Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

7 minutes ago, Dimitris Pappas said:

το controller θα τον βαλεις πανω στο τιμονι να υποθεσω (τι διαστασεις εχει ο controller...συνηθως μπαινει στο κενο που εχει αναμεσα στις βιδες στο κεντρο του τιμονιου.)...το USB θα το συνδεσεις οπως στη φωτογραφια του προιοντος...Τωρα για σπιραλ...κοιτα εδω..
https://www.skroutz.gr/s/4017050/Valueline-USB-2-0-Cable-USB-A-male-mini-USB-B-male-2m-VLCP60340B20.html

δε σε νοιαζει το mini-USB που εχει επανω...θα το κοψεις για να βαλεις το connector του controller.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dimitris Pappas said:

Και τα κουμπια πως συνδεονται με το σπιραλ?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 

τα κουμπια τα βαζεις πανω στο controller που ειναι τοποθετημενος πανω στο τιμονι σου....το USB φευγει απο το controller και παει στο PC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοω,το σπιραλ το κοβω στις ακρες,ετσι?

Μεσα εχει 4 καλωδια αν θυμαμαι.

Πως συνδεω αυτα τα καλωδιακια με το πισω μερος του κουμπιου και την αλλη ακρη πανω στον controller?

Link to comment
Share on other sites

Το σπιραλ καταλαβα πως κουμπωνει στον controller,ok!

Αυτο που δεν ξερω ειναι πως συνδεω το σπιραλ με τα κουμπια.

Το τιμονι ηρθε με καλωδια πισω απο τα κουμπια αλλα για λογους ....μαλ@@@@ιας τα εκοψα και τα πεταξα,οποτε εμεινε το πισω μερος του κουμπιου ορφανο απο καλωδιο οπως φαινεται στην φωτο το κατω κουμπι.

Εδω κολλαω.

Μηπως πρεπει να παρω καινουργια κουμπια?

s-l500 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Dimitris Pappas said:

Το σπιραλ καταλαβα πως κουμπωνει στον controller,ok!

Αυτο που δεν ξερω ειναι πως συνδεω το σπιραλ με τα κουμπια.

Το τιμονι ηρθε με καλωδια πισω απο τα κουμπια αλλα για λογους ....μαλ@@@@ιας τα εκοψα και τα πεταξα,οποτε εμεινε το πισω μερος του κουμπιου ορφανο απο καλωδιο οπως φαινεται στην φωτο το κατω κουμπι.

Εδω κολλαω.

Μηπως πρεπει να παρω καινουργια κουμπια?

s-l500 (1).jpg

το καπακι του κουμπιου εχει επανω 2 επαφες....μια κοκκινη...μια μαυρη....εκει συνδεεις τα καλωδια που εχει μεσα ο controller που πανε και συνδεονται στη πλακετα στις θεσεις που εχει για τα κουμπια....το σπιραλ το συνδεεις εκει που εχει την επαφη για να συνδεθει η ασπρη μικρη φισα του controller...μολις τα συνδεσεις απλα βαζεις το USB καλωδιο στο PC....

 

Y.Γ...μολις τα κολησεις ΜΗ τα συνδεσεις αμεσως....βαλε μια φωτογραφια να την δω πρωτα μη καψεις τιποτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Maximvs έγραψε:

δωσε μου πληροφοριες κατ'αρχην...τι τιμονι εχεις..τι κουμπια θες να βαλεις....τι encoder θα χρησιμοποιησεις....κ.τ.λ

πιστευω πως το challenge ειναι πεταμενα 200 ευρω!....δηλαδη καλυτερα να παρεις ενα καθισμα απο το car.gr , να φτιαξεις μια βαση στα μετρα σου για να το βιδωσεις επανω...και να παρεις ενα γραφειο μικρο να βαλεις το τιμονι....λιγοτερα θα δωσεις και πιο σταθερα θα ειναι...

Έχουμε κάποιον που να ξέρει ,να κατασκευάζει ;;; Γιατί εγώ έχω δει κάποια σχέδια στο YouTube ,αλλά τα υλικά που χρειάζονται δεν γνωρίζω ποια πρέπει να πάρω !!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Nikolas Sar Drs said:

Έχουμε κάποιον που να ξέρει ,να κατασκευάζει ;;; Γιατί εγώ έχω δει κάποια σχέδια στο YouTube ,αλλά τα υλικά που χρειάζονται δεν γνωρίζω ποια πρέπει να πάρω !!

τι θες να φτιαξεις Νικο?..για δωσε πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση έχω την Thrustmaster TMX. Στο μήνα πάνω μου σπάει η σύνδεση που έχει στο κάτω μέρος και πιάνει στο γραφείο. Μου έκανε μια πατέντα ένας φίλος, την ανοίξαμε έβαλε δικιά του βίδα απο μέσα και όλα καλά. Ενα μήνα μετά δεν άντεξε ούτε αυτό και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω πάλι τιμονιέρα και αναρωτιέμαι μήπως μπορεί κάποιος εδω μέσα να βοηθήσει να το φτιάξω με κάποιο τρόπο ώστε να είναι σταθερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Maximvs έγραψε:

τι θες να φτιαξεις Νικο?..για δωσε πληροφοριες

Θελω νια φτιαξω ενα cockpit το οπιο να ειναι σταθερο προφανως,να ειναι μπροστα απο την τηλεοραση στο σαλονι μου και να μετακινειται ωστε οταν θελω να δω μια ταινια να μην την εχω στην μεση,επισης να μην ειναι και κατι τεραστιο σε μεγεθος!!!! Εχω την T300rs με τα πεταλια t3pa pro..!!!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nikolas Sar Drs said:

Θελω νια φτιαξω ενα cockpit το οπιο να ειναι σταθερο προφανως,να ειναι μπροστα απο την τηλεοραση στο σαλονι μου και να μετακινειται ωστε οταν θελω να δω μια ταινια να μην την εχω στην μεση,επισης να μην ειναι και κατι τεραστιο σε μεγεθος!!!! Εχω την T300rs με τα πεταλια t3pa pro..!!!

για προφιλ αλουμινιου μιλαμε?....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.