχω με τις κατασκευές, είδα μερικά βίντεο στο youtube και απόφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω ένα DIY button box για το pc.

 

Μόλις παρήγγειλα τα κάτωθι:

 

-          USB Encoder (4,54 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/253084205459

-          Project Box 200Χ120Χ75 mm (6,64 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/252944480578

-          Buttons (10 buttons - 2,25 euros) – http://www.ebay.co.uk/itm/291713184018

-          Toggle Switch ON/OFF (5 pieces – 5 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/262944863752

-          Carbon Fiber Film Wrap (127X30 cm – 2,82 euros) http://www.ebay.co.uk/itm/162363807112

-          Labels

Total Cost: 4,54 + 6,64 + 2,25 + 5 + 2,82 = 21,25 Euros (+~ 10 ευρώ για καλάι, κολλητήρι που ίσως πρέπει να αγοράσω(ίσως δε χρειαστούν, ο encoder περιέχει ακροδέκτες), δράπανω έχω :-))

 

 

P.S. Βρήκα και αυτοκόλλητες εττικέττες για τα κουμπιά αλλά μου φάνηκαν ακριβά και δεν τα αγόρασα. Μπορώ να εκτυπώσω και μόνος μου :-) 

 

Οδηγίες: 

1. 

 

2. http://mesasartworks.hu/2-uncategorised/227-diy-easy-button-box

 

Σε κανα 2 μηνο που θα έχουν έρθει από την Κίνα και αν τελικά το project ολοκληρωθεί, τα ξαναλέμε :-)

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω διπλάσια ποσότητα κουμπιών, πρέπει να πάω σε λύση Arduino μόνο, η υπάρχει αντίστοιχο usb controller με περισσότερες εισόδους?

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω διπλάσια ποσότητα κουμπιών, πρέπει να πάω σε λύση Arduino μόνο, η υπάρχει αντίστοιχο usb controller με περισσότερες εισόδους?

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Κι εγώ την ίδια απορία έχω, δε βρήκα κάτι τόσο απλό με περισσότερα κουμπιά... Μια πατέντα που σκέφτηκα είναι να πάρεις 2 τέτοιους encoders και να τους βάλεις στο ίδιο κουτί με 2 καλώδια USB. Λογικά, αν και ξεχωριστό device, θα μπορείς να κάνεις map διπλάσια κουμπιά....

Πράγματι πάντως, αν θες να βάλεις rotary switches ουσιαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 2 θέσεις (2 κουμπιά), οπότε δε σου μένουν αρκετά...


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν βάλεις 3-4 controllers σε μεγαλύτερο κουτί φυσικά και ένα usb hub , και βγαίνει μόνο ένα usb καλώδιο.
Γιατί με το Arduino εντάξει, βγάζεις άκρη πες με τις καλωδιώσεις, (έχω δει ένα βίντεο που έχει τα σχέδια) με το προγραμματισμό όμως αν δεν εχεις ιδέα?
Και πέρα από αυτό μπορεί κάποιος να μας πει, αν με Arduino η συσκευή προγραμματίζεται μόνο για ένα παιχνίδι που.χ. assetto corsa η είναι κλασσικό usb button box?


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, wargasm said:

Εκτός αν βάλεις 3-4 controllers σε μεγαλύτερο κουτί φυσικά και ένα usb hub , και βγαίνει μόνο ένα usb καλώδιο.
Γιατί με το Arduino εντάξει, βγάζεις άκρη πες με τις καλωδιώσεις, (έχω δει ένα βίντεο που έχει τα σχέδια) με το προγραμματισμό όμως αν δεν εχεις ιδέα?
Και πέρα από αυτό μπορεί κάποιος να μας πει, αν με Arduino η συσκευή προγραμματίζεται μόνο για ένα παιχνίδι που.χ. assetto corsa η είναι κλασσικό usb button box?


