Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

21 minutes ago, konnos said:

Να σου πω, θα ήταν καλή φάση να τα μαζέψεις όλα αυτά σε ένα blog ή έστω σε ένα άλλο thread γιατί είναι λίγο κρίμα να χάνονται μέσα στη μάζα των post εδώ πέρα

 

οκ....θα τα αποσυρω.

Link to comment
Share on other sites

 
οχι...ενταξει...δε χρειαζεται....καλους αγωνες σε ολους.


Καλησπέρα σε όλους,

Φιλε μου @Maximvs, χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο κανενός [emoji3], νομίζω ότι δεν υπήρχε αρνητική πρόθεση για την παρουσίαση της καταπληκτικής, για εμενα, δουλειάς σου!!!
Απλά έπεσε η πρόταση από τον@konnos να μαζευτεί κάπου για να μην χάνεται μέσα σε αλλα ποστ, που καμία φορά ειναι άσχετα με αυτήν.

Εγώ προσωπικά σε παρακολουθώ, ελπίζοντας κάποτε να μπορέσω να αποκτήσω κάτι!
Για εμενα απλά συνέχισε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

THE FULL-SCALE REPLICA OF THE FAMOUS SPARCO® R383 RALLY WHEEL, NOW AVAILABLE AS AN ADD-ON FOR THE THRUSTMASTER ECOSYSTEM

Photo_2.thumb.jpg.1624069b0347996e62b7b59074892bbb.jpg

 

Παράθεση

 

10.25.2017

<< Back

Rennes, October 24, 2017 – Thrustmaster is expanding its racing ecosystem with the release of its first rally wheel – no less than the Rally Wheel Add-On Sparco® R383 Mod! With this new device, produced under Sparco® official license, Thrustmaster strives to deliver increasingly realistic rally competition experiences.

Designed for rally competitions

Measuring 13"/33 cm in diameter, the newest addition to the range of Thrustmaster add-ons is a 1:1 replica of the original wheel, whose name it bears. 
 
The Rally Wheel Add-On Sparco® R383 Mod has been designed in the purest rally racing spirit, focusing on the essentials while maximizing efficiency. Rally competitions rank among the most demanding races, featuring tortuous tracks, sudden flurries of turns and switchbacks with little or no visibility, and real-life racers praise the original R383 wheel. In response to the enhanced realism delivered by new rally racing games for PC and game consoles, Thrustmaster is providing e-racers with the same performance enhancement devices as real-life drivers. The only feature not included is the co-pilot, but as rally games offer an on-screen road book, racers can now use this remarkably efficient wheel to hurtle through “long right curves,” “tight lefts” and “hairpins”.

The wheel boasts a sleek design, with a black suede leather-clad rim and a solid, black brushed metal faceplate. The two large, wheel-mounted metal paddle shifters, measuring 5"/13 cm in height, are adjustable to be instinctively accessible at all times, right at the racer’s fingertips.

From a technical perspective, nine action buttons and a directional pad with a push-button are located around the wheel’s faceplate, offering easy access in rally racing conditions. The carbon-style button areas, compatible with all platforms, are directly inspired by those found in rally cars.

Rally-style, yet versatile

Designed for rally games, this add-on’s 360° circular shape is perfectly suited to other types of racing simulation games.

The Rally Wheel Add-On Sparco® R383 Mod is compatible with the following products* of the Thrustmaster ecosystem: T300RS Servo Base, T500 RS, T300RS, T300 Ferrari GTE, T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition, T300 RS GT Edition, TX Servo Base, TX Racing Wheel Ferrari 458 Italia Edition, TX Racing Wheel Leather Edition, TS-PC RACER, TS-XW Racer Sparco  P310 Competition Mod and T-GT.

(*) Sold separately

• The Rally Wheel Add-On Sparco® R383 Mod is now available at the suggested retail price of $199.99.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/08/2017 at 2:22 ΜΜ, το μέλος Anthemius έγραψε:

Λοιπόν, αν και γενικά δεν το έχω με τις κατασκευές, είδα μερικά βίντεο στο youtube και απόφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω ένα DIY button box για το pc.

 

Μόλις παρήγγειλα τα κάτωθι:

 

-          USB Encoder (4,54 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/253084205459

-          Project Box 200Χ120Χ75 mm (6,64 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/252944480578

-          Buttons (10 buttons - 2,25 euros) – http://www.ebay.co.uk/itm/291713184018

-          Toggle Switch ON/OFF (5 pieces – 5 euros) - http://www.ebay.co.uk/itm/262944863752

-          Carbon Fiber Film Wrap (127X30 cm – 2,82 euros) http://www.ebay.co.uk/itm/162363807112

-          Labels

Total Cost: 4,54 + 6,64 + 2,25 + 5 + 2,82 = 21,25 Euros (+~ 10 ευρώ για καλάι, κολλητήρι που ίσως πρέπει να αγοράσω(ίσως δε χρειαστούν, ο encoder περιέχει ακροδέκτες), δράπανω έχω :-))

 

 

P.S. Βρήκα και αυτοκόλλητες εττικέττες για τα κουμπιά αλλά μου φάνηκαν ακριβά και δεν τα αγόρασα. Μπορώ να εκτυπώσω και μόνος μου :-) 

 

Οδηγίες: 

1. 

 

2. http://mesasartworks.hu/2-uncategorised/227-diy-easy-button-box

 

Σε κανα 2 μηνο που θα έχουν έρθει από την Κίνα και αν τελικά το project ολοκληρωθεί, τα ξαναλέμε :-)

Spoiler

 

IMG_20171027_122650.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα κάποιες αστοχίες υλικού με τα switches που αγόρασα, το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό αν σκεφτεί κανείς πως είναι το πρώτο μου DIY project. Κάτι που δεν είχα σκεφτεί και είναι ένα θέμα, είναι πώς το κάνεις mount αυτό το κουτί στο γραφείο, χωρίς όμως να το έχεις μόνιμα (π.χ. όχι βιδωμένο στο γραφείο)... Ευτυχώς είχα ένα αντιολισθητικό stand για το ipad που φαίνεται να το κρατάει μια χαρά χωρίς να γλυστράει... 

 

 

IMG_20171027_162539.jpg

IMG_20171027_165012.jpg

IMG_20171027_165036.jpg

IMG_20171027_165203.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Anthemius said:

Αν και είχα κάποιες αστοχίες υλικού με τα switches που αγόρασα, το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό αν σκεφτεί κανείς πως είναι το πρώτο μου DIY project. Κάτι που δεν είχα σκεφτεί και είναι ένα θέμα, είναι πώς το κάνεις mount αυτό το κουτί στο γραφείο, χωρίς όμως να το έχεις μόνιμα (π.χ. όχι βιδωμένο στο γραφείο)... Ευτυχώς είχα ένα αντιολισθητικό stand για το ipad που φαίνεται να το κρατάει μια χαρά χωρίς να γλυστράει... 

 

 

IMG_20171027_162539.jpg

IMG_20171027_165012.jpg

IMG_20171027_165036.jpg

IMG_20171027_165203.jpg

 

 

αν θες ταμπελες για τα κουμπια.....εδω ειμαστε....και σε οτι χρωμα και ετικετα θελεις...

 

59f3431ea577c_ButtonPlatesNEW.thumb.jpg.f88028a0334a11031f4be55a318ce81b.jpg   59f343ac85cec_Erics-SetSocials.thumb.jpg.147005548e7ac6d19fcfe214411c27aa.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Maximvs Αυτό που έφτιαξα είναι το «πρωτότυπο» και η δουλειά που έκανα είναι πολύ ερασιτεχνική και βιαστική, αλλά φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Θα δω αν θα με βολέψει σε βάθος χρόνου. Σε αυτήν την περίπτωση, εννοείται πως θα σε χρειαστώ και θα επικοινωνήσω μαζί σου για κάτι πιο επαγγελματικό, αλλά και για τα labels. Στο κάτω κάτω, από τις δικές σου προτάσεις και παρουσιάσεις εμπνεύστηκα για να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι μόνος μου ?

 

Μερικά σχόλια από την κατασκευή:

- Τα 4 switches είναι μονίμως σε θέση on ή off. Δηλαδή δεν επιστρέφουν μόνα τους σε θέση off (λάθος μου. Ουσιαστικά μόνο 1 τέτοιο ήθελα, για push to talk)

- Δεν είχα καλάι και κολλητήρι, με αποτέλεσμα να έχω ενώσει τα καλώδια με τους ακροδέκτες μόνο (μια φορά να πέσει το button box, λογικά θα αποσυνδεθούν τα καλώδια).

- Η επαγγελματική δουλειά φαίνεται στις λεπτομέρειες... Αυτό το αυτοκόλλητο ήταν πολύ δύσκολο να το κολλήσω σωστά, με αποτέλεσμα να μοιάζει σαν χάρτινο κουτί που το έντυσα... 

- Η τρύπα στο πίσω μέρος του κουτιού που βγαίνει το καλώδιο του USB φαίνεται άσχημα...

- Τα labels είναι εκτυπωμένα σε απλό χαρτί A4, με ασπρόμαυρο laser εκτυπωτή που μάλλον θέλει αντικατάσταση τονερ :)

 

Hint: Οι τρύπες ήθελαν τρυπάνι 12άρι.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Anthemius said:

@Maximvs Αυτό που έφτιαξα είναι το «πρωτότυπο» και η δουλειά που έκανα είναι πολύ ερασιτεχνική και βιαστική, αλλά φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Θα δω αν θα με βολέψει σε βάθος χρόνου. Σε αυτήν την περίπτωση, εννοείται πως θα σε χρειαστώ και θα επικοινωνήσω μαζί σου για κάτι πιο επαγγελματικό, αλλά και για τα labels. Στο κάτω κάτω, από τις δικές σου προτάσεις και παρουσιάσεις εμπνεύστηκα για να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι μόνος μου ?