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Arduino μεχρι 128 κουμπια σε ενα controller.....και εχεις και συνδυασμους με rotaries και Οn-Off κουμπια....αναγνωριζεται σε ολα τα παιχνιδια γιατι το βλεπει το PC σαν Controller.

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Σχόλιο από Beano για τα outer servo motors απ΄΄οτι φαίνεται η Fanatec είναι σε καλό δρόμο, σχετικά με την τιμή στα forum οι περισσότεροι μιλάνε για 800-1000 €.

 

Quote

OMG.

I was thinking some time back and speculating elsewhere that I was hoping at some point someone would do a DD wheel with an outrun servo. probably when I did my first Argon built, I investigated using these massively hi-torque servos, sadly they were not compatible.

This will indeed be the best solution from a servo-perspective, even more so when they are custom-built based on simulator specific requirements. And now Thomas has confirmed this very fact.

Just....WOW....

edit: Just as an idea, and why I were keen on these early on, they pack a phenomenal punch for their size, this example is 1/4 the weight of the small MiGe, but can deliver 75% of the small MiGe torque. At 2.5KG vs ~10KG, and 15NM vs 20NM (peak torque)

Another very domestic example where these outrunner-type motors are often used, is in Ceiling fans - the hub is stationary, whilst the outer part rotates...sexy stuff...

Well done, and totally from the left-field!! But very happy with this development.

Cheers,
Beano

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ειμαι στην αναζήτηση τιμονιέρας.Να πω πως δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" και θέλω λίγο τα φώτα σας. Το budget είναι γύρω στα 300. Σκεφτόμουν για g29 ή t300rs. Έχει κάποιος κάποια γνώμη,η thrustmaster είναι τόσο προβληματική όσο διαβάζω στο διαδίκτυο;; Επίσης ξέρετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να έχει σε demo κάποια από τις παραπάνω;

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Τ300 είναι σίγουρα καλύτερη. Δυστυχώς, τα βασικά πεντάλ της είναι πολύ βασικά και χρειάζονται συνήθεια και επίσης δεν έχει ξεχωριστό κιβώτιο ταχυτήτων. Αν πας Τ300, πάρε ένα πιο ακριβό πακέτο που να έχει το πεντάλ με τον συμπλέκτη τουλάχιστον.

 

Το G29 είναι πιο ολοκληρωμένο πακέτο (πεντάλ και λεβιές), αλλά το μοτέρ είναι σχετικά μέτριο, το γρανάζι δεν έχει ωραία αίσθηση σε σχέση με τον ιμάντα της ΤΜ. Αν έχεις χρήμα πήγαινε ΤΜ και μελλοντικά προσθέτεις και τον λεβιέ της ή ακόμη καλύτερα τον λεβιέ της fanatec. Ακριβό χόμπι διάλεξες να ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι δίνω την βάση Fanatec CSWv1 - όσα έχετε ευχαρίστηση! [emoji14]
Τη βάση σου τη λιγουρευομαι καιρό! Αλλά με τα steering rimsτης φανατεκ να ξεκινάνε από 300 ευρώ είναι τρελό!


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος wargasm έγραψε:

Τη βάση σου τη λιγουρευομαι καιρό! Αλλά με τα steering rimsτης φανατεκ να ξεκινάνε από 300 ευρώ είναι τρελό!


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατι απο 300ευρω; Το P1 δεν σου κανει; https://www.fanatec.com/eu-en/steering-wheels/csl-elite-steering-wheel-p1.html

Εχω την πρωτη εκδοση που ηταν λαστιχενιο αλλα ειχε 100 ευρω ειναι μονο 1.1 κιλα και τα καταλαβαινεις ολα. Ελαχιστα δουλεμενο κλπ. Το δινω γιατι θελω την αναβαθμισμενη εκδοση του λινκ. Αν αυτο σε κραταει πισω με ενα 60αρι ειμαστε κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος wargasm έγραψε:

Τη βάση σου τη λιγουρευομαι καιρό! Αλλά με τα steering rimsτης φανατεκ να ξεκινάνε από 300 ευρώ είναι τρελό!