 

Μερικά σχόλια από την κατασκευή:

- Τα 4 switches είναι μονίμως σε θέση on ή off. Δηλαδή δεν επιστρέφουν μόνα τους σε θέση off (λάθος μου. Ουσιαστικά μόνο 1 τέτοιο ήθελα, για push to talk)

- Δεν είχα καλάι και κολλητήρι, με αποτέλεσμα να έχω ενώσει τα καλώδια με τους ακροδέκτες μόνο (μια φορά να πέσει το button box, λογικά θα αποσυνδεθούν τα καλώδια).

- Η επαγγελματική δουλειά φαίνεται στις λεπτομέρειες... Αυτό το αυτοκόλλητο ήταν πολύ δύσκολο να το κολλήσω σωστά, με αποτέλεσμα να μοιάζει σαν χάρτινο κουτί που το έντυσα... 

- Η τρύπα στο πίσω μέρος του κουτιού που βγαίνει το καλώδιο του USB φαίνεται άσχημα...

- Τα labels είναι εκτυπωμένα σε απλό χαρτί A4, με ασπρόμαυρο laser εκτυπωτή που μάλλον θέλει αντικατάσταση τονερ :)

 

Hint: Οι τρύπες ήθελαν τρυπάνι 12άρι.

 

κανεις δεν ξεκινησε να φτιαχνει τετοια πραγματα και να τα κανει ολα τελεια απο την αρχη....να 'ξερες ποσα τετοια εχω πεταξει μεχρι να φτασω στο αποτελεσμα που θελω...Η κατασκευη σου δεν εχει και πολλα ελατωματα παντως....το αυτοκολλητο που εβαλες -αν ειναι μεμβρανη οπως φαινεται- θελει θερμοπιστολο για να κολησει καλα...

τα καλωδια πρεπει να τα κολησεις γιατι θα εχεις θεματα με αποσυνδεσεις αν πεσει κατω το κουτι...λιγο δυσκολο βεβαια αφου το εχεις ασφαλησει.

Την υποδοχη του USB μπορεις να την κανεις και με αλλους τροπους...με USB panel mount βυσμα και να κουμπωνεις εκει πανω το κανονικο USB που παει στο PC.

Για τις εκτυπωσεις μπορεις να τις πας σε ενα τυπογραφειο να στις τυπωσουν σε καλο γυαλιστερο αυτοκολλητο...αν θες βεβαια να ειναι και κομμενες ετοιμες για να τις βαλεις στο κουτι πρεπει να τις κανεις με προγραμμα που μπορει να περασει απο το "μαχαιρι" του plotter του τυπογραφειο... (Illustrator , Corel , κ.τ.λ)....

 

Συνεχισε παντως.....και η επομενη κατασκευη θα ειναι παρα πολυ καλυτερη....

 

Υ.Γ ... εγω κοιταω τις πρωτες μου κατασκευες και γελαω!

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Anthemius πολυ ωραίο αποτέλεσμα!
θυμάμαι που τα λέγαμε πριν κάτι σελίδες σχετικά με τα button box από το amstudio, εγώ τελικά πήρα το ρίσκο να φτιάξω το 32 button box ,και λέω ρίσκο λόγο προγραμματισμού που χρειαζόταν το Arduino, αλλά αφού έδινε τα libraries και το κώδικα αποδείχτηκε νορμάλ στην υλοποίηση.
Γενικά αυτο το κανάλι έχει εξαιρετικά πράγματα για DIY , και τώρα ετοιμάζω το χειρόφρενο που έχει.
Χρόνο να έχεις να φτιάχνεις!9ae9c37b67973298c780622309b8aa61.jpgc6309da8d7782babce23d1b08f6835e4.jpg76337deb26d3273b2d93e87520b3a7ca.jpg9e5399c49a5bdfc3d718f4083407a7a6.jpg7cd147858d8fbe8dc7ae30a3901ae3b8.jpg3c321acefa4c08f18fef719703acab20.jpg5c26101e9188f7e62842fceb1f992495.jpgd8e3caa6a33235368ce662f9e36ca1ef.jpg2a7d4f54c37606aa342de42f5001043f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@wargasm απλά Ουαου! Πολύ ωραίο τόσο το button box σου, όσο και το rig σου! Βάλε κι ένα dashpanel σε κάποιο φτηνό τάμπλετ και είσαι κομπλέ! 

Εκτός αν βάλουμε κανένα oculus σε λίγο καιρό, οπότε όλα αυτά θα μας είναι άχρηστα ?. Αν και πολύ φοβάμαι πως το VR δεν είναι για μένα... Ακόμα ζαλίζομαι αν δεν οδηγώ και κάθομαι στο πίσω κάθισμα... :-( 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.