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, δυστυχώς είναι πανάκριβα! Πέρσι είχαν κάποιο βασικό τιμόνι στα 120€ αλλά φαίνεται το κατάργησαν (δεν μπορώ να μπω και στο site της Fanatec για να τσεκάρω γιατί το κόβουν εδώ στη δουλειά).

Χα, με πρόλαβε ο Ηλίας!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Ναι, δυστυχώς είναι πανάκριβα! Πέρσι είχαν κάποιο βασικό τιμόνι στα 120€ αλλά φαίνεται το κατάργησαν (δεν μπορώ να μπω και στο site της Fanatec για να τσεκάρω γιατί το κόβουν εδώ στη δουλειά).

Δεν καταργηθηκε αναβαθμιστηκε, αλλαξαν το συστημα με τις ταχυτητες και εβαλαν αλκανταρα επισης πλεον εχει και ps4 compatibility και το πηγαν στα 180.

Του δινω το δικο μου αν θελει  με 60 ευρω και περνω εγω το καινουργιο που το θελω και για το ps4.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος εδώ που χρησιμοποιεί το SimuCUBE (μαζί με το DD τιμόνι του)?

Βγάλαν καινούργιο firmware που αντικαθιστά το γνωστό ΜMos και λένε ότι είναι ασύγκριτα καλύτερο, λόγο της δυνατότητας για ρυθμίσεις που δίνει κι' ας είναι ακόμα σε beta μορφή! Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά καθότι άσχετος με τα ηλεκτρονικά θα χρειαζόμουν βοήθεια από κάποιον άλλο που τα "πιάνει" καλύτερα...

 

Spoiler

κοιτάξτε τι γράφουν:

Just installed this from 0 (MMO’s DFU mode) and it all went perfect.

I cannot describe in words the change in feeling this gives me. I just did a couple of laps with the Skip Barber and my smile almost wrapped around the back of my head.

I’m actually driving on rubber tires now! This is amazing. Thank you guys so much for your efforts!

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν καταργηθηκε αναβαθμιστηκε, αλλαξαν το συστημα με τις ταχυτητες και εβαλαν αλκανταρα επισης πλεον εχει και ps4 compatibility και το πηγαν στα 180.

Του δινω το δικο μου αν θελει  με 60 ευρω και περνω εγω το καινουργιο που το θελω και για το ps4.

Α ωραία, γιατί μπορεί να ενδιαφέρεται και ο @beastie

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

@Aris Teidis τότε που ενδιαφερόμουν να αγοράσω εγώ τη βάση σου είχα στείλει email στην fanatec και μου απάντησαν ότι το  CSL Ρ1 τιμόνι ΔΕΝ είναι συμβατό με την CSW v1 βάση, ούτε με firmware update, θέλει v2 και πάνω.

 

edit: Από το site της fanatec το updated τιμόνι κιόλας:

 

Compatibility

 

Wheel Bases:

ClubSport Wheel Base V2

ClubSport Wheel Base V2.5

CSL Elite Wheel Base

CSL Elite Racing Wheel - officially licensed for PS4™

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aris Teidis said:

Υπάρχει κάποιος άλλος εδώ που χρησιμοποιεί το SimuCUBE (μαζί με το DD τιμόνι του)?

Βγάλαν καινούργιο firmware που αντικαθιστά το γνωστό ΜMos και λένε ότι είναι ασύγκριτα καλύτερο, λόγο της δυνατότητας για ρυθμίσεις που δίνει κι' ας είναι ακόμα σε beta μορφή! Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά καθότι άσχετος με τα ηλεκτρονικά θα χρειαζόμουν βοήθεια από κάποιον άλλο που τα "πιάνει" καλύτερα...

 

 

 

Καλή διασκέδαση :hehe:

SimuCube Settings.zip

SimuCube Troubleshooting.zip

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.